IBM brengt 'volkscomputer' Steun Somalia juist, logisch en noodzakelijk' IBM zag aanvankelijk niets in computers EXPLOSIE TE EINDHOVEN Israël bestookt kampen Palestijnen uit de lucht Agent gewond door schot uit dienstwapen 'Militaire hulp aan El Salvador hervatten' MAANDAG 7 JANUARI 1991 De Amerikaanse computergigant IBM introduceerde half september een nieuwe serie personal computers. Het gaat hierbij om het 'Personal System/1', die de computermarkt voor huiselijk gebruik moet gaan veroveren. 'Big Blue', zoals IBM vaak wordt genoemd naar de kleur van zijn grote computers, mikt met de PS/1 op het onderste segment van de computermarkt: de kleine zelfstandige, de thuiswerker en de student. IBM komt met de introductie van de PS/1 uit de ivoren toren. Geheel tegen de IBM-tradities in gaat de PS/1 niet via de erkende, streng ge selecteerde vakhandel verkocht worden. Nee, de machine moet via de massa-verkoopkanalen (waren huizen en computershops) aan de man worden gebracht. Als 'kleintje IBM' maakt de seri euze PS/1 een goede kans door te stoten. Dit in tegenstelling tot de ja ren geleden wel in Amerika maar niet in Europa geïntroduceerde IBM-PCjr. Die werd destijds door een deel van het concern afgedaan als een 'minderwaardig produkt, onvoldoende om er IBM op te zet ten'. Met name het toetsenbord be schouwde men als een absolute ver gissing. Volkscomputer De volkscomputer-van-nu is een zeer complete maar kleine machine. Hij heeft de meestgebruikte func ties en programma's standaard in gebouwd en wordt geleverd in vier uitvoeringen. Elke PS/1 is opge bouwd rond de Intel 80286-micro- processor met een klokfrequentie van 10 MHz, en is volledig compati bel met de PC/MS-DOS-standaard. De goedkoopste uitvoering heeft een hoge kwaliteit (VGA) zwart/wit- monitor, 512 kilobyte werkgeheu gen en een ingebouwd 3,5 inch dis kettestation met een capaciteit van 1,44 Mb. De prijs hiervoor bedraagt 2815 inclusief btw. Hiervoor krijgt de koper een volledig gebruiksklaar produkt. Dezelfde uitvoering met een VGA-kleurenscherm kost 1030 gulden meer. Wil men een 30 Mega byte harddisk en een Megabyte werkgeheugen, dan moet 4375 gul den worden neergeteld voor de zwart/wit-versie en 5275 gulden voor de PS/1 met een geïntegreerde VGA-kleurenmonitor. De machine is minimaal van af metingen. De voeding is onderge bracht in de monitor die, gezien de vorm van de beeldbuis, toch niet zo veel kleiner kon zijn. De computer zelf daarentegen is niet veel meer dan de voet van de monitor: twee te lefoongidsen op elkaar. Daarbij een gewoon toetsenbord en de nu ge bruikelijke muis. Standaard aanwe zig zijn een printeraansluiting en een seriële poort waarop bijvoor beeld een modem kan worden aan gesloten. Ook is er een aansluiting voor een hoofdtelefoon, handig bij het gebruik van geluidsprogram ma's. Het systeem kan desgewenst worden uitgebreid met een a'udio- kaart met midi-aansluiting en een joystick. Programma's in ROM De PS/1 wordt geleverd met gebrui kersvriendelijke software in ROM (Read Only Memory). Het bestu ringssysteem is PC-DOS versie 4.01, maar een argeloze gebruiker zal dat nauwelijks merken omdat een zgn. shell-programma is meege leverd dat op een grafische wijze de besturingscommando's 'vertaalt'. Daarnaast is het Microsoft Works- programma (versie 2.0) aanwezig. Een handige alleskunner voor de kleine zelfstandige. Erin opgeno men zijn een tekstverwerker, een communicatiemodule, rekenpro gramma (spreadsheet) met moge lijkheden voor grafieken, een te kenprogramma en een elektroni sche kaartenbak (database). Alle commando's zijn eenduidig en kun nen met de muis worden uitge voerd. Voor de beginnende computerge bruiker is een zeer uitgebreide be schrijving in het systeem opgeno men, waarmee al doende via het scherm en de muis de nodige vaar digheden kunnen worden opge bouwd. Wie er desondanks toch niet uitkomt, kan 24 uur per dag en 365 dagen per jaar een beroep doen op de 'Help-lijn' van IBM. Geduren de het eerste jaar (garantie) is deze ondersteuning gratis. De PS/1 leent zich slecht voor gro te uitbreidingen en netwerken. Wie toch gebruik wil maken van zgn. add-on cards, moet een expansie box aanschaffen. Daarin zitten drie 'slots' waarin uitbreidingskaarten passen volgens de 16 bits (IBM/AT) bus-standaard. Ook zijn een extern 5 1/4 inch floppy drive of een tweede 3 1/2 inch diskettestation verkrijg baar. Het PS/l-systeem kan desge wenst worden gecompleteerd met een speciale PS/1-printer. Deze is 24 naalds en heeft drie lettertypes in gebouwd: Courier, Prestige en Go thic. Afdrukken is mogelijk is zgn. Near Letter Quality (NLQ) of in kladkwaliteit ('draft j. Apple Wat gebruiksgemak betreft, steekt de PS/1 met zijn muisbestuurde tosh naar de kroon. Apple zag de bui kennelijk al hangen. Zonder veel ophef maakte Apple Compu ters in Zeist, de importeur van deze zeer gebruikersvriendelijke Ameri kaanse computers, een aanzienlijke prijsverlaging bekend van 18 tot 25 procent voor de verschillende mo dellen van de Macintosh. De motivatie van Apple is niet moeilijk te raden. De aanval komt van twee kanten. Macs zijn mooie, makkelijk te gebruiken machines, maar wel aan de prijzige kant. PC's zijn aanzienlijk goedkoper maar tot dusver nogal mensonvriendelijk. Niet echter met bijvoorbeeld de programmatuur (DOS-shell) zoals toegepast op de kleine PS/1. De PS/1 van IBM vormt ook een andere bedreiging voor Apple. Het is typisch een machine voor thuis. Zo'n beginnersapparaat (instapmo del) heeft Apple niet. Het is ook niet aangekondigd, hoewel hardnekki ge geruchten willen dat er wel zo'n mini-Mac zou komen, met de naam 'Classic'. De uitgeklede, eenvoudi ge MAC zal het echter nog moeilijk krijgen met de PS/1 en Microsoft op meerdere fronten. Zelfs als de lan cering van de Classic plotseling in oktober (op de Efficiency Beurs bij voorbeeld) zou geschieden, is IBM Apple een slag voor. De PS/1 staat klaar voor de verkoop, de Classic waarschijnlijk niet. Bovendien is de PC/MS-DOS-wereld nu eenmaal een veel meer geaccepteerde stan daard dan de Apple Macintosh. "Nee jong, da's niks voor het be drijfsleven. Dat wordt nooit wat." Dat zei Thomas Watson sr., hoogste baas en mede-eigenaar van IBM, midden 1946 tegen zijn zoon Tom jr. Beiden hadden net een demonstra tie bijgewoond van de eerste elec- troiiische rekenmachine, ENIAC, vervaardigd door Amerikaanse we tenschappers. In een zaaltje, waar rekken met 18.000 warmte producerende radio buizen voor een verstikkende warmte zorgden, hadden beide za kenlieden sceptisch kennis geno men van het feit dat het apparaat snel berekeningen voor het Ameri kaanse leger kon uitvoeren. ENIAC was geen echte computer, want hij gebruikte geen te wijzigen pro grammatuur. Hij kon slechts een aantal standaardberekeningen uit voeren. Maar wel snel. Sneller in elk geval dan het pro dukt waar IBM tussen 1914 en 1946 groot mee was geworden: pons kaarten voor administratieve doel einden. Maar Watson sr. dacht niet dat een elektronische nieuwigheid ooit zijn geliefde en beproefde ponskaarten zou kunnen vervan gen. Dit is een van de aardigste anecdotes uit de biografie die Tom Watson jr. over zijn leven heeft ge schreven. 'Father, Son Co' (Va der, Zoon en. Co) probeert wel een boek te zijn over Watson en zijn fa milie, maar door hun verwevenheid met het bedrijf is het meer een be drijfsgeschiedenis geworden. Beide Watsons hebben IBM groot gemaakt. De vader bouwde het be drijf op, zijn zoon breidde het uit tot een multinational die de computer markt nog steeds in zijn greep heeft. Watson volgde op 42-jarige leeftijd in 1956 zijn toen 82-jarige vader op als president van IBM. De bedrijfs- historische onderdelen van het boek zijn het meest interessant. De zieleroerselen van de Watsons en hun vrouwen, kinderen, enz. wor den op zijn Amerikaans sentimen- teel-oppervlakkig beschreven en zijn dus minder interessant. Op één deelterrein na. Je vraagt je na lezing van alle rellen en ruzies verbijsterd af hoe beide zakenlui nog tijd hadden hun bedrijf te run nen. Het aantal hartaanvallen, be roertes en andere stress-kwalen in hun omgeving is dan ook niet op de vingers van twee handen te tellen. Over alle bedrijfsbeslissingen werd persoonlijk en van harte oor log gevoerd. Met benoemingen en personen werd schaak gespeeld. In 1971 kreeg Junior zelf een hartaan val en vanaf dat moment trok hij zich terug uit de topleiding van IBM. Watson jr. is nu 76 en maakt blijkens de omslagfoto van zijn boek een allerminst gestresste in druk. Sinds 1971 houdt hij zich dan ook voornamelijk bezig met vlie gen, zeezeilen en de charitas. Onder president Carter was hij ambassa- Tom Watson jr nu 76 jaar oud houdt zich nu alleen nog maar bezig met vliegen zeezeilen en charitas. foto GPD) deur in Moskou, ten tijde van de Russische aanval in Afghanistan. Al eerder had zijn vader, een ove rigens geslaagde en gefortuneerde zakenman, mis gekleund. In 1941 stuurde Senior een uitvinder weg, die hem het proces kwam aanbie den voor het maken van fotokopie ën. In 1946 dreigde IBM dus weer een zeer belangrijke boot te missen. Maar gelukkig rook Watson jr. als snel onraad. Op zijn suggestie werd toch een experimenteel apparaat ontwikkeld, dat inderdaad verbluf fend snel berekeningen bleek te kunnen uitvoeren. Helaas was de 'zwarte doos' afhankelijk van in- en uitvoer van gegevens met pons kaarten. Dus stond het ding voorna melijk te wachten tot de kaarten erin- en eruitgeschud waren. Maar de klanten waren dol op het nieuwe apparaat. IBM was in 1946 verknocht aan de ponskaart. Tijdens de eerste we reldoorlog was dit systeem ideaal gebleken om de administratie van de snel expanderende Amerikaans krijgsmacht te voeren. Tijdens de 'boom' van de jaren twintig ontdek te ook het bedrijfsleven massaal de ponskaart, die zelfs tijdens de crisis jaren niet weg was te denken. Zeker toen na de verkiezing van Roosevelt de Amerikaanse over heid grootscheepse hulpprogram ma's ging opzetten, waren de pons kaartsystemen voor de administra ties onmisbaar. Dat bleek eens te meer toen tussen 1940 en 1945 de Amerikaanse strijdkrachten explo sief in omvang groeiden. De wedde van de soldaten was alleen uit te be talen met behulp van IBM's appara ten, die in vrachtwagens geladen tot vlak achter de fronten werden ver voerd. Ook het Amerikaanse be drijfsleven draaide in deze jaren praktisch volledig op IBM-pons- kaartsystemen. Geen wonder dus dat de bedrijfs leiding van IBM niet zat te wachten op een elektronisch systeem dat de geliefde ponskaart om zeep zou hel pen. Eind jaren veertig werd in labora toria geëxperimenteerd met mag neetbanden. Maar ja, dat was weer zo'n grote stap voor IBM. Een pons kaart is iets tastbaars, maar een magneetband? Bovendien kon de voor het oog onzichtbare informatie op een magneetband ook nog ge wist worden, zelfs per ongeluk! Time-Life trok trok IBM min of meer over de streep. Na de oorlog maakte deze uitgever van miljoe nenoplagen een stormachtige groei door. In het hoofdkantoor in New York kwam de abonnementenad ministratie om in het papier. Twee grote kantooretages waren begin ja ren vijftig geheel gevuld met pons kaarten en dat werd Time-Life toch te gek. IBM ging door de knieën, de magneetband kwam er. En dat laatste is eigenlijk type rend voor dit grote bedrijf. Het is zelden echt zelf innoverend bezig gewèest, het moest steeds gedwon gen worden door klanten of concur renten. De kracht van IBM is, dat ALS het eenmaal tot iets besloot, dat dan ook alle registers werden open getrokken. Research, vormge ving, marketing - alles werd dan in de strijd geworpen en zo kon de concurrentie weer snel worden in gehaald. Dat gebeurt nu ook weer. IBM heeft net een nieuwe pc geïntrodu ceerd, als opvolger van de mooie maar veel te dure PS2. En die was ook al bedoeld om een markt te ver overen, die men eerder had laten liggen voor concurrenten. "Want kleine computers, voor op het bu reau. of bij mensen thuis - nee, dat wordt nooit wat..." Father, Son Co.. Thomas J. Watson jr. (with Peter Pctre), Bantam Press, 62,35. JAMES MCGONIGAL BINNENLAND/BUITENLAND Van onze correspondenten ROME/NAIROBI De Italiaanse minister De Michelis (buitenlandse zaken) heeft zaterdag ongekend heftig gerea geerd op de kritiek die de laatste dagen is geuit op de Itali aanse ontwikkelingshulp voor Somalia. Tijdens een pers conferentie noemde de minister de financiële steun aan het regime van dictator Siad Barre "logisch, noodzakelijk en juist". Volgens De Michelis is het onmoge lijk een democratisch regeringsstel sel als maatstaf te hanteren voor hulp aan Afrikaanse landen, "want dan blijft er bijna geen land over. Italië heeft de plicht om zijn voor malige kolonie te helpen en wij heb ben dat naar beste kunnen gedaan". Over de ongeveer 2000 miljard lire (3 miljard gulden) die vanaf 1981 Leger raakt met rebellen slaags: 100 doden Soedan KHARTOUM (DPA) - Bij gevech ten tussen Soedanese regerings troepen en rebellen van het zuidelij ke Soedanese Volksbevrijdingsle ger (SPLA) zijn 103 opstandelingen en zes soldaten om het leven geko men. Het Soedanese leger maakte gisteren in Khartoum bekend dat 26 van zijn soldaten verwondingen op liepen. Bij een aanval op een rebellen kamp in de zuidelijke provincie Kordofan werd het kamp volgens Khartoum volledig verwoest en werd een grote hoeveelheid wapens en munitie buitgemaakt. Het pers bureau News Agency meldde ech ter dat de doden vielen tijdens een veldslag in de buurt van het zuid westelijk gelegen Gabal Mansura. Volgens het Soedanese leger had het SPLA al bij twee eerdere ge vechten zware verliezen geleden. De rebellen in het voornamelijk christelijke en animistische zuiden voeren sinds 1983 een guerrilla strijd om de islamitische regering in Khartoum omver te werpen. richting Somalia zijn gestuurd, zei De Michelis: "Zonder dat geld zou het land er nu zeer zeker nog slech ter voor hebben gestaan". Over de besteding van de hulp gelden wordt in Italië echter fel ge discussieerd. Volgens de commu nist Crippa heeft de leidende klase van Somalia, die is opgeleid in Ita lië, dank zij het Italiaanse beleid haar machtspositie kunnen behou den en daarnaast de eigen zakken kunnen vullen. Ook Italiaanse on dernemers hebben kunnen profite ren van de ongecontroleerde geld stroom, aldus de communist. In brede kring wordt de Italiaan se ontwikkelingshulp als een mis lukking beschouwd. Een bewijs hiervoor is ook dat (volgens cijfers van de VN) het percentage van de bevolking dat de beschikking heeft over drinkwater in 1988 34 was te gen 38 procent in 1975. Rebellen van het Verenigd Soma- lisch Congres hebben verklaard de definitieve aanval te hebben ingezet op het vliegveld van Muqdisho, waar president Siad Barre zich vol gens hen ophoudt. Eerder hadden de rebellen beweerd dat Barre naar Kenya was gevlucht. Tijdens een periode van betrekkelijke rust afge lopen zaterdag zijn de Verenigde Staten en Italië erin geslaagd ruim 450 buitenlanders te evacueren uit de Somalische hoofdstad. Als gevolg van de opnieuw opge laaide strijd in Muqdisho moest een poging om de resterende 150 bui tenlanders te evaqueren gistermid dag worden uitgesteld. Twee Itali aanse transportvliegtuigen werden enkele minuten voor de landing in Muqdisho gewarschwud door het internationale Rode Kruis in Soma lia dat het vliegveld niet veilig was. In de loop van vandaag zou een nieuwe landingspoging worden on dernomen. EINDHOVEN Een voorbijgan ger bekijkt de puinhopen die over bleven nadat een ontploffing zater dagavond een woning aan de Bos- chdijk in Eindhoven met de grond gelijk maakte. De politie vermoedt dat er opzet in het spel is omdavol gens getuigen, kort na de explosie twee mannen er als pen haas van door gingen in een duto. De zaak wordt nader onderzocht. foto ANP) EINDHOVEN (ANP) - Een po litieagent uit Eindhoven is gis ternacht gewond geraakt door een schot uit een dienstwapen. Het slachtoffer werd in de buik getroffen. Na een operatie in een Eindhoven» ziekenhuis is de po litieman buiten levensgevaar. Het ongeval gebeurde op het hoofdbureau. Het slachtoffer nam het dienstwapen aan van een collega. Op datzelfde mo ment ging het wapen af. Hoe dat kon gebeuren is nog niet be kend. Een onderzoek naar de juiste toedracht is nog in volle gang. SIDON (AP) - Zes Israëlische F-16 gevechtsvliegtuigen hebben giste ren kampen van radicale Palestijn se guerrillagroepen bij Sidon in zuid-Libanon aangevallen. Volgens de Libanese politie zijn daarbij ze ker drie guerrillastrijders gedood en vijf gewond geraakt. Zaterdag zouden Israëlische helikopters vol gens de politie een raketaanval heb ben uitgevoerd op een kamp van Iraans-gezinde moslim-fundamen talisten in de oostelijke Bekaa-val- lei, maar dat werd door het Israëli sche militaire opperbevel tegenge sproken. Bij die aanval waren vol gens de Libanese politie geen slachtoffers gevallen. De aanval van gisteren was ge richt tegen kampen in het dorp Sharhabil en het nabijgelegen Wadi Abir-dal, ongeveer 5 kilometer ten oosten van Sidon. In dit gebied zijn vooral de Fatah-Revolutionaire Raad van Abu Nidal, het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina van George Habash en het Demo cratisch Front voor de Bevrijding van Palestina actief. Getrofferi werd een opslagplaats van voertuigen van het PFLP van Habash. Het een verdieping hoge gebouw was met de grond gelijk ge maakt en verscheidene jeeps en an dere voertuigen stonden nog te smeulen toen verslaggevers uit Sid on aankwamen. Een plaatselijke PFLP-commandant, Abu Ghaleb, gaf toe dat zes PFLP-strijders ge wond waren geraakt, maar wilde bevestigen noch ontkennen dat er ook manschappen waren gesneu veld. "Deze luchtaanval zal ons niet weerhouden de vijand klappen toe te brengen. Integendeel, wij zullen onze aanvallen verdubbelen". De luchtaanval kwam te midden van toenemende artilleriegevech ten op de grond tussen Libanese shi'ieten en Palestijnen enerzijds en Israëlische strijdkrachten en de overwegend christelijke SLA-mili- tie anderzijds in Zuid-Libanon. In 1990 voerde Israel 21 luchtaanval len uit in Libanon. Daarbij vielen volgens tellingen van de Libanese politie 40 doden en 82 gewonden. Israëlische militairen hebben za terdagavond in de Golan-hoogten een gewapende Arabier doodge schoten die de Jordaanse grens was overgestoken en het vuur op de Is raëliërs had geopend. WASHINGTON/SAN SALVADOR (Rtr/AFP) De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Ja mes Baker heeft het Congres opge roepen in te stemmen met het her vatten van militaire hulp aan El Sal vador. Baker acht hernieuwde mili taire hulp nodig nadat vorige week drie Amerikaanse veiligheidsadvi seurs in El Salvador zijn omgeko men toen hun helikopter door het Farabundo Marti-bevrijdingsfront (FMLN) was neergehaald. "Het eer ste dat we gaan doen is het Congres vragen de beperkingen op de mili taire hulp aan El Salvador af te schaffen", aldus Baker tijdens een interview voor de "Amerikaanse te levisiezender ABC. Washington schortte in oktober de militaire hulp (42,5 miljoen dol lar) aan El Salvador op. De regering van het Middenamerikaanse land boekte volgens de VS te weinig vooruitgang bij het onderzoek naar de moord op zes jezuïtische pries ters in november 1989. De Amerikaanse ambassadeur in El Salvador heeft inmiddels het FMLN ervan beschuldigd de drie Amerikanen te hebben geëxecu teerd nadat hun helikopter was neergeschoten. Ook minister Baker verklaarde gisteren dat zeker twee van de drie Amerikanen "door het FMLN waren vermoord". De licha men van de Amerikanen zijn giste ren naar de Verenigde Staten over gevlogen. Het FMLN stelde gisteren voor dat een internationale commissie komt onderzoeken of de drie Ame rikanen zijn geëxecuteerd of ten ge volge van het neerstorten van de he likopter zijn omgekomen. De com missie zou moeten worden geleid door secretaris-generaal Perez de Cuellar van de Verenigde Naties. Nieuwe verkiezingen ROERMOND (ANP) - De Partij Nieuw Limburg (PNL) wil de kies wet zo laten veranderen dat er nieu we verkiezingen voor Provinciale Staten gehouden moeten worden, indien het college van Gedeputeer de Staten niet meer het vertrouwen geniet van de meerderheid van de Staten. Dit is één van de kernpun ten van het verkiezingsprogramma dat de PNL zaterdag in Roermond presenteerde. De PNL, die vier jaar geleden werd opgericht, streeft diverse ver nieuwingen na die, aldus het be stuur, de burgers meer bij het be stuur kunnen betrekken. De verzetsbeweging ontkent dat het de Amerikanen heeft terechtge steld. Uit het voorlopig onderzoek zou naar voren zijn gekomen dat de twee door kogels uit minstens drie verschillende wapens waren ge dood, ongeveer een kwartier nadat hun helikopter door het Sal vadoraanse Nationaal Bevrijdings- frorit Farabundo Marti (FMLN) was neergehaald. "Ik concludeer hieruit dat zij in koelen bloede zijn ver moord terwijl zij in handen waren van een gewapende eenheid van het FMLN," zei ambassadeur Walker. Extreem-rechtse groep Zuid-Afrika zweert geweld af JOHANNESBURG (AP) - De rechts-radicale Boere-orde heeft be sloten af te zien van geweld en wil onderhandelen over het instellen van een thuisland voor blanken, zo heeft de organisatie dit weekeinde in een verklaring gezegd. Ook vroeg de organisatie om de onmiddellijke vrijlating van alle ge vangen genomen leiders en de ga rantie dat de leden niet zullen wor den vervolgd. Zeven maanden gele den verklaarde de leider van de Boere-orde, Piet Rudolph, de oor-; log aan de regering. De groep zei dat als teken van goede wil bij de leden wordt aange drongen op het inleveren van de wa pens die vorig jaar april zijn gesto len uit het hoofdkwartier van de luchtmacht in Pretoria. Piet Rudolph werd begin september ge arresteerd nadat hij vijf maanden voortvluchtig was geweest. De beslissing werd genomen tij dens een door de politie georgani seerde ontmoeting tussen het cen trale comité van de orde en andere leiders van de groep, onder wie Rudolph zelf. De politie heeft er ver trouwen in dat de leden van Boere- orde de wapens in zullen leveren, zo vertelde majoor Ray Harraid van de politie aan het Zuidafrikaanse pers bureau SAPA. De regering heeft nog niet gerea geerd, maar het valt te betwijfelen of Rudolph wordt vrijgelaten; hij heeft de verantwoordelijkheid op geëist voor bomaanslagen op kanto ren van de regerende Nationale Par tij en van bovengenoemde wapen diefstal.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 16