Gemeenten verbaasd plan molenpark over 5Misschien konden we mensen redden Kansspelautomatenliandel vraagt om uniforme regeling Nieuw psychiatrisch ziekenhuis Langeveld krijgt vier directeuren 'Nieuwe politieschool nodig in de Randstad' 'Onlogisch als je Groene Hart wilt openhouden' 'Afwijzen bij onvoldoende studie- resultaten' Leidenaar stapt naar politie na dodelijk ongeval op A4 Onderzoek naar handelwijze Zoeterwoudse buschauffeur WOENSDAG 9 JANUARI 1991 REGIO PAGINA 15 MAASTRICHT (ANP) De Vereni ging Automatenhandel Nederland (VAN) wil een uniforme regeling voor gokautomaten in Nederland. Dat heeft voorzitter ing. D. Linden- bergh van de VAN gisteren gezegd op een studiebijeenkomst van zijn organisatie in Maastricht. In afwachting van gemeentelijke regels heeft de regering zo'n alge mene maatregel van bestuur helaas nog in de ijskast gezet, zo stelde Lindenbergh vast. Bij convenanten, hoe goed ook, is van een uniforme regeling in heel Nederland geen sprake en juist een dergelijke uni forme regeling ziet de VAN als ide aal. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) heeft alle ruim 600 aangesloten gemeenten in Ne derland onlangs schriftelijk geïn formeerd over de totstandkoming van convenanten met betrekking tot plaatsing van kansspelautoma ten in horeca-ondernemingen. Daarin zijn afspraken opgenomen tussen de gemeentebesturen, de ex ploitanten van gokautomaten en horeca-ondernemers. Dit zei mr. W. van Natijnen van de VNG op de stu diebijeenkomst in Maastricht. In deze convenanten, onder ande re afgesloten in Deventer, Breda en Denekamp, ziet de VNG een goede mogelijkheid om per gemeente, naar gelang de daar aanwezige om standigheden, door de betrokken partijen de zaken rond de kansspel automaten behoorlijk te regelen. Hij haalde de uitspraak Wierden aan waarbij door de rechter kans spelautomaten taboe zijn verklaard in bepaalde lokaliteiten. Het beoog de evenwicht tussen de bescher ming van kwetsbare personen en een redelijke exploitatie kan door deze uitspraak danig in het gedrang komen, aldus Van Natijnen. De con venanten daarentegen bieden een mogelijkheid om het vereiste even wicht te bereiken. Integratie Bavo en Sancta uitgesteld door gekrakeel over directie NOORDWIJKERHOUT - Het samengaan van de psychiatri sche ziekenhuizen Sancta Maria en St. Bavo in Noordwijker- hout/Noordwijk is twee maan den uitgesteld. Problemen in de onderhandelingen over de vor ming van een nieuwe directie hebben er onder meer toe geleid dat beide instellingen pas in maart samen verder gaan onder de naam Psychiatrisch Zieken huis Langeveld. Beide partijen zijn het inmiddels eens over de samenstelling van de nieuwe directie, die bestaat uit vier personen. De huidige directie van Sancta, Van der Zanden en Verhaegen, wordt aangevuld met Sancta-stafmedewerker Lenen en Bavo-staflid Mulder. De directie blijft voorlopig vijf jaar zitten. Nadat beide instellin gen volledig zijn samengevoegd staat de grootte van de directie opnieuw ter discussie. "Het is lo gisch dat de directie is uitge breid", zegt algemeen directeur van de Bavo, Van der Landen. "Zo'n integratieproces is inge wikkeld, daar heb je extra men sen voor nodig". In zijn nieuwjaarstoespraak vroeg Van der Zanden om begrip voor de langdurige voorbereidin gen die aan de integratie zijn voorafgegaan. "Sancta Maria en St. Bavo deden lange tijd of ze el kaar wel mochten, maar het hoge woord wilde er maar niet uit. Het wilde maar niet vlotten tussen die twee". Van der Zanden doelde daar mee op de landurige onderhande lingen over de aard van de inte gratie. De directie van Sancta Ma ria zou volgens de Bavo ten on rechte hebben gesproken over een 'overname'. "Wij hebben er steeds op aangedrongen om de twee cul turen van beide ziekenhuizen om te smelten tot een nieuwe", aldus Van der Landen. Verhuizing De integratie van beide organisa ties is indirect het gevolg van de verhuizing van een belangrijk deel van Bavo naar Rotterdam. Van der Landen verhuist mee naar Rotterdam. De overblijvende di visies Beschut Wonen en het Cen trum voor Klinische Psychothera pie waren samen te klein om zelf standig voort te bestaan. Deze twee divisies gaan nu samen met de vier divisies van Sancta Maria. Vooralsnog blijven de twee loca ties van beide ziekenhuizen. Noordwijk en Noordwijkerhout, bestaan. Commandant regiokorps Van Hulst: NIEUWERKERK - S.J. van Hulst, commandant van de rijkspolitie in dit gebied en chef van het nog te vormen regiokorps, wil dat er in de Randstad een nieuwe politieschool komt. Op die manier verwacht hij meer mensen uit deze regio voor een functie bij de politie te interes seren. Van Hulst zei dat vanmiddag tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van de rijkspolitie in het district Den Haag. Al eerder werd bekend dat de rijkspolitie 700 mensen tekort heeft. Een van de oorzaken hiervan is het feit dat in dit gebied politiemensen uit alle windstreken werken. Een flink aantal van hen krijgt na ver loop van tijd heimwee en keert naar de geboortestreek terug. Dat pro bleem kan voor een deel ondervan gen worden als er rr (vervolg van pagina een) TER AAR/JACOBSWOU- DE De gemeenten Ter Aar en Jacobswoude (Rijnsater- woude, Leimuiden en Wou- brugge) reageerden vanmor gen 'hoogst verbaasd' op de plannen van de provincie meente Jacobswoude voelt zich Zuid-Holland om op hun grondgebied een windmo- bestemmingsplan lenpark tot stand te brengen. Verbaasd, omdat zij niet bij het overleg betrokken zijn geweest. gevolg daarvan niet worden bouwd. En nu komt de proviri met een plan om er windmolens de windenergie. Vlieg benadrukt i neer te zetten. Op z'n zachtst gezegd dit verband dat het bij de overeen komt dat toch wat vreemd over. Als komst gaat om een inspanningsver- Het ministerie van VROM zal on derzoeksprogramma's opzetten naar de last die vogels van windmo- verkeer en waterstaat om medewer- rijtje molens'. Maar zeker niet king vragen. Op dit moment staan er volgens Vlieg in Nederland onge veer driehonderd windmolens. Deze zijn vooral te vinden in de Noordoostpolder, bij Lelystad en in Woordvoerder W. Schildwacht Ter Aar vertelde dat de gemeente strookje grond hadden incidenteel de mogelijkheden biedt molens gereserveerd. Ik heb om een windmolen te installeren, geen idee van waar we ding Maar het bestemmingsplan voorziet allemaal kwijt moeten niet in een plan zoals dat nu is ge- presenteerd. De hele kwestie ligt ui terst gevoelig, zegt hij. Schildwacht: "Enkele jaren gele- deh wilde Ter Aar kassenbouw in hetzelfde gebied. De landschappe in de omvang als waarvan nu sprake is. "We hebben de discussie windmolens in het verleden al gekaart", zegt Ten Cate, "maai er zoveel op ons af zouden komen de provincie Zeeland hadden we nooit voorzien. Een Honselersdijk heeft één van de grootste windmolenparken in Nederland. De turbines worden wel als de 'gehakt molens' voor vogels omschreven. (archieffoto anp> de De vraag wat er nu moet gebeu ren blijf vooralsnog open. omdat eerst het gemeentebestuur zich over de kwestie moet buigen. "Het was toch wel prettig geweest", zegt Ten Cate, "als we vooraf bij de be- Voorstel Ritzen om rendement universiteiten te verbeteren lijke waarde kreeg echter een hoge- sprekingen waren geweest, re prioriteit. De kassen mochten als moeten we gaan kijken of di,e Nu ZOETERMEER (ANP) - Studenten de universiteiten en hogescholen af Sociale vernieuwing in Haags onderwijs DEN HAAG (ANP) - Het eerste on derwij s-convenant in het kader van de sociale vernieuwing wordt 15 ja nuari in het bijzijn van staatssecre taris Wallage van onderwijs in de gemeente Den Haag afgesloten. Bijna zestig besturen van bijzon dere en openbare, lagere en middel bare scholen zullen een overeen komst tekenen waarbij zij zich ver plichten gezamenlijk te werken aan het inlopen van de achterstand van leerlingen, die is ontstaan door soci aal-economische of culturele ach tergronden. Voor de uitvoering van het conve nant heeft de gemeente Den Haag 17 miljoen gulden beschikbaar ge steld. Het gaat daarbij om 'oud geld' van rijk en gemeente dat voor ande re doelen was bestemd, maar nu wordt gebundeld om gericht aan de onderwijs-achterstand van Haagse kinderen te werken. Meer dan de helft van de Haagse leerlingen heeft een leerachterstand doordat zij geen Nederlandse ach tergrond hebben of uit een sociaal zwakker gezin komen. Om de kin deren hun achterstand te laten inlo pen en de kleintjes te behoeden voor leermoeilijkheden zullen de scholen gezamenlijke projecten op zetten, waarin de basisvaardighe den taal, rekenen en wiskunde ex tra aandacht krijgen. Daarbij zullen volgens Beekhuizen extra facilitei ten en extra leerkrachten worden ingezet. In het voortgezet onderwijs zal de nadruk worden gelegd op een bete re aansluiting tussen de opleiding en de arbeidsmarkt door bijvoor beeld het opzetten van arbeidserva ringsleerplaatsen. 'Rijk voert rommelig wetenschapsbeleid' DEN HAAG (ANP) - Met ingang van het nieuwe jaar is de nieuwe Adviesraad voor het wetenschaps- en technologiebeleid (AWT) inge steld. De AWT is de opvolger van de Raad van advies en wetenschapsbe leid (RAWB), die de regering de af gelopen 25 jaar van adviezen heeft voorzien. In zijn 'testament' komt de inmiddels opgeheven RAWB tot de conclusie dat de pogingen die de overheid in het verleden heeft on dernomen om de ontwikkeling van de uitgaven voor wetenschap en technologie op een termijn van eni gejaren te sturen of op zijn minst in zichtelijk te maken, niet erg succes vol zijn gewéest. Het overheidsbeleid heeft vol gens de oude raad een te sterk ad- hockarakter. jaar hun 'propedeuse' het landschap zijn in te pas- niet hebben gehaald kunnen straks sen en of het bestemmingsplan wel worden afgewezen door universitei- toereikend is". ten en hogescholen. Wel moet dan duidelijk zijn dat zij hun doctoraal- Streekplannen zienlijke overschrijding van de cur- De provincie Zuid-Holland is vol- susduur zullen kunnen halen. De gens woordvoerder F. Vlieg van de betrokken studenten moeten goed directie lucht van het ministerie van zijn begeleid en tijdig zijn gewaar- VROM het meest ver met de plan- schuwd. nen om meer windmolens te kun nen plaatsen. In diverse streekplan nen zijn reeds plaatsen aangewezen derwijs) windmolens mogen komen te ging genoemd, in streekplan Zuid-Hol- heeft dit voorstel land-zuid de Maasvlakte 1 en 2, de westelijke Hoeksewaard, Tonge en Stellendam. In oktober zullen de zever bij het ministerie dat hij een bindend studie-advies gen wettelijk mogelijk zou maken. Rit zen hoopt zo het aantal studenten universiteit, dat te lang vergeefs een opleiding volgt, te beperken en zo het rende ment van universiteiten en hoge scholen te verbeteren. In het voorstel dat hij dinsdag verstuurde, werkt Ritzen de idee van het studie-advies nu nader uit. De universiteiten en hogescholen moeten hun afwijzing inhoudelijk motiveren. Bij de inschrijving moe ten zij de studenten al laten weten stelling melden het Wetsvoorstel Hoger of zij na het eerste jaar een bindend studie-advies zullen geven of niet. De instellingen moeten de stu- de invoering denten verder individueel begelei den en tijdig waarschuwen als hun studieprestaties te ver achterblij ven. De studenten moeten een mo gelijkheid tot verbetering van hun prestaties hebben gehad. Zij kun- bovendien in beroep gaan te- ?en afwijzing bij het college van hun hogeschool of De instellingen mogen de precie ze regels voor de afwijzing zelf ver der invullen. Die regels moeten wel duidelijk worden vastgelegd. Het aantal afwijzingen per studierich ting moet jaarlijks worden gepubli ceerd. Een afgewezen student mag zich in het tweede jaar aan dezelfde in- tie 'erg ongelukkig' te zijn over de wijze waarop minister Ritzen het bindend studie-advies gaat invoe ren. Volgens de vakbond wordt er voor de studenten onvoldoende ze kerheid geboden over de rechtspo sitie. LSVb-voorzitter Robert Gies- berts: "Ritzen brengt met de intro ductie van een bindend advies de rechtsbescherming van de student ernstig in gevaar. Het voorstel ver wijst naar beroepsmogelijkheden die binnen het hbo al nauwelijks het zogeheten 'bindend studie- Oude advies' gisteren aan een aantal orga nisaties in het hoger onderwijs pro- voorgelegd, van Eind vorig jaar sprak Ritzen met studierichting. Ook mag hij andere instelling met dezelfde stu die verder gaan. Ritzen wijst er op dat dit onderdeel van zijn voorstel een natuurlijk tegenwicht voor al te veel afwijzingen door de instellin gen zal blijken te zijn. De Landelijke Studentenvak bond (LSVb) zegt in een eerste reac- andere functioneren of zelfs niet aanwezig zijn. In niets wordt de student gega randeerd dat hij niet ten onrechte van de opleiding gestuurd kan wor den". De vakbond vreest dat veel studenten straks ten onrechte een negatief bindend advies krijgen. "Aanpassingsmoeilijkheden vor men veelal de oorzaak van mindere studieresultaten". de Randstad naar een eigen oplei dingsschool in het westen van het land kunnen. Overigens meldde Van Hulst dat de rijkspolitie inmid dels wat meer sollicitaties binnen krijgt dan voorheen. De rijkspolitie-commandant - die sinds 1 januari fusiemanager is van de regionale politie - plaatste enkele kanttekeningen bij de voorberei dingen voor dit nieuwe korps. Hij vindt dat het openbaar ministerie tot dusver veel te weinig intiatieven heeft getoond. "Voorwaarde voor het bouwen van zo'n nieuw korps is dat bestuur en justitie daar een uit drukkelijke bijdrage aan leveren. Vanuit het bestuur zijn daartoe al de nodige initiatieven zichtbaar. Het openbaar ministerie mis ik in dit verband nog geheel". Criminaliteit Hij herhaalde zijn zorg over de inzet van het politiepersoneel tijdens de reorganisatie. "Het bouwen aan een nieuwe politie-organisatie mag de kwaliteit van het werk niet aantas ten, of erger nog. de criminaliteit de kans geven haar voorsprong te ver groten. Volle aandacht voor het ei genlijke werk behoort voorop te blijven staan en dat zal moeilijk ge noeg zijn". Universiteiten vrij bij bepalen eigen bestuursstructuur ZOETERMEER/LEIDEN - De universiteiten mogen in de toe komst hun eigen bestuursstructuur gaan bepalen. Die structuur wordt in een individueel bestuursregle ment, een 'charter', per instelling vastgelegd. Om de introductie van charters mogelijk te maken zal het Wetsvoorstel Hoger onderwijs en Wetenschappelijk onderzoek (WHW) worden gewijzigd. Dit voorstel doet minister Ritzen in een brief die hij dinsdag naar de Vereniging van Samenwerkende Nederlandse Universiteiten (VS- NU) en de HBO-raad, de vereniging van Nederlandse hogescholen, heeft gestuurd. Een universiteit is als het aan Rit zen ligt, straks niet verplicht om een charter op te stellen. Voor universi teiten die tevreden zijn met de hui dige situatie blijft de oude struc tuur, vastgelegd in de WHW, be staan. Ritzen wil een tijdelijke commis sie een aantal voorbeelden van charters laten schrijven. De minis ter laat nog in het midden welke in stantie op een universiteit (het col lege van bestuur of de universiteits raad) straks het laatste woord heeft bij de aanvraag en de opstelling van een charter. Ritzen volgt met zijn voorstel het advies van prof. A. van der Zwan, die eind vorig jaar leiding gaf aan serie van drie conferenties over de bestuursstructuur in het hoger on derwijs. Banenmarkt LEIDEN - Het uitzendbureau Tem po Team houdt zaterdag 12 januari een Regionale Banen Informatie dag in zijn vestigingen in Leiden. Alphen aan den Rijn en Hoofddorp. Belangstellenden kunnen zich die dag op de hoogte stellen van het aanbod aan tijdelijke banen en over de mogelijkheden om her- of bij scholingscursussen te volgen. De vestigingen zijn zaterdag open van 11.00 tot 15.00 uur. Caroline van Overbeeke LEID EN/HAARLEMMER MEER Boos en verdrietig doet hij zijn verhaal. Leide naar K.C. Schimmel begrijpt nog steeds niet waarom de buschauffeur van het Zoe terwoudse busbedrijf Th. Lubbe die nacht van het fa tale ongeval op rijksweg A4 ter hoogte van Schiphol is doorgereden. "We hadden met de blusapparatuur aan boord misschien nog wel wat kunnen doen. Nu zijn er zes mensen overleden. Eén inzittende is gered door een autobestuurder die wèl is ge stopt". Schimmel vertelt wat hij heeft ge zien die nacht. Hij was als begelei der van ongeveer veertig mensen van de Leidse voetbalclub LFC met een bus op weg naar huis, na afloop van een nieuwjaarsreceptie in Am sterdam. Ter hoogte van het brug- restaurant op de rijksweg waren ze getuige van de autobrand. "Ik zag opeens een vuurbal voor me. Toen we dichterbij kwamen zag ik de brandende auto. Ik vroeg de bus chauffeur onmiddellijk te stoppen maar hij weigerde dat diverse ma len. We zijn dus doorgereden". In de kleine auto van de slachtof fers zaten zeven mensen van een fa milie in Delft. Ze stonden vermoe delijk stil op een invoegstrook bij een benzinestation om mensen met wie ze samen reisden op te wachten. invoegstrook en was het niet zeker of de auto van de slachtoffers zijn lichten aanhad. De bestuurder van de achteropkomende auto raakte licht gewond. Deze mensen hadden autopech ge kregen. Een achterop komende au tomobilist uit Hoofddorp botste met een snelheid van 80 kilometer per uur op de stilstaande auto. Door de klap scheurde de brandstoftank van de auto, die vervolgens hele maal uitbrandde. Volgens de lezing van de politie was het donker op de Schimmel denkt dat hij nog wel iets had kunnen doen. "Doordat wij niet stopten, zijn voor die mensen belangrijke seconden verloren ge gaan. Ik zeg niet dat we de zes men sen allemaal van de dood hadden kunnen redden, maar ik vind dat we het in elk geval hadden moeten pro beren. Misschien hadden we met onze blusapparatuur aan boord eni- HAARLEMMERMEER/LEI DEN De politie van Haarlem mermeer stelt een onderzoek in naar de handelwijze van een buschauffeur van een Zoeter- wouds busbedrijf die getuige was van een autobrand op rijks weg A4 bij Schiphol. Bij dit on geluk in de nacht van zohdag op maandag zijn zes mensen omge komen. De slachtoffers zaten in een auto die stilstond op een invoeg strook toen een auto achterop hen reed. Volgens een passagier van de voorbijkomende bus, Leidenaar K.C. Schimmel, had de chauffeur van de bus nog hulp kunnen verlenen, maar heeft hij dat geweigerd. De bus die veertig voetballers van de Leidse voetbalclub LFC ver voerde. had een brandblusser aan boord. Volgens de politie zijn voor bijgangers wettelijk verplicht mensen in nood te helpen, als dat mogelijk is. "Maar we ken nen de motieven van de chauf feur om toch door te rijden niet, dus we weten ook nog niet of hij strafbaar is", aldus een woord voerder. Wrang Schimmel realiseert zich ook dat het riskant was een bus met veertig mensen zo maar langs de kant van de weg te zetten. "Een aantal men sen had immers een borreltje op. Maar er was ook een verzorger van de voetballers die hulp had kunnen verlenen. Gevoelsmatig zeg ik dat we hadden moeten stoppen. Al had ik die fles maar leeggespoten, je móet iets doen! Het is wrang dat het zo gelopen is. Ik heb de chauffeur nog gewaarschuwd dat ik naar de politie zou stappen als hij zou door rijden. Hij zei toen: 'Ik zit al dertig jaar in het vak en ik heb al heel veel ongelukken gezien'. Hij had ons in de gelegenheid moeten stellen om te helpen". De Leidenaar heeft de gebeurte nissen als een gruwelijke film op zijn netvlies staan. Volgens hem werden ook andere buspassagiers kwaad op de chauffeur, anderen hadden naar zijn zeggen een borrel tje te veel op om te kunnen beseffen wat er gebeurde. "Ik begrijp dat hij de verantwoording had over men sen in de bus, maar nu zijn er zes verbrand. Hopelijk leren iets van dit verhaal", be sluit hij. Schimmel heeft zijn verhaal ge daan bij het politiekorps in Haar lemmermeer, die zijn beschuldi ging natrekt zodra de gevolgen van het ongeval zijn afgewikkeld. Briga dier A.E. de Jong van de politie Haarlemmermeer kan nog niks zin nigs over de klacht van Schimmel zeggen. Wel stelt hij een onderzoek in. "Eerst moeten we de nasleep van het ongeval afhandelen. Dat vergt enkele dagen. Dan moet ik uitzoe ken wie die chauffeur is en zijn ver haal vernemen om te kunnen beoor delen of de man inderdaad strafbaar is. Het punt is natuurlijk ook dat mensen in de bus een borrel op had den. De chauffeur heeft waarschijn lijk in enkele seconden een beslis sing moeten nemen. Ik weet niet of we het hem kunnen aanrekenen dat hij niet is gestopt: hij had ook de verantwoording over zijn passa giers. Feit is wel dat een andere au tomobilist nog wel iemand levend uit het brandende voertuig heeft ge haald". Verantwoording Het bus- en touringcarbednjf Th. Lubbe wil de naam van de betrok ken buschauffeur niet prijsgeven. Directeur Cees Lubbe is wel op de hoogte van het voorval. "De bus is langs gereden op het moment dat de auto al brandde. Er zaten veertig mensen in de bus die naar een feest avond waren geweest. Ik denk dat het daarom de juiste beslissing van de chauffeur was om door te rijden. Die mensen huren immers een bus omdat ze weten dat ze wat drinken. Moet een chauffeur dan stoppen? Stel dat passagiers worden aangere den, dan zijn wij aanspakelijk. Een chauffeur heeft altijd in de eerste plaats de verantwoording voor de passagiers, dat staat voor ons buiten kijf'. 0uüi7irutuS Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Door de politie te Rotterdam is i;i verschillende wijken aan de bewoners aangezegddat de go ten, welke zich aan de door hen bewoonde panden bevinden, van ijs bevrijd moeten worden, omdat bij invallenden dooi dit ijs zou loslaten en gevaarlijk zou worden voor voorbijgangers. Al weder zal heden en morgen te Haarlemmermeer van wege de gemeente extra-bedeeling ge houden worden. De vorige week maakten 330 personen hiervan gebruik, geen groot getal, wan neer men bedenkt dat Haarlem mermeer de 15,000 zielen over schrijdt. Men schrijft dit geluk kige verschijnsel toe aan den le- veiidigen turfhandel, welke de ringdijkbewoners met de hoofd stad onderhouden. Naar de 'Amst. Crt.' verneemt, zullen de plannen tot den bouw van een ijspaleis in de hoofdstad niet verwezenlijkt worden, aan gezien de benoodigde 3500 niet bij elkaar te krijgen zijn. Jam mer voor 'Kindervoeding', dat een deel der entrées zou krijgen. En dat in Amsterdam, terwijl men in het kleine Edam allang een ijs-Eiffeltoren heeft en te Arnhem thans een ijspaleis! Vijfentwintig jaar geleden: - De vicaris-generaal van het diocees Rio de Janeiro heeft mee gedeeld, dat verscheidene Brazi liaanse geestelijken van de paus dispensatie gekregen hebben om te trouwen en dat zij daarna le ken zullen worden. In een uitge geven verklaring deelt Don José de Castro mee, dat de dispensa tie van gelijke aard is welke ver leend is aan pater Pedro Vigidal (56), die woensdag meegedeeld heeft, dat hij in het huwelijk zal treden met de volksvertegen woordigster Rue Guerra (47).

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15