Particulieren veel duurder uit met ziektekosten O' 79.- 899.- 399.- 89.95 ƒ599.- 1099.- BELANGRIJKE VEILING TE NOORDWIJKERHOUT KRUGER CHAUFFEUR VOOR REGIOVERVOER MAAK EEN THUIS VAN HUN TEHUIS SERVICE BETROUWBAAR Eén regeling Ohra stuurt klanten ongevraagd credit card Koelkast en diepvriezer op koude plek zetten Onderzoek naar ongevallen op kunstskibanen Kwaliteit ladders en trappen vaak onvoldoende Walkman Sony stereo walkman. Auto Rever se, bandsoortschakelaar, hoofd- telefoon en riemclip. Wasautomaat Philips wasautomaat. Waskapaciteit 4,5 kg, 18 programma's, traploos instelbare temperatuur, centrifuge 400/850 toeren/min. Wasautomaat Zanussi was automaat. 18 programma's incl. E-program- ma, centrifuge 800 toeren/min. Soundman CD-speler Sony radio/cassetterecorder/CD- speler. FM/MG/KG-ontvangst, cassettedeck met CD-synchro- dubbing, batterij en netvoeding. /-synunru- Stereo hoofdtelefoon Sennheiser stereo hoofdtelefoon. Frequentiebereik 20 -20.000 Hz, aansluitsnoer 3 m. Geschikt voor alle audio-apparatuur. Midi-set met CD-speler JVC 2 x 55 Watt midi-set. Tuner 40 voorkeuzezenders, equalizer, dubbel cassettedeck, CD-speler. Incl. luidsprekerboxen en afstands bediening. Magnetron Moulinex magnetron, inhoud 15 liter. Vermogen 750 Watt, 3-standen schakelaar, tijdklok 30 minuten. dV jr*™ Koel-/vriescombi Zanussi koel-/vrieskast. Koelgedeel- te 167 liter, viervsterren vriesgédeel- té 58 liter, invries- «AA kapaciteit 3 kg/24 uur, yy B Wasdroger Blue Air wasdroger, kapaciteit 4.5 kg Temperatuur in m 2 standen instel- baar, trommel roestvrijstaal. Wasautomaat Zanker wasautomaat. Kapaciteit 4,5 kg, traploos instelbare tempera tuur, 8 programmatoetsen, centrifu ge 650/1000 toeren/min. Trommel en kuip roestvrijstaal. 2-deurs koelkast Dubbeldeürs koelkast, vier-sterren vriesvak. Netto inhoud koelruimte 197 liter, inhoud paa vriesvak 68 liter. I j i181 ui EIDEN: 5 Meiplein 1+16, telefoon 071-766667 SLPHEN A/D RIJN: Ridderhof 9, telefoon: 01720-21715 Op donderdag 10 januari a.s. zal door veilingbedrijf Olympic, t.o.v. de weledelgestrenge heren Hardy en Van Vliet, gerechtsdeurwaarder(s) te Leiden bij opbod worden geveild. EEN PARTIJ GEREEDSCHAPPEN w.o. diverse handgereedschappen en elektrische, w.o. boormachines, lastravo's, tafelboormachines, lintzagen, slijpmachines, Co2-lasapparaten, compressoren, diverse luchtgereedschappen enz., enz. verder een PARTIJ NIEUWE T.V.'S EN VIDEO'S een partij stereo-apparatuur, w.o. prachtige stereo-combi naties met CD, losse CD-spelers, stereo boxen, transistor radio's, wereldontvangers, auto-radio's, enz., enz. PARTIJ ELEKTRISCHE HUISHOUDELIJKE GEBRUIKSVOORWERPEN w.o. stofzuigers, magnetronovens, koffieapparaten, enz., enz., tinnen en koperen siervoorwerpen, delftsblauw aar dewerk, horloges, klokken, regulateurs, verlichting, een partij eiken kleinmeubelen, dekbedden, enz., enz. Transportbedrijf vraagt In bezit van vrachtwagenrijbewijs en chauffeursdiploma. Telefoon 01718-23011 na 18.00 uur. 30.000 Kinderen, verdeeld over allerlei soorten interna ten, pleeggezinnen en gezinsvervangende tehuizen, kunnen niet terugvallen op hun eigen ouders. Het Nationaal Fonds Kinderbescherming springt daarom bij met financiële hulp. Zo worden noodzakelijke voor zieningen voor de opvoeding vaak toch nog mogelijk. Steun daarom het Nationaal Fonds Kinderbe scherming. NATIONAAL J FONDS Vl KINDERBESCHERMING RO 404040 Huishouden moet ruim 200 gulden meer betalen in 1991 •KM iJf SAMENSTELLING RAYMOND PEIL Particuliere ziektekostenverzekeringen zullen in 1991 een stuk duurder zijn. Dat komt niet zozeer door premieverhogingen maar voornamelijk door de stijging van de wettelijke heffingen. Volwassen yerzekerden (20-65 jaar) zullen over het algemeen per persoon van ongeveer 70 tot ruim 100 gulden meer moeten uitgeven. Een huishouden van twee volwassenen en drie kinderen moet aan heffingen alleen al ruim 200 gulden meer gaan opbrengen. Een belangrijke wijziging voor par ticulier verzekerden is< ook, dat wie nu niet voor huisarts (en medicijnen op voorschrift van de huisarts) is verzekerd nu de gelegenheid krijgt dat te doen. Dat gebeurt, zo hebben de verzekeraars afgesproken, een malig en zonder medische keuring of leeftijdstoeslag. Wel gaat dan de premie omhoog, door de band kost dat per volwassene gemiddeld on geveer 300 gulden per jaar. De maatschappijen hebben be sloten, in afwachting van de komen de stelselwijzigingen, al hun niet voor de huisarts verzekerde klanten deze gelegenheid te geven. Het gaat om zeker bijna een derde van de 6 Wie van het rijk subsidie wil vangen voor een verwarmingsketel moet goed weten waar hij mee bezig is. Er bestaat namelijk een subsidierege ling van het ministerie van econo mische zaken voor verwarmingske tels met een hoog rendement (hr-ke- tels). Maar er is bij het ministerie van VROM een subsidieregeling voor milieuvriendelijke verwar mingsketels. Minister Alders heeft, (milieu) in antwoord op vragen van Tweedeka merlid Willems (Groen Links), ge zegd dat hij beide subsidieregelin gen aaneen wil smeden. Ketels met een hoog rendement verbruiken minder energie en daar door komt - minder kooldioxyde (Co2) vrij, wat van belang is in ver band met het broeikas-effect. Het ministerie van VROM subsidieert ketels die minder stikstofdioxiden (nox) uitstoten, omdat die minder verzuring veroorzaken. miljoen particulier verzekerden in ons land. Sommige maatschappijen hebben hun klanten daarvan deze maand kennis gegeven en een ter mijn voor beraad gesteld tot 1 febru ari. Nieuwe verzekeringen worden per 1 januari 1991 alleen met huis arts en medicijnen afgesloten. Minder netjes is, zo vindt de Consu mentenbond, het optreden van de verzekeraar Sterpolis/GOV in Velp. Die gaat er voor het gemak van uit dat alle betrokkenen per 1 januari huisarts en medicijnen erbij willen hebben. Als dat niet het geval is moeten ze het maar laten weten. Een oude, maar daarom niet minder verwerpelijke verkooptruc, aldus de bond. De truc is ook nog eens in strijd met de gedragscode die de verzekeraars zelf hebben afgespro ken. De Consumentenbond zegt overi gens dat deze maatregel van verze keraars op 'een opmerkelijk mo ment' komt. De bedoeling is name lijk dat binnen afzienbare tijd ieder een tegen huisartskosten (en moge lijk ook medicijnkosten) verzekerd zal zijn. Dat gebeurt in het kader van de komst van de zogeheten ba sisverzekering en op grond van de bestaande Algemene Wet Bijzonde re Ziektekosten (AWBZ). Die aanvulling had er eigenlijk al per 1 januari 1991 moeten zijn, zegt de Consumentenbond. Het wordt waarschijnlijk 1 januari 1992. Maar ook dat is niet zeker, omdat de vor deringen op weg naar de basisverze kering voor iedereen langzamer gaan dan vroeger wel gedacht. De bond vraagt zich nu af of dan straks de particuliere polissen weer 'van de huisarts' ontdaan moeten wor den. De verzekerden moeten dan maar afwachten of de premie dan ook zal dalen. De Consumentenbond is boos op verzekeringsmaatschappij Ohra, die een deel van haar klanten on gevraagd een credit card heeft ge stuurd. De credit card, die wordt uitgegeven in samenwerking met Visa, is bestemd voor mensen die het zogeheten Verzekeringspak ket voor Particulieren hebben af gesloten. Ze hoeven er niet extra voor de kaart te betalen (normaal kost zo'n kaart een paar tientjes per jaar). Maar dat neemt volgens de bond niet weg dat Ohra met deze actie ver over de schreef Ohra houdt er geen rekening mee dat veel mensen de Ohra World Card helemaal niet willen, bijvoorbeeld omdat ze al een cre dit card hebben of om de kans op budgetoverschrijding, verlies, diefstal en vergissingen te beper ken. De bond kreeg al een klacht van een lid, dat de kaart wilde af zeggen. Hij kreeg van Ohra te ho ren dat de kaart al onderweg was. Wie hem niet wil hebben moet hem maar in stukken knippen en de brokstukken terugsturen, al dus de reactie. Ook bij deze credit card hoort een pincode, zegt de bond. Moge lijk de zoveelste om te onthou den. Als kaart en pincode onver hoopt in verkeerde handen ko men draait de houder wel op voor de schade voor het gebruik door onbevoegden, tot het ogenblik dat de vermissing wordt gemeld. Ohra stuurt eerst de kaart en daarna de pincode per gewone post. Wie net verhuisd is, loopt daarom een kans het slachtoffer van fraude te worden, zegt de Consumentenbond. Zo zadelt Ohra klanten op met de risico's van een in veel geval len ongewenste kaart. De maat schappij presenteert de kaart als een reclamecadeautje en dat draagt volgens de Consumenten bond niet bij tot het besef van de vereiste zorgvuldigheid. Naar aanleiding van het aantal on gevallen op kunstskibanen jaar lijks komen er zo'n duizend mensen op de eerste hulp van het zieken huis terecht gaat de stichting Consument en Veiligheid de oorza ken van deze blessures onderzoe ken. Nederland telt ongeveer 30 kunstskibanen waar iedereen op de kunststof matten skiles kan nemen, zelfstandig oefenen of recreatief skiën. Er worden ook wedstrijden georganiseerd. De vergelijking met de skiegebieden in Zwitserland en Oostenrijk gaat echter nog verder: er raken ook skiërs in de lappen mand. Consument en Veiligheid gaat, in samenwerking met de Limburgse universiteit en de club van skibaan clubs en skiclubs, de achtergron den van de ski-ongelukken op kunststofbanen onderzoeken. Dui zend skiërs zal worden gevraagd naar ski-uitrusting, ervaring, condi tie van de baan, begeleiding enzo voorts. Het onderzoek moet leiden tot adviezen om de skibanen veili ger te maken. Er moet scherper worden gecontro leerd of ladders en trgppen voldoen aan de eisen van de Warenwet. Bo vendien moeten de huidige wettelij ke voorschriften worden aange vuld. Zo is nog niet voorzien in ei sen voor de duurzaamheid van het produkt. Dat schrijft de stichting Vergelij kend Warenonderzoek (VWO) na een onderzoek naar de veiligheid en kwaliteit van elf huishoudtrappen en veertien ladders. De stichting keek onder andere of is voldaan aan een aantal belangrijke punten in het (Waren wet)Besluit Draagbaar Klimmaterieel, het BDK. Het gros van de huishoudtrappen werd als matig beoordeeld. Geen van de bekeken trappen kwam ver der dan een redelijke beoordeling. Over de ladders oordeelde de Stich ting VWO gunstiger. De meerder heid van de ladders werd goed be oordeeld. Verwarrend voor de consument is dat de leverancier die vindt dat zijn trap of ladder voldoet aan het BDK, dit op zijn produkt mag ver melden en de ladder of trap vervol gens op de markt kan brengen. Voor de argeloze consument lijkt het daardoor dat de trap is goedge keurd door de Inspectie Gezond heidsbescherming, de Keurings dienst van Waren. De Stichting VWO pleit voor scherpere overheidscontrole op korte termijn. Produkten die niet door de controle heenkomen moe ten direct uit de handel worden ge nomen. Verder moet volgens de stichting in de wetgeving ook wor den gelet op duurzaamheid van het produkt. Bovendien moet er een be paling worden opgenomen over hulpstukken zoals stabilisatiebal- ken en ladderbankjes. Het Besluit voorziet volgens de Stichting VWO ten onrechte ook nog niet in voor schriften over de sterkte van de stijleinden en de weerstand tegen scheefzakken. De koelkast is een elektrisch appa raat dat we in bijna elk huishouden aantreffen. Daarnaast hebben steeds meer mensen een diepvries- kist of -kast. Het stroomverbruik van deze apparaten is" gunstig te be ïnvloeden, maar het allerbelangrijk ste is direct bij de aanschaf te letten op het verbruik. Zo'n apparaat wordt immers voor jaren gekocht. De verschillen in stroomverbruik zijn groot. Een koelkast verbruikt in een ge middeld huishouden 240 kilowatt uur, een tweedeurskoel-vrieskast 520 kilowattuur en een diepvries- kist/kast ook 520 kilowattuur. Bij een gemiddeld energietarief van on geveer 20 cent per kilowatt, komt dat uit op 50 gulden voor een gewo ne koelkast en ruim 100 voor een diepvriezer per jaar. Koop een koelkast of diepvriezer op maat. Eventueel kunt u kiezen voor een combinatiekast. Dat is voordeliger dan twee afzonderlijke apparaten. Zet de koelkast zo ver mogelijk van de verwarming, niet bij het fornuis en niet op plaatsen waar ook de zon komt. Laat warme gerechten altijd eerst op het aan recht afkoelen. Gebruik de koelkast niet als provisiekast, maar bewaar blikken en potten die nog niet zijn aangebroken buiten de koelkast. Laat de deur nooit lang open staan en ontdooi de koelkast regelmatig. Wat voor het gebruik van de koel kast geldt is ook van kracht voor de diepvriezer. Hierbij kunt u ook nog op de volgende zaken letten: stel de bewaartemperatuur in op min 18 graden Celsius. Een lagere tempera tuur kost onnodig veel stroom. Ge bruik de invriesschakelaar niet lan ger dan nodig is. Zorg verder dat de rijplaag niet dikker wordt dan een halve centimeter. Plaats een diepvriezer bij voor keur op een koele plaats waar een goede luchtcirculatie mogelijk is. Bij een temperatuur van 15 graden Celsius gebruikt het apparaat bij voorbeeld een derde minder stroom dan in een ruimte waar het 25 gra den is. Een diepvriezer en een koel kast moeten altijd waterpas staan. In de gratis Energiewijzers van het energiebedrijf is allerlei infor matie te vinden over de zuinigheid van koelkasten en diepvriezers die in ons land te koop zijn. Ook de koel-vriescombinaties worden be sproken.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15