'Bedrijfsleven trekt al tijdens de opleiding aan onze leerlingen' T" A I f~~ Ij— K I LEIDSCH DAGBLAD IJl j MAANDAG 7 JANUARI 1991 Vakbekwaamheid Leidse instrumentmakers hoog aangeslagen Leidenaar wil zijn vrouw ammoniak laten drinken WD: Kabelabonnees film niet laten betalen LANGE RIJEN VOOR CD'S IN BIBLIOTHEEK Pieterskerk dicht wegens restauratie Benzinestation beroofd aan Levendaal worden geleend en teruggebracht. Tevens worden daar nieuwe leden inge schreven. Daardoor ontstonden lange wachttijden. Vanwege de drukte heeft de bibliotheek twee personeelsleden extra inge zet op zondagmiddag. Andere maatregelen worden vooralsnog niet geno- Bunnik; Hanae, dv. A. Belkasmi en H. Nakhil; Desley Esmé, dv. H.J.J. Dokman en P.H.P. den Heijer; Charles, zv. P.P. Kluivers en I.A.W. Hermans; Brian Calvin Leroy, zv. N. van den Eijkel en D A.F. Idenbürg; Willem, zv. J.A.P. Romijn en M.J.J. de Haan; Berry Ronald, zv. R. van Heyningen en W. van Rij; Serena Alida, dv. E. van der Weijden en A. de Lange; Desiree, dv. C. Duijverman en I. Vierkant; Robin, zv. J van Klaveren en E. Meijvogel; Lianne, dv. C.D. Ouwehand en C. Klinkenberg; Nienke, dv. P. Poeliejoe en R.F.B. van Dongen; Tom, zv. G. de Graaf en J. Bakker; Sanne, dv. J.T.M. Zwet sloot en G. Veldhuizen; Esther, dv. H.P. Zwei stra en E.P.D. Sonnevelë; Glenn, zv J. Dijkstra en L. Zuijderduin; Aaltje, dv. H. van der Wildt en A. Tapsa; Safya, dv. M.B. Rashwan en I.A.M. Glasbergen; Berber Margaretha, dv. J.H.L.M. Galema en M.M. de Winter; Jan Ys- brand Albertus, zv. J.H.L.M. Galema en M.M. de Winter; Lieke Marie, dv. J.H.L.M. Galema en M.M. de Winter; Adriaan, zv. W. de Vreugd en W.G. van Strien; Andrea Ester Maria, dv. H.C.M. Boskamp en J.B.A.M. Brockbernd; Fa- tima, dv. M.F. de Mooij; Eric, zv. J.C. Haasnoot en G.J. van der Gugten; Carl, zv. J.W.G. Tolido en J.M. Verhart; Grietje, dv. N.A. Kuijt en M.J. van Duijn; Giovanni Lestyo, zv. P.N. Wongso- kario en K.K. Djasmadi; Masha Cornelia Maria, dv. A.J.M. Berkhout en M.J.T. Christiaanse; Eefje Anna, dv. G.J. Friedhoff en P. Bogerd; Danila Luiza, dv. H.J. Nieuwenhuijs en D.L. Neves; Daniêlle Melissa, dv. E.D. Koolmoes en M.C. van der Knaap. Aquariumvereniging De Leidse aquariumvereniging houdt dinsdag 8 januari een contactavond. Als gastspreker is W. Postma uitgenodigd. Hij houdt een verhandeling met dia's over onder meer gezelschaps-, zee- en chilclidenaquaria. terraria en paludaria. Aanvang 20.00 uur in het K&G-gebouw aan de J.C. de Rijpstraat 29. Klaverjassen In buurtcentrum Dijk 33 start op 22 janu ari een cursus klaverjassen. Er wordt ge- wrkt op twee niveaus, beginners en ge vorderden. De twaalf lessen worden ge geven op dinsdagmiddagen van 13.00 tot 15.00 uur. Deelname kost 25 gulden. Voor informatie tel. 125736. Toneel Voor iedel- die in acteren is geïnterses- seerd of er zijdelings mee heeft te ma ken, geeft Amanda Wolzak vanaf dins dag 8 januari cursussen toneel en impro visatie in de Droomfabriek aan de Oude Singel. Er zijn cursussen voor beginners en gevorderden. Voor informatie en op gave: Amanda Wolzak, tel. 070- 3601630. Van onze medewerker Ruud Pattiapon LEIDEN "Leerlingen die hier zijn afgestudeerd kun nen na hun studie rekenen op een baan. Als men niet bij moeders pappot wil blijven zitten zijn er na de opleiding legio mogelijkheden". Dit zegt ir. A. J. Blom van de Leidse Instrumentmakers- school. De directeur ziet zich in die bewering gesteund door een in 1989 gehouden onderzoek van de Erasmus- universiteit naar de kwanti tatieve en kwalitatieve aan sluiting tussen het Middel baar Technisch Onderwijs en de regionale deelarbeids- markten in Zuid-Holland. De instrumentmakers- school scoorde wat vakbe kwaamheid en sociale vaar digheden betreft het hoogst in de sector Middelbaar Be roeps Onderwijs. Blom zegt voor honderd procent achter zijn woorden te staan. Bedrij ven in de instrumenten- en optische industrie staan al voor het beëindi gen van de studie te trappelen van ongeduld om een instrumentmaker te strikken. Een gegeven dat de in middels overleden Heike Kamer- lingh Onnes deugd zal doen want tenslotte heeft de natuurkundige zelf rond de eeuwwisseling aan de wieg van de instrumentmakers- school gestaan. Resultaat Hij onderkende namelijk het be lang van een goede begeleiding bij fysische proeven. De geboren Gro ninger zou, indien hij nog leefde, in zijn nopjes zijn geweest want de school, ondanks de relatieve onbe kendheid bij het Leidse publiek, le vert leerlingen af die wat niveau be treft hoog staan genoteerd. Bepaald geen slecht resultaat dus voor een school van een dergelijk kleine om vang (ongeveer 150 leerlingen). "We wisten niet eens dat dat onderzoek plaatsvond", aldus Blom. "Maar de uitslag is natuurlijk wel een leuke opsteker". Die positieve kwalificatie wil de LEIDEN Een 31-jarige Leide naar heeft de afgelopen dagen de vrouw, met wie hij samen woonde, zwaar mishandeld en geprobeerd haar ammoniak te laten drinken. De 30-jarige vrouw kon gisteren ontsnappen en de politie waarschuwen. De man is daarna in zijn woning aan de Langebrug aangehouden we gens zware mishandeling en po ging tot doodslag. De mishandelingen begonnen vrijdag en duurden tot zondag middag. De vrouw heeft een aantal malen geprobeerd weg te komen uit de woning maar werd tegengehouden door haar vriend. Gisteren kreeg zij toe stemming een familielid te be zoeken. Zij deed dat maar ging met dat familielid direct door naar de politie. De man weigerde de politie tot zijn woning toe te laten, waarop de deur werd gefor ceerd. De aanhouding verliep verder zonder problemen. 'College moet besluit terugdraaien' school graag behouden en Blom heeft dan ook het liefst dat een leer ling de studie van vijf jaar aan de Leidse Instrumentmakersschool volledig afmaakt. Dat geeft soms problemen want gezien de schaar ste aan gekwalificeerde arbeids krachten zijn bedrijven er als de kippen bij om een uitblinkende in strumentmaker al voor het beëindi gen van de (volledige) studie te strikken. Vaak tot ergernis van Blom. "Dat komt omdat het be drijfsleven al tijdens de opleiding aan de leerlingen gaat trekken en dat heeft best eens tot conflicten ge leid", zegt Blom. "Ik heb gewoon moeite om de leerlingen tot aan het eind van de opleiding op school te houden". Nu is het niet zo dat Blom conflic ten op de spits zal drijven maar hij is allerminst gelukkig wanneer een leerling als 'halfwas' de school ver laat. De verlokkingen van het snel geld verdienen en de mogelijkheid een portie praktijkervaring op te doen zijn zaken die een leerling maar moeilijk kan weerstaan. Blom kan dat best begrijpen maar pro beert zijn pupillen er van te overtui gen dat het beter is om met een afge ronde opleiding de school te verla ten. Competitie "Maar ik ga met de bedrijven niet in competitie", verduidelijkt Blom. "Als de leerling kiest voor het werk dan is het zijn keus". Het tijdstip dat de bedrijven willen toeslaan ligt meestal na het vierde cursusjaar, wanneer de leerling het A-diploma heeft gehaald waarmee hij in staat wordt geacht als vakbekwame kracht, maar wel onder leiding te werken. Indien de leerling er echter een jaartje aan vastplakt wordt hij opgeleid om geheel zelfstandig te kunnen functioneren. "Wij willen iemand afleveren die onmiddellijk inzetbaar is, zodat hij niet eerst hoeft te groeien in zo'n be drijf', stipt Blom nog eens aan. "Maar terwijl wij een instrument- maicer zo oreed mogelijk willen op leiden zitten bedrijven vaak met een korte-termijnvraag en gaan dan aan zo'n leerling trekken". De kans is namelijk groot, vindt Blom, dat bij een onvolledige opleiding zijn leerlingen alleen produktiewerk zullen verrichten en dat is aller minst de bedoeling van de instru mentmakersschool. Dat vijfde extra leerjaar is in de ogen van Blom der halve het verschil tussen, zeg maar, kruimeljongen en leidinggevende. Toch is het niet zo dat de school altijd maar met deze conflictsitua ties te maken krijgt. Het kan zelfs zo zijn dat de school bij contacten met de bedrijven zo optimaal mogelijk bemiddelt maar het komt evenzeer voor dat de mond--op-mond-recla- me de faam van de school vooruit- snelt. "Laatst kwam er iemand van een metaalwarenfabriek uit Wage- ningen met een tamelijk onduide lijk probleem. Tijdens het produk- tieproces deden zich storingen voor waarvan men niet precies wist waar het aan lag. Ze hadden via via ge hoord dat de Leidse Instrumentma kersschool iemand zou kunnen le veren die hen uit de moeilijkheden kon helpen". Dat bij die baan de functie van chef produktie werd aangeboden maakte het al een stuk makkelijker en Blom heeft bij die fabriek dus al een leerling kunnen plaatsen zonder dat er een sollicita tie aan vooraf is gegaan. Kennis Bedrijven die maar al te graag van de kennis van een ervaren instru mentmaker gebruik maken zijn bij voorbeeld Fokker Space en Sys tems (afdeling ruimtevaart), het Ko ninklijk Shell Laboratorium in Am sterdam (KSLA) en het FOM (Fun damenteel Onderzoek der Materie) te Amsterdam en Utrecht. "Als een leerling naar mij toekomt en vraagt of ik nog een baan voor hem weet dan kan ik hem zonder meer naar een van die bedrijven verwijzen", zegt Blom waarbij hij aanstipt dat Ir. A.J. Blom van de Leidse Instrumentenmakerschool. "Ik heb gewoon moeite o van de opleiding op school te houden". het niet gaat om individuele plaat sen en niet om tientallen tegelijk. Wanneer de afgestudeerden even wel aan de bak komen,, gebeurt dat verspreid over het gehele land. "Ze komen uit alle hoeken van Neder land en vertrekken daar ook weer naar, maar", zo weet Blom, "de meeste activiteiten zijn geconcen treerd in het westen en Noord-Bra bant". Niet vreemd natuurlijk aan gezien de moderne industrie voor namelijk daar is gevestigd en er een schreeuwend tekort is aan degelijk opgeleide vakmensen. Een pluspunt is dat tijdens de op leiding al wordt meegewerkt aan onderzoeken in opdracht van de Rijksuniversiteit. Opdrachten die serieus bedoeld zijn en niet alleen om de opleiding cachet te geven. Zo werkt de instrumentmakersschool mee aan een project voor de ver vaardiging van een mechanische hand voor gehandicapte kinderen waarbij ook TNO betrokken is en heeft het universiteitslaboratorium speciale reageerbuizen, maatglazen of glazen kolven nodig, dan worden de glasblazers van de school inge schakeld. Maatwerk - zowel voor de leerling als voor de te vervaardigen apparatuur - is daarbij een van de sleutelwoorden want om tot de Leidse instrumentmakersschool te worden toegelaten dient men wel over een redelijke ondergrond te beschikken. "Je moet wel aanleg voor exacte vakken hebben en minstens examen op het MAVO-D niveau hebben gedaan. Ons theoriepakket is namelijk van zwaar MTS-ni- veau", waarschuwt Blom degenen die zich al te lichtzinnig willen aan melden. "Daarnaast is er ook een pakket praktische vaardigheid in metaal, glas, optiek en lasertechno logie". De verantwoordelijkheid die de instrumentmaker bij het weten schappelijk onderzoek draagt weegt namelijk zwaar. Blom: "Een instrumentmaker moet waken over de kwaliteit van zijn produkten. Als een experiment mislukt dan mag een gebrekkig ont werp of uitvoering van de door de instrumentmaker vervaardigde ap paratuur daar niet de oorzaak van zijn". LEIDEN De Pieterskerk is in maart drie weken gesloten in ver band met onderhoudswerkzaamhe den. "We doen gewoon de lopende zaken, alle ramen en voegen wor den bijvoorbeeld nagekeken. Nor maal komen we daar niet aan toe. Dan is het bijvoorbeeld een pro bleem om een steiger te plaatsen omdat die de dag erna weer moet wroden weggehaald omdat er bij voorbeeld een koud buffet is", al dus een woordvoerder van de Stich ting Pieterskerk Van 4 tot en met 7 maart, op 13,14 en 15 maart en van 18 tot en met 21 maart wordt de kerk niet verhuurd. "Daartoe hebben we in overleg met het bestuur besloten. Er waren in die periode nog niet zoveel verhu ringen en bovendien scheelt het niet zoveel inkomsten omdat we in maart de stookkosten hoog zijn". Het wordt geen grote restauratie beurt en dat betreurt de stichting. De kap van de kerk is bijvoorbeeld aangevreten door knaagkevers. Ook aan de vloer moet nodig wat worden gedaan. Mogelijk wordt een gedeelte aangepakt in maart. Het is nog niet bekend wanneer de kerk echt goed kan worden gerestau reerd. LEIDEN Kabelabonnees hoeven niet op te draaien voor de kosten van een voorlichtingsfilm over het referendum. De WD-fractie in de gemeenteraad vindt dat het college van B en W het besluit moet intrek ken om 14.500 gulden uit de pot van de Stadskabei te halen voor het ma ken van de film. Dat schrijven de liberalen in een brief aan de burgemeester. Daarin wordt toestemming gevraagd voor een interpellatie over dit onderwerp tijdens de. raadsvergadering op 15 januari. De WD is van mening dat geld dat kabelabonnees betalen alleen mag worden gebruikt voor 'het te gen een zo laag mogelijk bedrag doorgeven van een breed radio- en televisiepakket'. "Eventuele winst en dienen dan ook gebruikt te wor den voor tariefsverlaging of om in vesteringen in het kabelnet moge lijk te maken", aldus fractievoorzit ter T. van der Nat. De komende ja- Jaarorde voor Japie ren moet volgens hem worden ge streefd naar uitbreiding van het aantal kanalen zonder dat daarvoor het tarief omhoog moet. "Eventuele winsten kunnen nog wel eens hard nodig zijn". De WD wijst er verder op dat het plan van het college juridisch on mogelijk is. De huidige verordening maakt het niet mogelijk om geld van de Stadskabei te gebruiken voor voorlichtingsactiviteiten van de gemeente. De opdracht om de film te maken is inmiddels al ver strekt en de verordening kan niet meer op tijd worden gewijzigd. De gemeente heeft volgens de WD altijd benadrukt dat de abon- neegelden gebruikt worden voor het kabelnet. Daarom'vragen de li beralen zich af of er als dit plan doorgaat, geen sprake is van onbe hoorlijk bestuur. Ook wordt vol gens de WD in strijd gehandeld met de inspraakprocedure. Wethouder P. Bordewijk van fi nanciën liet al tijdens een commis sievergadering weten dat het colle ge niet van plan is om het besluit te rug te draaien. LEIDEN De 76-jarige 'Japie' Aal- bersberg heeft zaterdag de jaarorde ontvangen van carnavalsvereniging 'De Leidse hutspotten'. Aalbers- berg kreeg deze onderscheiding omdat hij zich gedurende een heel lange periode heeft ingezet voor al lerlei verenigingingen in Leiden. Zo was hij 26 jaar actief voor de speel tuin Noorderkwartier. De jaarorde werd aan de voorma lige bloemenman uitgereikt tijdens het nieuwjaarsbal in het Antonius Clubhuis. Fietsen vernield LEIDEN Drie Leidenaars (20, 22 en 23 jaar) zijn in de nacht van zater dag op zondag aangehouden omdat ze in de Pieterskerk-Choorsteeg ze ven fietsen hadden vernield. Buurt bewoners zagen hen de fietsen in el kaar trappen en belden de politie. De mannen werden gearresteerd in de Breestraat. Vernieling in winkelcentrum aan Diamantlaan LEIDEN Een 21-jarige Hagenaar heeft flink huisgehouden in het winkelcentrum Diamantplein. Om wonenden hoorden in de nacht van zaterdag op zondag rond half vier glasgerinkel en waarschuwden de politie. Die trof voor het winkelcen trum de Hagenaar aan met een flin ke zak los geld. In het winkelcentrum bleek dat hij van acht winkels de ramen en deuren had geforceerd om binnen te komen. Daarbij had hij fors ge weld gebruikt. Zo waren de ramen van een fotozaak ingegooid met de snijmachine uit de slagerij. Volgens de politie is de schade vele malen groter dan de paar honderd gulden wisselgeld die de Hagenaar had buitgemaakt. LEIDEN Een benzinestation aan het Levendaal is zaterdagavond te gen elf uur bestolen. Een onbeken de nam de inhoud van de kas weg; zo'n 1800 gulden. De pompbediende was even in het pand aan het Levendaal en had het hokje langs de weg waar de be talingen plaatshebben verlaten. Vanuit het pand zag hij de deur van het hok openstaan en iemand weg rennen in de richting van de Rijn straat. Hij zette nog de achtervol ging in, maar de dief kon ontkomen. In het hokje bleek de geldkist te zijn opengebroken en- het geld wegge- Mishandeling LEIDEN Een 19-jarige Leidenaar is vanmorgen vroeg mishandeld op het Terweepark aan de achterzijde van het station. Hij had even daar voor een woordenwisseling gehad in het station en werd buiten door twee mannen aangevallen.Volgens het slachtoffer waren de aanvallers anderen dan de man waarmee hij de woordenstrijd had. De Leidenaar had een wond die moest worden ge hecht, brak een hoektand en liep di verse kneuzingen over het lichaam op. LEIDEN - Geboren: Wesley, zv. H.J. Kallen berg en M.C.J. den Eisen; Wilhelmina Marga retha Johanna, dv. A.W.F. van der Lans en C.M.H. Verhoeven; Elisabeth Christina, dv. R.A. Kuijt en J.J. Ouwehand; Chen-Ping Jac queline, dv. S.K. Hu en Y. Hu; Usanne, dv. B.H.J. Kaptijn en J.P.H. Hoogervorst; Joyce, dv. R.J. van der Blom en J.M. Crama; Jacob, zv. I. Schaddé van Dooren en J.J. Houwaard; Bastiaan Arie, zv. M. Schaap en E.S.A.M. van der Plas; Veerle Silke Chrissie, dv. W. Ravens- bergen en J.H.F.M. Brekelmans; Patrick Al- bert, zv. A G. van der Meij en C. den Haas; Jel- le Michiel, zv. G.E. van de Wege; Robin, zv. M.R. Apeldoorn; Roeland Wolter, zv. J.W. IJs- sel de Schepper en A.M.L. van Dijk; Laura, dv. R. van der Tuijn en M. Kolk; Bethel, dv. Y. Ghebbreyohanes en W. Brhane; Fabian Adri aan, zv. A. Dekker en M.H.A. Frankenmolen; Il se Jeanne Maria, dv. A.M. Captein en A.A.M. Lange rijen stonden gisteren in de Leidse bibliotheek voor de balie waar compact disc's konden worden geleend. Op de eerste uitleendag werden 600 plaatjes meegenomen. "Het was verschrikkelijk druk. We hopen dat het iets gaat afzakken op zondagmiddag", aldus een medewerkster van de bieb, die gisteren 'aan de lopende band' bezig was. Bij de balie waar de cd's werden uitgeleend, kunnen ook videobanden STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7