Belonen 'gezonde' werknemer zinloos Niet direct looneis als kabinet bezuinigt Geen recessie, zegt dozijn topUeden Ziekteverzuim niet lager dank zij snoepreisje Turkse autoriteiten arresteren mijnwerkers ONS GOEIE GELD door Wim van der Meulen DINSDAG 8 JANUARI 1991 ECONOMIE PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) Het belonen van werknemers die een jaar lang geen dag verzuimen wegens ziekte, kan onverantwoord gedrag tot gevolg hebben. Het GAK in Amsterdam vreest dat werknemers zichzelf overbelasten om de beloning maar niet mis te lopen. Hij meldt dit naar aanleiding van het aanbieden van een vakantiereisje door het Tilburgse be drijf Turbine Support Europe (TSE) aan werknemers die vorig jaar geen dag ziek waren. P. de Bruin van GAK in Amster- financiële premie misloopt. Een DEN HAAG (ANP) - Minister Al ders van milieu verwacht dat onge veer 25.000 veehouders in Neder land op korte termijn een silo zullen bouwen voor de opslag van drijf- mest. De silo's worden gebouwd om tegemoet te kunnen komen aan het periodieke uitnjverbod voor mest. Dat blijkt uit de Algemene Maat regel van Bestuur (AMvB) die 1 maart van kracht wordt. Alders heeft de AMvB gemaakt om de bouw van de mestsilo's te bespoedi gen. Normaal moet een veehouder een hinderwetvergunning aanvragen om toestemming te krijgen voor de bouw van een mestsilo. Dank zij de nieuwe AMvB wordt die procedure overbodig. Mits de mestsilo voldoet Door uitrijverbod bouw van 25.000 mestsilo's nodig aan een aantal technische de boer volstaan met eer aan de gemeente. en natuurterreinen. Grotere mest silo's moeten ten minste 250 meter van verzunngsgevoelige gebieden liggen. Overtreding van de AMvB wordt beschouwd als een econ misch delict. Met ingang van dit jaar zijn de r gels voor het gebruik van drijfmest aanzienlijk strenger geworden. Er SCHIPHOL (GPD) De luchtha- isen kan mag minder mest per hectare wor- ven Schiphol heeft het afgelopen melding den uitgereden, terwijl ook de uitrij- jaar 16,5 miljoen luchtreizigers ver- periode wordt beperkt. Hierdoor werkt. Dat is 5,5 procent meer dan blijven veel meer bedrijven met in 1989. Toen stapten 15,7 miljoen De mestsilo moet worden afge- mest zitten en moeten de mogelijk- passagiers op Schiphol in of uit e 16,5 miljoen in- en uitstappers op Schiphol in 1990 vliegtuig. Deze gegevens maakte gebreid. Tot 1995 wordt de mest- president-directeur R. den Besten wetgeving elk jaar strenger. In 1995 gistermiddag bekend tijdens de dekt om de uitstoot van ammoniak heden voor mestopslag worden uit te beperken. Kleine mestsilo's minder dan 350 kubieke meter n. ten op ten minste 150 meter afstand moet een rundveehouder de mest nieuwjaarsbijeenkomst. gebieden die gevoelig zijn bedrijf minstens z ammoniak, zoals bossen den kunnen opsparen. TSE doet daarmee namelijk weinig aan de oorzaken van dat ziektever- dam zegt dat gemiddeld dertig pro- plotseling sterfgeval in het gezin zuim, zo meent P. de Bruin van het x Adviesbureau Arbeidsomstandig heden en Verzuimpreventie van het GAK. Turbine Support Europe laat 117 werknemers een weekje vakan tie vieren in Florida. Zij worden be loond omdat ze zich geen dag ziek hebben gemeld, nooit te laat zijn ge komen en niet in de tijd van de baas r arts of ziekenhuis gingen. Om ontstaat bij die werknemers die bui cent van werknemers in bedrijven leidt natuurlijk tot verzuim. Een geen dag ziekteverzuim per jaar werknemer die in twee jaar tijd i daling heeft plaatsgevonden nuari, loopt zelfs twee jaar achter el- hoog zijn geweest. De Bruin: Je die zich altijd hebben ingezet kunt je voorstellen dat er gemor het bedrijf maar door hun leeftijd het reisje niet in gevaar te brengen ten hun schuld wel namen werknemers zelfs snipper dagen op als ze wel ziek werden. Een jaar geleden kondigde TSE de proef met veel publiciteit aan. Nu blijkt dat 117 van de 360 werkne- geen commentaar. moeten of te laat komen en dan steeds die beloning mislopen". De Bruin denkt bijvoorbeeld aan astmapatiënten of mensen die een bedrijfsongeval krijgen. "Waar trek op vakantie mogen op kosten je de grens? Bij TSE loopt iedereen de baas, geeft het bedrijf echter de beloning mis die, door welke om standigheden ook veroorzaakt, ver zuimen. Mensen die dus door de Bestuurder E. Schellenberg van aard van het werk ziek worden, of de Industriebond FNV, toch al niet door de sfeer op de werkvloer, trek- wel eens een kwaaltje krijgen een dag niet kunnen werken, gaan op de lange duur balen. Zeker als ze ook geen snipperdagen meer heb ben om op te nemen". Zuivel heeft goed kaasjaar achter de rug AMSTERDAM (ANP) - De Ne derlandse zuivelindustrie heeft in 1990 4 procent meer kaas gepro duceerd dan in 1989. De produk- tie van fabriekskaas steeg met 23.000 ton naar een recordhoogte van 582.000 ton. Dat heeft voorzit ter J. Veerman van de Vereniging Nederlandse Zuivelbeurs giste ren bekendgemaakt. Ook in de andere landen van de Europese Gemeenschap werd meer kaas gemaakt. De totale EG- produktie steeg met 3 procent. Na een aantal jaren van stagnatie steeg in Nederland de consump tie van kaas. De Nederlander at gemiddeld 13,4 kilo kaas. De kaasexport bereikte een re cordhoogte. In totaal werd voor ruim 3 miljard gulden (435.000 ton) kaas uitgevoerd. Dat is 1,5 procent meer dan in 1989. De groei was vooral te danken aan een verhoogde afzet in Spanje, Italië en Griekenland. Ook de voormalige DDR was een dank bare kaasafnemer. Veerman verwacht dat 1991 op nieuw een goed jaar voor de kaas industrie zal worden. EOE de grootste blij met dit beloningssysteem, ken aan het kortste eind. Onze e daarom bijna zeker van dat het ziek- ring leert dat er binnen bedrijven TSE zegt wel dat het ziekteverzuim ontstaan komt niet in aanmerking i het personeel niet ten goede". Er zijn veel omstandigheden i reisje. Ik denk dat TSE het resultaat te wijzen waarbij het nogal wrang i: zelf ook teleurstellend vindt en er dat een werknemer de beloning ii daarom maar het zwijgen toe doet", de vorm van vakantiereisjes of eei BOLU (AP) De Turkse autoritei ten hebben gisteren een weg in de noordelijke provincie Bolu afgeslo ten om 60.000 protesterende mijn werkers te beletten naar de hoofd stad te marcheren. 186 van hen wer den gearresteerd toen zij de politie- barricade te dicht naderden, zo heeft de staatsradio bekend ge maakt. De 272 kilometer lange mars van de 48.000 mijnwerkers en hun fami lieleden is vrijdag begonnen i met de arrestanten is gebeurd. Een ontmoeting zaterdag tussen premier Yildirim Akbulent en vak bondsleiders heeft geen succes op geleverd. Semzi Denizer, de leider van de mijnwerkersvakbond, ver klaarde dat gewacht wordt tot de barricades worden opgeheven en dat de mars naar Ankara dan voort gezet wordt. Het Turkse Rode Kruis heeft 4000 tenten naar de mijnwer kers gestuurd en de steden Ankara Istanbul hebben 14 vrachtwa- De directie van Schiphol rekende aan het begin van het jaar nog op een groei van het aantal passagiers met vier procent en van luchtvracht met vier tot vijf procent. Uit de cij fers die Den Besten gistermiddag bekendmaakte bleek dat die prog nose voor het passagiersvervoer te laag en voor het vrachtvervoer te AMSTERDAM (ANP) - Met een to- hoog is geweest. Het vrachtvervoer tale omzet van 10,5 miljoen contrac- groeide slechts met 3,5 procent tot ten ofwel 41.470 stuks per dag in het 600.000 ton. afgelopen jaar is de Europese Optie- Hoe Schiphol het in 1990 finan- beurs (EOE) in Amsterdam de cieel heeft gedaan, is nog niet pre- grootste optiebeurs van Europa ge- cies bekend. Vooralsnog zegt de di- bleven. Wel waren de omzetcijfers rectie te rekenen op minstens zo- lager dan die van 1989; toen kwam veel winst als in 1989. In dat jaar de omzet uit op 13,4 miljoen con- draaide de luchthaven een omzet tracten in totaal of 52.718 per dag. van 575 miljoen gulden en werd een netto winst behaald van 52 miljoen Dat blijkt uit gegevens die de EOE gulden. gisteren heeft verstrekt. Aan het eind van het jaar stonden op de EOE 1,47 miljoen contracten open \V/ 1Tir tegen 1,56 miljoen een jaar tevoren. W lil 111 loopt 15 procent terug in 1991 AMSTERDAM (ANP) - In 1991 wordt minder gebouwd: de totale bouwproduktie zal voor het eerst sinds jaren dalen, naar verwachting met ruim 3 procent. Dat komt voor al doordat er minder woningen wor den gebouwd. De produktiedaling in deze sector bedraagt dit jaar naar verwachting bijna 15 procent. In de utiliteitsbouw (kantoren, fa brieken) zal een daling van 1,5 pro cent optreden. In de grond-, wegen- en waterbouw zal de produktie dit jaar stijgen met 4,5 procent. Direc teur drs. A. Buur van het Econo misch Instituut voor de Bouwnij verheid (EIB) zei dit vanmiddag tij dens een studiebijeenkomst in Am sterdam. In 1990 is de de totale bouwproduktie volgens hem nog met naar schatting 2 procent toege- AMSTERDAM Staatssecre taris Van Rooy sche zaken schenkt onder het nauwlettend toeziend oog van caféhouder Karei Ruiter een zelf geshake-te vruchtencock tail in. VAn Rooy opende gisteren de hore- provincie Zonguldak aan de Zwarte gens met voedsel gestuurd. Zee. Het doel van de mijnwerkers, salarisverhoging van 500 procent eisen, is het presidentiële paleis in Ankara. Zondag werden de mijnwerkers in de provincie Bolu door veiligheidstroepen tegenge- bereid 355 procent te bieden. De flatie beliep i De mijnwerkers staken al sinds mate' van lastenverzwaring 30 november en eisen een loonsver- vaar hoging van 5400 lira (300 gulden) rect naar 25.000 lira (1390 gulden), of o geveer 500 procent. De regering DEN HAAG (GPD) - Een 'zekere ganisatie dat het kabinet maatrege- houden. Volgens Turkse krantén zijn 5000 twee jaar ongeveer 60 procent, militairen en politie-agenten in staat van paraatheid gebracht om te verhinderen dat de demonstranten de hoofdweg naar Ankara bereiken. Demonstraties en marsen zijn zon der toestemming illegaal in Turkije en de mijnwerkers hadden voor hun protest geen toestemming ge kregen. len neemt om de tekorten in 's rijks schatkist te bestrijden, die nadelig uitpakken voor de werknemers, worden vertaald. Johan Stekelen- Zijn collega Henk Hofstede bij het burg, de voorzitter van de grootste Christelijk Nationaal Vakverbond werknemerscentrale FNV, accep- CNV sprak zich gisteren ook nog Turkije de afgelopen teerde daarmee gistermiddag in een eens uit tegen hoge looneisen. en nieuwjaarsbijeenkomst van zijn or- Stekelenburg zei "zeker niet te De mijnwerkers hebben de nacht langs de weg doorgebracht in de hoop dat de veiligheidstroepen de wegversperringen zouden ophef fen. Maar volgens de radio weiger den 186 van hen zich te houden aan de regel dat de barricade slechts tot op een kilometer genaderd mocht worden en werden zij daarop gear resteerd. Het is niet duidelijk wat Economie kort Diesel goedkoper Dieselolie wordt goedkoper. Van de oliemaatschappijen heeft marktlei der Shell gisteren een verlaging van de prijs met vier cent per liter aan gekondigd. De adviesprijs voor een liter diesel komt op 114,8 cent. Philips ontslaat Bij de Philipsvestiging in het Belgi sche Leuven worden 150 perso neelsleden ontslagen De directie van het bedrijf heeft dat gisteren meegedeeld. Bij het bedrijf in Leu ven werken momenteel 548 men sen. De ontslagen hebben te maken met de wereldwijde sanering die Philips uitvoert. Afgeluisterd In België hebben elektriciens af luisterapparatuur ontdekt in een door de vakbonden gebruikte ruim te bij een supermarkt van de CORA- keten. Onduidelijk is wie de micro foon heeft laten installeren en wie de 'ontvanger' was. Vermoedelijk zat hij er al een tijd omdat er een dikke laag stof op zat. Bij de vak bonden werd gesuggereerd dat de microfoon in 1985 is aangebracht toen de supermarkt plat lag vanwe ge stakingen. Petrochemie De grote petrochemische bedrijven in het Rijnmondgebied hebben het moeilijk. De omzet van deze con cerns - met name Shell, Esso, BP en Kuwayt Oil is in 1990 met 6 procent afgenomen ten opzichte van het jaar ervoor. De export was zelfs 10 procent kleiner. In 1989 groeiden omzet en export bij de gro te petrochemie nog met respectie velijk 10 en 12 procent. pleiten voor een ongelimiteerde las- sen die bruto behoorlijk ver uit el- tenverzwaring". Maar hij vindt wel kaar liggen), vindt de FNV-voorzit- dat de verzorgingsmaatschappij ter niet onterecht. "ons een prijs waard moet zijn". Hij Aan beperking in de hoogte of de wil die prijs in de eerste plaats laten duur van (wao-)uitkeringen wenst betalen door de mensen die het best Stekelenburg niet te denken. En bij kas zitten. Dat daardoor enige ni- ook een streep door de regeling die een procentueel gelijke stijging van de hoogte van uitkeringen garan deert met de verhoging van de lo nen in het bedrijfsleven, wijst hij Hofstede deed gisteren trouwens hetzelfde. De woningbouw vertoonde ech ter ook vorig jaar al een daling van 5,4 procent. Oorzaken voor de te- rugang in deze sector zijn de gerin gere economische groei en de bezui nigingen van de overheid op het volkshuisvestingsbeleid. De werkgelegenheid in de bouw zal in 1991 door de lagere produktie ook licht afnemen (van 319.000 naar 309.000 manjaren). Door het tekort aan werkloze bouwvakkers leidt dat echter niet tot een merkbare stij ging van de werkloosheid, aldus Buur. De EIB-directeur voorziet zelfs dat op korte termijn een vertra ging in de bouwproduktie optreedt door gebrek aan werknemers. De kop van het jaar is er af. Nog enkele dagen en we weten of de crisis in het Midden-Oosten ont aardt in een groot gewapend con flict. Ondertussen gaat bij ons in eigen land alles zijn gangetje alsof er op de gehele wereld niets bij zonders aan de hand is. Dat is slechts schijn, want op de jaarlijkse president's lunch van het Amsterdamse public rela tions bureau Van Hilten hebben twaalf topmannen ja, inder daad, er waren geen vrouwen bij uit het bedrijfsleven weliswaar geprobeerd de recessie- en oor logsangst bij de goegemeente weg te nemen, maar niettemin viel zo nu en dan enige bezorgd heid over de dollarkoers en de Amerikaanse en Britse economie te beluisteren. In Nederland gaat het echter onveranderd goed en is geen sprake van een recessie. Dat optimisme is mede te danken aan de geweldige kansen, die de Duit se economie onze handel en in dustrie biedt. De algemene teneur bij Van Hilten was dus: maak je geen zor gen, er komt geen echte recessie. Het is zelfs mogelijk, dat ons be drijfsleven normaal blijft draaien, mits natuurlijk de toestand in de VS en het Verenigd Koninkrijk niet verergert. De berichten uit die hoek zijn helaas minder posi tief. Iets van de kracht van de Ne derlandse economie kwam tot ui ting in een rede van B.H.M. Groen van de Nederlandsche Crediet- verzekering Maatschappij, die wees op de 'schadequotes' (in procenten van de premie en in clusief dreigende schade). Die quote nam voor Nederland in 1990 met 7 procent toe, maar voor het buitenland met liefst 115 pro cent. Absolute buitenlandse top per was het in een diepe recessie verkerende Verenigd Koninkrijk met 239,5 procent. Niet geruststellend Het eerste harde cijfer dat in 1991 over de gang van zaken in een Ne derlandse onderneming werd ge publiceerd, was echter allesbe halve geruststellend. DAF, de grote vrachtautofabriek uit Eind hoven, rapporteerde voor 1990 een verlies van liefst 150 miljoen gulden. Het bar slechte resultaat was voornamelijk te wijten aan la gere afleveringen hoofdzake- lijk in het Verenigd Koninkrijk alsmede de sterk toegenomen druk op de marges, de hogere ren telasten door de gegroeide voor raden en de verlaging van de pro duktie in de tweede helft van het jaar om de voorraden tot normale proporties terug te brengen. Door het verlies zal het eigen vermogen zijn geslonken tot iets meer dan één miljard gulden, ter wijl de algemene reserve zal zijn gedaald van 314 miljoen tot onge veer 165 miljoen gulden. De klap is hard aangekomen bij beleggend Nederland gisteren zakte de koers op de Amsterdam se beurs met anderhalve gulden naar 17,40 gulden. Een jaar gele den werden de aandelen nog ver handeld voor rond 44 gulden. Ook Volvo Car, de personenau tofabriek in Bom, gaat het niet voor de wind. Er zijn afzetproble- men en er wordt korter gewerkt. Hoe slecht het financiële resul taat over 1990 zal zijn, is nog niet gepubliceerd. Wantrouwen bij de beleggers heeft in 1990 ook voor veel ellen de gezorgd in de sector der beleg- gingsfonsden in onroerend goed. Toen enkele dezer fondsen beslo ten de ten verkoop aangeboden aandelen niet meer in te kopen, was het hek van de Dam. Hun koersen daalden tot ver onder hun intrinsieke waarde. Dat werd een pijnlijke zaak voor die beleg gers, die hun geld juist in deze fondsen hadden belegd om zich zo goed mogelijk tegen het infla tierisico te beschermen. Weerstand Bij Van Hilten bleek drs. K. Streefkerk van VastNed, een be leggingsfonds in uitsluitend Ne derlands commercieel onroerend goed zoals winkels, niet erg ge lukkig met deze ontwikkeling, omdat zijn aandelen ver onder de intrinsieke waarde worden ver handeld en zijn beleggingsresul- taat-1990 (11 procent) weer 'uit stekend' is geweest. Streefkerk is ervan overtuigd, dat Nederland voldoende weer stand heeft om een recessie in ei gen land te voorkomen. Er zal hooguit sprake zijn van een klei ner groeipercentage omdat: 1. Duitsland, het vliegwiel van onze economische motor, voor grote uitdagingen staat en min of meer garant is voor voldoende (aanvullende) bedrijvigheid in Nederland; en 2. Het rentepeil niet veel verder zal stijgen als het al stijgt. Ook daarvoor moet naar Duitsland worden gekeken. De Duitse over heid zal de vraag naar extra finan cieringsmiddelen vooral willen opvangen door doelheffingen en wellicht ook door een btw-verho- ging in plaats van via leningen, zodat het rentepeil niet verder be hoeft te stijgen. Eeconomische groei is immers de enige moge lijkheid om de inwoners van de voormalige DDR op het West- europese welvaartsniveau te brengen. Een te hoge rente zou die groei belemmeren Weinig banklui Behalve voorzitter mr.drs. H. Langman van de ABN Amro Hol ding was bij de presidentslunch niemand aanwezig uit het bank- vak, dat daardoor enigszins on derbelicht bleef. Voor mij is het namelijk een grote vraag hoe de winstontwikkeling bij de algeme ne banken is. Ik vermoed, dat zij als Dagobert Duck zwemmen in het geld, omdat veel beleggers de effectenbeurs de rug toekeren en hun geld uitzetten op spaar- of de positorekeningen. De rentemar ge, het verschil tussen de ontvan gen en te betalen rente, is echter miniem, zodat de baten voor de banken uit deze geldmassa's ge ring zijn. Dat de twaalf van Van Hilten zo positief konden zijn was overi gens niet verbazingwekkend. Zij werken over het algemeen in branches, die de gevolgen van een recessie pas later of helemaal niet aan den lijve zullen voelen. Goedgevulde orderportefeuil les kwamen wel ter sprake bij Van Hilten, maar hoe het staat met de bijbehorende winstmar ges kwam nauwelijks aan de or de. Als die winstmarges slinken zal de gang van zaken in onze, veelal sterk van de export afhan kelijke ondernemingen er niet be ter op worden. Samengevat geloof ik, dat het Nederlandse middelgrote bedrijf zonder grote buitenlandse belan gen het beter doet dan de reuzen, die tobben met een zwakke dollar en alle ellende van het huidige bi zarre politieke klimaat. Het wach ten is voor die reuzen op de ont wikkelingen op en na 15 januari. Justitie staat °f hardere aanpak :ns X vissers voor DEN HAAG (GPD) - Advocaat-ge neraal Brilman vindt dat bedrijven die herhaalde malen Hogere looneisen komen volgens Stekelenburg pas aan de orde wan neer het kabinet met lastenverzwa ringen zou komen die de pijn wel v 4 heel scheef zouden verdelen. Bé vangstregels overtreden, moeten Weg, de voorzitter van de worcjen stilgelegd. Brilman, die de coördi- door het Openbaar Ministerie moet worden gesteld. Brilman wil af van de omvangrij ke en tijdrovende administratieve controles op de vissers. Hij vindt het veel effectiever als de rechter wordt gevraagd te beslissen fraude rende vissers verplicht aan de wal te houden. grote Industriebond FNV, liet zich «-trafVaUpn tpuen vorige week drastischer uit over ho- neert vindt dat de2e gere looneisen wanneer het kabinet met een fiks pak lastenverzwarin gen zou komen. Hij zei als cao-partij in feite geen boodschap te hebben aan de financiële problemen van het kabinet. Volgens Hofstede zijn forse loonsverhogingen te vermijden door afspraken te maken over winstdeling. "Werknemers van goed renderende bedrijven kunnen door winstdeling een graantje mee pikken, terwijl de loonkosten in de hand kunnen worden gehouden" Mr. D.Langstraat, de voorzitter van het Produktschap voor Vis en Visprodukten, meent dat een derge- ZoweTdêvkkcenSI^'ÏÏshet ^emaatrègel de vissers zal af. CNV heeft vorig jaar een behoorlij ke ledenwinst geboekt. De FNV verwacht dit jaar het nooit eerder bereikte ledenbestand van 1,1 mil joen te bereiken. Het CNV is inmid dels op een totaal van 308.000 aange komen. In een 'kerstbrief heeft de Ver- voersbond FNV haar christelijke te genhanger, de Vervoersbond CNV, opgeroepen om toch een vierdaagse gunning werkweek op te nemen in het eisen pakket voor de komende cao-on derhandelingen. De Vervoersbond FNV ziet graag dat beide bonden met gelijkluidende voorstellen ko men om sterker te staan tegenover de havenwerkgevers. De CNV-bond volgt de voorstel len van de FNV-bond in de Rotter damse haven op de voet. Behalve schrikken mazen in de wet te ken om toch willens en wetens te blijven doorvissen. Brilman vindt ook dat de contro les in de havens effectiever moet worden, desnoods met nog meer mensen. Hij meent dat minister Bukman zich moet bezinnen op sancties na herhaalde overtredin gen door vissers. Daarbij wordt ge dacht aan het intrekken van de ver- de frauderende vissers het ontnemen van het toegeken de visquotum. LENING Het Internationaal Mo netair Fonds (IMF) gaat Tsjechoslo- wakije 1,7 miljard dollar (bijna 3 miljard gulden) lenen. Het is de eer ste lening aan het land, dat afgelo pen september tot het IMF toetrad, voor wat betreft de vierdaagse Andere Oostbloklanden (Polen en werkweek, omdat haar leden die af- Hongarije) kregen al eerder 775 mil- wijzen. joen en 230 miljoen dollar. Kans op Golfoorlog drukt beurzen AMSTERDAM (ANP/Rtr) De toenemende kans op oorlog in het Golfge- bied heeft de internationale effectenbeurzen gisteren op flinke verliezen gezet. Beleggers deden hun aandelen van de hand en zochten hun toe vlucht in de dollar en het goud, die in tijden van spanning uitkomst blijken te bieden. Op de beurs van Frankfurt zakte de DAX-index met 37,91 punten of 2,72 procent en kwam uit op 1358,16 punten. De beurs van Londen hield het verlies beperkt: de FTSE-index van de honderd fondsen kwam 12,8 pun ten (0,6 procent) lager uit op 2113,3 punten. Op de beurs van Parijs kelderde de CAC-index 39,79 punten of 2,57 pro cent tot 1507,87 punten. De algemene index in Zürich zakte met ruim twee procent of 19,2 punten tot 874,8 punten, het laagste peil sinds eind 1988. Vannacht daalde in Japan de Nikkei-index van de 225 fondsen met 838,73 punten tot 22.897,84 punten, een daling van 3,5 procent. In New York daalde de Dow Jones-index met 43,32 punten tot 2522,77 punten. De dollar en de olieprijs verkeerden vanochtend, na stijgingen de laatste da gen, in rustig vaarwater.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5