Bebouwing Palendorp in gevaar Provincie: bosschages tussen Stevenshof en Voorschoten Leiderdorp wil duidelijkheid over vervuiling terrein Verto In Leiderdorp Leiderdorpers zijn tevreden over hun wijk Leiderdorp laat statenleden gevolgen verbreding A4 zien DINSDAG 8 JANUARI 1991 .H8H2HZÜ23MI LEIDERDORP - De bouw van 38 appartementen en 54 wonin gen op het zogenaamde Palen dorp in Leiderdorp loopt ge vaar. Dit liet wethouder J.W.F. Veldstra (D66) gisteravond doorschemeren in de raads commissie voor ruimtelijke or dening, verkeer en milieu. Volgens haar bestaat de kans dat projectontwikkelaar Planoform bv niet op tijd kan beginnen met de bouw. Het gevolg daarvan kan zijn dat de gemeente en de plaatselijke woningbouwvereniging de beno digde subsidie mislopen. En dat zou een streep halen door het plan naast de Muzenhof. Planoform kon van morgen niet reageren op het be richt. In september leek alles in kannen en kruiken toen de Algemene Wo ningbouwvereniging de bezwaren introk na enkele aanpassingen. Zo zou er een geluidswal komen naast de Engelendaal, een mooie tussen ruimte en meer privacy voor omwo nenden. Het Palendorp ontleent zijn naam aan de betonnen pilaren die nog al tijd de stille getuigen zijn van een bouwproject dat niet van de grond kwam, mede door de instortende woningmarkt enige jaren geleden. Ditmaal zou de bouw voor eind fe bruari moeten beginnen zodat eind mei de eerste bouwlaag klaar is. De wethouder wilde gisteren niet laten weten waarom deze termijnen overschreden dreigen te worden. Ze liet slechts weten 'niet optimis tisch' te zijn. Ook vanmorgen liet ze het daarbij. LEIDERDORP - Bewoners van de Leiderdorpse wijk Buitenhof-mid den-west zijn tevreden met de ge meentelijke groen- en straatontwer- pen voor hun wijk. Dat bleek gister avond tijdens de vergadering van de raadscommissie ruimtelijke or dening, verkeer en milieu. Wel maakten bewoners van de Buitendijklaan zich zorgen over het feit dat hun huizen dicht aan het trottoir grenzen. Zij vrezen schade door fietsen die tegen hun grote ra men geplaatst zouden worden en zijn bang voor het 'dierentuin-ef fect' als voorbijgangers 'aapjes wil len kijken'. De bewoners willen een bufferzone tussen het wandelpad en hun glazen erkers. Nog geen duidelijkheid bestaat over het door bewoners gewenste trapveldje in de buurt. Wethouder J.F.W. Veldstra (D66) van ruimtelij ke ordening kon nog niet vertellen of dat veldje er kan komen. De kwestie komt eerst nog aan de orde in andere raadscommissies, voordat de gemeenteraad e neemt. LEIDERDORP - Leden van de sta tencommissies voor ruimtelijke or dening en volkshuisvesting bezoe ken morgenmiddag Leiderdorp. Tijdens een bijeenkomst in het ge meentehuis vertelt wethouder C.A. Huigen voor welke problemen de verbreding van de A4 en de aanleg van de hoge-snelheidstrein zou zor gen in haar gemeente. Namens de infogroep A4 spreekt Leiderdorper MacGillavry over de rijksweg door het dorp. Verder is een videofilm te zien over de proble men die verbreding van de A4 zou veroorzaken in de wijken rond de weg. De film is gemaakt door de be- De provinciale politici om drie uur in het gemeentehuis en gaan om half vijf terug naar Den Haag. Het laatste half uur van hun bezoek moet een informeel karak ter krijgen. Voor ze in Leiderdorp arriveren, brengen de statenleden bezoekjes aan vliegveld Valken burg, de Broek- en Simontjespolder •in Warmond en Oegstgeest, de War- monds/Leiderdorpse Boterhuispol- der, industrieterrein Grote Polder in Zoeterwoude en de Leidse Oost-, vlietpolder. VOORSCHOTEN - Als het aan de Voorschotense wethouder J.W.E. van de Poel (WD) ligt blijft de gemeente ook in de toe komst kerstbomen verbranden. Dat werd gisteravond duidelijk tijdens de traditionele verbran ding van de bomen op de hoek van de Admiraal de Ruytersin- gel en het St. Nicolaespad. Van de Poel noemde de ver branding een traditie en een af sluiting van de kerstperiode. Het versnipperen van bomen zou minder sfeervol zijn. Zo'n 500 personen keken giste ren hoe de vlammen aan de 2300 kale kerstbomen likten. De afde ling openbare werken was tevre den over het aantal ingeleverde bomen en loofde de opkomst van jong en oud bij het spektakel. Aan de kerstboomverbranding was een loterij verbonden. Gis teravond werden de prijzen ter plekke uitgereikt door de wet houder. (foto Hielco Kuipers) Aanvulling op plan voor groengordel rond Leidse wijk Monument ldaar voor komende dodenherdenking in Leiderdorp LEIDERDORP - Ruim 45 jaar na de oorlog krijgt Leiderdorp een her denkingsmonument dat onder drukking en vrijheid 'in de breedste zin' moet uitbeelden. Op 29 april wordt het ontwerp van de Amster damse kunstenaar Jan de Baat ont huld aan de Eikenlaan, tussen het pad naar de Kerklaan en de oude begraafplaats. Gisteravond werd het in het ge meentehuis gepresenteerd aan een handjevol afgevaardigden van de oranjevereniging, de Stichting Ver- zetsherdenking en enige Leiderdor pers. Het beeld wordt opgebouwd uit steen en ijzer, 'de basismateria len van de beeldhouwkunst'. "De schuin geplaatste zuil symboliseert door zijn zichtbare structuur en warme rode kleur de gemeen schap", legde De Baat uit. "Deze is uit balans gebracht door de kille roestvrijstalen greep van de onder drukker, waaruit zij zich wist te be vrijden". De kunstenaar heeft de plaats waar het monument komt te staan diverse malen bezocht en raakte ge boeid door de omgeving die volgens hem 'noodt tot verstilling en her denken'. De Braat heeft geen per soonlijke oorlogsherinneringen in zijn ontwerp verwerkt. Een eerste versie keurde hij af, 'want dat vond ik achteraf teveel een beeldroman'. "Dat was een kooi, waaruit een vleugel opsteeg, een symbool van gevangenschap en bevrijding. Ik heb nu voor een beeld gekozen dat in abstracte vormgeving met ,een verstaanbare overdracht door jong en oud als actueel herdenkingsmo nument kan worden beleefd". Dom De selectiecommissie herdenkings monument heeft uit vier ontwerpen dat van De Baat gekozen als 'meest overtuigend, een combinatie van kracht, uitdrukking en eenvoud'. Toen De Baat vernam dat hij tot de genomineerden behoorde is hij di rect aan het werk gegaan: hij maak te berekeningen en voerde gesprek ken met constructeurs in de vaste overtuiging dat zijn ontwerp zou worden gekozen. "Als men dit niet neemt, dacht ik, is men dom", ver klaarde de kunstenmaker gister avond. "Sterk en zonder omwegen", noemde hij zijn werk. Pas in een la ter stadium wil De Baat beslissen of bij het monument een bank moet komen. In ieder geval wil hij dat zijn schepping vrijstaand wordt ge plaatst met een bestrating rondom. herdenkingsmunument i Dan kunnen wandelaars er 'opti maal van genieten'. In een toespraakje verontschul digde burgemeester A.J.A.L. Bruggeman zich tegenover De Baat voor de geringe opkomst van de Leiderdorpse bevolking: "Dat is voor u een teleurstelling, maar voor ons een gewoon verschijnsel". Ten slotte vertelde de burgemeester dat het monument op vier mei voor de eerste maal het eindpunt zal zijn van de jaarlijkse stille tocht bij de dodenherdenking. VOORSCHOTEN/LEIDEN - De provincie wil tussen de Leidse wijk Stevenshof en Voorschoten enkele bosscha ges aanleggen. Het groene, wes telijke deel van Voorschoten wordt daardoor enigszins afge schermd van de 'verstedelij king'. Het gaat om provinciale gronden die vroeger zijn aange kocht voor de 'Leidse baan', een weg naar Den Haag die nooit werd aangelegd. Naar verwach ting worden de bosschages dit voorjaar aangelegd. CDA-wethouder F.J.M. ten Have was nog niet op de hoogte van de provinciale plannen, maar reageert positief. De wethouder lanceerde zaterdag tijdens een bezoekje van het college aan de Voorschotense Dobbewijk, ten noordwesten van het spoor, het idee om de Stevens hof aan het Voorschotense oog te onttrekken door de aanplant van bomen. Daar is echter een langere groen strook voor nodig dan de provincie op eigen grond kan aanleggen. Het provinciale gebied loopt evenwijdig aan de spoorlijn en verbindt het midden van de Papelaan-west met de Stevenshof. De groene zone waar de wethouder aan denkt moet daar haaks op komen, op. of naast het tra cé van de omstreden rijksweg 11- west. De Voorschotense politieke par tijen reageren positief op het idee van de wethouder om een bomenrij aan te leggen tussen beide gemeen ten in. Een plan waarover nog veel gepraat moet worden en waarvoor nog geen geld is. Mevrouw Y.J. Mo lenkamp, de nieuwe fractievoorzit ter van D66, is zelfs enthousiast. In tegenstelling tot Ten Have wil ze het stukje bos een recreatieve functie geven. "Als er toch een bosrand komt, moet het groen een dubbele functie krijgen. Ik denk bijvoor beeld aan een trimbaan", aldus Mo lenkamp. Ze vindt het te mager om een bosrand aan te leggen wanneer die alleen maar 'voor het zicht' is be doeld. CDA-fractievoorzitter W.J. Val kenburg vindt het idee om een bos- strook aan te leggen niet slecht. "Als je in de Dobbewijk staat, in die loods van Steijn, zie je in de verte •een satellietstadje verschijnen. Mis schien is het dan wel een aardig idee om een groene strook aan te leg gen". Recreatief gebruik van het 'bosje' vindt hij niet nodig. Het bestem mingsplan, dat een 'groene bestem ming' heeft, zou daarvoor moeten worden aangepast en wellicht zijn (fiets)paden en wegen nodig. Bo vendien is de grond van meerdere eigenaren. De gemeente Leiden en enkele boeren hebben het grootste deel van het gebied in eigendom. Om de zaak nog gecompliceerder te maken loopt ook de Wassenaarse gemeentegrens dwars door het ge bied. "Er moet nog heel wat water door de slootjes voordat die strook een recreatieve bestemming kan krijgen. Recreanten kunnen straks beter naar recreatiegebied de Vliet- landen gaan", aldus Valkenburg. Concreet Ook WD-fractieleider P.J. Ver schoor acht de aanplant geen slecht idee: "Als je het landelijke karakter van dit gebied probeert te handha ven kan nieuwe aanplant een grote rol spelen". Het raadslid vindt dat eerst maar eens concrete plannen moeten worden ontwikkeld. Dat moet in overleg met de gemeente Leiden en andere betrokkenen ge beuren 'om te voorkomen dat half Leiden in opstand komt, omdat Voorschoten zomaar aan bomen denkt op die plek'. Het gaat hem te ver om nu al te zeggen dat recrean ten niet welkom zijn in het bosje. S. Harlaar, fractievoorzitter van Groen Links, vindt dat het planten van bomen nooit kvVaad kan. Wan neer er een bosrand komt, wil hij die een recreatieve functie geven: "Ik vind het niet goed om bomen te planten wanneer die alleen maar dienen om een wijk af te schermen. Je kunt ze beter langs snelwegen zetten, want de aanblik van voorbij scheurende auto's is heel wat min der mooi dan de aanblik van wonin gen". De PvdA is volgens fractievoor zitter R. Kalfsbeek altijd voor de aanleg van groen. "Maar aan alles hangt een prijskaartje. Als Leiden geld vraagt, moet je je afvragen of zo'n groenstrook nog wel mogelijk is". Wanneer provincie of Rijk de zaak uit speciale potjes kunnen be kostigen, ziet de PvdA'er minder problemen. Ook hij wil dat recrean ten de groenstrook kunnen gebrui ken, zonder dat het een echt wan delgebied wordt. In het idee van D66 om bijvoorbeeld een trimbaan aan te leggen, kan hij zich wel vin den. Vier inbraken in enkele dagen bij drankhandel in Leiderdorp LEIDERDORP - Een drank handel aan de Leiderdorpse Lijnbaan is sinds oudjaar vier keer bestolen. Twee diefstal len vonden plaats tussen tus sen vrijdagavond en gisteren. Daarbij zijn in totaal zes kool- zuurcilinders, vier fris dranktanken en 46 volle krat ten bier en limonade gestolen. Verder werd zaterdagmiddag een 26-jarige Oegstgeestenaar betrapt toen hij enkele bierkratten wilde stelen. Het terrein waar de kratten staan, is omgeven door een hek. Volgens de politie kan ie mand echter gemakkelijk over het hek klimmen. "Dat drank zo gemakkelijk is te verkrij gen, gaat als een lopend vuur tje rond," aldus een politie woordvoerder. Dat zou ook verklaren dat er iedere keer andere daders zijn. Anders dan de politie vindt bedrijfsleider J. van Teylin- gen dat de drankhandel rede lijk is beveiligd. Hij vermoedt dat daders via het hek bij de PTT-centrale het terrein be treden. Sinds kort laat zijn be drijf alle lichten aan, in de hoop de dieven op afstand te houden. Volgens Van Teylin- gen is voor 'duizenden guldens aan drank gestolen'. Binnen kort volgt een bespreking over verdere beveiliging van het terrein. INBRAAK - Uit een woning aan de Divonalaan in Hillegom is giste ren geld gestolen. De indringers drongen overdag het huis binnen door de achterdeur te forceren en doorzochten de slaapkamer. Het is nog niet bekend of zij ook in andere kamers hun slag hebben geslagen. LEIDERDORP - Burgemeester en wethouders van Leiderdorp vragen het plaatselijke staalka- belbedrijf Verto vandaag per brief waarom de resultaten van het bodemonderzoek nog steeds niet bekend zijn. De .ge meentebestuurders dringen aan op openbaarheid en vragen het bedrijf om samen met pro vincie, gemeente en milieu-in spectie een werkgroep te vor men. Dit werd gisteravond duidelijk in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, verkeer en milieu. Ver schillende raadsleden vroegen zich af waarom de resultaten van het bo demonderzoek van het bedrijfster rein aan de Zijldijk nog steeds niet bekend zijn. Aanvankelijk zouden de resultaten in november worden gepresenteerd en in december liet het kabelbedrijf nog weten dat er voor de jaarwisseling duidelijkheid zou zijn. Wethouder J.W.F. Veldstra (D66) is dan ook 'heel benieuwd' en wijst erop dat bezorgde burgers regelma tig het gemeentehuis bellen. Ze ge looft niet dat het bedrijf wat achter houdt, maar heeft zich inmiddels wel voorbereid op de mogelijkheid dat de grond behoorlijk is vervuild. Zo ontstond tijdens overleg met de provincie het idee van een werk groep. Op de vraag of ook buiten het ter rein van Verto onderzoek is ver richt, moest de wethouder gister avond het antwoord schuldig blij ven. De directeur van Verto staalka bels, Dekeyser, kon daar vanoch tend evenmin antwoord op geven. Hij heeft onderzoekbureau Touw de opdracht gegeven 'een degelijk bodemonderzoek' te verrichten en weet niet wat daar precies bij komt kijken. Duidelijk is wel dat Touw ook ónder de fabriek gezocht heeft. Spoed Wanneer het onderzoek wordt afge rond, weet de directeur niet. Waar om het zolang duurt is hem even min duidelijk: "We hebben het be drijf geen vaste deadline gesteld, waarvoor het onderzoek moet zijn afgerond. Je loopt dan namelijk het gevaar dat je voorlopige gegevens krijgt en dat willen we niet. Inmid dels wil ik er wel wat spoed achter laten zetten". Aanvankelijk was het de bedoe ling de produktie van Verto in Don gen te concentreren, maar in de cember werd duidelijk dat de ver huizing voorlopig is uitgesteld. Als het al tot een verplaatsing zou ko men, zou een deel van het bedrijf in Leiderdorp kunnen blijven. De ver meende vervuiling leek de belang rijkste reden te zijn voor deze be leidswijziging. Een maand later wil de directeur niets meer kwijt over een eventuele verhuizing. Hij wil eerst de resulta ten van het onderzoek bestuderen eb ze vervolgens met de Onderne mingsraad bespreken. De gevraag de openheid wil hij graag betrach ten en voor overleg met provincie en gemeente staat hij open. Uit een eerder uitgelekte mede deling over een bodemonderzoek bleek dat de schoonmaak van het terrein naar schatting tussen de tien en twintig miljoen gulden gaat kos ten. In de Leiderdorpse vestiging werken 125 r Video verplaatst door inbrekers VOORSCHOTEN - Onbeken den hebben gisteren op klaar lichte dag ingebroken in twee woningen aan de Voorschoten se Joke Smitlaan. Met een breekijzer werden de voordeu ren van beide woningen open gebroken. In de ene woning was de video verplaatst, maar niet meegeno men. Uit de andere woning zijn gouden sieraden ontvreemd. De waarde van de sieraden is nog niet bekend. Volgens de politie zijn beide inbraken door dezelf de personen gepleegd. spreekuur Belangenvereniging voor Huurders in buurtcentrum Weslerhaven, van 20.00 tot 21.00 klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd, aanvang 20.00 uur, Hugo de Grootstraat. Katwijk kaartavond Invaliden Ontspan- nings Vereniging, aanvang 20.00 Leiden dia-lezing: 'Aquariumwereld, deel 1over Gezelschaps- Zee- en Chiclidenaquaria, Terraria en Pa- ludaria. aanvang 20.00 uur in club gebouw K&G, J.C. de Rijpstraat 29. lezing van dr. P. Maaswinkel over 'Diabetes en erfelijkheid', aan vang 20.00 uur in gebouw 50 van het AZL. voorstelling: The Good the Bad and the Fat', mmv Astrid Senese, Floor van Zutphen en Margrith Vre- negoor, aanvang 20 15 uur in de Leidse Schouwburg. Leiderdorp Artistiek Café met Claudia Thu- nissen, beeldende kunst, aanvang 20.15 uur in de Hollandsche Tuyr\, Noordwijk vergadering cie. ruimtelijke or dening, aanvang 20.00 uur, ge meentehuis. nieuwjaarsbijeenkomst, tevens viering eerste lustrum van Vereni ging 'De Oude Dorpskern', aan vang 21.30 uur in hotel-rest. Royal, Voorstraat. Lisse bloembollenshow 'Midwinterflo ra', tot 22.00 uur, CNB-hallen, Tul penstraat. mechanisatie-tentoonstelling, tot 21.00 uur, Hobaho-hatlen, Ha ven 10. WOENSDAG 9 JANUARI Alphen jeugdinstuif volleybal, van 18.30 tot 19.30 uur in gymnastieklokaal kindt Coninckstraat. informatieavond over de Maori, de oorspronkelijke bewoners van Nieuw-Zeeland, aanvang 20.00 uur in centrum De Bron. Katwijk voorlichtingsavond voor reuma- patienten, aanvang 19.30 uur in dienstencentrum 'Op de Brink'. dansavond bij Volksdansgroep Katwijk, aanvang 20.00 uur in Tripodia. samenkomst NCVB met o.a. dia- Leiden spreekuur verkeersveiligheid, van 10.30 tot 12.00 uur in het Stadsbouwhuis, Langegracht 72. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wonen, Gerestraat 20, tel: 121554. voorstelling van Herman Fin kers: 'De zon gaat zinloos onder, morgen moet ze toch weer op', aanvang 20.15 uur in de Leidse Leiderdorp kennismaking met de bowlsport, van 12.30 tot 15.30 uur in sportcen trum De Does, Hoogmadeseweg. bridgen in Bridge Centrum Lei derdorp, Bernhardstraat, aanvang 13.30 uur. Lisse .-bloembollenshow 'Midwinterflo ra', van 8.30 tot 22.00 uur in de CNB-hallen, Tulpenstraat. mechanisatie-tentoonstelling, van 10.00 tot 21.00 uur in de Ho- baho-hallen, Haven 10. knutselen voor kinderen van 6- 12 jaar, van 14.00 tot 15.30 uur; bil jarten voor WAO-ers, van 14.00 tot 17.00 uur, JOIN-centrum, Wete- b^eenkomst Christelijke Bejaar-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 12