Rover: sneldiensten in Duinstreek en Alphen Illegale handel in apen in strijd tegen ziekte aids 'NS overdreef drukte om onder contract uit te komen' iBiiiiiiiia 11 ii uil Autopech leidt tot rampzalig ongeval bij Nieuw-Vennep NS houden rekening met stijgende drukte in trein (Duö Jteutos DINSDAG 8 JANUARI 1991 NIEUW-VENNEP (GPD) De politie van Haarlemmer meer heeft inmiddels '99 pro cent zekerheid' over de oor zaak van het ongeval gister nacht op de A4 bij het brug- restaurant in Nieuw-Vennep. De familie uit Delft, waarvan zes mensen uiteindelijk om kwamen, was met twee auto's onderweg op de A4. Eén van de auto's kreeg pech en stopte op de vluchtstrook. De tweede auto, de Fiat 127, stopte onge veer driehonderd meter ver der, waarschijnlijk om te wachten op de anderen. Vermoedelijk heeft de be stuurder van de Fiat zich niet gerealiseerd dat hij zich op de invoegstrook vanaf het brug- restaurant bevond. De be stuurder van een Mercedes wilde via de invoegstrook weer de A4 op rijden en is toen achter op de Fiat gere den, die nog stil stond of weer langzaam reed. Daarop raak ten beide auto's in brand. DEN HAAG/LEIDEN - Zes tien academische en algeme ne ziekenhuizen hebben zich op verzoek van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur bereid verklaard op vrijwillige basis mee te werken aan het zonodig op vangen van slachtoffers van een Golfoorlog. Het gaat daarbij volgens WVC om een maximale capaciteit van 4000 bedden. In Zuid-Holland hebben de Haagse ziekenhuizen Westein de en Leyenburg en het Dijkzigt ziekenhuis in Rotterdam posi tief op het verzoek van het de partement gereageerd.In totaal stellen de ziekenhuizen in deze Zestien ziekenhuizen gereed voor opvangen gewonden van Golfoorlog provincie 360 bedden beschik baar. Volgens een woordvoer der van het Academisch Zie kenhuis Leiden heeft WVC ook hier een verzoek om bedden te reserveren gedaan. Het AZL stelt mogelijk vijftien bedden beschikbaar. Die bedden kunnen in geval van nood binnen drie dagen be schikbaar zijn als aan een aan tal voorwaarden (extra bedden bijplaatsen, extra faciliteiten) wordt voldaan. Een van de zestien ziekenhui zen is het Academisch Zieken huis Utrecht. Dat beschikt over een ondergronds calamiteiten hospitaal met 400 bedden, een operatiekamercentrum en een röntgenafdeling. Onder norma le omstandigheden telt dit hos pitaal twaalf intensive-care- bedden. Dit aantal kan binnen 48 uur tot honderd worden op gevoerd. Het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam kan 200 bedden neerzetten in gangen, centrale pleinen en recreatie- Den Haag spant kort geding aan tegen ligtaxi's DEN HAAG -* De gemeente Den Haag heeft bij het College van Be roep voor het Bedrijfsleven een kort geding aangespannen tegen de pro vincie Zuid-Holland. De gemeente eist dat de provincie de vergunning intrekt voor het ziekenvervoer per ligtaxi. Het kort geding dient mor gen. De Haagse ziekenfondsen zijn, sa men met het Witte Kruis, begonnen met dit experiment. Artsen kunnen daarbij kiezen uit het vervoer via een normale ambulance en een lig taxi, waarin wel een bed maar geen apparatuur aanwezig is. De ligtaxi zou per rit 250 gulden goedkoper zijn, waardoor in de re gio Den Haag enkele honderddui zenden guldens kunnnen worden bespaard. Volgens Ziekenfonds Haaglanden wordt op dit vaak ten onrechte door artsen en patiënten een beroep gedaan worden op 'du re' ambulances. De CNV-bond CFO schreef eer der aan het ministerie van WVC een brief waarin zij stelde dat er onaan vaardbare risico's worden genomen indien zonder apparatuur wordt ge reden. De Haagse ambulancedienst vreest een wildgroei van ondeskun dig ziekenvervoer. Ook zullen door het veelvuldig inschakelen van lig taxi's de kosten van het spoedver- voer stijgen, vanwege het geringere gebruik van de ambulances. Van onze redacteur Jan Westerlaken LEIDEN De Nederlandse af deling van het International Primate Protection League (IP- PL), in Leiden gevestigd, zegt over sterke heeft aanwijzingen te beschikken dat de illegale handel in chimpansees, gorilla's en orang oetans schrikbarende vormen heeft aangenomen. We reldwijd is er vooral vraag naar chimpansees die worden ge bruikt voor proeven in de strijd tegen aids. Het circuit dat achter de han del zit, is hoofdzakelijk in Duitsland, Denemarken en Zuid-oost Azië actief. Ignaas Spruit van het IPPL zegt, dat er goud aan de illegale handel wordt verdiend. De voorkeur voor chimpansees verklaart hij vanwege het feit dat deze apen energetisch gezien Het meest op de mens lijken en daarom heel geschikt zijn om aidstests op toe te passen. Omdat de vraag naar apen zo groot is, zijn de vraagprijzen tot abnormale hoogtes opgedreven. Voor een chimpansees of orang oetan worden bedragen tussen de 40.000 en 80.000 gulden be taald. Een gorilla levert in het zwarte circuit wel een half mil joen gulden op. "En dan te be denken", zegt Ignaas Spruit verontwaardigd, "dat de illega len anderen het gevaarlijke werk voor een paar duizend gul dens laten opknappen terwijl zij er letterlijk goud aan verdie- Worden de chimpansees voor aids-onderzoek gebruikt, de go rilla en de orang oetan gaan naar dierentuinen t "Die mensapen", weet Spruit uit ervaring, "zitten ook al in dierentuinen die het niet zo nauw nemen. Zij staan in nauw contact met de illegale handel. Maar ze weten heel goed dat het commercieel gebruik van deze apen verboden is". Oostblok Zorgen maakt Spruit zich ook over de Oostbloklanden. Hoe wel de illegale handel in apen hier enkele jaren geleden dui delijk terugliep, bloeit hij sinds kort in de Sovjetunie weer op. Met name aan bavianen lijkt be hoefte te bestaan. "En dat kan te maken hebben met aids-onder zoek", denkt Spruit. "We krij gen brieven van mensen die op universiteiten werken. Het kan nu wat meer openlijk. Daarom durven ze ons te schrijven dat er dingen gebeuren die niet hele maal in de haak zijn. Ik vraag ze om ogen en oren goed open te houden. Op die manier kunnen ze aan de weet komen wat er precies aan de hand is. Ze kun nen ons dan informeren en wij zoeken de publiciteit. Nee, in formatie achterhalen valt echt niet mee, omdat de handelaren zeer behendig zijn in het ont- wijken van de wet. Betrouwba re bronnen hebben me laten we ten dat in sommige gevallen de apen gewoon worden opgesla gen. Er gebeurt verder niets mee. Dat is het probleem in Rusland. Ze zeggen dat ze de dieren voor onderzoek gebrui ken en doen het vervolgens ge woon niet". De chimpansee is in bepaalde wetenschappelij ke kringen 'ge liefd' vanwege het feit, dat het dier energetisch gezien het meest op de mens lijkt. (GPD-foto GPD) Het IPPL is blij met de con tacten in de Sovjetunie. Een erg uitgebreid netwerk is er nog niet, maar de groei zit erin. "Het gaat van mond tot mond. Stu denten melden het elkaar en op congressen wordt erover ge praat. Centraal voor ons staat dat die illegale handel een halt wordt toegeroepen. Mensen kunnen daar ook aan meewer ken door bij voorbeeld hun af schuw uit te spreken over het vertonen van chimpansees in kleertjes in circussen". De illegale handel wordt het ge makkelijk gemaakt, omdat in spectie praktisch achterwege blijft. In de eerste plaats is er angst voor bijten waardoor een dodelijk virus kan worden over gebracht. Maar het 'circuit' dreigt er niet voor terug om op een kist waarin een aap zit, de tekst 'giftige slang' te zetten. Ignaas Spruit vertelt dat rond de eeuwwisseling Afrika meer dan een miljoen chimpansees telde. Nu, zo heeft een onder zoek onlangs aangetoond, zijn er nog maar 175.000 over. Reizigersorganisatie vindt vervoerstijden veel te lang LEIDEN - De vereniging Reizigers Openbaar Vervoer (Rover) wil dat er vanuit Leiden sneldiensten gaan rijden naar Noord wijk en Katwijk. Bovendien moeten de busmaat schappijen 'supersnelle' lijndiensten instellen tussen Alphen en Schiphol en tussen Al phen, Zoetermeer en Den Haag. Een groot aantal bestaande verbindingen wil de reizigers vereniging aangepast zien, vooral om nieuwbouwwijken beter op het openbaar vervoer te kunnen aansluiten. Rover schrijft dit in haar rapport 'Op weg naar OV maal-twee', dat een reactie is op de plannen van de busmaatschappijen NZH, Westne derland en Centraal Nederland. De drie maatschappijen willen het openbaar vervoer in de Rand stad aanmerkelijk verbeteren, on der meer door de aanleg van veel meer vrije busbanen en door het in stellen van nieuwe sneldiensten. Rover onderschrijft deze plannen, stelt secretaris Frans Mensonides van de regionale afdeling van deze vereniging. Volgens hem ontbreekt echter een precieze uitwerking. Mensonides meent bovendien dat de busmaatschappijen iets te veel energie steken in het 'veroveren' van de automobilist. De belangen van de huidige gebruikers van het openbaar vervoer dreigen daardoor onder te sneeuwen. Rover hoopt dat haar rapport daarin verandering brengt. De voor stellen, vaak tot in detail uitge werkt, kunnen volgens de vereni ging al volgend jaar worden inge voerd. De reizigersorganisatie heeft haar stuk inmiddels aangeboden aan NZH, Westnederland en Cen traal Nederland. Eén van de belangrijkste gebreken van het openbaar-vervoernet in deze regio betreft de verbinding tussen de Duinstreek en Leiden. De bussen vanuit Noordwijk en Kat wijk doen er ongeveer een half uur over om op het Leidse station te ko men, een afstand van nauwelijks tien kilometer. Het openbaar ver voer is op deze routes absoluut niet concurrerend met de auto. Zelfs fietsers kunnen, als ze een beetje doortrappen, soms nog eerder in Leiden zijn dan buspassagiers. Vol gens Rover is het daarom ook niet verwonderlijk dat vanuit Noord- wijk en Katwijk, die gezamenlijk zo'n 65.000 inwoners tellen - dage lijks slechts 7000 mensen de bus ne- Rover stelt daarom voor om lijn 31 van de NZH om te vormen tot een sneldienst tussen Katwijk en Leiden. De bussen, die nu nog een wat moeizame route via Rijnsburg nemen, zouden via de rondweg om Valkenburg moeten rijden en alleen bij de belangrijkste haltes moeten stoppen. Op die manier denkt Ro ver tien tot twaalf minuten tijd te kunnen LEIDEN/UTRECHT - De Neder landse Soorwegen verwachten dat de ov-jaarkaart voor studenten de komende maanden zeker nog voor problemen zal zorgen tijdens de spits. Ook vanmorgen zaten de trei nen echter niet voller dan normaal, net als gisteren in de ochtendspits. De betrekkelijke rust betekent volgens de NS-directeur Exploita tie, ir. J. Schouten, allerminst dat de studentenstroom ook in de komen de weken en maanden vlot kan wor den verwerkt. Januari is over het al gemeen een rustige maand, aldus Schouten tijdens een toelichting gistermiddag in Utrecht. Schouten denkt bovendien dat veel mensen maandag voor de zekerheid niet hebben gereisd of een andere vorm van vervoer hebben gekozen. "In ja nuari en februari zijn bovendien veel mensen met vakantie. In de maanden maart, april en mei zal pas blijken of het vervoer werkelijk goed marcheert". Bijzonder belangrijk daarbij 'is volgens Schouten dat de NS er sa men met minister Ritzen van onder wijs erin slagen meer onderwijsin stellingen ertoe te bewegen hun aanvangstijden te verschuiven. Zo moet de drukte in de 'superspits' (tussen 7.45 en 8.15 uur 's ochtends) worden verminderd. Tot nu toe is slechts 40 procent van de gewenste spreiding bereik- t."Er moeten meer scholen over de streep, omdat ik persoonlijk voorzie dat we anders tegen echt grote pro blemen aanlopen", aldus Schouten. Het studentencontract levert de Spoorwegen naar schatting 10 pro cent nieuwe reizigers op. Daarvan reist het overgrote deel in de spits- De komende weken blijven nemers op zestig stations het ge drag van de reizigers volgen. Aan de hand van hun bevindingen wordt bepaald waar zich de problemen voordoen en worden eventueel maatregelen getroffen. Het Stationsplein in Leiden toont in de ochtendspits een normale drukte. tijd wel eens aanmerkelijk drukker kan worden. Van c correspondent te vallen. Theo Haerkens DEN HAAG Nederland kan weer rustig ademhalen. De aange kondigde chaos in treinen en sta tions is uitgebleven. Wie 's och tends met de trein naar het werk wil, hoeft niet bang te zijn dat hor den schreeuwende studenten alle zitplaatsen bezet houden of oude ren en moeders met kinderen on der de voet lopen. De Nederlandse Spoorwegen reageren opgelucht. De aange kondigde en zeer gevreesde cha os die het halve land zou lamleg- gen, bleef vandaag en gisteren uit. "We hebben er alles aan gedaan om chaos te voorkomen", aldus woordvoerster W. Buurman. En daarmee verwerpt zij de idee dat NS behoorlijk heeft overdreven waar het ging over de te verwach ten drukte. Maandenlang heette het dat de spoorwegen niet in staat waren de enorme stroom van 600.000 stude renden te vervoeren. Vrijdag nog verontschuldigde de NS zich vooraf voor het te verwachten op onthoud. 'Nederland ontstoppen doe je niet in een dag' stond er bo ven paginagrote advertenties in de landelijke kranten. En nu, op de eerste normale werkdagen in jaar, bleek het alle- Vreemd Dat is prettig voor mensen die da gelijks met de trein reizen. Maar het is ook vreemd dat de NS zo weinig kijk heeft op de behoefte aan vervoer. Dat kan niet liggen aan een gebrek aan informatie. De informatiseringsbank, de in stantie die de studiebeurzen uit keert waaraan de OV-jaarkaart is gekoppeld, had NS namelijk de huis- en studieadressen van alle studerenden beschikbaar ge steld. En dan kan het toch niet al te lastig zijn om in te schatten wie wanneer, waarheen reist? "Toch wel", houdt de woord voerster vol "het reisgedrag van abonnementhouders is echt niet voor honderd procent te voor spellen". Onduidelijk was vol gens NS vooral hoeveel studen ten voor de lol op stap zouden gaan. "Lustvervoer kan heel goed in de ochtendspits vallen", heet dat in NS-jargon. Vooralsnog gaan de NS ervan uit dat veel jon geren al op zondagavond naar de studentensteden zijn vertrokken. Maar het blijft gissen. Om meer duidelijkheid te krijgen, hebben de Spoorwegen er niet minder dan 150 man op uit gestuurd om reizigers te tellen. Op de 25 be langrijkste stations wordt vijf we ken lang dag in dag uit geturfd om meer zicht te krijgen op de materie. Onzin De Studentenvakbond LSVB vindt dat allemaal onzin. "Het reisgedrag is nu niet ineens ver anderd. Wie op kamers woont, hoeft niet plotseling met de trein naar universiteit of hogeschool1', verklaart voorzitter Robert Gies- berts. Hij vermoedt dat de NS de verhalen over de te verwachten drukte door het uitreiken van de OV-jaarkaart aan 600.000 stude renden in het middelbaar en ho ger onderwijs, fors heeft aange dikt om onder het contract met het ministerie van onderwijs uit te komen. "Veel studerenden hebben een jongerenkaart en dat is financieel veel aantrekkelijker voor de NS". Volgens de studentenvakbond hebben de Spoorwegen spijt van het contract dat ze in 1988 hals overkop sloten met de toenmali ge minister van onderwijs, W, Deetman. "Het contract werd in '88 getekend en pas een jaar later werd er marktonderzoek gedaan. Ieder normaal bedrijf doet dat vooraf', aldus Giesberts. De voorman van de studenten vakbond meent dat NS zich fors in de vingers hebben gesneden. Immers, de jongerenkaarten die per jaar negentig gulden kosten, leveren iedere rit geld op, ook al is de korting veertig procent. Stu denten uit Maastricht bedenken zich dan nog wel een keer voor ze een avondje gaan stappen in Gro ningen. Met een OV-jaarkaart hoeft dat niet. Voor de 720 gulden die de kaart de studerenden jaar lijks kost, kan onbeperkt worden gereisd en dus is er geen enkele drempel om in Groningen uit te gaan. Het ministerie van onderwijs reageert zeer terughoudend op het uitblijven van de aangekon digde drukte. "We zijn steeds van mening geweest dat invoering van de O V-kaart verantwoord was en dat standpunt is nu niet in eens ongeloofwaardig", formu leert de woordvoerder voorzich tig. Op de beschuldiging dat con tractpartner NS zich vreselijk heeft aangesteld wil hij niet rea geren, maar hij ontkent niet dat minister Ritzen behoorlijk onder druk is gezet met de berichten over verstopping van Nederland. Giesberts meent dat de hele affai re de politiek behoorlijke schade berokkent. Met het vergeefse stu dentenprotest, het eindeloze ge zeur over wel of niet invoeren van de OV-jaarkaart, de vermeende capaciteitsproblemen en het ge zanik over de aanvangtijdstippen van de colleges in het hoger on derwijs heeft "de politiek het ver trouwen van de studenten ver speeld". Geamuseerd wijst hij op het ge pruts rond de aanvangtijdstippen in het onderwijs. Meer drukte in de ochtendspits - van kwart voor acht tot kwart over acht - moest hoe dan ook voorkomen worden, vond de Tweede Kamer. En wijzi ging van de aanvangstijdstippen werd een 'hard punt'. Maar toen puntje bij paaltje kwam, gingen slechts 53 van de 171 instellingen in op verzoeken van NS de aan vangstijdstippen aan te passen. Dat betekent dat slechts dertig procent van de studerenden op een ander tijdstip dan normaal in de trein stapt en dat kan geen suc ces worden genoemd voor de Ka mer. Toch werd de OV-kaart inge voerd en daarmee is de politiek volgens Giesberts "ontzettend genept". Zelf zijn de studenten nog steeds boos over de 'gedwongen winkelnering' waartoe de minis ter van onderwijs hen verplicht. En de spoorwegen hebben vrij dag zout in die wonde gestrooid: "Met die advertenties is de zwarte piet weer naar ons geschoven. Je zou je haast schamen dat je stu dent bent". Vanuit Noordwijk zou een nieu we snellijn moeten worden inge legd. Ook deze bussen wil de reizi gersvereniging via de S4 laten rij den. De overige lijnen tussen Kat wijk, Noordwijk en Leiden moeten gehandhaafd blijven. De vereniging pleit voorts voor een spitslijn tussen Noordwijk en Haarlem. Tussen Alphen-Ridderveld en Schiphol dient volgens Rover een zogeheten sneltreinbus te gaan rij den. Dat is een nog vlottere versie Streekvervoer wil subsidie niet kwijt UTRECHT (ANP) - De rijksbijdrage aan het streekvervoer kan pas om laag als de ondernemingen com merciëler kunnen werken. Presi dent-directeur mr. C. Nyqvist van Streekvervoer Nederland, de over koepeling van de streekvervoerbe- drijven, heeft dat maandag gezegd in zijn nieuwjaarstoespraak. Nyqvist reageerde daarmee op top-ambtenaar' Geelhoed van het ministerie van economische zaken, die onlangs pleitte voor verminde ring van de subsidies aan het open baar vervoer. In 1989 ontving het streekvervoer in totaal 774 miljoen gulden aan rijksbijdragen. De bij dragen over 1990 zijn nog niet be kend, omdat zij achteraf worden vastgesteld. De overheid moet volgens Nyq vist veel meer rekening houden met nieuwe vervoersvormen. Daarmee doelde hij op samenwerkingsver banden tussen openbaar vervoer ders en particuliere busmaatschap pijen, zoals de Direktbus in het Rot terdamse havengebied. Die komt maar niet van de grond omdat hui dige systemen van rijksbijdrage en tarieven niet voorzien in de combi natie van openbaar en 'besloten vervoer. "Ik doe een beroep op de overheid om over dit punt op korte termijn met ons te overleggen", zei Nyqvist. In zijn toespraak benadrukte de president-directeur dat de grenzen tussen openbaar en niet-openbaar vervoer steeds meer zullen verva gen. "Ook dat moeten we benade- kans". van de snelbus. Dat is nodig omdat de spoorverbinding tussen beide plaatsen te wensen overlaat. Reizi gers moeten immers in Leiden over stappen. Om dezelfde redenen is een sneltreinbus noodzakelijk tus sen Alphen, Zoetermeer en Den Haag. De vereniging pleit er wel voor om, zoals de busmaatschappij en zelf ook al hebben aangegeven, op de belangrijkse knelpunten vrije busbanen aan te leggen. Witte vlekken Ook het openbaar vervoer in de Bol lenstreek laat op sommige punten te wensen over. De vereniging vindt het jammer dat de bussen uit Lisse, Sassenheim en Warmond niet ver der gaan dat het Leidse station. Vol gens haar is het beter als ze doorrij den naar het centrum. In haar rapport stelt Rover een groot aantal veranderingen voor in bestaande buslijnen. De meeste daarvan zijn bedoeld om nieuw bouwwijken beter te ontsluiten. Volgens Rover blijven deze wijken vaak te lang een witte vlek in het openbaar-vervoernet. De busmaat schappijen passen de routes meestal pas aan op het moment dat een wijk is voltooid. De bewoners blijven daardoor vaak jarenlang van een goede busverbinding versto ken. De organisatie wijst alle plannen om de bussen uit de Breestraat te weren af. Ze meent dat dat de doodsteek zou zijn voor het open baar vervoer in de Leidse regio, om dat een aantal belangrijke voorzie ningen dan veel moeilijker bereik baar zal zijn. Het nachtvervoer in Leiden - dat Rover overigens nu al redelijk goed noemt - moet volgens haar worden uitgebreid tot na 2.20 Expositie transplantatie AMSTERDAM/LEIDEN - In het ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Amsterdam wordt tot en met 4 fe bruari een tentoonstelling over transplantatie-geneeskunde gehou den. De expositie geeft een kort overzicht van de verschillende transplantatie-technieken en de werkwijze van Eurotransplant in Leiden. Eurotransplant coördineert het aanbod van donor-organen in Europa. Openingstijden: op werk dagen van 08.30 tot 17.00 uur. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Gisteren had de brievenbe steller van Warmond, terwijl hij, op schaatsen rijdende, zijn ron de deed, aan de Zijl het ongeluk, zoodanig met het aangezicht in het bovenijs te vallen, dat hem de neus totaal van het aangezicht gesneden werd en deze er om zoo te zeggen bijhing. De landbou wer Den Ho\lander bracht den man per rijtuig van de Zijl naar zijne woning, alwaar hem dade lijk geneeskundige hulp werd verleend door den geneesheer al daar, dr. C.H.C. Machen. - Een conducteur van de Haagsche Tramwegmaatschap pij kreeg gisteren van eene dame een fooitje, naar hij meende van 2 112-centstukken. Te laat om de dame er opmerkzaam op te ma ken, bemerkte hij dat een der muntstukken een gouden tientje was. Hij gaf van het voorgeval lene kennis aan de directie der tram, ten einde de geefster in de gelegenheid te stellen het geld stuk, dat zij waarschijnlijk te gen hare bedoeling had gegeven, terug te krijgen. - In de „Edammer Crt." leest men de volgende advertentie: „Wethouder Hooijberg, Midde- lie! Is het voor wethouders pas send dronken per slede vervoerd te worden?" Vijfentwintig jaar geleden: - Daverende bijvalsbetuigin gen. Wim Kan hield een volle Schouwburg in z'n ban. Humor ontwapenend. K. en O. contrac teerde met Wim Kan's A.B.C. ca baret een nog nimmer behaald aantal van acht voorstellingen waarvan de eerste gisteravond voor een stampvolle schouwburg plaats vond. - Afscheid van grote figuur na bewind van zeventien jaar. Mi nisterschap werd te zwaar voor Golda Meir. Na bijna zeventien jaar deel te hebben uitgemaakt van het Is raëlische kabinet, is het ambt van minister van Buitenlandse Zaken te zwaar geworden voor de niet meer zo gezonde me vrouw Golda Meir.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11