Regering in Litouwen afgetreden 'mmssi 'IJzeren dame van Balticum'verloor hoop op overleg ANC wil conferentie met alle partijen Cholera in hoofdstad Somalia Aziz kijkt vanuit hotelkamer op verlichte ambassade Kuwayt Gorbatsjov en Jeltsin eens over begroting Saudi-Arabië ontkent vlucht van Irakezen Wapenstilstand op Corsica WOENSDAG 9 JANUARI 1991 hl'liHiWiH VILNIUS (GPD/AFP/Rtr/DPA) - Premier Kazimiera Prunskiene van Litouwen heeft gisteren het ontslag van haar regering ingediend. Even tevoren had het parlement, dat het ontslag heeft aanvaard, haar voorstellen tot prijsver hogingen afgewezen. De prijsverhogingen leidden tot on rust in de hoofdstad, waar het tot schermutselingen kwam tussen betogers van de Russische en Poolse minderheden, Litouwse tegendemonstranten en de politie. GENÈVE - Hij trekt zijn hoge hoed nog snel even recht. Inspec teert de witte handschoenen om de vingers en strijkt voor de laatste keer over het groene livrei In de verte zijn de blauwe zwaai lichten van de politiewagens al zichtbaar. Binnen een minuut mag Cosimo Durante, portier van het Intercontinental hotel in Ge- nève, de deur van de limousine openmaken waarin James Baker zit. Alle veiligheidsmaatregelen rond de ontmoeting vandaag tus sen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken en zijn Irake se ambtgenoot Tareq Aziz heb ben Durante niet van zijn plek verjaagd. Uren voor de aankomst van Ba ker is de serene rust in dit sjieke hotel prijsgegeven aan hectische toestanden. Ordinaire dranghek ken rondom de hoofdingang en de roltrappen naar de receptie houden op tenen trappende en met ellebogen porrende camera- lieden en fotografen gevangen binnen de grens die Zwitserse Baker beschikt over een presi dentiële suite in Italiaanse en Chi nese stijl en Aziz brengt de tijd door in het interieur dat gegoede Engelsen in de negentiende eeuw bekoorde. Dat er verschillen be staan tussen de Verenigde Staten en Irak mag langzamerhand wel duidelijk zijn, maar dat zich dat ook uit in de omvang van de gas tenverblijven en hun aantal is wel heel opmerkelijk. Baker ën zijn gevolg beschikken over maar liefst vijf etages van het hotel met 120 kamers; Aziz moet het doen met één verdieping. De Ameri kaanse minister kan zich in zijn suite over 250 vierkante meter verplaatsen; de bewegingen van de Iraakse bewindsman zijn be perkt tot 80 vierkante meter. Een saillant detail is dat zowel Baker als Aziz vanuit hun kamer uitkijkt op de Kuwaytse diploma tieke vertegenwoordiging in Ge- nève. Fier wappert nog steeds de Kuwaytse vlag in de tuin. Voor de gelegenheid zijn gisteravond alle lichten in de gebouwen ontsto ken zodat het Aziz niet kan ont gaan dat Kuwayt als onafhanke lijke natie nog steeds bestaat. Aan de gevoelige ligging van de Ku waytse diplomatieke post heeft geen Zwitser wat kunnen veran deren. Wel is hoteldirecteur Her- bert Schott tegemoet gekomen aan een ander punt dat de Irak ezen had kunnen compromitte ren. In het Geneefse Interconti nental bestond een 'Perzische zaal'. Maar die is gisteren snel om gedoopt in 'Salie de Suisse'. Prepies om tien over negen dinsdagavond landt de 'Airforce 2' op de luchthaven van Genève. Een zichtbaar doodvermoeide Baker schudt geroutineerd de handen van Zwitserse en Ameri kaanse autoriteiten die op de rode loper voor de vliegtuigtrap hun opwachting maken. Al drie keer eerder op de dag heeft hij hetzelf de protocol ondergaan. In Parijs, Bonn en Milaan. Binnen enkele minuten zakt Baker in de leren kussens van de limousine. Flauw tjes wuift hij naar de honderden journalisten die hem tevergeefs vragen hebben toegeschreeuwd. In die gemoedstoestand ziet Baker bij aankomst in het hotel kennelijk dan ook niet portier Durante staan. De man doet nog wel een poging de deurknop van de limousine te grijpen, maar Amerikaanse en Zwitserse veilig heidsagenten van het type gorilla zijn hem voor. In de hal van het hotel schreeuwen Amerikaanse tv-verslaggevers om het hardst om Baker op vragen te laten ant woorden. Ook deze poging strandt weer. De minister kijkt stoïcijns voor zich uit en laat zich onmiddellijk in de richting van de lift duwen. Teleurgesteld over zoveel on wil struikelen cameramannen van keukentrapjes om zich wat te ontspannen voor de komst van Aziz, vermoedelijk een half uur later. Klokslag tien uur stapt een breed grijnzende Aziz de lobby van het hotel binnen. Niet ge speend van het gevoel voor pu blic-relations stapt Aziz wél op de wachtende journalisten af en praat enkele minuten met hen, zonder zich tot politieke uitspra ken te laten verleiden. Dat heeft hij op het vliegveld gedaan. Met Irak valt te praten als Amerika ophoudt een internatio nale vredesconferentie over het Midden-Oosten te dwarsbomen, zo luidde zijn boodschap aan de rand van de rode loper op de luchthaven. In haar afscheidsrede sprak Prunskiene met geen woord over de prijsverhogingen. Zij bracht verslag uit van haar onderhoud met Michail Gorbatsjov die middag. De Sovjet president weigerde het transport van paracommando's naar het Bal- ticum te bespreken, en verwees de dat het Litouwse delegatie naar het minis terie van defensie en de stafchef van het Sovjetleger, generaal Michail Moisejev. Hij zei dat afgevaardig den van alle republieken zaterdag over de vastgelopen onderhandelin- Dver Litouwens onafhankelijk heid praten. handelingen met Moskou. Zij wilde President Landsbergis zei te ho- de dialoog met Moskou openhou- Pen dat Prunskiene politiek actief den, ook toen Gorbatsjov begin vo- zou blijven, wellicht zelfs binnen de rig jaar een economische blokkade nieuwe regering. "Ik vind niet dat tegen Litouwen instelde. Dit bracht de regering nu helemaal moet wor- haar herhaaldelijk in conflict met den gewijzigd, de meer extreme nationalisten Het Witte Huis heeft gisteren in on verwacht scherpe bewoordingen het besluit van de Sovjet-regering veroordeeld om paratroepen naar de Baltische staten en vier andere republieken te sturen. De woord voerder van president Bush noem de de maatregelen "provocatief contra-produktief besluit om door middel van troepen ontduikers van militaire dienst plicht op te sporen "neerkomt op in timidatie". Prunskiene zei dat ze terugtrad ovei als gevolg van meningsverschillen ëen_, met het parlement over de onder- 1 het parlement. MOSKOU (Rtr/AFP) - De presi dent van de Sovjetunie, Michail Gorbatsjov, en de president van de Russische Federatie, Boris Jeltsin, zijn het gisteren eens geworden over de begroting van de Sovjetunie voor 1991. De onenigheid tussen de Sovjetunie en de grootste Sovjetre publiek dreigde de gehele econo mie te verlammen. Het persbureau TASS haalde een medewerker van Jeltsin dat de positie dat moet nog verder worden besproken". Uit protest tegen de prijsverho gingen kwamen gistermorgen het parlementsgebouw zo'n 5000 betogers bijeen. Voor het meren deel waren het Russen en Polen de pro-Moskoubeweging 'Jedints- vo' (Eenheid), die zich tegen het streven naar onafhankelijkheid ver zet. Een honderdtal betogers slaag de erin het parlement binnen te dringen nadat ze de grote bronzen toegangsdeur hadden vernield. Ze werden teruggedreven door politie agenten met behulp van een water kanon. Sjevardnadze niet in nieuw kabinet MOSKOU (AP) - Edoeard Sjevard nadze keert niet terug als minister in het nieuwe kabinet van de Sov- het Russische jetunie dat zaterdag door president Politie-agenten zetten gisteren in de Litouwse hoofdstad Vilnius den tegen de op handen zijnde prijsverhogingen. parlement was gewaarborgd. Rus land had aangekondigd 83 miljard gulden minder te zullen bijdragen aan de Sovjetbegroting dan Gor batsjov verlangde. "Jeltsin verdedigde de begroting van de Russische Federatie en vol deed aan de wens van de Opperste Sovjet van de republiek", aldus de al dat de beslissing vice-voorzitter van het parlement ze onherroepelijk - Ruslan Chasboelatov. Die woord keus zou er op kunnen wijzen dat Gorbatsjov is teruggekomen op zijn eis dat Rusland zijn voorgenomen bijdrage aan de centrale begroting suggereerde maandag Michail Gorbatsjov wordt bekend gemaakt. Dit heeft presidentieel woordvoerder Vitali Ignatenko gis teren bekendgemaakt. De woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken, Vitali Tsjoerkin, bevestigde de uitspraken Ignatenko: "Ik zei in het begin Sjevardnad- erklaar- de grondwet gaat op- JOHANNESBURG/DURBAN (AP) - Het Afrikaans Nationaal stellen. Tevens wil het ANC dat Congres (ANC) heeft gisteren opge roepen tot een conferentie van alle de Tsjoerkin. Hij zei de benoeming Zuidafrikaanse politieke partijen. vervanger op "zeer korte Die conferentie moet een over- interim-regering komt die toe- interim-regering afgewezen. Op de zicht kan houden op de overgang vraag of De Klerk van het jongste vergroot met een bedrag van 27 mil jard roebel (83 miljard gulden). MM i inter- dat Sjevardnadze zijn beslis sing om af te treden zou kunnen herroepen, maar volgens ondermi nister van buitenlandse zaken Vla dimir Petrovski staat de beslissing van Sjevardnadze vast. In een verklaring noemde het ANC een dergelijke conferentie een eerste stap, waarbij "algemene uit gangspunten" moeten worden vast gesteld voor een nieuwe grondwet. Ook moet het gezamenlijke congres Frederik de Klerk c te beëindigen. De Klerk heeft eerde- zwarte woongebieden bij Umgaba- oproepen tot de vorming van een ba in de Zuidafrikaanse provincie Natal zijn gevlucht naar een toeris tenplaats aan de oostkust, nadat het afgelopen weekeinde gevechten uitbraken in hun omgeving, waarbij zeker elf doden vielen. De politie zei gisteren dat de vluchtelingen weer 'de rassenscheiding nooit kan op- wijzen dat zijn Nationale Partij niet veilig naar huis konden terugkeren. grote conferentie zou deel- In de ANC-verklaring bena- Het ANC liet gisteren weten nog druktè Mandela dat alle partijen zwarte meerderheidsrege- ANC-voorstel op de hoogte ring. Het ANC acht een overgangs- bracht, zei vice-voorzitter Nelson bewind nodig, omdat de bestaande Mandela dat de president niets regering op apartheid is gebaseerd heeft gezegd wat er op zou kunnen en de rassenscheiding nooit I heffen, aldus de verklaring. JERUZALEM/NICOSIA/MANA- MA (AP/Rtr/AFP/UPI) - Saudi- Arabië heeft gisteren tegengespro ken dat zes Iraakse helikopters naar het koninkrijk zijn gevlogen met een onbekend aantal overlopers aan boord. Minister van defensie prins Sultan Ibn Abdulaziz noemde de verhalen over het overlopen van de Iraakse helikopterbemanningen "qua vorm en inhoud zonder grond". Amerikaanse functionarissen hadden maandag gezegd dat zes he likopters waren geland net over de grens met het door Irak bezette Ku wayt. Moskou heeft fel geprotesteerd tegen de entering van een Sovjet- schip in de Rode Zee door de Ame rikaanse en Spaanse marine. Een woordvoerder van de Amerikaanse marine zei gisteren dat de lading wapens die het Sovjet-schip aan boord had niet geheel verantwoord op de vrachtbrieven en dat het daarom is opgebracht. De Sovjet vrachtvaarder Dmitri Foermanov was vanuit Odessa op weg naar de Jordaanse haven Aqaba. Volgens de marinewoordvoerder was niet uit te maken of de lading daadwer kelijk bestemd is voor Jordanië, of verder zal worden vervoerd naar Irak, wat in strijd zou zijn met de sancties van de Verenigde Naties. In een verdere poging de relaties te verbeteren, hebben Iran en Irak gisteren in Teheran besloten bezet te gebieden te ontruimen en de troe pen terug te trekken achter de eigen grenzen. Het gaat om soldaten die sinds de beëindiging van de Gol foorlog nog op eikaars grondgebied waren. Iran en Irak zullen de troe pen voor vanmiddag terugtrekken. Israël vindt een terugtrekking van Irak uit Kuwayt niet genoeg om te verzekeren dat Baghdad in de toekomst geen andere daden van agressie meer begaat. Tsjechoslowakije Tsjechoslowakije wordt volgende maand naar verwachting toegelaten als lid van de Raad van Europa. Dat heeft de secretaris-generaal van de raad, Catherine Lalumiere gisteren in Athene gezegd. Hongarije was onlangs het eerste voormalig com munistische Oosteuropese land dat het lidmaatschap van de raad ver wierf. Polen, Bulgarije en Roeme nië hebben een aanvraag lopen. Treinongeluk Het treinongeluk gisteren in Lon den heeft aan één persoon het leven gekost. Er vielen 248 gewonden, van wie er 20 ernstig aan toe zijn. De ambulancedienst had aanvankelijk gemeld dat er 8 doden waren geval len. Het ongeluk met de forensen trein gebeurde op het Cannon Street Station. Dissidenten vrij De Chinese dichter Ye Wenfu, de rechtsgeleerde Yu Haocheng en de ,i Nanfeng zijn uit de ge- de conferentie moeten deelnemen, inclusief de Conservatieve Partij, de apartheid die tegen de afschaffing van de apartheid is, en de Inkatha, de Zulu- PARIJS (AP) De Corsicaanse r beweging waarmee ANC-aanhan- tionalisten van het FLNC, die strij- herstellen, beloofde de Franse pre- gers de laatste jaren strijd uitvechten die aar het leven heeft gekost. Teneinde de rust op het eiland te NAIROBI (GPD/Rtr/DPA) - In de Somalische hoofdstad Muqdisho waar een strijd woedt tussen rebel len en regeringstroepen is een cho- lera-epidemie uitgebroken. Als ge volg van een watertekort en rotten de lijken in de straten van de stad is de gezondheidssituatie de afgelo pen dagen snel verslechterd. Cholera heerst vooral in een van de buitenwijken van de stad waar veel inwoners naartoe zijn gevlucht als gevolg van de gevechten. Grote delen van de hoofdstad hebben geen water, geen elektriciteit en een nijpend tekort aan voedsel. De stad is een broedplaats ten geworden. Helikopters van de Franse mari ne hebben gisteren 47 buitenlan ders geëvacueerd uit de haven- gers in veiligheid te brengen. Sinds bittere den voor de onafhankelijkheid duizenden het Franse eiland, hebben gisteren een eenzijdige wapenstilstand afge kondigd. Daarmee komt tijdelijk einde aan de verhevigde aansla- plaats Merca, zo'n honderd kilome- afgelopen zaterdag zijn i persconferentie, die r werd bijgewoond door gencampagne van de organisatie. sident Francois Mitterrand politie en justitie te hervormen en plaatste hij de hoogste veiligheidsfunctiona ris op Corsica afgelopen donderdag 700 ANC-voorzitter Oliver Tambo, r het Franse fregat eerd. de Somalische hoofdstad Muqdisho regeringstroepen nog steeds verblijvende buitenlanders naar het trole uitoefenen over het centrum buitenlanders uit Somalia geëvacu- Mandela dat hij ondanks de twijfel militaire druk "We zijn tegen de illusie dat alleei afrikaanse regering. Volgens het der op een clandestiene persconfe- buurland Kenya te vliegen moest van de stad, het havengebied en het blijft de realiteit nog steeds dat heerst worden uitgevoerd" zo ver- vanwege hevige gevechten nabij vliegveld. Rebellen van het_Ver- Zuid-Afrika wordt geregeerd door volgde hij. Volgens hem is de situa- i vliegveld worden uitgesteld. Als gevolg van de uitgestelde eva cuatiemissie zien zo'n 60 Italianen en een onbekend aantal overige bui tenlanders zich gedwongen voorlo pig in de Somalische hoofdstad te allerlei ziek- blijven. Italië heeft in Kenya twee transportvliegtuigen klaar staan en hoopt vandaag alsnog naar Muqdis ho te kunnen vliegen om zijn bur- ligd Somalisch Congres (VSC) die in Muqdisho strijd voeren met het regeringsleger hadden eerder be weerd het grootste deel van de stad in handen te hebben. De overwin ning zou, volgens een woordvoer der van het verzet, nog een kwestie van uren zijn. Het is nog steeds onduidelijk waar president Mohamed Siad Bar re zich bevindt. blank minderheidsregime, tie op Corsica uiterst verwarrend. Leden, die vóór het plegen van Mandela riep het buitenland dan moordaanslagen waren, zijn uit het ook op de sancties tegen Zuid-Afri- FLNC gestapt, ka in stand te houden. Hij voegde er De aankondiging kwam vijf da- Europese beslissing om de investe- opgeblazen. Bij de actie raakte r Veroordeling van deportaties Israël NEW YORK (AP) - Secretaris-ge neraal .Javier Perez de Cuellar van de Verenigde Naties heeft gisteren de deportatie van Palestijnen door het Israëlische leger ten sterkste veroordeeld en gezegd dat alle ge deporteerden moet worden toege staan terug te keren. Israel heeft gis teren vier Palestijnen uit de Gaza- strook naar Libanon overgeplaatst. worden als leiders ringsbeperkingen soepelen. o'n 4.000 Zuid-Afrika te mand gewond. De groep zei later fundamentalistische moslimbewe- het vangenis ontslagen nadat 2 tien maanden hadden vastgezeten voor hun aandeel in de democrati sche beweging van 1989. Volgens een Chinese bron zijn de drie intel lectuelen vorige maand op vrije voeten gesteld. Topoverleg Regeringsfunctionarissen in Mos kou hebben gisteren gezegd voor stander te zijn van het doorgaan van de top tussen Sovjet-president Gor batsjov en zijn Amerikaanse ambt genoot Bush van 11 tot 13 februari. Zij zien geen enkele reden die uit te stellen. Een woordvoerder van het Witte Huis zei maandag dat de ont moeting mogelijk moet worden uit gesteld. El Salvador De Amerikaanse president Bush zal de 42,5 miljoen dollar opgeschorte militaire hulp aan El Salvador weer beschikbaar stellen. Volgens Bush kan de militaire hulp aan El Sal vador worden hervat vanwege het offensief dat de rebellen van het Na tionaal Bevrijdingsfront Farabundo Marti (FMLN) eind november lan ceerden en de aankoop van wapens door het verzet, vooral luchtdoelra ketten. DEN HAAG (ANP) - Alles leek de Litouwse premier Kazimiera Prunskiene gisteren tegen te zitten. In Moskou weigerde Sovjet-presi dent Michail Gorbatsjov te spreken over de duizenden para-comman do's, die Litouwen binnenstromen om op deserteurs en dienstweige raars te jagen. Terug in Vilnius wees het parlement de prijsverhogingen af die haar regering eerder had aan gekondigd. Daarop gaf ze er de brui aan en trad af. Op 11 maart vorig jaar werd Li touwen onafhankelijk en Prunskie ne premier, en nadien leken die twee onafscheidelijk met elkaar verbonden. Voorheen werkte de nieuwbakken kabinetschef, die in 1943 in het dorpje Vasiuliskiai nabij de grens met Wit-Rusland werd ge boren, als econome. Eerst als do cente industriële economie aan de universiteit van Vilnius, daarna als hoofd van een agronomisch cen trum en vervolgens van een insti tuut voor management. In 1989 kwam ze in het parlement namens de communistische partij, die ze kort daarop verliet. Prunskiene kreeg de naam een pragmatisch en gematigd politicus te zijn gedurende de Litouwse cri sis, toen Gorbatsjov de onafhanke lijkheidsverklaring met een volledi ge boycot beantwoordde. Terwijl Moskou zijn rebelse deelstaat eco nomisch afsneed om haar weer in het Sovjet-gareel te dwingen, reisde Prunskiene alle grote westerse hoofdsteden af om steun te vinden voor haar landje. Tot in het Witte Huis wist ze een voet tussen de deur te krijgen. Zelfs toen de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken James Baker in de zomer Moskou bezocht, slaagde de "ijzeren dame van het Balticum" erin hem nog vóór Gorbatsjov te spreken. Op aandringen van Prunskiene bereikten Vilnius en Moskou begin juni een compromis om een einde te maken aan de boycot: Litouwen zou zijn onafhankelijkheidsverkla ring niet intrekken, maar "invrie zen" om onderhandelingen met Moskou mogelijk te maken. Het zo geheten moratorium van honderd dagen op de verklaring van 11 maart moest ingaan op het moment dat de daadwerkelijke besprekingen met het Kremlin zouden beginnen. Zo ver zou het Uiteindelijk niet komen: zelfs de voorbesprekingen over de eigenlijke onderhandelin gen liepen spaak, tot ergernis van Prunskiene. Enerzijds maakte Mos kou geen haast met het overleg met de Litouwers. Anderzijds kwamen felle tegenstellingen aan het licht binnen de Litouwse gelederen. Pre sident Vytautas Landsbergis koos voor een afwachtende politiek: "De tijd is met ons, op den duur zal de Sovjetunie zozeer verstrikt raken in haar nationaliteitenproblemen dat ze wel zal toegeven", luidde zijn re denering. Snelheid Prunskiene daarentegen drong aan op snelle onderhandelingen met Moskou, mede om haar plannen voor ingrijpende economische her vormingen te kunnen doorvoeren. De 47-jarige econome wilde de Li touwse economie volledig privati seren, maar de Sovjet-blokkade had aangetoond hoezeer Litouwen nog verstrikt was in de Moskouse plan economie. De hervormingen hin gen volgens haar dan ook nauw sa men met de politieke onderhande lingen. Prunskiene leek gelijk te krijgen in de opiniepeilingen, die haar als meest populaire politicus van Li touwen aanwezen. Maar de hoop op overleg is inmiddels de grond in ge boord. Op het Congres van Volksaf gevaardigden in december kreeg Gorbatsjov de bevoegdheid de wet ten van de deelstaten terzijde te schuiven, terwijl hij steeds afhanke lijker werd van het leger. Gisteren liet hij Prunskiene weten dat Litou wen alleen onafhankelijk kan wor den volgens de regels van het vorige maand aangenomen, en door Vilni us verworpen Unieverdrag: pas ja ren nadat tweederde van de bevol king van Litouwen zich in een refe rendum voor afscheiding had uitge sproken. Prunskienes moratorium hadden gestemd, gelijk te geven: "Met Mos kou valt niet te praten". Met het vertrek van Prunskiene is de weg nu vrij voor radicale natio nalisten, op een moment dat het Kremlin zijn tanks door de straten van Vilnius laat rollen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7