Spoorwegen: 1990 'absoluut topjaar' Golfoorlog kan 'schok' tot loonmaatregel zijn Ploeger hekelt politieke proefballonnen Pan Am vraagt surséance Vervoersbond FNV stelt NS ultimatum Groei export blijft achter bij wereldhandel WOENSDAG 9 JANUARI 1991 ECONOMIE PAGINA 5 UTRECHT (ANP) Alsof overvolle spitstreinen en vertragingen in de drukke uren geen enkele invloed hebben, is het reizigersvervoer per trein vorig jaar weer fors gegroeid. Uit gisteren gepubliceerde cijfers blijkt dat de klanten van NS gezamenlijk bijna 11 miljard ki lometer hebben afgelegd; een stijging van 6,8 procent ten opzichte van 1989. Ook de in komsten van NS uit het reizigersvervoer stegen: met'8,1 procent tot ongeveer 1,4 miljard gulden. De stijging van het aantal reizigers- terieel zijn nog niet alle problemen kilometers in de uren buiten de opgelost. De Spoorwegen kampen spits was het grootst: 8,6 procent. In nog met een aantal knelpunten in de drukke ochtenspits steeg het het spoorwegennet. Om daar enige r de tussenba- BELGRADO (Rtr/UPI/AP) - Ser vië heeft zonder toestemming van de andere Joegoslavische deelrepu blieken 18 miljard dinar (2,25 mil jard gulden) gedrukt, waardoor de toch al geplaagde economie van het land nog verder afzakt. De deelre publieken Slovenie en Kroatië, waar centrum-rechtse regeringen aan de macht zijn, hebben scherpe kritiek op Servie geuit. De Joegoslavische regering be schuldigt Servie, de grootste deelre publiek, ervan een financiële crisis te veroorzaken die het monetaire systeem van het land en de gesprek ken met buitenlandse schuldeisers ernstige schade zal berokkenen. Volgens de centrale overheid heeft het parlement van de deelre publiek bij de nationale bank van Servie in het geheim 18 miljard di nar geleend zonder de Joegoslavi- Vakbonden en regering Bulgarije vinden elkaar vang als wat opbrengsten betreft drag van 5 miljard gulden werd 1990 een absoluut topjaar", heidsinvesteringen in de reizigers- concluderen de NS dan ook. infrastructuur op de rol. Voor de De aanschaf van veel nieuw mate- Hoge Snelheidslijn tussen Rotter- rieel moet er voor zorgen dat de ca- dam en de grens met België is 700 paciteitsproblemen van NS in de miljoen uitgetrokken, loop van volgend jaar tot het verle- materieel geven de Spoorwegen den behoren. Dit jaar en volgend zelf nog eens 2,4 miljard gulden uit. jaar vergroten de NS het aantal zit- De geplande investeringen maken grotere stijging is volgens hem gewenst. Goederen Het verlies van NS Goederen viel 10 Exclusief tot 15 miljoen gulden lager er uit dan werd gevreesd. Na een periode plaatsen met 10 procent. In 1995 deel uit wordt een toename van het aantal plan zitplaatsen met 32 procent bereikt. Daarvoor zullen er de komende vijf jaar 850 nieuwe rijtuigen op de rails verschijnen; een investering van 3 miljard gulden. Het grootste deel daarvan komt ten goede aan uitbreiding van de capaciteit. Er zijn 43 elektrische locomotieven in Frankrijk besteld. Maar met de inzet van nieuw ma- NS. t Rail 21, het toekomst- i dalende opbrengsten steeg het maanden geen stakingen uit te r 222 mercieel hoofddirecteur Portheine ondertekend. De president-directeur drs. L. Ploeger, hekelde nieuwjaarsrede de 'politieke proef ballonnen' over grote tariefsverho gingen. Het CDA-kamerlid Reitsma opperde vorige maand de tarieven vanaf 1992 jaarlijks met 1,5 procent dat echter deels te danken NS, cidentele opdrachten, zoals het zijn transport van Amerikaans mate rieel van de Duitse grens naar Rot terdam. Voor dit jaar voorzien de NS een verlies van 50 miljoen gul den voor het goederenbedrijf. te verhogen dan de 3,5 procent lopen zaterdag aan NS-materieel die minister Maij-Weggen (verkeer hebben toegebracht bedraagt Forse toename diefstal van treinreizigers UTRECHT (ANP) - Treinreizi gers lopen steeds meer risico hun eigendommen tijdens de reis kwijt te raken. Het aantal diefstallen bezittingen van reizi gers, voornamelijk zakkenrolle rij, steeg vorig jaar met 25 pro cent: van 5140 tot 6448. Dat blijkt uit de voorlopige jaarcij fers van de spoorwegpolitie over 1990. Uit de cijfers is verder op te maken dat de schade aan NS-ei- gendom als gevolg van vandalis me door voetbalsupporters in de eerste helft van het voetbal seizoen is gestegen van 64.000 tot 85.000 gulden, een toename van ongeveer 33 procent. Alleen al na de wedstrijd Feijenoord- FC Den Haag werd voor 45.000 gulden vernield. Het aantal uren dat spoorweg politie bij het vervoer van sup porters werd ingezet, daalde met 34 procent. Dat-komt vooral omdat de dienst bedrijfsbeveili- ging vorig seizoen voortdurend meer spoorwegpolitie inzette dan de bezetting eigenlijk toe liet. Dit jaar is dat niet het geval. Bij de -spoorwegpolitie kwa men vorig jaar iets meer meldin gen van agressie binnen. Het aantal meldingen van NS'ers steeg met 7 procent. Personeel van de spoorwegpolitie echter kreeg aanzienlijk minder (16 procent) te maken met agressie. vaterstaat) heeft voorgesteld. Daarmee zou de rijksbijdrage aan het openbaar vervoer omlaag kun- je gehad", zei hij. de Spoorwegen wachten prijsstijgingen zal de r Economie kort Minister Maij wil daarover pas proberen hen voor de schade te 1 a de besprekin- ten opdraaien. Turks protest Turkse mijnwerkersbonden heb ben gisteren een protestmars afge blazen. De stakende kompels zijn opgeroepen om terug te keren naar huis in de provincie Zoguldak aan de Zwarte Zee. De 60.000 mijnwer kers en hun familieleden hadden 90 kilometer gelopen van de 270 kilo meter lange tocht naar de hoofdstad Ankara die ze aanvankelijk wilden afleggen. Wao jongeren De wao-uitkering voor jongeren moet beperkt worden tot een aantal jaren. Daarna zal men terugvallen in de bijstand. Staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken) wil hierover eind deze maand een advies vragen aan de SER. Zij heeft dit in een in terview met Elsevier laten weten. Koeiengekte De rijksoverheid gaat op grote schaal controleren, of de in Enge land heersende veeziekte bse ook in ons land voorkomt. De kwaal, beter bekend als gekke-koeienziekte, kost de Britten ruim duizend runde ren per maand. Lpg duurder Lpg wordt voor de tweede maal in een week tijd duurder. Marktleider BK Gas, een dochter van Shell, heeft voor vandaag een verhoging van de adviesprijs met drie cent per liter aangekondigd. De adviesprijs komt daarmee op 72,9 cent. Garantie renovatie De stichting Garantie Instituut Wo ningbouw (GIW) in Rotterdam geeft voor het eerst een gewaar borgde garantie op de renovatie van woningen. De eerste GIW-garantie- certificaten Worden vrijdag uitge reikt aan bewoners van 30 apparte menten aan de Zwetstraat in Den Haag. WASHINGTON (GPD) - Pan Am, een van Amerika's oudste en meest bekende vliegmaatschappijen, heeft gisteren surséance van beta ling aangevraagd. De maatschappij verkeert al jarenlang in grote finan ciële moeilijkheden. Als de rechtbank waarbij de aan vraag is ingediend akkoord gaat met het verzoek van Pan Am, dan betekent dat dat de maatschappij gedurende nog onbepaalde tijd be schermd is tegen haar schuldeisers. In die tijd moet Pan Am proberen door middel van een reorganisatie een gezondere financiële basis te krijgen. De aanvraag betekent niet dat Pan Am met haar activiteiten moet stoppen. Integendeel, de maat schappij liet gisteren weten dat alle vluchten en andere dienstverlenin gen gewoon volgens plan zullen doorgaan. Pan Am noemde twee hoofdrede nen voor de aanvraag tot In de eerste plaats, aldus de maat schappij, zijn onze inkomsten scherp gedaald sinds december 1988 Pan Am vlucht 103 boven het Schotse Lockerbie werd opgebla- Bovendien hebben de recente verhogingen van de olieprijzen als gevolg van de Golf-crisis een "ver woestend effect op onze maat schappij gehad", aldus een woord voerster van Pan Am. Pan Am heeft tot nu toe gewei gerd bekend te maken hoe groot het verlies is. Maar volgens de meest re cente ter beschikking gekomen cij fers werd in ieder geval het derde kwartaal van vorig jaar een verlies van 29,1 miljoen dollar geleden. Pan Am werd in de jaren 20 opge richt en kreeg grote faam toen het in 1935 met de zogenaamde 'China Clipper'-lijn begon, de eerste ver- Geldpers Servië jaagt inflatie in Joegoslavië aan sche regering daarover in te lichten. Dit bedrag is meer dan de helft van de totale geldhoeveelheid die de Joegoslavische regering dit jaar aan alle banken in het land ter beschik king wil stellen. De lening van de Serviërs bestaat voor een deel uit nieuwe bankbiljet ten, waardoor de inflatie in het ge hele land zal stijgen. Ook het strak ke monetaire beleid van premier Markovic krijgt volgens de Joego slavische regering door de Servi sche actie een knauw. Inmiddels hebben de centrale be stuurders de nationale bank van Joegoslavië opdracht gegeven het toezicht op de nationale banken van de afzonderlijke republieken te ver scherpen, dit om navolging in ande re Joegoslavische deelrepublieken te voorkomen. Volgens de Servische regering hebben dp regeringen van de overi ge vijf republieken al eerder geld geleend van de nationale banken. De Serviërs vragen zich af waarom de Joegoslavische regering toen niet heeft ingegrepen. Diplomaten menen dat de ont dekking van de geheime lening een negatief effect zal hebben op het overleg tussen de leiders van de re publieken en de federale regering. De republieken Slovenië en Kroatië willen zich losmaken van de federa- De NS hebben de 3,5 procent ta riefsverhoging nodig om de over heidsbijdrage - ondanks stijgende kosten - niet te laten stijgen. Een SOFIA (Rtr) In Bulgarije heeft de interimregering steun ge kregen van de vakbonden in haar .pogingen het land uit de economi sche malaise te halen. De bonden gaan akkoord met de voorgestelde prijsverhogingen. Verder hebben beloofd de komende De vakbonden stemden in met de plannen van de drie weken oude tussenregering, mits de prijzen van elektriciteit, gas, kolen en benzine niet worden verhoogd. Die van be langrijke levensmiddelen als melk, brood, vlees, boter en suiker alsme- De schade die de studenten afge- de de tarieven van het openbaar v worden wel geliberaliseerd, w zullen door de overheid nauw- deelde Ploeger lettend in de gaten worden gehou den. Ter compensatie van de te regering de lonen eind januari met zeventig procent verhogen. Minister-presi dent Popov noemde het ak koord 'een be langrijke steun in de strijd te gen de economi sche crisis'. De vorige regering bezweek eind november on der de druk van een algemene staking. Zij slaagde er niet in iets te doen aan de voedsel- en brandstofte korten. De bui tenlandse schuld van tien miljard dollar bleef gehand haafd. Een Pan Am- medewerker fietst over de luchthaven van Miami, waar een aantal vliegtuigen van de moeilijkhe den geraakte luchtvaart-gi gant staat ge parkeerd. (foto AP) Het spreekwoord 'wie appelen vaart, appelen eet' gaat op voor het Haar lemse decoratiebedrijf Dubbel AA. De toegangsdeur tot de berijfshal is fraai gedecoreerd, met actiewerk van het detectiveduo Janssen en Janssen uit Kuifjes Zwarte Goud. (foto anp) Azië binding tussen Amerika over de Stille Oceaan. Maar in de jaren 80 moest de maatschappij z'n routes over de Stille Oceaan verkopen. Eind vorig jaar zag Pan Am zich bovendien ge noodzaakt een groot aantal Transat lantische routes aan United te ver kopen. Juist dinsdag gaf het Ameri kaanse ministerie van vervoer toe stemming voor deze overname. Het nieuws van dinsdag zorgde ervoor, dat de aandelen van Pan Am een dieptepunt bereikten, en op Wall Street tussen 62,5 en 75 dollar cent per stuk verkocht werden. Vo rig jaar nog waren die aandelen 4 dollar waard. De lage koersen maken Pan Am mogelijk een kandidaat voor een overname of een fusie. Vorige maand liet de eveneens in proble men verkerende vliegmaatschappij TWA haar belangstelling voor een fusie blijken. UTRECHT (ANP) - De Vervoers bond FNV, gesteund door de spoor- wegbond FSV, eist vandaag nog in zage in het 'Businessplan NS Goe derenvervoer' van de Nederlandse Spoorwegen. Anders stapt de bond naar de rechter. In een brief aan de NS-directie van schrijft algemeen secretaris J. Koster dat in het Toe komstplan voor het Goederenver voer een aantal voor werknemers belangrijke onderwerpen ontbre ken, die wel in het businessplan staan vermeld. In het november vorig jaar gepre senteerde Toekomstplan schetsen de NS de toekomst van het rail-goe- derenvervoer tot het jaar 2010. Om het goederenvervoer per spoor weer op orde te krijgen moeten er bij het goederenbedrijf tot eind 1993 700 van de 3000 banen verdwijnen. Daarna groeit de werkgelegenheid weer, zo verwacht de NS-directie. Wat volgens de vervoersbond niet in het Toekomstplan staat vermeld, is dat de NS streven naar een aparte cao voor het goederenbedrijf, dat er een aparte poule van machinisten zou moeten komen en dat de perso neelslasten met de helft omlaag De vervoersbond eist tevens dat de NS de winst- en verliesrekenin gen van de afgelopen drie jaar ter beschikking stellen. Tenslotte wil de bond ook inzage in een 'vernieti gend' rapport dat een analyse geeft van de problemen bij het noodlij dende goederenbedrijf. Een woordvoerster van de Spoor wegen blijft er bij dat het Toekomst plan het enige plan is waar de NS hun beleid op baseren. Dat er in een eerder stadium sprake is geweest van een andere versie van het plan onder de titel Businessplan doet volgens haar niet ter zake. Het on derzoeksrapport dat ten grondslag ligt aan het Toekomstplan komt niet ter beschikking, aldus de woordvoerster. "Het is niet gebrui kelijk om rapporten ter beschik king te stellen die de basis zijn voor andere rapporten", zei zij. De NS willen dat rapport niet ter beschikking stellen, omdat het een intern stuk is. Er staan zaken in die niet in het Toekomstplan zijn ver werkt. DEN HAAG (ANP) - Een drasti sche vermindering van de oliepro- duktie als gevolg van het wegvallen van de Saoedische oliestroom in ge val van een Golfoorlog, vormt een aanleiding om een loonmaatregel te overwegen. Een loonmaatregel om bij cao overeen te komen loonstij gingen aan banden te leggen kan immers pas worden afgekondigd als er sprake is van "een acute nood situatie van de nationale economie, veroorzaakt door externe, schoks gewijs optredende factoren". Dat is de formulering in de wet op de loonvorming die in de zomer van 1987 werd herzien, waarbij het slechts eenmaal (1971) toegepaste 'knevelwetje van Roolvink' uit 1970 werd vervangen. Die externe, schoksgewijs optredende factoren waarbij de loonmaatregel als laatste middel kan worden opgelegd, wor den in de wet zelf niet nader om schreven. Ex-minister De Koning van soci ale zaken noemde in jüli 1977 in de Eerste Kamer als voorbeeld de olie crisis van 1973, waardoor de ruil voet (verhouding van export- en im- portprijzen) voor Nederland drama tisch verslechterde. Een nieuwe oliecrisis als gevolg van een Gol foorlog is,een externe factor die, als de wisselkoers van de dollar laag blijft en er een inflatiegolf over de Westerse economie spoelt, een loonmaatregel ook zou kunnen rechtvaardigen. De jaren zeventig kenden een hausse aan loonmaatregelen (1971, '74, '76 en '79 tot en met '82). Eén maal werden lopende cao's twee maanden bevroren, een bezinnings- periode. Gedurende een loonmaat regel bleek het verder nodig tussen tijds een extra verhoging van zestig gulden toe te kennen, om te voorko men dat salarisverbetering anders volledig werd opgeslokt door de in flatie. Goedkeuring De minister van sociale zaken kan een loonmaatregel laten ingaan na dat de ministerraad die heeft aange kondigd, dus nog vóór parlementai re goedkeuring. Maar dat zal in de praktijk niet nodig blijken, meende De Koning in 1987. Tussen aankon diging en parlementaire goedkeu ring liggen immers slechts twee we ken. Het leek hem onwaarschijnlijk dat een vakbond met een werkge versorganisatie in die twee weken snel tot overeenstemming kan ko men over een salarisverbetering die de loonmaatregel overschrijdt. Een loonmaatregel als sluitstuk van een tussenbalanspakket komt overigens pas in beeld als het Cen traal Planbureau (CPB) een langdu rige periode voorziet met een zeer lage wisselkoers van de dollar (1,60 gulden of minder) in combinatie met een zeer hoge notering voor ru we olie (meer dan 30 dollar per vat). Die twee effecten versterken elkaar, zo signaleerde het Planbureau in zijn Macro-Economische Verken ning die op Prinsjesdag 1990 werd gepubliceerd. Al kan een loonmaatregel krach tens de loonwet dan sedert 1987 pas worden opgelegd als alle andere po gingen tot loonmatiging hebben ge faald, de wet biedt één groot voor deel: de loonmaatregel kan binnen twee weken na de aankondiging worden opgelegd. Vakbeweging en werkgevers krij gen één week de tijd om erover te praten in de Stichting van de Ar beid. Daarna krijgt het parlement één week om erover te debatteren. Met parlementaire instemming kan vervolgens voor maximaal een half jaar een loonmaatregel worden op gelegd, die nog eens met een half jaar kan worden verlengd. Samenhang De loonmaatregel moet worden ge nomen in samenhang met andere maatregelen. Daarbij valt te denken aan een prijsmaatregel (prijsvoor- schriften, een meldingsplicht van prijsverhogingen en een instem mingsrecht van de minister van economische zaken). •Verder noemde ex-minister De Koning in 1987 belastingmaatrege len, aanpassingen in de sociale ze kerheid, en vergelijkbare maatrege len om salarisaanpassingen van ambtenaren en semi-overheidsper- soneel te beperken. In dat kader zou een loonmaatre gel als gevolg van een langdurig ho ge notering van de prijs van ruwe olie, kunnen worden toegevoegd aan het pakket beleidsmaatregelen dat het kabinet thans voorbereidt in het kader van de 'tussenbalans'. Overigens heeft die hoge olieprijs gunstige gevolgen voor de de staats kas. Het financieringstekort van de overheid neemt af bij een blijvend hogere olieprijs, omdat ook de in komsten uit het aardgas toenemen. Het CPB gaat ervan uit dat bij een olieprijs van dertig dollar per vat het tekort in 1991 met 0,3 procent af neemt ten opzichte van de prognose van prinsjesdag. Een notering van 35 dollar verlaagt het financierings tekort zelfs met 0,45 procent. Schrikbeeld Bij een loonmaatregel doemt het schrikbeeld op van een bevriezing van lonen en salarissen op het be staande niveau. Dat is echter vrij wel uitgesloten. De wet bepaalt im mers dat er sprake moet zijn van be scherming van de levensstandaard van de werknemers. Ook de loon maatregelen uit de jaren zeventig gingen op zijn minst uit van een wat uitgestelde en uitgesmeerde aanpassing van de lonen en salaris sen aan de inflatie. Eind november voorspelde het CPB dat de Nederlandse economie een ruwe-olieprijs van 30 dollar per vat de komende jaren kan verwer ken zonder in de gevarenzone te be landen, mits de loonronde voor 1991 zich beperkt tot drie procent. Werkgevers en vakbeweging heb ben derhalve nog steeds de midde len in handen om aan een loonmaat regel te ontsnappen, zelfs als door de dreigende Golfoorlog de olieprij zen langdurig op een hoog niveau blyven steken. Dat past ook in de fi losofie van de herziene loonwet van 1987: het tijdperk van de 'terugtre dende overheid' waarbij de sociale partners zelf verantwoordelijk zijn voor een verantwoorde loonontwik keling brak toen aan. SOEST (GPD) - De groei van de Nederlands export blijft achter bij de groei van de wereldhandel. Groeide de export met 2,7 procent tot een waarde van 228,5 miljoen gulden; de totale wereld handel groeide met 6 procent. Dat we ach terblijven komt door de "irritante bureaucratie van een schijnbaar vermoeid overheidsapparaat'. Dat zei voorzitter Fokkema van middag op een nieuwjaarsbijeen komst van de Nederlandse Export Cominatie (NEC) in Soest. De NEC is een samenwerkingsverband van 550 exporterende bedrijven. "De ambtelijke regelgeving gaat alle perken te buiten. No-nonsense is pro-nonsense geworden", aldus Fokkema die altijd in is voor boude uitspraken. Ook het de gang van zaken bij de grote bedrijven als Philips en DAF mocht zich verheugen in enkele kri tische noten. "Er waart een reces sie-syndroom rond na het gebleken wanbeleid bij deze bedrijven. Er heerst bij die grote bedrijven een sfeer van 'alles kan en alles mag, niets is ons te dol en niets is ons te duur'. Die bedrijven worden kenne lijk geleid alsof het de overheid is", zo meent Fokkema. Lof was er van de NEC-voorzitter voor het midden- en kleinbedrijf. Bij de kleinere bedrijven groeide de export met 4,2 procent tegen 1,5 procent groei bij de grote bedrijven. "In het MKB betekent ondernemen nog onvervalst geld verdienen en winst maken", aldus Fokkema. Van Lede (VNO) volgt opgestapte Akzo-topman op ARNHEM (GPD) - Hoog oplopen de meningsverschillen over een de bedrijfsvoering van Akzo hebben' geleid tot het voortijdig vertrek van Akzo-topman drs. J.W. Berghuis. Het lid van de raad van bestuur van Akzo wordt opgevolgd door de hui dige voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemers (VNO), mr. C.J.A. van Lede. Van Lede (48) neemt in april af scheid als voorzitter van het VNO. Vanmiddag hebben de vakbonden een gesprek met Akzo Nederland BV en Akzo NV over onder meer het sociaal beleid bij het concern. De Industriebond FNV denkt dat het vertrek van Berghuis is veroor zaakt door een verschil van inzicht over het sociaal beleid bij Akzo Ne derland BV. FNV-woordvoerder Van der Laan zei verrast te zijn door het terugtreden van Berghuis. Akzo-topman Berghuis was ver antwoordelijk voor de divisies ve zels en polymeren en zout en basi- schemie, het sociaal beleid, Akzo Nederland en andere Europese lan den en de informatietechnologie. Akzo-woordvoerder M.P.A. Over- diep ontkent dat het terugtreden van Berghuis te maken zou hebben met het tegenvallende rendement bij de divisie vezels en polymeren of de situatie bij de zout- en basische- mie divisie. Van der Laan vermoedt dat de topman zich heeft teruggetrokken na de rapportage van het organisa tie-adviesbureau Rijnconsult in Arnhem. De afgelopen jaren heeft Akzo haar bedrijfsstructuur gewij zigd in een organisatie met busi ness-units. Kabinet: scholing werkenden zaak van bedrijfsleven DEN HAAG (GPD) - Het scholen van werkenden is bij uitstek een zaak van het bedrijfsleven zelf. De taken van de overheid moeten be perkt blijven tot voorlichting, het signaleren van knelpunten en het stimuleren van werkgevers en vak bonden om aan scholing te doen. Dat is de strekking van een nota die de ministers De Vries (sociale zaken), Andriessen (economische zaken) en Ritzen (onderwijs) giste ren aan de Kamer zonden. Met hun nota wijzen de bewinds lieden een voorstel van de PvdA af. Begin 1989 diende de huidige vice- fractievoorzitter van de PvdA in de Kamer, Leijnse, een initiatief-wets voorstel in over scholing van wer kenden. Dat plan voorzag in acht scholingsdagen per jaar voor wer kenden. De kosten werden ge raamd op 12 miljard gulden, op te brengen door overheid, werkgevers en werknemers samen. Industriebond eist AMSTERDAM (ANP) - De eisen die de Industriebond FNV in de ko mende onderhandelingen voor de metaal- en elektrotechnische indus trie stelt, gaan de ruimte te boven. Op het gebied van loon (4 procent), werk en arbeidsomstandigheden komt de bond tot een eisenpakket van bijna 7,5 procent, terwijl de bond zelf uitgaat van een beschik bare ruimte van 6 procent. Het cao-overleg voor de metaalin dustrie (200.000 werknemers) gaat half maart van start. De bonden stemmen hun eisen gewoonlijk af op de ruimte. Voorzitter drs. J. Blankert van de werkgeversvereni ging FME heeft al laten weten dat het eisenpakket van de industrie bond de mogelijkheden van de be drijfstak ver te boven gaat.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5