PORT Eindelijk prijs voor Grimbergen Dekker valt ia herhaling SPOoTTV MAANDAG 7 JANUAR11991 PAGINA 11 Parijs-Dakar nachtmerrie voor Van der Kooy Rode kaart voor coach KNS Tegenvaller voor Daphne Rijnsburgse profiteert van diskwalificatie Van Gennip BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD Ex-rugbycoach Power overleden AMSTERDAM (ANP) - In een zie kenhuis in Leidschendam is gister middag de technisch-directeur van de Nederlandse Rugby Bond (NRB) Denis Power op 53-jarige leeftijd overleden. Power was drie weken geleden in dit ziekenhuis met een hersentumor opgenomen. De toen malige voorzitter van de bond, Just van Dooren, haalde de hulpcoach in 1970 van Bristol naar Nederland. In zijn tienjarige periode als trainer- /coach heeft de Engelsman het Ne derlandse rugby een nieuw gezicht gegeven en de basis gelegd voor meer internationaal HAZERSWOUDE - Parijs - Dakar is voor de enige deelnemende Nederlandse motorcoureur Jaap van der Kooy anders verlopen dan hij zich had voorgesteld. In de tweede etappe - een rit over ruim duizend kilometer - maakte de Ha- zerswoudenaar een fikse buiteling, waarbij hij een sleutelbeen op drie plaatsen brak en een hersenschudding opliep. De aangeslagen Van der Kooy reed de etappe nog wel uit, maar een dag later was hij fysiek niet meer in staat om zijn weg te vervolgen. "Een stomme val in een honderdste van een seconde en alles ligt in duigen", jammerde de onfortuinlijk debuterende coureur over zijn vroegtijdige afscheid van het spektakel, waar hij desalniettemin zeer van onder de indruk is geraakt. "Zoals ik er nu over denk. doe ik vol gend jaar dan ook beslist weer mee. Dit kan ik niet maken, want ik weet dat ik veel verder kan komen. Ik was zo goed voorbereid, heb overal goed op gelet, geen risico genomen en toch lig ik er uit". Van der Kooy kan niet precies aangeven wat er nu mis ging. "Ik voelde me die dag heerlijk, 's Middags om vier uur moest ik nog maar 120 ki lometer rijden dus dat zou ik makkelijk voor acht uur halen. Ineens lag ik naast de motor. Ik denk dat het voorwiel door een steen was weg geslagen. Maar ik herinnerde me niets. Ik werd opgeraapt door een stel Engelsen en voelde dat het knap raak was". Met een op drie plaatsen gebroken sleutel been en andere ongemakken verbeet Van der Kooy, die van geen opgeven ('op de vraag van de medische staf of ik verder ging, zei ik ja en dat was dat') wilde weten, de pijn om 's avonds toch als 83e over de finish te komen. "De volgende dag heb ik nog twintig meter op de motor gezeten, maar van ellende viel ik er weer af. Een kwartier lang heb ik de tranen toen de vrije loop laten gaan. De hele dag was ik uit het lood geslagen", herinnert Van der Kooy zich zijn pijnlijke opgave. In één klap was alle moeite (voorbereiding) en het geld (150.000 gulden) voor niets geweest. "Je houdt er rekening mee dat zoiets kan gebeuren. Maar dit kan iedereen elke dag overkomen. Stom. Dat geld vind ik nog niet eens het ergste, hoewel ik wel moeite had om mijn sponsor onder ogen te komen. Ik heb er echter wel veel van geleerd". HEEMSKERK KNS-coach René Kooien kreeg zaterdag tijdens de wedstrijd tegen Heemskerk een rode kaart voorgehouden wegens commentaar op de leiding. Luttele seconden voordat een laatste schot van een KNS-aanvaller in de korf zou belanden, floot scheidsrechter Bonnet af voor de rust. "Ie dereen vloog natuurlijk naar de scheidsrechter", aldus Kooien die, pi kant detail, zelf ook regelmatig op eersteklasse-niveau de scheidsrech- tersfluit hanteert. "Ik haal m'n spelers dus naar de bank, maar Hendrik (van Ruiten, red.) reageert nog met 'scheidsrechter je moet tweede helft wel goed opletten want anders loopt het uit de hand'. Ik maak dan de opmerking 'hij heeft wel gelijk, scheids' en even later krijg ik een rode kaart. Ik heb 'em nog gevraagd 'is het wel de goede maar dat hielp allemaal niets." "Ik heb zelf als scheidsrechter wel eens een rode kaarten uitgedeeld aan spelers, omdat ze elkaar op het gezicht stonden te timmeren. Maar aan coaches nooit. Ik vind het niet belangrijk, wat ze tegen mij als scheidsrechter zeggen; het hoort er nu eenmaal bij". Collega Bonnet dacht daar dus heel anders over. PERTH (RTR/AFP) - Gao Min heeft gisteren bij de wereldtitelstrijd in Perth bewezen de beste schoon- springster van de 1-meter plank te zijn. Na de mondiale titel van 1986 in Madrid, de Olympische titel van 1988 in Seoul veroverde de Chinese ook goud in de Australische stad. De Amerikaanse Wendy Lucero werd op enige afstand tweede, het verschil inet de als derde eindigen de Tsjechoslowaakse Heidimarie Bartova liep behoorlijk op. Daphne Jongejans slaagder er niet in de prestatie van haar broer Edwin, wereldkampioen, ook maar enigszins te evenaren. Zij legde be slag op de elfde plaats, slechts de Canadese Bush sprong nog minder. Jongejans was als achtste de finale binnengestapt. Voor China was het al de tweede titel bij het schoonspringen. Fu Mingxia zegevierde eerder bij het torenspringen voor vrouwen. Enkele uren nadat Edwin Jon gejans zaterdag de wereldtitel schoonspringen veroverde, ontving hij een fax van koningin Beatrijen prins Claus met felicitaties. "Van harte wensen wij u geluk met deze prachtige prestatie", aldus de letter lijke tekst. "Alsof het persoonlijke vrienden van me waren", reageerde de nieuwe kampioen blij verrast. "Deze fax komt ingelijst op mijn ka mer in Miama te hangen". De negentien-jarige nationale kunstzwemkampioene Maijolijn Both heeft in de finale van het solo de zevende plaats vast gehouden. Naast de vertegenwoor digsters van de traditionele kunst- zwemlanden Canada (Sylvie Fre chette met niet minder dan negen tienen), de Verenigde Staten (Kir- sten Babb) en Japan (Mikako Kota- ni), behoefde zij van de Europese zwemsters er slechts twee voor te la ten gaan: De jonge Russin Olga Se- dakova en de Frangaise Karine Schuier. Rome krijgt de organisatie van het WK zwemmen in 1994. De aan biedingen van Athene en Bonn wer den niet gehonoreerd. Vijfjaar gele den vond het EK in de Italiaanse hoofdstad plaats. Daphne Jongejans foto archief) PERTH (GPD) Bijna op elk groot internationaal zwemtoernooi zorgt hij wel voor enige opschudding, Ron Dekker. De schoolslagzwem mer uit Deventer lijkt een patent te hebben op schlemieligheid. Bij de EK van '87 in Straatsburg miste hij de A-finale van de 100 meter op tweehonderdste van een seconde, zakte tussendoor op tweetiende punt voor zijn MEAO-studie en zag in '88 de zo felbegeerde finaleplaats op de Olympische Spelen van Seoul in een barrage tegen de Hongaar Ta- mas Debnar met achthonderdste van een seconde voor zijn ogen ver vagen. De televisiebeelden van de Ne derlander, die na de laatste race woedend een prullemand het bad inschopte gingen gretig de wereld over. Vannacht, bij de opening van de zesde wereldkampioenschappen i het Australische Perth dreigde de tragedie rondom de 24-jarige zwem mer zich voor de zoveelste keer te herhalen. Ron Dekker verkeek zich volkomen op het startschot voor de 100 school, en stond nog op het blok toen zijn concurrenten al in het wa ter lagen. Een unicum in de zwem- sport, dat hij perfectioneerde door middels een 'raketsprong' en een onnavolgbare inhaalrace alsnog de eindstrijd van zijn discipline bin nen te denderen. „Ik dacht dat hij nooit meer zou starten", sprak bondscoach Ton van Klooster naderhand nog vol on geloof over het incident. „Echt, even kreeg ik de indruk dat Ron het blok af wilde stappen klaar voor de start werd gegeven, en de boel verder de boel wilde la- Daarna weet ik niet precies meer ten. Dat had ik hem nooit van zijn wat er gebeurde. Ik zag de reageert-ie (de starter) af. En daar sta je dan. naast hem. Ongelooflijk stom, dit Dom, dom, dom". mag hem niet gebeuren, zeker niet op een WK". Ron Dekker vervloekte zichzelf het zinderende Superdrome v Perth, waar de temperaturen v£ ochtend (Australische tijd) opliepen der moet tot dik dertig graden. „Ik ging al vrij stand met één sprong van het start- laat op het startblok staan, en moest blok zo ingelopen hebben als de Ne- De schrik sloeg Dekker goed in de benen toen hij, nog in starthou- ding de rest van het veld al in het water zag liggen. En wellicht was dat wel zijn redding. Nog nooit eer- achter- dus bijna haasten toen het s ALKMAAR (GPD) - Jolanda Grimbergen heeft de eer voor de kernploeg op de valreep nog hooggehouden bij het NK- schaatsen. Even leek het erop dat twee outsiders, Carla Zijl stra en Sandra Zwolle, elkaar gingen betwisten om de titel, maar Grimbergen wees met haar vijf kilometer de geweste lijke rijdsters alsnog terug. Toch was ook de Rijnsburgse zo eerlijk zichzelf een verrassende kampioene te noemen. „Ik kwam hier met als doel: plaatsing voor het EK. Ineens valt 11 ry.Van Gennip af en later gaat Voetelink ook nog eens door Zwolle en Ziilstra een windvlaag onderuit. Ja, en dan ben ik plots een titelkan didaat". Last kiest voor ALKMAAR (ANP) - Sandra Zwolle en Carla Zijlstra zijn opgenomen in de vrouwenploeg, die over twee we ken deelneemt aan de Europese ti telstrijd in Sarajevo (Joegoslavië). Beiden behoren niet tot de kern ploeg van cctach Jan Wiebe Last. Voor de BCK (Begeleidings Com missie Kernploegen) waren de re sultaten tijdens het Nederlands kampioenschap in Alkmaar door slaggevend. Zwolle eindigde als tweede, Zijlstra werd derde. Met het verrassende duo gaan Nederlands kampioene Jolanda Grimbergen en Yvonne van Gennip mee naar Joe goslavië. Voor de drievoudige Olympische kampioene mislukte het toernooi door een diskwalifica tie op de 500 meter. De BCK reken de Van Gennip haar twee valse starts niet al te zwaar aan. De kernploegleden Lia van Schie (vierde in Alkmaar), Hanneke de Vries (vijfde), Herma Meijer (zeven de), en Sandra Voetelink (negende) blijven tijdens het EK thuis. Zij kunnen onder meer de komende week in Davos tijdens enkele inter nationale wedstrijden alsnog een startbewijs voor de wereldtitelstrijd in Hamar (Noorwegen) afdwingen. Ook de vrouwen-sprintkernploeg, plus Marieke Stam, is in de Zwitser se plaats actief. De BCK wees bij de mannen kampioen Leo Visser, Europees ti telhouder Bart Veldkamp, Ben van der Burg en Thomas Bos voor het EK aan. De vreugde was er voor haar niet minder om. Ooit werd ze getipt als een der grootste talenten van ons land, maar jaren achtereen kwam Grimbergen slechts in het nieuws door een aaneenschakeling van blessures. In '86 werd ze vbor de eerste maal opgenomen in de kern ploeg, maar gescheurde enkelban den leidden tot een rampseizoen. De enkeloperatie die ze in '87 moest ondergaan, hielp daarna ook het volgende seizoen om zeep. In gezel schap van vriend Leo Visser en Yvonne van Gennip leek het jaar '88 in de alternatieve kernploeg voor de ommekeer te zorgen, maar in de zo mermaanden van '89 vloog Grim bergen met de racefiets over de kop. Gevolg: een gebroken sleutelbeen. Drumband Januari vorig jaar tijdens de natio nale afstandskampioenschappen plaatste ze zich voor het EK en hield daaraan een uitverkiezing voor de kernploeg van dit seizoen over. En weer leek er een kink in de kabel te komen. De dames van Last stonden nog maar amper op het ijs of Grim bergen kreeg last van een ontste king aan de kuit. De World Cup wedstrijd in Berlijn moest ze zelfs laten schieten. „Ik heb toen ge dacht: laat ik maar een baantje gaan zoeken en het schaatsen vergeten. Het wordt nooit wat". Alkmaar was daarom een verademing. „Nu kan eindelijk de drumband weer eens voor mijn huis spelen. Dat deden ze ook toen ik veertien was en ik voor het eerst Nederlands kampioene werd". De Landelijke Technische Com missie van de KNSB had dus niets geleerd van Assen 1990. Tijdens de nationale titelstrijd in de Drentse hoofdstad vorig jaar, klaagden rijd (st)ers en coaches massaal over de ongelijke omstandigheden. „Dit nooit weer", was de conclusie. De LTC wees echter vrolijk opnieuw Cruijff: nog twee jaar Barcelona BARCELONA (ANP) - Johan Cruijff heeft zaterdag verklaard dat hij zijn contract bij FC Barcelona met twee jaar verlengt. De huidi ge verbintenis loopt in juni van dit jaar af. Cruijff maakte het nieuws op originele wijze bekend tijdens een persconferentie. Op het einde merkte hij terloops op: „Ik was het bijna vergeten...ik heb tot medio 1993 bij FC Barcelona bijgete kend." Dat laatste klopt niet helemaal, want de handtekening is nog niet gezet. Dat gebeurt in de loop van de week. De Nederlander is sinds juli 1988 in dienst van de koploper in de Spaanse competitie. Zijn grootste succes was het veroveren van de Europese beker voor be kerwinnaars in zijn eerste seizoen. Afgelopen jaargang werd de Spaanse bokaal gewonnen. Aanvankelijk zou Cruijff slechts voor een jaar bijtekenen. Voor de winterstop werd echter al duidelijk FC Barcelona Nederlands beste voetballer aller tijden langer aan zich wilde binden. Tussen kerstmis en nieuwjaar heeft het bestuur het contract uit gewerkt. Ook de assistenten van Cruijff. Tonnie Bruins Slot en de Spanjaarden Rexach en Vilde, blijven tot het einde van het seizoen 1992/1993. een buitenbaan aan voor het Neder lands kampioenschap schaatsen. En opnieuw ook regeerden wind en regen het toernooi. Alkmaar '91 overtrof zelfs Assen '90. Windkracht acht maakte het selectietoernooi voor het Europees kampioenschap in Sarajevo over twee weken, tot een loterij. „Frustrerend", zei kern- ploegcoach Jan Wiebe Last. „Zo kunnen we net zo goed een dobbel steen gebruiken". Yvonne van Gennip voelde zich in Alkmaar de sterkste en was dat ook. Op de baan waar ze als achtja rig meisje leerde schaatsen, was ze nu echter twintig minuten na aan vang van het toernooi al kansloos voor de titel. Net als bij de IJsselcup maakte ze op de 500 meter twee val se starts, waarna scheidsrechter Lubberts niets anders restte dan de golden girl van het Nederlandse schaatsen te diskwalificeren. „De wind", zei ze. „Ik kon niet meer stil blijven staan. Vreselijk, dit kost me een kampioenschap". Ze haalde wel haar revanche. Ze won de drie kilometer en de 1500 meter. Omdat ze haar emoties goed had gebruikt zoals ze zeif zei. „Na die diskwalificatie maakte ik drie fases door. Eerst was ik geweldig boos, toen een tijdje dat ik mezelf vreselijk zielig vond en daarna kreeg ik zoiets van: ik zal ze eens wat laten zien. Zo hoort het ook. Je emoties gebruiken om zo hard mo gelijk te gaan". Op de vijf kilometer mocht ze reglementair niet starten. Windvlaag Kort na de 'Van Gennip-act' ver dween ook een tweede troef van het toneel. Een plotse windvlaag zwiep te lichtgewicht Sandra Voetelink in de vangkussens en toen was de lol voor Jan Wiebe Last er definitief af. De coach had naar eigen zeggen zijn schaatsen het liefst ergens in de dui nen begraven. Last en de kern ploegvrouwen waren ervan over tuigd dat zij de slechtste omstandig heden hadden getroffen. De outsiders Sandra Zwolle en Carla Zijlstra hadden 'beter ijs' en 'beter weer' vonden de leden van de kernploeg. De 3000 meter-rit tussen Van Gennip en Van Schie werd als bewijs aangevoerd. „Yvonne wordt eerste met maar drie seconden voorsprong op nummer twee. En Lia wordt slechts vierde. Dat is niet normaal. Daar zijn ze te goed voor. Zij moeten hele barre wind hebben gehad". Jan Wiebe Last: „Onder normale omstandigheden wordt de kern ploeg hier een, twee en drie. De vier de stek, daar hadden verschillende meiden voor moeten vechten". San dra Zwolle, de nummer twee van het klassement en daarom net als Grimbergen rechtstreeks geplaatst voor het EK, had geen boodschap aan de uitleg van Last. „Het was misschien niet een helemaal eerlijk toernooi, maar de besten zijn wel naar boven gekomen. Iedereen Het vrienden paar Leo Visser- IJolanda Grim bergen sloeg bij het NK-schaat- sen een dubbel slag. Beiden in casseerden een gouden medail le en dat was weer reden voor een innige om helzing. (foto heeft wind mee en iedereen heeft wind tegen. Ach, het is toch zo dat de kampioen altijd geluk heeft. En in Sarajevo (EK, red) rijden ze ook buiten". Het zilver had voor Zwolle extra glans. Vorig seizoen werd ze vanwege te geringe prestaties uit de kernploeg gezet. De begeleidingscommissie kern ploegen (BCK, red) redeneerde net als Zwolle. De keuzeheren wezen niet Lia van Schie aan voor de trip naar Joegoslavië, maar gaven het ticket aan de nummer drie van de ranglijst, de Groninger studente Carla Zijlstra. Het was ook het enige bespreekgeval. Dat Yvonne van Ge nnip naar het EK mocht, vergde na tuurlijk nauwelijks bedenktijd. Lia van Schie en Sandra Voetelink wa ren flink aangeslagen. „Ik train een heel jaar voor een EK en WK, ik ben gekozen in de kernploeg en dan valt alles weg door zo'n toernooi. Dat is toch geen topsport bedrijven. Ik kan dit niet aanvaarden", aldus Voetelink. derlander vannacht. Alsof hij door een wesp was gestoken, kreunde het blok onder een machtige afzet, waarmee de aansluiting met de laatste man direct werd gereali seerd. Na de eerste vijftig meter lag hij nog vierde, bij het aantikken was hij nog een plaats opgeschoven. Waarmee kwalificatie voor de A-fi- nale (als zesde) alsnog was binnen gehaald, maar vraag niet hoe. Waardering was evenwel ook op zijn plaats, omdat Dekker in de zwaarste serie van de 100 school moest uitkomen. Tegenstanders waren o.a. wereldrecordhouder Adrian Moorhouse en de nog prille Hongaar Norbert Rozsa die deze WK meteen het eerste wereldrecord bezorgde. Zijn tijd van 1.01.49 min. betekende een evenaring van de beste wereldprestatie die Moorhou se op deze afstand al eerder noteer de. Met name dat record maakte Dekker nog zieker dan hij al was. „Stel je toch eens voor dat ik in het spoor van Moorhouse en Rozsa had kunnen meegaan. Ik moet de video beelden straks nog eens goed bekij ken, maar dan had een nationaal re cord (1.02.56) er zeker ingezeten. En ga ik als derde de finale in". Heel wat vrolijker liep Richard Granneman door het Superdrome te wandelen. Hij slaagde er name lijk wel in een Nederlandse toptijd te verbeteren. In de series van de 200 vrij snelde hij naar 1.50.91 min. en verbeterde daarmee de uit au gustus '85 stammende toptijd van Frank Drost met eenhonderdste van een seconde. „Best aardig", oor deelde Ton van Klooster, „maar hij moet sneller kunnen". Granneman. verzekerd van een bonus van 400 gulden voor zijn prestatie, kon zich daar wel in vinden. De enige gehuw de zwemmer in de nationale ploeg, die net zijn derde studiejaar aan de universiteit van Indiana in Bloom- ington heeft afgesloten, voelt dat-ie in vorm is. „Eigenlijk", zegt de oor spronkelijk uit Goeree Overflakkee afkomstige Granneman, „heb ik in de directe voorbereiding op deze WK alleen maar afgebouwd. Mijn coach in de VS vindt zo'n WK best leuk en aardig, maar hij hecht meer waarde aan het Amerikaanse sei- Probleemloos Volgens verwachting plaatste de dames-estafette op de 4x200 vrije slag zich probleemloos voor de fina le. Daarin mikken de dames op mi nimaal een bronzen plak. Karin Brienesse, die als zesde de eindstrijd van de 100 vrij haalde, zal het wat dat betreft moeilijker krij gen. In tegenstelling tot de estafet te, die alleen serieuze tegenstand te duchten heeft van de VS en Duits land, moet de Friezin opboksen te gen een heel rijtje gevestigde na men als Plewinski, Haislett en de voormalige Oostduitse Manuela Stellmach. KAREL JANSEN MAANDAG 16.30-18.30 WK voetbal: 10.00-18.30 18.00-19.00 18.28-19.00 10.30-19.30 18.55-19.20 19 00-19.15 19.15-19.30 19.15-20.00 19.30-20.00 19.50-20.20 EURO' Gouden wedstrijd uit West-Duitsland-Argentinië Ned 3: Studio Sport: WK Perth. Sportnet: Worstelen. Ned 1Sport op l magazine. EURO: Parijs/Dakar Rally. Ned 2: Sportpanorama. Sportnet: Rallysport: Parijs inde dag. TV 5: Sports. Sportnet: Sport uit Spanje. EURO: Eurosport News. BBC 2: Cricket: Engeland- Australië. 20.00-20.30 Sportnet: Skiön: in Tignes. 20.00-21.00 EURO: Big Wheels. 20.30-21.00 Sportnet: Spaans voetbal. 20.50-21.25 BRT 2: Tofsport: vrijetijds- sporten. 21.00-22.00 EURO: NHL IJshockey. 21.00-22.30 Sportnet: Boksen. 22.00-22.15 EURO: Parijs/Dakar Rally 22.10-22.25 Did 2: Sport extra: WK zwem men in Perth. 22.15-22.20 Super Sports News. n Perth. 22.30-22.45 Sportnet: Rallysport: Parijs- /Dakar, achtste dag. 22.45-00.15 Sportnet: Basketbal: vanuit Cristal Palace. 23.40-00.25 BBC 1: FA Cup Football: hoogtepunten van de derde ronde. 00.15-00.45 EURO: Eurosport News. 00.15-01.20 BBC 2 Darts: World Embas sy Championships. 00.15-02.00 Sportnet: World Cup Kunstrij den op de schaats. 00.45-01.00 EURO: Parijs/Dakar Rally. 01.00-02.00 EURO: US College Basket ball. Cotton Bowl. 08.30-09.00 EURO: Eurobics. 09.00-10.00 EURO: NHL IJshockey. 10.30-11.00 Sportnet- Magazine Automo bile. 11.00-12.00 Sportnet: Worstelen. 11.25-13.45 Did 1Sport extra WK zwem men in Perth. 11.30-13.30 EURO: WK zwemmen in Perth. 12.00-14.00 Sportnet: NBA Basketball. 13.30-14.00 EURO World Cup Free Style 14.30-16.30 Sportnet: American Football: Notre Dame-Colorado. 15.15-15.35 BBC 2: Darts World Embas sy Championships. 15.30-16.30 EURO: US College Basket ball.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11