Pensioenfonds haalt bakzeil in Oegstgeest Voorschoten heeft nieuw netnummer Scholen maken afspraken over doorstroming mavo-leerlingen ABP stelt toch woning beschikbaar voor asielzoekers B en W Warmond: geld voor sportende ouderen REGIO LEIDEN Leiderdorp wacht met smart op nieuwe bushokjes LEIDERDORP - Leiderdorpers moeten zich nog even behelpen met oude bushokjes. De nieuwe hokjes zouden in oktober arriveren, maar het bedrijf dat ze moest leveren werd rond die tijd overgenomen. Het nieuwe bedrijf weigerde, an ders dan voorganger CLS, om alle bushokjes te vervangen en extra hokjes te plaatsen in nieuwbouw wijk Buitenhof. Acht van de 26 plaatsen zouden te dicht bij drukke kruispunten liggen of te veel achter groen schuilgaan om de reclame goed te laten uitko men. De gemeente vindt 18 bushok jes te weinig, weigert met oude hok jes te blijven zitten en wil niet direct ingaan op de suggestie van het nieu we bedrijf om als compensatie op acht nieuwe plaatsen reclamezuilen te plaatsen. Ze heeft daarom andere bedrij ven gevraagd offertes uit te bren gen, hoezeer ze de ontstane vertra ging ook betreurt. De problemen met de bushokjes konden ontstaan doordat Leiderdorp geen contract heeft getekend en Scholengemeenschap Duinzigt Oegstgeest en St. Agnescollege Leiden Leiderdorp blijft nog e net oude bushokjes, zoals hier drijf nergens aan kan houden. Vol gens wethouder J.F.W. Veldstra was het contract nog niet getekend omdat er nog wat meningsverschil len waren, onder meer over het aan brengen van een gemeentelijk logo in het plexiglas. Dat de oude bushokjes langer noemd, worden blijven staan is niet alleen verve lend voor de gebruikers, maar ook voor de gemeente. Die moet ze on derhouden en volgens de wethou der 'wordt er heel wat vernield'. De hokjes, ook wel abri's ge- stevig plexiglas gemaakt en voorzien van reclame posters. Tegenover het gemeente huis, langs de Engelendaal, staat een proefmodel van CLS. Hopelijk volgen er dit jaar meer, verzucht een gemeentevoorlichter. OEGSTGEEST/LEIDEN - De ivo-scholengemeenschap Duin zigt in Oegstgeest heeft afspra ken gemaakt met het Leidse St. Agnescollege over een betere doorstroming van leerlingen die in Oegstgeest de mavo heb ben gevolgd en op het Agnes naar de havo willen. Vanaf 1 augustus kunnen die leer lingen rekenen op begeleiding van hun oude mentor van het Duinzigt (voor lavo en mavo). Het Agnes (voor mavo, havo en atheneum) wil de voormalige Duinzigt-leerlingen een aparte mentor geven en ze zo veel mogelijk bij elkaar in een les- groep plaatsen. Volgens de rector van het Agnes, A.J.L. Tromm, is het daarvoor wel nodig dat er meer leerlingen over stappen dan de 3 tot 8 die jaarlijks van Duinzigt naar Agnes gaan: "Als we 15 of meer leerlingen krijgen, kunnen we aparte groepen vormen bij Engels 'en Nederlands, vakken die iedereen in zijn pakket heeft. Als het even kan, zullen we dat ook doen bij veelgekozen vakken als wiskunde en economie en niet-exa- menvakken als maatschappijleer". De directeur van scholengemeen schap Duinzigt, mevrouw A.M.F. van Schie, hoopt dat jaarlijks 25 leerlingen van de doorstroomrege- ling gebruik zullen maken. Nu zwermen de 40 tot 50 Duinzigters die jaarlijks de overstap wagen uit over een groot aantal havo-scholen in de regio. Van extra begeleiding is daar niet altijd sprake, terwijl Van Schie dui delijke verschillen ziet tussen de opzet van 'haar' ivo-opleiding en vervolgscholen. Bij indeling in groepen kijkt Duinzigt naar het tempo van de leerlingen en ivo'ers krijgen tot hun laatste jaar de moge lijkheid om alle opdrachten over te doen waarvoor ze een onvoldoende hebben gehaald. Struikelen Door de verschillen en een gebrek aan begeleiding zouden te veel leer lingen struikelen na de overstap. "Zo haalt op het Agnes 70 procent van het aantal Duinzigt-leerlingen de eindstreep. We hopen dat dat 100 procent wordt", zegt Van Schie, die OEGSTGEEST/HEERLEN - Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) is töch be reid een woning aan de gemeente Oegstgeest te verhuren ten behoeve van asielzoekers. Gisteren hadden B en W een woning van het pensioenfonds willen vorderen, maar kort daarvoor ging men overstag. Tot die tijd wilde het pensioenfonds alleen huizen verhuren aan individuen en niet aan 'groepen of instanties'. FLES DOOR RUIT - Bij een huis aan het Acaciapad in Rijnsburg is gisteravond rond negen uur een fles door de voordeurruit gegooid. De politie tast nog in het duister over de reden van dit voorval. Twee inbraken aan Grotiuslaan in Leiderdorp LEIDERDORP - Twee woningen aan de Grotiuslaan in Leiderdorp waren gistermorgen het doelwit van inbrekers.' Op klaarlichte dag braken de da ders met een schroevedraaier de voordeuren open en doorzochten elke kast en lade. Uit één woning werden sieraden, cheques en pasjes meegenomen. De buit uit het andere huis be stond uit een onbekende hoeveel heid contant geld, een spiegel en een horloge. Een buurvrouw signa leerde drie verdachte personen. De politie onderzoekt of er verband be staat tussen de twee inbraken. Het ABP in Heerlen wil nu 'onder voorwaarden' de door Oegstgeest gewenste woning aan de M.H. Tromplaan beschikbaar stellen. Binnen twee weken verwachten ge meente en pensioenfonds het over deze voorwaarden eens te worden. Tot die tijd wachten B en W met vor deren. Het ABP ziet de zaak tot op heden als 'een proefproject'. Een woordvoeder kon vanmorgen niet zeggen waaruit de voorwaarden van het ABP bestaan. Tot nu toe wilde het fonds geen woning beschikbaar stellen, omdat de door de gemeente voorgedragen huurders (asielzoekers) geen inko mensverklaring kunnen overleggen waaruit blijkt dat ze in staat zijn de huur te betalen. Deze verklaring kunnen de asielzoekers onmogelijk overleggen, omdat de in Oegstgeest te huisvesten groep een tijdelijke verblijfsvergunning heeft. Deze vluchtelingen krijgen een beschei den zakgeld en mogen geen betaald werk verrichten. Hoewel de gemeente zich garant stelt voor de huurpennningen hield het ABP voet bij stuk. Ook Oegst geest liet haar standpunt niet los, omdat zij niet alleen op huizen van de plaatselijke woningbouwvereni ging aangewezen wil zijn. Eerder stelde woningbouwvereniging Bui- tenlust al een woning beschikbaar voor asielzoekers. De Oegstgeester wethouder A.J.W- .F.M. Kohlbeck (PvdA) is het ABP 'zeer dankbaar' voor de koerswijzi ging. "Het gaat natuurlijk niet al leen om deze woning, het gaat om de principiële keuze die nu is ge maakt. Wij hebben bij het ABP het inzicht zien groeien dat men op de verkeerde weg zit. Als deze koers wijziging niet was gekomen, was de huisvesting van asielzoekers weer alleen op de schouders van de wo ningcorporaties terecht gekomen. En dat is een zaak die landelijk van belang is". Ook andere plaatselijke politici reageren verheugd. "De gemeente raad heeft unaniem zijn rug gerecht. Ik ben blij dat de vorderingsproce dure nu niet nodig is", zegt CDA- raadslid P. Hellinga. "Niet te gelo ven", reageert Groen Links-fractie- voorzitter A.M.J. van Eisen. "Ik be grijp niet waarom het ABP zoveel moeite had zijn standpunt te her zien. Ik ben zelf pensioenplichtig aan dat fonds, ik schaam me daar bijna voor". Oegstgeest streeft ernaar woon ruimte beschikbaar te hebben voor zestig asielzoekers, drie promille van de bevolking. Het ministerie van WVC dringt sinds 1990 bij alle Nederlandse gemeenten aan op een dergelijk percentage. Daarop pro- NOORDWIJK - Uit een woning aan de Schoolstraat in Noordwijk zijn gisternacht eurocheques, een portemonnee en een buskaart ont vreemd. Via de woning zijn de die ven de naastgelegen winkel binnen gekomen en hebben daar nog eens 130 gulden uit de kassa gestolen. Volgens de politie zijn de inbrekers het huis binnengekomen na het in trappen van een deur. beerden verschillende gemeenten tevergeefs woningen te huren van het ABP en andere grote beleggers. Vruchteloos Oegstgeest is de eerste gemeente die besloot een pand te gaan vorde ren, na twee jaar vruchteloos over leg met het ABP. Begin december vorig jaar namen B en W het princi pebesluit, dat later die maand een stemmig door de gemeenteraad werd goedgekeurd. Het besluit de woning daadwerkelijk te vorderen zou gisteren worden genomen. Het ministerie van WVC heeft de voortrekkersrol van de gemeente Oegstgeest in de afgelopen maan den met argusogen gevolgd. Inmid dels heeft het ministerie de gemeen te verzocht de onderhandelingen tussen het ABP en de lokale en lan delijke overheid te coördineren. Daarnaast zou Oegstgeest moeten bemiddelen tussen het ABP en Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten (VNG). Ook het ABP heeft dit verzoek gedaan, waaraan de ge meente 'gaarne' gehoor geeft. De VNG is 'blij met deze door braak'. Een woordvoerder zegt te hopen dat 'deze principe-overeen komst niet tot Oegstgeest beperkt blijft'. De VNG wacht af wat het overleg tussen het ABP en Oegst geest oplevert. "Eerst kijken we wat het ABP aan voorwaarden gaat for muleren. Daarna kunnen we bekij ken of deze afspraken model kun nen staan voor andere plaatsen". Het pensioenfonds wilde nog geen commentaar leveren. "Ieder een die iets zou kunnen vertellen is nog druk over de kwestie aan het vergaderen", zo heette het vanoch tend. 1 januari 1990 A. J. Vermet opvolgde als directeur van de scholenge meenschap voor mavo en havo. Volgens de rector van het Agnes is een score van 100 procent onhaal baar, ongeacht waar de havo-leer lingen vandaan komen. Een verbe tering zou echter niet gek zijn: "De eerste drie maanden na de overstap zijn het belangrijkst. Als het in die maanden niet goed loopt, kun je het verder wel vergeten. Het gaat er vooral om dat leerlingen zich goed voelen in de school". Directeur en rector benadrukken dat leerlingen die na de Duinzigt- mavo de havo willen volgen niet verplicht zijn over te stappen naar het St. Agnescollege. Sterker nog: ze hebben alleen in Leiden al de keus uit vijf verschillende havo- scholen. Als blijkt dat de overstap toch regelmatig gemaakt wordt, be kijken de twee rooms-katholieke scholen of ze de onderwijsmetho den beter op elkaar kunnen afstem men. "En in de praktijk zal het erop neerkomen dat vooral Duinzigt wat methoden aanpast", zegt Tromm. Hoewel zijn school aan een geoliede doorstroming jaarlijks 10 extra havo-leerlingen kan overhou den, zouden vooral de leerlingen be ter worden van de samenwerking. Op dit moment doen op het Agnes jaarlijks 80 tot 90 havo-leerlingen eindexamen. Om tot deze opleiding te worden toegelaten moeten Duin zigt-leerlingen minstens zes vakken op het hoogste niveau hebben ge- GROFVUIL - Inwoners van Zoeter- woude-Rijndijk kunnen hun grof vuil morgen bij de stoeprand zetten. In verband met de feestdagen is het grofvuil niet, zoals gebruikelijk, op de eerste donderdag van de maand opgehaald. Vijfde inbraak dit jaar bij drankhandel LEIDERDORP - Voor de vijfde maal sinds oudjaar is bij een groot handel in drank aan de Lijnbaan in Leiderdorp drank gestolen. De da der nam ditmaal negen kratten bier Sinds oudjaar werd het bedrijf al vier keer eerder bestolen. Ook be trapte de politie zaterdag een 26-ja- rige man uit Oegstgeest die enkele kratten bier wilde stelen. In totaal zijn in 1991 zes koolzuurcyclinders, vier frisdranktanken en 55 volle kratten bier en limonade meegeno men. De drank staat buiten op het terrein van het bedrijf, dat alleen is omgeven door een hek. LEIDERDORP - In oud-Leider dorp zijn gisternacht verschillende gevels besmeurd met graffiti-tek sten. Het spoor van teksten loept van de basisschool Engelendael aan de Ericalaan via de Hoogmadeseweg naar de Hoofdstraatwaar onder meer het postkantoor en een slagerij werden beklad. De.politie noemt de teksten 'handtekeningen van van dalen' en heeft een buurtonderzoek ingesteld. (foto Ellen Martens) Geen problemen door komst '071' Inbrekers binnen met creditcard ZOETERWOUDE - Uit een foto studio aan de Industrieweg in Zoeterwoude-Rijndijk is maan dagmiddag voor 47.000 gulden aan foto-apparatuur gestolen. Tussen drie en vijf uur was de eigenaar aan het werk in zijn studio. De deur was wel dichtge trokken maar niet op slot. Een politiewoordvoerder ver moedt dat de daders zijn bin nengekomen door een credit card tussen deur en deurpost te houden en hard aan de deur knop te trekken. Volgens de woordvoerder is de diefstal be raamd door mensen die wisten dat de eigenaar op dat moment aan het werk was. WARMOND - Burgemeester en wethouders in Warmond willen sti muleren dat ouderen lid worden van sportverenigingen door een speciale subsidie beschikbaar te stellen. Ouderen met een smalle beurs hoeven hierdoor minder con tributie te betalen. De regeling zou volgend jaar moeten ingaan. Het college komt met dit voorstel naar aanleiding van financiële pro blemen bij de Warmondse tafelten nisvereniging Steeds Vooruit. Veer tien oudere Warmonders hebben zich onlangs aangemeld als lid van deze vereniging. Steeds Vooruit heeft deze groep een lagere contri butie laten betalen dan de gebruike lijke 60 gulden per jaar. "Een hogere contributie zou veel mensen hebben doen afzien van spelen", aldus het college. Steeds Vooruit heeft nu wel een tekort op de begroting van 582 gulden en ver zoekt de gemeente om subsidie. Het college vindt dat de vereni ging eerder contact had moeten op nemen met de gemeente. Nu zit het bestuur vast aan een bepaalde hoogte van de contributies en de zaalhuur. Omdat het college oude- rensport wil stimuleren, wenst het toch iets voor de vereniging te doen. Daarom stellen burgemeester en wethouders voor om 248 gulden ex tra subsidie te geven. Dit bedrag is afgestemd op het bedrag dat vereni gingen krijgen voor hun jeugdle den. De commissie maatschappelijk welzijn en onderwijs bespreekt de voorstellen maandag. Wanneer de raad akkoord gaat met een speciale 'ouderensportsubsidie', zal het col lege het voorstel verder uitwerken. AUTOKRAKEN - Uit vier autols in De Zilk zijn de afgelopen nacht de radio's gestolen. Uit één auto is ook een koffer meegenomen. De dieven hebben volgens de politie bij alle auto's de linkervoorportieren met een schroevedraaier gefor ceerd. VOORSCHOTEN - De invoering van het Leidse netnummer in de ge meente Voorschoten heeft de afge lopen dagen niet tot grote proble men geleid. Alleen aan de balie van het verzorgingshuis Huize Ade- geest aan de Bachlaan meldden zich enkele ouderen die in verwarring waren geraakt. In verzorgingshuis 't Hofflants Huys aan de Zeven Pro vinciën bleven problemen uit. De abonnees in het noordelijke deel van Voorschoten hadden reeds het Leidse netnummer 071, gevolgd door zes cijfers. Ook het gemeente huis en enkele bedrijven waren al overgeschakeld op het Leidse num mer. De rest van de abonnees had het netnummer 01717 gevolgd door een nummer van vier cijfers. Ze hebben sinds zaterdag eveneens het Leidse netnummer, gevolgd door het cijfer 61 en het oude abonneen- Wie het oude nummer draait krijgt nog een half jaar lang een bandje te horen met de mededeling dat het nummer is veranderd. Ook wordt aangegeven welke cijfers nu moeten worden gedraaid. Volgens een PTT-voorlichter zijn er nauwelijks klachten binnengeko men en werden geen storingen ge meld bij 007. "Je kan zo'n wijziging natuurlijk nooit doorvoeren zonder dat het tot enige overlast leidt, want bedrijven moeten toch hun visite kaartjes en rekeninghoofden veran deren". Voor lief De woordvoerder denkt dat vrijwel alle Voorschotense abonnees op de hoogte waren van de wijziging, om dat ze het afgelopen jaar twee brie ven hebben gehad waarin op het nieuwe nummer werd gewezen. De nieuwe nummers waren al opgeno men in de telefoongids, die in sep tember is uitgegeven. Huize Adegeest en 't Hofflants' Huys hebben via het interne infor matieblad de bejaarde bewoners vorige week nog een keer bericht over het nieuwe nummer. Volgens een medewerkster van Adegeest ra ken sommige ouderen toch in ver warring wanneer ze het bandje ho ren: "Maar met wat hulp lukt het al lemaal wel". Bedrijven hebben weinig proble men. Leveranciers die niet op de hoogte waren van het nieuwe num mer luisteren het bandje af. Woord voerder Van Dam van de Winke liersvereniging Centrumwinkeliers heeft nog geen klachten ontvangen van collega-ondernemers. Het aan passen van visitekaartjes en reke ninghoofden neemt het plaatselijke bedrijfsleven voor lief: "Er valt toch niets aan te veranderen". Toch aanpassing woning invalide LEIDERDORP - De woning van een gezin met een gehandicapte dochter aan het Frederik Hendrik plantsoen in Leiderdorp mag toch worden aangepast. Het gezin kan nu een verdieping bouwen op de al bestaande uitbouw aan de achterkant van het pand, zo dat de dochter een zit-slaapkamer en douche kan bewonen die is aan gepast aan haar handicap. Met een lift kan zij haar kamer bereiken. Het verbouwingsplan ketste eerst af op het bestemmingsplan van de Oranjewijk. Het Leiderdorpse colle ge heeft gisteren vrijstelling ver leend van de bepalingen van dit be stemmingsplan. Antiek gestolen OEGSTGEEST - Uit een woning nabij sportpark De Krogt aan de Oegstgeester Hofbrouckerlaan zijn gisteravond twee antieke klokken gestolen. De daders forceerden de schuifpui. WOENSDAG 9 JANUARI Katwijk, aanvang 20.00 uur in Lisse bloembollenshow 'Midwinterflo- DONDERDAG 10 JANUARI 13.30 uur in de Kapelzaal van K&O. Alphen Hazewindsteeg. Sjelter Squeezers, van 20 00 tot 22.30 uur in de Sjelter, Heemraad- bijeenkomst Christen Vrouwen bond Noordwijk/Zee, over 'Het le ven en werken van Jan Steen', door VRIJDAG 11 JANUARI Aiphen soos Stichting Homosexualiteit tot 19.30 uur in gymnastieklokaal van de Zonnebloemschool. Jong kind! Comnckstraat. informatieavond over de Maori, voorstelling, aanvang 20.00 uur in Tripodia. Leiden informatiepunt gemeenschap penstraat. mechanisatie-tentoonstefling, tot 21.00 uur in de Hobaho-hallen, -Haven 10. ging Kindervreugd, aanvang 14.00 kers: 'De zon gaat zinloos onder, uur. Hugo de Grootstraat. morgen moet ze toch weer op', jeugdfilm: 'Police Academy 1', in aanvang 20.15 uur in de Leidse buurtcentrum De Ridder, aanvang Schouwburg. Llsse bloembollenshow 'Midwinterflo ra', van 8.30 tot 22.00 uur in de CNB-hallen, Tulpenstraat. A.A. Olivier, aanvang 20.00 uur in het Buurthuis. Oegstgeest zwemmen voor mensen met CA- Alphen, vanaf 20.00 uur in gebouw SHA. Prinses Marijkestraat. Leiden Nieuw-Zeeland. aanvang 20.00 uur in centrum De Bron. Katwijk pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wonen, Gerestraat 20, tel. 121554. Noordwijk vergadering cie. onderwijs en welzijn, aanvang 20.00 uur, ge meentehuis. open repetitie-avond voor be- mm Leldeidoip langstellenden Christelijk Ge- klaverjassen bij De Sfeeqas- mengd Koor Jubilate Deo. aanvang sers, aanvang 20.15 uur in de Mu- 20.00 uur in centrum De Bron. zenhof. klein 1e klasse, aanvang 19.00 uur in Palace Centraal. Kanaalstraat 3. 13.30 tot 14.15 uur en van 14.15 tot 15.00 uur in zwembad Poelmeer. pin, aanvang 20.15 uur in de Stads gehoorzaal. optreden Herman Finkers: 'De voorlichtingsavond voor reuma- patienten, aanvang 19.30 uur in dienstencentrum 'Op de Brink'. dansavond bij Volksdansgroep morgen moet ze toch weer op', aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Leiden Afim ft marco. aanvang 20.00 uur, Splin- lunchconcert door Marieken 11 P l\I I I A terlaan 89a. Zandvliet (piano), van 12.45 tot V* fc-1 ll/n «cursus Squaredance bij The vergadering cie. algemene be stuurszaken, aanvang 16.00 uur, gemeentehuis. Jazz op Drift, jammsession bij de Wassenaarse Jazz Club, Rijks straatweg, vanaf 22.30 uur. moet ze toch weer op', aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 16