Hoofdbrekens over constructie heelal Te veel zon bij wintersport schadelijk voor ogen 'Techniek moet de mens dienen' VI =i i =iM Inenting met nieuw vaccin tegen hersenvliesontsteking Kerncentrale ontmanteld met dynamiet en robots Verzekeraars vinden dat het broeikaseffect is ingetreden Geen verschil tussen slachtoffers van gifgas en branwond-patiënten DONDERDAG 10 JANUARI 1991 EINDREDACTIE HANS SONDERS Inenting van zeer jonge kinde ren met een recent ontwikkeld vaccin tegen de bacterie Haemophilus influenzae zou een welkome aanvulling zijn om ernstige complicaties bij een infectie zoals hersenvlies ontsteking en bloedvergifti ging te voorkomen. Dat is de strekking van een aantal arti kelen in het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskunde. In ons land lopen jaarlijks ruim 700 kinderen onder de vijf jaar een besmetting met het H. influenzae type b op. De picklceftijd ligt rond de acht tot negen maanden. De gevol gen van een infectie kunnen zeer ernstig zijn. Zo ontwik kelt de helft van de besmette kinderen een hersenvliesont steking. Voor zeker tien pro cent van hen blijkt deze uit eindelijk dodelijk te zijn of blijven zij ernstige restver- sehijnselen houden als (ge deeltelijke) doofheid, epilep sie of verlammingen. Uitgebreid onderzoek in vooral Finland heeft aange toond dat het nieuwe vaccin waarin een specifiek onder deel van de bacterie gekop peld is aan een drager-eiwit reeds bij zeer jonge kinderen (vanaf twee maanden) be scherming biedt. Wanneer men ervan uitgaat dat de prijs per dosis 11.50 gulden be draagt en dat het Vaccin on derdeel zal worden van de be staande DKTP-prik. zullen de kosten en baten voormoede- lijk in evenwicht zijn. De afbraak van de kerncentra le in het Zuidduitse Niede- raichbach is begonnen. Het ra dio-actieve deel van deze kerncentrale wordt verwij derd met apparatuur die op af stand wordt bediend en de om hulling wordt met dynamiet kapot gemaakt. De brokstuk ken gaan in vaten die als radio actief afval moeten worden opgeborgen. Het is voor het eerst dat een dergelijke kerncentrale in Eu ropa wordt ontmanteld. De kosten schat men op 170 mil joen gulden. Het Internationa le Atoom Energie Agentschap te Wenen wijst erop, dat tot nu toe nergens een grote kern centrale volledig is ontman teld. maar dat over een jaar of tien zo'o 300 kerninstallaties rijp zijn voor afbraak. Tijdens het in bedrijf zijn wordt de kerncentrale radio actief. In een kerncentrale wordt uranium gespleten, waarbij naast warmte ook neutronen vrijkomen, die op hun beurt andere uraniumker nen splijten. Maar sommige neutronen komen terecht in de stalen structuren, zoals het re actorvat, en in de omhulling van gewapend beton. Deze neutronen worden ingevangen door staal en beton. Daarbij ontstaan nieuwe radio-actieve stoffen. Sommige van deze stoffen hebben een halveringstijd van duizenden jaren. Daarom kan een kerncentrale niet zomaar worden afgebroken. De radio activiteit kan mens en milieu schade toebrengen. Dit maakt het afbreken van een kerncen trale tot een moeilijke en kost bare aangelegenheid. Bij verzekeringsmaatschap pijen zijn vele honderddui zenden tegen alle vormen van schade verzekerd maar de maatschappijen zelf zijn. bij de Nederlandse Reassurantie Groep (NRG), ook 'gedekt' te gen gebeurtenissen waarbij vele duizenden verzekerden tegelijk een beroep op hen doen. Zoiets gebeurde onder meer na de orkaan die op 25 januari vorig jaar boven Noordwest- Europa huishield. De schade claims aan opstallen liepen in Nederland op tot een totaal van ongeveer tien miljard gul den. De totale aangerichte schade in noordwest-Europa door de orkaan beliep maar liefst ruim 50 miljard gulden. De orkaan werd op 28 janu ari, en 3.11.13. 25 en 27 februa ri gevolgd door wat minder verwoestende maar toch nog altijd fikse stormen die ook de nodige schade aanrichtten. Dat doet de deur dicht, moet de NRG hebben gedacht en daarom moeten de verzeke ringsmaatschappijen voor de nationale 'catastrofe-pot' met ingang van dit jaar hogere pre mies gaan betalen. Hoeveel hoger die zullen worden en of en in welke mate ze aan de consument zullen worden doorberekend is (nog) niet bekend maar het argu ment is dat wel: men vindt dat er een duidelijke stijging is te bespeuren in de aantallen na tuurrampen 'die hun oor sprong in de atmosfeer heb ben'. Men zegt het niet met zo veel woorden maar tussen de regels door schemert het ver moeden dat de woeste bewe gingen in onze dampkring (stormen, orkanen) van de laatste tijd indicaties zijn voor het ingetreden broeikasstadi um. een globaal opwarmen van de aardatmosfeer als gevolg van menselijKe activiteiten. De grootste angst van de legers in het Golf-gebied, als een oorlog er daadwerkelijk uit breekt.. is een aanval met strijdgassen. Drs. A. Vloem ans. medisch coördinator van het Beverwijkse Brandwon dencentrum: "Nederland heeft weinig ervaring met de behandeling van slachtoffers van gifgas-aanvallen". Toch meent hij dat de behandeling van dit soort slachtoffers geen probleem hoeft te zijn voor de Nederlandse ziekenhuizen. "De behandeling van deze pa tiënten verschilt niet van die van brandwond-patiënten. Dat blijkt uit de ervaringen van het Utrechtse Academisch Ziekenhuis. Daar werden vijf tien slachtoffers uit de oorlog tussen Iran en Irak ver pleegd". De brandwonden die het mosterdgas aanrichtte ver schillen niet van 'gewone' brandwonden. Beschadiging van de longen door het gas komt ook bij brandwondpa tiënten voor. maar dan als ge volg van inademing van rook of hete lucht. Ook oogletsel komt veelvuldig voor bij gewone brandwondpatiënten. Nederland heeft overigens niet meer dan twintig plaatsen beschikbaar in brandwonden centra als een oorlog in het Golf-gebied uitbreekt. Vloem ans: "De drie centra voor brandwond-patiënten be schikken samen over 42 plaat sen. Gedeeltelijk zijn die be zet door gewone patiënten". De Nederlandse ziekenhui zen en de drie brandwonden centra worden ingeschakeld om gewonden te verzorgen als de oorlog in het Golf-gebied uitbreekt. De Nederlandse brandwondencentra kunnen in eerste instantie niet meer dan zo'n twintig patiënten herbergen. De centra in Be verwijk, Groningen en Rotter dam beschikken gezamenlijk over 42 plaatsen. In de regel is zo'n 65 procent van de bedden bezet. Nieuwe technieken voedingsindustrie DFN HAAG - In het kader van de campagne 'Nederland, voedings- lan.'* worden in januari en februari drie minisymposia gehouden over nieuwe technieken in de land- en tuinbouw en de voedingsin dustrie. De aanleiding vormt bet feit dat over de nieuwste technie ken zelts direct betrokkenen weinig kennis blijken te hebben. Toch zijn het de agraris he ondernemers, biologen, docenten, studenten en beleidsmakers die in de praktijk bijvoorbeeld met de vraag te maken kunnen krijgen hoe door raiddel van genetische manipulatie van planten tegemoet kan worden gekomen aan de wensen van de consument op het gebied van kwaliteit en variatie van voedingspro- duktcn. Of willen weten wat er op het moment gaande is op het ter rein van biologische bestrijdingsmiddelen. DEN HAAG (ANP) - Onderzoek heeft uitgewezen dat langdurige blootstelling aan zonlicht in de win tersportgebieden schadelijk kan zijn voor de ogen. Vooral kinderen, mensen met lichtgekleurde ogen en wintersporters die bepaalde medi cijnen innemen, lopen extra risico. Bovendien moeten aan staar geope reerde mensen met of zonder een kunstlens zorgen voor een goede bescherming van de ogen. Een van de bekendste oogheel kundigen, prof. dr. Charlotte Remé, werkzaam in de ogenkliniek van de universiteit in Zurich, die de studie in opdracht van het internationale concern Polaroid verrichtte, maakt zich zorgen. Uitgerust met skilat ten, aangepaste schoenen en warme kleding trekt zo'n miljoen Neder landers de komende maanden de met sneeuw bedekte bergen in. Aan alles wat men voor de wintersport vakantie nodig heeft, wordt ge dacht. Maar één ding wordt dikwijls vergeten: een zonnebril die de ogen .de juiste bescherming biedt tegen het felle zonlicht. Het onderzoek toont aan dat lang durige en intensieve blootstelling aan zonlicht in de sneeuwgebieden de ogen ernstig kan schaden. Char lotte Remé vindt dat vooral kleine kinderen, maar ook jeugdige perso nen tot twintig jaar een bijzonder hoog risico lopen. Dit komt omdat het oog van jongeren vrijwel geen bescherming biedt tegen ultravio lette straling. Vanwege het feit dat de ogen van kinderen bijzonder ge voelig zijn, raadt de oogheelkundi ge hen aan bij het skiën of andere sporten in de sneeuw beslist een zonnebril te dragen, die de ultravio lette stralen absorbeert. In het oog zijn de lens en het net vlies zeer kwetsbaar voor zonne stralen. Het hoornvlies lijdt vooral onder de ultraviolette stralen in het korte golfgebied. Een typische, door licht aan het hoornvlies ver oorzaakte beschadiging is sneeuw blindheid. De pijnlijke ontsteking maakt het oog uiterst gevoelig voor licht. Een dergelijke beschadiging moet naar het oordeel van de Zwit serse onderzoekster in ieder geval medisch worden behandeld. Bij de juiste verzorging kan de aandoe ning worden genezen. De ooglens, die de ultraviolette stralen absorbeert, moet voor deze beschermende functie uiteindelijk het gelag betalen, vooral als deze overmatig aan zonlicht wordt bloot gesteld. Door de jarenlange absorp tie van ultraviolette stralen onder gaan de eiwitbestanddelen van de lens een verandering. Vervolgens treden verkleuring en vertroebeling op. Onderzoek bij grote bevolkings groepen heeft aangetoond dat lens vertroebeling, de zogenoemde grau we of grijze staar, in sterkere mate voorkomt bij mensen die langdurig en intensief aan zonnestraling zijn blootgesteld. De Zwitserse hoogle raar noemt onder andere skileraren en berggidsen. "Zonder aangepaste bescherming van de ogen lopen zij het risico van blijvend letsel". Ook het netvlies loopt bij te veel zonlicht gevaar. De lichtgevoelige cellen in het netvlies kunnen onder bepaalde omstandigheden door zichtbaar licht beschadigd of zelfs vernietigd worden, zo heeft onder zoek aangetoond. Bovendien zijn er talloze, sterke aanwijzingen dat licht betrokken is bij het ontstaan van verschillende degeneratieve ziekten van het netvlies. Behalve kinderen zijn er bepaal de groepen mensen die in de winter sport extra risico lopen een bescha diging aan het oog te krijgen door te veel zonlicht. Charlotte Remé noemt onder andere mensen met licht gekleurde ogen. Hun iris heeft minder pigmenten, waardoor meer licht het oog binnen valt. Een don ker gepigmenteerde iris beschermt het netvlies tegen te veel invallend licht. Wintersporters die geneesmidde len innemen, moeten eveneens let ten op een goede bescherming van hun ogen. Bepaalde medicamenten kunnen de gevoeligheid van de ogen voor licht viermaal zo groot maken. Voorzichtigheid is geboden bij het gebruik van antibiotica, hor monen en malariapillen. Kalmeren de middelen en andere psychofar maca maken het oog bijzonder ge voelig voor licht. De Zwitserse oog- deskundige raadt de mensen, die medicijnen moeten innemen, aan bij de arts te informeren of het pre paraat de lichtgevoeligheid van de ogen verhoogt. Een zonnebril biedt, zo zegt Charlotte Remé, een een voudige maar doeltreffende be scherming van de ogen. Voorwaar de is wel dat deze het vermogen heeft het gehele gebied van de ultra violette straling en het violet-blau- we zichtbare licht te absorberen. Kunststof bijvoorbeeld absorbeert geen ultraviolette straling. Kroon glas en vensterglas houden de scha delijke straling slechts voor een deel weg van de ogen. De manier waarop de verde ling van de materie in het heelal tot stand is gekomen lijkt een andere te zijn dan men altijd heeft gedacht. Dat leert het onderzoek dat in de jaren tachtig door de Infra Rode Astronomische Satelliet (IRAS) aan de on telbare objecten in het heelal is gedaan. Omdat de onderzoekssatelliet, een samenwerkingsproject tussen Ne derland en de Verenigde Staten, de gehele sterrenhemel in het infra rood waarnam, een straling die on gehinderd donkere stofwolken kan passeren, is een veel beter beeld dan ooit tevoren ontstaan van de wijze waarop de verzamelingen van melkwegstelsels, de grootste ster reneilanden die we kennen in het heelal, in de ruimte zijn verdeeld. Een aantal Britse en Canadese on derzoekers heeft de IRAS-registra- ties van een groot aantal melkweg stelsels grondig in kaart gebracht. Samengevat luidt hun conclusie dat datgene dat 'toeval' leek te zijn in het heelal juist eerder regel is. Daar mee wordt vooral gedoeld op het verschijnsel cluster en superclus ter. Een cluster is een hele verzame ling melkwegstelsels die relatief dichter bij elkaar staan dan gemid deld het geval is. Eigenlijk is het haast ongelooflijk dat er op de toch al onvoorstelbaar grote schaal van melkwegstelsels sprake is van clus tering, opeenhoping dus. Sterker' nog, er blijkt zelfs sprake te zijn van clusters van clusters, su perclusters. Daartussen gapen ge weldig lege ruimten waarin zich weinig tot geen melkwegstelsels ophouden. Koude donkere materie Dit betekent dus dat de verdeling van de materie in het heelal, onder andere in de vorm van de uit miljar den sterren en grote hoeveelheden stof en gas bestaande melkwegstel sels, niet gelijkmatig is en dat is in tegenspraak met de theorie van de 'Oerklap', volgens welke het heelal vijftien miljard jaar geleden ont stond met een enorme explosie. De 'Big Bang' moet naar alle kanten na melijk even intens zijn geweest, zo leert, de verre, oeroude 'echo' die van alle kanten uit het heelal als een zeer gelijkmatige achtergrondstra ling met een golflengte van onge veer een millimeter op ons toekomt. Deze straling werd in 1964 voor het eerst gemeten en betekende een schitterende bevestiging van de 'Big Bang'. De achtergrondstraling is een overblijfsel van de straling die vrijkwam toen het heelal 'slechts' 700.000 jaar oud was. De gelijkmatigheid van deze stra ling zou ook een gelijkmatige mate rieverdeling moeten betekenen en het voorkomen van de clusters leert dus dat dat niet zo is. Om deze al lang bestaande, neteli ge kwestie een beetje recht te trek ken is men een tijdje geleden op de gedachte gekomen dat veel materie onzichtbaar moest zijn en groten deels zou bestaan uit nog onbeken de elementaire deeltjes. In weten schappelijke publicaties wordt deze materie steevast 'CDM' genoemd (Cold Dark Matter, koude, donkere materie). Daarmee meende men te vens een handvat te hebben om het ontstaan van de melkwegstelsels zelf te verklaren: die moesten zijn begonnen als een-soort ophopingen in de koude, donkere materie tij dens de begintijd van het heelal. De toenemende zwaartekracht zou steeds grotere hoeveelheden gewo ne materie hebben aangetrokken en later ontstonden daar de melkweg stelsels weer uit. Naar schatting was het heelal twee- tot driemiljard jaar oud toen in de nevelige structuren van wat later melkwegstelsels zou den worden voor het eerst stervor ming optrad. Op de tocht De grote moeilijkheid is nu echter dat de IRAS-resultaten bewijzen Het meest nabijgelegen andere melkwegstelsel: de Andromeda-nevel met zijn twee kleine begeleiders, op 2,2 mil joen lichtjaar afstand. Ons melkwegstelsel ziet er, gezien van z'n kant, precies zo uit. Met net als het melkwegstelsel ook twee begeleiders. Over spiegelbeeld gesproken. (foto gpd> dat het vóórkomen van clusters, su perclusters en de grote leegten daartussen in het heelal eerder regel dan uitzondering is. Dat heeft impli caties voor de veronderstellingen waar de theorie van de CDM op stoelt en daarmee staat ook de ont- staanstheorie van de melkwegstel sels op de tocht. Overigens hebben drie andere Engelse fysici, Maddox, Efstathiou en Sutherland van de Oxford-uni- versiteit al een pittige verhandeling ten beste gegeven over wat zij vin den van het bestaan van CDM in re latie tot de vorming en evolutie van melkwegstelsels. Zij betoogden dat onder bepaalde voorwaarden het bestaan van CDM best samen kan gaan met bepaalde kosmologische structuren, zoals bijvoorbeeld superclusters. Zij ver moeden het bestaan van een zekere 'kosmologische constante' waar mee zowel (super)clusters, de haast griezelig aandoende gelijkmatig heid van de achtergrondstraling als het voorkomen van een aantal soortgelijke objecten op zeer grote afstanden (bijvoorbeeld quasars) kunnen worden verklaard. En hoe of wat die constante dan is, is op geen stukken na bekend. Het leek vooreerst allemaal zo 'sluitend' en kloppend: vijftien mil jard jaar geleden ontstond het heel al met de 'Big Bang', de flarden uit pure energie ontstane materie vlo gen alle kanten uit en verdichtten zich later tot (vérzamelingen van) melkwegstelsels waarvan we er met de grootste telescopen miljarden kunnen ontwaren op duizelingwek kende afstanden. De sterrenkundigen kwamen tot deze theorie omdat overal waar we ook maar kijken de melkwegstel- Hoogleraar wil computers leven niet laten beheersen DEN HAAG (GPD) - "Techniek dient de mens", vindt prof. dr. T. Sheridan van de universiteit van Massachusetts "maar techniek heeft ook de neiging een eigen leven te gaan leiden en dat moeten we voorkomen. De mens moet de za ken wel in de hand houden". De hoogleraar aan wie de Techni sche Universiteit Delft morgen een eredoctoraat verleent, houdt zich intensief bezig met de besturing van ingewikkelde machines als computers en robots en het effect dat die machines hebben op de sa menleving. Deze geavanceerde in strumenten kunnen heel veel din gen zelf uitrekenen en zijn in staat een groot aantal ingewikkelde ta ken op eigen kracht uit te voeren. "Maar toch kan de mens niet wor den gemist", zegt Sheridan met na druk. Computers en andere 'intelligen te' apparaten maken het leven een stuk eenvoudiger, maar de mens niet overbodig. Integendeel, als er iets mis gaat, moet hij wel in staat zijn onmiddellijk in te grijpen om ongelukken te voorkomen. Zolang er mensen in de buurt zijn lukt het nog wel een machine die een fout maakt te corrigeren. Maar dat is een stuk lastiger als de mens zich op grote afstand bevindt. In de ruimtevaart bij voorbeeld worden vanaf de aarde met behulp van ra diosignalen instructies gegeven als de boordcomputers niet meer we ten hoe het verder moet. Maar hoe geef je een computer in structies waar zo'n machine in de gegeven omstandigheden iets mee kan? Voor het antwoord op die vraag verwijst professor Sheridan prof. dr. T. Sheridan. (foto gpü) naar de problemen die zich voor doen als een volwassene praat met een kleuter. Sheridan zelf was zeer nauw be trokken bij de ontwikkeling van de Jason Junior, het op afstand be stuurde duikbootje waarmee twee jaar geleden eindelijk het wrak van de Titanic werd ontdekt. En ook werkte hij mee aan de ontwikkeling van robots in kerncentrales, net als de ruimte en de diepzee, plaatsen waar een mens eenvoudig niet ko men kan. Ongeduldige moeder "Je moet overal aan denken, want zo'n machine snapt niets van de we reld", doceert hij, terwijl hij met hoekige armbewegingen zijn beker tje koffie oppakt en een eindje ver der op tafel weer neer zet. "Een ro bot kan dit niet zomaar, want hij be denkt niet dat dit alleen zin heeft als hij de beker recht houdt". Dat brengt Sheridan op de beper- sels van ons af bewegen met snelhe den die des te groter zijn naarmate de afstanden tot ons toenemen. Zo te zien lijkt het alsof we zelf in het centrum van die beweging zitten maar dat is maar schijn; het is een gevolg van de verschillen in vlucht - snëlheden tussen ons melkwegstel sel en de rest. Quasars 'Men zag in dit fenomeen het bewijs voor het uitdijen van het heelal en dat die beweging, terugrekenend naar het 'begin', zo'n vijftien miljard jaar geleden moet zijn begonnen. Het zou best eens kunnen zijn dat dit alles heroverwogen moet wor den, dat het misschien helemaal niet begon met een 'Oerklap' en dat er andere verklaringen gevonden moeten worden voor het verschijn sel 'roodverschuiving' waaruit het wegvluchten van de sterrenstelsels is afgeleid. Het feit dat we naar een veelheid van historische fasen van het heelal kijken, maakt het leggen van een duidelijke relatie tussen het 'toen' met het 'nu' niet eenvoudig. Im mers, met elke afstand zien we weer een ander stuk verleden; in het heel al is geen 'nu', althans niet voor ons. De quasars, waarvan wordt ver ondersteld dat het de geweldig hel dere kernen zijn van hele melkweg stelsels, staan alle op zeer grote af standen zoals blijkt uit hun giganti sche vluchtsnelheden waarvan sommige dicht bij de lichtsnelheid liggen. Die enorme afstanden zou kunnen betekenen dat quasars al leen bestonden in een veel vroegere tijd van het heelal. Anders zouden we ze, zo redeneert men, wel veel dichterbij kunnen vinden. Veel van dit soort vraagstukken moet misschien in een veel breder kader worden geplaatst en als klap op de vuurpijl mogen we onszelf zo onderhand ook gerust de vraag stel len of we het heelal wel met de juis te zintuigen bekijken. Verschaffen onze ogen, onze tele scopen, satellieten en radio-anten- nes ons niet juist een heel eenzijdig beeld van die inktzwarte verten? kingen van robots en computers. "Je moet je steeds afvragen of je nog wel efficiënt bezig bent. Als het maken van een programma, het ge ven van de instructie en de uitvoe ring van het werk zelf al teveel tijd en energie vreten, loont het niet meer en kun je het beter zelf doen". Dat klinkt alsof er een ongeduldi ge moeder aan het woord is, maar Sheridan wordt liever niet gere kend tot de mensen die uitsluitend denken in termen van snelheid en doelmatigheid. Opvoeden is iets heel anders en het zou hem een lief ding waard zijn als de whizz-kids die met kleine slaapoogjes de hele nacht naar hun beeldscherm zitten te staren, ook eens tijd zouden be steden aan iets anders. Toch kunnen computers wel dege lijk bijdragen aan het welzijn van de mens. Sheridan verwijst naar expe rimenten in Japan, waar zeer gea vanceerde technische hulpmidde len worden gebruikt om ouderen in verzorgingshuizen te helpen met al lerlei klusjes. "Maar.., er zijn grenzen", zegt Sheridan. "In een fabriek of in een vliegtuig worden nieuwe vindingen meestal snel toegepast, maar bij mensen thuis, ligt dat anders. Dan zijn er culturele drempels". Mensen hebben er niet altijd zin in taken over te laten aan een machine. De hoogleraar is niet te beroerd om te erkennen dat het leuk is om zelf een taart te bakken en dat het leven be hoorlijk saai zou worden als compu ters je alles uit handen nemen. "Ik wil in geen geval wonen in een vol ledig geautomatiseerd huis. Een blikje kan ik zelf nog wel open trek ken. Je moet er altijd rekening mee houden dat zo'n machine stuk kan gaan en dan kun je zelfs geen biertje meer drinken". Stellingen Een zorgzame samenleving slaat basale zorgverlening aan sociaal zwakkeren hoger aan dan geavanceerde technologi sche ontwikkelingen. (Anje A. te Velde, UvA) Gezien de stijgende benzineprij zen ten gevolge van de golfcrisis en om effectief tegemoet te ko men aan de wisselende snel heidslimieten op de Nederland se autowegen, dient het op nieuw in produktie nemen van de 'Deux Chevaux' te worden over wogen. (R. Klaassen, UvA) Kinderen horen thuis in hun ei gen programma's; echter in de 'kinderprogramma's' op de tele visie zijn kinderen meestal ver te zoeken. Kinderen hebben én een baan maakt dat je je altijd ergens op kunt verheugen. To Freud it may have been the question "what is on a man's mind"; "what is on a child's mind" is too little on a men's mind. (Annematt Collot d'Escury-Koe- nigs, UvA) Uniek aan de popmuziek was al tijd dat compositie en uitvoering door dezelfde mensen werd ge daan. Door de eindeloze hoe veelheid 'covers', samples en scratches wordt ook dit unieke kenmerk uitgeleverd aan de commercie. (C.J. IJzerman, UvA)

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 10