LEIDSCH DAGBLAD Fregatten blijven m Golf bij oorlog Grote braadpan gezocht. Pêarlc 5.99 ofi NODIG! Honderden banen weg bij Silenka Omroepen positief over nieuwe voorzitter NOS Gehakt half-om-half, Moskou stuurt troepen naar zeven republieken FEESTAANBIEDING Twee brillen halen, één betalen. DINSDAG 8 JANUARI 1991 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 39440 Prijs fl. 1,45 Wereldmarkt voor glasvezel ingestort WESTERBROEK (GPD) - De glas- vezelfabriek Silenka in Wester broek zit in grote problemen. De di rectie heeft vanmorgen de vakbon den laten weten dat enkele honder den banen moeten verdwijnen. Bij het bedrijf werken nu nog 1325 mensen. Oorzaak van de moeilijk heden is het instorten van de we reldmarkt voor glasvezels. Ver wacht wordt dat een van de drie glasovens in Westerbroek zal wor den stilgelegd. De eerste aanwijzing voor het in zakken van de markt kwam vorig jaar september aan het licht. Silen ka zette toen de bouw van een fa briek in Spanje in de ijskast. Het bedrijf wilde met een investe ring van 200 miljoen gulden in Spanje inhaken op de explosief ge stegen vraag naar glasvezels in zuid- Europa. Silenka heeft de 40 hectare gekochte grond nog steeds in haar bezit. Eind vorig jaar deden ook geruch ten de ronde dat werktijdverkorting was aangevraagd voor een deel van de werknemers in Westerbroek. Si- lenka-directeur drs. M. Roest liet de vakbonden toen weten dat er geen gedwongen ontslagen zouden val len. Vorig jaar mei werd Silenka volle dig eigendom van het Amerikaanse concern PPG Industries (Pittsburg Plate Glass). De Amerikanen koch ten die maand de beide andere aan deelhouders, de Noordelijke Ont- wikkelings Maatschappij (NOM) en Akzo, uit. Het bedrijf in Westerbroek werd in 1961 opgericht door Akzo en PPG. In de jaren tachtig groeide het aantal werknemers van 700 naar 1300. Begin vorig jaar ging de direc tie er nog vanuit dat het bedrijf in 1991 zo'n 1500 werknemers zou heb ben. Silenka maakte in 1989 nog 30 miljoen gulden winst. Treinramp in Londen: 8 doden LONDEN (Rtr) - Bij een ongeluk met een forensentrein op een Lon- dens station zijn vanochtend 8 mensen om het leven gekomen en zeker 180 gewond geraakt, van wie 30 zeer ernstig. Het ongeluk deed zich voor op Cannon Street Station, een van de vele eindstations voor foren sen uit zuidoost-Engeland die komen werken in de City of London, het financiële centrum van de Britse hoofdstad. De trein uit Sevenoaks (Kent), ongeveer 40 km ten zuidoosten van de Londen, reed tegen de stootblokken van het station op een van de druk ste momenten van de dag. Elf ambulances waren ter plaatse en brand weerlieden trachtten vijf mensen te bevrijden die vastzaten in het treinwrak. Het ongeluk gebeurt een dag nadat een rechter besloot British Rail te vervolgen voor de treinbotsing bij Londen op 28 december, waarbij 35 mensen het leven lieten. Het ongeluk zal naar alle waarschijnlijkheid de debatten doen op laaien over de veiligheid van de spoorwegen en de eisen van de La- bour-oppositie meer te investeren irt deze sector kracht bijzetten. DEN HAAG (AP/AFP/GPD/Rtr) De twee Nederlandse fregatten en het bevoorradings schip Zuiderkruis zullen deelnemen aan een eventuele Golfoorlog. Om mogelijke Neder landse gewonden op te vangen, wordt nog een noodhospitaal met veertig personeelsleden naar het Golfgebied gestuurd. Het Korps mariniers gaat definitief niet met een eenheid naar de Golf. Ons goeie gelei In deze krant treft u de nieuwe rubriek 'Ons goeie geld' aan op de pagina economie. Met ingang van vandaag laat financieel en economisch columnist Wim van der Meulen daarin wekelijks zijn licht schijnen over de eco nomische processen en ontwik kelingen. Als een baken waarop de lezer zijn koers kan uitzetten in de berichten uit de financiële en economische sector. Vandaag geeft hij zijn mening over de jaarlijkse lunch met 12 toplieden uit de zakenwereld. Deze managers zien het geens zins somber in voor de Neder landse economie, hoewel elders in de wereld tekenen van reces sie zich aandienen, (pagina 5: Ons goeie geld) i de Amerikaanse minister van in Baghdad gezegd dat de PLO Irak buitenlandse zaken Baker met zijn steunt in elke oorlog tegen onder Iraakse collega Aziz._Die ontmoe- Amerikaanse leiding staande troe- e plaats. pen "Irak en Palestina vertegen- Het CDA voelde ook voor uitstel, woordigen een gemeenschappelij- maar het kabinet vindt dat nu al ke wij"t aldus Arafat. Het Ameri- duidelijk moet zijn dat Nederland kaanse ministerie van buitenlandse i Almon- zich in dit stadium van de Golfcrisis zaken heeft gisteren opnieuw de niet terugtrekt. vrees geuit dat een terreurcampag- De Iraakse president Saddam ne op gang komt als de VS Irak aan- Hussein en PLO-leider Arafat heb- vallen. Sinds de invasie in Kuwayt land zal deelnemen aan een aanval ben volgens een Arabische diplo- zijn al diverse plannen bekend ge- door de Verenigde Staten op Irak of maat in Baghdad de hulp van worden waaruit blijkt dat aanslagen i verdedi- Frankrijk ingeroepen om de VN- op Amerikaanse doelen worden veiligheidsraad het voor 15 januari voorbereid. Van terrorisme ver dachte personen zouden zijn gezien in de buurt van Amerikaanse am- schuiving echter onmiddellijk 1 Het kabinet had gisteren geruime tijd nodig om tot overeenstemming te komen. Pas in de loop van van daag wordt een definitief besluit ting heeft morgen verwacht. Tot die tijd blijft een aan tal zaken onduidelijk. Zo is het de vraag of de fregatten Jacob Heemskerck en Philips de in geval van oorlog onder Ameri kaans commando zullen opereren. Ook is nog niet duidelijk of Neder- dat Nederland alleen gende taak op zich neemt. De PvdA had eerder voorgesteld vastgestelde ultimatum te laten v te wachten met een besluit over de schuiven. Minister Baker inzet van de fregatten totdat duide- Geen grondtroepe; Lagere looneis bij Golfoorlog AMSTERDAM (GPD) De Industriebond FNV overweegt zijn looneis bij te stellen als in de Golf een oorlog uitbreekt. Zo'n oorlog zou de olieprijzen flink kunnen opdrijven en zo het bedrijfsleven kunnen schaden. Woordvoerder Windt zei vanmorgen dat de bond zal be kijken of het in die situatie wel verstandig is de voorgeno men looneis van 4 procent te handhaven, en zodoende een harde confrontatie met de werkgevers aan te gaan. Ande re FNV-bonden vinden de op stelling onhandig en rijkelijk voorbarig omdat het de werk gevers in de kaart speelt. terview dat Irak zich niet voor 15 ja nuari uit Kuwayt zal terugtrekken. Hij zei verder dat als het tot oorlog komt, Israël daarbij vanaf het begin betrokken zal zijn. Zes Iraakse helikopterbemannin gen zijn gisteren met hun toestellen geland in het oosten van Saudi-Ara bië. Ze hebben politiek asiel ge vraagd. Irak heeft ontkend dat de helikopterbemanningen zijn over gelopen. Een gedeserteerde Iraakse generaal heeft gisteren dat HILVERSUM (ANP) - De De Jong geheel past in de Irak wellicht een verrassingsaanval Pen bebben overwegend positief profielschets en het advies dat het lanceert om een aanval van de mul- f"etQrD" tinationale strijdmacht vanuit Saudi-Arabië voor te zijn. De gene- gereageerd op het gisteren geno- i kabinetsbesluit om drs. M. de Jong (56) te benoemen tot voorzitter bestuur had opgesteld. De VARA vindt dat de sterkste kandidaat de functie gekregen raai vertelde de Amerikaanse krant Washington Times dat het Iraakse leger sinds twee weken "zeer pessi mistisch" is over het mogelijke -ï de NOS. Alleen Veronica meent heeft. Voor de AVRO geldt dat e dat met de benoeming van de oud voorzitter van de hoofddirectie t de Perscombinatie de publieke c loop van een gewapend treffen. De Iraakse generale staf vreest dat on- Dnnom,n ",oc mc geveer 90 procent van de lucht macht en raketten tijdens de eerste aanvalsgolf wordt vernietigd PLO-leider Arafat heeft gisteren Voor Palestijnen geen gasmaskers TEL AVIV (GPD) - Het Israëlische leger begint zondag met de uitrei king van gasmaskers op het platte land. Daarna komen Israëlische ko lonisten in de bezette gebieden aan de beurt. De Palestijnen op de Wes telijke Jordaanoever en de Gaza- strook krijgen voorlopig geen gas maskers, volgens het ministerie van defensie omdat daar geen geld voor De bevolking van Israels steden, die bij een chemische aanval het hoogste risico loopt, bezit al een aantal maanden een bescher- mingspaket met gasmasker. Het was niet de bedoeling de miljoen Is raëliërs op het platteland maskers te geven omdat de legerleiding het risico daar verwaarloosbaar acht. Maar de afgelopen weken is de druk vanuit met niame de kiboetsbewe- ging zo hevig' geworden dat het le ger besloten heeft toe te geven. Veel wind Vannacht vooral in het Wadden gebied kans op zuidwesterstorm. Overigens in het algemeen veel bewolking en nu en dan regen. Mi nimumtemperatuur omstreeks 6 graden. Middagtemperatuur on geveer 9 graden. Wind, zuidwest tot zuid, krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer hard tot storm achtig, in het Waddengebied van nacht storm. De vooruitzichten voor donder dag tot en met zondag: Aanhou dend wisselvallig, met van tijd tot tijd veel wind. Middagtempera tuur eerst ongeveer 9 graden. Tijdens het weekeinde moge lijk wat meer zon, afnemende re genkans en daling van tempera- 20 PAGINA'S 23-319 309 Showroom: Oudeweg 145 - Haarlem Tegen de benoeming was met i me vanuit het CDA verzet gerezen omdat hij een salaris van een half miljoen zou hebben geëist. Volgens CDA'er Beinema ligt dat nu rond 240.000 gulden: "Een redelijk sala ris voor een normale betrekking over een volle week als NOS-voor- zitter". De benoeming geldt voor een pe riode van 5 jaar waarin grote veran deringen voor de publieke omroe pen en de NOS op stapel staan. Vol gens Veronica- (en oud NOS-)voor- zitter J. van der Reijden heeft minis ter d'Ancona geen verstandige keu ze gemaakt. Hij vreest dat de nieuw voorzitter de vereiste talenten om een bindende factor te zijn niet heeft. De andere omroepen reageerden positief. Ook de KRO, waar CDA- bekwaam bestuurder gevonden is. Ook TROS-directeur Wolzak heeft hoge verwachtingen van De Jong. Naar zijn mening heeft De Jong bij de Perscombinatie aangetoond een pluriform bedrijf te kunnen leiden. (pagina 3: 'Hilversum is in staat te rug te meppen') SAUDI ARABIË - In Saudi- Arabië wordt bij de nadering van de 15de januari door de aanwezige internationale troe penmacht steeds vaker op grote schaal geoefend. Zo hielden de Britse troepen in de buurt van de Iraakse grens een grootscheepse oefening. Tanks en artillerie deden een aanval op een denkbeeldige Iraakse positie omringd door een mijnenveld. Op de foto bla zen Britse mecaniciëns het mij nenveld op. om het leven. Alleen gisteren al wer den in Amsterdam drie bedrijven slachtoffer van een overval. Op de Haarlemmerdijk bedreigden twee mannen de aanwezigen in een post kantoor met een pistool en gingen er met enkele duizenden guldens vandoor. In de wijk Oud West werd een boekhandelaar door twee man- rnen in elkaar geslagen toen bleek sloten met onmiddellijke ingang dat er geen geld in kas was. In de 'topprioriteit' te geven aan de strijd Bijlmer werden twee medewerkers Winkelovervallen 'topprioriteit' politie Amsterdam tegen het toenemend aantal vallen op winkels. Er komt een spe ciaal rechercheteam. Vorige week kwamen bij gewa pende overvallen twee winkeliers bedrijf op weg naar de bank beroofd van enkele tienduizenden guldens. (Pagina 3: 'Jc kunt moclijk kogelvrij glas op dc toonbank zetten'.) Aantal files in 1990 gegroeid DEN HAAG (ANP) - Het aantal door de Algemene Verkeers dienst van de rijkspolitie gecon stateerde files bedroeg in de eer ste negen maanden van 1990 4.437, tegen 4.008 in dezelfde pe riode van 1989. Ook de filezwaarte (lengte en tijdsduur) nam met zo'n 10 procent toe. In 1989 was er nog sprake van een lichte daling van het aantal files ten opzichte van 1988. Het aantal personenauto's bedroeg op 1 augustus vorig jaar ruim 5,5 miljoen. Een jaar eerder waren dat er 5,37 miljoen. 500 gram é^53.49 kilo 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Deze aanbieding is geldig t/m zaterdag 12 januari a.s.. Goud voor Nesty PERTH (ANP) - Anthony Nesty is vandaag in Perth wereldkampioen zwemmen op de 100 meter vlinder slag geworden. De Olympische kampioen uit Suriname bleef de Duitser Gross en de Sovjet Koelik- ov net voor. Nesty zegevierde in 53,29 seconden, 0,45 boven het we reldrecord. De Nederlandse zwemster Karin Brienesse eindigde als vijfde op de 200 meter vrije slag in een tijd van 2.01,15 sec. De wereldtitel ging naar de Australische Lewis, het zilver naar de Amerikaanse Evans en het brons naar de Deense Jacobsen. De Hongaar Tamas Darnyi won de 400 meter wisselslag in de nieuwe we reldrecordtijd 4.12,36 sec. Tweede werd de Amerikaan Namesnik en derde de Italiaan Batistelli. Goud was er ook voor de Russin Jelena Volkova op de 200 meter schoolslag. Met 2.29,53 troefde zij de Australische Frame en de Duitse Dörries af. MOSKOU (AP/AFP/Rtr) - De rege- jetmilitairen opnieuw geweld ring van de Sovjetunie heeft tien- bruiken in de Baltische staten, duizenden paracommando's naar De regeringen van de zeven de drie Baltische republieken (Est- treffende republieken streven i be- OPTICIENS Tegen inlevering van deze bon! (Geldig t/m 9 februari 1991) De gratis tweede bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen Het montuur van de bril die u wel betaalt, mag niet goedkoper zijn dan f 100.- Het montuur van de gratis bril komt uit de kollektie i met het rode driehoekje. In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. Wilt u meer (variabel, ontspiegeld. anti-kras.kleur.enz.)dan geldt een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder tijd Op beide brillen 1 |aar garantie. land, Letland, Litouwen), Armenië, Georgie, Moldavië Oekraïne gestuurd ving van de dienstplicht af te dwin gen. Parachutisten en andere lucht landmacht-onderdelen kregen op dracht geraars op te sporen den. Het ministerie autonomie of volledige onaf- delen van de hankelijkheid. In sommige repu- daar nale- blieken zijn wetten aangenomen die jonge mannen de gelegenheid bieden hun dienstplicht in het na tionale rode leger te omzeilen door u een vervangende dienst. Duizenden déserteurs en dïenstwei- dienstplichtigen hebben bovendien n te hou- bun oproepkaart verscheurd en defensie weigeren zich bij een kazerne te vreest dat het leger zijn taken niet melden. kan verrichten. Bovendien worden militairen die wel a« plicht voldoen onevenredig zwaar belast. De autoriteiten in de republieken Letland en Litouwen zeiden in een In Letland komt slechts 54 pro- hun cent van de dienstplichtigen op, in vaar Litouwen 34 procent en in Estland 40 procent. Auto te water: 4 doden óók om mee te kunnen praten over wat er in de buurt is gebeurd Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! j Wij nemen een proelabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28.75 J Wij nemen een kwartaalabonnement 76.75" -I Wij nemen een laarabonnement 298.60' Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats. .Tel Leiden, Haarlemmerstraat 107 (to. C& A) Alphen a/d Rijn, van Manderslootstr. 9 (to. C& A) Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071 -161400

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1