CDA, PvdA: wacht met zenden troepen Kinderopvang blijft voorlopig kostbare zaak Wellicht kort geding over inzet troepen tegen Irak Niet ziek geweest in 1990? Gratis reisje naar Florida ^Ziekteverzuim 1 procent terug' Simons pleit voor hogere lasten burger Overvallers schieten twee mensen dood Hirsch Ballin wil Europese politiedienst MAANDAG 7 JANUARI 1991 JHBSBl PAGINA 3 Uitstel gevraagd tot na ontmoeting Baker-Aziz DEN HAAG (GPD) Het kabinet moet de resultaten afwachten van de ontmoeting tus sen de ministers van buitenlandse zaken van Irak en de VS, komende woensdag in Genè- ve, voordat wordt besloten de Nederlandse militaire aanwezigheid in de Golf uit te brei den. Dat vinden de regeringspartijen CDA en PvdA. Het kabinet praat vandaag opnieuw niers, de genie (om samen met de gens PvdA'er Melkert "ligt het voor over voorstellen om meer militaire. Britten bruggen te bouwen), een de hand eerst eens te bezien wat het eenheden naar de Golf te sturen, veldhospitaal of alsnog een squa- overleg in Geneve tussen de minis- Gedacht wordt aan het korps mari- dron F-16-straaljagers. Maar vol-, ters Aziz en Baker oplevert". Het CDA reageerde gisteren in gelijke TILBURG (ANP) - Honderdze ventien werknemers van het Til- burgse bedrijf Turbine Support Eu rope (TSE) mogen van de directie met hun partner een week op va kantie naar Florida omdat ze zi«h in 1990 niet één keertje ziek hebben gemeld. Dat heeft personal-mana ger R. Valk van TSE dit weekeinde meegedeeld. Alle andere TSE-personeelsleden (twee van de drie) blijven thuis. Zij voldeden niet aan de absolute voor waarde die de (Amerikaanse) direc tie aan de vakantie had verbonden, namelijk een jaar lang honderd pro- cent aanwezigheid, dat wil zeggen: nus uitloofde om het ziekteverzuim niet een keer ziek thuis, of te laat, of terug te dringen. Het initiatief leid- te vroeg weg, of in werktijd naar de de meteen tot felle krifiek van de dokter. vakorganisaties. Het verwijt was Met de "afvalrace", bedacht door dat mensen tegen elkaar zouden de Amerikaanse directeur-mana- worden opgezet. Bovendien werd ger, was TSE begin vorig jaar het TSE korte termijn denken verwe- eerste bedrijf dat openlijk een bo- ten. Desondanks deden vrijwel alle 360 vaste medewerkers van TSE aan de vakantie-actie mee; op een enkeling na die principiële bezwa ren had. Om maar mee te kunnen op reis nam TSE-personeel dat bij voorbeeld een griepje voelde aan komen, snipperdagen op. .Met het resultaat van de actie (exacte score: 34,9 procent) is manager Valk tevre den. Het ziekteverzuim bij TSE is volgens hem "met stukken terugge lopen" en de actie is daarom voor herhaling vatbaar. Wanneer het per soneel op het vliegtuig naar Florida stapt kon Valk nog niet zeggen. DEN HAAG (GPD) - Een aantal or ganisaties dreigt met een proces te gen het kabinet, wanneer Neder land wordt betrokken bij een Gol foorlog zonder toestemming van de Eerste en Tweede Kamer. De orga^ nisaties eisen in een brief aan pre mier Lubbers dat voor morgen avond duidelijkheid bestaat of de regering de Kamers zal raadplegen. Komt die duidelijkheid er niet, dan spannen ze een kort geding aan. Een woordvoerder van premier Lubbers wil niet reageren op de brief: "Het kabinet moet eerst nog besluiten hoe het beleidsmatig in de Golfcrisis verder wil opereren". De organisaties, waaronder de Vereniging van Juristen voor Vre de. de WDM, en Vrouwen voor Vrede, zeggen dat in de Grondwet duidelijk staat-dat Nederland niet in oorlog wordt verklaard dan na voor afgaande toestemming van de ver enigde Vergadering van de Eerste en Tweede Kamer van de Staten-ge- neraal. Alleen wanneer een feitelijk bestaande oorlogssituatie dergelijk overleg onmogelijk maakt, kan van die procedure worden afgeweken. Volgens de woordvoerder van Lubbers komt de vraag naar de pro cedure pas aan de orde als het kabi net heeft besloten hoe het zich in een Golfoorlog zal opstellen. "Dan wordt ook besloten over de proce dure in de richting van de Staten- generaal. Het land 'in oorlog verkla ren' is, aldus de woordvoerder, "overigens iets anders dan een oor logsverklaring. Het is een constate ring. En vervolgens komt ook de vraag of betrokkenheid bij een eventuele militaire actie in de Golf hetzelfde is als het land in oorlog verklaren". De organisaties motiveren hun actie juist met ongerustheid over het feit dat tot nu toe door de be trokken ministers met geen woord zou zijn gerept over de Grondwette lijk voorgeschreven procedure. De brief aan de regering, geschreven door advocaat Van den Biesen (die bekendheid kreeg door juridische procedures tegen de plaatsing van kernraketten) is ook ondertekend door enige tientallen particulieren, onder wie voormalige Tweede Ka merleden Bram van der Lek, Fred van der Spek en Marcus Bakker. VREDE - De 'gewone man' in Irak wil niets liever dan vrede. Dat is de overtuiging van de groèp Golf-Con- tact, die zaterdag uit Baghdad te rugkeerde in Nederland. Als ant- 1 woord op de 1.400 Nederlandse vre deswensen die de groep in Irak heeft bezorgd, heeft ze veel brieven van Iraki's mee teruggekregen. Eén duidelijke wens spreekt daaruit: de Iraki's willen niets liever dan vrede. bewoordingen. Hoewel CDA-Kamerlid De Hoop Scheffer nog aandrong op een zo snel mogelijke beslissing, liet een woordvoerder van fractieleider Brinkman weten dat de fractie er geen punt van maakt als het kabinet de beslissing over woensdag heen tilt. Minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) wil wel een snel besluit. De regeringspartijen blijven ove rigens sterk verdeeld over de vraag of Nederland wel meer troepen naar het Golfgebied moet sturen. PvdA- Kamerlid Stemerdink zei dit week einde dat Nederland geen grond troepen moet sturen, en niet mee moet doen aan aanvallende acties van Amerikanen. Stemerdinks op vattingen worden gedeeld door PvdA'er Melkert. Maar ze stuiten op groot verzet bij het CDA, dat verde re Nederlandse betrokkenheid al lerminst uitsluit. Nederland neemt op dit moment met drie oorlogsschepen deel aan de internationale vlootblokkade te gen Irak. CDA en PvdA hebben geen bezwaar tegen het plan om daarnaast een Nederlands veldhos pitaal op te zetten in de Verenigde Arabische Emiraten. Daarover werd vorige week al een besluit in het kabinet verwacht, maar dat is op het laatste moment (ook) uitgesteld tot vandaag. CDA en PvdA voelen beide niet veel voor suggesties uit de krijgs macht om een 5000 man sterke brigade naar Saudiarabié te sturen. Dat lijkt vanwege de politieke ver deeldheid en de twee maanden du rende voorbereidingstijd onhaal baar. SCHEVENINGEN - Ondanks de hoge golven die achter elkaar te pletter sloegen op de blokkendam in Scheve- ningen, was het daar gisteren een drukte van belang. Voor sommige dagjesmensen betekende de harde wind ech ter wel een ongewenst nat pak. De storm richtte verder opmerkelijk weinig schade aan. Voor de politie, die zich juist had voorbereid op extra werk, bleef het rustig. "We zijn wat verbaasd dat er niets gebeurd is, waarschijnlijk is vorig jaar alles al omgewaaid", aldus een woordvoerder van de Nijmeegse politie. (foto anp> GAK begint project bij duizend bedrijven: ADVERTENTIE AMSTERDAM (ANP) - Het Ge meenschappelijk Administratie kantoor (GAK) begint in de loop van dit jaar met een project in dui zend bedrijven om het ziektever zuim met gemiddeld 1 procent te rug te dringen. President-directeur van het GAK, E. de Jong, heeft dit vanmiddag bekendgemaakt in zijn nieuwjaarsrede. In het eerste kwartaal van 1991 worden door het GAK duizend be drijven geselecteerd die hun ziekte wetadministratie laten bijhouden door het GAK. In aanmerking ko men bedrijven met een hoger ziek teverzuim dan het gemiddelde in hun bedrijfstak. Een tweede voor waarde is dat zij minstens dertig werknemers tellen. Het project is gericht op intensie vere medische begeleiding van zie- Lage boete voor BASF Arnhem ARNHEM (ANP) - Justitie heeft het Arnhemse bedrijf BASF Poly meren een schikking aangeboden van 10.000 gulden. Het bedrijf wordt dan verder niet strafrechte lijk vervolgd voor de vier keer onge- lukxen die in 1988 en 1989 zijn ge beurd met de produktie van pvc-la- tex. De laatste keer, op 27 maart 1989, kwam dertig kilo van het scha delijke en zeer brandbare vinylchlo- ride vrij. Naar aanleiding van de inciden ten eiste de provincie Gelderland destijds dat BASF versneld nieuwe veiligheidsmaatregelen zou door voeren. Gebeurde dat niet, dan zou de produktie worden stilgelegd. De Arnhemse persofficier van Justitie stelde vamorgen dat die veilig heidsmaatregelen zijn genomen. Volgens hem heeft de provincie ge constateerd dat de maatregelen van BASF "op technisch en organisato risch gebied zodanig zijn, dat de ga rantie bestaat dat een incident als toen zich niet zal herhalen bij nor male bedrijfsvoering". Daarom, en omdat BASF hoge kosten heeft moeten maken voor het verkrijgen van een bedrijfszeke- re pvc-latexproduktie, heeft Justi tie, aldus de verklaring van de pers officier besloten een schikking aan te bieden aan het Arnhemse bedrijf. ke werknemers en op gedeeltelijke werkhervatting tijdens de ziekte. De Ziektewet biedt die mogelijk heid. Het aantal ziekmeldingen bij het GAK is vorig jaar met 8,3 procent toegenomen van 2,979 miljoen in 1989 tot 3,227 miljoen. De uitkerin gen uit de Ziektewet namen toe van 3,7 miljard gulden in 1989 tot 4,2 miljard gulden in 1990. De ziekte wetpremie van de bij het GAK aan gesloten bedrijfsverenigingen loopt op van gemiddeld 6,07 procent in 1990 tot 6,98 procent dit jaar. De gemiddelde ziektewetpremie van alle bedrijfsverenigingen in Ne derland is ietes hoger en neemt toe van 7,35 procent in 1990 tot 8,35 pro cent dit jaar, zo heeft de Sociale Ver zekeringsraad vandaag bekendge maakt. De gemiddelde premie ligt hoger omdat het GAK een paar be drijfstakken met een vrij hoog ziek teverzuim (zoals de bouw met een ziektewetpremie van 22,5 procent) niet behandelt. Aan uitkeringen voor arbeidson geschiktheid werd door het GAK vorig jaar 11,15 miljard gulden uit gekeerd tegen 10,7 miljard in 1989. De uitkeringen voor werkloosheid door het GAK daalde vorig jaar iets tot 2,4 miljard gulden tegen 2,6 mil jard in 1989. Dode bij brand (1) Bij een brand in een appartemen tencomplex in Apeldoorn is van morgen vroeg een 38-jarige man om het leven gekomen. Elf andere be woners konden zich op tijd in veilig heid stellen. De dood van de man is een raadsel, omdat politie- en brandweermensen hem kort nadat de brand was uitgebroken, nog voor het raam van zijn woning zagen staan. Ondanks reddingspogingen trok de bewoner zich terug in de vlammenzee. De oorzaak van de brand is onbekend, maar de politie gaat uit van brandstichting omdat kort voor de brand een knal werd gehoord. Dode bij brand (2) Bij een brand in de veestal van een boerderij in Vught is gistermiddag een jongetje van negen jaar omge komen. De brand is vermoedelijk ontstaan als gevolg van spelen met Misdrijf In zijn woning aan de Hudsonstraat in Amsterdam is gistermiddag het stoffelijk overschot van een 37-jari- ge man aangetroffen. De man, ver moedelijk al enkele dagen dood, is volgens de politie een gewelddadi ge dood gestorven. Ontsnapping Bewakers en de politie hebben za terdagavond twee gevangenen aan gehouden die kort daarvoor waren ontsnapt uit de psychiatrische ob servatiekliniek Pieter Baancen- trum in Utrecht. De twee hadden eerst een groepsleider overmees terd en hem een mes op de keel ge zet. De man werd meegevoerd naar buiten en daar vrijgelaten. Bewa kers wisten een van de gevangenen meteen te achterhalen, de ander werd door de politie met behulp van een hond weer opgespoord. Van onze correspondent Theo Haerkens DEN HAAG Ouders die zelf op vang regelen voor hun kind tot vier jaar, mogen voortaan een aanzien lijk deel van de kosten die daarmee zijn gemoeid, aftrekken van de be lasting. Dat komt voort uit een uit spraak die de Hoge Raad onlangs deed in het geval van een echtpaar dat op eigen gelegenheid een kin derverzorgster in dienst had geno- Het paar wilde de extra kosten die voor de opvang thuis werden ge maakt van de belasting aftrekken: De verzorgster koste 28.000 gulden per jaar. Dat is 20.000 gulden meer dan de eigen bijdrage van 8.000 gul den per jaar die het paar bij opvang van het kind in een crèche kwijt zou zijn geweest. Die 20.000 gulden werd van de belasting afgetrokken. Terecht, vond de Hoge Raad. Een uitspraak met opmerkelijke gevol gen. 'Bedrijfskosten' Normaal gesproken kost het 13.500 gulden om een kind een jaar lang van acht uur 's ochtends tot zes uur 's avonds in een crèche onder te brengen. Per maand is dat 1125 gul den en dat is zelfs voor tweeverdie ners met een goed inkomen een heel bedrag. Daarom geeft de over heid subsidies, afhankelijk van het gezinsinkomen. De eigen bijdrage ligt dan tussen de 60 en de 780 gul den in de maand. Er is echter steeds meer vraag naar opvang en gesubsidieerde dag verblijven kennen grote wachtlijs ten. Voor niet-gesubsidieerde crè ches moet echter het hele bedrag op tafel worden gelegd en daarom be talen steeds meer bedrijven en in stellingen mee aan de opvang van de kinderen van hun personeel. Het bedrijf kan die uitgave als normale 'bedrijfskosten' van de belasting af trekken. Deze regeling bestaat sinds 1988. Maar mensen die de pech hebben dat hun werkgever daar niet aan wil, mogen die kosten zelf niet aftrekken. De Hoge Raad bepaalde onlangs dat extra kosten gemaakt voor kinderopvang (soms) aftrekbaar zijn i belasting. Maar de kosten moeten in ieder geval worden voorgeschoten. En er moet plaats zijn. <arch Daar lijkt nu door de uitspraak van de Hoge Raad verandering in te komen. De Raad vindt dat mensen die toevallig niet via hun werkgever een bijdrage in de kosten ontvan gen, dezelfde behandeling moeten krijgen als mensen die de vergoe ding wel krijgen van hun werkge ver. De gelijkheid die de Hoge Raad met deze uitspraak nastreeft, heeft verregaande gevolgen, omdat die het fiscale beleid ten opzichte van de kinderopvang doorkruist. Bo vendien kan doorvoering ervan de overheid veel geld kosten. Immers, wie in een buurt woont waar geen crèche om de hoek zit, kan veel sneller dan tot nu toe, betaalbare opvang regelen. Zeker in een gezin met meer kinde ren, die slechts enkele dagen in de week hoeven worden opgevangen, kan dat aantrekkelijk zijn. Er hoeft dan niet voor ieder kind afzonder lijk te worden betaald en doordat het maar om enkele dagen per week gaat, lopen de totale kosten - die im mers wel moeten worden betaald, voordat ze kunnen worden afge trokken - niet al te hoog op. De ongelijke behandeling door de fiscus is voor de Hoge Raad het punt waar het allemaal om draait. Nu hoeft de overheid burgers niet koste wat kost gelijk te behandelen, maar voor ongelijke behandeling moet wel een heel goed argument worden aangedragen. Zo'n argu ment kan zijn dat een regeling j ders_nietuitvoerbaar is. De Hoge Raad heeft de zaak in middels terugverwezen naar het Gerechtshof in Amsterdam en die moet kijken of daar in dit geval sprake van is en of de staat terecht heeft getornd aan het gelijkheidsbe ginsel. PvdA-Kamerlid Vermeend vindt van niet en noemde de uit spraak van de Hoge Raad een 'door braak'. Vorige week stelde hij in schriftelijke vragen aan staatssecre taris Van Amelsvoort (financiën) voor de regels zo bij te stellen, dat van ongelijke behandeling geen sprake meer is. Financiën is echter bang dat de regeling de staat veel geld gaat kos- Gaatjes ten. Er wordt nog gestudeerd op de situatie die is ontstaan. Voorlopig echter adviseert het de burgers nog even af te wachten en geen extra kosten te maken, want het zou nog lang niet zeker zijn, dat die in alle gevallen voor aftrek in aanmerking komen. De organisaties die zich bezig houden met kinderopvang, stellen zich ook afwachtend op. Zij erken nen dat kinderopvang in bepaalde gevallen binnen bereik komt van mensen die zich die 'luxe' tot nu toe niet konden veroorloven. "Maar het blijft een dure zaak en de rekening moet wel worden betaald voordat je de kosten van de belasting kunt af trekken", waarschuwen Stichting Kinderopvang Nederland (SKON) en Hop Marjanneke die samen een groot deel van de niet-gesubsidiëer- de crèches voor kinderen tot vier jaar runnen. Overigens is het maar de vraag of het in werkelijkheid ook mogelijk is op eigen kracht en zonder steun van de werkgever kinderopvang te re gelen. De behoefte aan opvang is zo groot dat niet-gesubsidiëerde crè ches, die vooral voor bedrijven en grote instellingen werken, toch al vol zitten. En omdat de vraag naar personeel groter is dan het aanbod, is het de vraag of mensen die dat zouden willen, wel een eigen kin derverzorgster kunnen vinden. "De vraag van particulieren is voor ons geen reden om uit te breiden aldus Carla Gravendeel van SKON. Particulieren vormen minder dan tien procent van het bestand en zijn uitsluitend geschikt om "de gaatjes te vullen". "Ze zijn niet stabiel ge noeg", vindt SKON. Een verhui zing, de komst van een tweede kind dat de kosten sterk opdrijft, of het vinden van goedkopere opvangmo- gelijkeheid, maken de particulier tot een onzekere factor. De uit spraak van de Hoge Raad verandert dus misschien toch minder dan ge dacht en kinderopvang blijft een kostbare zaak. DEN HAAG (GPD) Staatssecre taris Simons (volksgezondheid) vindt dat ter wille van de sociale voorzieningen de individuele lasten van de burger omhoog mogen. Si mons zei dat zaterdag in De Volks krant. De staatssecretaris stond tot voor kort op het standpunt dat be lastingen en premies niet verhoogd zouden mogen worden. Het kabinet begint vandaag met het opmaken van de tussenbalans. Er wordt daarbij gediscussieerd over de mogelijkheden om onge veer 15 miljard gulden te bezuini gen vanaf volgend jaar. Voor het CDA is terugdringing van het finan cieringstekort en het gelijk houden van de lastendruk daarbij heilig. Maar Simons (PvdA) vindt dat het kabinet moet durven terugkomen op de afspraken in het regeerak koord over de lastendruk. In het regeerakkoord is vastge legd dat het totaal van belastingen en sociale premies beperkt zou moeten blijven tot maximaal 53,6 procent van het nationaal inkomen. "Dat vind ik een armoedige manier van politiek bedrijven. Een percen tage is de uitkomst van een inhou delijke discussie. De boekhouding mag nooit vooropstaan. Er hoort eerst een inhoudelijke discussie te worden gevoerd. De Partij van de Arbeid moet dit ook als vast oriënta tiepunt kiezen. Inhoud komt voor cijfers", aldus Simons. De staatssecretaris: "Van de bur gers mag best wat gevraagd wor den. Er is iets mis in de verhouding tussen de particuliere welvaart en het geld dat voorhanden is om voor zieningen in stand te houden". AMSTERDAM/HAARLEM - Bij roofovervallen zijn het afgelopen weekeinde twee mensen doodge schoten. In een snackbar aan de Middenweg in Amsterdam werd za terdagavond de 45-jarige beheerder met pistoolschoten om het leven ge bracht. Twee mannen waren rond elf uur 's avonds de zaak binnenge drongen en eisten geld van de be heerder die op dat moment achter de toonbank stond. Er ontstond een schermutseling, waarbij een van de overvallers een vuurwapen trok en schoten loste. Volgens de politie hebben de overvallers, die konden ontkomen, niets buitgemaakt. Vannacht kwam bij een overval op een speelautomatenhal in Haar lem de 36-jarige beheerder om het leven. Via een beveiligingsbedijf was gisteravond even voor midder nacht een overvalalarm binnen ge komen bij de politie. De politie was snel ter plaatse. De agenten hoor den toen zij uit hun auto stapten een schot. Kort daarop kwam een 23-ja- rige man met een pistool in de hand naar buiten. Hij werd overmeesterd en aangehouden. In de hal trof de politie de beheerder aan in een plas bloed. Vermoedelijk is het slachtof fer in zijn hoofd geschoten. Hij over leed even laten aan zijn verwondin gen. Drie mannen hebben in de nacht van zaterdag op zondag een café aan de Van der Hoopstraat in Amster dam overvallen. Ze bedreigden de veertig aanwezigen met vuurwa pens en gaven hen de opdracht om op de grond te gaan liggen. Toen de mede-eigenaar van het café dat niet deed, werd langdurig in het wilde weg geschoten. Een persoon raakte licht gewond. De overvallers ver dwenen zonder buit. HILVERSUM (ANP) - Minister Hirsch Ballin (justitie) is voorstan der van één centrale Europese re cherche-informatiedienst. "Op het moment dat in 1992 de controles aan de binnengrenzen in Europa worden opgeheven, moeten we ook beter kunnen samenwerken bij het opsporen van criminelen die van het ene naar het andere land gaan", aldus de minister gisteren voor de Avro-radio. De minister kondigde aan dat hij aan zo'n centrale dienst wil werken, wanneer hij in de tweede helft van dit jaar voorzitter wordt van de Eu ropese raad van ministers van justi tie. Nederland is vanaf juli voorzit ter van de EG. Hirsch Ballin steunt met zijn pleidooi het hoofd van de Centrale Recherche Informatie dienst, J. Wilzing, die vorige week ook al pleitte voor een Europese re cherchedienst.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3