Rechten onder druk door verplichte dna-test Niemand doet ooit genoeg voor rechten van de Professor Baehr en de macht van de publieke opinie In Oost-Europa voor half miljard gulden behoefte aan bijbels REPORTAGE i LEIDEN/UTRECHT Dat tien duizenden televisiekijkers het af gelopen jaar het journaal van acht uur lieten schieten voor allerhan de spelletjesprogramma's op an dere netten, is een zorgelijke ont wikkeling. Professor dr. P. Baehr, hoogleraar in de reehten van de mens aan de universiteiten van Leiden en (sinds vandaag) van Utrecht, hoopt er dan maar op dat quiz-liefhebbers wel journaals op andere tijdstippen of kanalen zien. "De rol van de pers is bij het verspreiden van informatie over het schenden van mensenrechten van groot belang. Maar als er niet wordt gekeken, dan kan een situa tie ontstaan van wat niet weet. wat niet deert. Dat is toch kwa lijk". Folteringen, verdwijningen, standrechtelijke executies. Met alle soorten schendingen van mensen rechten, waar ook ter wereld, houdt Baehr zich dagelijks bezig. "Maar niemand doet ooit genoeg aan men senrechten", zegt hij. "Dat geldt voor regeringen, parlementen, orga nisaties en individuele mensen. Het is een goede zaak als regeringen zeggen dat ze de mensenrechten tot centraal deel van hun buitenlands beleid willen rekenen. Maar het is aan anderen hen voortdurend daar aan te herinneren". Zoals ons land te pas en, volgens sommigen, te onpas doet. Want, zo wordt gezegd, er moet toch reke ning worden gehouden met plaatse lijke gewoonten en omstandighe den. 's Lands wijs, 's lands eer. Aan die mening heeft Baehr geen bood schap. "Dan ontstaat de neiging om de ernst van schendingen van men senrechten te relativeren of enigszins goed te praten". Baehr heeft er geen enkel pro bleem mee dat Nederland vaak kri tisch naar landen wijst die het niet al te nauw nemen met de mensen rechten. "Regeringen zijn niet lan ger vrij zoals in het verleden om hun onderdanen naar eigen goeddun ken te behandelen. Het buitenland heeft de vrijheid, zo niet de juridi sche of morele plicht er op toe te zien dat internationaal overeenge komen mensenrechten ook worden nageleefd". Ongestraft Wie is verantwoordelijk als men senrechten worden geschonden? De regering, of groeperingen die niet onder het gezag van regeringen staan? Baehr: "Moeilijk punt. Kun je de regering van Libanon aanspre ken over wat in haar land is ge beurd? En wat te zeggen van guer rilla-strijders in vele landen die de mensenrechten niet naleven? Folte ringen of terreuracties zijn schen dingen van de mensenrechten, ook als zij niet van regeringswege ge beuren. Veelal doen deze groeperin gen een beroep op een hoger doel: de strijd tegen de onduldbare on- "De regeringen reageren met maatregelen die ook weer een schending van de mensenrechten betekenen. Over de positie van niet- gouvernementele schenders van mensenrechten is het laatste woord nog niet gesproken. Spreek je ze er op aan, dan legaliseer je ze feitelijk. Doe je dat niet, dan kunnen ze onge straft verder gaan". Tal van organisaties werken nauw samen, volgen regeringen kri tisch en leveren materiaal aan toe zichthoudende organisaties, zoals Amnesty International. "De publie ke opinie is in laatste instantie het belangrijkste wapen dat in stelling kan worden gebracht", meent Baehr. "Aan de andere kant, apa thie bij het lezen of zien van weer nieuwe gevallen van mensenrech tenschendingen kunnen een effec tief optreden negatief beïnvloe den". Mensenrechten zijn niet alleen een zaak van regeringen. Bij de VN- ir de rechten van de mens praten ook de niet-gouverne- mentele organisaties mee. Er is kri tiek op de kwaliteit en kwantiteit van hun bijdragen. Baehr: "Er is ge pleit voor een zekere mate van zelf discipline van deze organisaties. Op zich geen bezwaar, maar men moet er wel voor te waken te snel gehoor te geven aan die kritiek. Dat zou mensenrechten schendende regi mes in de kaart spelen". Vluchtelingen De Heemstedenaar zelf is een actief lid van Amnesty International. "Amnesty houdt zich slechts met een klein deel van de mensenrech ten bezig. Ze ijvert voor vrijlating van gewetensgevangenen, ze wil eerlijke en snelle processen voor al le politieke gevangenen en keert zich fel tegen martelingen en doodstraf. Het is actiegericht". "Als hoogleraar ben ik wetenschappelijk met het onderwerp bezig. Naarmate men meer weet van de maatschap pelijke factoren die schendingen van de rechten van de mens in de hand werken of juist belemmeren, openen zich meer mogelijkheden te werken aan verbetering van die si tuatie", zei hij tijdens zijn installa tie-rede. De leerstoel Mensenrechten is, in het kader van het Maatschappelijk Aandachtsgebied Mensenrechten, ingesteld door de faculteiten rechts geleerdheid, letteren en sociale we tenschappen van de Utrechtse uni versiteit. Baehr begeleidt en coördi neert de al lopende onderzoekspro jecten. Zelf is Baehr bezig met een onderzoek over het Nederlands bui tenlands beleid op het gebied van de rechten van de mens. Schending van mensenrechten gebeurt niet alleen in verre vreemde landen, maar ook dicht bij huis, zegt Baehr. "De problemen in ons land zijn van een andere aard. Ik wijs op het toelatingsbeleid voor vluchte lingen in ons land. Er is een duide lijk verband tussen het grote, nog steeds toenemende aantal vluchte lingen in de wereld - circa twintig miljoen - en de rechten van de mens. Tegen die achtergrond is het zorgwekkend te constateren dat de bereidheid tot opname van vluchte lingen overal ter wereld afneemt". Met andere woorden, de vluchte ling die vroeger bij wijze van spre ken met open armen werd ontvan gen, wordt vandaag de dag binnen stebuiten gekeerd alvorens hij vei lig en wel een land in mag. Maar de rechten van de mens, aangenomen in 1948 door de Verenigde Naties, zijn en worden door de jaren heen al verschillend geïnterpreteerd. Tot enkele jaren geleden legden com munistische landen de nadruk op de rechten van collectiviteiten, ter wijl landen in West-Europa en Noord-Amerika meer gewicht ga ven aan de (mensen)rechten van het individu. Omstreden Als het om mensenrechten gaat, zijn Oost en West naar elkaar toege groeid. stelt Baehr. "Maar kijk je naar de relatie tussen Noord en Zuid, dan dreigt er juist een verwij dering. Er zijn landen waar de eigen culturele of religieuze normen af wijken van internationale mensen- rechtennormen, die door die landen worden gezien als te westers geïn spireerd. Zó'n standpunt, dat eigen culturele en religieuze normen voorrang moeten hebben, kan ver gaande consequenties hebben. De oproep van Ayatolla Khomeiny om de schrijver Salmon Rushdie van het als godslasterlijk beschouwde boek Satanic Verses te doden, is in Een van de re geringen die de mensenrechten stelselmatig aan de laars heeft ge lapt is het be wind van de in middels terug getreden gene raal Pinochet in Chili. Nog steeds worden massa graven gevon den met daarin de lijken van door Pinochet vermoorde te genstanders. (foto GPU) strijd met het fundamentele recht op leven.". Baehr haalt een tweede voor beeld aan, dat van de 24 jaar geleden ter dood veroordeelde voormalige lijfwachten van de Indonesische president Soekarno. De executies (die niet zouden zijn uitgevoerd) waren volgens een Indonesische minister 'in overeenstemming met de wettelijke normen'. Baehr: "Van Indonesische zijde werd op zijn minst gesuggereerd dat dat land bij het begrip humani teit uitgaat van andere waarden dan Nederland. Die voorbeelden geven aan hoe moeilijk en omstreden de kwestie van de geldigheid van inter nationale mensenrechtennormen kan zijn. Er bestaan internationaal afgesproken mensenrechten, die bedoeld zijn universele geldigheid te hebben. Maar tegelijkertijd be staan er onderdrukkende regimes die niet of onvoldoende bereid zijn die normen toe te passen en zich daarbij beroepen op andere waar den". "Als regeringen dat zeggen, is enig wantrouwen op zijn plaats. De slachtoffers zelf - binnen welke cul tuur dan ook - hoort men immers zelden het recht van hun regering bepleiten hen te onderdrukken. Dat laatste zou je mogen verwachten als het hier uitsluitend om westerse ideeën zou gaan. Trouwens, het westen heeft weinig reden zich er op te beroepen, dat de in geding zijnde waarden hier beter zouden worden nageleefd dan in ontwikke lingslanden. De ernstigste schen ding van mensenrechten heeft zich nog maar vijftig jaar geleden afge speeld in een westers land: het Duitsland van Hitier." Nazi-Duitsland was een dictatuur. Tal van landen zijn dat nog steeds. Geen of te weinig democratie bete kent automatisch dat mensenrech ten worden geschonden, menen sommigen. "Onvrijwillige verdwij ningen in Indonesië en het opslui ten (tot voor kort) van politieke dis sidenten in psychiatrische inrich tingen in de Sovjetunie, waren niet op de eerste plaats een kwestie van gebrek aan democratie, maar van schending van fundamentele men senrechten. Ook in democratieën worden mensenrechten geschon den. Het optreden van de Britse po litie en het leger in Noord-Ierland staat nogal eens op gespannen voet met de naleving van fundamentele mensenrechten". Waarmee Baehr wil zeggen dat mensenrechten en democratie ("een uitdrukkingsvorm van enkele belangrijke politieke mensenrech ten") geen synoniemen zijn. "Het begrip mensenrechten duidt op een normenstelstel dat internationaal is vastgelegd. Dat die normen op vele plaatsen in de wereld worden ge schonden is nog geen reden ze af te schaffen. Het zou uitermate onver standig zijn om er maar van uit te gaan dat de rechten van de mens voor een groot aantal landen van de (derde) wereld niet zouden gelden". Van onze correspondent Theo Haerkens DEN HAAG Minister Hirsch Bal- lin (jusitie) wil verdachten van zwa re misdrijven als moord en ver krachting dwingen om bloed, haar of sperma af te staan voor een dna- test. Ieder mens heeft een volstrekt uniek dna-patroon in de cellen. Dit betekent dat met een dna-test voor vrijwel honderd procent kan wor den vastgesteld of verdachte inder daad schuldig is. Op dit moment wordt de dna-test alleen toegepast als verdachten hieraan vrijwillig meewerken. Maar dat gaat dus ver anderen, als het aan Hirsch Ballin ligt. "Als je ervan overtuigd bent dat deze man het gedaan moét hebben en het wettelijk bewijs kan niet op een andere manier worden gele verd. moet je de test gebruiken", vindt advocate Gabi van Driem, ge specialiseerd in zaken waarin vrou wen het slachtoffer zijn van geweld smisdrijven. Zij is enthousiast over het plan van Hirsch Ballin. "Het is de enige mogelijkheid", vindt zij, "en het recht op privacy van de ver dachte moet daar dan maar voor wijken". Van Driem kan zich wel vinden in de voorstellen van de door Hirsch Ballin ingestelde commissie-Moons om de dna-test alleen toe te passen bij misdrijven waarop een straf staat van minimaal acht jaar. Zij heeft er ook geen moeite mee dat het bewijs al voor een groot gedeel te rond moet zijn, voordat de test uit de kast wordt gehaald. "Er moeten voldoende aanwijzingen zijn dat de verdachte werkelijk schuldig is", erkent ze. "En dan is de test het laatste redmiddel". Sluitstuk Justitie ziet de dna-test, waarbij er felijk materiaal van een verdachte wordt vergeleken met sporen, ge vonden bij het slachtoffer of op de plaats van het misdrijf, als "het sluitstuk van een hele bewijsproce- dure. Er moet al een heel ernstige verdenking zijn". Het is dus niet de bedoeling van iedereen die vagelijk voldoet aan het signalement van de dader, maar gelijk een dna-test af te nemen. Het ministerie verwacht en kele honderden keren per jaar tests af te nemen. De artsenorganisatie KNMG is beducht voor soepel gebruik van "werkzaamheden die feitelijk we zensvreemd zijn aan de beroepsuit oefening". Woordvoerder Th. van Berkestein: "De test mag alleen worden toegepast als iemand we gens gebrek aan bewijs zou moeten worden vrijgelaten terwijl iedereen op zijn klompen aanvoelt dat hij het gedaan heeft". Het KNMG-bestuur ziet geen me dische of ethische bezwaren mits de dna-test aan strenge voorwaarden wordt gebonden. "De rechter-com- missaris. en dus niet de politie of de officier van justitie, moet zeggen: Ik sta met de rug tegen de muur, zon der die test is er geen enkel bewijs". Verder vinden de artsen dat de wet precies moet opsommen wanneer de test wordt toegepast. "Het moet gaan over moord, doodslag of ver krachting en dus niet om een po ging tot...", licht Van Berkestijn toe. Maar net als bij bijvoorbeeld eutha nasie ligt de zaak bij de artsen ge voelig en daarom wordt pas in april, na raadpleging van de leden, een de finitief standpunt ingenomen. Grondrecht Bij de dna-test wordt erfelijk mate riaal van een verdachte vergeleken met het dna in sporen die bij een misdrijf zijn aangetroffen. DNA dat gewonnen is uit bloed, geldt als het meest betrouwbaar. Maar wanneer de verdachte bijvoorbeeld Jehova's getuige is, kan ook worden volstaan met wangslijmvlies, haar of sperma. De test is natuurlijk alleen maar bruikbaar in die gevallen dat bij het slachtoffer van het misdrijf li chaamscellen van de dader gevon den zijn. Is dat niet het geval, dan houdt alles op. Het nemen van een monster is een ingreep die inbreuk maakt op het grondrecht van de onaantast baarheid van het lichaam. Gabi van Driem erkent dat, maar vindt dat in deze zeer ernstige gevallen het doel de middelen heiligt. "Wat is het ver schil tussen het nemen van een vingerafdruk en het verzamelen van wangslijmvlies?". De Coornhertliga, de vereniging voor strafrechthervorming, kijkt daar volstrekt anders tegenaan. "Dat iemand verdacht is van een misdrijf is voldoende om de grond wet te schenden", concludeert P. Wiewei, bestuurslid van de liga. Hij vindt dat veel te gemakkelijk in breuk wordt gemaakt op deze grondwettelijke bescherming. "Een verdachte heeft het recht om te zwijgen. Maar dat recht wordt on deruitgehaald als je zegt: steek je arm maar uit, we tappen even wat bloed af'. De liga betwijfelt bovendien de bruikbaarheid en de betrouwbaar heid van deze 'uiterst gevoelige test' en vraagt zich af of politici zich wel realiseren dat met het vorderen van lichaamsmateriaal voor genetisch onderzoek een hele principiële stap wordt gezet. "Als er over vijf jaar technisch nog meer mogelijk is, kun je niet meer terug". Specialisten Minister Hirsch Ballin wil het dna- onderzoek laten doen door gespe cialiseerde artsen. Daarbij wordt gedacht aan het Gerechtelijk Labo ratorium in Rijswijk. Als de ver dachte dat wil, kunnen onafhanke lijke deskundigen van bijvoorbeeld academische ziekenhuizen tegen onderzoek doen. De kosten - zo'n 1.500 gulden - worden in beide ge vallen door de overheid vergoed. Wat dat laatste betreft, gaat het hier principieel anders dan bij de bloedproef die wordt afgenomen bij dronken automobilisten. Zij moe ten een tegenonderzoek zelf beta len. Dat lijkt vreemder dan het is, maar zij kunnen een bloedproef weigeren. In dat geval worden ze beboet alsof ze dronken waren, maar dan gaat het altijd nog om overzichtelijke straffen. Of zoals van Berkestijn stelt: "je kunt niet ie mand vijftien jaar achter de tralies zetten, omdat hij weigert bloed be schikbaar te stellen voor een dna- test". Zo'n veertig miljoen exemplaren nodig HAARLEM (ANP) - In Oost- Europa is de komende jaren behoefte aan 40 miljoen bij bels in 34 talen, zo blijkt uit een recent onderzoek van de Wereldbond van Bijbelge nootschappen UBS. Omgere kend in guldens gaat het om een bedrag van een half mil jard, aldus Jan J. van Capelle- veen van het Nederlands Bij belgenootschap in Haarlem. Hij vergelijkt de huidige situatie in de Sovjetunie met die na de val van Napoleon in het begin van de vorige eeuw in West-Europa. De bijbel vervult in de huidige Sov jetunie een leegte in het eigen hart en geeft nieuwe waarden voor de samenleving. De oprich ting van bijbelgenootschappen in verschillende republieken van de Sovjetunie is hiervan het gevolg. Ook na het falen van de Franse revolutie en de dictatuur van Na poleon bestond er een geestelijke leegte. De meeste bijbelgenoot schappen in West-Europa zijn ontstaan in de periode 1804-1814. Ook toen was er een geweldige honger naar de bijbel. In Leningrad heeft het gemeen tebestuur gratis een pand ter be schikking gesteld voor een bijbel winkel. Deze wordt beheerd door Roemenië houdt boek Tökés tegen DEN BOSCH (ANP) - Het boek 'De strijd om Timisoara, 1989' van bisschop Laszló Tökés mag in Roemenië niet verschijnen. Dit meldt de rooms-katholieke stich ting Kerk in Nood. Het boek van Tökés, die be hoort tot de Hongaarse minder heid in Roemenië, is uitgegeven in Hongarije. De uitgever pro beerde onlangs 5.000 exemplaren in Roemenië in te voeren, die aan de grens evenwel "op formele gronden" werden geweigerd. Bij een nieuwe poging werd bij de grens meegedeeld dat er sinds 1 januari een nieuwe wet in wer king was getreden, die bepaalt dat dergelijke boeken pas kun nen worden ingevoerd na toe stemming van het Roemeense staatsbureau voor kerkelijke za ken. Enkele dagen later bleek ook. toestemming van het ministerie van cultuur noodzakelijk. De overplaatsing van Tökés uit de stad Timisoara naar een dorp op het Roemeense platteland vormde in december 1989 de aan leiding voor de opstand tegen dic tator Nikolae Ceausescu. de vorig jaar opgerichte bijbel commissie voor het Noordwesten van de Sovjetunie. Uit het Fonds Bijbelhulp Oost-Europa heeft het NBG 30.000 gulden bestemd voor de inrichting van de winkel en de aanschaf van enkele tekstverwer- Niet gratis Deze nieuwe bijbelorganisaties (Noordwest-Sovjetunie, Letland, Russische Republiek en Armenië en binnenkort Moldavië en de Oekraïne) leveren niet in de eer ste plaats aan de kerken maar aan een nieuwe markt buiten de kerk, namelijk geïnteresseerde leken. Zo heeft de journalistenschool in Moskou voor twee vakken de bij bel als verplichte literatuur op het lesprogramma gezet. De studen ten worstelen nu met de vraag hoe ze aan een bijbel komen, die op de zwarte markt een maandsa laris kost. De medewerking aan de nieu we bijbelorganisaties heeft vol gens Van Capelleveen twee voor delen boven de levering van bij bels aan kerkgenootschappen. De interconfessionele organisa ties hebben zich verplicht alle in komsten voor de produktie van bijbels te gebruiken. Bovendien weten ze een nieuwe markt te be dienen waarheen de kerken de weg nog niet hebben kunnen vin den. Overigens heeft de Wereldbond van Bijbelgenootschappen de Russisch-Orthodoxe Kerk nooit gratis bijbels aangeboden. Daar is de UBS in principe tegen. Begin vorige eeuw verpatsten de Am sterdamse sloebers hun gratis bij beltje op de markt voor tweede hands boeken op het Singel. Nog maar enkele jaren geleden ont stond er in India een enorme toe loop bij het uitdelen van gratis bijbels. Bij onderzoek bleek dat enkele mensen hun exemplaar rechtstreeks naar het oud papier brachten. Dik papier De UBS, die een jaarlijkse begro ting van zeventig miljoen gulden heeft, wil nu voor alles de produk tie van bijbels in Oost-Europa zelf bevorderen. Aanvankelijk stond het ontbreken van dun papier waarop bijbels worden gedrukt, en van drukpersen die dit dunne papier konden verwerken, dit streven in de weg. Een volledige drukkerij kost echter zo'n twintig miljoen gul den, op de UBS-begroting een fors bedrag. Met betrekking tot de Sovjetunie komnt daar nog de vraag bij, of een centrale drukke rij wenselijk is, nu het land uiteen dreigt te vallen. Daarom hebben de russisch-orthodoxen ervoor gekozen bijbels op dik papier op hun eigen verouderde persen te drukken. "Bovendien", zei kort geleden patriarch Aleksej, "als wij met een grote bijbel naar de kerk gaan, zien de christenen zijn". Raad van Advies geeft EH-bestuur een laatste kans AMERSFOORT (ANP) - De Raad van Toezicht en Advies van de Evangelische Hogeschool (EH) in Amersfoort zal het be stuur een laatste voorstel doen om het conflict aan de hogeschool op te lossen. Dat heeft de voorzit ter van de raad, dr. R. Seldenrijk, gisteren meegedeeld. Seldenrijk wil geen mededelin gen doen over het voorstel dat aan het algemeen bestuur van de Hogeschool wordt voorgelegd. "Daarmee'zou ik de kansen van het voorstel bij voorbaat teniet doen". Het algemeen bestuur beraadt zich vrijdagavond over het beleid van het dagelijks bestuur. Het da gelijks bestuur zegde vorige week drie van de vier directeuren van de hogeschool, alsmede een der docenten en vijf leden van de Raad van Toezicht en Advies, on der wie Seldenrijk, ontslag aan. De raad heeft dinsdag over dit be sluit vergaderd en de ontslagen van de hand gewezen. Volgens Seldenrijk is het voor stel van de raad "de laatste kans" voor het voortbestaan van de EH. Kerkleiders en vrede. Leiders van vier internationale kerkelijke organisaties hebben bij de minis ters van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten en Irak aan gedrongen op soepelheid en op openheid voor nieuwe voorstel len die tot een vreedzame oplos sing van het conflict in de Perzi sche Golf leiden. De kerkleiders deden hun op roep aan de vooravond van de "historische ontmoeting" tussen de ministers James Baker en Ta- riq Aziz vandaag in Genève. De brief aan Baker en Aziz is onder tekend door de secretarissen-ge neraal van de Wereldraad van Kerken, de Wereldbond van Her vormde en Gereformeerde Ker ken, de Lutherse Wereldfederatie en de Conferentie van Europese Kerken. Wereldraad-secretaris dr. Emi- lio Castro heeft gisteren de 311 lidkerken van de Wereldraad op geroepen te blijven bidden voor een vreedzame oplossing van het conflict in de Perzische Golf. Cas tro heeft de secretaris-generaal van de VN, Perez de Cuellar per soonlijk steun betuigd voor alle pogingen om het conflict op vreedzame wijze op te lossen. Hij wijst erop dat de wereld in toenemende mate bezorgd en "werkelijk verbijsterd" is over de kans op een oorlog in de Perzi sche Golf. De kerken hebben la ten blijken zich sterk tegen zo'n oorlog te verzetten, zo meent Cas tro. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Zijder- veld (toez.) drs. ir. W.C. Meeuse kand. Zeist; aangenomen het beroep van de synode tot predikant voor buitenge wone werkzaamheden (docent Zomba Theological College te Malawi, Afrika) J.J. Tigchelaar Putten, naar Weerselo mw. drs. B.M. Wabeke-Hofman kand. Gereformeerde Kerken: bedankt voor 's-Gravenzande J. Knol Sneek. Geref. Kerken vrijgemaakt: aange nomen naar Nieuwleusen J. van Tuil Eemdijk. Gereformeerde Gemeenten: tweetal te Rijssen J.J. van Eckeveld Zeist en M. Mondria Waardenburg; beroepen te Ridderkerk A. Bac Bodegraven; be dankt voor Rotterdam-IJsselmonde A. Moerkerken Gouda.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2