Sommige spelers kunnen we niet helpen Van Bordeaux blijft niets over Ivan Lendl trekt zich terug Stichting Arbeidszaken Betaald Voetbal bemiddelt in transferzaken VOETBALLER ALS HANDELSWAAR Geen dopingcontroles meer in Utrecht PAGINA 18 WOENSDAG 9 JANUARI 1991 Van onze correspondent Eelco de Koff UTRECHT - Tien jaar geleden werd op initiatief van Karei Jansen van de Vereniging Voor Con tract Spelers (VVCS) de Stichting Arbeidszaken Betaald Voetbal (SABV) opgericht met als doel sen rit vvr§ te bLstr'jden-In het bestuur van de SABV vertegenwoordigt Jan- en de WON zitting naaS onafhankell-ik voorzitter Cees Pot ook afgevaardigden van de FBO De SABV houdt zich ondere an dere bezig met arbeidsbemidde ling. Twee jaar geleden namen Bob Maaskant en Ton van Dalen dit werk over van Ger Lagendijk. Zij gaan voor een speler op zoek naar een club en andersom. Heeft de club zich al aangediend, dan wordt gesproken over begelei ding. De VVCS is bij uitstek het orgaan dat zich hiermee bezig houdt. Jansen en zijn medewer kers begeleiden spelers bij con tractbesprekingen en houden daarbij een vakkundig oogje op de loon- en arbeidsvoorwaarden. De illegale spelersmakelaardij mag dan in Nederland groten deels zijn teruggedrongen, de ar beidsbemiddeling van profvoet ballers gaat nog steeds niet van een leien dakje. Dat is althans de mening van Bob Maaskant en Ton van Dalen van de Stichting Arbeidszaken Betaald Voetbal, de enige twee bemiddelaars met een vergunning. Zij voelen zich in hun werkzaamheden belemmerd door de WCS, die zich volgens hen niet aan de regels houdt en een te grote machtspositie zou in nemen in het vaderlandse voet balcircuit van contracten en transfers. Ton van Dalen, ooit manager bij FC Twente en FC Groningen, vindt dat zijn werkzaamheden door de WCS worden bemoei lijkt. „Wij weten niet altijd welke spelers beschikbaar zijn. Rob Jansen en Peter Gerards hebben ieder zo'n dertig, veertig spelers in hun portefeuille, maar als ze bij ons niet melden wie op zoek is naar een club, dan voel ik me be lemmerd. Toen Heerenveen be langstelling had voor een paar Russen kwam de WCS opeens met een lijst van spelers die weg wilden bij hun club. Maar wij wis ten niets van die'lijst. Daarop kwamen overigens ook spelers voor die sowieso niet weg konden bij hun club". Van Dalen vindt dat te veel spe lers in Nederland dezelfde zaak- hebben. „Wij staan objectiever tegenover spelers. Een zaakwaarnemer raakt in een conflictsituatie als hij twee spe lers in zijn portefeuille heeft, die in de belangstelling staan bij een en dezelfde club. Bij een zaak waarnemer gaan eigenbelangen veel te snel een rol speler)- De WCS streeft zijn doel voorbij, het komt te veel op machtsver toon neer. De clubs komen ook al met klachten. Dat de VVCS be staande contracten negeeert, bij voorbeeld. Ik zou willen voorstel len dat wij de transfers doen en de WCS de contracten en contract verlengingen. Dan zullen we van een hele hoop gehannes af zijn". Bij de SABV meldden zich vo rig jaar zo'n 150 spelers die op zoek waren naar een club. Onge veer 100 voetballers konden door Maaskant en Van Dalen worden geholpen. De 'spelershandel' tiert dus welig. Van Dalen: „Handel? Dat is lulkoek. Er is geen speler die slechter wordt van een trans fer". Maaskant, ooit trainer van Go Ahead Eagles: „Een aantal spelers kunnen we absoluut niet helpen. Een speler van Vlissingen 2 bij voorbeeld, die is niet zo ge makkelijk onder te brengen bij een andere profclub". Officieel moet de WCS het werk na de bemiddeling van Maaskant en Van Dalen overnemen om de contractbegeleiding te verzorgen. Maaskant: „De WCS doet het afrondende werk, maar vaak kun nen we het net zo goed in één moeite door doen. Dat is vaak niet te vermijden en net zo gemakke lijk ook. We hebben eigenlijk maar één conmcurrent en dat is de WCS". Dat de WCS en de SABV op eikaars werkterrein opereren, daar is ook de spelersvakbond van overtuigd. De WCS doet weieens aan arbeidsbemiddeling, de SABV bemoeit zich weieens met het afsluiten van een con tract. Ad Diebe, interim-directeur van de SABV, erkent het pro bleem. „Het is moeilijk te zeggen waar arbeidsbemiddeling eindigt en waar de begeleiding begint. Het bemiddelingstraject loopt door; de vraag wat een speler wil verdienen komt al eerder dan bij de contractbespreking aan de or de". Van Dalen zegt al meerdere keren op een nauwere samenwerking tussen de VVCS en de SABV te hebben aangedrongen. „De WCS ook? Nou, dat blijkt dan nergens uit. De WCS heeft hele goede dingen gedaan, maar ze wil een soort alleenrecht hebben. Het nto Gl'l») is een vakbond die er voor moet zorgen dat de cao goed is. Als een Nederlander op zoek is naar een baan in een staalfabriek in het Ruhrgebied, gaat er toch ook nie mand van de FNV mee? De WCS mag niet bemiddelen en doet dat toch, terwijl wij wel mo gen begeleiden. In Nederland kan iedereen als zaakwaarnemer op treden, dus wij ook. Ik zou niet weten waarom wij dat niet mo gen". Maaskant en Van Dalen zijn de enige twee arbeidsbemiddelaars met een vergunning en dus de enige twee 'legalen'. Volgens hen behoren de geldbeluste illegale makelaars voor het overgrote deel tot het verleden. Althans in Nederland. In het buitenland be staan (nog) geen stichtingen als de SABV, dus daar hebben de 're genjassen' nog wel alle kans zich middels transfers over de hoof den van de spelers te verrijken. Maaskant beschouwt de terugge drongen illegaliteit in de arbeids bemiddeling als een verdienste van zijn en Van Dalens werk voor de SABV. „We zitten er bovenop; dat is nu eenmaal ons werk. Bo vendien krijgen we een vast sala ris van de SABV. We verdienen niets aan een transfer. Jammer, maar dit jaar gaat dat veranderen. Het heeft er inmiddels wel voor gezorgd dat de illegale concurren tie goeddeels is overwonnen". Arbeidsbemiddeling in Neder land is per 1 januari van dit jaar niet meer kosteloos. Het ministe rie van Sociale Zaken staat vanaf dit jaar toe dat arbeidsbemidde ling verruimd wordt met een winstoogmerk. Hoe hoog dit zal zijn zal per geval worden beoor deeld. Zeker is, dat het profijtbe ginsel zal worden toegepast op de werkgever. In de bemiddeling tussen club en speler geldt dat dus de betreffende club. Voor Maaskant en Van Dalen is de uitbreiding op de wet arbeids bemiddeling meer dan welkom. Van Dalen: „Als part-timer bij de voetballerij betrokken te zijn be tekent zeker geen vetpot. Als je te maken hebt met transacties van enkele tonnen en je krijgt alleen je reisgeld vergoed is dat wel erg schamel. Het is niet abnormaal dat hulpverlenende diensten ge honoreerd worden. Vergelijk het met uitzendbureaus: daarin is toch ook sprake van arbeidsbe middeling, en daarin wordt toch ook veel verdiend? De verhou dingen zijn dus behoorlijk scheef'. Maaskant: „Nu zijn we afhan kelijk van het salaris van de SA BV. Hopelijk kunnen we door het toepassen van het profijtbeginsel zeg, twee procent van het trans ferbedrag selfsupporting wor den". Dit is de derde aflevering in een serie van zeven artikelen over de 'voetballer als handels- Hockeyers blij met gelijkspel BARCELONA (ANP) - De Neder landse hockeymannen hebben gis teren in Barcelona op het nippertje een gelijkspel behaald in de tweede oefeninterland tegen Spanje. Door een treffer van spits Erik Parlevliet in de laatste minuut werd het 1-1. Drie dagen eerder had Nederland het eerste duel in de reeks van drie gewonnen. Het werd toen in Valen cia 2-1. De wedstrijd werd in een welda dige zon gespeeld op een nieuw As- troturfveld naast het Olympisch stadion op de Montjuich. Er waren hooguit honderd toeschouwers, bij wie de vrouwenhockeyploeg van Voordaan, die net een clubtoernooi had afgesloten. In vergelijking met het eerste treffen had coach Rob Bianchi één wijziging doorgevoerd. Voorstopper Marinus Moolenburgh moest plaats maken voor Jean Pier re Pierie. Net als zaterdag paste Bianchi tijdens de wedstrijd geen wissels toe. In de eerste helft beheersten de wereldkampioenen de wedstrijd volledig. Doelman Frank Leistra, aan zijn 113e interland toe, kreeg slechts één bal te verwerken. De tal rijke Nederlandse aanvallen liepen echter stuk op de stugge Spaanse verdediging. Bovendien miste de na een afwezigheid van enkele maanden weer in de ploeg terugge keerde Floris Jan Bovelander de juiste richting bij de vijf strafcor- ners, die hij kreeg te nemen. Na de pauze was de strijd meer gelijkopgaand. Spanje kreeg nu ook een paar kansen en in de 57ste mi nuut moest Leistra capituleren (1- 0). Het begon er steeds meer naar uit te zien, dat Nederland voor het eerst sinds het toernooi om de wereldtitel van 1986 in Londen, toen Spanje een gedesillusioneerd Oranje met 4- 1 versloeg, van de Spanjaarden zou verliezen. Net als in Valencia scoor de een agressief Nederland echter in de laatste minuut. Oranje ontvangt Malta in De Kuip ZEIST (ANP) - De wedstrijd Neder land - Malta van 13 maart, voor de kwalificatieronde in de strijd om het Europees kampioenschap voet bal 1992 in Zweden, wordt, evenals de duels tegen Finland en Portugal, in het Feyenoord-stadion te Rotter dam gespeeld. Van onze correspondent Jurriaan van Wessem BORDEAUX (GPD) De „bonnes nuits" van Bordeaux behoren tot het verleden. De voetbalclub uit de wijnstad moet binnenkort een hoge prijs betalen voor de jarenlange aanwezigheid in het Eu ropese topvoetbal. Girondins wordt deze maand failliet verklaard en kan dan volgend seizoen in de Tweede Divisie opnieuw begin nen. In de afgelopen tien jaar is de schuld opgelopen tot ongeveer honderd miljoen gulden en dat vinden de Sportminister Roger Bambruck en de Franse Voetbalbond teveel van het goede om voor deze club een uitzondering te maken. Vorige week strandde een reddingspoging van de vice-voorzitter van de plaatselijke Ka mer van Koophandel, Jean-Pierre Derose, om de schulden te sane ren. Ivan Lendl haakte in Sydney af vanwege spierpijn in de maagstreek. SYDNEY (Rtr) - Ivan Lendl heeft zich gisteren geblesseerd terugge trokken uit het internationale ten nistoernooi in Sydney. De Tsjechoslowaak stapte aan het ein de van de tweede set, die hij verloor, in het duel uit de eerste ronde tegen de Australiér Wally Masur van de baan. Richard Krajicek plaatste zich verrassend voor de tweede ron de. Lendl, die de eerste set had ge wonnen, vertelde de umpire dat hij teveel hinder ondervond van spie ren in de maagstreek. „Ik voelde in de loop van de tweede set iets aan een spier. Ik denk dat het wel over zal gaan in een paar dagen", vertel de Lendl na afloop. Na het duel behandelde de Tsjechoslowaak zelf de blessure met ijs. Hij weigerde verder in te gaan op vragen naar de precieze aard van de kwetsuur. „Ik wil er niet over praten. Niemand hoeft te weten wat er aan de hand is." Tot het moment dat hij last kreeg van zijn blessure maakte Lendl een uitstekende indruk. „Ik voelde mij Masur deelde die mening. „In de loop van de tweede set merkte ik pas dat er iets aan de hand was. Toen hij in de tiebreak opeens bij twee opslagen naar zijn schouder greep, begreep ik'dat hem iets man keerde. Aan het einde van de tie break liep hij toen naar het net, gaf mij een hand en zei dat hij opgaf." Lendl, eerste geplaatst in Sydney, start volgende week als titelverde diger bij de strijd om de open Australische titel in Melbourne. De Tsjechoslowaak veroverde vorig jaar de titel toen tegenstander Stefan Edberg in de eindstrijd ge blesseerd opgaf. Richard Krajicek plaatste zich voor de tweede ronde van het met 740.000 gulden gedoteerde tennis toernooi. In de Australische stad versloeg de Hagenaar in de eerste schifting Mare Rosset. De Zwitser, tweevoudig winnaar van een Grand Prix-toernooi, had geen schijn van kans tegen de sterk spelende Ne derlander, die sinds maandag op de 127ste plaats van de wereldranglijst staat. Eerder versloeg Krajicek in de laatste ronde van de kwalifica- UTRECHT (ANP) - Het dopingla- boratorium in Utrecht is per 1 ja nuari gestopt met het uitvoeren van controles bij sportmensen. De bonden die hun monsters bij het lab aanbieden voor onder zoek. krijgen deze week bericht van de ontwikkeling. Het onderzoekscentrum onder leiding van drs. Douwe de Boer, dat verbonden is aan de universi teit van Utrecht, kan de kosten niet meer opbrengen. De univer siteit wil niet opdraaien voor de tekorten, het ministerie van wvc heeft tot nog toe afwijzend gerea geerd op subsidie-verzoeken en de sportbonden willen of kunnen hun uitgaven voor dopingonder zoek niet verhogen. Vorig jaar april trok het Internationaal Olympisch Comité de Olympi sche accreditatie van Utrecht tij delijk in. In 1990 werden slechts*600 con troles uitgevoerd, tegen 1200 het jaar daarvoor. Dat is te weinig. De personele bezetting werd even eens gehalveerd. Volgens De Boer zijn enkele tonnen verlies geleden. De bekende hoogleraar Van Rossum, tot begin vorig jaar verbonden aan het centrum, heeft plannen een nieuw dopinglabora- torium op te starten in Tilburg. Twee centra in Nederland is on mogelijk. Het centrum, onderdeel van het Nederlands Instituut voor Drugs en Doping Research, gaat overi gens niet helemaal dicht. Drs. de Boer: „We doen ander onderzoek en houden voeling met het vak door te oefenen met monsters die we nog in huis hebben. In op dracht van wielrenner Gert Jan Theunisse onderzoeken we ook verder in zijn dopingzaak." ties de Zuidafrikaan Christo van Rensburg. De andere Nederlanders die in Sydney in actie kwamen, waren minder succesvol. Mark Koever mans verloor in drie sets van de Is raëliër Amos Mansdorf, Brenda Schultz ging eveneens in drie reek sen tenonder tegen de Amerikaanse Ros Fairbank en Manon Bollegraf werd in twee sets verslagen door Carrie Cunningham. De Internationale Tennis Fede ratie (ITF) heeft de Amerikaan An dre Agassi gisteren een boete opge legd van 25.000 dollar (circa 44.000 gulden) voor het feit, dat hij zich vo rige maand terugtrok voor het toer nooi om de Grand Slam Cup in München. De ITF, die het nieuwe, met zes miljoen dollar gedoteerde evenement organiseerde, zette het dreigement Agassi te schorsen voor Grand Slam-toernooien niet om in daden. „Agassi is schuldig bevonden aan ernstige nalatigheid door geen ge volg te geven aan zijn schriftelijke bevestiging tot deelneming aan het toernooi", aldus een verklaring, die de ITF in Londen uitgaf. De boete van 25.000 dollar is maximaal, maar zal voor dit jaar in soortgelijke ge vallen op kunnen lopen tot 250.000 dollar. Agassi aanvaardde in oktober de uitnodiging, gebaseerd op zijn jaar- prestaties in de vier Grand Slam- toernooien, mee te spelen. Half no vember trok hij zich terug, maar twee weken later herzag hij die be slissing. Op 4 december, een week voor het begin van het toernooi, meldde hij zich toch af wegens een tijdens de Davis Cup-finale opgelo pen spierblessure. De ITF heeft Agassi bestraft om dat hij met zijn steeds wisselende houding het toernooi in discrediet bracht. Agassi heeft overigens niet ingeschreven voor de open Austra lische titelstrijd, die volgende week in Melbourne begint. Maar het bankroet is slechts een van de vele zwaarden, die de club boven het hoofd hangt. De Girondijnen biaan deze maand ook terecht bij de UEFA voor het omkopen van scheidsrechters voor belangrijke EC-wedstrijden, terwijl oud-voor zitter Bez wordt verdacht van het feit dat hij zich heeft verrijkt met publieke gelden. Tevens speelt Bor deaux een hoofdrol in het omvang rijke zwart-geld-schandaal, dat het hele Franse voetbal bedreigt. „De Siciliaanse mafia is hier kinderspel bij", schreef de onderzoeksrechter in zijn voorlopige rapport. De ontluistering van de beste Franse club in de jaren tachtig kan geen halt meer worden toegeroe pen, hoewel de spelers deze week het salaris over de maand november krijgen uitbetaald en daarom zon dag alsof er niets aan de hand is te gen Metz aantreden. Spitsspeler Wim Kieft laat alle onheilspellende berichten langs zich heen gaan: „Er is ons gegarandeerd dat er deze week een maandsalaris wordt over gemaakt en ik kan als professional dan niets anders doen dan door gaan. De stemming is natuurlijk be neden peil, maar wat wil je anders. Eigenlijk kan niemand het meer volgen wat ons nu boven het hoofd hangt. We trainen elke dag en doen maar alsof er niets aan de hand is". Topclub Bordeaux gold jarenlang als de top club van Frankrijk. Het onafwend bare bankroet steekt schril af bij de erelijst die de Girondijnen in de af gelopen tien jaar bij elkaar trapten: drie landstitels en twee bekers plus een bijna jaarlijkse deelname aan een EC-toernooien. De club was de hofleverancier van de nationale ploeg die in 1984 het EK won en op twee WK's schitterde. De grote man achter de succes sen, oud-voorzitter Claude Bez, is verantwoordelijk voor het financië le wanbeleid. Hij kocht bijna elk jaar een nieuw elftal bij elkaar. Hij kon dat doen omdat hij zich jaren lang wist gesteund door de burge meester Chaban-Delmas (oud-pre mier onder president De Gaulle), die via de subsidies aan de voetbal club extra stemmen probeerde te winnen. Zijn socialistische tegen kandidaat Francois-Xavier Bor deaux bracht de affaire in maart van het vorige jaar aan het rollen door e, Chovanec. Toeschouwi 50.000 ENGELAND, replay derde ronde FA-cup: Li' pool-Blackburn Rovers 3-0. HILVERSUM Eerste koers. 2000 m: 1 Excellent V (H W. Lange- weg) 2.43,1 -1.21,6,2 Flak Hazelaar, 3. Eminen ce. Niet gestart- ENsa Morgan. Toto. winnend 1.70 plaats 1,70 4,00 koppel 16,90 trio 164,50 Tweede koers, 1609 nv 1Fiasco B (J. van Koolwijk) 2 07,2 -1.19,1, 2. Elstar Hallinck, 3. Exciting Crown Niet gestart: Erasure. Toto: winnend 1,70 plaats 1,60 2,20 koppel 5,20 trio 21,90. Derde koers, 2000 m 1Dash of Scot (A. H. Suykerbuyk) 2.39,4 -1.19,7, 2. De Beste Peka, 3. Elles Vrijenesse, 4. Escape B Toto winnend 5,90 plaats 1,50 2,001,30 koppel 18,60 trio 128,40 kwaret 1493,40. Vierde koers, 2000 m: 1. Ego Rapido (A. v.d. Wal) 2.42,5 - 1.21,3, 2. Donald Tefka, 3. Dave K. Niet gestart Cindy Gerron Toto: winnend 5,90 plaats 2,901,50 koppel 8,90 trio 106,70. Vijfde koers, 2000 m: 1. Dazraff B (A. J. Mollema) 2 40,1 - 1.20,12. Bryan 0. Zesde •s, 2440 m: 1. Champion's (Ao. de Wrede) 3.14,6 - 1.19,8, 2. Djashin, 3. Crack M, 4 Zipper Spencer. Toto: winnend 1,80 plaats 1,50 2,10 kop pel 4,20 trio 51,70, kwartet 178,60. Zevende koers, 2000 m: 1Candy White (B. Dapper) 2.44,3 - 1.22,2, 2. Jetty Linnert, 3. Easy Postille. Toto: winnend 2,70 plaats 1,40 4,90 1,60 koppel 26,20, trio 380,90. Achtste koers, 2000 m: 1. Como Queen (F. van Klaveren) 2.40,5 - 1.20,3, 2. Dali Robel, 3. Castlewalk, 4. Chelsea Cede. Toto: win nend 11,80 plaats 1.90 1,30 4,10 koppel 7,90 trio 592,00, kwartet niet geraden. Negende koers, 1609 nv 1. Dutch Hanover (J. Ruiigrok) 2.05,5 - 1.18,0, 2. Carlos S, 3. Boyke D. Niet gestart: Cha schande te spreken van het ver kwanselen van de overheidsgelden, die bij de club in bodemloze put verdwenen. Er was volgens hem een schuld van 40 miljoen gulden, maar die bleek enkele maanden la ter tweemaal zo hoog. Claude Bez kocht met het belastinggeld onaer andere een kastéél op om het door zijn zoon te laten verbouwen tot trainingskamp tegen een gage van vier miljoen gulden. De 75-jarige Chaban-Delmas hoopte de situatie te bagatelliseren door het deficit te wijten aan een paar onschuldige re kenfouten, maar uiteindelijk moest Bez in november opstappen nadat de rechter hem schuldig had bevon den van valsheid in geschrifte. Brillenmagnaat De brillenmagnaat Alain Afflelou nam „uit liefde voor de club en de stad" de taak op zich om Girondins uit het dal te trekken, maar hij be reikte geen overeenstemming met de schuldeisers, onder wie veel oud spelers. Oud-international Jean Ti- gana liet in december zelfs beslag leggen op de recette van de EC-wed- strijd tegen AS Roma. Afflelou wacht na anderhalve maand nog al tijd op de eerste overwinning van zijn ploeg, maar is er inmiddels van overtuigd dat het beter is om de club eerst failliet te laten gaan. Vol gens het Franse regelement kan de club volgend seizoen dan in de Tweede Divisie opnieuw beginnen. De spelers zijn bij een faillisement deel van de boedel en moeten wor den verkocht. Sportminister Bam- buck liet gisteren weten dat alle Franse profclubs voor het einde van dit jaar een naamloze vennootschap moeten worden én hun jaarcijfers openbaar moeten maken opdat er niet nog een club opeens een miljoe nenschuld blijkt te hebben. Hostesses Volgens een artikel in Le Monde zou Bordeaux meer dan een miljoen gulden hebben besteed aan het 3be- zig houden' van de arbitrage bij 21 EC-wedstrijden. De extra hoge on kosten werden ondermeer gemaakt voor het ronselen van hostesses uit de duurste nachtclubs van Parijs. De UEFA heeft de zaak in onder zoek, maar vast staat dat tenminste vijf keer het arbitrale trio het char mante gezelschap niet heeft afge- WK PERTH Series (beste acht naar finale, volgende acht naar.B-finale): Vrouwen: 400 vrij: 1. Lewis (Aus) 4.13,16, 2. Evans (VSt) 4.14,64. 3. Ortwig (Dui) 4.15,16, 4. Dalby (Noo) 4.15,25, 5. Chiba (Jap) 4.15,97, 6. Melchiorn (Ita) 4.15.99, 7. Cam (Bel) 4.17,64, 8. Muller (Dut) 4.17,74.100 rug' 1. Egers- zegi (Hon) 1.01,92, 2. Szabo (Hon) 1.02.54. 3 Schlicht (Dui) 1.02,76, 4. Wagstaff (VSt) 1.03,05, 5. Poll (CRi) 1.03,43, 6. Hase (Dui) 1.03,59. 7. Li vingstone (Aus) 1.03,65, 8. Wilson (VSt) 1.03,91, 9. Simcic (NZe) 1.04,30,10. Vigarani (Ita) 1.04,42, 11. Elzerman (Ned) 1.04,48, 12. Page (GBr) 1.04,62, 13. Griggs (Aus) 1.04,76, 14. Gyslmg (Zwi) 1.05,43, 15. Stanescu (Roe) 1.05.63, 16. Slatter (GBr) 1.05,82, 20. Westrik (Ned) 1.06,31. 4x100 vrij: 1. Duitsland 3.46,15,2. Verenigde Sta ten 3.46.49,3. Nederland 3.47,26 (Marianne Muis 56,59, Van der Plaats 57,14, Mildred Muis 56,31, Masseurs 57,22), 4. Denemarken 3.50,30,5. Zwe den 3.50,53, 6. Australië 3.51,31, 7. Canada 3 51,79, 8 Groot-Brittannië 3.53,52. Mannen, finales 100 vrij: 1. Biondi (VSt) 49,59, 2. Caron (Fra) 50,34, 3. Werner (Zwe) 50,35, 4. Holmertz (Zwe) 50,37, 5. Jordan (VSt) 50,48, 6. Sitt (Dui) en Lam- berti (Ita) 50,53, 8. Basjkatov (Sov) 50,54, 19. Granneman (Ned) 51,38, 23. Dekker (Ned) 51,58, 200 rug: 1Lopez Zubero (Spa) 2.00,73,2. Richter (Dui) 2.01,87,3. Deutsch (Hon) 2.02,09,4. Draxin- ger (Can) 2.02,17,5. Battistelli (Ita) 2.02,25,6. Sel- kov (Sov) 2.02,31, 7. Rouse (VSt) 2.02,61,8. Sje- metov (Sov) 2.02,66, 23. Van der Spoel (Ned) 2.06,98,27. Sloeserwij (Ned) 2.09,27.100 vlinder: 1. Nesty (Sur) 53,29, 2. Gross (Dui) 53,31, 3. Koelikov (Sov) 53,74, 400 wissel: 1. Darnyi (Hon) 4.12,36 (wereldrecord), 2. Namesnik (VSt) 4.15,21, 3. Battistelli (Ita) 4.16,50, 4x200 vrij: 1. Duitsland (Sitt. Zesner, Pfeiffer, Gross) 7.13,50,2. Verenigde Staten (Dalbey, Stewart. Jorgensen, Gjertsen) 7.14,87, 3. Italië (Idini, Gleria, Battistelli, Lamberti) 7.17,18. Vrouwen, finales 200 vrij: 1. Lewis (Aus) 2.00,48, 2. Evans (VSt) 2.00.67,3. Jacobsen (Den) 2.00,91200 school: 1 Volkova (Sov) 2.29,53,2. Frame (Aus) 2.30,02,3. Dórnes (Dui) 2.30,14 Waterpolo: Nederland - Nieuw-Zeeland 11-10 (5- 1 2-3 2-4 2-2) Schoonspringen, kwalificaties mannen 3-me- terplank, eerste 12 naar finale: 1. Tan (Chin) 637,08 punten, 2. Killat (Dui) 6-8,37, 3. Statsenko (Sopv) 599,82, 4. Lomanovski (Sov) 594,06, 5. Platas (Mex) 589,77, 6. Li (Chin) 586,59, 7. Fer guson (VSt) 585,93, 8. Mondragon (Mex) 581,19. 9. Bradshaw (VSt) 573,93, 10. McCormack (Aus) 558,54, 11. Jongejans (Ned) 558,39, 12. Rourke (Can) 547,65 Vataneii schudt concurrentie af AGADEZ (SID) - De Fin Ari Vata- nen heeft als eerste de tweedaagse marathon door de woestijn van Ni ger voltooid. Vatanen versterkte op de elfde dag van de rally Parijs-Dak ar, zijn leidende positie. De drievoudige winnaar zegevier de in het tweede deel van de zeven de etappe, een race over 490 km van Gossololom naar Agedez. De mara thon, over een lengte van 840 km, duurde twee dagen. Technische hulp tijdens deze speciale proef was niet toegestaan. De zege in het eer ste deel ging naar de Zweed Kenne th Ericsson. Steven Toal is weer de sterkste LEIDEN - Steven Toal heeft ook de tweede ronde van het open snookerkampioenschap van Lei den op zijn naam gebracht. De in Al phen woonachtige Schot, die overi gens speelde met een handicap van 40 punten per frame, bleef in de fi nale in Center Snooker Club Leide- naar Edwin van Orssagen met 2-1 de baas. In de halve finale had Toal An- dré Vuyk met dezelfde cijfers terug gewezen. In de tussenstand na twee ronden leidt Toal nu met 36 punten, voor André Vuyk (20), Wilbert van der Klugt (14) en Edwin van Orssagen (14). Richard Makker won een ran- kingtoernooi in The Pocket in Kat wijk. De Haarlemmer versloeg de talentvolle Warmonder Pascal van Westerop, die de laatste tijd op na tionaal niveau opzien baart, met 3-2. Makker had in de halve eindstrijd afgerekend met Hiran Perera (2-1), terwijl Van Westerop Remco van Dortmond met 2-1 voorbleef. In de tussenstand van de Katwijk Ranking blijft Van Dortmond leider met 99 punten. Makker heeft intus sen 92 punten verzameld. Albert van der Mey (69) en Kees Haasnoot (68) volgen op ruime afstand.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 18