EIDEN 'Het waren niet de leukste jaren met die bezuinigingen' Ook Horecabond tegen referendum over sluitingstijden LEIDSCH DAGBLAD Succesvol jaar voor de Leidse bibliotheek ZATERDAG 5 JANUARI 1991 Volksraadpleging 'volstrekt overbodig' LEIDEN De Leidse afde ling van de Horecabond FNV is fel tegenstander van het re ferendum over de vrije slui tingstijden van cafés. De bond noemt de volksraadpleging die op 6 maart wordt gehou den 'volstrekt overbodig'. Al eerder lieten de werkgevers organisatie van het horecaper- soneel en wijkorganisaties weten niets te zien in het on derwerp dat door de gemeen teraad is vastgesteld. Doel van het vrijlaten van de slui tingstijden is de overlast van café bezoekers terug te dringen. Vol gens de FNV zijn er echter wetten genoeg die. als ze worden nage leefd, de overlast van horecagele genheden tegengaan. Om de klachten te verminderen, hoeven de sluitingstijden niet vrij te wor den gegeven, vindt de bond. "Op voorwaarde dat deze regelingen ook daadwerkelijk uitgevoerd worden en de gemeente eens op houdt met de halfslachtige hou ding die zij al jaren inneemt", al dus secretaris C. van Loe van de Horecabond. De FNV vindt het vreemd dat de Leidenaars op 6 maart hun stem kunnen uitbrengen over dit onderwerp. De meeste door bur gers ingediende voorstellen had-*" den immers te maken met de di recte woonomgeving, het verkeer en de leefbaarheid van de stad. Geen enkele politieke partij had bovendien, zo stelt de bond, dit onderwerp bovenaan zijn voor keurslijstje staan. Bij de voorbereiding van het re ferendum worden de werkne mers in de horeca volgens de bond 'finaal voorbijgelopen'. "Het had de gemeentelijke plan nenmakers gesierd als zij eerst en vooral bij hen hadden geïnfor meerd naar hun mening en op stelling in deze zaak", aldus secre taris Van Loe. De werknemers voelen volgens de bond niets voor het vrijgeven van de sluitingstijden omdat de werktijden nog onregelmatiger worden dan ze al zijn. Het perso neel moet nog later in de nacht naar huis en voorziet problemen bij het compenseren van de ge maakte overuren. "De arbeids omstandigheden van het perso neel worden in een klap zo'n 15 jaar teruggezet". Verder wordt verwezen naar andere gemeenten die het besluit om de sluitingstijden vrij te geven snel hebben teruggedraaid omdat er problemen ontstonden. Kritiek heeft de bond ook op het feit dat de gemeente stelt dat 'de vraagstelling' bijzaak is en geen hoofdzaak. De gemeente zegt vooral te willen kijken of een referendum een goed middel is om de mening van de burgers te peilen. "Maar zoals het nu aan de bevolking wordt voorgesteld is de vraagstelling nadrukkelijk hoofd zaak geworden", aldus Van Loe. "Er zijn in Leiden wel belangrij kere zaken om zoveel tijd, talent en financiën in te steken", meent de Horecabond FNV. CD-uitleen begint zondag LEIDEN - De centrale bibliotheek heeft in 1990 flink meer bezoekers en leden gekregen dan in de jaren ervoor. Het ledenbestand nam toe van 31.000 naar 37.600, hetgeen een stijging betekent van 21 procent. Ook kwamen veel meer mensen door de toegangsdeur dan het jaar ervoor. Brachten in 1989 nog 350.000 een bezoekje, vorig jaar wa ren dat er 433.000. Het aantal uitle ningen bleef met 1,4 miljoen stabiel. Directeur E. van Sprundel is erg tevreden over de resulaten. "Het is een goed jaar geweest". De zon dagopenstelling heeft volgens hem bijgedragen aan de grote leden winst. Het heeft circa 2000 nieuwe abonnementen opgeleverd. "Ge zien de korte tijd dat deze proef draait, zijn dat aansprekende cij fers". Zondag 13 januari de 10.000ste zondag-bezoeker van de bibliotheek verwacht. Van Sprundel denkt dat het aan tal leden in 1991 nog verder kan stij gen, vooral nu vanaf aanstaande zondag ook compact-discs worden uitgeleend. "Daarvoor hebben we veel aanvragen gehad, ook van mensen die tot nu toe nog geen lid zijn". De leden kunnen een keuze ma ken uit zo'n 3500 cd's in verschillen de genres. Daarmee wordt voorzien in een behoefte, omdat tot nu toe al leen bibliotheken Alphen aan den Rijn een cd-afde- ling hadden. De schijfjes worden uitgeleend voor een periode van een week, de kosten bedragen een rijks daalder per cd. Ondanks deze extra service blijft de contributie het volgende jaar ge handhaafd op 20 gulden. "Daarmee zijn we voor zo ver ik weet de goed koopste in de hele regio", aldus Van Sprundel. 'Schone' auto voor gemeente Leiden LEIDEN De gemeente Leiden heeft vanmiddag een bedrijfsauto in gebruik genomen die wordt om schreven als 'bijzonder milieuvrien delijk'. De wagen wordt gebruikt door de afdeling bestratingen. Vol gens een medewerker van deze af deling maakt de wagen nauwelijks lawaai en is de uitstoot van uitlaat gassen gering. Het is de bedoeling dat de wagen wordt gebruikt voor alle voorko mende werkzaamheden. De motor van het voertuig is volgens de ge meentelijke woordvoerder pas 1 ok tober beschikbaar gekomen. De bedrijfswagen is gemaakt in Duitsland en wordt geleverd door een garage uit Sassenheim. Kindercafé in De Trechter de LEIDEN Het lijkt of wel of deze jeugdige deelnemer aan het basketbaltoemooi vc weet welke sport hij moet beoefenen. De meesten van de 420 kinderen die meededen houden in de universitaire sporthal wisten het wel. Bij de jongens won de Springplank Zijlwijkschool en Rudolf Steiner. LEIDEN - Café de Trechter Herenstraat opent vanaf 13 januari iedere zondag de deuren voor kin deren vanaf driejaar en hun ouders. jDit zogenaamde 'kindercafé' is de komende maanden te bezoeken op zondagen van 14.30 tot 17.30 uur. "no'r gen apart gedeelte van het café r de Zonnewijzer. Mariënburg werd tweede, de Hoeksteen derde en de ELS dat werd ge- ayais. SCUCC1« v<iiv de St. Janschool, de worcjt ingericht tot ontmoetings ruimte voor de kinderen. Er is on der meer een bar, waar de kleintjes vanaf drie jaar limonade of snoep kunnen bestellen. Er zijn spelletjes, speelgoed en af en toe ko optreden voor de jonge café-bezoekers. De ouders kunnen in het gewone café gaan zitten. Zo hopen de orga nisatoren gezellige zondagmidda gen te creëren voor zowel kinderen als hun ouders. Overigens kunnen de kinderen vanuit hun eigen hoek ongestoord naar hun begeleiders lo pen. Het is wel de bedoeling dat de kinderen onder begeleiding naar het café komen. Directeur Kunst zegt muziekschool vandaag vaarwel LEIDEN Middenin de ka mer staat een houten spinet. Het is in 1975 gemaakt in een klein fabriekje in Garderen. "Half fabrieksmatig, half handmatig", weet eigenaar Piet Kunst. Het is uiteraard niet het enige instrument dat de scheidende directeur van de Leidse Streekmu- ziekschool bezit. "Ik heb nog een leger blokfluiten in huis". Niet alleen naar muziek gaat zijn hart uit. Hij houdt ook van beelden de kunst en literatuur. Wil zich, nu hij met vut is gegaan, gaan bezig houden met kunstgeschiedenis. Onderzoeken welke samenhang er is, welke verbanden er zijn te vin den tussen muziek, beeldende kunst en literatuur in een bepaalde periode. Hij is van plan cursussen te gaan volgen en veel op reis te gaan naar Europese steden, om musea te bezoeken. Na de afscheidsreceptie die van avond wordt gehouden in de Taffe- hzaal van het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg, zal hij zijn gezicht niet meer zo vaak la ten zien bij de Streekmuziekschool. Cursus r de nieuwe cur sussen bij het LVC aan de Breestraat kunnen zich inschrijven van 5 januari tot en met 8 februari. In het aanbod zitten onder meer cursussen tekenen, schilde ren, percussie, fotografie saxofoon en gi taar. Voor meer informatie tel. 146449. Engels Bij het Leidse Volkshuis kan binnenkort een cursus 'Engels voor op vakantie' worden gevolgd. Tijdens tien lessen le ren de deelnemers bij voorbeeld tellen, klok kijken, de weg vragen en hoe men zich kan redden bij het boodschappen doen. Deelname aan de cursus, die op dinsdagavonden wordt gegeven, kost 54 gulden, inclusief een lesboek. Inschrij ven bij het Volkshuis aan de Apothekers- dijk 33a, tel 149180. begeleidt hij nog een blokfluitensemble, maar daarna is het afgelopen. Dan zit de periode- Kunst erop. Een periode die begon in 1960, toen de Leiderdorper werd aangesteld als docent. Hij gaf het eerste jaar nog pianoles, maar daar na hield hij zich nog uitsluitend be zig met de blokfluit. Hij ontdekte dat instrument al op het conservatorium in Amsterdam. Tijdens zijn studie zwaaide hij om; eerst was piano zijn hoofdvak, later werd dat blokfluit. "Elk instrument heeft zijn beperkingen. Met een pia no kun je andere dingen doen, maar met een fluit kan ook heel veel. Het 5 natuurlijk wel zo datje als je blok- bent aangewezen mee te fluit speelt, r op anderen om Maar dat geldt voor een viool net zo goed, en voor een hobo ook". Volwassen De blokfluit was in het begin van de zestiger jaren duidelijk in opkomst als instrument. Er waren volgens Kunst nog nauwelijks lesmethoden ontwikkeld. "Er was bijna niks;nog helemaal geen traditie". Het aantal leerlingen dat blokfl- uitles nam 'groeide als een trein'. "In het hele land nam het toe, maar in Leiden nam het wel heel erg toe", zegt hij. Kunst denkt dat dat komt omdat op de Streekmuziekschool aan het£ Rapenburg de blokfluit werd ge zien als een 'volwassen instrument'. "Op veel plaatsen wordt gezegd: je begint met een blokfluit, dat blijf je even doen en dan kies je voor een écht instrument. Waanzin vind ik dat. Je kunt met een blokfluit heel erg veel doen". In 1971 werd Kunst hoofd van de afdeling algemene muzikale vor ming en blokfluit. In 1981 werd hij waarnemend directeur en in 1984 volgde de benoeming tot directeur. "Daar zat niet veel verschil tussen, maar goed. Je kunt inderdaad wel zeggen dat het niet de leukste jaren waren, met al die bezuinigingstoe standen die we over ons heen kre gen. Die bezuinigingen zijn uitein delijk wel teruggedraaid, maar de ellende hebben we wel gehad". Flauw Kunst herinnert zich nog heel goed hoe op 11 januari 1987 werd bekend gemaakt dat de gemeente Leiden veel minder geld wilde uitgeven aan de school. "Het bericht kwam als een donderslag bij heldere hemel". Binnen vier jaar moest de helft van het budget worden ingeleverd en er mochten geen ontslagen vallen. Terwijl we voornamelijk zaten met personeelskosten, die vormden zo'n 85 procent van de begroting". "En", vervolgt Kunst, "de wet houder die we toen hadden heeft ge woon niet bestuurd. Hij liet ons aan ons lot over. Maar dat is al zo vaak gezegd, dat wordt een beetje flauw". De scheidende directeur ontkent dat de betrokken wethou der (de Leidse WD'er Kuijers, die voorzitter was van het bestuur dat verder bestond uit raadsleden uit Leiden, Oegstgeest, Voorschoten en Wassenaar) niet eerder is aange pakt. "Natuurlijk hebben we ook toen al over hem geklaagd. De leraren van de school hebben weieens een motie aangenomen waarin het ver trouwen in het bestuur werd opge zegd. Maar hij is toen gewoon geble ven. Het toenmalige bestuur vond het te gemakkelijk als de wethou der dan maar weg zou gaan. Of ik het met die motie eens was? Allicht! Ik heb constant met die man over hoop gelegen". Pas na de komst van het nieuwe bestuur, vorig jaar zomer, kwam bo ven water dat de Streekmuziek school kampt met een tekort van ze ven ton. "Er is geen cent ten onrech te de deur uitgegaan. Het komt stomweg door het grote aantal zieke ■Tiocenten dat we moesten vervan gen, en door het feit dat de admini strateur is ingestort. Toen moesten n dure maatregel nemen. En inderdaad ook een gedeelte, verkeerd begroot. Bovendien zijn de inkomsten wat tegengevallen". Signaal Kunst denkt niet dat deze feiten eer der aan het licht hadden kunnen ko men. "Het bestuur moet toch een signaal krijgen van de administra teur. En die moest ingewerkt wor den". Hij geeft toe dat hij 'ergens ook wel wist' dat de begroting werd overschreden doordat zieke docen ten moesten worden vervangen. "Dat gebeurt dan altijd. Maar als het er een of twee zijn, dan vang je dat wel op. Nu waren het er gewoon meer. Maar ik was zelf niet verant woordelijk voor de financieel-admi- nistratieve zaken. Daarvoor moest het hoofd van de administratie di rect verantwoording afleggen aan het bestuur. En het hoofd was ziek, ingestort". Kunst vindt dat helemaal niet slecht, dat de 'inhoudelijk direc teur' zich niet bemoeit met de finan ciën. "Wij zijn natuurlijk niet finan- cieel-economisch opgeleid. Zo'n ad ministrateur kan mij van alles wijs maken. Het is een normale coh- structie en ik heb het nooit erg ge vonden dat dat zo zat". De publiciteit over de tekorten kwam in een periode dat het juist zo goed ging met de school, zegt Kunst. "Het aantal leerlingen is al die jaren, zeker in Leiden, stabiel gebleven. De afdeling lichte muziek was juist begonnen en we waren leerplannen voor alle instrumenten aan het opzetten. En de bezuinigin gen waren natuurlijk voor een groot deel teruggedraaid". Slechte sfeer Dat er een slechte sfeer heerste in het gebouw aan het Rapenburg, ontkent Kunst. "Die bezuinigingen en ook een reorganisatie hebben na tuurlijk de nodige spanningen ge geven. Maar er zijn een heleboel do centen die naar me toekwamen en zeiden: er moet hier een slechte sfeer heersen maar ik merk het niet. Een tijd van spanning is nooit hele maal bevorderlijk voor de sfeer, ie dereen loopt dan natuurlijk ge stresst rond. En dat kun je ook een slechte sfeer noemen". Het nieuwe bestuur heeft inmid dels de voormalige Leidse wethou der D. Tesselaar aangesteld als inte rim-manager. Hij blijft tot de zomer. Moet de komst van een nieuwe di recteur voorbereiden èn maatrege len nemen om de uitgaven van de school binnen de perken te houden. Tesselaar heeft al laten weten dat er meer groepslessen moeten wor den gegeven. Kunst is het daar hele maal mee eens, zo blijkt. "Ik vind dat dat moet kunnen en het zal ook wel moeten anders worden de mu zieklessen niet meer te betalen. Voorwaarde is natuurlijk wel datje voldoende leerlingen moet hebben. Het heeft bepaalde voordelen. Kin deren reageren bijvoorbeeld veel spontaner in een groep dan wan neer ze alleen zijn met een docent. En het is leuk om meteen samen muziek te maken. Er zitten natuur lijk ook haken en ogen aan. Het pro bleem van niveauverschillen houd je bijvoorbeeld altijd. Hoe meer leerlingen je hebt, hoe beter je de groepen kunt indelen". Groepslessen moeten geleidelijk worden ingevoerd, zegt Kunst. En dat is volgens hem ook de reden waarom het onder zijn leiding niet is gebeurd, ook al worden er al en kele lessen in groepsverband gege- "Je kunt docenten er niet ineens mee opzadelen". Hij vindt dan ook dat veel aandacht moet worden be steed aan bijschpling. "Want docen ten zijn domweg niet opgeleid om groepslessen te geven. Daarin schieten de conservatoria ook nu nog schromelijk tekort". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9