Israël: veroordeling VN onrechtvaardig Evangelist favoriet in tweede ronde Guatemala Beroemde breinen staan in Tokyo op sterk water Tyminski wil in oppositie Rebellen Somalia lijken bereid tot wapenstilstand 'Oorlog niet voor half februari' Twintig miljoen Afrikanen met hongersnood bedreigd ZATERDAG 5 JANUARI 1991 UIILJ jJWM.IIiMMIU PAGINA 7 TEL AVIV (GPD) Israël meent dat de jongste veroordeling van zijn politiek door de Vei ligheidsraad eenzijdig en niet gerechtvaardigd is, omdat de Arabische provocatie tot ge weld niet wordt genoemd. Volgens politieke kringen in Jeruzalem heeft de Veiligheids raad het ten onrechte nodig geoordeeld Israël te berispen, terwijl de échte crisis in de Golf is te vinden. Daardoor zou de Raad de aandacht wegnemen voor de agressie van Saddam Hussein. De regering in Jeruzalem betreurt Koliek heeft eerder deze week het dat de Verenigde Staten voor de een gesprek gevoerd met de Pale- vierde maal sinds het begin van de stijnse leider Faisal al-Husseini. De Golfcrisis steun hebben uitgespro- VN-afgevaardigde bepleitte een in- ken voor een veroordeling van Is- ternationale conferentie over het raël door de Veiligheidsraad. De Midden-Oosten en het einde van de Raad protesteerde gisteren in een Israëlische bezetting als een kwes- unaniem gesteunde verklaring van tie van menselijke waardigheid, de voorzitter tegen het recente ge- De dag daarvoor was De Marco in weid in de Gazastrook, met name de Gazastrook. Het leger liet bij dat acties door het Israëlische leger te- bezoek geen journalisten toe. Vol gen Palestijnen, die een groot aantal gens een woordvoerder omdat dat gewonden onder die burgers tot ge- ongereldheden zou uitlokken. Niet- raëlische regeringsvertegenwoordi gers, die de Verenigde Naties wan trouwen, zijn stroef verlopen. Hij omschreef zijn gesprek met minis ter van buitenlandse zaken David Levy als een zeer openhartige uit wisseling van opinies, een diploma tiek term voor een onderhoud met diepgaande meningsverschillen. TOKYO - Achter de getatoeëer de huiden, geamputeerde armen en ratteskeletten in het muffe labora torium van de medische faculteit van de universiteit van Tokyo be vindt zich de enige collectie van be roemde breinen ter wereld. Vele grote Japanse denkers en beroemd heden hebben hier hun hersenen nagelaten voor de wetenschap. Alle 120 hersenen van premiers, schrijvers, artiesten en geleerden liggen in hun eigen glazen pot in het laboratorium waar wetenschappers hopen te ontdekken wat zo speciaal is aan de hersenen van beroemde mensen. De beheerder van de bizar re collectie, Yutaka Yoshida, zegt dat hij zijn verzameling graag wil uitbreiden met de breinen van wis kundigen, musici en zangers. De universiteit begon in 1913 met de verzameling toen de familie van de overleden premier Taro Katsura voorstelde om diens hersenen te ge bruiken voor onderzoek. De jongste aanwinst is het brein van de voor malige premier Takeo Miki, die in 1986 stierf. Hoewel de vingers van iedere we- staat tenschapper zouden gaan jeuken wat d bij het zien van het materiaal, kan De hersenen de universiteit er niet zo maar op los welbespraakte Japai snijden. De diepgewortelde weer stand onder Japanners om te knoei en met de doden weerhoudt de uni versiteit ervan diepgravend onder- wie ze toebehoorden en kwaliteiten waren. eertijds zo premier Hisashi Hamaguchi, die in 1931 werd vermoord, lijken veel op de hersenen van de beroemde schrij ver Natsume Soseki die in 1916 zoek te doen. "We proberen het snij- stierf. Onderzoekers zeggen dat de vezels in Hamaguchi's hersenen die de spraak controleren, zeer com plex zijn. Yoshida denkt dat verregaande De onderzoekers hebben diverse studies over dergelijke kwesties op veel weerstand stuiten. "Japanners willen dat de hersenen in de oor spronkelijke staat worden gehou- staat te houden", aldus Yoshida. hersenen in delen gesneden croscopisch onderzoek te doen visuele vergelijkingen te ken. De meeste hersenen liggen ^en Men ziet niet graag dat ze op de echter ongeschonden in hun_pot snijtafel belanden", meent Yoshida. De conservator zegt dat veel univer- derzoeksdoeleinden, maar dat nie mand een collectie van geniale brei nen heeft. De verzameling in Tokyo is het re sultaat van het al lang bestaande vooroordeel dat er verschillen be staan tussen de hersenen van Azia ten en Indo-Europeanen, van vrou wen en mannen en van geniale en gewone mensen. Tijdens de Meiji- periode tussen 1868 en 1912, toen dergelijke vooroordelen in zwang raakten, maakte Japan een begin met het bestuderen van westerse wetenschappen en technologie. Aanvankelijk leidde het onder zoek naar de menselijke hersenen tot controversiële resultaten. On derzoekers meenden dat de herse nen van geniale mensen zwaarder wogen dan van gewone mensen. Het zwaarste in Japan bekende brein is van de politicus Torasapuro Araki, dat 1640 gram woog toen hij in 1942 stierf. De onderzoekers con cludeerden dat het brein van gewo ne mensen ongeveer 1300 gram woog. "Het zou kunnen kloppen dat grote denkers zoals politici zwaar dere hersenen hebben", zegt Yoshi da, "maar het blijkt dat dat ook geldt voor veel criminelen". temin braken er rellen uit in het vluchtelingenkamp Jabalya, zodat de Maltese minister zijn visite daar moest afbreken. De Marco's ontmoetingen met Is- volg hadden. Het voorstel, dat geen bindend karakter heeft, was ingediend door Jemen, op verzoek van de PLO. De Veiligheidsraad herhaalde dat de Vierde Geneefse Conventie van 1949 van toepassing is op alle Pales tijns gebied dat sinds 1967 wordt be zet gehouden door Israël, met inbe grip van Jeruzalem. De voorzitter van de Algemene Vergadering van de VN, Guido de Marco, sprak gisteren in Jeruzalem met burgemeester Teddy Koliek. De Marco, minister van buitenland- WARSCHAU (AP) Stanislaw Ty- se zaken van Malta, bracht de afge- minski, de onbekende Poolse za- lopen twee dagen een werkbezoek kenman die door Lech Walesa van aan Israël. Tijdens zijn gesprek met het presidentsambt werd afgehou- Kollek sprak hij zijn bewondering den, is gisteren in Polen terugge- uit voor diens pogingen een vreed- keerd. Tyminski zei bij aankomst Ara- op de luchthaven van Warschau, dat hij in Polen wil blijven om oppositie te voeren tegen Walesa en de nieu- we premier Jan Bielecki. De geemigreerde zakenman moet zich volgende week voor een pro vinciale aanklager in Nowy Sacz verantwoorden voor vermeende smadelijke uitlatingen aan het adres van de door hem in de eerste verkiezingsronde uitgeschakelde ex-premier Tadeusz Mazowiecki. Tyminski betichtte de toenmalige premier in een campagnerede in no vember van landverraad door Pool se staatsbedrijven uit te verkopen het buitenland. Hij zei geen aan- ook maar iets die opmerking terug te nemen. Met de aantekening dat hij zich niet al te veel zorgen maakt over zijn Buschauffeur doodgeschoten TEL AVIV (GPD) - De Israëlische politie stelt een onderzoek in naar een incident even ten noorden van de Gazastrook, waarbij gisteren een Palestijnse chauffeur met zijn bus een Israëlische auto van de weg reed. Een 21-jarige Israëlische drang te voelen vrouw kwam daarbij om het leven. Twee andere inzittenden raakten licht gewond. De 30-jarige Palestijn NAIROBI/GENEVE (AP) - De So malische rebellen die de regering van president Mohamed Siad Barre omver willen werpen zijn eventueel bereid tot een tijdelijke wapenstil- aanse stand om de evacuatie van buiten- zaken landers uit de belegerde hoofdstad plannen Muqdisho mogelijk te maken. Al dus heeft een fuctionaris van het op standige Verenigd Somalisch Con gres gisteren meegedeeld. Tegelijkertijd zei een woordvoer ster van het Internationale Rode Kruis in Geneve dat een afvaardi ging van de hulporganisatie in Muq disho kennelijk is gegijzeld door ge wapende elementen. Een woordvoerder van het Ver en opgeroepen een staakt-het-vuren van twaalf uur in acht te nemen om het toestel te kunnen laten landen. Een woordvoerder van het Itali aanse ministerie van buitenlandse Rome dat de Italiaanse >r evacuatie van buiten landers zijn gedwarsboomd door een eerdere weigering van het ver zet om een wapenstilstand in acht te nemen. Volgens hem wordt de eva cuatie uitgevoerd zodra er een staakt-het-vuren is. De rebellen staan er op dat een eventuele evacuatie plaatsheeft on der leiding van het Rode Kruis; ini tiatieven van afzonderlijke landen buitenlanders met legervliegtui- deze week dat de rebellen bereid zouden zijn tot een tijdelijke wapen stilstand in Muqdisho om een eva cuatie van buitenlanders mogelijk te maken. Abdirahem Mohamed, de minister van sociale zaken i de wasserij terecht werd later doodgeschoten door t Israëlische burger die de achtervol ging had ingezet. De personenauto waarin het Israëlische slachtoffer reed, was voorzien van zwarte mili taire kentekenplaten. Netnummer Een béétje beschaafd land moet e gerechtelijke vervolging, liet hij ten dat hij geen enkele Poolse jurist bereid had gevonden hem als raads man bij te staan. Bush wil Yeutter WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse president George Bush heeft zijn oog op landbouwminister Clayton Yeutter laten vallen voor het voorzitterschap van zijn Repu blikeinse Partij, zo heeft een welin gelichte zegsman gisteren ver klaard. Yeutter diende onder Volgens Israëlische krant Haaretz het JERUZALEM (AP/ANP/AF- gende ontwikkelingen in de Golf uitgewezen werden en binnen 24 P/Rtr/IPS) Volgens het Israeli- bespraken, sche dagblad Haaretz beginnen de spannen v Verenigde Staten niet eerder dan heid. half februari een oorlog tegen Irak. De krant schreef dit gisteren en zei w dit van Amerikaanse functionaris- ters, Jacques Poos, zegt de Paus te kilometer ten westen van de hoofd- te hebben vernomen die ge- bidden r het land uit moesten zijn. Irak is van plan om nog vo VN-ultimatum afloopt alle rege- de^Luxem- ringsinstellingen in Baghdad over te brengen naar de stad Ramadi, sprekken hadden gevoerd met Is- inspanningen. Het i hun enigd Somalisch Congres zei eerder gen op te halen, worden door het verzet als ongewenste inmenging beschouwd. Het Internationale Ro de Kruis heeft gezegd dat het bereid is de evacuatie te leiden. President Siad Barre heeft zich gisteren bereid verklaard onder toe verzetsbeweging, vertelde echter zicht van Italië en Egypte te gaan dat de opstandelingen niet bereid waren tot overleg met Siad Barre en dat ze zich voorbereiden voor een grootscheepse aanval op zijn laatste bolwerken. Tot die bolwerken behoort ook het presidentiele paleis Villa Soma lia. Een Italiaanse diplomaat in Nai robi heeft in tegenstelling tot eerde re berichten gezegd dat Siad Barre zijn paleis vanaf het begin van de crisis niet heeft verlaten en zich dus niet heeft teruggetrokken in een bunker op het vliegveld van Muq disho. Woordvoerster Ineke van Velzen van Artsen Zonder Grenzen de organisatie een Boeing 707 met 15 medewerkers en medicamenten Somalia zal sturen. De hulpor- Weer doden Znidafrikaanse woonoorden Luxemburg viel na te gaan, de ste maal dat deze paus zich op zo'n manier tot de Europese ministers van buitenlandse zaken wendt. internationaal telefoonnetnummer president Ronald Reagan als land- met twee cijfers hebben, vinden de Finnen. Finland wil daarom het net nummer '37' van de DDR overne men om zijn imago op te vijzelen. Helsinki zal wellicht een bod doen op het Oostduitse '37', dat binnen kort vrijkomt als gevolg van de Duitse hereniging, aldus het admi nistratiecentrum van de Finse PTT. Aids-conferentie De Wereld Gezondheidsorganisatie (WHO) heeft gisteren een aids-con ferentie in de Filipijnen afgezegd omdat dat land geen aids-lijders toelaat. Dit heeft de WHO-vertegen- woordiging in Manila meegedeeld. De conferentie, die van 3 tot 7 febru ari zou plaatshebben, zal op een la ter tijdstip elders .in Azië of het Zuidzee-gebied worden gehouden. Vervolgd bouwvertegenwoordiger. maakte hem minister bouw. moet 25 januari het zenden raelische diplomaten. Volgens de krant vertelden de Amerikanen aan de Israëlische di plomaten dat president George Bush meer tijd nodig heeft om steun te verwerven in het Congres voor het beginnen van een oorlog. Verder zouden de Verenigde Staten vernietigd door Arabieren die ook meer tijd nodig hebben westerse landen i het Iraakse uitgewezen diplomaat Naiel zeiden van de plannen te weten, stad. Dat heeft de New York Times gisteren bericht die zich baseert op uitspraken van diplomaten. Een functionaris van het Iraakse ministerie van buitenlandse zaken wilde de reacties van diplomaten testen door hen te vragen wat ze er van zouden vinden zich voor de duur van de Golfcrisis in Ramadi te vestigen, aldus het blad. Ameri kaanse regeringsfunctit opvolger kiezen voor Atwater, Golfgebied. Medewerkers van de Abdul-Jabbar Hassan gisteren vlak partijvoorzitterschap heeft opgege- Nationale Partij eist aftreden Humberto Ortega MANAGUA (IPS) - De vice-voor- zitter van de conservatieve Nationa le Partij in Nicaragua, Julio Ruiz Quezada, heeft gisteren tijdens een uitzending van de officiële radio zender 'Nicaragua' het aftreden ge- eist van legerbevelhebber generaal Ex-premier Andreas Papandreou Humberto Ortega. De eis tot aftre- gezondsheidsredenen het Israëlische premier Yitzhak Shamir Griekenland drie zijn de woordvoerder terie van buitenlandse zaken, Zeev de Dover, weigerden commentaar te geven op het bericht. De Sovjetunie is van mening dat nog niet alle diplomatieke midde len voor een oplossing van de Golf crisis zijn benut. Mocht het niette min tot een gewapend ingrijpen te gen Irak komen, dan zal de Sovjetu nie daaraan geen militaire bijdrage leveren. Dit verklaarden enige Sov jet-diplomaten op de ambassade in Den Haag gisteren. Eerste secretaris Karelin en twee de secretaris Zjilko zetten tegen over de pers uiteen dat de Sovjet- koers inzake de Golfcrisis gehand haafd blijft ondanks het aftreden van minister Sjevardnadze van bui tenlandse zaken. De diplomaten ontzenuwden geruchten als zou Sjevardnadze de kans op militaire deelname van de Sovjetunie aan het verdrijven Irak uit Kuwayt toenemen. Ook zijn vertrek uit Groot-Brittan- aar Jordanie. Hassan is een van ;ven Iraakse diplomaten die sa men met 68 andere Irakezen van de Britse regering te horen kreeg dat ze Record-aantal asielzoekers WASHINGTON/BONN (AP/Rtr/AFP) Een recordaantal Sovjet-burgers heeft in 1990 asiel de Verenigde Sta de Amerikaanse regering diplomaten wil Irak op deze wijze denkt dat de aanloop alleen i de druk opvoeren om alsnog e litieke oplossing te vinden a Golfcrisis. den houdt verband met wapenleve- ministers zullen op 11 maart terecht ranties door het Nicaraguaanse le- moeten staan wegens betrokken- ger aan het Salvadoraanse verzet, rnet het aftreden heid bij een grote bankzwendel. De het Nationaal Bevrijdingsfront Fa- president van het Hooggerechtshof, rabundo Marti (FMLN). Vasilios Kokkinos, heeft dit giste- Volgens Quezada zou in elk ander ren aangekondigd. land de bevelhebber zijn ontslagen de kans dat de Sovjetunie Irak te Papandreou en de ex-ministers in of zou een juridisch onderzoek te- hulp zal snellen bij een eventueel zijn socialistische kabinet, Aga- gen hem zijn gestart. De relaties met gewapend conflict, zoals sommige memnon Koutsogiorgas, Dimitris het FMLN vielen onder de verant- berichten in de Iraakse pers willen Tsovolas en George Petsos, moeten woordelijkheid van Ortega, aldus doen geloven, achtten zij uitgeslo- zich verantwoorden voor de oplich- Quezada. ten. De wapenhandel had plaats in ok tober vorig jaar en werd afgelopen maand ontdekt door agenten van de militaire inlichtingendienst. Inreisverbod De Amerikaanse minister van ge zondheidszorg, Louis Sullivan, heeft een voorstel goedgekeurd om het inreisverbod voor seropositie- ven op te heffen. Het is de bedoeling dat besmetting met het aids-virus wordt geschrapt van de lijst met ziekten die immigranten en toeris ten buiten de Verenigde Staten kunnen houden. Het besluit tot op heffing van het inreisverbod voor seropositieven de ministeries van buitenlandse ken en justitie moeten het nog be spreken. Paus Johannes Paulus II heeft de EG-ministers van buitenlandse za ken die in Luxemburg de beangsti- GENEVE (AFP) De wereld moet Afrika te hulp komen, waar dit jaar 20 miljoen mensen met hongersnood worden bedreigd. Steun aan dit continent moet ab solute voorrang krijgen boven hulp aan de Sovjetunie, zo menen het Internationale Rode Kruis en vijf religieuze en humanitaire or ganisaties in een dringende op roep aan regeringen en burgers gisteren in Genève. "Zonder voedselhulp worden deze winter 20 miljoen Afrikanen, vooral in Etiopië, Sudan, Liberia, Angola en Mozambique, be dreigd met hongersnood", zeg gen de zes organisaties, die bijeen waren in het comité voor interna tionale rampenhulp. "Terwijl alle aandacht van de wereld naar de gebeurtenissen in de Sovjetunie, Oost-Europa en het Midden-Oos ten gaat, is de situatie in Afrika voor ons het belangrijkste", zei Paer Stenbaeck, secretaris-gene raal van de Rode Kruis-Liga tij dens een persconferentie. "Het is misschien de laatste kans om aandacht te krijgen voor Afrika", zei hij. Volgens Sten baeck is voedselhulp niet nodig in de Sovjetunie, omdat er geen sprake is van honger. Maar het is uiterst belangrijk om tijdig hon gersnood te voorkomen in be langrijke delen van Afrika, zeg gen de organisaties. Door de grote droogte, slechte oogsten en bur geroorlogen hebben grote groe pen Afrikanen hun huizen moe ten verlaten waardoor ze versto ken zijn van vitale bronnen. JOHANNESBURG (Rtr) - Bij on lusten in woonoorden voor zwarten in Zuid-Afrika zijn het afgelopen et- i dat maal zeventien mensen, onder wie meisje van zeven jaar, om het le ven gekomen. Dat heeft de politie in Johannesburg gisteren meege- ganisatie heeft de strijdende partij- deeld. De nieuwe gewelddadigheden braken uit kort nadat minister van orde, Adriaan Vlok, verklaarde de misdaad te zullen bestrijden en een einde te maken aan de politieke on rust. Hij loofde beloningen uit voor het inleveren van wapens en muni tie. Voor informatie die leidt tot de ontdekking van een AK-47 automa tische machinegeweer staat een be loning van ongeveer 4700 gulden en voor een granaatwerper 1200. De ergste gevechten hadden plaats in de dorpen Mabaleni en Hlati in de provincie Natal, waar mannen met AK-47 geweren 12 dor pelingen doodden. In Natal zijn de laatste driejaar 4000 mensen om het leven gekomen bij gevechten tus sen aanhangers van het ANC en de rivaliserende Inkatha-beweging. zal toenemen gezien de slechte toe stand waarin de Sovjetunie thans verkeert. Vorig jaar verviervoudigde vol gens het Amerikaanse Immigratie dienst INS het aantal Sovjet-bur gers dat zijn toevlucht zocht in de VS; van 243 in 1989 tot 1.043 in 1990. De INS keurde 239 aanvragen goed, wees 51 af en heeft de rest nog in be handeling. Amerikaanse functionarissen zeggen dat de relaties met de Sov jetunie zodanig verbeterd zijn dat ze geen tegenwerking meer ondervin den bij de afhandeling van asiel aanvragen. Duitsland heeft in 1990 eveneens een record-aantal van 193.000 asiel zoekers, die uit Oost-Europa en de Derde Wereld komen. Dit is een toe name van 60 procent vergeleken met 1989, zo meldde minister Wolfgang Schauble van binnen landse zaken gisteren. Daarnaast heeft Duitsland vorig jaar een toevloed van bijna 400.000 etnische Duitsers uit Oost-Europa en de Sovjetunie te verwerken ge had, aldus het ministerie. De enor me groei van het aantal asielzoeker- smaakt het noodzakelijk om de Eu ropese asielwetten te coördineren, zodat afgewezen asielzoekers niet bij andere landen aankloppen. MEXICO-STAD - Vinicio Cere- de vertrekkende president van nog niet definitief; Guatemala, grapte deze week dat hij morgen in elk geval op 'Jorge' zal stemmen. Beslist geen schok kende openbaring, daar beide kan didaten voor het presidentschap pii o«*T*r»o- met dezelfde voornaam zijn ge- .r JlElc Sprong doopt. Maar vervolgens trok Cerezo Een nog niet geidentificeerde man zijn gezicht in serieuze plooien en heeft gisteren voor de ogen van hon- betreurde hij het dat de campagne derden verschrikte toeristen een fa- voor de tweede en beslissende ron- tale sprong gemaakt van het eerste de in Guatemala is uitgelopen op plateau van de Eiffeltoren, zo heeft een ongekende partij moddërsmij- de politie bekend gemaakt. De man ten. viel op de ijzeren dwarsbalken va de noordelijke pijler van de 320 me ter hoge toren. Sinds de opening i juli 1889 hebben 370 mensen ee zelfmoordpoging gedaan door 1 De meest serieuze opiniepeilin gen geven de uit evangelische hoek komende Jorge Serrano een com fortabele voorsprong van bijna veertig procent van de stemmen; 68 mocratische partij van Cerezo (der de in de eerste ronde van 11 novem ber) achter zich gekregen. En zijn tegenstander, de ultraconservatieve persmagnaat Jorge Carpio, heeft zich de afgelopen weken meer dan eens verslikt in nogal onbezonnen uitspraken. Fraude Zo beschuldigde Carpio zijn tegen stander ervan op grote schaal frau de te hebben gepleegd. Ook onthul de hij dat Serrano voor miljoenen in het krijt staat bij verschillende schuldeisers en banken. De kran tenkoning voorspelde zelfs een "heilige oorlog", mochten de evan gelisten aan de macht komen. Serrano, kalm en doordacht als altijd, gaf vervolgens ridderlijk toe dat hij inderdaad een hypotheek op zijn huis had genomen en dat hij ook forse leningen was aangegaan om zijn campagne te kunnen finan- Maar tegelijkertijd legde hij Carpio dat niet had hoe- DEA. drugsbestrijdingsdienst, de De burgemeester in kwestie, Ar- "Hij wordt gesteund door machti- noldo Vargas, werd door de DEA bedrijven", En ook; "Ik z dat drugssmokkelaars leiders mijn partij zijn", vertelde Serrano, omschreven als een van de belang- nooit accepteren rijkste drugshandelaren van Guate mala. Maar behalve dat was hij ook een vooraanstaande persoonlijk heid binnen de partij van Carpio, de UCN, de Unie van het Nationale Centrum. Spektakel genoeg dus, maar Gua temala kent grotere problemen. Volgens een recente studie van de koppige bevolking in pure armoe de. Bijna de helft van de arbeidsac- Serrano doelde daarmee op het tieve bevolking heeft geen vast paar dagen eerder de werk. litairen zelf zorgden begin decem ber nog voor een beestachtig bloed bad op de oever van het schilder achtige Atitlanmeer. Daarbij kwa men 24 mensen om het leven. Zelfs iage inkomens voor Washington heeft die episode in de eindeloze vertrapping van de mensenrechten in Guatemala de emmer doen overlopen. Twee we ken geleden besloten de Amerika nen om voorlopig alle militaire hulp aan het Guatemalaanse leger stop te grens met Griekenland zetten. - - - Maar dergelijke problemen zijn Communisten beloven betere toekomst WENEN/ATHENE (AP) - Terwijl de vluchtelingenstroom naar Grie kenland gisteren aanhield, hebben de communistische heersers van Albanië de bevolking in hun verkie zingsprogramma een betere toe komst beloofd, waarin reizen naar het buitenland en enig privebezit zal worden toegestaan. De communisten beloofden de Albanezen ook een hogere levens tandaard, een belofte die moeilijk is waar te maken omdat Albanië alge meen wordt beschouwd als het meest onderontwikkelde land van Europa. De communisten zullen 'verou derde praktijken, tekortkomingen en gemaakte vergissingen' corrige ren, maar in het verkiezingspro gramma werden de stalinistische praktijken van weleer niet openlijk veroordeeld. Voor het eerst gaf de partij toe dat er werkloosheid bestaat in Albanië. De belofte van een gelijke inko mensverdeling ging gepaard met de uitspraak dat speciale aandacht zal worden besteed aan 'families met veel kinderen of personen die tijdelijk werkloos zijn'. Ondanks pogingen van Griekse functionarissen om de vluchtelin genstroom in te dammen, staken donderdagnacht 192 Albanezen de grens met Griekenland over. Vol gens de Griekse regeringswoord voerder Vyron Polydoras zijn 88 vluchtelingen inmiddels vrijwillig huis teruggekeerd, waar ze niet De politiek lijkt in Guatemala zijn vervolgd door de Albanese feit dat burgemeester van het plaatsje Za- capa was opgepakt, samen met drie officieren van het Guatemalaanse leger. Die arrestaties werden ver richt op verzoek van de Amerikaan- slechts bedoeld om de belangen de kleine klasse van rijken en de top van de middenklasse veilig te stel len. Er wordt morgen dan ook maar geringe opkomst verwacht. Bloedbad Op het boerenland leggen door het Sommige voorspellingen komen (it2 miljoen gulden) steun te geven toriteiten. Volgens een woordvoerder van het Griekse ministerie van buiten landse zaken heeft de EG gisteren besloten Griekenland 500.000 ECU leger bewapende 'defensiegroepen' straffeloos hun eigen wet op. De r de 3,2 gevluchte Alba-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7