EIDEN Politiebaas: toezicht op straat uitbreiden Leiden moet problemen nu zelf oplossen LEIDSCH M DAGBLAD 'Meer bevoegdheden voor parkeercontroleurs' Bijzonder onderwijs stoort zich aan openbare scholen Politiekorps voorgelicht over aids na bijtincident Antiekbeurs wTi. -'d J mmm m ./fjM t ijar a I Ér' f'J ',&vl WOENSDAG 9 JANUARI 1991 LEIDEN - Hoofdcommissaris Mostert van de Leidse politie wil parkeercontroleurs meer bevoegdheden te geven. Mostert zal nog dit voorjaar bij het gemeentebestuur een voorstel op tafel leggen om parkeercontroleurs toe te staan naast parkeerbonnen ook bekeuringen uit te delen voor verkeersovertredingen in de binnenstad en voor vervuiling van de open bare weg. 'Wervingsactie 'tegen de afspraken' De hoofdcommissaris wil op deze wijze het toezicht op straat verbete ren zonder dat dat extra geld hoeft te kosten. Volgens Mostert krijgen parkeercontroleurs met meer be- voegheden de functie van een soort stadstoezichthouder. "Te overwegen valt of ambtena ren van de reinigingscontrole en van de markt- en havendienst in de toekomst ook een dergelijke rol zouden kunnen vervullen", aldus de hoofdcommissaris. "Parkeercontroleurs hebben een opleiding en een uitstraling die hen nu al geschikt maakt voor het ver vullen van een ruimere taakstelling. Sinds kort dragen de Leidse par keercontroleurs een uniform dat nagenoeg gelijk is aan dat van de politie". Volgens Mostert is een bijko mend effect dat de geüniformeerde stadstoezichthouder het veilig heidsgevoel van de burgers ver sterkt. De hoofdcommissaris denkt' dat het plan nog deze zomer zijn be slag kan krijgen. Veilig Mostert reageerde hiermee op uitla tingen van L. Palm van de winke liersvereniging Leiden Leeft, gister avond tijdens een nieuwjaarsrecep tie. Palm toonde zich bezorgd over de harde criminaliteit waarvan win keliers steeds vaker het slachtoffer worden. Vorige week kwamen bij gewapende overvallen in Amster dam twee winkeliers om het leven. Volgens Palm is in Leiden nog geen sprake van een toenemend aantal overvallen op winkels maar moeten tijdig maatregelen worden geno men om dergelijke criminaliteit te voorkomen. Palm vroeg om meer politie in de winkelstraten. Mark gaat weg bij Leidse brandweer LEIDEN Commandant B. Mark gaat weg bij de Leidse brandweer. Per 1 mei maakt hij gebruik van een regeling waardoor commandanten kunnen uittreden op 60-jarige leef tijd. Andere brandweerlieden kun nen het korps al verlaten als ze 55 jaar zijn. Mark heeft ook de leiding over de Regionale Brandweer Rijn land. De commandant blijft mogelijk wel aan als hoofd van de Centrale Post Ambulancevervoer (CPA). De meldkamer van de CPA is onderge bracht in de kazerne aan de Gooi meerlaan. Het Leidse CPA-gebied is onlangs uitgebreid. Van den Herik neemt Gebr. Schouls over SLIEDRECHT (ANP) - Van den Herik Beheer heeft het aanne mingsbedrijf Gebr. Schouls in Lei den overgenomen. De overneming vindt korte tijd plaats na de overne ming van Huiberts in Den Helder. Schouls houdt zich onder meer be zig met grondverzet (saneringen), wegenbouw, rioolbouw en diverse vormen van landschapsinrichting. Huiberts is onder meer actief in kust- en oeverwerken, het leggen van kabels, onderhoud van groen voorzieningen en wegen en verhuur van materieel. Van den Herik zelf heeft onder meer activiteiten op het gebied van milieuvriendelijke bagger- en zuig- werken, kust- en oeverwerken, wa terbodemsaneringen. Het bedrijf is verder sterk in alternatieve metho den van uitvoering, waaronder de ontwikkeling van slibscheidingsin- stallaties. De milieu-afdeling van Van den Herik beschikt over een ei gen laboratorium. De drie bedrijven blijven zelf standig opereren en vullen elkaar waar nodig aan. Voor dit jaar ver wacht de groep een omzet van onge veer f 60 miljoen. Het totale aantal personeelsleden is 150. Boete voor slaan met bierfles DEN HAAG/LEIDEN - Een 24-ja- rige inwoner van Leiden is gister morgen door de Haagse politierech ter Verheij tot 500 gulden boete ver oordeeld. De man heeft bekend in augustus 1989 zijn broer met een bierfles op het hoofd te hebben ge slagen. De Leidenaar was op de bewuste dag naar het huis van zijn vader ge gaan. Daar trof hij zijn broer, met wie hij naar eigen zeggen nooit goed heeft kunnen opschieten. De Leide naar en zijn broer kregen ruzie over de televisie. Er ontstond een hand gemeen waarbij de verdachte zijn broer zo hard op het hoofd sloeg dat deze voor behandeling naar het zie kenhuis moest. De officier van justitie eiste 500 gulden boete, de rechter volgde hem. Brandweercommandant Mark. (foto Wim Dijkman) Hoofdcommissaris Mostert sprak echter tegen dat de drukste winkel straat in Leiden, de Haarlemmer straat, een onveilige straat is. "Uit de statistieken blijkt dat dat niet het geval is en dat evenmin sprake is van toenemende criminaliteit. Ik durf te zeggen dat de Haarlemmer straat een heel veilige straat is. Het is buiten de openingstijden van de winkels bovendien de straat waar het drukst gesurveilleerd wordt. El ke claim op meer politie gaat ten koste van andere winkelcentra of andere delen van de stad", aldus Mostert. Samenwerking Samen met wethouder Walenkamp (economische zaken) onthulde L. Palm gisteravond het telefoonnum mer van de verschillende onderne mersverenigingen in Leiden die on langs besloten nauw te gaan samen werken met als doel de gezamenlij ke belangen van winkeliers en het midden- en kleinbedrijf te beharti gen. Het centrale telefoonnummer kan door iedereen gebeld worden die iets wil weten over ondernemen in Leiden. Het nieuwe samenwerkingsver band is ook voornemens nieuwe promotionele activiteiten op te zet ten. "Het Leidse winkelpotentieel is een slapende reus", zei Palm. "En die reus gaan wij nu met z'n allen wakker maken". Palm zei dat samenwerking met de gemeente ook onontbeerlijk is. Eén van de eerste doelstellingen is om samen met de gemeentereini ging de winkelstraten vrij van graf- fity te krijgen zodat Leiden werke lijk een schone stad wordt. Palm be nadrukte dat daarbij ook de mede werking van de ondernemers on misbaar is. De bereikbaarheid van het cen trum, het parkeerbeleid, openbaar vervoer en het nieuwe stationsge bied zijn andere voorbeelden van onderwerpen waarover de nieuwe organisatie met de gemeente in de slag wil. Wethouder Walenkamp zei gisteravond de uitgestoken hand graag aan te nemen. LEIDEN Het Leidse politiekorps is de afgelopen maanden voorge licht over de besmettelijke ziekten Aids en hepatitis B. De voorlich ting, die werd gegeven door artsen van de Basisgezondheidsdienst Zuid-Holland Noord (BaGD), is een direct gevolg van een voorval an derhalfjaar geleden. Een arrestant Openbare schennis LEIDEN Een 36-jarige Katwijker is gistermorgen aangehouden op het Stationsplein omdat hij openba re schennis pleegde. De politie was opgebeld door diverse mensen die de Katwijker hadden zien lopen met zijn geslachtsdeel uit zijn broek. Tijdens het verhoor bekende de Katwijker vele keren schennis te hebben gepleegd, de afgelopen maanden. Hij is daarvoor onder be handeling. beet toen twee politiemensen en zei dat hij besmet was met het Aids-vi- rus. Uiteindelijk bleek dat een loos dreigement. Naar aanleiding van het voorval ontstond er grote onrust in het korps en werd de BaGD over stroomd met vragen. Reden voor een serie voorlichtingsbijeenkom sten voor het korps. Uit de voorlichting blijkt dat poli tiemensen besmetting vrij gemak kelijk kunnen voorkomen, mits ze de juiste voorzorgen nemen. Voor komen moet worden dat er bloed- bloedcontact is. Daarom is elke po litiewagen standaard voorzien van een container voor vuile injectie naalden, wegwerphandschoenen, een monddoekje dat bij mond-op- mondbeademing kan worden ge bruikt, pleisters en medicinale alco hol die als ontsmettingsmiddel kan worden aangewend. Besloten is verder regelmatig nieuwe informa tie te verspreiden over de ziekten. LEIDEN Boos, teleurgesteld, maar vooralsnog niet van plan om stappen te ondernemen. Dat is de reactie van de rectoren van de Leid se scholengemeenschappen Agnes, Bonaventura en Visser 't Hooft op een nieuwe voorlichtingscampagne van drie Leidse gemeentelijke scho len voor voortgezet onderwijs. "Gebruik je verstand, kies Loui se, Stedelijk of Rembrandt" is de tekst op affiches die door de stad zijn verspreid via de zogeheten mu- pi's. Onderaan de posters staat ver meld wanneer leerlingen en hun ou ders kunnen kennismaken met de scholen voor vwo, havo en mavo. De actie is bedacht door de rectoren van de drie scholengemeenschap pen. Volgens P. Peters, hoofd van de directie onderwijs van de gemeen te, is de actie niet in strijd met de overeenkomst die de rectoren on derling een aantal jaren geleden hebben afgesloten. Die afspraakd moest voorkomen dat scholen aller lei geldverspillende acties zouden gaan voeren. "Allerlei scholen ma ken posters en dergelijke. Het enige wat afwijkend is, dat is de plek. Maar ja, toen over dat convenant werd gesproken, waren die mupi's er nog helemaal niet". Spijtig Rector A. Tromm van het katholie ke Agnes College denkt daar heel anders over. "Het is zonder twijfel in strijd met de afspraken en het kost ook geld. Ik vind het heel spij tig dat dit gebeurt, maar het was ook wel een beetje te verwachten van de openbare scholen. Er zijn er bij die echt in de problemen komen omdat ze minder leerlingen heb ben". Rector A. de Zoete, van de Louise de Coligny zegt dat geen afspraken zijn gemaakt over affiches. "Eerst stond er wel iets over in het conve nant, maar dat is er later weer uitge haald. Ik vraag me af of die overeen komst nog wel houdbaar is in deze tijd. Scholen gaan steeds meer doen aan profilering, en maken hun eigen keuzes. Iedereen zit een beetje moeilijk met die overeenkomst". Volgens De Zoete is alleen nog af gesproken dat de scholen geen ad vertenties plaatsen in dagbladen en folders niet huis-aan-huis versprei den. Duur is deze actie volgens hem niet. "We doen het met drie scholen en hoefden alleen de posters te beta len. De achterzijde van de mupi's is gratis beschikbaar gesteld door de gemeente". Dat een teruglopend leerlingen aantal mede reden is geweest om gezamenlijk deze actie te houden, ontkent De Zoete. "Ons leerlingen aantal is de afgelopen jaren nauwe lijks teruggelopen. En het Stedelijk Gymnasium is de grootste van Ne derland. De Rembrandt Scholenge meenschap is klein, maar stabiel. Ik voorzie helemaal geen problemen", aldus de rector. Rand Rector P. de Koe van de christelijke scholengemeenschap Dr. W.A. Vis ser 't Hooft vindt net als Tromm dat over de wervingsactie moet worden gesproken. "We moeten er in de kring van rectoren nog eens over praten, dit zit een beetje op de rand, past het wel binnen de overeen komst Of valt het er net buiten. Maar het is niet zo dat wij meteen in de boom klimmen. Wij zouden het zelf niet zo gedaan hebben. Alles wat je uitgeeft om de naamsbekendheid van de school te vergroten kan im mers niet worden gebruikt voor het onderwijs". "Ik hoop niet dat het tot gevolg heeft dat andere scholen nu ook weer meer acties gaan houden", rea geert T. Pleij, rector van de rooms- katholieke Bonaventura. Hij zegt de wervingsactie te betreuren. "Maar we doen er niets tegen". Een aantal docenten van zijn scholengemeenschap heeft zich vooral druk gemaakt over de tekst op de posters. Gesuggereerd wordt dat leerlingen die kiezen voor een andere school hun verstand niet ge bruiken, verduidelijkt de rector. Twee jaar geleden ontstond een rel over een actie van scholenge meenschap Rembrandt. Die stuur de persoonlijke brieven aan leerlin gen van de hoogste groepen van ba sisscholen. Naar aanleiding daar van plaatste een aantal bijzondere scholen een advertentie waarin de actie werd afgekeurd en waarin werd gesteld dat zij zich aan het convenant zouden houden. LEIDEN Ruim 80 antiquairs ne men vrfidag 18, zaterdag 19 en zon dag 20 januari deel aan een antiek beurs in de Groenoordhallen. Er worden meubels van verschillende stijlen en houtsoorten aangeboden en ook is er veel klein antiek te koop. De beurs is vrijdag open van 19.00 tot 22.00 uur, zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur en zondag van 11.00 tot 18.00 uur. Van onze redacteur Henny van Egmond LEIDEN "Hier dringt zich in feite de problematiek van de ont wikkelingslanden op. Indien de ontwikkelingshulp slechts zou bestaan in het tijdelijk opheffen van de bestaande voedseltekor ten, zou deze hulp nauwelijks ef fect sorteren. De werkelijke ont wikkelingshulp kan alleen wor den gegeven in de vorm van zoda nige krachtige injecties, dat de patiënt binnen afzienbare tijd weer op eigen benen kan staan en zodanige impulsen heeft ontvan gen, dat een verdergaande ont plooiing verzekerd is". De Leidse burgemeester A.J. Vis liet er in 1972 geen onduide lijkheid over bestaan. De stad Leiden verkeert in een verpau perde en financieel zorgelijke si tuatie, zo schreef hij namens het stadsbestuur in een adres aan de ministerraad, de Eerste en Twee de Kamer en tal van andere over heidsinstanties. De patiënt Lei den had al twee jaar een paar for se financiële injecties gehad om beter te worden, maar de behan deling moest zeker nog enige tijd worden doorgezet. Drie en twintig jaar krijgt Lei den inmiddels extra geld van het rijk. In totaal zal de stad tot 1993 ruim 145 miljoen gulden hebben ontvangen. Daarna is het voorbij. Tot 1 januari stond het stadsbe stuur onder curatele, keken de re kenmeesters van het ministerie van binnenlandse zaken mee over de schouders van het stadsbe stuur. Dat is voorbij. Leiden zal weer op de eigen benen moeten staan en moeten rondkomen met het eigen geld. Of dat lukt, is nog maar de vraag. Verpaupering Eind jaren '60 verkeerde Leiden in grote financiële problemen. De gemeentelijke belastingen waren het hoogst van de hele regio en toch verpauperde de stad meer en meer. Duizenden Leidenaars hadden geen onderdak, zodat de gemeente besloot de Merenwijk te bouwen. Om de prijs van de woningen een beetje betaalbaar te houden, moest de gemeente jaarlijks anderhalf miljoen toeleg gen op deze wijk. Met stoppen rijkssteun kan ook armlastig imago verdwijnen ft De Leidse stadsvernieuwing, hier aan het Rapenburg, kon alleen gebeuren dankzij omvangrijke financiële steun van het Rijk. (foto Loek zuyderduin Het toenmalige gemeentebe stuur, onder voorzitterschap van burgemeester Van der Willigen, zag er in januari 1969 geen brood meer in en richtte een eerste adres aan de regering. 'Leiden in last' heette het boekwerkje. In en kele pagina's werd de zorgwek kende toestand van de stad be schreven en gevraagd om extra steun. Leiden werd een artikel- -12-gemeente en kreeg vanaf 1970 een jaarlijks wisselende aan vullende uitkering. Twee jaar later volgde het twee de adres. 'Leiden voorgoed in last?', was de vraag. Wantoestan den werden opgesomd om de noodzaak van grote investerin gen in de stad aan te tonen en een bezuinigingsplan, zoals het rijk wilde, af te wenden. Het lage gemiddelde inkomen van de Leidenaar, de trek van de beter gesitueerden naar dorpen als Oegstgeest en Leiderdorp waar de huizen mooier en de ge meentelijke lasten lager waren, het te kleine grondgebied van Leiden, waardoor grondprijzen hoog waren en mogelijkheden voor sociale woningbouw gering. Het is zo maar een greep uit de reeks oorzaken voor de slechte fi nanciële positie Kostbaar Wie het adres 'Leiden voorgoed in last?' nu leest, krijgt een beeld van een verpauperde stad met een domme, arme bevolking (eu femistisch 'de structureel zwakke bevolkingsopbouw' genoemd), waar een kwart van de woningen slechts de benaming krot ver dient en de grachten vooral de functie van open riool vervullen. "Leiden heeft de op een na grootste binnenstad van ons land, waarin eens de op een na grootste bevolkingsconcentratie in ons land leefde en werkte. Deze bin nenstad met zijn vele monumen ten van cultuur en historie ver keert op vele plaatsen in een ern stige staat van verval. Verkrotte woonbuurten, haveloos uitzienHp open plekken, vervallen monu menten bepalen in vele opzichten het gezicht van deze stad", staat in het adres. En: "Wil de Leidse binnenstad haar functie van stads- en regio naal centrum behouden, dan zal een grootscheeps programma van reconstructie, sanering en re novatie nodig zijn. De slechte ver- keerstoestanden, de moeilijke toegankelijkheid, het steeds ver der om zich heen grijpende verval dreigen dit centrum met rasse schreden in hun greep te verstik ken. Uiterst kostbare voorzienin gen zullen geboden zijn om ons aan deze greep te onttrekken". Gat Het pleidooi had succes. Leiden ontliep een bezuinigingsoperatie die op korte termijn moest leiden tot een gezonde financiële situa tie. Er kon worden begonnen met het herstel van de stad. Walmuren werden vernieuwd, rioleringen werden aangelegd, monumenten opgeknapt, er kwam een verkeerscirculatieplan (dat overigens nooit goed werd uitgewerkt), de verpaupering werd een halt toegeroepen. Op grote schaal werd nieuwbouw ge pleegd. Eerst de Merenwijk, later werd aan de Stevenshof begon nen. De in het adres bepleite 'doorbraken' om grote verkeers wegen dwars door Leiden te leg gen werden gelukkig niet verwe zenlijkt. De twee nota's leverde alom in den lande van Leiden het beeld op van een achterlijke, arme stad. 'Leiden heeft het grootste gat van Nederland', stond er nog boven een artikel in 1980. De stad kwam ruim 24 miljoen gulden tekort, maar armlastig was Leiden allang niet meer. Er werd volop gewerkt, de veranderingen ten goede wa ren overal zichtbaar en konden door de extra steun van het rijk worden uitgevoerd. Ambtenaren voerden het tekort op de begro ting tot grote hoogte op, zodat de steun van het rijk zo hoog moge lijk zou zijn. Maar hoewel de stad steeds fraaier werd, bleef het negatieve beeld bestaan. Het is een van de redenen voor de huidige wethou der van financiën, de PvdA'er Bordewijk, om blij te zijn met het verdwijnen van de artikel- -12-status. Leiden raakt de aanvullende steun niet op eigen verzoek kwijt, laat dat duidelijk zijn. In 1988 constateerde de Raad voor de Ge- meentefinancien dat Leiden op eigen benen moest kunnen staan. Er werd stevig onderhandeld en afgesproken werd dat tot 1993 het rijk nog extra bijdragen zou ge ven. Daarna is het over. Rekening De toekomst zonder extra rijks steun stemt sommigen zorgelijk. Zij wijzen erop dat veel is gereali seerd met geld dat anders door de Leidse bevolking had moeten worden opgebracht. Bovendien is de financiële positie van Leiden absoluut niet florissant. De lasten worden nu al fors verhoogd, ter wijl de komende twee jaar nog ge woon op steun van het rijk kan worden gerekend. En er dreigen tekorten in de toekomst. Maar het meest belangrijk is nog wel de constatering dat de meeste problemen die eind jaren zestig tot de noodkreet van het stadsbestuur leidden niet zijn verdwenen. De woningnood is al leen maar gegroeid. Voor vervan ging van rioleringen zijn miljoe nen nodig. Er is geld te kort om slechte bruggen op te knappen en om alle monumenten te restaure ren. En delen van de Merenwijk, waarvoor in 1969 ondermeer ex tra geld werd gevraagd, verpau peren alweer. Nog steeds is de werkloosheid relatief hoog, kost de bijstand de gemeente veel geld en is de soci ale structuur zwak. En zijn de ge meentelijke lasten, die elke Lei denaar jaarlijks moet betalen, ve le malen hoger dan in de buurge meenten. Tot 1993 krijgt Leiden nog 5,7 miljoen gulden. Daarna gaat de beurs dicht en zal de stad op eigen benen moeten staan. Het is te vre zen dat de Leidenaar daarvoor de rekening krijgt gepresenteerd. A Jell w RANDT STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13