Op zoek naar goedkoop voetbaltalent Liverpool blijft met veel geluk overeind UDWS heeft geen moeite met SJZ Inter is weer koploper, AC Milan laat punt aan Bologna MAANDAG 7 JANUARI 1991 PAGINA 13 Het Oostblok, Australië en Afrika de nieuwe 'plundergebieden GRONINGEN - In de jaren zeventig en begin jaren tach tig stroopten managers, club bestuurders, makelaars, be middelaars en duistere figu ren van West- en Zuideurope- se clubs de Scandinavische voetbalmarkt af. Zij konden zich er naar hartelust uitle ven; het aanbod was groot en goed en de spelers vielen aan vankelijk voor een habbe- krats op de kop te tikken. Nog altijd lopen, vooral in Dene marken en Zweden, talrijke uitstekende voetballers "in het wild' rond. Maar zaken kunnen er tegenwoordig al leen nog met een uitbundig gevulde portemonnee wor den gedaan. Voor het kleurrijke lint West- en Zuideuropese betaald-voetbal handelaars was dat aanleiding de horizon ie verleggen. Oost-Euro pa. met name Tsjechoslowakije en de Sovjet-Unie. werd favoriet. Na de revolutie in december 1989 kwam Roemenië in het vizier. Maar ook achter het opengetrok ken ijzeren gordijn zijn de prijzen voor voetballers inmiddels om hoog geschoten. En dus dienen West- en Zuideuropese mana gers. clubbestuurders, make laars. etcetera hun grenzen ander maal te verleggen. Als de schijn met bedriegt worden nu Afrika en het vijfde continent op de korrel genomen. ^an onze correspondent Jan Mennega Vooral aan Roemenië is de spe- ci lers-plunderpartij niet ongemerkt voorbij gegaan. Het clubvoetbal stelt er sindsdien nog bitter wei nig voor. En internationaal kan Roemenië, het nationale elftal uit gezonderd, ook geen schrik meer aanjagen. In de diverse Europa cuptoernooien was de pret dit sei zoen al in de tweede ronde voor bij. Na de val van Ceausescu is, ook op voetbalgebied, veel veranderd in Roemenie. De spelers, die aan talrijke, messcherpe voorwaar den moesten voldoen om het land te mogen verlaten, mochten in eens gaan en staan waar zij wil den. Dat geluid klonk het West en Zuideuropese circuit van managers, clubbestuurders, ma kelaars en duistere figuren als muziek in de oren. Het gevolg: een exodus van toptalent. Enkele namen: Georghe Hagi vertrok naar Real Madrid, Marius Lacatus naar Fiorentina, Florin Raducioiu naar Bari, Ionut Lupescu naar Bayer Leverkusen, Georghe Popescu naar PSV en loan Ovidu Sabau naar Feyenoord. De stappen die Hagi bij Real Madrid zet zijn het duurst. De 'Koninklijke' uit de Spaanse hoofdstad betaalde naar verluidt 7,2 miljoen gulden voor de su perster van Steaua. Aan vergoe dingssommen wisselde naar het schijnt in totaal een bedrag van meer dan dertig miljoen gulden van eigenaar. Het merendeel van het geld kwam evenwel niet bij de Roemeense clubs terecht, maar bij illegale makelaars, duistere bemiddelaars en corrupte politi ci. Mircea Petescu spreekt het be drag van dertig miljoen gulden overigens tegen. "Er zijn andere bedragen in de pers verschenen dan de bedragen die in werkelijk heid zijn betaald". Transferzaken Petescu, Roemeen van geboorte, woont al jarenlang in ons land; te genwoordig in Zwijndrecht. Hij is 48 jaar en ex-trainer van onder meer NEC. Sparta en Telstar. Mo menteel is hij in dienst bij IMAM (International Marketing Ad vertising Management); een op het Oostblok gericht Belgisch sportmarketingbureau, dat zich ook met transferzaken bezig houdt, of heeft beziggehouden. De overgang van Hagi naar Real Madrid kwam via het bureau IMAM tot stand. Petescu vindt de grootscheep se uittocht van voetballers uit zijn geboorteland overigens nogal meevallen. "Wat nu leeggeroofd", werpt hij tegen. "Wat betekenen nu twaalf spelers op een totaal van achttien clubs? En geldt dat zelfde dan ook niet voor Neder land en Denemarken? Nee, ik vind het helemaal geen slechte zaak voor het Roemeense voetbal dat er veel spelers in het buiten land voetballen. Ik vind dat zelfs een hele goede zaak, want in het buitenland doen ze nieuwe erva ringen op. In Roemenie zit nog heel veel jong talent. Het Roe meense voetbal kan over drie, vier jaar sterker zijn dan het ooit is geweest". De Roemeense voetbalbond hangt een andere mening aan. Om een verdere uitholling van het clubvoetbal tegen te gaan heeft het twee maanden geleden besloten de transferbepalingen voor spelers die naar buitenland se clubs willen weer aan strenge regels te onderwerpen. Geen en kele Roemeense club mag jaar lijks nog meer dan twee spelers exporteren. De geluksvogels moeten bovendien 28 jaar of ou der zijn en minimaal veertig inter lands achter hun naam hebben staan. "Dat is geen goede maatre gel", zegt Petescu. "Voor de spe lers in Roemenië is het een grote stimulans dat ze naar het buiten land mogen. Nu die stimulans is weggehaald, gaat dat ten koste van het voetbal op clubniveau". Dankbaar Die vrije markt is er in Afrika <i Steaua Bukarest, is op dit moment de duurste Roemeense voetbal- r 7,2 miljoen naar Real Madrid. (foto anp> volop. België, Frankrijk en Por tugal hebben er, indachtig het ko loniale verleden, al dankbaar van gebruik gemaakt. In ons land heeft Willem II een voetballer uit donker Afrika onder contract staan: Mohamed Sylla, een 19-ja- rige aanvaller uit Gabon. En daar is geen makelaar of welke tussen persoon dan ook aan te pas geko men, laat Piet de Visser, tech nisch directeur van Willem II, trots weten. "Wij hebben het hele maal zelf geregeld. Ik ben er ver schillende keren geweest, er zit in Afrika veel prima talent. Ze wil len ook allemaal graag naar Euro pa om op die manier de armoede te ontvluchten. Het probleem is evenwel dat je ze hier in Neder land niet kunt plaatsen; je krijgt ze het land niet binnen". Vbetballers uit niet-EG landen, die in ons land bij een profclub aan de slag willen, worden door de Stichting Arbeidszaken Be taald Voetbal eerst onder de lou pe gelegd. Vervolgens wordt aan het ministerie van Sociale Zaken advies uitgebracht voor het al dan niet verlenen van een werkver gunning. In de meeste gevallen neemt 'Sociale Zaken' het advies In Australië wordt tegenwoor dig eveneens gepionierd. Feye noord had Dave Mitchell, Club Brugge heeft Frank Farina, Club Luik Edi Krncevic, Roda JC Graham Arnold. En Fortuna Sit- tard trok deze zomer de Nieuw- zeelander Fred de Jong aan. "De markt verplaatst zich regelma tig", weet Fortuna-trainer Han Berger. "Je zoekt steeds weer naar nieuwe gebieden, waar de spelers nog betaalbaar zijn. Hoe veel een voetballer in Australië kost? Dat bedrag ligt rond een ton. Van prijzen zijn de clubs daar nog niet op de hoogte, heb ik de indruk. Maar zodra het make laarscircuit zich erop stort, zullen ook daar de prijzen omhoog schieten". Dit is de tweede aflevering in een serie van zeven artikelen over 'de voetballer als handels- Barcelona loopt nog verder uit BARCELONA (ANP) - Barcelona heeft de afstand tot de concurrentie weer vergroot. De club van Cruijff won gisteren met 2-1 van Logrones, Atletico speelde op eigen veld tegen Oviedo voor meer dan 50.000 bezoe kers doelpuntloos gelijk en staat nu als tweede zes punten achter op Barcelona. Real zakte, door winst bij Sporting Gijon niet verder. Logrones, met Osasuna de verras sing van het seizoen, hield Barcelo na in Nou Camp tot rust op 0-0. Het was voornamelijk een verdienste van doelman Canalles. De 72.000 toeschouwers zagen tot hun verba zing dat Logrones, kort na rust éen keer zeer slagvaardig uit zijn verde digende stellingen kwam. Quique scoorde en van dat moment kwam Logrones geen moment meer uit zijn gesloten verdediging. Door ver dediger Alesanco en Bakero kreeg Barcelona in de laatste twintig mi nuten de terechte overwinning. Real Madrid scoorde, zonder de geschorste Mexicaan Hugo San chez twee keer bij Gijon. Michel trof na een half uur doel, Butragueno maakte kort voor tijd de tweede treffer. Osasuna behield zijn der de plaats na winst op Espanol, de Pool Urban maakte het doelpunt voor de enige Baskische ploeg die dit voetbaljaar in de top mee draait. PSV haalt fors uit in en tegen India NEW DELHI (Reuter) - PSV heeft fors uitgehaald in de eerste van drie vriendschappelijke wedstrijden te gen het nationale elftal van India. In New Delhi werd het zaterdag voor 50.000 toeschouwers in het Jawaharlal Nehru stadion 7-0 voor de Eindhovense club. Bij de rust leidde PSV met 2-0 door doelpunten van Bosman in de 20e en 25e minuut. Na de pauze was de Brabantse club heer en meester. Popescu (2), Heintze, Chovanec en Kalusha voerden de produktie op naar zeven treffers. Het Indiase elf tal schiep zich twee kansen in de be ginfase. Van Breukelen, in gesprek met Nottingham Forest over een mogelijke terugkeer naar Engeland, redde knap op schoten van Litteu en Singh. Na de wedstrijd vertrok PSV naar Bangalore in het zuiden van India voor de wedstrijd van morgen. De laatste ontmoeting wordt op 13 ja nuari gespeeld in Calcutta. LONDEN (RTR) - Liverpool, de leider van de league, is zaterdag in de derde ronde van het bekertoernooi door geluk overeind geble ven. In de negentigste minuut werd de achterstand bij Blackburn Rovers weggewerkt door een eigen doelpunt van Atkins. Leidenaars in kwartfinale LD-cup LEIDEN - Doelman Peter Plooij van SJZ zag ze gisteren vliegen. Liefst acht keer moest de Zoeterwoudse goalie 'vissen' in de strijd om de LD-Cup bij UDWS. De Leidse ploeg toonde nog clementie met de ontstellend zwakke tegenstander, want"voor hetzelfde geld had Plooij een rampzalige nederlaag met dubbele cijfers om de oren gekregen. Kortom, UDWS plaatste zich wel bijzonder ge makkelijk voor de halve finale van de bekerstrijd. Aanvoerder Ben de Roo bekende naderhand dat de forse zege goed deels was te danken aan de wel erg magere oppositie van de tegenstan der. SJZ mocht zich excuseren voor de afwezigheid van een vijftal basis spelers; het gebrek aan inzet wat het Zoeterwoudse team aan de dag leg de is op geen enkele manier goed te praten. "Normaal gesproken moet SJZ het van hard werken hebben. Als dat niet gebeurt, blijft er van het elftal weinig over", sprak trainer Henk Swaak na afloop met veel ge voel voor realiteit. Opdoffer De oefenmeester, volgend seizoen wordt hij volgens afspraak vervan gen door Loek Helder, ervaarde de Oefenzege UVS op Blauw Zwart LEIDEN - UVS heeft gisteren een oefenwedstrijd tegen Blauw Zwart met 1-0 gewonnen. De Wassenaarse derdeklasser bood lange tijd goed tegenstand, maar moest uiteinde lijk buigen door een doelpunt van Wout Holverda in de tweede helft. Bij de Leidenaars maakte doelman Hans Edink, vervanger van Marijn Mokveld die op vakantie is, een de gelijke indruk. Docos voetbalde een ongeïnspi reerde wedstrijd bij het Haagse VUC. Het resultaat was een kanslo ze nederlaag: 3-0. Vierdeklasser Leidsche Boys speelde een onge lukkige wedstrijd tegen ASC. De thuisploeg leed niet alleen een nè- derlaag (1-3), maar zag bovendien Erwin Nieboer met gescheurde en kelbanden uitvallen. Voor de Oegst- geestenaren scoorden, Bart Laurijs- sen, Benno Schoonwater en Ar- noud de Mooij. Peter Siera deed in de slotfase nog iets terug uit een pe nalty. Vierdeklasser Meerburg verplet terde het Haagse Quick Steps met 5- 1. Grote man bij de thuisploeg was Ronald Vermond die vier treffers voor zijn rekening nam. Ger van der Werff scoorde eenmaal. door UDWS uitgedeelde opdoffer niet als desastreus. "Natuurlijk komt zoiets hard aan, maar ik denk dat de meesten nu wel beseffen dat er zonder inzet weinig van terecht komt". Voor SJZ is het te hopen dat de raad van de trainer ter harte wordt genomen, want in deze vorm daalt de dorpsclub linea recta rich ting afdeling. De meesten hadden zich gistermiddag op de kille Kade vermomd als houten klazen, die niet in staat waren de bal over een afstand van 10 meter naar elkaar te plaatsen. Nu trof SJZ het niet UDWS in nieuwe gedaante aan te treffen. De ploeg van speler/trainer John Ver schoor speelde fris en liet duidelijk merken dat de periode van kommer en kwel definitief is afgesloten. De spelers zijn blij met John Verschoor en dat laat zich vertalen in spel vreugde binnen de lijnen. Omge keerd geldt trouwens hetzelftie, want Verschoor heeft te kennen ge geven langer bij de fusieclub te wil len blijven. Morgenavond vergadert het UDWS-bestuur oyer de trainers vacature, maar als het aan de spe lers ligt wordt John Verschoor ook voor het komende seizoen aange steld als trainer. Voorzitter Wil Sanders ziet een verbintenis met de routinier wel zit ten. "John heeft duidelijk de spel vreugde terug gebracht. En je ziet direct het resultaat". "Hij wordt door iedereen geaccepteerd", spreekt Ben de Roo namens zijn sportieve collega's. "Hij heeft na tuurlijk een schat aan ervaring. En hij houdt het gezellig. Dat is toch ook niet onbelangrijk". De Roo voorspelt dat UDWS dit seizoen nog wat in petto heeft. "Iedereen heeft er gewoon weer zin. Dat merk ik aan alles. Met het materiaal dat wij in huis hebben, kunnen we makkelijk bovenin meedraaien. En dat gaat ook gebeuren". Bedoelingen Gisteren tegen de medevierdeklas ser uit Zoeterwoude maakte UDWS zijn bedoelingen in elk geval duide lijk. Als het draait, dan is de ploeg nauwelijks meer te stoppen. Vooral in de voorhoude schuilt het gevaar. De boomlange "Steef Roodakkers is voor elke tegenstander een ware plaaggeest. Hij is kopsterk, is nau welijks van de bal te krijgen, kan een mannetje uitspelen en schroomt niet fysiek geweld in de strijd te werpen. Roodakkers wordt op links gesecondeerd door Wim de Roo, een aalvlug dribbelaartje. Ver schoor hield De Roo in de eerste helft nog aan de kant, maar eenmaal na de rust losgelaten, was de kleine spits niet meer de stoppen. Hij ko gelde driemaal raak. Dat UDWS pas in de 35ste minuut de score opende, was voornamelijk te danken aan het keeperswerk van Plooij en de afschuwelijke missers van Bart van der Weijden (de twee- de-elftalspeler is 'tijdelijk' gast in de hoofdmacht) en Steef Roodakkers. Toen vond Plooij het kennelijk wel letjes, want de goalie tastte volledig mis na een van ver weggestuurde voorzet van Loek Dros. De doelman sloeg het leder in eigen doel. Die treffer demoraliseerde het toch al niet bijster imponerende SJZ volle dig. Op slag van rust tekende Steef Roodakkers voor 2-0 en dat was voor SJZ het teken om de poort open te zetten. Kinderlijk eenvoudig zette UDWS de tegenstander in de twee de helft aan de kant. Ronald Mink, Steef Roodakkers, Wim de Roo (3) en Aijan Schild brachten het krachtsverschil in de score tot uit drukking. ROB ONDERWATER hield het sterkere Juventus tot vier minuten voor tijd op 0-0, maar was vier minuten voor het einde kans loos tegenover Casiraghi, die een halve wedstrijd meespeelde, nadat hij twee maanden afwezig was ge weest door een knie-operatie. Napo- li eindigde de wedstrijd met slechts negen spelers, omdat Crippa in de slotfase ook werd weggestuurd. Gullit was de opmerkelijkste spe ler van AC Milan. De aanvoerder van Nederland bewees dat zijn her stelperiode voltooid is. Gullit was een voortdurend gevaar voor de De bekerzaterdag kende daardoor slechts ëén sensatie. West Brom- wich Albion werd op eigen veld met 4-2 verslagen door de amateurs van Woking. Tim Buzaglo, in Engeland alleen bekend omdat hij cricket.n- ternational voor Gibraltar is, maak te na rust binnen een kwartier drie doelpunten voor Woking. Twee clubs uit de eerste divisie werden uitgeschakeld door vereni gingen die een klasse lager spelen. Chelsea verloor op eigen veld met 1- 3 van Oxford United, Derby County werd, ondanks een aantal voortref felijke reddingen van Peter Shilton door Newcastle United bedwongen, 2-0. Blackburn, precies een eeuw ge leden twee keer in successie beker winnaar, sukkelt onderaan in de tweede divisie, met slechts ëén overwinning uit de laatste tien wed strijden. Voor de bekerwedstrijd te gen Liverpool was het stadion ech ter, met 18.524 toeschouwers, vol gelopen. Kort na rust gebeurde het onmogelijke, Garner scoorde voor Blackburn. Even later stond Black burn met tien man wegens een 'pro fessionele' overtreding van de Ierse international Kevin Moran op Ian Rush. De tien tegen elf situatie duurde slechts kort, want acht mi nuten nadat de enige speler die ooit in een Cup-final was weggestuurd, rood had gezien, verdween ook Li verpool Zweedse aanvoerder Glen Hysen naar de kleedkamer, wegens een vergelijkbare overtreding op Garner. De Rovers hielden hun voor sprong bijna drie kwartier vast, maar in blessuretijd wérkte Atkins de bal in eigen doel. "Ik ben trots op verdedigers van Bologna, maar kreeg te weinig steun van Van Bas ten en Rijkaard. Daardoor kwam er van Milan geen vervolg op de ope ningstreffer van Gullit. Stadgenoot Inter herstelde zich na de forse nederlaag van vorige week tegen Sampdoria. Vooral Lo- thar Matthaus, die tegen Genua voortdurend alle lijnen in handen had. De aanvoerder van Duitsland scoorde ook, van de strafschopstip, nadat hij zelf onderuit was gehaald. Klinsmann zorgde kort na rust voor 2-0 en diep in de tweede helft scoor de Eranio tegen. mijn jongens", zei manager Dave Mackay, "maar waarom spelen zij in de competitie niet op deze manier Morgen wordt het duel overge speeld in Liverpool. Arsenal, nog steeds zonder aan voerder Tony Adams, die wegens rijden onder invloed in de cel zit, won voor meer dan 35.000 toeschou wers met 2-1 van Sunderland. Smith en Limpar scoorden. Spurs struikelde de vierde ronde binnen bij Blackpool uit de vierde divisie door een doelpunt van Stewart na een vrije trap van Gascoigne. Coventry City moet woensdag opnieuw tegen Wigan Athletic spe len. De voorsprong van 1-0 werd in de voorlaatste minuut weggewerkt door Patterson. Schotland Glasgow Rangers heeft de afstand tot zijn concurrenten in de eredivi sie van de Schotse league op vijf punten gehouden. Dundee United en Aberdeen, tegen Dunfermline (4- 1), behaalden de volle winst, Ran gers ook, zij het met moeite (1-0). In de uitwedstrijd bij Heart of Midlothian in Edinburgh werd in ternational Craig Levein van het veld gestuurd. De verdediger van Hearts had een zware overtreding gemaakt op Mark Hateley. Drie mi nuten voor slot gebruikte Hateley zijn grotere vrijheid door het enige doelpunt van Rangers te maken. Scheidsrechter Jim Renton werd onder politie-begeleiding van het veld gebracht toen manager Joe Jordan en doelman Henry Smith ook na afloop nog heftig protesteer den tegen de uitsluiting van Levein. Cameroun Cameroun heeft het begin van zijn voetbalseizoen twee weken moeten uitstellen. De herstelwerkzaamhe den in het Reunification Stadion van Douala zijn nog niet voltooid. Het stadion werd op 21 december ernstig beschadigd nadat een deel van 60.000 toeschouwers bij een slecht georganiseerd muziekfesti val was gaan rebelleren. Tijdens de rellen werden twee toeschouwers gewond door politiekogels, zes au to's in brand gestoken, delen van de tribunes gesloopt en het scorebord vernietigd. De competitie in Cameroun, het eerste Afrikaanse land dat de kwartfinales van een toernooi om het wereldkampioenschap bereik te, zal nu op 20 januari van start gaan. MILAAN (ANP) - Internazionale, vorige week met 3-1 verslagen door Sampdoria, heeft de koppositie in de serie A van de ploeg uit Genua overgenomen. Inter won door Duit se doelpunten (Matthaus en Klin smann) van Genua, Sampdoria ver loor op eigen veld met 1-2 van Tori- AC Milan verspeelde een punt in de uitwedstrijd (1-1) bij Bologna, dat de laatste plaats deelt met Cese- na en Cagliari. De treffer van Gullit in de achtste minuut werd nog voor rust uitgepoetst door Bologna's Juventus versloeg Napoli - weer met Maradona - met 1-0. De Argen tijn speelde, ondanks zijn conditio nele achterstand, een sterke wed strijd. Hij verscheen geregeld in de verdediging om te assisteren tegen het voortdurend aanvallende Ju ventus, dat al voor rust een man meer bezat door het wegsturen van Napels' doelman Galli na een over treding op de doorgebroken Julio Cesar. Invaller-doelman Taglialatela

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13