Ritzen maakt meer kapot dan drank goedmaakt Middelbaar economie-onderwijs op Holtlant LEI voorspelt forse af name veehandelaren TEGELTABLEAUS: VERONTACHTZAAMDE SCHOONHEDEN PAGINA 8 MAANDAG 7 JANUARI 1991 Treinfeest van studenten om komst ov-jaarkaart te vieren verloopt niet geheel zonder incidenten AMSTERDAM/LEIDEN/ROTTER- DAM - "Jongens, we zijn toch geen geen voetbalsupporters?" De 'bor- reltrein' voor studenten is nauwe lijks vijf minuten onderweg of de eerste tl-balken worden los ge draaid en uit het raam gesmeten. Het treinfeest tussen Amsterdam en Rotterdam is begonnen. Later blijkt dat dit de enige trein is die Rotterdam zal halen. De studenten zwaaien met hun splinternieuwe ov-jaarkaart en doen zich tegoed aan wijn en chips. Ové, ové ové, klinkt het massaal, in een variant op het welbekende olé. Toch balen de meeste studenten een beetje. De NS heeft namelijk vlak voor het vertrek uit Amster dam twee extra dubbeldeks-treinen ingezet en veel feestvierders zijn hier in gestapt ("Vuile overlopers"). Loopt de situatie in Amsterdam volledig uit de hand, in de trein valt de narigheid mee. De trein - een sneltrein naar Antwerpen - vertrekt ondanks de complete chaos in Am sterdam precies op tijd. Hij is slechts gedeeltelijk gevuld met uit gelaten ov-jaarkaarthouders. In veel wagons zitten mensen die niets van het treinfeest af blijken te we ten. Toeristen, op weg naar Schip hol, maar ook nietsvermoedende studenten. De conducteur komt vlak na ver trek onder luid gejoel de 'studen tenwagons' binnen. Rustig begint hij alle ov-kaarten te controleren zonder te letten op aanmoedigingen als 'hondelul'. "Ach, ik vind zo'n feestje best een leuk idee". Leiden In Leiden kijken de wachtende stu denten vreemd op als ze een matig gevulde trein zien binnenrijden. "Ik zag eerst alleen maar lege wagons", zegt een meisje dat instapt. Ze wordt overstemd door een groepje leden van de Leidse roeivereniging Njord: "Njord-geil, Njord-geil, waar zijn de wijven". Tussen Leiden en Den Haag dreigt de situatie in de trein uit de hand te lopen. De meeste studenten staan op de banken of hangen aan bagagerekkken, trommelend op het plafond. Een Enschedese student, met op zijn t-shirt de kreet 'Ritzen maakt meer kapot dan drank goed maakt'. demonteert nog enkele tl- balken en het bier vloeit rijkelijk. Ruimte is er nog steeds genoeg, maar de studenten persen zich met z'n allen in twee wagons. De Haagse spoorwegpolitie, bij gestaan door enkele agenten van de gemeentepolitie, vindt dat onver antwoord. "Dit treinfeest is een lu dieke actie, daar hoort geen vanda lisme bij", klinkt het uit de spea kers. En even later: "We gaan niet weg voordat de studenten zich over de trein hebben verspreid". Een passerende machinist kijkt door het raampje en ziet de verniel de verlichting: "Hebben studenten dat gedaan? Nou, als dat de toe komst van Nederland is heb ik wei nig hoop. De boel is gewoon ge mold, jullie zijn asociaal". Dronken Na een kwartier stilstaan wordt de reis hervat. Een paar spoorwegbe ambten stappen in om de boel in de gaten te houden. Een middelbare scholiere uit Amsterdam vertelt dat ze met een vriendin is meegeko men. "Ik heb geen ov-kaart. Ik wist niet eens dat er zo'n treinfeest was, het is ook nergens aangekondigd". Een hbo-studente uit Zwolle heeft er al een hele reis opzitten en gaat na aankomst in Rotterdam nog even door. Als ze het redt, want ze is stomdronken. "Ik ben van Zwolle naar Amsterdam- gekomen en straks ga ik naar Eindhoven. Oh nee, naar Utrecht, daar heb ik een slaapplaats". Er dreigt inmiddels een soort tweespalt te ontstaan tussen de ver schillend uitgedoste studenten. De overhemd-spencer-blauwe-blazer- studenten zetten de aanval in met "Jullie zijn allemaal mietjes, wij zijn hartstikke leuk". De leren-jeklcies- puntlaarzen-studenten antwoorden met "Wat zijn die ballen stil". Vlak voor Rotterdam stopt de trein abrupt, iemand heeft aan de noodrem getrokken. "Dit is pas echt gaaf', luidt het commentaar van een jongen. "Ze kunnen er toch niet achter komen wie dat heeft ge daan". De luidruchtige aankomst in Rot terdam is het einde van het feest. De meeste studenten gaan gelijk terug naar huis. Anderen blijven wachten op de twee extra ingezette dubbel dekkers, die echter niet zullen aan komen. Beide voertuigen zijn vlak na vertrek uit Amsterdam gestrand. De Rotterdamse spoorwegpolitie is nauwelijks onder de indruk van de drukte op het perron. "Dit valt best mee hoor. Wij zijn met popcon certen en voetbalwedstrijden wel wat gewend". 'Bezoekjes' De Landelijkse Studenten Vak bond (LSVb) deelt pamfletten uit waarin studenten wordt opgeroe pen maandag 14 januari per trein een bezoekje te brengen aan een aantal instellingen 'die studenten het leven zuur maken'. De reis zal gaan langs de Informatiserings bank in Groningen, de universiteit Utrecht en de hbo-raad in Den Haag. Hoogtepunt van de dag wordt een bezoek aan het huis van minis ter Ritzen (onderwijs) in Delft. De trein is vanaf dit jaar van de studenten, schrijft de LSVb in zijn pamflet. De Rotterdamse spoor wegpolitie gelooft niet dat dat lang zo blijft: "Ach, over een maandje is de lol er weer af, dan wordt alles weer gewoon". Studenten op het Leidse station beginnen Nieuwe school gaat in augustus 1992 van start Een conducteur laat zich door een student, die een wc-ontstopper als mi- corfoon gebruikt, interviewen. Het treinfeest bleef niet in alle gevallen in deze ludieke sfeer. (foto anp> DEN HAAG/LEIDEN/LISSE - Het Holtlant College in Leiden krijgt van de provincie toestem ming om samen met het Haarlemse Frans Hals College in Lisse een school voor middelbaar economie- onderwijs te beginnen. Het is de be doeling dat de nieuwe school in au gustus 1992 van start gaat. Op dit moment wordt de haalbaarheid van een dergelijke school onderzocht door een projectgroep. Een en an der blijkt uit het 'Advies plan van spreiding en situering middelbaar beroepsonderwijs' van de provin- In datzelfde plan, dat volgende week nog moet worden besproken door een provinciale onderwijs commissie, merken gedeputeerde staten (het dagelijks bestuur van de provncie) overigens opnieuw op dat drie scholen voor middelbaar dienstverlenend en gezondheids- onderwijs (mdgo's) in Leiden echt te veel is. In januari van het vorig jaar stelden GS al vast dat de md go's van Rijnwijck en Emily Knap pert wellicht beter zouden kunnen fuseren. Over het plan van de Leidse en Haarlemse school in Lisse met mid delbaar economie-onderwijs te be ginnen zijn de provinciaal bestuur ders wel enthousiast. In de bollen streek is nu nog geen economie-op- leiding. De leerlingen die in Leiden of Haarlem een dergelijke opleiding volgen, zijn gemiddeld bijna 70 mi nuten met het openbaar vervoer on derweg. Uit leerlingenprognoses blijkt dat Vrijwilligers onderhouden 'boerenbosjes' LEIDEN - De Leidse afdeling van het Instituut Voor Natuurbescher mingseducatie (IVN) heeft een werkgroep opgericht die 'boerengerief- houtbosjes' gaat onderhouden. De vrijwilligers zijn zaterdag begonnen met het kappen en snoeien van bomen en struiken in de Ommedijksepol- Johan Kieft, oprichter van de Leidse werkgroep, zegt dat er voorlopig werk is voor enkele jaren. "We gaan tot eind maart elke zaterdagmorgen 'werken, van tien tot een uur". Vrijwillgers die mee willen werken kunnen zich melden bij Johan Kieft, tel. 125887. Lissese school mag reke nen op 430 tot 600 leerlingen, en daarmee is de school meer dan le venskrachtig. Het openen van een school in Lisse biedt bovendien als voordeel dat het Holtlant College in Leiden meer ruimte krijgt. Zonder 'verhuizing' van een deel van. de leerlingen zou er in 1992 een miljoe nen-investering moeten worden ge daan. Agrarisch Ook de vorming van drie agrarische opleidingscentra (aoc) in Zuid-Hol land, waarvoor de afgelopen maan den aanvragen zijn ingediend, krijgt de instemming van GS. De hoofdvestigingen van de aoc's ko men in De Lier, Rijswijk en Bos koop. In deze regio komen onder meer nevenvestigingen in Alphen aan den Rijn en Rijnsburg. De geografische spreiding van de drie onderwijsinstellingen is naar de mening van GS niet echt opti maal omdat de verzorgings-/voe- dingsgebied van de drie elkaar ten dele overlappen. In de toekomst moet er dan ook nauw tussen de drie aoc's worden samengewerkt. Niet alle agrarische scholen in Zuid-Holland worden in een van de drie aoc's opgenomen. Zo blijft de lagere agrarische school in Hille- gom onderdeel van de lbo-scholen- gemeenschap aldaar. De middelba re tuinbouwschool in Lisse neemt een aparte positie in. Het leerlingen aantal ligt op dit moment onder de minimumgrens van 200. Toch wil len GS niet zomaar overgaan tot af bouw van deze school. Eerst moet naar de mening van de provincie worden de levensvatbaarheid van de school nader worden onder zocht, waarbij ook de gevolgen van een eventueel samengaan met het nieuw te vestigen ecenomie-onder- wijs moet worden bekeken. LEIDEN/DEN HAAG - Het aantal veehandelaren in ons land neemt de komende jaren aanzienlijk af. Dat verwacht het Landbouw Econo misch Instituut (LEI) in Den Haag. Van de 4000 veehandelaren zullen er in het jaar 2000 nog slechts 2500 tot 3000 overblijven. Uit het rapport van het LEI blijkt dat de concurrentiepositie van de veehandel in toenemende mate on der druk komt te staan. Het aantal veehouders en slachterijen neemt af. Datzelfde geldt naar verwach ting voor het aantal dieren als ge volg van produktiebeperkingen. Bovendien leveren steeds meer vee houders hun dieren rechtstreeks aan de slachterijen, zonder tussen komst van een veehandelaar. Het bedrijfschap voor de Handel in Vee denkt dat de sanering tot stand kan komen via natuurlijke af vloeiing van oudere veehandelaren. Het Produktschap voor Vee en Vlees (PW) is minder optimistisch. Het verwacht dat de aanpassing aan de veranderende omstandigheden slechts moeizaam zal verlopen. "Het is immers gemakkelijk om veehandelaar te worden. Wie het eenmaal is, stopt er niet gemakke lijk mee". Bovendien hebben dege nen die stoppen doorgaans zo'n ^klein marktaandeel dat van verrui ming van de markt nauwelijks spra ke is, aldus het PW. Het LEI adviseert de veehandela ren hun vakbekwaamheid te verho gen, zodat ze veehouders beter van advies kunnen dienen bij de ver koop van het vee. Daarnaast zouden veehandelaren zich kunnen specia liseren in één bepaalde diersoort. Overigens heeft er niet alleen een sanering plaats onder de veehande laren. Vorig jaar september conclu deerde het LEI al dat Nederland in 2000 niet voldoende vee heeft om al le elf veemarkten bestaansrecht te kunnen bieden. In een recent on derzoek van het PW wordt voor speld dat van de veertig grote slach terijen die ons land nu telt er over tien jaar nog slechts twintig over zullen zijn. Bijna elke Leidenaar kent wel het tegeltableau in het portiek van Nieuwe Rijn 8-9. Veel gevels en portieken zijn rond de eeuwwis seling verfraaid met tegels en te geltableaus. Het merendeel is echter in de loop der jaren ver dwenen bij de modernisering van winkelpuien. Het kleine aantal dat bewaard is gebleven is vaak ernstig verwaarloosd: de tegels zijn uit het tableau gevallen of be schadigd en in sommige gevallen zijn ze zelfs volledig weggetim- merd of overschilderd. Tot nog toe zijn nog maar weinig tegelta bleaus gerestaureerd. Onlangs is in Groningen een prachtig tegel tableau hersteld en ook in Leiden zijn enkele fraaie exemplaren Tegen de wand In de Nederlanden werden tegels aanvankelijk uitsluitend gebruikt voor op de vloer. Pas in de zeven tiende eeuw kwam in het interi eur het betegelen van plinten, schouwen, wanden en dergelijke op. Dit gebeurde onder invloed van Spanje en Portugal, maar men ontwikkelde hier al snel een eigen stijl. Typerend zijn de tegels met voorstellingen van sportlie den, soldaten, dieren en bloemen. In de zuidelijke Nederlanden bleef het gebruik van tegels be perkt tot de vloeren. Vanaf het einde van de zeventien de eeuw ging men ook grote door lopende voorstellingen op meer tegels vervaardigen. Zo ontston den complete tableaus als waren het schilderijen. Met name in de achttiende eeuw waren tableaus met landschappen, zeegezichten of stillevens populair. De Nederlandse tegeltableaus waren wereldberoemd en zeer ge wild. Stadhouder prins Willem III had als koning van Engeland op dracht gegeven het paleis Hamp ton Court te bouwen. In afwach ting van de voltooiing liet hij zijn tijdelijk onderkomen aan de Theems, de Water-Gallery, deels betegelen naar een ontwerp van Daniel Marot. De tegels waren vervaardigd en geleverd door pla teelbakkerij De Grieksche A in Nederland zelf raakten de ta bleaus uit de mode. De ene tegel bakkerij na de andere sloot de deuren en aan het begin van de negentiende eeuw waren nog slechts enkele fabrieken over. Jugendstil Het fraaie tegeltableau Delft. Helaas is dit gedeelte van het gebouw al in 1698 afgebroken. Een ander voorbeeld vormt keurvorst Maximilian Emmanuel van Beieren die tussen 1734 en 1739 bij het Schloss Nymphen- burg, het jachtverblijf Amalien- burg liet bouwen. Ten behoeve van picknicks binnenshuis werd een combinatie van eetzaal-keu ken gebouwd die geheel werd be tegeld door een Delftse fabriek. Vanaf omstreeks 1760 nam de uit voer van tegels af en ook binnen Aan het eind van de negentiende eeuw bloeide de tegel industrie weer op, nu onder invloed van de uit het buitenland overgewaaide Jugendstil. Voorstellingen van dansende nimfen en dergelijke, maar ook stillevens kwamen veel voor op tegeltableaus. Deze ta bleaus werden niet meer alleen binnenshuis toegepast maar wa ren vooral een decoratief element aan de buitenzijde. Een aantal Nederlandse fabrie ken vervaardigde de tegels nog op de authentieke wijze. Het ont werp werd met de hand geschil derd of met behulp van een kar ton met gaatjes op de tegel over gebracht. De fabrieken waar zo werd gewerkt, dateerden alle nog uit de zeventiende eeuw en had den de malaise in de tegelindus trie overleefd, namelijk De Poce- leyne Fles (Delft), Van Hulst (Har- lingen) en Tichelaar (Makkum). De meeste negentiende eeuwse tegels werden echter machinaal vervaardigd met behulp van de droogdrukmethode of sjablonen. Enkele bekende fabrieken die machinaal tegels vervaardigden waren Holland (Utrecht), De Dis tel en Lotus (Amsterdam) en Ro zenburg (Den Haag). Gevels werden op verschillende an tegeldecoratie Het pand Lange Mare 53 is een eenvoudig voorbeeld van de gewoonte om de bogen bo ven vensters en deuren met sier- tegeltjes te vullen. Bij het pand Hoge woerd 18 zijn boven en on der het venster van de eerste ver dieping tegels in groene, blauwe en rode tinten aangebracht. De meeste zijn onversierd maar er zijn er ook met bloemen en vlin ders. Het meest populair waren echter de grote tableaus, al of niet voor zien van een voorstelling. Deze werden tegen de gevel geplaatst of - en dat kwam het meest voor - in de portieken van winkels. Ta bleaus zonder voorstelling waren doorgaans in één kleur uitge voerd, zoals dat in het portiek van Hogewoerd 33a. Het geheel is hier aan de bovenzijde afgesloten door een decoratieve rand. In Leiden zijn twee figuratieve ta bleaus bewaard gebleven die zeer de moeite waard zijn: het portiek van Breestraat 116 is voorzien van een tegeltableau met bloemmo tieven in de kleuren geel, groen en lila. Het fraaiste tableau vin den we echter in het linkerportiek van Nieuwe Rijn 8-9. Dit winkel- /woonhuis bestond oorspronke lijk uit twee panden. Het linker is rond de eeuwwisseling verbouwd en door de bekende Leidse archi tect W.C. Mulder voorzien van de huidige gevel. Het rechter is later aan het linker aangepast en erbij getrokken. Het rechter portiek heeft een eenvoudig tableau met onversierde tegels. Het linker daarentegen bevat het fraaiste ta bleau dat Leiden rijk is. Het is vervaardigd door de aardewerk fabriek Holland. De vloeiende ranken met lila bloemen om een geel middenvlak met de tekst Ro bes et Confections zijn typerend voor de Jugendstil. ,Ook overi gens getuigt het pand met zijn ge bogen etalageruiten en authentie ke deuren van de smaak van die tijd. Er moeten in Leiden veel meer van dergelijke tableaus zijn aan gebracht en ondergetekende houdt zich dan ook aanbevolen voor elke vorm van informatie. BLANCA VAN DEN BERG 7 januari 1991 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Een genootschap van vegetari ërs in Londen heeft gedurende de laatste drie koude weken aan arme kinderen in twee wijken zes duizend middagmalen uitge reikt, tegen een halve stuiver het maal. Het bestaat uit een bord voedzame vegetarische soep met een flink stuk zuiver brood en nog wpt toe (appelstroop, jam of zoo iets bij de homp brood.) In West-Ham, eene andere Londen- sche buurt, zijn in de laatste ne gen weken in armenscholen 28,815 soortgelijke malen door de voorstanders van het vegeta risme verstrekt. Zoo maken de Engelsche ijveraars voor „eene hervorming van het voedsel" propaganda voor hun beginsel en onderwijl bekomen arme kin deren een gezond, warm maal in deze barre winterdagen. De theorie der vegetariërs is, dat in meel van verschillende soort, rijst, mais, erwten, boonen, lin zen, enz., driemaal meer en beter voedsel zit dan in vleesch, ter wijl de vleesch eters zeventien- maal meer voor hun voedsel heb ben te betalen. Vijfentwintig jaar geleden: - Mevrouw M.M. Nieuwenhuizen (28) is sinds woensdag in hon gerstaking. Gisteren demon streerde zij op de trappen van het Haagse Stadhuis. Zij wil woonruimte voor haar zelf en haar drie kinderen René (5) Wie- be (4) en peter (2). Eerst zocht zij woonruimte voor het hele gezin, maar in November is zij geschei den. Ze liep stad en land af, op zoek naar een leeg huis of een etage. Ze sprak met aannemers en praatte met woningbouwver enigingen. Ze heeft nu tijdelijk onderdak bij een broer. Daar slapen vier volwassenen en zes kinderen op één kamertje. Drie van de zes kinderen zijn ziek. „Dit kan zo niet langer", zei ze gisteren. „Ik gebruik niet meer dan zo nu en dan een kopje thee, en 's morgens koffie. Ik zal geen hap meer eten eer ik ergens on derdak heb, en het kan me niet schelen waar en hoe."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 8