LEIDSCH DAGBLAD Chaos blijft uit m spits treinverkeer BaalhEIOGD NODIG! Treinfeest wordt puinhoop VS en Irak dreigen opnieuw met oorlog PEEN, UIEN EN RUNDERVINKEN Ov-kaart bezorgt NS weinig extra drukte I DRUKKERIJ IDELTABACH Wilde actie bij Philips in Oss Staatsgreep Haïti door aanhangers Duvaliers MAANDAG 7 JANUARI 1991 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39439 Prijs fl. 1.45 Negen arrestaties en flinke schade LEIDEN/AMSTERDAM - Het treinfeest van studenten, ter ere van de ov-jaarkaart, is zater dagavond uitgemond in een gro te puinhoop op het centraal sta tion van Amsterdam. Even na middernacht werd het station met assistentie van de Amster damse politie ontruimd. Alle treinverkeer werd na sluiting van het station stilgelegd tot kwart voor een 's nachts. In totaal werden negen aan houdingen verricht. Vier men sen werden in Amsterdam op gepakt. Vijf Leidse studenten werden op het station van Den Haag gearresteerd wegens ver nieling van een kiosk op het NS- station in Leiden. laatste moment ingezette dub beldeks-treinen strandden even voorbij Amsterdam, nadat feestvierders aan de noodrem hadden getrokken. Ruim twee duizend studenten waren naar het station gekomen om mee te doen aan de 'inwijding' van de ov-jaarkaart. Een woordvoerder van de NS spreekt over een totale schade van 'enkele duizenden tot tien duizenden' gulden. De 'feest- treinen' zelf werden nauwelijks beschadigd. Wel zijn in een stil staande trein op Amsterdam CS tl-buizen, prullebakken, toilet deuren en stoelzittingen ver nield. De NS hebben een zware klus gehad aan het schoonma ken van de twee dubbeldekkers, onder meer omdat er brand blussers waren leeggespoten. In Amsterdam was op het station zelf vooral sprake van glasscha de: ruiten, kasten met vertrek- staten, automaten en glazen deuren. Het treinverkeer heeft zater dagavond laat veel last gehad van vertragingen. Dat gold met name het traject Amsterdam- Haarlem-Leiden-Den Haag- Rotterdam. Een aantal treinen werd omgeleid via Breukelen, Gouda, Woerden en over de Schiphollijn. Op de foto links: een politie- kordon probeert feestvierende studenten terug te drijven naar de hal van het Centraal Station in Amsterdam. (foto anp> Van onze verslaggevers LEIDEN/REGIO - De treinen hebben vanmorgen nauwelijks extra toeloop te verwerken gekregen als gevolg van de invoering van de ov-jaarkaart. De maandagochtendspits is voor de Nederlandse Spoorwegen vrij normaal verlopen. "Het is beslist niet veel drukker geweest", zei een NS-woordvoerder. Voor het eerst na de kerstvakantie zouden studenten massaal gebruik maken van de op 1 januari ingevoer de ov-studentenkaart. Maar waar nemers op stations in het hele land constateerden alleen in Zwolle een grotere toeloop. In het Utrechtse station was het een drukte van be lang als gevolg van de vele tv-came- ra's en persfotografen. Reizigers misten hun trein omdat ze door ver slaggevers werden aangeklampt. Op de andere stations was tiet vol gens de NS-woordvoerder normaal. In Nijmegen, Arnhem en Heerlen zelfs rustiger. Ook tussen Den Haag en Leiden was vanmorgen Qiets bijzonders te zien: iedereen had een zitplaats in de dubbeldekker. Ongeveer even veel studenten als gewoonlijk reis den met de trein naar hun eindbe stemming. Veel treinen hadden wel enkele minuten vertraging. De trein op het traject Alphen-Leiden zat goed vol, maar het was niet extreem druk. NS'ers telden vanmorgen vanaf zeven uur op de 150 belangrijkste stations de aantallen reizigers. Dit onderzoek wordt 5 weken herhaald en kan van invloed zyn op de inzet van materieel. Veel studenten maakten gister avond al gebruik van' hun jaarkaart. Vooral de intercity-treinen van het noorden naar de Randstad waren Tientallen doden bij busongeluk in Kenya NAIROBI/NEW DELHI (AFP) Bij een busongeluk in Kenya zijn giste ren 46 mensen omgekomen en 40 gewond geraakt. Het ongeluk deed zich voor in de buurt van Murang'a, in het midden van het Oostafrikaan- se land. De bus, die berekend was op het vervoer van 62 personen, had 118 mensen aan boord. Vermoede lijk als gevolg van het klappen van een band verloor de chauffeur de macht over het stuur. Daarna be landde de bus tegen een boom. Een Indiase passagierstrein is gis teren in dichte mist bij de stad Cal cutta ingereden op een vrachttrein. Bij de botsing kwamen zeker 13 mensen om het leven terwijl er tien tallen gewonden vielen. Hulpverle ners moesten snijbranders gebrui ken om de gewonden te bevrijden en de doden te bergen. Toenemende wind In de nacht en ochtend oplüarin- gen.'s Middags toenemende be wolking, in de namiddag of avond gevolgd door regen. Minimum temperatuur ongeveer 2 graden. Hier en daar vorst aan de grond. Middagtemperatuur rond 7 gra den. Wind uit zuid tot zuidwest, matig, overdag toenemend tot vrij krachtig en aan de kust en op bet IJsselmeer tot hard. De vooruitzichten voor woens dag tot en met zaterdag: Eerst pe rioden met regen en veel wind. Middagtemperatuur ongeveer 9 graden. Tegen het weekeinde wat meer zon en iets kouder. 22 PAGINA'S extreem druk vergeleken bij andere zondagen. Ook de treinen vanuit het zuiden waren goed bezet en vol ler dan normaal. Op de wegen was het vanmorgen niet drukker dan gewoonlijk. "Een normale maandagochtendspits. We hebben geen extreme files", aldus de rijkspolitie in Driebergen. Bussen Ook de busmaatschappijen NZH, Westnederland en Centraal Neder land kregen nauwelijks meer reizi gers dan op een normale maandag ochtend. Volgens woordvoerder Ja cobs van de NZH was het alleen op enkele stadslijnen in Leiden iets drukker. "Daar telden we een paar procent meer passagiers en hebbén we ook 3 bussen extra moeten inzet ten. Op het totale aantal bussen is dat echter te verwaarlozen. Chaoti sche toestanden, waarvoor sommi gen bevreesd waren, bleven in elk geval uit. Er zijn zelfs nauwelijks vertragingen geweest. En voor zo ver bekend hebben we vanochtend geen klachten binnengekregen". Woordvoerders Verwaaijen van Centraal Nederland en Bruins van Westnederland bevestigen het beeld. Verwaaijen spreekt zelfs van een betrekkelijk rustige maandag ochtend. Beide maatschappijen hadden een flink aantal extra bus sen achter de hand gehouden. Die hebben ze niet hoeven in te zetten. Controleurs en verkeersleiding van de streekvervoerbedrijven hou den ook de rest van de week de vin ger aan de pols. "Onze verwachting is dat we goed weten waar we aan toe zijn als we deze week hebben ge had", zei de woordvoerder. Hij ge loofde niet dat de chaos later deze week alsnog zal toeslaan. DEN HAAG/WASHINGTON/BAG- HDAD (GPD/Rtr/AP) - De Verenig de Staten en Irak hebben het afgelo pen weekeinde duidelijk gemaakt dat zij nog steeds bereid zijn eventu eel geweld te gebruiken om hun doel in de Golfcrisis te bereiken. VS-president Bush waarschuwde de Iraakse president Hussein zater dag voor de 'verschrikkelijke gevol gen' van zijn weigering Kuwayt vrij willig te verlaten. Hussein zei giste ren, de Iraakse dag van de strijd- OSS (ANP) - Enkele honderden werknemers van Philips in Oss heb ben vanmorgen het werk een uur neergelegd. De wilde actie was ge organiseerd door Solidair, de be drijfsorganisatie van de SP. Soli dair eist dat door de reorganisatie geen gedwongen ontslagen vallen en dat zij wordt betrokken bij de on derhandelingen. Volgens Philips moeten in Oss 190 van de 1000 arbeidsplaatsen ver dwijnen. Eerder al werd het bedrijf op initiatief van de Industriebond FNV korte tijd bezet door de werk nemers. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Winterpeen, zak 1 kilo, en uien, 1 Qö net±l kilo,samen JL.OO Rundervinken, kilo 169013.90 1/IQ 100 g ®a>®® 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten Het wapengekletter begeleidde het vertrek van VS-minister James Baker (buitenlandse zaken) op zijn reis naar Europa en het Midden- Oosten. Baker kwam afgelopen nacht aan in Londen. Bij zijn vertrek zei Baker dat hij niet zal onderhandelen met Aziz en dat hij geen tweede gesprek met de Iraakse leiding zal aangaan. Hij zal Aziz een brief van Bush voor Hus sein overhandigen. "Er is echt niets om over te onderhandelen, er zijn alleen een paar dingen om over spreken", aldus Baker. Hij wees een voorstel van Frankrijk om aan de te rugtrekking van Irak uit Kuwayt een vredesconferentie over het Mid den-Oosten te verbinden, ronduit af. Achter de schermen lijkt schot te zitten in het overleg over een vreed zame oplossing. Volgens een ver slag in de Washington Post geloven westerse diplomaten in Baghdad dat een vreedzame oplossing bin nen handbereik is. Er zouden al eni ge tijd gesprekken plaatshebben tussen de VS, Irak, Saudi-Arabië en Kuwayt. De Israëlische premier Shamir meent dat op het laatste moment een vreedzame oplossing zal wor den gevonden, maar waarschuwde de Israëliërs tegelijkertijd voor een gewapend conflict. Hij reageerde op Hussein, die gisteren herhaalde dat Kuwayt deel zal blijven uitma ken van Irak en waarschuwde dat de strijd om Kuwayt en de bevrij ding van Palestina veel offers zal vragen. Shamir zei voor de Israëlische ra dio dat men rekening moet houden met alle mogelijkheden, met inbe grip van een oplossing van de Golf crisis zonder vijandelijkheden, want "niemand wil oorlog". Van zijn kant nodigde Shamir alle Ara bische landen (waarbij hy nadruk kelijk ook Irak noemde) uit voor een internationale vredesconferen tie voor het Midden-Oosten. Die zou moeten worden gehouden na afloop van de huidige crisis. GELD VOOR AFRIKA - Minister Pronk van ontwikkelingssamen werking trekt 20 miljoen gulden uit voor noodhulp aan enkele Afri kaanse landen. Daarnaast zal hij op elke gulden die de particuliere inza melingsactie "Afrika sterft van de honger" oplevert 50 cent bijleggen. NIEUW-VENNEP Bij een verkeersongeval op de rijksweg A4 (Am sterdam/Den Haag) in Nieuw-Vennep zijn afgelopen nacht zes inwo ners van Delft, onder wie vier kinderen van 3,4,5 en 7 jaar, om het leven gekomen. Ze zaten in een personenauto die in brand vloog na te zijn aangereden door een achteropkomende wagen. Alleen een 31-jarige man, de vader van drie van de vier kinderen, slaagde er in levend uit het brandende voertuig te komen. Hij is zwaar gewond opgenomen in het VU-ziekenhuis in Amsterdam. De slachtof fers behoorden allen tot één familie. Het ongeval gebeurde omstreeks half één ter hoogte van het brugres taurant over de rijksweg. Beide auto's reden in de richting Den Haag. Over de exacte toedracht bestaat nog geen duidelijkheid. De politie van Haarlemmermeer vermoedt echter dat de bestuurder uit Delft afremde om een andere automobilist te assisteren die met pech op de vlucht strook stond. Een 28-jarige Hoofddorper, die vanaf de invoegstrook de rijksweg op wilde rijden, werd verrast door deze manoeuvre en botste met zijn auto achterop de afremmende voorganger. Beide wagens vlogen onmiddel lijk in brand. De man uit Hoofddorp raakte gewond, maar hoefde niet te worden opgenomen in het ziekenhuis. BAALBERGEN -MEUBELEN KATWIJK en LEIDERDORP 11.000 vierkante meter meubelkeus; en nu volop OPRUIM VOORDEEL (in Katwijk bovendien veel unieke tapijtaanbiedingen) §5 MEUBELPROMEN ADEKATWUK MEUBELPLEIN LEIDERDORP MEXICO-STAD/WASHINGTON (GPD/Rtr) - In Haiti is vannacht een staatsgreep gepleegd door aan hangers van het vroegere Duvalier- regime. Ertha Pascal-Trouillot, de interim-president, heeft via de radio aangekondigd dat ze is afgetreden. De nieuwe machthebber heet Ro ger Lafontant, de leider van de zoge noemde 'Tontons Macoutes', de po litieke politie van de Duvaliers. In de loop van de ochtend werd duidelijk dat de staatsgreep niet de instemming heeft van het gehele Haïtiaanse leger. Legerleider gene raal Abraham liet weten dat het le ger maatregelen neemt om de "mui terij" neer te slaan. De 'Tontons* zouden slechts het presidentiële pa leis hebben veroverd en daar ook een aantal militairen in gijzeling hebben genomen. De Verenigde Staten hebben de staatsgreep ver oordeeld. Volgens Washington wordt Pascal-Trouillot in gijzeling gehouden. Het begon allemaal met schiet partijen rond het presidentiele pa leis in Port-au-Prince. Een paar uur later verklaarde Pascal-Trouillot via de nationale radio dat de strijd krachten hun best hadden gedaan om bloedvergieten te voorkomen, maar dat het regeren onmogelijk was geworden. Lafontant was ten tijde van de Duvalier-dictatuur minister van binnenlandse zaken en defensie. Vorig jaar juli keerde hij naar Haïti terug met de bedoeling deel te ne men aan de presidentverkiezingen, maar dat werd hem op basis van de grondwet verboden. De staatsgreep is gepleegd een maand voordat de progressief ge zinde katholieke pastoor Jean-Ber- trand Aristide als staatshoofd zou worden beëdigd. Drie weken gele den behaalde hij bij de eerste vrije verkiezingen die het land ooit heeft gekend, bijna zeventig procent van de stemmen. Het is niet bekend waar Aristide zich op dit moment bevindt. (Pagina 5: Haïti wacht al 200 Jaar op democratie) Voorschoten wil bosaanplant tegen oprukkend Leiden VOORSCHOTEN/LEIDEN - De ge meente Voorschoten onderzoekt mogelijkheden om de Leidse Ste venshof 'af te schermen' met een bos of een rij bomen. Als het Rijk subsidie geeft en Leiden akkoord gaat, kan het landelijke uitzicht te rugkeren op de provinciale weg naar Wassenaar en andere westelij ke delen van Voorschoten. Dit zei de Voorschotense wethou der van financiën Ten Have zater dag tegen bewoners van het wijkje aan de westkant van de spoorlijn. Volgens hem 'vervuilt de opruk kende bebouwing van Leiden het aanzicht van de polders'. Hij heeft het ministerie van landbouw ge vraagd of er subsidiemogelijkheden zijn voor bosaanplant. Vervolgens zijn ambtenaren aan het werk gezet. Buurgemeente Leiden moet nog worden geraadpleegd over het glo bale plan. In een eerste reactie vindt Leiden het te vroeg voor een afge wogen oordeel. Enthousiast is men allerminst, maar torpederen wil ze het idee nog niet. De wethouder wil wachten met de uitvoering tot duidelijk is of de rijksweg 11-west in de polder tus sen Stevenshof en Voorschoten wordt aangelegd. De bosrand kan op of naast dat tracé komen. Als het aan Ten Have ligt komen de bomen zo ver mogelijk de polder in te staan. Hij wil wel voorkomen dat re creanten het bos gebruiken. "Het moet iets worden waar je van af stand naar kijkt", zegt hij. Karin Brienesse valt net buiten g medailles op WK PERTH (ANP) - De Nederlandse Q zwemster Karin Brienesse is van- ochtend op de 100 meter vrije slag LJ bij het WK-zwemmen in het Austra- lische Perth net buiten de medailles gevallen. Ze werd vierde achter de Amerikaanse Haislett, de Franse Plewinski en de Chinese Yong. j3l Brienesse maakte een tijd van 56,34 sec, ruim een seconde langzamer dan de winnares uit de VS die aan- tikte na 55,17 sec. Bij de mannen eindigde de Ne derlander Ron Dekker in de finale I van de 100 meter schoolslag op de achtste en laatste plaats. Zijn tijd was 1.02,75 sec. Winnaar werd de Hongaar Norbert Rozsa in een nieu we wereldrecordtijd van 1.01,45 sec. I Het zilver ging naar de Brit Moorhouse en het brons naar de Ita- liaan Minervini. Daphne Jongejans slaagde er op de 1 meter-plank niet in in de voet- ,j sporen van broer Edwin (goud) te treden. Ze werd teleurstellend elfde i in het eindklassement óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28,75 Ik neem een kwartaalabonnement 76.75" Ik neem een jaarabonnement 298.60' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode .Tel Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1