Aziz blijft welkom voor EG-overleg Albanië laat 393 gevangenen vrij Haïti wacht al 200 jaar op democratie Sovjetunie begint met herverdelen van grond Evangelist Serrano president Guatemala "i i Parlementsvoorzitter wil dat Sjevardnadze blijft Kleurenfoto's 9xl3cm Dixons Noodweer eist dertig levens MAANDAG 7 JANUARI 1991 BUITENLAND PAGINA 5 Van onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - De EG handhaaft de uitnodiging aan de Iraakse minister Aziz (buitenlandse zaken) om donderdag in Luxemburg te praten over de Golfcrisis. Aziz liet zaterdag plotse ling weten daar niet toe bereid te zijn. Als de twaalf met Irak willen praten moeten zij maar een delegatie naar Baghdad sturen, zo vindt Irak. Maar dat zijn de EG-landen niet van plan, omdat zo'n bezoek alleen tot doel heeft het ultimatum van de VN, dat op 15 januari afloopt, te verschuiven. MOSKOU (AP/Rtr/UPI/AFP) Sov- jet-president Gorbatsjov heeft za terdag een decreet uitgevaardigd om slecht gebruikte landbouwgron den te inventariseren. Het is de eer ste stap op weg naar een herverde ling van drie tot vijf miljoen hecta ren grond, aldus Sovjet-persbureau TASS. Volgens het decreet worden slecht beheerde gronden in een spe ciaal fonds ondergebracht waaruit wordt geput voor het opzetten van landbouwbedrijven. "Gronden zul len worden toegewezen aan pach ters, landbouwcoöperaties en indi viduen", zo luidt het decreet. Indivi duen krijgen levenslang de be schikking over de hun toegewezen gronden en mogen de gronden overdragen aan hun erfgenamen. In het decreet wordt echter niet ge sproken over eigendom van grond. De herverdeling begint dit voor jaar. De weinige privé-boerderijen in de Sovjetunie zijn, in tegenstel ling tot de agrarische collectieven, zeer succesvol: ze gebruiken maar 3 procent van de landbouwgrond in het land, maar leveren liefst 25 pro cent van de agrarische produkten. President Jeltsin van de Russi sche Federatie heeft zaterdag ge zegd dat zijn republiek de grootste bijdrage zal blijven leveren aan de Sovjet-begroting, maar die bijdrage wel met 25 procent zal verlagen. Hoewel dit percentage aanzienlijk lager ligt dan de 85 procent waartoe het parlement van de Russische Fe deratie twaalf dagen geleden be sloot, is de maatregel een duidelijke waarschuwing aan Gorbatsjov dat de Russen hun economische macht kunnen gebruiken om hun eisen in zake grotere onafhankelijkheid kracht bij te zetten. Het Russische parlement besloot ruim anderhalve week geleden de bijdrage aan het Sovjet-budget van 250 miljard roebel (670 miljard gul den) terug te brengen van 142 mil jard roebel (ongeveer 380 miljard gulden) naar 23 miljard roebel (60 miljard gulden). De volgende dag werd het besluit heftig veroordeeld door Gorbatsjov, die zei dat de eco nomie en de Unie in elkaar dreigden de storten als een van de andere re publieken eenzelfde beslissing zou nemen. In onderhandelingen die volgden tussen Russische en Sov jet-functionarissen zou volgens het persbureau Interfax zijn overeenge komen dat Rusland slechts 80 mil jard roebel (215 miljard gulden) hoeft bij te draeen. Jeltsin zei dat dat de drie Balti- sche republieken een algemeen economisch akkoord met Moskou zullen boycotten, omdat zij liever directe banden met de afzonderlij ke republieken hebben. Maar verzet van de Russische Federatie, met driekwart van de natuurlijke hulp bronnen van de Sovjetunie en de helft van de Sovjet-bevolking, zou het plan van Gorbatsjov geen schijn van kans hebben. De Comecon, de 41 jaar geleden opgerichte handelsgemeenschap van communistische landen, wordt volgende maand formeel ontbon den. Het dagelijks bestuur van de gemeenschap heeft dit zaterdag na een tweedaagse ontmoeting in Mos kou besloten. De negen landen tel lende Comecon wordt vervangen door een markt georiënteerde orga nisatie, de Organisatie voor Interna tionale Economische Samenwer king. Volgens Tass zullen de leden formeel vrij zijn met elkaar en ande re landen handel te drijven "op een markt-basis". De EG-ministers van buitenlandse zaken nodigden Aziz vrijdag uit om na zijn onmoeting woensdag met VS-minister Baker (buitenlandse zaken) in Genève, naar Luxemburg te komen. Aziz zou worden ontvan gen door de zogeheten EG-troika, bestaande uit de ministers van bui tenlandse zaken van Luxemburg (nu EG-voorzitter), Italië (de vorige) en Nederland (de volgende). In een felle verklaring liet Irak za terdag echter weten dat een gesprek met de EG geen zin heeft "omdat het EG-beleid toch wordt gedic teerd door Washington". Irak is vooral boos dat de EG een eerdere uitnodiging, in december, afzegde nadat Irak en de VS het niet eens waren geworden over een datum voor een bezoek van Baker aan de Iraakse president Saddam Hussein. Irak noemt die EG-houding nu "on gepast". De EG bewijst daarmee volgens Irak dat het volledig aan de leiband van de Amerikanen loopt. Minister Aziz heeft de Luxemburgse minis ter Poos (buitenlandse zaken) het afgelopen weekeinde wel zijn ver ontschuldigingen aangeboden voor de late afzegging. De boosheid van Irak was natuurlijk allang aanwezig voor de EG-vergadering van afgelo pen vrijdag. Irak heeft de twaalf kennelijk publiekelijk te kijk willen zetten. Achttien Belgische en evenveel Duitse straaljagers zijn gisteren naar Turkije vertrokken om deze NAVO-bondgenoot te steunen mocht het door Irak worden aange vallen. Later deze week volgen nog zes Italiaanse gevechtsvliegtuigen. Zij zullen een defensieve taak ver- Thatcher voorzitter anti-Europaclub' LONDEN (Rtr) - De oud-premier van Groot-Brittannië, Margaret Thatcher, wordt voorzitter van de zogenoemde Club van Brugge waarin een aantal Britse parlemen tariërs van de Conservatieve Partij zich heeft verenigd. De Club van Brugge is gekant tegen verdergaan de politieke integratie van Groot- Brittannië in de Europese Gemeen schap. Het blad The Sunday Tele graph maakte gisteren melding van de nieuwe functie van Thatcher. De Club van Brugge werd enkele jaren geleden opgericht i ruchtmakende toespraak cher in de Belgische plaats zij de Europese eenwording de bewoordingen aanviel. vullen. De toestellen maken deel uit van de speciale bijstandseenheid van de NAVO, de AMF (Allied Com mand Europe Mobile Force). Tur kije, dat als enig NAVO-land aan Irak grenst, had om deze hulp ge vraagd, omdat het denkt in geval van een Iraakse aanval niet alleen weerstand te kunnen bieden. Van het Duitse vliegveld Olden burg vlogen gisteren achttien Alpha-jets naar hetzelfde gebied. Italië stuurt zes F-104 Starfighters. In alle drie gevallen gaat het om oude vliegtuigen: de Alpha-jets zijn met hun vijftien jaar nog het nieuwst. De Starfighters en Mirages zijn meer dan twintig jaar oud. Daarmee wordt al aangegeven dat Belgie, Duitsland en Italië niet direct bij militaire acties tegen Irak betrokken willen worden. De toe stellen zijn alle licht-bewapende luchtverdedigingsjagers, die ook al door het ontbreken van voldoende elektronica niet geschikt zijn voor aanvalsacties tegen Irak. De vlieg tuigen zullen in Turkije onder het NAVO-commando vallen. Iran heeft gisteren de islami tische landen opgeroepen zo spoe dig mogelijk een topconferentie te houden om te komen tot een vreed zame oplossing in de Golfcrisis, zo heeft het Iraanse persbureau IRNA meegedeeld. Tegelijkertijd maakte de Engelstalige krant Teheran Ti mes bekend dat Izzat Ibrahim, vice- voorzitter van de Revolutionaire Commandoraad in Irak morgen een officieel bezoek aan Iran brengt om te praten over een vredesovereen komst tussen de twee landen en over de Golfcrisis. Een Cyprisch vrachtschip is gis teren in de Golf van Oman op een mijn gevaren en gezonken. Dat TIRANA/SHKODRA (GPD/AP) heeft een woordvoerder van het Vijf weken voor de eerste'vrije'ver- Griekse ministerie van koopvaardij kiezingen in Albanië heeft de rege- gisteren in Athene meegedeeld, rende communistische partij GUATEMALA-STAD (AP/GPD) - De evangelist Jorge Serrano is van daag officieel uitgeroepen tot win naar van de gisteren gehouden pre sidentsverkiezingen in Guatemala. Nadat driekwart van de in de twee- beslissende ronde uitgebrach- nen eigen kring dagelijks het evan gelie predikt. Alleen gaat het dit keer dan niet om een militaire dicta tor, zoals in het begin van de jaren tachtig het geval was met generaal Efrain Rios Montt. Elke zondag verscheen deze Jorge Serrano brengt zijn stem uit te stemmen was geteld, had Serrano gekend wrede dictator destijds op een voorsprong van meer dan 50 de nationale televisie om zijn preek procent op zijn tegenstander, de afte steken. Wilde je ambtenaar zijn krantenmagnaat Jorge Carpio. Van of blijven, dan moest je ook lid wor de 3,2 miljoen stemgerechtigden den van een van de evangelische kwam gisteren meer dan 40 procent sekten. niet opdagen. Over precies een Serrano heeft heilig beloofd dat week wordt Serrano als staatshoofd dergelijke taferelen zich onder hem beëdigd. niet zuben herhalen. Dat neemt ech- Middenin de nacht trokken in ter niet w^g dat hij in het verleden Guatemala-stad aanhangers van de nauw heeft samengewerkt met Rios stembusoverwinnaar luid toete- Montt. Tijdens de dictatuur was rend de straten op. De verkiezingen Serrano voorzitter van de zoge- zelf verliepen zonder noemens- noemde staatsraad, een functie die in de praktijk vaak neerkwam op die van regeringsleider. En het pre sidentschap dankt Serrano in be langrijke mate aan het feit dat de vroegere dictator zelf niet aan de stembusslag mocht deelnemen. De gekozen president heeft zich de afgelopen weken ontpopt als een sluw politicus. Hij heeft een kabinet van nationale eenheid beloofd, waarbinnen ook ruimte zal zijn voor de meer progressief denkenden. De al dertig jaar in het land strijdende guerrilla-bewegingen wil hij tevre den stellen met grondwethervor- waardige incidenten. Alleen werd melding gemaakt van een paar weg versperringen die waren opgewor pen door linkse guerrilleros. Het is niet de eerste keer dat Gua- afp) temala een president krijgt die bin- Volgens de woordvoerder zijn alle belangrijke concessie gedaan. Het mumstraf voor pogingen 23 bemanningsleden gered. Het zin- presidium van de Volksassemblee land te ontvluchten was 25 jaar. En ken van het vrachtschip is de eerste onder leiding van president Ramiz schipbreuk die in verband wordt Alia besloot zaterdag 393 politieke gebracht met de Golfcrisis die vorig gevangenen op vrije voeten te stel- jaar augustus uitbrak toen Irak Ku- len. wayt binnenviel. Ruim 200 van de 393 personen die vrijkomen, zijn gevangen gezet op woordvoerder Gene Polio beschuldiging van agitatie en pro- "een goed teken" te vinden, dat pre- paganda tegen de staat en pogingen sident Alia^positief reageert op de het land te ontvluchten. De gewond geraakt, toen militairen het op hen openden. De maakten dee^ van,eenjroep aüS öppërmac'hhge te leggen, dan hoopt Ser- ook meer grip te kunnen krij- het kele maanden geleden is die straf aanmerkelijk afgezwakt. De oppositionele Democratische Partij van Albanië (DPA) heeft het king van het gebruik leger. j j j j j Het is voor het eerst in de Guate- digd door de ongehinderde uittocht malaanc.e geschiedenis dat van duizpndpn ptnisrhp TrHpkpn uit ™aanse gescnieaenis aai Een ander opmerkelijk besluit het zuiden i i de Volksassemblee is de beper- gratiebesluit verwelkomd. DPA- Buitenland kort Rwanda Bij zware gevechten tussen het re geringsleger en rebellen in het noordoosten van Rwanda zijn 150 opstandelingen en 10 soldaten ge dood. Er vielen ook tientallen ge wonden. De gevechten hadden plaats op 5 kilometer van de grens met Uganda in de provincie Byum- bra. De overlevende opstandelin gen zouden naar Uganda zijn ge vlucht. Daar kwamen ze volgens de staatsradio ook vandaan. Maffia In Sant'Onofrio in Calabrië in het zuiden van het Italië zijn gistermor gen twee doden en tien gewonden gevallen toen gewapende mannen vanuit een auto begonnen te schie ten op het centrale plein van het stadje. De politie hield later in een nabijgelegen stadje een van de ver meende daders aan en zei dat waar schijnlijk sprake was van een vete tussen maffia-clans die al enkele maanden woedt. Executies In Iran zijn gisteren drie mannen en een vrouw opgehangen op verden king van het handelen in drugs. Vol gens het Iraanse persbureau IRNA werden de vier ter dood veroor deeld door een revolutionaire isla mitische rechtbank in de westelijke stad Nahavand. Mali Rebellerende Touraregs en de rege ring van Mali hebben gisteren in Tamanrasset, in het zuiden van Al gerije, een "vredesverdrag" geslo ten. Het akkoord voorziet in de stichting van een autonoom gebied binnen Mali voor de Touaregs in het noordelijke district Adrar. Rushdie De schrijver Salman Rushdie heeft gisteren in telefoongesprekken met een radiostation tegen mede-mos lims gezegd dat zij een misdrijf te gen God plegen indien zij proberen hem van het leven te beroven. Rus hdie wees er opbellers naar het ra diostation'op dat, in het geval hij wordt vermoord, niet zijn onsterfe lijke ziel in gevaar is, maar die van zijn moordenaar. pens door grenstroepen, politie en burgerwachten. In het verleden zijn in totaal enkele honderden Albane zen die trachtten te vluchten, door militairen van de grensbewaking onder vuur genomen. Alléén al de laatste paar maanden kwamen bij de grenzen van de volksrepubliek tientallen vluchtelingen om het le- Volgens het sfaatspersbureau ATA ging het om een groep "op het verkeerde been gezette" mensen, die met geweld over de grens pro beerde te ontkomen. De vluchters gooiden, aldus ATA, met stenen naar de grensbewakers. Enkelen van hen zouden met jachtgeweren op militairen hebben geschoten. Voor de eerste maal sinds acht da- Bij de noordelijkste Albanese gen is gisteren een betrekkelijk ge ring aantal etnische Grieken de volksrepubliek ontvlucht. kozen president op democratische wijze wordt opgevolgd. Serrano zal zich wel moeten waarmaken, wil het volk erin blijven geloven. Want de vertrekkende christendemo craat Vinicio Cerezo heeft op alle fronten gefaald. ADVERTENTIE MOSKOU (AFP) - De voorzitter van het Sovjet-parlement, Anatoli Loekjanov, meent dat het "de voor keur verdient" dat Edoeard Sje vardnadze "op zijn post blijft" als minister van buitenlandse zaken. Hij zei dit in een interview dat giste ren door de Russische televisie werd uitgezonden. "Er zijn geen grote verschillen van mening tussen Sjevardnadze en de Opperste Sovjet (parlement)", .HONGKONG-Getooid met maskers met daarop de namen van de zeven Chinese studentenleiders die zaterdag werden veroordeeld, demonstreerden mensenrechtenstrijders gisteren voor het Amerikaanse consulaat in Hong waarbij over het aangekondigde ai- Kong. Zij overhandigden een brief waarin zij VS-president Bush oproepen druk op China uit te oefenen om alle activisten vrij te krijgen die zijn opgepakt na het bloedig neerslaan van de vreedzame revolutie in 1989. De zeven studentenleiders kregen gevangenisstraffen variërend van twee tot vier jaar voor hun aandeel in de massale pro- voorkeur dat Sjevardnadze op zijn testdemonstraties. <foto ap> acteurs van de perestrojka. Het ver schil zal moeten worden aangege ven tussen zijn verklaring (in het parlement waarbij zijn ontslag aan kondigde, red) en de feiten. Dat zal moeten worden besloten door de Opperste Sovjet en voor dit mo ment is Sjevardnadze aan het werk", zei de voorzitter van het Sov jet-parlement. Bij de verrassende aankondiging zijn ontslag, op 20 december. |e komt ogen en oren tekort Loekjanov. Morgen wordt in het verklaarde Sjevardnadze de per- parlement het debat voortgezet soonijjke aanvallen op hemzelf ën waarbij over het aangekondigde at- - beleid inzake de Golf, vooral af treden van Sjevardnadze wordt ge- komstjg Van conservatieve afge sproken. "Zeker, het verdient de vaardlgden, te betreuren. Loekja- r,odze 0p zijn nQV onderstreepte dat "het parie de grootste ment het beleid van de minister vijf maal heeft geëvalueerd en het altijd goedkeurde". Het was Sjevardnad ze zelf die heeft verklaard dat de Op perste Sovjet het belangrijkste (staats-)orgaan is dat het buiten landse beleid bepaalt". MEXICO-STAD - "Atila staat voor de poort van Rome", zo ver klaarde Roger Lafontant een maand geleden op dreigende toon. Haïti stond op het punt om naar de stembus te gaan. En voor vriend en vijand was het toen al duidelijk dat de progressieve pastoor Jean-Ber- trand Aristide voor een politieke aardverschuiving zou zorgen. "Maar ik zal het niet toestaan", ver zekerde Lafontant, zoals altijd om ringd door een groepje tot op de tan den bewapende lijfwachten. Lafon tant is de leider van de alom ge vreesde 'Tontons Macoutes', de po litieke politie van Het vroegere Du- valier-regime. Net als na het vertrek van de Du- valiers, in februari 1986, is de feest vreugde onder het Haïtiaanse volk maar van korte duur geweest. La fontant heeft ingegrepen nog voor dat Aristide zijn intrede in het presi dentiële paleis heeft kunnen doen. Haïti wacht een nieuwe golf vai terreur en intimidatie. Lafontant weten wat was vooral in de laatste jaren van staat na de verkiezingen van drie het Duvalierbewind een sleutelfi- weken geleden maar weinig twijfel, guur. Hij was onder de Duvaliers De uitgemergelde massa's van ar- minister van binnenlandse zaken' men hebben er genoeg van dat de en defensie. rijken over hun lot beslissen. Machtswellust Maar of het Haïtiaanse volk deze nieuwe frustratie van hun diepge wortelde democratische verlangens zonder slag of stoot over zich heen zal laten komen? Sinds de onafhan kelijkheid in 1804 is het land voort durend gebukt gegaan onder de machtswellust van enkelingen. Keer op keer lieten zij zich uitroe pen tot 'keizer' of 'president voor het leven'. Ook na het vertrek van de Duva liers, die bijna dertig jaar aan de (foto AP) macht waren, is daar geen verande ring ingekomen. Maar dat de Haitia- nen, ondanks het feit dat bijna drie kwart niet kan lezen of schrijven, willen, daarover be- Lafontant was waarschijnlijk nooit aan zijn avontuur begonnen zonder verregaande steun in min der Duvaliergezinde kringen. Za kenmensen, industriëlen, corrupte militairen; iedereen die de afgelo pen vijfjaar zijn buik heeft rondge- geten, was als de dood voor Aristi de. De jonge priester is in Haïti uit gegroeid tot een soort symbool voor sociale rechtvaardigheid. En ver wacht mag worden dat het voetvolk hem tot het uiterste zal verdedigen. Pools kabinet telt vijf oudgedienden WARSCHAU (Rtr/UPI/DPA) - Daags nadat zijn premierschap door het Poolse parlement was goedgekeurd, heeft premier Bie- lecki zaterdag zijn uit negentien mi nisters bestaande kabinet gepresen teerd. Vijf van hen waren ook al mi nister in de regering-Mazowiecki, onder wie minister Skubiszewski (buitenlandse zaken) en Balcero- wicz (financiën). Bielecki presenteerde de club als "een regering van experts" die het tempo van de economische hervor mingen in Polen moet versnellen, met name de liquidatie van onren dabele staatsbedrijven. Hij kondig de ingrijpende bankhervormingen en de oprichting van een aandelen- beurs aan. LONDEN (AP) - De storm die het afgelopen weekeinde de Britse ei landen en Ierland trof, heeft in to taal dertig mensen het leven gekost. De kustwateren- waren zo gevaar lijk dat een echtpaar dat in de En-, gelse badplaats Brighton een wan deling over het strand maakte, plot seling werd meegesleurd. In Ierland vonden dertien men sen de dood onder vallende bomen en door andere ongelukken. Zes Zwitserse toeristen en hun Ierse chauffeur kwamen om het leven toen een enorme eik op hun busje stortte in County Galway. Bij een ander incident in Galway vonden twee mannen de dóód toen de vrachtwagen waarin zy sliepen werd verpletterd onder een omge waaide muur. Voor de kust van Wales kapseisde een chemicaliëntanker Kimya uit Malta. Tien opvarenden verloren het leven. Ook een kapitein van een vissersboot vond in de storm de dood. In Wales kwam een jongen om on der een omgevallen muur. In het Schotse Girvan vond een beman ningslid van een reddingsboot de dood. Een Turkse vrachtwagen chauffeur kwam om toen zijn voer tuig verdween in het Manchester Ship Canal. Ten slotte verdronk een kanovaarder in de Schotse Leny-ri-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5