Bestuur van buurthuis Morschwijck treedt af "**"■*1 Conflict met overkoepelende organisatie SKIL Zwitsers kopen al veertig jaar edelweiss van Boskoops bedrijf 'Japanse bollenmarkt als kasplantje behandelen' PAGINA 14 LEIDEN/REGIO WOENSDAG 9 JANUARI 1991 Huisartspraktijk Nering Bögel naar Dahliastraat LEIDEN De huisartspraktijk van G. Nering Bögel wordt verplaatst van de Zoeterwoudsesingel naar de Dahliastraat. De gemeente heeft enige tijd geleden een vestigings vergunning afgegeven. De huisarts denkt dat hij binnenkort kan ver huizen, hoewel nog wel een aantal zaken met de gemeente moet wor den geregeld. Nering Bogel is al geruime tijd op zoek naar een geschikte plaats voor zijn praktijk. Hij werkt nu in de praktijk van dokter Pieterse, met wie hij tot oktober 1988 heeft sa mengewerkt. Toen hield Pieterse ermee op. "Sinds die tijd ben ik aan het zoeken. Ik kan natuurlijk niet eeuwig bij mijn voorganger blijven logeren", aldus Nering Bögel. Weer aanhouding overval Boskoop BOSKOOP - De politie van Bos koop heeft gisteren een 24-jarige in woner van die plaats aangehouden in verband met een overval op een boskoopse horeca-ondernemer, 8 december jl.. De man had na de overval de vermomming en de re volver van de dader in bewaring ge nomen. De vermomming had hij in middels al in een sloot gedumpt. De revolver was bij de aanhouding nog in zijn bezit. De dader van de over val werd op 15 december van het vo rig jaar al aangehouden. Kritiek EVO op nachtelijk verbod voor vrachtwagens ALPHEN AAN DEN RIJN - De EVO, de Algemene Verladers en Ei gen Vervoer Organisatie, is niet blij met het voornemen van Alphen om vrachtwagens 's nachts uit de stads kern te weren. Dat levert schade op voor de vervoerders en brengt extra verkeer overdag met zich mee. De belangenvereniging wil dan ook bij de gemeenteraad bepleiten om, waar mogelijk, ontheffingen aan vrachtvervoerders te verlenen. "Op zich zijn we tegen elke beper king van het goederenvervoer", ver telt L. d'Hont, woordvoerder van de EVO. "Dat vrachtverkeer vindt 's nachts plaats om economische re denen en niet op sociale gronden. En zo'n maatregel als die van de ge meente Alphen zit dat behoorlijk dwars. Daarnaast is Alphen niet de enige gemeente die op een dergelij ke verordening broedt. Dat gaat winst schelen en er komt extra vrachtverkeer overdag. De moge lijkheid tot efficiënt goederenver voer wordt op deze perkt". verordening wil het zware vrachtverkeer tussen elf uur 's avonds en zeven 's morgens in de woonwijken zo veel mogelijk be perken. De trucks moeten dan ge bruik maken van toegangswegen als de Hoorn, de Zegerbaan, Goud se Schouw rijksweg 11 en Leidse Schouw. d'Hont wijst erop dat in Alphen nu al een laad- en losverbod tot vier uur 's morgens geldt. "Met de nieuwe maatregel krijgen bedrij ven als een Albert Heijn het moei lijk. Het verbaast me bovendien dat overheidsinstellingen zoals bij voorbeeld het afvalvervoer niet on der de regeling valt". Volgens ge- meentevoorlichter P. Camphuijsen zijn de vrachtwagens van gemeen tereiniging inderdaad vrijgesteld van het verbod. Burgerlijke Stand geb. 22 dec. 1903, geh. gew. met C F. van de Reep; M.G.H. Op 't Landt, geb 1 sept. 1914, geh. gew. met H. Kruizinga; S.J. Noman, geb. 1917, geh. gew. met N. Al-Pachachi; M.C.A.L.J. de Voort, geb. 11 mei 1935, echtg. v. S.J.P.M. van Hoek; J.J. Sloos, geb. 11 dec. 1921, man; F. Kluivers, geb. 27 aug. 1910, man; A.M.A. Stuivenberg, geb. 10 april 1901, geh. gew. met J. Nieboer; W. Schaddé van Dooren, geb. 2 dec. 1917, man; D. van der Scheer, geb. 12 mei 1907, man; C.R.H. van Rijn, geb. 14 mei 1913, echtg. v. W.A. Ginsel; J. van Dijk, geb. 1 april 1915, man; S.A. Swanenburg, geb. 12 april 1914, geh. gew. met C.J. van Goor; A.E. de Vos, geb. 24 maart 1898, geh. gew met L. de Haan; E. Kruit, geb. 14 maart 1934, geh. gew. met A.H. Wallaard; E. de Keizer, geb. 7 maart 1904, geh. gew. met M. de Koning; C. van der Haven, geb. 9 april 1909, geh. gew. met S. Dam; T.J. van den Hazel, geb. 19 nov. 1990, dochter; M. Graafland, geb. 19 aug. 1912, geh gew. met A. Brand; C. Klippel. geb. 13 maart 1912, geh. gew. met J. Suurland; L.J. van Tienen, geb 24 feb. 1952, echtg. v. J.P. Verboom; G. Delmeer, geb. 13 nov. 1916, man; M P. den Hollander, geb. 9 juli 1913, man, S.A. Waite, geb. 21 nov. 1990, dochter; A.M.E. van der Does, geb. 19 sept. 1913, echtg. v. C.C.M. In der Rieden, J. Verdoes, geb. 26 juli 1906, man. F. Hoge- doorn, geb. 26 dec. 1913, man; J.W. Buys, geb. 9 nov. 1933, geh. gew. met A. Meeldijk; J. van der Meer, geb. 28 dec. 1912, geh gew. met G. Annokkée; M. van der Meer. geb. 27 okt. 1932, echtg v. P. Beij; W.A. van Maanen, geb. 24 feb. 1908, geh. gew. met J. van Gro ningen, N. Rikaart, geb. 14 mei 1898, man; J.M. Roelandse, geb. 26 nov. 1897, geh. gew. met J.J. van der Weijden; J R. Achterberg, geb. 1 juli 1926, man; L.J. Boskamp, geb. 8 dec. 1898, man. LEIDEN - Gehuwd: F. Karaardic en W.A G. van der Kraan; W.G. Neufeglise en S.P. Ver meer; L. van der Linde en M. Jongman; T. de Roode en M. van Dalen; A.G. van Elteren en M Jansen; A.J. Bavelaar en H. Sasburg; V.J. Laarhoven en C E. Zeevat; R.V.R. de Ligny en E.M.J. Meijers; R.M. van Poecke en M P.M. Lansbergen; M. Gnodde en N. de Romijn; H. Mikhail en P. Glasbergen. LEIDEN - Overleden: E. Zaalberg (1914) geh. gew. met D van der Tuin, A.M.E. Delsas- so (1902) geh. gew met J.G. de Winter, M. Ri- bot (1906) geh gew met J.J. den Outer, A.M. Cortes Iglesias (1957) geh. gew. met J.R. Hulst, G. van den Nieuwendijk (1914) man, A. Rietkerk (1909) man, G. Muijs (1930) man, LEIDEN Het bestuur van buurthuis Morschwijck aan de Topaaslaan is afgetreden. De zeven bestuursleden zijn van mening dat er niet valt samen te werken met de SKIL, de Stichting Sociaal Kultureel Werk in Leiden. Deze organisatie is sinds vorig jaar verant woordelijk voor de 18 Leidse buurthuizen. "Het werken wordt ons volstrekt onmogelijk gemaakt. Wij kunnen niet als een goed huisvader de tent beheren. SKIL is niet bereid om enige verantwoordelijkheid te leg gen bij besturen. Het is een slechte zaak als besturen er alleen zijn om de kleur van het nieuwe behang uit te zoeken", zegt ex-voorzitter G. Knotter. Volgens hem is het aftreden een gevolg van een groot aantal zaken die het afgelopen jaar speelden en waarover het bestuur ontevreden was. De druppel die de emmer deed overlopen was het feit dat de admi nistratie van het buurthuis werd genomen. "Het leek wel alsof de FIOD binnenkwam. Zo kan een werkgeversorganisatie toch niet te werk gaan. Het is een schande", zegt Knotter over de wefkwijze van de SKIL. Het is volgens Fluitsma verder blemen. Zo is het vreselijk moeilijk onmogelijk goeden "Het bestuur i reiskosten te tijdelijke krachten. Morschwijck wil- i vrijwilligers te vinden e speelt ook dat we moeten beslissen verregaande samenwerking i uitzondering moesten met buurthuis Het Mierennest lijke situatie, maar het gaat wel erg teit erdoor wordt verbeterd. Maar ver om te zeggen dat het buurthuis het is natuurlijk te gek dat wij moe anders dicht had moeten gaan. Ze ten beslissen over de toekomst van hadden ook een beroep op ons kun- het buurthuis", vervolgt nen doen, dan hadden wij kunnen helpen bij het zoeken naar een an- Overigens was het feit dat over die fusie snel een beslissing geno men moest worden, voor de be stuursleden reden om het bijltje er bij neer te leggen. Het bestuur zegt te weinig bij de zaak betrokken te buurthuis in de Mors werken be- zijn geweest. Ook dat ontkent Fluit- dere kandidaat". Kritiek beslag De twee beroepskrachten die in het Nico Rijnbeek: "Kweker zijn is ook nog steeds een hobby. Daar hoort zoeken BOSKOOP Edelweiss roept een sfeer op van vakantie in Zwitser land. Hoge bergen en stiekem die mooie bloemetjes plukken, terwijl men weet dat dat streng verboden is, omdat de edelweiss een be schermde plant is. Slechts weinige toeristen weten echter dat ook in ons land deze plantjes worden ge kweekt en dat het simpel is om ook in de zomer bloeiende edelweiss in de tuin te hebben. En dat niet sinds een paar jaar, omdat het een mode verschijnsel zou zijn. Nee, al veel langer kweken Nederlanders het 'vakantiebloemetje'. "In de catalogus van ons bedrijf uit 1952 kwam de edelweiss al toeristen hadden zo huisgehouden op de berghellingen, dat de edel weiss dreigde uit te sterven. Nu is dat gelukkig weer sterk verbeterd, maar het plantje is nog steeds be schermd. Terecht naar mijn idee, want als je het weer vrij geeft is het weer zo mis. En dat is toch niet de bedoeling, want de bloeiende edel weiss op die berghellingen is toch een schitterend gezicht". Koopmansgeest De edelweiss is één van de 2000 soorten vaste planten uit het pakket van Rijnbeek. Ruim tien jaar gele den waren dat er nog maar 600 en bij de start van vader Antoon Rijnbeek als vaste plantenkweker, kort r Bovendien speelt al langer een conflict over de reiskostenvergoe ding van een tijdelijke medewerker, die een zwanger personeelslid ver ving. "Hij was de enige kandidaat en woonde in Den Bosch. We kon den kiezen: of hem a het buurthuis sluiten van 1 augus tus tot 1 januari. We hebben ervoor gekozen hem aan te nemen maar dat betekende wel dat we 1500 gul den aan reiskosten kwijt waren. Die wil de SKIL niet vergoeden, men gaf volstrekt niet thuis. Ik vind dat er dan sprake is van wanbeheer. Als je zo te werk gaat, dan ben je onbe kwaam om de hele zaak te runnen. Wij vonden dat de knuppel maar eens in het hoenderhok moest wor den gegooid". Volgens Knotter is er al eerder door het bestuur aan de bel getrokken bij SKIL. "Maar ook toen gaven ze niet thuis. We hebben het een jaar geprobeerd met deze or ganisatie, maar zo gaat het niet". Onlangs stapte een bestuurslid van Morschwijk uit het bestuur van de overkoepelende organisatie. "Die werd zo behandeld dat hij be sloot de pijp aan Maarten te geven. Onze stap is daar eigenlijk het ver- nogal wat edel- volg van", aldus Knotter. treuren de stap van het bestuur. "Wij delen de kritiek op SKIL. We matie gehad begrijpen de problemen van het be stuur best, hoewel wij er zelf wel wat anders tegenaan kijken. Zij zijn vrijwilligers die serieus genomen willen worden, terwijl wij hier wer ken, in dienst zijn bij SKIL. Dat is toch een andere situatie. Maar het probleem is dat wij nu zonder be stuur zitten en daar zijn we niet blij mee. We zijn stuurloos, terwijl de za- i. of ken gewoon doorlopen", is de reac- coórdinator Addie Niestho- Ze hebben voldoende infor- "We kunnen het buurthuis na tuurlijk wel draaiende houden met behulp van de vrijwilligers, maar we staan ook voor een aantal pro- Het personeel heeft SKIL ge vraagd om zo snel mogelijk voor een goede oplossing te zorgen. "Dit zijn ernstige problemen waar we snel iets aan moeten doen. Maar hoe, dat weten we op dit moment nog niet", aldus Fluitsma. "Als de zaken daadwerkelijk ver anderen, dan ben ik zeker bereid om het werk voort te zetten. En ik denk dat de andere bestuursleden er ook zo over denken. Maar dan moet de SKIL wel op een heel ande re manier omgaan met de besturen van de buurthuizen", aldus Knot ter. kasplant. Het gaat i te verlagen. Hij pleitte profijtelijke markt te ontwikkelen onderzoek naar de gebruikswaarde en geen plaats voor het dumpen van grote hoeveelheden bollen. Het is dus niet zo gek dat nog wat geduld moet worden uitgeoefend om be- het ontbreken v bollen en voor voorzich tigheid bij het ontwikkelen van markten. Ook wees hij op "Verder wordt weiss verkocht naar Scandinavië ook naar Zwitserland. Dat is eigen- WreVGl lijk wel grappig. Om het tekort aan de eigen produktie op te vangen, wordt een beroep gedaan op de Ne derlandse kwekers. Dat is toch weer een staaltje van de bekende Hol- '°e lat^ de^mformatieverstrekkmg landse koopmansgeest, zeg ik altijd gistermorgen tijdens de opening van de Lissese Midwinterflora te- voor het buurthuisbestuur. Hij geeft gen het dumpen van bloembollen gen v buitenlandse afzetmarkten. Hij merkt Rijnbeek lachend op. De bloemetjes worden in Zwit- de buurthuizen over het wegha- verweet de aanwezige vakmensen len van de administratie niet vol- zichzelf zand in de ogen te strooien doende is geweest. "Het is heus niet door steeds trots te hameren op een deurwaarder i geweest. Maar we hebben bij alle ook bloemetjes uit ons land bij zit- controleerd moest worden door e ten. Op zich heb ik daar niet zo veel accountantsbureau. Dat is heel r r ik z toch lie- maal bij gesubsidieerde instellin- de tuin of op de gen. De boekhouding wordt niet i vertelt de 39-jarige Nico Rijn- Tweede Wereldoorlog, 200 soorten. beek uit Boskoop. Hij van Rijnbeek en Zoon. aan de Reijerskoop dat is gespecia liseerd in vaste planten. De kweke rij is in 1939 door vader Antoon Rijnbeek opgericht. "Aanvankelijk tabak en groente, maar na de oorlog zijn de vaste planten gekomen", al dus de huidig eigenaar. Overigens is ook vader Antoon nog op gezette tij den in de kwekerij werkzaam. De Boskoopse kwekerij vier hectare groot en 18 vaste medewer kers is een van de ongeveer 20 kwekers in ons land, die zich met het kweken van de edelweiss bezig houden. "Nederlandse kwekers zijn al sinds jaar en dag zoekers van nieuwe soorten en ook hobbyisten. Dat geldt ook voor ons, vandaar dat de edelweiss al zo vroeg bij ons werd gekweekt. Vraag me niet waarom, dat weet ik niet. Ook mijn vader is een van die liefhebbers, die hier en daar rondkijkt of er nog wat bij zit, wat het ook bij ons zou kun nen doen. Niet voor niets reis ook ik jaarlijks naar diverse landen in Eu ropa en naar de Verenigde Staten ideëen op te doen", legt kweker uit. directeur Daarvan zit het 'vakantieplantje' ?n bedrijf bü de ^0 meest verkochte soorten. i procent daarvan i berghellingen. Maar ja, op het ge bied van souvenirs zie je wel meer bijzondere dingen. Maar waarom al die moeite van het meenemen van zo'n schilderijtje. In de tuin bloeit de edelweiss gedurende de gehele Ongeveer I dwijnt naar de particuliere tuinen zomer. Dat is toch eigenlijk veel leu- via de tuincentra en de hoveniers, ker dan achter plastic?" buurthuizen gecontroleerd, maar bij ons op het kantoor. Dat is goedkoper want dan hoeven die ac countants niet langs alle buurthui- te gaan. Vooraf hebben we te groeiende afzet van bloembollen. "In de handel is schraalhans keu kenmeester. Of overdreven gezegd: nog nooit zo druk gehad en toch geen brood op de plank". Vermeulen wees er op dat de ex- portgroei voornamelijk te danken is aan de lelie. Hij meende dat er te veel leliesoorten op de markt ko men waar de handel geen andere weg voor weet dan ze te dumpen bij de grote lelielanden zoals Italië. "Die afnemers weigeren een zinnig weinig informatie daarover gege- bedrag te betalen vanwege teleur- i daar wat De directeur van de Bond van Bloembollenhandelaren uitte giste ren ook forse kritiek op de manier waarop de arbeidsproblematiek in de bollensector wordt aangepakt. Hij meende dat het vak zijn kritiek op overheid, arbeidsbureaus en so ciale voorzieningen maar eens eni ge tijd voor zich moest houden om de hand in eigen boezem te steken. Het bloembollenvak moet zelf met alternatieven komen voor de tekor ten aan arbeidskrachten. "Laat de ondernemersorganisaties vooral naar Den Haag gaan, geef ze ook vuisten mee om op tafel te slaan maar laat ze niet vertrekken zonder ook een eigen voorstel op zak", al dus Vermeulen gistermorgen. de Soorten Volgens Rijnbeek is de edelweiss pas sinds een jaar of vijftien redelijk populair in ons land. "Vooral in rotstuinen is het een veel voorko mend plantje. Vooral uit een soort nostalgische gedachte. Het bloeme tje roept toch herinneringen op aan vakantie in Zwitserland en Oosten rijk. Uiteindelijk komen ze daar ook voor. En dan blijken ze hier die bloemetjes zo ook maar te kunnen kopen". De Boskoper merkt op dat het voor de kweker geen moeilijk arti kel is. De edelweiss vermeerdert door zaden. "Maar in tegenstelling tot andere planten en bloemen zijn er maar een gering aantal soorten bekend. Bij mijn weten zijn dat er slechts 13", zegt Rijnbeek. "Daar van groeien er drie in het wild in Zwitserland. Oostenrijk en ook in Joegoslavië. De andere soorten zijn door onderzoekers gevonden in on der meer China en Japan". Overigens heeft ook Rijnbeek maar drie soorten edelweiss in de catalogus opgenomen. Volgens de Boskoopse kweker zijp de overige tien soorten nog niet zo populair. "Van die drie soorten Leontopodi- um Alpinum, zoals de edelweiss in het latijn heet, is de ongeveer 20 centimeter hoge alporum de be kendste. In Zwitserland staat edelweiss al een jaar of 25 op de lijst van be schermde planten. Rijnbeek: "De REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Magazine (I) Amsterdam heeft 't, Rotterdam is in beweging, Den Haag een brui sende stad, Leiden Leeft. Kortom, geen stad ontkomt er aan zichzelf aan te prijzen als de beste, de toonaangevende, meest dynamische, cultureel en econo misch aantrekkelijkste en ga zo maar door. Het is net als met de publieke omroep, niemand ge looft er meer in maar ze gaan vro lijk voort met het ophemelen van de falliëtte boedel. Uit onderzoek is gebleken dat alle reclame-uitingen van ge meentes maar weinig zin hebben. Alleen de reclame-adviesbureaus varen er wel bij. De advertentie campagnes, radio- en tv-spots, posters, mailings en de 'glossy' brochures van de gemeentes zijn onderhand een aardig marktseg ment aan het worden. Als McKin- sey het zou onderzoeken zouden ze de gemeentes vast adviseren meer samen te werken in, bijvoor beeld, het aantrekken van bedrij vigheid en in plaats van al die du re folders één brochure uit te ge ven voor de hele randstad. Vooralsnog wil elk gehucht zich zelf blijven aanprijzen in de strijd om het Europa van '92. Het GIN (Gemeentelijke Informatie Nederland) heeft daarop inge haakt door samen met de ge meentes een jaarlijks verschij nend magazine uit te geven. Am sterdam heeft het niet alleen, maar Leiden heeft-um ook: het Magazine Leiden 1991. De uitga ve wil een beeld geven van de ont wikkelingen van de stedelijke economie, het onderwijs en de culturele en toeristische aspecten van Leiden. Het magazine wordt verspreid onder het gevestigde en nieuw te werven bedrijfsleven en andere zakelijke relaties van de gemeente Leiden. Dezer dagen rolde de tweede editie van het Magazine Leiden van de persen. "Nieuwe artikelen, Zuydi commentaren en interviews met nieuwe mensen", prijst de uitga ve zichzelf aan alvorens de ge meente Leiden onder de loep te nemen. "Er is veel gebeurd het af gelopen jaar", kunnen we lezen. "Denk alleen maar aan de verkie zingen! Nieuwe mensen, nieuwe ideeën". U begrijpt het al: als de inhoud zo vaak de term 'nieuw' krijgt opgestempeld moet het wel oude koek betreffen. En, ja hoor: het reilen en zeilen van de kanto renlocatie Schuttersveld, de suc cesvolle dinosauriërstentoonstel ling in het Pesthuis het afgelopen jaar, het Boerhaave Museum dat zijn poorten voor het publiek opent, de Rembrandtroute door Leiden en het meerjarenplan voor het bereikbaar maken van het stadscentrum voor de recrea tievaart. We wisten het allemaal al. De inhoud van het Magazine Leiden is net zo nieuw als nieuwe Dreft. Magazine (2) De aardigste bijdrage in het Ma gazine Leiden 1991 is die van CDA-wethouder Walenkamp. Zo komen we tenminste wat te we ten. Dat er sprake is van goede re laties tussen het gevestigde be drijfsleven en het gemeentebe stuur moeten we bijvoorbeeld concluderen uit het kijkje in 'een werkdag van Joop Walenkamp'. Zo lezen we dat "werkdag of geen werkdag, de drie dochtertjes, oudste van zeven en de tweeling van vier jaar, elke wekker in huize Walenkamp overbodig maken. Elke ochtend herinneren zij Joop aan het programma van de nieu we dag". "Op deze werkdag heb ik, als al tijd, een vol programma, maar dat ben ik wel gewend. Tenslotte was ik voor 1 mei 1989 het bedrijfsle ven gewend", aldus Walenkamp te kennen gevend dat in het be drijfsleven pas echt gewerkt wordt. De wethouder verhaalt verder over de inhoud van zijn portefeuille (economische zaken, verkeer; loco burgemeester enz.), over besprekingen, beprekingen èn besprekingen. Zoals tijdens een werklunch met het bestuur van de Leidse Vereniging voor In dustriëlen. "Werken tijdens het eten, mijn oude moeder zou het afkeuren als ze me zo bezig zag", bekent de wethouder. •Een paar minuten voor zeven steekt de wethouder weer de sleu tel in het slot van de voordeur van huize Walenkamp. Als hij naar boven loopt hollen de kleintjes hem luid joelend tegemoet. Ze kennen hun vader nog, lijkt de verwonderde wethouder te den ken. Snel eten en een vluchtige blik in de avondkranten. Met een beetje geluk denkt Walenkamp nog precies op tijd in het stadhuis te zijn voor de vergadering van half acht met de fractievoorzit ters, voorafgaande aan de raads vergadering van die avond. Als het een beetje meezit wordt het niet veel later dan elf uur en denkt de wethouder zijn stukken voor de volgende dag nog even te kun nen raadplegen. "Het glas wijn dat ik mij voorneem dan in te schenken komt me aanlokkelijk Enfin: de goede verhoudingen in huize Walenkamp zijn ons wel duidelijk, maar van de voorspel de goede relaties met het geves tigde bedrijfsleven is ons uit het verhaal niets gebleken. Nee, daar voor moesten we ons oor maar eens te luisteren leggen tijdens de nieuwjaarsreceptie van de sa menwerkende Leidse onderne mers, gisteravond in het Koets huis. Want, wat die Walenkamp hen nu geleverd had met de 'ver bouwde' Breestraat, de bereik baarheid van de stad. Inderdaad: de kleintjes liepen hem luid joe lend tegemoet.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 14