Een kijkje in de winderige hoek van Voorschoten Handtekeningenactie voor beter ziekenhuis Alphen Burgemeester en wethouders leggen tweede wijkbezoek af OOK GROEN ROND VOORSCHOTEN Speelplaats Zi jlkwartier Leiderdorp wordt opgeheven Rijbewijs in Leiderdorp wordt vijf gulden duurder MAANDAG 7 JANUARI 1991 De gemeentebestuurders willen ie der half jaar een wijk bezoeken om op die manier direct contact te on derhouden met de burgers. In mei vorig jaar begonnen ze met de iets grotere Krimwijk, in de Dobbewijk kon het bezoekje mooi gecombi neerd worden met de traditionele nieuwjaarsbijeenkomst van de wijkvereniging 'Recht door recht'. Omdat het zo stormde en regende werd even overwogen om de wijk wandeling, het eerste onder deel van het programma, te schrap pen. Kort voor het begin, om twee uur, verliet het regenfront het ge bied tussen spoorbaan, Papelaan- west en de polders tussen Voor- Lezers schrijven Verbreding A4 In uw krant van vrijdag 4 januari zegt de voorzitter van de Leider- dorpse Ondernemingsvereniging, de heer Langelaar, dat hij vóór de verbreding van de A4 is. Hij merkt daarbij op dat een betere bereik baarheid van onder andere het Meu belplein van groot belang is, en dat het Groene Hart zoveel mogelijk ge spaard moet blijven: "Je moet hier aangenaam kunnen blijven wo- Wat de bereikbaarheid betreft, staat elders in dezelfde krant in een advertentie van bedoeld Meubel plein: "Wij zijn gemakkelijk bereik baar via de A4". En de tientallen ge zinnen die, bij de omstreden verbre ding van de A4 en de komst van de TGV (hoge-snelheidstrein) dwars door het dorp, hun huizen afgebro ken zien worden, zullen het hard- grondig wèl met de opmerking van de heer Langelaar eens zijn als hij zegt: "Je moet hier aangenaam kun nen blijven wonen". P.J. Fritz Irenestraat 24 Leiderdorp Man gepakt bij stelen bierkratten schoten, Wassenaar en Leiden. En daar liepen de wijk- en gemeentebe stuurders in de stormachtige wind die burgemeester P. Cannegieter deed verzuchten dat dit echt de rand van Voorschoten is: "Tussen hier en de kust zit niet zo gek veel Randstad meer". De wandelaars bekeken de ver vuilde terreinen van kraanverhuur bedrijf De Groot en zeefdrukkerij Imaba (voorheen lakfabriek De Beer) aan de Dobbeweg, zagen met eigen ogen hoe slecht het speelter- reintje eraan toe was en wierpen een blik op de eigen, 35 jaar oude riool zuiveringsinstallatie. Uitblazend in de kantine van on dernemer Steijn kwam wethouder F.J.M. ten Have er direct voor uit dat die installatie hem een beetje was tegengevallen. "Ik had een heel romantisch idee van de installatie, maar het bleek een sloot met wat borstels erin te zijn", zei hij. Wet houder J.W.E. van de Poel had het over een 'wat wonderlijk eigen rioolsysteem' en sprak de hoop uit dat de wijk vanaf '93 of '94 niet lan ger op het boezemwater hoeft te lo zen. De onderhandelingen over de aansluiting op het gemeentelijk riool verkeren volgens hem in de eindfase. Speelkip De problemen met de hoge grond waterstand op natte dagen weet de wethouder aan de ondergrond. Een oplossing kon hij zo snel niet beden ken. De vervuilde terreinen wil de gemeente zelf opknappen en die operatie 'staat voor dit jaar op het programma'. Klachten over het onderhoud van de bestrating en het kleine speelter- reintje wees hij van de hand. De be strating zou niet veel slechter zijn dan elders in het dorp en het speel- wipje werd keurig gerepareerd, Met een paraplu tegen de harde zuidwester liep de Voorschotense wethouder M. Breunesse door de Voorschotetwe Dobbewijk. Voor en achter haar andere gemeentebestuurders en enkele wijkbewoners. Op de achtergrond de werkzaamheden bij de spoorwegovergang in de Papelaan. (foto Eiiei kort nadat het tijdens de nieuw jaarsviering in vlammen opging. "En dat had niets met ons bezoek te maken", benadrukte de gemeente bestuurder. De burgemeester leek het een goed idee om leerlingen van de Vrije Academie los te laten op de kale muur bij de speelplaats. Dat zou de zaak mooi opfleuren. De burgemeester woont aan de rand van de Dobbewijk en vindt het een eer lid te mogen zijn de wijkver eniging. Voor de kinderen organi seert deze vereniging uitstapjes, bingomiddagen en een traditioneel bezoekje van Sinterklaas. Langdu rig gehuwden krijgen geschenken, zieken ontvangen presentjes en ou deren kaarten in de kantine van Steijn pallets bv. Om meer te kunnen doen voor de kinderen vroeg de vereniging giste ren om een eigen ruimte. Volgens welzijnswethouder M. Breunesse brengt een keet veel kosten en extra zorg met zich mee en zou het veel beter zijn wanneer een bedrijf in de wijk wat ruimte beschikbaar stelt. "Zo kunnen ondernemers wat te rugdoen voor de mensen die nooit klagen over de omringende indus trie", zei ze. Dat er zelden of nooit wordt geklaagd, vond ze overigens heel bijzonder in een klagerige ge meente als Voorschoten. In het verleden kon de goede ver standhouding tussen burgers en be drijven worden verklaard uit het feit dat de wijk nogal wat bedrijfs woningen telde. Tegenwoordig zijn Detailhandel Een verdere uitbreiding van het in dustrieterrein wijst de gemeente van de hand en de komst van veel publiek trekkende detailhandel wil ze zo veel mogelijk weren. De be drijven moeten niet dichter op de woningen komen en het buitenge bied wil ze handhaven. Overigens hebben slechts acht van de 17 be drijven een toereikende hinderwet vergunning en dient de wijk zich nog een tijdje te behelpen met een bestemmingsplan uit 1949. Van de verdubbeling van de spoorbaan en de aanleg van de tun- nelbak, verwachten de Dobbewij- kers alleen maar heil. Koot: "De NS hebben beloofd dat er geen extra geluidsoverlast komt en de Pape laan zal straks verder van de wonin gen af komen te liggen". De paral lelweg wordt omgetoverd tot fiets pad er er kunnen tien tot twaalf par keerplaatsen komen die de parkeer overlast in de wijk moeten ontlas ten. Ook op het terrein van defensie aan de Donklaan zijn enkele par keerplaatsen gedacht. Dat werklieden zandhopen heb ben opgeworpen in het weiland te genover de Papelaan-west is een tij delijke zaak. "Dat Ardenne-achtige landschap gaat verdwijnen", be loofde wethouder Van de Poel. Zo dra de Papelaan in een tunnelbak ligt, kómen er verkeerslichten bij de Dobbelaan. En het verkeer uit de wijk zal hier zo vaak mogelijk groen licht krijgen, beloofde Van de Poèl zaterdag. Waren de bestuurders van de ver eniging blij met de aandacht, uit de zaal klonk meermalen gezucht over de mooie maar soms vage beloften. Vooraf had de burgemeester daar al voor gewaarschuwd: "We komen hier niet om alles even te regelen, maar accentueren een blijvende re latie". Na fusie met Elisabeth Leiderdorp LEIDERDORP - Het speelplaatsje tussen de Splinterlaan en de Van der Marckstraat in het Leiderdorpse Zijlkwartier wordt opgeheven. De speeltoestellen werden vrijwel direct na de plaatsing negen jaar gele den door vandalen vernield en in brand gestoken. De gemeente zag af van herstel van de speelplaats, omdat dat enkele duizenden guldens zou gaan kosten. De speelapparaten worden nu ver wijderd. Voor kleine kinderen zijn er tussen de verschillende flats nog speeltoestellen beschikbaar. Lampen, beelden en meubels gestolen VOORSCHOTEN - Meubels, lampen en beelden zijn in de nacht van za terdag op zondag gestolen bij een inbraak in een interieurwinkel aan de Schoolstraat in Voorschoten. Aan de achterzijde van de winkel was een deur geforceerd. Via de straat achter de winkel zijn de gestolen goede ren weggebracht. Draadloze telefoons weg in Oegstgeest OEGSTGEEST - Gouden sieraden, twee draadloze telefoons met ant- woordapparatuur en een videorecorder zijn het afgelopen weekeinde gestolen by een inbraak in een woning aan de Adriaan van Ostadelaan in Oegstgeest. Onbekenden hebben de achterdeur van de rijtjeswoning geforceerd en de hele woning doorzocht. andere ziekenhuizen", vindt de woordvoerder van 'Rijnoord, ons een zorg'. "En denk ook eens aan de reistijden voor bezoekers. Die re ductie is een stukje sociale verar ming en sociale onverantwoorde lijkheid. En dat terwijl het college voor ziekenhuisvoorzieningen in zijn laatste rapport van november er nadrukkelijk op wees dat die reduc tie niet in Alphen moest worden uit gevoerd". Onverdacht De Alphense Huisartsen Centrale is een warm voorstander van het ini tiatief. "Zowel de specialisten als de huisartsen schrijven nu al anderhalf jaar lang dikke brieven over die hartbewaking en die beddenreduc tie. Het bleef echter zonder resul taat", vertelt woordvoerder H. No bel. "Nu hebben we steun gekregen uit onverdachte hoek: het college van ziekenhuisvoorzieningen. Bo vendien hebben we tijdens ge sprekken met ambtenaren van de provincie en het ministerie van wel zijn, volksgezondheid en cultuur signalen opgevangen dat Rijnoord eigenlijk fors zou moeten worden uitgebreid". "Het is niet te verkopen dat een stad die jaarlijks met 2000 mensen groeit haar ziekenhuis moet afbou wen. Vooral oudere patiënten be grijpen dat niet. Nu al merken we dat het voorzieningenniveau sterk onder druk staat. Dat zie ik in de praktijk. Ik moet mensen steeds va ker vertellen dat er in Rijnoord geen plaats is". Van onze redacteur Paul van der Kooij VOORSCHOTEN - Een wijkje met drie straten, omgeven door bedrijven. Een wijkje dat, anders dan de andere wij ken van Voorschoten, niet op het openbare riool is aange sloten. Een wijkje ook met de enige echte wijkvereniging van de gemeente. In dat wijkje, de enige Voorschotense wijk aan de westkant van het spoor, namen burgemeester en wethouders zaterdag een kijkje. de meeste woningen eigen bezit en zou geen Dobbewijker meer wer ken bij de 17 bedrijven. Toch kan wijkbestuurder Th.P. Koot mooie staaltjes van saamhorigheid ten beste geven: "Toen verhuisbedrijf Tipker wilde uitbreiden, hebben wij hem geholpen. In goed overleg kwam er een plan dat voor hem be ter en goedkoper was en ons wat minder lawaai zou bezorgen". LEIDERDORP - De Leiderdorpse politie heeft zaterdagmiddag een 26-jarige man uit Oegstgeest aange houden, die enkele bierkratten uit een opslagplaats aan de plaatselijke Lijnbaan wilde stelen. Naast de opslagplaats stond een winkelwagentje waarmee de man de kratten wilde vervoeren. De be drijfsleider meldde de politie dat de vorige avond 40 kratten uit de op slagplaats waren verdwenen. Of de Oegstgeestenaar hiervoor verant woordelijk is, wordt nog onder zocht. Oegstgeestenaar valt van steiger VOORHOUT/OEGSTGEEST Een 39-jarige man uit Oegstgeest is zaterdag gewond geraakt bij een val van een steiger. De man was juist klaar met wat opknapwerk aan de muur van een huis aan de Heren straat in Voorhout. Hij gleed uit toen hij naar beneden kwam. Met kneuzingen in gezicht en bovenli chaam is hij naar het Elisabeth Zie kenhuis in Leiderdorp overge bracht. Etenswaren en geld gestolen in koffiehuis VOORSCHOTEN - Bij een inbraak in een koffiehuis aan de Veurseweg in Voorschoten zijn in de nacht van zaterdag op zondag etenswaren en een onbekend bedrag aan geld ge stolen. Onbekenden hebben de ach terdeur geforceerd om binnen te ko- STORMSCHADE - De Leiderdorp se brandweer heeft gisteravond een dakgoot aan de Voortocht gerepa reerd met cement. Door de storm was de dakgoot losgewaaid. ALPHEN AAN DEN RIJN- /LEIDERDORP Het nieuwe actiecomité 'Rijnoord, ons een zorg' gaat zich inzetten om ver dere ontmanteling van het plaatselijke ziekenhuis in Al phen te voorkomen. Het zieken huis is gefuseerd met het Lei derdorpse Elisabeth en fusie leidt tot een beddenreductie en de sluiting van verschillende af delingen van het Alphense Rijnoord. De eerste daad van de actiegroep is het organiseren van een handteke ningenactie. De Samenwerkende Patiënten Organisaties in de Rijn streek (SPOR) en het Overlegor gaan Samenwerkende Ouderen bonden (OSO) maken deel uit van het comité. De actiegroep weet zich verzekerd van de steun van de Al phense Huisartsen Centrale. "Het is nu of nooit", vertelt H. Brand die namens de SPOR deel uit maakt van 'Rijnoord, ons een zorg'. "Deze actie is gericht op provinciale staten. We willen zo veel mogelijk handtekeningen inzamelen en ho pen op een zo groot mogelijke on dersteuning van de burgers uit deze streek. De lijsten moeten overal ko men te hangen en we willen ook een kraampje op de markt huren. Ook zoeken we contact met de kruisver enigingen en het maatschappelijk werk". 'Rijnoord, ons een zorg' stoort zich met name aan de sluiting van de afdeling hartbewaking in het Al phense ziekenhuis. "Dat fungeert als intensive-care-afdeling", vertelt Brand. "Mensen met zware opera ties kunnen nu al niet meer hier worden geholpen. En dat is toch te gek voor een ziekenhuis dat de zorg voor zo'n 100.000 mensen heeft. In geval van nood kun je hier straks niet meer terecht". Ook de inmiddels doorgevoerde reductie van 140 naar 100 bedden is het actiecomité een doorn in het oog. "Dat veroorzaakt wachtlijsten en onnodige doorverwijzing naar VOORSCHOTEN - Zo zien de gebruikers van de weg tussen Voorschoten en Wassenaar de Leidse Stevenshof. Een stuk ver stedelijking achter de groene polders rond de Papelaan. De Voorschotense wethouder F. ten Have wil de wijk achter bomen verstoppen en kreeg zaterdag, tijdens een bijeenkomst met be woners van de Dobbewijk, spon taan steun voor zijn plan van verschillende burgers. Er gingen zelfs stemmen op om meer lelijke gebieden achter bo men te verstoppen. Zo maakte een bewoner van de wijk Ade- geest zich sterk voor een rij bo men tussen zijn wijk en de ver lichte bedrijfsterreinen aan de overkant van de spoorbaan. Ook gingen er stemmen op om die be drijfsterreinen, aan Dobbeweg en Donklaan, 'af te schermen' van de omliggende polders, «oto Ook paspoort in prijs verhoogd LEIDERDORP - Het aanvragen van een rijbewijs in Leiderdorp wordt ruim vijf gulden duurder en gaat 38,50 gulden kosten. De prijs van een paspoort wordt met bijna drie gulden verhoogd tot tachtig gulden. Een uittreksel van het be volkingsregister gaat vijf gulden kosten. De extra inkomsten moeten in vesteringen dekken voor de auto matisering en datacommunicatie die bij het maken van de papieren worden gebruikt. Ook de beveili ging van de paspoorten en rijbewij zen gaat Leiderdorp meer geld kos ten. De tariefsverhogingen worden voorgesteld door het college van burgemeester en wethouders. De commissie financiën spreekt don derdag over het voorstel. INBRAAK - Bij een inbraak in een hoekwoning aan de Lange Voort in Oegstgeest hebben onbekenden gistermiddag sieraden en een bank- pasje meegenomen. De achterdeur van de woning was opengebroken. MAANDAG 7 JANUARI Lisse Mechamsatie-Tentoonstelling i Oegstgeest bridgen vcx vang 19.45 ui Voorschoten ruilbeurs De Verzamelaar, van 19.00 tot 22.00 uur in Gebouw De Werf, Schoolstraat. DINSDAG 8 JANUARI Alphen 1 spreekuur Belangenvereniging klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd, aanvang 20.00 uur. Hugo de Grootstraat. Katwijk sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeute, van 15.30 tot 16.30 uur in sportzaal Boorsma, Zwanenburg. kaartavond Invaliden Ontspan- Leiden telefonisch spreekuur Belangen- buro Gezondheidszorg, voor vrij blijvend advies en informatie, van 10.00 tot 12.00 uur tel: 071 -254654. dia-lezing: 'Aquariumwereld, deel 1over Gezelschaps- Zee- en Chiclidenaquaria. Terraria en Pa- ludaria, aanvang 20.00 uur in club gebouw K&G, J.C. de Rijpstraat 29. lezing van dr P. Maaswinkel in het AZL over 'Diabetes en erfelijk heid', de lezing heeft plaats in ge bouw 50 20.00 u l AZL. aanvang voorstelling: The Good the Bad and the Fat', mmv Astrid Seriese. Floor van Zutphen en Margrith Vre- negoor. aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Leiderdorp Artistiek Cafe met Claudia Thu- ntssen. beeldende kunst, aanvang 20.15 uur in de Hollandsche Tuyn, mg. ra', van 12.00 tot 22.00 i CNB-hallen, Tulpenstraat. mechanisatie-tentoonst van 10.00 tot 21.00 uur ii baho-hallen. Haven 10. Warmond erstbomenverbranding op WOENSDAG 9 JANUARI AJphen leugdmstuif volleybal, van 18.30 tot 19.30 uur in gymnastieklokaal van de Zonnebloemschool. Jong- kindt Coninckstraat. informatieavond over de Maori, de oorspronkelijke bewoners van Nieuw-Zeeland. aanvang 20.00 uur in centrum De Bron. Katwijk voorlichtingsavond voor reuma- patiönten. aanvang 19.30 uur in dienstencentrum 'Op de Brink'. dansavond bij Volksdansgroep Katwi|k. aanvang 20.00 uur in Tripodia. samenkomst NCVB met o.a. dia voorstelling, aanvang 20.00 uur in 10.30 tot 12.00 Stadsbouwhuis. Langegracht 72. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21 00 uur bij Vereniging Centraal Wonen. Gerestraat 20. tel: 121554. voorstelling van Herman Fin kers 'De zon gaat zinloos onder, morgen moet ze toch weer op', aanvang 20.15 uur m de Leidse Schouwburg. king met de bowlsport. van 12.30 tot 15.30 uur in sportcen trum De Does. Hoogmadeseweg bridgen in Bridge Centrum Lei derdorp. Bernhardstraat. aanvang 13.30 uur Lisse bloembollenshow Miswinterflo- ravan 8.30 tot 22.00 uur in de CNB-hallen. Tulpenstraat. mechanisatie-tentoonstellmg. van 10.00 tot 21.00 uur in de Ho- baho-hallen. Haven 10. Oegstgeest bridgen txj DDS. aanvang 19.45 ur in hotel Het Witte Huis.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9