'Je moet nieuwe timbres zoeken' Traditie en nieuwtjes tijdens Leidse Jazzweek Mozart op James Last-wijze Dove slagwerkster Evelyn Glennie wil veel mensen bereiken Symboliek voor gewone mensen bij Forum Ontwapenende innigheid door pianist Frank van de Laar Nationale Ballet gaat op tournee MAANDAG 7 JANUARI 1991 PAGINA 19 Geslaagd Noordwijks Nieuwjaarsconcert Gehoord: Noordwijks Nieuwjaarsconcert 91, m.m.v. de Harmoniekapel "Crescen- o.l.v. Jan Mey en het Noordwijks operet- jezelschap "Mozaïek", het R.K. dames- herenkoor St. Jeroen en de Seaside Sin gers o.l.v. Cees Borger op zondag 6 januari 1991 in Hotel Oranje te Noordwijk. Het Noordwijks Nieuwjaarscon cert in 'De Wintertuin' van Hotel Oranje was tevens een lustrum- concert. Voor de vijfde keer in middels werd het nieuwe jaar op muzikale wijze ingeluid, waar mee het concert langzamerhand een traditie is geworden. De deelnemende muziekvere nigingen, alle van Noordwijkse origine, verzorgden een afwisse lend programma met overwe gend licht-klassieke muziek. De wintertuin van het hotel was overvol belangstellenden. Het is een ruime, met een glazen dak overspannen, lichte zaal met een helaas nogal droge akoestiek, waardoor veel van het stralende van sommige muziekstukken vanwege het ontbreken van ook maar de geringste nagalm goed deels verloren ging. Dit euvel verbleekte echter bij het enthousiasme waarmee door koor en orkest o.l.v. twee bezie lende dirigenten gedurende een kleine twee uur gemusiceerd werd. Voor meer dan duizend be langstellenden was het geen mi nuut teveel, getuige de inzet waarmee met name tegen het ein de van het concert nog vol vuur meegeklapt en uit volle borst meegezongen werd. De dirigen ten, Cees Borger (koren) en Jan Mey (harmonie) stelden een over wegend klassiek programma sa men van een met name na de pau- ze vederlicht karakter. De onder delen waren afwisselend voor koor, voor harmonip en voor koor en harmonie tezamen en werden "aan elkaar gepresenteerd" door Inge Kouwenhoven en Jos West geest. In verband met het 200e sterfjaar van Mozart waren van deze componist drie werken ge programmeerd. Na de opening met de 'Ambro- siaanse lofzang' van E. Gebhard volgde werk van Mozart, Handel, Joh. Strauss jr., Verdi en Peter van Anrooy. Met name bij een stuk als het Motet voor koor en or kest 'Ave Verum Corpus' KV 618 van Mozart bleek al te duidelijk, dat het geluid niet voldoende vrij kon komen. In het algemeen liet de homogeniteit van het koor, vooral bij de dames, hier en daar te wensen over. Een samenvoe ging van drie verschillende koren is dan ook geen kleinigheid. In het ferme 'Hallelujah' van Handel kwam het koor beter uit de verf. Het 'uitpakken' gaat het duidelijk beter af dan het subtie lere werk in de meer gedragen en langzame passages. Hetzelfde gold in mindere mate voor de Harmoniekapel 'Crescendo', die onder leiding van Jan Mey overi gens uitstekende prestaties ver richtte, zowel alleen, als in samen werking met het koor. In de Piet Hein Rapsodie uit 1909 van Peter van Anrooy is de melodie op 'Piet Hein, zijn naam is klein' op inge- zieuze wijze verweven. Het is een moeilijke compositie, die door 'Crescendo' niettemin fraai werd vertolkt. Met 'Wien bleibt Wien', 'Ja, so singt man nu in Wien' van Joh. Strauss jr. en de ouverture F. von Suppés 'Ein Morgen, ein Mittag und ein Abend in Wien', een ope rette die overigens helaas verlo ren is gegaan, vond na de pauze een verschuiving plaats naar het meer populair-klassieke genre. Elvira Madrigan KV 467, ofwel Concert in C, 21 van Mozart werd uitgevoerd in een James Last- achtig arrangement, waarmee al weer blijkt hoe ruim het eerbe toon aan een grote componist kan worden opgevat. 'Alle Menschen werden Brü- der' zingt het koor met Beetho- vens 'Ode an die Freude'. Dit jaar bestaat de badplaats 125 jaar en 1 met het voor die gelegenheid van stal halen van het aloude 'Noord wijkse Volkslied' in bewerking voor koor en orkest hoopt men, dat dit vaker en vaker zal klinken. Op verzoek staande klonk uit meer dan duizend monden het re frein: "Ja, daar wil ik 't liefst wonen" (3x). De overigens potsierlijke tekst geeft blijk van een 19e- eeuws chauvinisme dat maar be ter 19e-eeuws kan blijven. Met de 'Radetzky-mars' van Joh. Strauss sr. besloot 'Crescendo' een bij zonder geslaagd Noordwijks Nieuwjaarsconcert 1991. MARCEL VAN BAARLE LEIDEN Vaste gegevens en drie nieuwtjes bepalen de Leidse Jazz week die van zaterdag 12 tot en met zaterdag 19 januari op verschillende podia in Leiden wordt gehouden. Een Dixie Swing-concours opent het festijn met een eerste voorronde op zaterdag de 12de. De zaterdag er na spelen de drie uit die voorronde overgebleven orkesten 's middags om twee uur in De Waag. In de pau ze zal daar de negen mansformatie 'Nine is Fine' optreden. Dat gebeurt 's middags om vier uur. In de tus sentijd bepaalt de jury wie zich de winnaar van het Dixieland-con- cours mag noemen. Workshops onder leiding van o.a. Jeroen Koning en Peter Krijnen zijn het tweede nieuwe item in deze langzamerhand traditie geworden jazzweek. En verder is er de Golden Tulip Trophee die dit jaar voor de eerste maal aan de beste solist of band zal worden uitgereikt. Traditiegetrouw horen in dit pro gramma natuurlijk het Key Town Jazzfestival (op 19 januari in de Stadsgehoorzaal) en de Kroegen tocht (op woensdag) compleet met borrelbus thuis. De organisatoren zijn ervan uitge gaan een zo compleet mogelijk jazz programma op diverse podia in de stad te bieden. Vandaar dat Blues specialist Ronald Abrams uit de VS van de partij is, maar ook het Leids Studenten Jazz Gezelschap. Neppie Noya zal als special guest optreden, maar ook het gospelor kest St John's Jazz pelgrims (op zondag 20 januari in de Hartebrug- kerk) is samen met (een deel van de band) van de United Airforces in Europe van de partij. In de Taffeh-tempel van het Rijksmuseum van Oudheden zal een Gershwin-programma te horen zijn en in de Leidse Schouwburg is het trio Pim Jacobs met twee jonge musici, Bernard Berkhout (klari net) en Frits Landesbergen (vibra foon) als gast. De organisatoren denken overi gens nu al weer aan volgend jaar. Dan is het de bedoeling, aldus Dick Wansink, om een 'modern jazz- night' te organiseren. "Waar, dat dertig "veertig weten we nog niet, maar het moet in door £rik van der Lujt, jim elk geval een zaal zijn waar een en Michel Turk blind paard geen kwaad kan doen. Leids volkshuis: 17 jan. 20.00 uur Dat geeft dan zon lekker, rokerig Lejds Studenten Jazz Gezelschap. - Hartebrugkerk: 20 jan. 14.00 uur Gospelconcert. 21.00 uu semble. Leidse Schouwburg: 15 jan. 20.00 uur Sweet Sweet, twee jazzgene- raties bijeen. Taffehtempel: 15 jan. 22.00 uur Orkest van Koos Mark met als so liste de zangeres Ingrid Mank spe len Gershwin. Tevens werkt Philip Paar met zijn vaste kwintet aan dit programma mee. woensdag 16 jan. kroegentocht in een groot aantal Leidse café's. Kapelzaal K&O: 17 jan. Paola Tuin brengt liederen uit de jaren ijftig, begeleid - Es MILETIC Een aanzienlijk deel van de collectie van de Am sterdamse beeldhouwer Miletic is vanmorgen beschadigd ge raakt bij een felle brand in zijn woonboot. Niemand raakte ge wond. De oorzaak van de brand is onbekend. sfeertje, waar tot zes uur 's ochtends sessions kunnen worden beluis terd". Het programma van de Leidse Jazzweek in het kort: De Waag: 12 jan. 14.00 uur: ope ning Jazzweek door Fred Racké; Dixie Swing-concours: 22.00 uur: Ronald Abrams; 13 jan. 20.00 uur Workshop, 22.00 uur Bleu Friends met speciale gast Boris van der Lek; 14 jan. Workshop, 22.00 uur Bernard Berkhout en Swingma- tes; 15 jan. workshop, 22.00 uur D- Code en Wout Wantenaar, speciale gast Neppie Noya; 16 jan. Leids Studenten Jazz Gezelschap; 17 jan. workshop, 22.00 uur Coupe Cu- bana; 18 jan., 21.00 uur Big Band the Ambassadors (USA), 22.00 uur uitreiking Golden Tulip Trophee, t Surinaams 24.00 uur Jam Session; 19 jan. 14.00 Music Ensemble, uur finale Dixie Swing- ROTTERDAM - De jonge Schotse slagwerkster Evelyn Glennie bracht zaterdagavond met het Rot terdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Jac van Steen de Europese première van het Marimba-concert van Richard Rodney Bennett. Ter wijl ze in de solistenkamer de ma rimba uitprobeert, zegt ze: "Dit con cert vermengt elementen van eigen tijdse muziek en jazz. Dat spreekt mij aan. Ik houd niet van al die vak jes. Ik denk dat ik voor slagwerk ge kozen heb, omdat het zo enorm ge varieerd is. De mogelijkheden zijn legio. Binnenkort hoop ik in Lon den een concert voor slagwerk en gamelanorkest te doen. Ik houd er van elementen uit verschillende culturen te vermengen. En daarmee hoop ik componisten te inspireren. Laborinthus II van Berio is natuur lijk een spannend stuk, maar we hebben veel meer nodig". Het is duidelijk: Evelyn Glennie spreekt liever over haar vak, dan over haar handicap. "Mijn beroep is mijn hobby". En, als men haar zo enthousiast hoort spreken, laat staan als men haar hoort spelen, is het bijna onvoorstelbaar: sinds haar twaalfde jaar kan Evelyn niet meer horen. Ze is voor 100 procent doof. Zelf is ze er heel nuchter over: "Hoewel ik op school heel veel inte resses had en moeilijk kon kiezen, heb ik zelf nooit getwijfeld of ik een muziekopleiding zou kunnen doen. Wel was er aanvankelijk twijfel bij mijn docenten (van de Royal Acade my of Music, in Londen), vooral om dat ik niet zoals de meeste studen ten het orkest in wilde. Ik heb daar door alles alleen moeten ontdek ken, maar het is goed als jonge men sen niet te veel afhankelijk zijn van Evelyn Glennie: 'Ik wist precies wat ik wilde'. hun leraar. Het maakt ze lui. Ik ben haar doofheid toenam, het spelen in niet of nauwelijks beïnvloed door een ensemble op de gebruikelijke andere slagwerkers. En ik wist pre- wijze problemen ging opleveren, cies wat ik wilde". Maar al snel ontdekte ze, dat ze, In haar vorige jaar verschenen auto- door haar gevoeligheid voor trillin- biografie vertelt Evelyn dat, toen gen te ontwikkelen, het echte horen niet echt hoe je precies sterk of zacht op een instrument moet spe len. Dat is een kwestie van uitprobe ren, aanvoelen. En het hangt van de context van de muziek af, je moet al die timbres van zo'n instrument ontdekken. Je moet je fantasie gebruiken, nieuwe klanken zoeken. Kijk naar de jazz-musici of musici uit Latijns- Amerika, die hebben iets heel oor spronkelijks. Ieder optreden heeft dan iets unieks, met een spontani teit die bij zogenaamde klassieke musici vaak ver te zoeken is. Als mijn pianist, met wie ik al lang sa menspeel, plotseling een kleine im provisatie maakt waarop ik moet re ageren, krijgt het geheel ineens iets heel fris. Bij het samenspelen met een orkest lees ik mee uit een piano- uittreksel, maar men is gewend de solist te volgen. Het is voor alles een kwestie van goed oogcontact. Maar dat geldt voor iedere musicus". Het gaat Evelyn niet alleen om het promoten van slagwerk als solo- instrument, door zoveel mogelijk stukken te spelen en opnamen te maken. Ze vindt het ook belangrijk om mensen te bereiken, die weinig kans krijgen om live-muziek te ho ren. "Ik hoef niet altijd in grote con certzalen te spelen, ik denk ook aan mensen in dorpjes op het platte land, of bijvoorbeeld aan gevange nen". Vorig jaar verscheen haar eer ste CD, met korte, gedeeltelijk lich te stukken, gedeeltelijk eigen be werkingen van bekende klassieke werken, zoals Chopins Etude voor (Foto GPD) de zwarte toetsen. van tonen niet meer nodig had. "Ik bleek een absoluut gehoor te heb ben en ik lees een partituur als een boek. Het belangrijkste is dat je exact weet hoe de muziek moet klinken. Heel vaak leren studenten ENSCHEDE Opera Forum is het Mozart-jaar begonnen met een nieu we produktie van Die Zauberflöte die, een dag na de première in En schede, gistermiddag al op de tv te zien was. De enscenering is van de Italiaanse regisseur-ontwerper Vit- torio Patané, die hiermee de Mo- zart-cyclus afsluit die hij een aantal jaren geleden bij Forum is begon nen. Het is een betrekkelijk eenvou dige enscenering, en in het licht van zijn vorige Mozartprodukties bij Fo rum (die binnenkort heropgevoerd zullen worden) zeker niet de minste. Een aantal maanden geleden strandde 'Don Giovanni' bij Forum op een matige zangersbezetting en een regie waarin Patané aan het over-interpreteren geslagen was. Vocaal komt deze 'Zauberflöte' heel wat beter over. Forum heeft er ver standig aan gedaan twee rollen hier goed te bezetten. De Duitse bariton Ralf Lukas is een uitstekende Papa- geno (ook als acteur) en zijn landge- Verder is de bezetting van een de gelijk gemiddelde: met de Mexi caanse tenor Ramon Vargas als een nette Tamino en de Hongaarse Ve- ronika Fekete als pregnante Konin gin van de Nacht. De Tsjechische bas Jiri Kalendovsky (Sarastro) zingt in de laagte fraaier dan in het middenregister. De Drie Dames, met Miranda van Kralingen als aan voerster, vertonen geen zwakten; de Drie Knapen van het Poolse Nachtegalenkoor zijn alleen maar schattig. Muzikaal gezien viel er wel wat af te dingen op de verrichtingen van het Forum-orkest dat onder Roelof van Driesten nogal ongelijk en rafelig klonk. De dirigent had, zo te horen, met zijn zangers ook wei nig afspraken over de delicatere kanten van de frasering gemaakt (of kunnen maken). Dat Ralf Lukas omdat hij Duitser is beter met zijn spreekteksten om gaat dan Ramon Vargas of Jiri Ka lendovsky met hun moeizame Duits, versterkt dat effect nog. Vol gens Patané is Mozarts Vrijmetsela rij er een voor 'gewone mensen' en dat laat hij dan ook zien: zelfs de Moor Monostatos (Andreas Conrad) is niet als een volstrekte slechterik getypeerd, hij is meer 'algemeen menselijk' slecht. Patané's aankle ding is volstrekt traditioneel gehou den: een mengsel van 18e-eeuwse en fantasiekostuums. Een muur met poorten staat zowel voor de Tempel als voor de wereld van de Koninigin van de Nacht en de poor ten bieden handige doorkijkjes naar allerlei gebeurtenissen. Die Zauberflöte wordt in janu ari gespeeld in Tilburg (7), Roer mond (9), Den Haag (11 en 13), Leeuwarden (15), Breda (17) en Heerlen (19). In oktober en no vember volgt een tweede reeks opvoeringen met een andere be zetting. Ook dit jaar staan twee CD's op stapel. "De ene heet Light in Dark ness. Ik bespeel daarop allerlei soorten slagwerk. Het is een meng sel van allerlei repertoire, stukken van de laatste 30 jaar. Als ik zou componeren, zou ik korte stukken willen schrijven, voor televisie of film. En een stuk voor militaire trommel, daar houd ik van". Dit jaar gaat Evelyn Glennie voor het eerst uitvoerig op tournee. Op stapel staan reizen naar Australië, Noorwegen, de Verenigde Staten en Japap. "Ik was er aan toe eens buiten Groot-Brittannië te kijken. Engeland is niet echt een slagwerk- land, hoewel al wel een aantal com ponisten werken voor mij hebben geschreven. In Denemarken bij voorbeeld is er een enorme opbloei, omdat jonge slagwerkers compo nisten aanmoedigen om voor hen te schrijven. Ook in Nederland ge beurt er veel op dit terrein. Maar het Mekka van het slagwerk ligt in de Verenigde Staten, alleen al qua hoe veelheid materiaal. En er wonen zo veel soorten mensen, wat de inte gratie van muziekstijlen in de hand werkt. Men kan er naar hartelust ex perimenteren. Wel dreigt men daar het accent erg op techniek te leg gen; voor Amerikanen is muziek" bijna een sport. Maar voor de echte muzikaliteit moetje toch in Europa zijn". "You know Bach's wonderful Chaconne for solo violin. If only I could reach his shoulder with mi ne, for the piano!!". Dit schreef Carl Nielsen (1865-1931) aan zijn dochter vlak voor de uitvoering van zijn Chaconne opus 32. Niet alleen dat beide chaconnes in d- klein geschreven zijn, maar voor al de opening van Nielsen's stuk deed mij al sterk denken aan Bach's strakke markante .op bouw. Als Nielsen gaan module ren, overgaat in andere toonsoor ten zoals D-groot, romantisch het thema uitspint en zich zet aan va riaties op zijn thema, dan wordt de muziek typisch Nielsen: ro mantisch maar nooit sentimen teel, en met een eigen stijl. In dit stuk laat Frank van de Laar al meteen een zeer persoonlijk toucher horen. Tere, bijna weke melodieën blijven evenwichtig en subtiel gedoseerd. Ook als hij in felle hartstochtelijker delen fors uithaalt, wordt zijn spel nooit ongecontroleerd slagwerk. Van de Laar behaalde dan ook cum laude zijn U.M. (Uitvoerend Musi cus) aan het Sweelinck Conserva torium in Amsterdam en sleepte diverse prijzen in de wacht zoals de 3e prijs op het internationale Brahms concours (Hamburg), eerste prijs Sweelinck concours en in 1990 nog de Ronde Lutherse Kerk prijs in Amsterdam. Het vervolg van zijn programma keuze in de Muzenhof was tradi tioneler. Van de grote pianower- ken van F. Schubert wordt de Wanderer Fantasie in C groot wel het meest uitgevoerd. Dit monu mentale stuk (dat Liszt bewerkte voor piano en orkest) getuigt van het klassiek romantisch karakter van Schubert. Juist dit karakter kwam volledig tot zijn recht on der de virtuoze uitvoering van Frank van de Laar, lyrisch ge speeld met een sterk natuurge voel, zo eigen aan de muziek van Van de Laar's geliefde componist Franz Schubert. Na de pauze Schumann's "Kreis- leriana" opus 16. Het dankt zijn naam aan het pseudoniem "Ka pellmeister Kreisler", waaronder E.T.A. Hoffman een reeks artike len over muziek schreef. Schu mann droeg déze stukken op aan zijn vriend Chopin en zelden was hij zo verwant aan deze compo nist als hier. Met behoud van Schumann's persoonlijkheid legt hij in deze muziek ontwapenende innigheid tegenover schrille de monie. Beide facetten onthulde van de Laar op zijn "modern" ro mantische manier: soms met iets teveel pedaal, dat ik eigenlijk in alle stukken wat te weelderig en omfloerst vond gedijen, zij het dat dit "iets teveel" echt maar een fractie afdeed aan dit subliem muzikale en weldoordachte spel. LIDY VAN DER SPEK AMSTERDAM (ANP) - Het Nationale Ballet gaat dit jaar drie keer op tournee. In april reist het dansgezel schap naar Duitsland en Luxemburg. Op 23 en 24 april treden de dansers op in Frankfurt, op 26 en 27 'april in Kassei en op 29 en 30 april in Luxemburg. Het programma vermeldt werken van Balanchine, Toer van Schayk, Rudi van Dantzig en Hans van Manen. In mei volgt een tweede tournee: naar Italië. Op 4, 5 en 6 mei wordt opgetreden in het Teatro Petruzzelli in Bari. Daar wordt een programma met uitsluitend wer ken van Hans van Manen gepresenteerd. Tenslotte is Het Nationale Ballet van 9 tot en met 13 juli te gast in het Colosseum in Londen. Daar geeft het gezelschap zes voorstellingen van Romeo en Julia van choreograaf Rudi van Dantzig. LONDEN - Bonnie Moore en Stephen Wicks, dansers bij de Londense Royal Opera House, repeteren voor de pre mière van Richard Strauss' opera 'Capriccio'. Verwacht wordt dat de première vanavond veel lof voor zijn kostumering zal oogsten. De kostuums werden gemaakt door de Italiaanse ontwerper Gianni Versace. (foto ap)

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19