TAD LEIDEN Nieuw verkeersplan ontziet de Marislaan Een schilderij als een fragmentatiebom Gemeente wil bezwaren bewoners honoreren Kapper 7 tot 7 wordt gedoogd Omwonenden Zijloever willen meer groen Flinke buit uit flat Stevenshof s LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 8 JANUARI 1991 LEIDEN Er wordt een alternatief plan gemaakt voor de afwikkeling van het verkeer in de omgeving van het station. Kern van dat alternatief is dat de Marislaan geen doorgaande weg is, maar doodlopend blijft. Dat is nu ook het geval en de bewoners willen dat graag zo houden. Kortgeleden presenteerden B en W beste oplossing bleek de aanleg van een reeks plannen voor de verkeers- een lange tunnel onder het Stations afwikkeling rond het station. De plein. Verkeer dat van de Plesman- Kantonrechter maakt einde aan ruzie LEIDEN Kantonrechter R. van Leeuwen heeft gisteren ingegrepen bij een ruzie op de Apothekersdijk en een Leidse echtpaar aangehou den. De man, 44 jaar, en de vrouw. 47 jaar, worden verdacht van mis handeling van twee Leidse vrouwen van 19 en 21 jaar. De kantonrechter zag rond half vier dat het viertal aan het ruziën was bij het zebrapad. De man en de vrouw dachten dat de meisjes hen om ver zouden fietsen. Die beweren echter dat ze op tijd zijn afgestapt om het echtpaar veilig over te laten steken. De kantonrechter zag dat de man de 19-jarige een flinke klap gal waaraan ze letsel overhield en dat zijn vrouw het andere meisje enkele schoppen verkocht. De meisjes zijn ook meegegaan naar het bureau om aangifte te doen. LEIDEN Tegen de constructie van de Leidse kapperszaak 'van 7 tot 7' is helemaal niets in te brengen. Dat is de mening van de afdeling Bijzondere Wetten van de Leidse politie. In de voormalige kapperszaak Hans van Bellen aan de Stations weg zijn tegenwoordig twee afzon derlijke ondernemingen gevestigd. De ene heet 'van 7' (en is tot 13.00 uur geopend), de andere 'tot 7' (die is vanaf 13.00 uur open). Zo is een kapperszaak gevormd die van 7 uur 's ochtends tot 7 uur 's avonds is ge opend. De Leidse politie heeft inmiddels bekeken of deze constructie niet in strijd is met de Winkelsluitingswet. Politiewoordvoerder Graveland zegt dat dit niet het geval is. "Onze mensen hebben de zaak bekeken en vastgesteld dat er van twee afzon derlijke zaken sprake is. Ik denk dat dit nog wel navolging zal vinden". Dronken muzikant uit water gered LEIDEN Een 27-jarige Leidenaar is gistermiddag door voorbijgan gers uit het water van de Rijn ge haald. De man was bij de Aalmarkt in het water gevallen en werd met een touw gered door onder anderen een 33-jarige plaatsgenoot. De man bleek te diep in het glaasje te heb ben gekeken en is meegenomen naar het bureau om bij te komen. Eerder was de politie al naar hem toe gegaan omdat hij mensen lastig viel in de Haarlemmerstraat. De man maakte deel uit van een groep je van zeven muzikanten. De straat muzikanten beloofden de agenten te vertrekken en ervoor te zorgen dat de 27-jarige geen verdere over last zou veroorzaken. PPR en PSP vieren hun opheffing LEIDEN De Leidse afdelingen van de PPR en PSP vieren vrijdag 18 januari het feit dat ze worden op geheven. De partijen zijn opgegaan in Groen Links. Het 'opheffingsfeest' wordt ge houden in buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht. Van 20.00 tot 21.00 uur worden de laatste afde lingsvergaderingen gehouden. Daarna begint het festijn met hap- en drankjes 'sketsjes en spiets- de verloting van 'relikwieën' en en-zestig muziek van de Katwijk- se band De Rock. Het feest is ook toegankelijk voor mensen die geen lid zijn van Groen Links. weg komt en de stad in wil, zou di rect uit de tunnel rechtsaf een nieu we weg inslaan: de verlengde Ma rislaan. Tegen dat plan rees direct fors verzet van de bewoners. Nu is de Marislaan doodlopend. Als de weg zou worden doorgetrokken, zouden er volgens de gemeente zo'n 8000 auto's per dag langs de huizen rij den. Schattingen van bewoners kwamen op het dubbele uit. Volgens CDA-wethouder Walen kamp (verkeer) worden de alterna tieven ontwikkeld naar aanleiding van de inspraakreacties op het plan. De meeste bezwaren richtten zich op het doortrekken van de Ma rislaan. Volgens de bewoners is er sprake van de aanleg van een nieu we weg en dan gelden strenge nor men uit de Wet Geluidhinder, stren ger dan als er sprake is van een be staande weg die wordt veranderd. U-bocht Ambtenaren van de gemeentelijke directie Milieu zouden inmiddels ook tot de conclusie zijn gekomen dat het om een nieuwe weg gaat. Maatregelen tegen geluidsoverlast! zijn dan haast onmogelijk, zodat de gemeente op zoek moet naar een an dere route. Een alternatief dat op dit moment verder wordt uitgewerkt, ziet er als volgt uit: verkeer dat van de Ples- manweg komt, zou direct uit de tun nel een u-bocht naar links maken en langs de spoorlijn terugrijden rich ting station. Op het huidige kruis punt van het Stationsplein, het Schuttersveld en de Rijnsburger- weg zouden automobilisten dan linksaf de stad kunnen inrijden via de huidige route langs Molen de Valk. Een nadeel van deze variant is dat de auto's bij het maken van de u- bocht het verkeer kruisen dat de tunnel ingaat en ondergronds rich ting station rijdt. Groot voordeel is dat de Marislaan doodlopend en verkeersluw kan blijven. LEIDEN - De nieuwjaarsreceptie van de gemeente Leiden werd gister avond druk bezocht. De jaarlijkse bijeenkomst werd deze keer in De Waag gehouden. Velen maakten van de gelegenheid gebruik om burgemeester Goekoop en zijn vrouw de hand te drukken. Een enkeling vroeg Goekoop om zijn boek 'Op zoek r ren (zie foto). Er is overigens door de uitgever besloten dat er vaii dit boek een tweede druk komt. In zijn nieuwjaarstoespraak stelde Goekoop dat het in 1991 een uitda ging was om verder te gaan met de sociale en bestuurlijke vernieuwing. Verder zei hij te hopen dat achterstandgroepen er in zouden slagen hun 1 thacate signe- achterstand verder in te lopen. <roto Hieico Kuipen) NIEUWJAARSRECEPTIE - Het Samenwerkingsverband van Leid se Ondernemers (waaronder het KNOV, Leiden Leeft, de Kamer van Koophandel en diverse winkeliers verenigingen) houdt vanavond een nieuwjaarsreceptie in Koetshuis De Burcht aan de Burgsteeg. Vanaf 20.00 uur worden daar de goede wensen uitgewisseld. DEN HAAG/LEIDEN - Een aantal omwonenden van het voormalige bedrijventerrein in de woonwijk De Kooi vrezen dat na nieuwbouw te weining groen overblijft in de wijk. Hun beroep tegen het bestem mingsplan Zijloever, dat voorziet in de bouw van 258 woningen werd gisteren behandeld door de afde ling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Grote klacht van de bewoners is dat de gemeente in het bestem mingsplan „niet duidelijk, zorgvul dig en controleerbaar" is. Bewoner A. Groeneweg vindt dat de gemeen te tenminste de minimale hoeveel heid groen per inwoner had moeten aangegeven. Bovendien meent hij dat hoogbouw tot zeven verdiepin gen in het plan niet thuishoort. De adviseur van de Raad van State staat op het standpunt dat het huidi ge plan niet meer dan 258 woningen toestaat. Als de gemeente meer wil dan moet ziin het Dlan herzien. Behalve de 258 woningen wil de gemeente 48 aanleunwoningen bij het zorgcentrum bouwen. Deze wo ningen vallen volgens de gemeente onder de bestemming bijzondere doeleinden en kunnen naast de 258 woningen gebouwd worden. Dit het verkavelingsplan geeft, stuit op verzet van de omwonenden. De afdeling voor de geschillen die menen dat de aanleunwoningen van bestuur doet over enige tijd uit zijn inbegrepen in de 258 huizen, die spraak. LEIDEN Inbrekers hebben zon dag een flinke buit weggehaald uit een flatwoning aan de Nienke van Hichtumstraat in de Stevenshof. De daders braken de voordeur open en doorzochten de woning. Ze namen een videorecorder, stereoto ren, telefoontoestel, antwoordappa raat, twee sierzwaarden, een ge reedschapskist met inhoud, foto toestel en een gouden armband Man onwel in hal politiebureau LEIDEN Een onbekende man is gisteravond rond half acht onwel geworden in de hal van het Leidse politiebureau. De man stapte het bureau binnen, zei dat er een ambu lance moest worden gebeld en stort te vervolgens in. Toen begon hij vol gens de politie luid te snurken. De EHD werd gewaarschuwd en bracht de man naar het AZL. Daar werd geconstateerd dat hij te veel had gedronken. Het alcoholpromillage in zijn bloed was 2,1, wat overeenkomt met het nuttigen van 16 pilsjes. Man rijdt 130 over Lammenschansweg LEIDEN De Leidse politie heeft vannacht rond kwart voor een een 21-jarige Leidenaar aan gehouden die met hoge snelheid door de stad reed. Op de Breestraat zagen agen ten in een 'gewone' auto hem r een. Ze achtervolgden hem ov het Noordeinde, de Witte Sin gel, de Jan van Houtkade en de Lammenschansweg. Daar werd de hoogste snelheid bereikt: 130 kilometer per uur. Inmiddels was er een 'echte' politieauto gearriveerd die de man tot stoppen kon dwingen. Hij heeft een proces-verbaal ge kregen wegens roekeloos rijden. CONCERT Muziekvereniging De Burcht geeft zondag 13 januari een nieuwjaarsconcert. In het gebouw aan de J.C. de Rijpstraat worden vanaf 14.00 uur gevarieerde muziek stukken ten gehore gebracht. De zaal gaat een uur voor aanvang open. De toegang is gratis. Werk van beeldend lomstenaar Van den Eijkel terug in Leiden Leon van den Eijkel bij een Hollandse huiskamer, te zien in de Lakenhal. Van onze redacteur Janet van Dijk WELLINGTON - De kleuren rood, geel en blauw overheersen in de Wellington City Art Galery. Alweer een vleugje Holland in het centrum van de Nieuwzeelandse hoofdstad. Het is niet zo vreemd voor wie weet dat Leon van den Eijkel er werkt als designer. De geboren Hagenaar die van 1967 tot 1986 in Leiden woonde, ontwierp onder meer de huisstijl van deze galerie. Vijf jaar geleden liet Van den Eij kel Leiden achter zich. De 50-jarige kunstenaar had daarjuist deel 1 van een omvangrijk project afgesloten. 'Terug naar het normale leven' heet het. Het begon met een kranten-ar tikel over een Afrikaans land. Er stond een foto bij van een groep Afrikaanse kinderen in westerse kleren. Nette kleren. 'Terug naar het normale leven', vermeldde het onderschrift. Die zin liet Leon van den Eijkel niet meer los. "Ik keek naar de foto, las het onderschrift, keek weer naar de foto, las het nog eens en dacht: wat terug naar het normale leven? Wat is dat normale leven? Is dat het westerse leven? Wat is de bedoe ling"? Van den Eijkel maakte er een groot schilderij van. Olieverf op een doek van 3 bij 4 meter. "Ik wilde dat het zou exploderen ars een fragmen tatiebom". En dus verdeelde hij het werk in 171 panelen die hij verkocht voor 99 gulden per stuk. De meeste werden gekocht door Leidenaars, sommigen kochten zelfs twee of drie gedeelten. Twaalf panelen raakte hij niet kwijt, die werden la ter te koop aangeboden voor 990 gulden. "Ja, de prijs is drastisch om hoog gegaan", geeft de kunstenaar glimlachend toe. Witte plekken De panelen kwamen terecht in Hol landse huiskamers. Van den Eijkel hoopt dat ze daar vragen oproepen. "Ik wil geen echte boodschap uit dragen, ik wil de aandacht ergens op vestigen. De mensen zijn im muun geworden voor informatie. Lezen iets, zeggen 'o, o' en gaan weer door met het dagelijkse leven. Als kunstenaar kun je iets oppak ken, iets eruit lichten/mensen aan het denken zetten. Ik stel me zo voor dat mensen die een paneel van mij kochten, visite krijgen die dan vraagt 'wat heb je nu aan de muur hangen'. En dat dan het verhaal van 'Terug naar het normale leven' wordt verteld". Vijf jaar geleden vatte Van den Eijkel het plan al op om een reünie te houden van bezitters van de pa nelen. Die reünie komt er, op 1 fe bruari in De Lakenhal. Daar wordt dan een tentoonstelling geopend van werken van de kunstenaar. Deze expositie is te zien tot 17 maart. De panelen worden in het museum opgehangen zoals ze er in de huiskamers, in het normale le ven, uitzien. Met een lijst er om of een lampje er boven. Van den Eijkel is ook van plan de compositie te ver anderen. Als iemand meerdere pa nelen in zijn bezit heeft, worden deze bij elkaar gezet. "Alle kopers zijn aangeschreven. Met veel van hen was er steeds een goed contact. Mensen stuurden bij voorbeeld verhuisberichten. Ik weet niet of iedereen komt, ik denk dat we er een aantal zullen missen. Dat is op zich niet zo erg, ik vind het wel mooi als er een paar witte plek ken in de reconstructie zijn. Dat hoort ook bij een reünie. Van bij voorbeeld een schoolklas zullen er ook altijd een paar ontbreken. En de mensen die er wel zijn, zijn veran derd. Zo is het met de panelen ook". In de Lakenhal zijn ook andere wer ken van Van den Eijkel te zien. Ze hebben alle direct te maken met het project 'Terug naar het normale le ven'. Daar heeft hij gestaag aan doorgewerkt. De plannen voor de delen 7 en 8 zijn al helemaal uitgewerkt. Het laatste deel, deel 9, wil hij gaan ma ken in een Afrikaans land. Deel 6 wordt gerealiseerd in het Leidse museum, de delen 2 tot en met 5 maakte hij in Nieuw Zeeland. Ge deelten van deel 5 worden ook in De Lakenhal getoond. Opvallend is dat in dit onderdeel ook de panelen van deel 1 zijn te herkennen. Van den Eijkel maakte namelijk dia's van een aantal Hol landse huiskamers waar de panelen hingen. Daar maakte hij 55 schilde rijen van met een stukje landschap van Nieuw Zeeland er in verwerkt. Deze 55 panelen vormen samen weer een groot schilderij dat een Hollandse huiskamer voorstelt. De 55 panelen zijn verkocht aan Nieuw-Zeelanders die dus ieder een stukje Nederland aan de muur heb ben hangen. Van den Eijkel heeft de mensen eikaars adressen gegeven. "Want dat is toch waarom het gaat in de kunst. Om communicatie". Het was toen hij aan het project begon niet zijn bedoeling om zoveel delen in Nieuw Zeeland te maken. "Dat is vanzelf gegaan toen ik vijf jaar geleden naar Nieuw Zeeland vertrok. Ik wilde mijn basis veran deren en reizen in de Pacific. Ik had al veel gereisd maar nog niet echt door dit gebied. Inmiddels heb ik me hier gevestigd en heb ik mijn ba sis hier. En nu ben ik zover dat ik kan gaan reizen. Deel 7 wordt dan ook een reizende tentoonstelling, langs-allerlei plaatsen en eilanden in de pacific". Leon van den Eijkel heeft geen spijt heeft van zijn verhuizing naar de an dere kant van de wereld. Anderen waarschuwden hem, verklaarden hem voor gek. Zeiden dat hij naar New York of naar Parijs moest gaan. Niet naar Nieuw Zeeland 'want daar is helemaal geen cul tuur'. Ze hadden het mis, weet Van den Eijkel nu. Het kunstenaarsklimaat bevalt hem in Wellington. "Kunste naars woreden hier meer gezien als normale mensen. Niet als een afzij dige of in een glazen kastje geplaats te groep. Dat komt denk ik door de Maori's, de oorspronkelijke bewo ners van dit land. In de Maori-fami lies is een kunstenaar net zo gewoon als een timmerman". Het kunstniveau is volgens Van den Eijkel 'verrassend hoog'. "Dat wist ik niet van tevoren maar nie mand weet dat in Europa". Er komt elders wel steeds meer belangstel ling en waardering voor kunst uit Nieuw Zeeland, is zijn ervaring. Vooral de kunstuitingen van de Maori's zijn in opmars. "De invloeden van hier laat ik ook toe in mijn eigen werk. Maar ik kan hier niet als een Maori gaan werken. Want ik ben van Holland. Ik ben een gewone Hollandse jongen, ik blijf mijn klompen trouw". Desondanks geniet hij dagelijks van het leven in de moderne, ruim opgezette hoofdstad. "Wellington is fantastisch mooi, de ligging is prachtig. De stad herinnerde mij meteen aan mijn eerste buitenland se vakantie in zuid-Frankrijk, ik leg de meteen de link: Wellington is als Nice". Elke ochtend als ik van mijn werk rijd en het schitterende uitzicht zie op de haven en de baai dan heb ik het idee dat ik op vakantie ben. Is dat niet heerlijk", zegt hij terwijl de regen met bakken uit de hemel valt. Ook in Wellington is het niet zo moeilijk om terug te keren naar het normale leven. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN 1 NIEUWJAARSRECEPTIE

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9