Geen grondtroepen naar het Golfgebied meppen Hilversum is in staat terug te 20 miljoen extra voor Afrika Vrijdag spoeddebat over rol Nederland 'Je kunt moeilijk kogelvrij glas op de toonbank zetten Alternatieve straf geëist tegen afperser Europol wil maar niet van de grond komen Nederlanders in Israël wordt aangeraden terug te keren DOOR DE STORM GEDRAAID DINSDAG 8 JANUARI 1991 ■HMhilbllld.WlM.MÉMI PAGINA 3 DEN HAAG (ANP/GPD) Het kabinet ziet af van het zenden van mariniers naar de Golf. Dat is gisteren duidelijk geworden na afloop van urenlang beraad over de Nederlandse in zet in de Golf. Wel zendt Nederland een noodhospitaal naar de regio en zullen de twee Ne derlandse fregatten en het bevoorradingsschip Zuiderkruis in de Golf blijven als er oorlog uitbreekt. Het kabinet sprak gistermiddag ge ruime tijd over de Nederlandse in zet in de Golf, maar kwam niet tot een besluit over de precieze taak van de fregatten in het geval van een oorlog. Volgens de woordvoer der van de premier "lopen niet alle meningen parallel". Van diepgaan de meningsverschillen zou echter geen sprake zijn. Vandaag worden de beraadslagingen over de Golf voortgezet. Duidelijk is wel dat ongeveer veertig, merendeels beroepsmilitai ren, in een van de Verenigde Arabi sche Emiraten worden gestatio neerd om eventuele Nederlandse gewonden op te vangen in een noodhospitaal, een opblaasbare tent die normaal gesproken bij het korps mariniers in gebruik is. De PvdA-fractie heeft goedkeu rend gereageerd op het kabinets voornemen. Het afzien van het zen den van grondtroepen wordt door de PvdA "een juiste beslissing" ge noemd. De fractie "kan zich erin vinden" dat de fregatten niet zullen terugkeren in geval van oorlog. Van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV Het ministerie van buitenlandse zaken zal vandaag alle Nederlandse toeristen'in Israël aan raden voor 15 januari naar huis te rug te keren. Dat advies geldt ook voor zakenlieden die geen dringen de bezigheden hebben in Israël. Ne derlanders die in Israël wonen, krij gen de raad goed te overwegen of hun verblijf daar noodzakelijk is. Het reisadvies is het resultaat van overleg tussen de ambassadeurs van de EG-landen naar aanleiding van de Golfcrisis. Op de Nederland se ambassade in Tel Aviv weet men niet hoeveel Nederlanders er in Is raël verblijven. Dat komt doordat er geen registratieplicht meer bestaat. Vroeger werden Nederlanders in het .buitenland geacht zich in te schrijven bij de consulaire dienst. Ambassadeur J. Horak geeft Ne derlanders die ondanks alles naar Israël willen komen, of daar willen blijven, het advies voorlopig Tel Aviv te mijden. De stad is door de Iraakse president Saddam Hussein genoemd als eerste doelwit in een eventuele Golfoorlog. Zo'n aanval zou waarschijnlijk worden uitge voerd met Al-Hussein raketten en daarmee heeft aihbassadeur Horak kennis gemaakt tijdens zijn ambts- verblijf in Teheran. "Irak vuurde toen in totaal 210 raketten op de Iraanse hoofdstad af', zegt Horak. "Daarvan kwamen er 207 aan en ze Oplichting Net als eerder de rechtbank in Haar lem heeft het Amsterdamse ge rechtshof gisteren, een 37-jarige man uit Stadskanaal in hoger be roep veroordeeld tot een celstraf van negen maanden, waarvan drie voorwaardelijk wegens oplichting. De man had op 7 december 1987 een brief geschreven aan de vrouw van G.J. Heijn waarin hij voor 60.000 gulden informatie aanbood over de verblijfplaats van de ontvoerde Ahold-topman. De man kon wor den aangehouden toen hij een tas met nepgeld wilde aannemen. Oorlelbijter Voor de rechtbank in Den Bosch is gisteren 240 uur dienstverlening ge ëist tegen een 19-jarige man uit Eindhoven die ervan wordt ver dacht mensen ernstig te bijten. Zo beet hij in mei 1990 de oorlel af van een beheerder van een filmclub, omdat hij ontevreden was over de peepshow. Eerder had hij zich bij een vechtpartij in een café zodanig vastgebeten in iemands dijbeen dat het de politie zelfs niet lukte om hem met de wapenstok los te slaan. De rechtbank acht de man volledig toerekeningsvatbaar. Doodslag Voor de Utrechtse rechtbank is gis teren vijf jaar cel geëist tegen een 30-jarige man die vorig jaar juli een 21-jarige jongen had doodgestoken. De twee hadden al geruime tijd ru zie. Toen de 21-jarige jongen met een uitbeenmes op hem afkwam, stak verdachte toe. Volgens de offi cier van justitie had de man ook weg kunnen lopen. Intimidatie De politie van Deventer geeft voortaan voorrang aan de bestrij ding van intimidatie, een verschijn sel dat in de koekstad de laatste tijd hand over hand toeneemt. Volgens de politie worden "subtiele" bedrei gingen geuit in het geval van buren ruzies, maar komt het ook voor dat dieven met vuurwapengeweld drei gen om te voorkomen dat winke liers aangifte doen bij winkeldief stal. Komende vrijdag zal de Tweede Kamer op aandrang van de WD te rugkomen van de kerstvakantie om een spoeddebat over de Golf te hou den. WD-fractieleider Bolkestein meent dat het kabinet tot nu toe "halfslachtig" opereert en "zich daarmee laakbaar maakt. De bond genoten moeten weten wat ze van ons kunnen verwachten", aldus de WD'er. Groen Links wil dat uiterlijk 15 januari, de dag dat het VN-ultima- tum tegen Irak afloopt, de Verenig de Vergadering van Eerste en Twee de Kamer bijeenkomt om te praten over de eventuele inzet van Neder landse militairen en materieel. Groen Links vindt dat de regering troepen en materieel niet eerder kan dan dat de Verenigde Vergade ring daarmee heeft ingestemd. Kamerlid Beckers (Groen Links) verwijst in dit verband naar artikel 96 van de Grondwet. Zij stelt vast dat bij militaire actie tegen Irak Ne derland mede oorlog voert, terwijl geen sprake meer is van een Neder lands commando, noch van een landden allemaal binnen een straal van drie kilometer van hun doel". Spannende tijden dus ook voor de Nederlandse ambassade, die niet al leen in het centrum ligt, maar ook nog eens pal tegenover het ministe- rie van defensie. Alitalia is vanaf vandaag de zesde luchtvaartmaatschappij die zijn vluchten op Tel Aviv stopzet, na de Amerikaanse Panam en de Cyprio tische, Zuidafrikaanse, Scandinavi sche en Poolse maatschappijen. De 17 buitenlandse maatschappijen die nog wel op Israel vliegen, waaron der de KLM, hebben laten weten dat ze dat zo lang mogelijk willen volhouden. Maar voegden daaraan toe dat hun besluit ieder moment kan worden herzien. Waarschijnlijk zal de internationale organisatie van verkeersvliegers snel de leden aanraden niet meer op het Midden- Oosten te vliegen. De Israëlische nationale luchtvaartmaatschappij El Al zal blijven vliegen op Tel Aviv. Van onze correspondent Renate van Iperen HILVERSUM De nieuwbakken voorzitter van de NOS, Max de Jong, is onder de indruk van de ui termate ernstige situatie waarin de publieke omroepen zich bevinden. "Ik ben geschrokken van de feiten zoals die in het rapport van McKin- sey worden vermeld. De publieke omroep is in bijzonder moeilijk vaarwater geraakt. In al die ruim dertig jaar dat ik in het bedrijfsle ven heb gewerkt, heb ik nog nooit een situatie meegemaakt waarin binnen één jaar de concurrentie erin slaagde vanaf het nulpunt der tig a veertig procent van de markt af te nemen", stelde hij gisteravond. "Als die feiten juist zijn, zal het heel moeilijk worden daar een pas send antwoord op te vinden. En als we dat antwoord niet vinden, on- staan er grote brokken", aldus De Jongt Maar hij zei ervan overtuigd te zijn dat de publieke omroep ste vig kan "terugmeppen". Voorbarig Max de Jong zal de beraadslagingen in Noordwijk donderdag en vrijdag van de publieke omroepen over de voorstellen van organisatiebureau McKinsey om tot een fusie van een aantal omroepen te komen, niet voorzitten. "Daar begin ik niet aan. Ik ben geen omroepman. Het zou bijzonder voorbarig zijn me actief op te stellen. Ik moet nog het nodige huiswerk doen om Hilversum beter te leren begrijpen". Naar aanleiding van de bevindin gen van McKinsey, dat in zijn rap port de situatie in Hilversum beoor deelde met 'al vijf voor twaalf ge weest' zei De Jong dat er "een bij zonder groot vraagstuk op tafel ligt". Hij nam het woord saneren echter niet direct in de mond. Wel verwees hij naar de wijze waarop hij commando van een internationale organisatie (VN), maar van opere ren onder bevel van een andere mo gendheid, in dit geval de Verenigde Staten. Onder verwijzing naar hetzelfde artikel in de Grondwet heeft een aantal organisaties, waaronder Ju risten voor Vrede en de soldaten- vakbond WDM, een kort geding tegen de staat der Nederlanden aan gespannen. Het geding dient don derdagmorgen voor de president van.de Haagse rechtbank. Raads man van de organisaties, A. van den Biesen, stelde gisteren dat de ver vroegde terugkeer van de Tweede Kamer van Kerstreces om te praten over de inzet van Nederlandse troe pen geen invloed heeft op het be sluit om het kort geding aan te span- 'Geen aanslagen in Nederland' DEN HAAG (ANP) - Irak zal in Nederland geen terroristische aanslagen plegen als Nederland deelneemt aan een eventuele Golfoorlog. Ambassadeur Al- Falaki heeft dat gisteren gezegd in een radio-uitzending van Ve in Nederland, maar ook in landen als de Verenigde Staten en Groot-Brittannië, wordt re kening gehouden met de moge lijkheid van acties van terreur groepen die handelen in op dracht van Irak, mocht het tot een gewapend conflict in de Golf komen. Havens, luchtha vens en industrieën worden als mogelijke doelwitten gezien. Verschillende bedrijven hebben al extra veiligheidsmaatregelen genomen. Zo heeft de Neder landse Aardolie Maatschappij de beveiliging van booreilanden en olie-installaties verbeterd. Volgens het Amerikaanse blad US News and World Re port hebben door Irak betaalde terroristen hun doelen al ver kend. Amerikaanse inlichtin gendiensten rekenen op aansla gen in de VS, Europa en het Midden-Oosten. bij de Perscombinatie te werk was gegaan. "In mijn laatste job bij de Perscombinatie (uitgever van de Volkskrant, Trouw en Het Parool) trof ik bij mijn aantreden een vi;ij desolate situatie aan. Via een stuk sanering zijn we vervolgens via con structief en creatief risiconemend werken ergens terecht gekomen. Iets soortgelijks hoop ik hier in Hil versum te kunnen bewerkstelli gen". Dat de Jong daarbij het conflict niet uit de weg gaat, blijkt wel uit Van onze correspondent Fred van Essen AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft een speciale recherche eenheid gevormd die het toene mend aantal roofovervallen op win kels gaat bestrijden. De maatregel volgt op een reeks gewelddaden waarbij vorige week twee Amster damse winkeliers zijn doodgescho ten. Korpschef E. Nordholt heeft winkelovervallen uitgeroepen tot 'topprioriteit'. Zaterdag werden een winkel en café in Amsterdam-west en een avondwinkel in het oosten van de stad overvallen. Het café werd met 40 kogels aan scherven geschoten, de exploitant kreeg een kogel in zijn rechterarm toen hij weigerde zijn kasla te openen. De eigenaar van de avondwinkel werd doodgeschoten toen hij trachtte zijn overvallers de deur uit te werken. Vijf dagen eer der, op oudejaarsdag, schoten over vallers een slager in de Transvaal- buurt een kogel door zijn hoofd. Het slachtoffer overleed aan zijn ver wondingen. Sinds begin december zijn 20 Amsterdamse winkeliers overval len, van wie dertien de eerste week dit jaar. In alle gevallen konden de DEN HAAG (GPD) - Minister Pronk (ontwikkelingssamenwer king) trekt tenminste twintig mil joen gulden extra uit voor noodhulp aan Afrika. Hij zal bovendien de op brengst van de actie 'Afrika sterft van de honger' met de helft van het opgehaalde bedrag verhogen. In fe bruari zal de minister, nadat de nood opnieuw in kaart is gebracht, nog eens een bedrag vrijmaken voor hulp aan door droogte en bur geroorlogen getroffen landen in Afrika. Volgens Pronk zal de Nederland se regering intussen politieke druk blijven uitoefenen op regeringen en verzetsorganisaties in verschillende Afrikaanse landen om mee te hel pen aan de distributie van voedsel- transporten. Pronk heeft een rang lijst opgesteld van Afrikaanse lan den die het meest om voedselhulp verlegen zitten. De eerste vijf lan den van die lijst (Sudan, Etiopië, Angola, Mozambique en Liberia) worden geteisterd door burgeroor logen. Droogte en mislukte oogsten hebben daar extra negatieve gevol gen door de binnenlandse militaire strijd. Nieuwe NOS- voorzitter Max de Jong: ...pu blieke omroep is in staat tot te rugmeppen... (foto ANP) het feit dat hij bij de Perscombina tie veel maatregelen heeft getroffen tegen de zin van de onderneming in. Gedurende één jaar werd zelfs het overleg met de ondernemingsraad van de Perscombinatie opgeschort geweest. "Toch zijn we er met val len en opstaan uitstekend doorge komen", oordeelt De Jong. De nieuwe NOS-voorzitter meent dat in Hilversum de wil aanwezig is om snel veranderingen door te voe ren. "Ik heb de omroepen ervan daders ontkomen: 'hit-and-runs' waarbij geen sporen werden achter gelaten. Volgens politiewoordvoer der Wilting zijn de overvallen bij uitstek het werk van "amateurs", wat mede het gebruikte geweld kan verklaren. "Ze raken gauw in pa niek en dat maakt het risico dat ze om zich heen beginnen te schieten groter als er onverwacht tegenstand komt of wanneer er iets misgaat. Maar aan de andere kant moet je ook vaststellen dat het winkeliers soms ook lukt dat soort knapen de winkel uit te slaan. Het is moeilijk een advies aan winkeliers te geven". Het geweld past in een tendens, die ook elders waarneembaar is. Naarmate banken zich beter bevei ligen, wijken overvallers uit naar eenvoudiger doelen zoals winkels en benzinestations. In 1990 werden 556 winkels en andere particuliere bedrijven overvallen (banken niet inbegrepen), tegen 431 in 1989. Ben zinepompen waren vorig jaar 193 In totaal is volgens Pronk behoef te aan ruim drie miljoen ton voed sel. Dat vergt volgens de minister "enkele honderden miljoenen dol lars". In Sudan gaat het om 1,3 mil joen ton, Etiopië heeft behoefte aan 900.000 ton, Angola en Mozambique elk aan 700.000 ton. Pronk erkende dat de nijpende si tuatie, die volgens hem "catastro faal" moet worden genoemd, voor een groot deel het gevolg is van de burgeroorlogen. Hij wil daarom bij regeringen en bevrijdings- of ver zetsorganisaties namens de EG aan dringen op medewerking bij distri butie van de goederen. Namens de samenwerkende hulporganisaties verklaarde direc teur Wijsen van de Stichting Men sen in Nood, geen streefbedrag te willen noemen voor de actie. Hij he kelde wel de opstelling van de om roeporganisaties, die weigeren het gironummer van de actie te noe men. Wijsen verwacht het ingeza melde geld "gemakkelijk en goed te kunnen besteden". Voor particulie re en internationale organisaties is doordrongen dat ze mij alleen moesten binnenhalen als voorzitter als ze er tot diep in hun botten van overtuigd zijn dat er dingen moeten veranderen. Als dat niet zo is heeft men met mij de verkeerde voorzit ter binnengehaald". Max de Jong zei overtuigd voor stander te zijn van de huidige pluri formiteit in de media. 'Hilversum' vervult een 'essentiële rol' in een de mocratische samenleving. Com merciële televisie draagt De Jong geen warm hart toe: "Ik heb een duidelijke afkeer van de commer ciële televisie, de rotzooi, die in de Verenigde Staten gemaakt wordt. Maar ik maak de wereld niet". Salaris Volgens De Jong vertegenwoordigt 'Hilversum' een "gigantisch reser voir van talent en technische ken nis. De kunst is die talenten te mo biliseren, waardoor we de commer ciële omroep wat handiger te lijf kunnen gaan". De Jong wilde gisteravond niets zeggen over de hoogte van zijn sala ris. Hij ontkende dat hij een half miljoen gaat verdienen, een bedrag dat genoemd is door CDA-media- specialist Beinema. De Jong: "Men husselt salaris en het totale kosten patroon door elkaar. Ik heb een to taalpakket aan verlangens voorge legd, waarin ook mijn pensioenre geling aan bod komt. Over mijn sa laris wil ik geen nadere mededelin gen doen. We zijn er op een behoor lijke manier uitgekomen". De benoeming van De Jong komt na een periode van onzekerheid. Een kleine meerderheid binnen het NOS-bestuur sprak zijn voorkeur uit voor De Jong. De tweede kandi daat Hans de Boer, topman op het ministerie van wvc, sneuvelde in de strijd. Hij hield de eer aan zichzelf en trok zich terug. keer het doelwit van een gewapen de overval, tegen 141 keer in 1989, volgens gegevens van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI). De voorbereidingen voor de een heid voor winkelovervallen zijn vo rig jaar al begonnen, maar nu ver sneld, aldus Wilting. De overvallen worden net zo aangepakt als vorig jaar is gebeurd met de straatroof. Mogelijke daders en patronen in hun werkwijzen, vluchtwegen en verblijfadressen worden systema tisch in kaart gebracht door recher cheurs die informatie uit stadsdelen bundelen. Mede door die benade ring daalde vorig jaar het aantal be rovingen in het Wallengebied met ongeveer een vijfde. Het team krijgt de beschikking over moderne observatie-appara- tuur en computers. De aanschaf daarvan wordt met 215.000 gulden gesubsidieerd door de stichting 'Sa men voor een veilig Amsterdam', daarbij de belangrijkste rol wegge legd. Ook Pronk is optimistisch over de besteding van het geld: "We zijn er zeker van dat deze noodhulp zo goed mogelijk terecht komt", aldus de minister. Door vijftig cent te leg gen op elke ingezamelde gulden wil Pronk "solidariteit" tonen met de actie. waarmee het bedrijfsleven sinds vo rig jaar de politie financieel steunt in speciale projecten. Overleg tussen politie en midden stand leverde eerder 'preventiepro jecten' op. zoals een onderling waar schuwingssysteem van winkeliers. "Maar dat soort maatregelen werkt niet bij zware criminaliteit", zegt J. Vlaanderen Oldenzeel, boekhande laar in de Oosterparkstraat waar de eerste en enige waarschuwingske ten van Amsterdamse winkeliers bestaat. De winkeliers trommelen elkaar op als een groep stelende scholieren of een lastige dronkaard binnen komt. Vlaanderen: "Als ze een mes of een pistool op je richten heb je niets aan die knop. Een winkelier zal al tijd kwetsbaar blijven, wantje kunt moeilijk een kogelvrije glaswand voor de toonbank zetten. Ik instru eer nieuw personeel ook altijd heel duidelijk: als het gebeurt doe dan alles wat ze zeggen. Maak die kassa open. Die collega (van de avondwin kel), hoe ellendig ik het ook voor hem vind, is niet verstandig ge weest door zich te verzetten. Kenne lijk zijn dat soort inzichten er nog onvoldoende ingehamerd bij mijn collega's". AMSTERDAM (ANP) - Voor de Amsterdamse rechtbank is gisteren een celstraf geëist van 4 maanden voorwaardelijk en 150 uur dienst verlening tegen een 21-jarige man uit Apeldoorn, die wordt verdacht van afpersing van Heineken NV en Ziekenfonds ANOZ in maart 1989. De man had het Ziekenfonds op 13 maart 1989 een dreigbrief na mens het "revolutionair leger voor de bevrijding van Zuid-Afrika" ge stuurd waarin hij een bedrag van 10.000 gulden eiste. Wanneer het Ziekenfonds het bedrag niet op een afgesproken tijdstip in een koffer op het Arnhemse station zou afleve ren, zou de veiligheid van medewer kers van ANOZ in gevaar komen, al dus de brief. De verdachte verscheen op die datum echter niet op het station. De lege koffer werd door een onbeken de derde, die niets met de zaak te maken had, opgehaald. In brieven van 21 en 28 maart 1989 aan Heineken eiste de man een geldbedrag van 90.000 gulden. Hij dreigde in flesjes bier cyaankali te stoppen wanneer Heineken het ge vraagde bedrag niet zou afleveren. De biergigant voldeed deels aan het verzoek en leverde een koffer met 2000 gulden af op het station in Apeldoorn. De verdachte, die de koffer ditmaal wel ophaalde, werd daar door de politie ingerekend. Op de zitting verklaarde de man dat hij niet had verwacht dat hij het geld zou krijgen. Verdachte zat naar eigen zegge destijds "behoorlijk in de knoop". Met het geld zou hij ook de liefde van een onbereikbare vrouw hebben willen kopen, zo bleek. Hij stelde spijt te hebben van zijn daad en een straf te verdienen. Uitspraak op 21 januari. Van onze correspondent Jos Heymans DEN HAAG - Telkens weer pleit de Centrale Recherche Informa tiedienst (CRI) voor de oprichting van Europol, het Europese zusje van Interpol. Ook vorige week ontbrak dat pleidooi niet in de nieuwjaarsrede van CRI-chef Wil- zing. Minister Hirsch Ballin (justi tie) is eveneens verklaard voor stander van Europol. Toch lijkt die organisatie maar niet van de grond te komen. Al meer dan twaalf jaar roept de CRI dat er een Europese organi satie moet komen om de groeien de handel in drugs te bestrijden. Het woord Europol wordt verme den, "omdat dat verkeerde asso ciaties oproept", zegt CRI-com- missaris Jaap de Waard. "In het verleden heeft commissaris Blaauw gepleit voor een Europe se FBI, een Europees politie korps. Hij noemde dat Europol. Maar dat willen we niet. We wil len een organisatie als de CRI, waar gegevens worden uitgewis seld en geanalyseerd". Europol, of welke naam de or ganisatie ook moet krijgen, is een Nederlands initiatief. Het voor malige hoofd van de CRI, Van Straten, stelde al in 1978 een Eu ropese informatiedienst voor "omdat Interpol door zijn om vang te log en te traag is". Hij kreeg weinig gehoor. Pas in 1985, toen drugshandel ook in Europa een steeds groter probleem werd, veranderde dat. Van Straten toen: "Ik heb gepleit voor regionale bu reaus. Interpol is niet geautomati seerd. Snelle uitwisseling van ge gevens is niet mogelijk. Iets min der dan de helft van de aangeslo ten landen heeft geen radiover binding met elkaar. Bovendien heeft elk land zijn eigen rang schikking voor de aanpak van verschillende vormen van crimi naliteit". Interpol besloot tot oprichting van een Europees secretariaat, dat zou moeten bestaan uit twee politiemensen en een administra tieve kracht. Maar het duurde nog tot vorig jaar voordat het secreta riaat werd opgericht. Een succes is het niet. De Waard: "Het zit in Lyon en is verweven in Interpol". Veel aandacht dus voor zaken die over de hele wereld spelen en nauwelijks voor typisch Europe se problemen. Het probleem is dat lang niet al le 150 bij Interpol aangesloten landen de strijd tegen drugs voor rang geven. Dat geldt vooral voor de producerende landen waar drugs en handel in drugs een gro te economische betekenis heeft. Vervolging en opsporing stellen daar nauwelijks iets voor. De poli tie werkt niet mee aan uitwisse ling van gegevens. Europa moet het dus zelf doen. De Waard: "Het Europese secre tariaat is een direct gevolg van het initiatief van Van Straten. Die eerste stap is gezet. De volgende stap is de oprichting van een Eu ropese organisatie. Dat gaat na tuurlijk niet snel. Interpol func tioneert als de oude schoolklas. Het tempo wordt bepaald door de langzaamste leerling. Maar de or ganisatie zal er uiteindelijk wel komen". De Waard heeft de eigen CRI als voorbeeld voor ogen. "We zijn de verbindingsdienst voor 24 re gionale politiekorpsen. Dat moet straks ook gaan gebeuren met een Europese CRI. Trevi, het overleg van de ministers van binnenland se zaken en justitie van de twaalf EG-landen, is al in principe ak koord gegaan met de vorming van een Europese 'verdovende middelen-unit'. Die moet op de zelfde manier gaan werken als de gelijknamige centrale bij de CRI". De CRI heeft haast met Euro pol, omdat de zware criminaliteit - met name de drugshandel - niet ophoudt aan de grens. Nationale en internationale netwerken zijn nodig om de misdaad te bestrij den, zeker als straks de bin nengrenzen wegvallen. Jaarlijks wordt met drugshandel nu al zo'n 500 miljard gulden verdiend. En steeds nadrukkelijker richten de Colombiaanse kartels hun aan dacht op West-Europa. De Waard optimistisch: "Ne derland bekleedt de tweede helft van dit jaar het voorzitterschap van de Europese Gemeenschap. De minister van justitie zal de op richting van een Europese organi satie dan aan de orde stellen". Of dat de plannen versnelt, moet worden afgewacht. In 1986 was Nederland ook voorzitter van de EG. Toenmalig minister van justi tie, Korthals Altes, bepleitte ook toen de oprichting van Europol. Met erg weinig succes. ADVERTENTIE CURSUS CAFÉBEDRIJF 295.- Binnenkort start o.a in Leiden decursus Vakbekwaamheid Cafébedrijf. Deze opleiding bestaat uit 10 wekelijkse lesavonden en kost in totaal 295,-. Men kan zich nog aanmelden. Er is geen vooropleiding nodig en het examen is op 5 juni. De zeer afwisselende cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommigen hebben in hun achterhoofd om ooit nog eens 'n eigen bedrijf(je) te beginnen. Er is tegen woordig een groot tekort aan gediplomeerd Horecapersoneel. De lessen worden levendig gebracht met dia's, vrijblijvend wijnproeven en men bezoekt ook een Brouwerij. Met dit Diploma kan men zelfstandig een Café, Petit-Restaurant, Disco, Kantine, etc beheren. De cursus is zowel monde ling als schriftelijk te volgen. SUBSIDIE TOT 100% MOGELIJK!!! Voor gratis Brochure of aanmelden, bel Stichting Horeca Onderwijs, Postbus 1161, Breda. Telefoon 076-710078. KIJKDUIN Het wrak van de vrachtboot Maersk Yare is verworden tot een speelbal van de golven. Na de storm van het afgelopen weekeinde ligt de boot nu met z'n dek richting Kijkduinse kust. Het schip is al total loss ver klaard en zal waarschijnlijk ter plaatse worden gesloopt. (foto anp)

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3