Residentie Orkest weer in opspraak 'Ei riep jesses, wat eng' Yerez Zang aan regiezucht ten onder Nationale Toneel zakt door vloer schouwburg Geruchten over ontslag artistiek directeur Opvallend sopraandebuut Ellen van Haaren Het gevecht van Dick Roukes Haagse Danny krijgt grote boekencollectie WOENSDAG 9 JANUARI 1991 KUNST PAGINA 21 GRONINGEN (GPD) - Het Na tionale Toneel is gisteravond kort voor het slot van 'De Revisor' van Nicolai Gogol met twee decor stukken door de vloer van de Gro ninger Stadsschouwburg gezakt. Op zeven plekken vertoont de to neelvloer scheuren en kleine ga ten. Via provisorische aanpassin gen wordt ervoor gezorgd dat de voorstelling van vanavond kan doorgaan. Ontwerper Santiago del Corral heeft voor 'De Revisor' een om vangrijk decor bedacht van twee kamers, geconstrueerd op hoog opgebouwde delen. Deze rusten op onderstellen van twee wagens die van achteren en van opzij wor den opgeduwd. In de slotscène bevinden zich daarop vrijwel alle acteurs. Op dat moment begaf de vloer het, overigens zonder dat het publiek het merkte. De voor-, stelling is normaal uitgespeeld. Schouwburgdirecteur Jacques van Veen: "De vloer is berekend op een puntdruk van 300 kilo gram per centimeter. Wij hadden begrepen dat dit decor een belas ting oplevert van 200 kilo. Het Na tionale Toneel heeft 'De Revisor' zonder problemen in Eindhoven en Den Haag gespeeld. Waar schijnlijk bevat de vloer toch en kele zwakke plekken". Van Veen schat de reparatie kosten op enkele duizenden gul dens en overweegt na te gaan wat met de aannemer werd overeen gekomen, toen de verbouwde schouwburg in mei 1984 werd op geleverd. The Good, the Bad and the Fat', een door Mar- grith Vrenegoor samengestelde produktie met Astrid Seriese, Floor van Zutphen en Margrith Vrenegoor. Muzikale leiding: Henk van Dijk. Gezien op 8 januari in de Leidse Schouwburg. LEIDEN - Voor het eerste deel van de voorstelling moeten we naar de bovenfoyer van de schouwburg. Daar zijn we getuige van het optre den van drie zingende zusjes: een kruising tussen een schuifdeuren- act en café-chantant. Margrith Vre negoor en zeker Floor van Zutphen en Astrid Seriese kunnen zingen, zodat dit eerste kwartier van de pro duktie 'The Good, the Bad and the Fat' aangenaam verloopt. Aan deze knusse, cabareteske ge zelligheid komt echter al gauw een einde. De samenstelster heeft het publiek met dit 'stukje' louter amu sement op het verkeerde been wil len zetten, maar helaas is ze zelf ge struikeld. Wat namelijk volgt, moet een mengeling van vermzaak en triestheid zijn. Alleen komt dat laatste niet over. Het verhalend ka der is niet triest-triest, want mede dogen roepen de drie zusjes niet op. Evenmin is het leuk-triest, want daarvoor lijkt men het allemaal te serieus te bedoelen. Het is gekun steld triest, en datgaat maar al te gauw vervelen. Op zichzelf goede tot uitstekende zangnummers met bekend, licht-jazzy repertoire gaan hier ten onder aan de regiezucht van de samenstelster die zonodig iets aparts wi-lde maken. Plaats van handeling is Hotel Splendid dat zich bevindt aan de rand van een moeras. Het eerste deel van de voorstelling laat iets zien uit de gloriedagen van dit hotel. De rest speelt tien jaar later, wan neer het hotel en de zusjes incluis in verval zijn geraakt. Het toneelbeeld wordt bepaald door een rommelige stellage, waar op onder meer een aantal WC-pot- ten prijkt. Met regelmaat gaat een ieder op de eigen WC-pot zitten: de slovende Anna, de mislukte actrice Adel en de op commando van een wekkertje steeds pillen slikkende Ada. Teleurstellingen en levens moeheid typeren hun ruzieachtige gesprekken. Zo hangt op een gege ven moment Floor van Zutphen met haar hoofd in de WC-pot, waar na ze het (vooral in de versie van Shirley Bassey) bekende 'this is my life' gaat zingen. Dat is dan nog één van de weinige aardige vondsten die een bekend nummer in een andere kontekst plaatsen. Verder is het vrijwel al leen maar overbodige rimram die het zangtalent in de weg staat. WIJNAND ZEILSTRA. DEN HAAG (GPD) Een Haagse krant meldde het gister avond op de voorpagina, maar de betrokkenen weten van niets, ontkennen het in alle toonaarden of onthouden zich van commentaar. Het bericht luidt dat de artistiek directeur van het gerenommeerde Residentie Orkest Theo Muller ge dwongen zou zijn om per 1 juni van dit jaar op te stappen. Directeur Muller: "Het is onjuist dat ik opstap of gedwon gen ben om op te stappen. Ik ben verbaasd over het hele verhaal. Volkomen onjuist". Woordvoerder van bestuur en di- te opereren in de muziekorganisatie rectie drs. F. van Mierlo: "Ik neig moet Muller langzamerhand deze berichten over de positie 1 doorn in het vlees zijn geworden. Maar middelmatigheid is hem vreemd. Hij is ronduit een briljante man en een plezierige partner om mee samen te werken". Nieuwe directeur Muller te ontkennen, noch te beves tigen". Enkele orkestleden reage ren, op voorwaarde van anonimi teit: "Borrelpraat van iemand die niet met zijn handen van glaasjes kon afblijven op de nieuwjaarsre ceptie. We weten van niets". Maar .gen van de oorzaken die aan de ook klinkt: "De algemeen directeur dreigende ontbinding van de ver heeft onlangs aangekondigd dat het bintenis met Muller ten grondslag er naar uitzag dat Muller per 1 juli liggen, is de benoeming vorig jaar het orkest zou verlaten. Het krante- van een nieuwe algemeen directeur bericht komt niet helemaal uit de lucht vallen, hoewel we officieel niets weten". i het Residentie Orkest, de heer /an den Akker, die directeur was i het conservatorium in Zwolle. Orkest, of beter jie^verantwoor- Qp advies van de interim.directeur ""rTC'Q van het Residentie Orkest, de voor malige directeur van het Rotter dams Philharmonisch Orkest Hans Oosterlee, besloot het bestuur delijke bestuur van het Haagse semble, heeft er dus een een 'affaire' bij. Met het oog op mogelijke juridi sche procedures houden beide par- tijen, directeur Muller zowel als het zoncier Muller daarin te kennen - de bestuur, hun kruit droog. Sinds het zakelijke zowel als de artistieke eind van de jaren tachtig heeft het eindverantwoordelijkheid in han- Residentie Orkest regelmatig te ^en ieggen van de nieuwe alge kampen met geruchtmakende affai- ineen directeur. Daarmee zette het res. Deze hebben alle te maken met de dagelijkse leiding van het en semble, niet met de musici of met het artistiek beleid. Eerst ruimde ar- w tistiek directeur Jan Taat het veld boeten maken."Aan"Va'n "dén Ak" bestuur bewust een soort van 'uit hollingscampagne' in, die het func tioneren van Muller als artistiek di recteur op termijn overbodig wegens vermeende incompetentie. Vervolgens werd directeur B. van der Meer - die nota bene een eigen concertzaal voor het Residentie Or kest organiseerde - min-of-meer ge dwongen op te stappen wegens hoog opgelopen conflicten met chef-dirigent^Hans Vonk. Omdat Vonk zijn ruzie met Van der Meer deels in de publiciteit had uitgevochten, verloor hij het ver trouwen van de orkestgemeen schap. Na rijp beraad besloot hij om het chef-dirigentschap te beëindi gen. In het titanengevecht tussen zakelijk directeur en chef-dirigent raakte directeur Muller in de vuurli- ker, die als een plezierig boek staat, werd deze 'taak' toebe deeld. Opspraak Het op zijn zachtst gezegd vervelen de van deze hele affaire is, dat het Residentie Orkest door het hande len van uitgerekend zijn eigen be stuur voor de zoveelste keer in ops praak is gebracht. Voor de individu ele orkestleden alsmede voor de cultuur van het orkest - dat pas in een rustig werkklimaat kan gedijen - betekent het een onrustfactor er bij. De toekomst van het orkest is so-wie-so al onduidelijk. De nieuwe algemeen directeur verkeert nog in een inwerkperiode, chef-dirigent Hans Vonk gaat vertrekken, een nieuwe chef-dirigent moet worden aangezocht. En de enige consisten te kwaliteitsfactor, de artistieke lei ding zoals thans belichaamd wordt door Muller, dreigt teloor te gaan. 'De afgelopen driejaar heb ik die partij nogal eens ingekeken en ik bleek hem nog goed te beheersen'. (foto gpdi Muller, violist, musicoloog en Neerlandicus, voerde sinds zijn aanstelling in 1989 als artistiek di recteur een uitermate ambitieus be leid. Als tuttiviplist van het Resi dentie Orkest had hij zich, zoals an dere kritische geesten uit het or-, kest, hogelijk geërgerd aan het ui terst matte artistieke beleid dat on der verantwoordelijkheid van het bestuur werd gevoerd. Hij toog rT 1 meteen na zijn benoeming heel ge- yajj T/6I I jPTTPflTTl dreven aan het werk en schiep voor i het seizoen 90-91 een programma dat qua veelzijdigheid en repertoire (o.a. de wereldpremière vorig jaar van Liszts pas ontdekte De Profun- LONDEN (AP Steve Clark gita- dis voor piano en orkest) met kop en ™st™n de Britse heavy metalband schouders boven andere seizoens- Lef Leppard, is gisteren door zijn programma's uitstak. Muller wist - o vriendin dood aangetroffen in zijn wonder - gerenommeerde platen maatschappijen voor het Residen tie Orkest te interesseren. Het Brit- Gitarist Steve Clark dood aangetroffen het Londense district woning Chelsea. Volgens een woordvoerder van Scotland Yard waren er geen ver- aT- dachte omstandigheden. Vandaag wordt sectie verricht op het lichaam van Clark, die 30 jaar was. Def Leppard begon ooit in een ga rage in Sheffield, Noord-Engeland, en tekende in 1979 een platencon tract met Polygram. Volgens een Amerikaans overzicht uit 1989 ver diende de band jaarlijks zo'n 15 mil- il joen pond. Vier ontmoetingen van meesterwerken i label Chandos nam met het RO onder meer orkestwerken phons Diepenbrock op die in de in- ternationele pers hoge ogen gooi den. Mede door de kwaliteit van zijn eerste volledige seizoensprogram ma slikte het orkestbestuur voorge nomen plannen tot het ontslag in. Marianne Herzberger, concertim- pressario en tevens voorzitter de federatie van Nederlandse kestdirecties en impressario's, zegt (geheel op persoonlijke titel): "Theo Muller voert een zakelijk beleid, ze ker. Maar hij is deskundig, verkoopt geen smoezen en weet waarover hij praat. Ik denk dat hij door zijn com promisloze houding het weer- AMSTERDAM (ANP) - Het Rijks- standsvermogen van sommige or- museum presenteert in 1991 en 1992 kestleden en van het bestuur heeft in samenwerking met de National aangewakkerd. Vooral degenen die Gallery in Londen vier ontmoetin- niet gewend zijn om professioneel gen van meesterwerken. De eerste Amsterdamse confrontatie van tel kens twee schilderijen heeft plaats OVERLEDEN - In zijn woonplaats van 19 januari tot en met 17 februa- Amsterdam is vannacht de acteur ri, zo maakte het Rijksmuseum be- Chris Baay overleden. Hij is 86 jaar kend. geworden. De keus is gevallen op .Italiaans Johannes Christiaan Baay, aan- landschap met tekenaar* van de Ne- vankelijk ambtenaar, kwam pas op derlander Jan Both (ca. 1615 - 1652) 26-jarige leeftijd aan het toneel. In uit de collectie van het Rijksmuse- 1930 debuteerde hij bij het Amster- urn en .Havengezicht met de in- damsch Toone^l onder leiding van scheping van de heilige Ursula' van Albert van Dalsum en Eduard Ver- de Fransman Claude Lorrain (1600 - kade. Vervolgens is hij verbonden 1682) uit Londeh. Het Rijksmuse- geweest aan diverse toneelgezel schappen. wil met dit initiatief de aandacht vestigen op de vaste collectie. AMSTERDAM Moet je als solist eerst in Het Muziektheater in Am sterdam gezongen hebben, voordat je erkenning krijgt? Nee, maar het helpt wel. Zeker als je zo'n prestatie levert als sopraan Ellen van Haaren dp de voorlaatste dag van 1990 deed. Tussen het verzoek van de Neder landse Opera aan de vocaliste om de zieke hoofdrolvertolkster in de ope ra 'Un ballo in Maschera' van Gi useppe Verdi te vervangen en de be treffende middagvoorstelling zat welgeteld vijftien uur. In Nederlandse operaprodukties wordt geen gebruik gemaakt van een understudy. Dat is iemand die als reserve een belangrijke zangpar tij mee instudeert. Toen duidelijk werd dat de Russische sopraan Lju- bov Kazarnovskaya, die in Un Ballo de hoofdrol van Amelia zong, met haar gezondheid sukkelde - vlak voor het begin van de reeks voor stellingen - kwam de produktielei- ding van de Nederlandse Opera bij Van Haaren terecht. Zij heeft een paar jaar geleden bij Opera Forum in Enschede dezelfde rol in de uit 1859 stammende opera vertolkt. Kazarnovskaya herstelde, maar werd vlak voor een matineevoor stelling wéér ziek. De daaropvol gende dagen was de Russische wel present, maar de Nederlandse Ope ra nam het zekere voor het onzekere en vroeg Van Haaren zich beschik baar te houden. De zangeres woon de daarop twee voorstellingen bij om de regie te bekijken. Wat niemand verwachtte, gebeur de toch. Kazarnovskaya stortte op nieuw in en op zaterdagavond half elf belde produktieleider Hans Krachten Van Haaren met het ver- v zoek of ze de volgende dag half twee wilde komen zingen. De vocaliste zat voor de televisie bij te komen van een zware repetitie voor de Nieuwjaarsconcerten in de Rotter damse Doelen. Gil Ze riep: "O jesses, wat eng!" tegen Krachten, maar zei er meteen bij dat ze het wel deed. Van Haaren: "Toen ik de telefoon neerlegde heb ik eerst een heel har de gil gegeven en vervolgens het boek met de zangpartij gepakt. Ik heb de rol van Amelia toentertijd bij Forum op zeer gedegen wijze inge studeerd onder dirigent August Haltmayer en ook zing ik tijdens concerten wel eens een aria uit Un ballo in Maschera". "De afgelopen driejaar heb ik die partij nog al eens ingekeken en ik bleek hem nog heel goed te beheer sen. Het lijkt dan net alsof je hoofd een computertje is waarin program maatjes zijn ingevoerd. Alles komt, plop, zo weer naar boven. Tijdens de voorstelling heb ik van alle me dewerkers aan de produktie heel veel steun gekregen. Jard van Nes (mezzosopraan in de rol van Ulrica de waarzegster, red.) stormde nog gauw even mijn kleedkamer binnen om te vragen of ze me kon helpen bij bepaalde moeilijke scenes. Ik vond dat ontzettend collegiaal. Tij dens de voorstelling seinden de an dere solisten me in met hun ogen waar ik moest gaan staan en Jard pakte me in haar scene bij de hand en stuurde me in de goede rich ting". Ellen van Haaren werkte als telefo niste en receptioniste, trouwde en kreeg twee kinderen. Ze begon haar professionele zangcarrière later. Haar moeder en schoonmoeder zongen als amateurs bij de Operet tevereniging Purmerend en Om streken en ook Ellen werd lid. Dat beviel zo goed, dat ze besloot een zangopleiding aan het Utrechts Conservatorium te volgen bij hoofddocent Gerhard Meyer, die als leerlingen onder anderen Wim Son- neveld en Jan Derksen had. Van Haaren: "Ik kwam in het po pulaire genre terecht, maakte radio opnamen met het orkest van Rogier van Otterloo en zong Cole Porter en Gershwin met Ted de Braak en Mar co Bakker. Toen ik bij het Koor van de Nederlandse Opera terecht kwam, wist ik: dit is je van het. Bij Opera Zaanstad zong ik in La Som- nambula van Bellini en toen kreeg ik zo de smaak van opera te pakken, dat ik me in die richting verder wil de ontwikkelen als soliste". De concerten stapelden zich op en het vaste contract dat de zange res bij het operakoor kreeg aange boden, wees ze daarom af. Haar pro fessionele debuut was bij Opera Fo rum. Afgelopen november was ze op toernee in Canada en in april zingt ze, opnieuw bij Forum, de par- Expositie: Dick Roukes, schilderijen en et sen. Tot en met 31 januari te zien in galerie Bleijenberg, Breestraat 113 'e Leiden. Ge- j op dinsdag ti i tot f8.00 uui geopend tot 21.00 u LEIDEN - Enkele j^ren geleden maakte Dick Roukes een groot schilderij in een broeierige rode kleur. Het was niet goed, het was te rood. Met zwarte verf bond hij de strijd aan met het uitdagende rood. Grove kwaststreken zwart onderdrukten de felheid, maar de ziel van het rood bleef gespaard. Plaatselijk is het rood nog zicht baar, vooral langs de randen. Het lijkt elk moment weer te kunnen opvlammen. Tot en met 31 januari exposeert de Leidse kunstenaar Dick Rou kes etsen en schilderijen in de ex positiekelder van Bleijenberg Lijsten. De werken hebben geen titels en zijn volledig abstract. Dick Roukes werkt niet volgens een vooropgezet plan of idee. Hij laat het werk groeien terwijl hij er mee bezig is. Zo kan een overwe gend rood schilderij uiteindelijk overwegend zwart worden. Korte tijd na de geboorte van het zwarte (voorheen rode) schil derij schilderde Dick Roukes een werk van hetzelfde formaat in een gele kleur. Roukes remde de uit bundigheid van het geel met zwarte streken langs de randen. Maar het schilderij is nog steeds een overwegend geel schilderij. In de kelders van Belijenberg hangt het tweetal naast elkaar. weest. Typerend voor de werkwijze van Roukes is dat het toeval een bescheiden rol speelt. Maar bij een aantal schilderijen is de rol van het toeval aanmerkelijk gro ter. Hierbij heeft de kunstenaar als een Action Painter zijn verf verdeeld op een stuk karton. Daar overheen heeft hij plaatselijk ter pentijn aangebracht en er vervol gens nog een stuk karton opge legd. "Dan spring ik erbovenop", zegt Roukes. Door de klap zoekt de vloeibare olieverf zich grillig een weg in verschillende richtin gen. Het resultaat is een fraai pa troon van kleuren, dat doet den ken aan de vertakkingen van bloedaders. Fraai, maar lang zo expressief niet als de andere schilderijen. Bij de etsen valt vooral de com positie op, omdat die overal het zelfde is. De nadruk ligt op het centrum van het papier. Soms wijkt het centrum, soms komt het juist op je af. "Ik ben heel lang aan die centrale compositie blijven hangen", licht Roukes toe. "Waar om? Ik weet het niet. Het moést gewoon. Maar nu is het op". En inderdaad, het latere werk van Dick Roukes is open, vinniger en soms zelfs een tikje agressief. Misschien is dit agressieve toontje het zichtbare gevolg van de "strijd" tussen kunstenaar en kunstwerk. Een groeiproces dat zijn sporen achterlaat. LISETTE OOMEN Bejaard echtpaar zocht hele land af ber. "Webers opera behoort tot het ro mantische, Duitse repertoire en in die zin is Die Freischütz een opstap naar Wagner. Hoewel ik niet veel haast heb, denk ik dat Wagner voor mij op den duur tot de mogelijkhe den gaat behoren. Mijn stem ont wikkelt zich in die richting en een van mijn grootste wensen is ooit nog eens de rol van Senta in Wag ner's Der Fliegende Hollander te zingen". Voor Van Haaren vertegenwoor digt Wagner de top van het muzika le kunnen, samen met Mozart. "De lange vloeiende lijnen in de muziek, het legato zingen en toch drama tisch uitdrukking kunnen geven aan wat de rol inhoudt, is een com binatie die hoge eisen stelt aan je muzikale kunnen en je techniek. Dat te beheersen is voor mij de grootste uitdaging". "Wat mij trekt in opera, is de com binatie zingen en acteren. Je moet behalve je eigen partij ook die* van je medespelers door en door kennen, zodat je precies weet wat de tegen partij gaat doen en zingen. Je moet boven je zangpartij staan zodat je automatisch zingt, waardoor je je kunt concentreren op acteren. Als solist is het belangrijk dat je je zo veelzijdig mogelijk ontwikkelt. Ik merk dat het feit dat ik operette en populaire muziek heb gezongen, me flexibel heeft gemaakt en dat is van groot nut bij het instuderen van operazangpartijen. Er wordt zo gauw neergekeken op operette en dat is zeer onterecht. Juist bij dat genre komt heel veel kijken. Je moet zingen, spelen en lachen tege lijk en dat moet er ook nog eens heel gemakkelijk uitzien". De vraag of ze snel een vervolg ziet komen op haar onverwachte de buut in het Amsterdamse Muziek theater beantwoordt Van Haaren ontkennend. ",Ik zou wel willen, maar zoiets kun je niet forceren. Wel gaat mijn hart naar het theater uit, ook vanwege het samen met colle ga's dag in dag uit met een produk tie bezig zijn en de saamhorigheid die daardoor ontstaat. Als dan ver volgens mensen ook nog graag ko men luisteren en kijken, is dat het mooiste wat er is". Artistiek leider De Dogtroep vertrekt AMSTERDAM (GPD) - Warner van Wely, oprichter en artistiek leider van het spraakmakende beeldend theatergezelschap De Dogtroep, heeft zijn vertrek aangekondigd. Aan zijn afscheid volgende maand ligt geen conflict of meningsver schil ten grondslag, verzekert Han Bakker, sinds een jaar de zakelijk leider van De Dogtroep. "Warner heeft maandenlang nagedacht wat hij zou doen. De beslissing om af te bouwen heeft veel tijd genomen en is een emotionele keuze geweest", aldus Bakker. Onder Van Wely groeide het col lectief van beeldend kunstenaars, muzikanten en theatermakers de af gelopen vijftien jaar uit tot een groot kunstbedrijf, waarin jaarlijks 700.000 gulden omgaat. De groep is inmiddels een veelgevraagde act op festivals in binnen- en buitenland. PERZISCHE TAPIJTEN HEEMSTEDE: Bronsteeweg 2 Telefoon: 023-292509 AMSTERDAM-EINDHOVEN-GRONINGEN HEEMSTEDE-HIIVERSUM-UTRECHT PROMOTIE - De Hongaarse letter kundige Judit Gera promoveert maandag in Boedapest op een proefschrift over Frederik van Eeden. Dit heeft haar opponent dr. Antal L. Sivirsky, ooit hoofd van het Instituut voor Hongaarse Taal en Letterkunde van de Rijksuniversi teit in Utrecht, vandaag meege deeld. Met haar proefschrift wil Gera de volgens haar belangrijke Neder landse schrijver, die leefde van 1860 tot 1932, aan haar Hongaarse colle ga's voorstellen. De 13-jarige Danny Koks uit Den Haag. (foto gpd) WINTERSWIJK (GPD) - Chris Wijnoogst heeft de ware gevonden: de echte boekenliefhebber, die zijn uitgebreide verzameling op de juis te waarde weet te schatten. De der tienjarige Danny Koks uit Den Haag krijgt de kostbare collectie van vele honderden exemplaren toegewezen, als de Winterswijker en zijn vrouw Nellie niet meer le ven. "We hebben al een vriend schappelijke verhouding", roemt de 78-jarige zijn jeugdige erfge- Ruim honderd brieven kreeg Chris na zijn opmerkelijke oproep deze zomer. Hij zocht daarin ie mand aan wie hij na zijn dood zijn uitgebreide boekencollectie kan schenken. Het paar heeft geen kin deren en geen familieleden aan wie het de met veel liefde bij elkaar ge spaarde collectie kan toevertrou- Na heel wat hoofdbrekens scha kelde Chris een weekblad in om de juiste erfgenaam te vinden, die het geschenk op waarde weet te schat ten en die het zeker niet als handels waar zou beschouwen. Alle schrijvers hebben inmiddels antwoord gekregen. De brief van de dertienjarige jongen uit Den Haag sprong er onmiddellijk in positieve zin uit. "We dachten eigenlijk in eer ste instantie dat we misschien een invalide persoon met dit geschenk blij konden maken. Nou, zo iemand zat er niet bij. Het is anders gelopen, maar we hebben nu een lief en eer lijk kind gevonden. Hij schrijft zo uitvoerig, dat ik het idee heb dat ik hem door en door ken", aldus de Winterswijker. en Nellie Wijnoogst bij hun omvang rijke collectie, die het paar met veel liefde bij elkaar heeft gespaard. "Voor mij is het echt een boeken schat". (foto gpd) Chris Wijnoogst beschouwt zijn collectie als zijn trouwring. De ver zameling bestaat grotendeels uit boeken die zijn vrouw hem in de loop der jaren heeft geschonken. De Winterswijker zocht daarom ook ie mand die de emotionele waarde van de collectie kan begrijpen. Een anonieme brief viel bij hem verkeerd. "Eén jongeman vond dat ik een dwaas was. Volgens hem houdt tegenwoordig niemand meer van lezen en kon ik de boeken het beste één voor één weggeven. Maar voor mij is het echt een boeken schat". Chris Wijnoogst raakt niet snel uitgepraat over zijn verzameling. Regelmatig loopt hij geëmotio neerd naar de boekenkast om weer één van zijn geliefde exemplaren te tonen. Over zijn dertienjarige erfge naam Danny Koks is hij vol lof.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21