Het einde van de werkelijkheid Virtual Reality: trippen per computer 'Je kunt jezelf veranderen in alles watje wil bestuderen' ZATERDAG 5 JANUARI 1991 PAGINA 31 De hand van Dave Weymer strekt zich. De hand op het computerscherm vóór hem ook. Hij wijst met zijn wijsvinger. De hand op het scherm doet hetzelfde. Hij balt zijn vuist. Op het scherm is even eens een gebald vuistje te zien. "Teken", zegt Dave tegen de computer. Maar de computer begrijpt hem niet goed en zegt met metalen stem: "Luider spre ken, a.u.b". "Teken", herhaalt Dave. Dan komt uit de wijsvinger van de hand op het scherm een lijn. Dave beweegt zijn hand naar beneden, de hand op het scherm doet hetzelfde, en trekt z'n lijn. Binnen een paar seconden staat er een grof soort ellips op het scherm. Dave plukt met z'n hand. Op het scherm maakt de computerhand bergjes en dalen, de ellips verandert stukje bij beetje in een bar landschap. Welkom in de wonderbaarlijke wereld van Virtual Reality, namaak-realiteit dus, schone schijn. Virtual reality is de jongste loot aan de vruchtbare stam van de com puter-technologie. Het zou weieens de techniek kunnen zijn die doorslaggevend wordt voor de manier waarop wij, en an ders toch zeker onze kinderen, leven. door Henk Dam Virtual reality schept een door de computer gemaakte wereld, waarin je zelf als hoofdpersoon aanwezig bent. Virtual reality kan je in elke denkbare entourage brengen. Je kan die omgeving zien, horen, voelen zelfs. Je kan er in lopen, vliegen, er andere echte mensen ontmoeten, met die mensen praten, tennis sen, dansen. Het is zoiets als dromen. Ook in een droom is alles mogelijk, ook een droom is zo overtuigend dat je denkt dat iets echt gebeurt. Een andere vergelijking die zich opdringt is die met LSD. Met virtual reality maak je een trip, maar dan niet met chemicaliën, maar met de computer. Net als Alice in Wonderland kunnen we, dank zij virtual reality, door de spiegel stappen en in een we reld terechtkomen waarin konijnen met zakhorloges, en kwaadaardige koninginnen die iedereen het hoofd willen afhakken, heel gewoon zijn. Geen zekerheden meer. Geen wetten van oorzaak en gevolg. Terwijl juist in deze jaren denkers schrij ven over het einde van de geschiedenis en over het einde van de natuur, betekent virtual reality het einde van de werkeliikheid. Om enigszins te begrijpen waarom het gaat bij de vele uiteenlopende technieken die bij virtu al reality horen, kan het best eerst worden ge dacht aan de vlucht-simulatoren waarmee pi loten de fijne kneepjes van hun vak wordt bij gebracht. Die simulatoren lijken van buiten loodsen op hoge metalen poten. Van binnen zien ze er precies zo uit als de cockpit van een groot vliegtuig. Er is één verschil: in plaats van ra men zijn er tv-schermen. Aanstaande piloten nemen in de cockpit plaats, en doen precies hetzelfde als wanneer ze in een echte cockpit zouden zitten. Ze kun nen opstijgen en landen, en op de tv-schermen zien ze dezelfde beelden die ze zouden zien als ze met hun Boeing 747 bijvoorbeeld op het vliegveld van Bangkok zouden landen. De poten waarop de namaak-cockpit staat kunnen hydraulisch omhoog en omlaag, zodat zelfs de sensatie van het schuin omhoog en schuin omlaag vliegen kan worden geïmiteerd. Piloten verzekeren dat het precies hetzelfde is als echt vliegen. Virtual reality heeft hier wel wat van weg, maar er is één groot verschil: er komt geen gro te loods op poten aan te pas. De werktuigen i gebruik wordt gemaakt, zijn veel klei- Een van die werktuigen is een soort duikers helm. Als je die opzet, ben je geheel van de bui tenwereld afgesloten. Voor je ogen bevinden zich twee kleine tv-schermpjes waarop door de computer voortgebrachte beelden te zien zijn. juist omdat het er twee zijn, zie je diepte. De beelden zijn drie-dimensionaal, net als in de echte wereld. Luidsprekertjes bij je oren leveren het ge luid. Dat geluid lijkt nu nog, net als bij een walkman, uit je hoofd zelf voort te komen. Maar er wordt hard gewerkt aan technieken die door middel van ombuiging van geluids golven je doen geloven dat het geluid van spe cifieke plaatsen vóór. achter of opzij var: je komt. Dataglove Tweede belangrijke werktuig: een zwarte handschoen, de zogenaamde Dataglove. Langs de handschoen loopt een groot aantal draden, optische vezels. De draden lopen, via de handschoen, langs de rug van de hand en al le vingers. De manier waarop de hand beweegt wordt door de draden geregistreerd en doorge geven aan de computer. Verder bevinden zich aan de handschoen sensoren die kunnen meten op welke plaats in de ruimte je hand zich bevindt. Als je je hand Mm \MBcna>z naar jinks beweegt, wordt dat gemeten, en ook weer doorgegeven aan de computer. De computer, het belangrijkste werktuig van virtual reality, vertaalt al die gegevens en maakt er een hand op het scherm van die zij het met een hele kleine vertraging precies doet wat jij met je hand in de handschoen doet. Laatste belangrijke werktuig: de Datasuit. een pak dat net zo werkt als de Dataglove. Je trekt het pak aan, en een mensvorm op het scherm of een diervorm, je kunt zijn wat je wilt maakt precies dezelfde bewegingen als jij- Het lijkt misschien allemaal op het eerste ge zicht nergens op, maar de combinatie van helm plus handschoen of pak plus computer is krachtig genoeg om ook sceptische mensen te doen geloven dat ze echt in een andere wereld aanwezig zijn. Trechter Citaat uit een liedje van Boudewijn de Groot, z'n Land van Maas en Waal. "Ik loop gearmd met een kater voorop. Daarachter twee konij nen met een trechter op hun kop. En dan de grote snoeshaan. Die legt een glazen ei. Wan neer je schudt dan sneeuwt het op de Egmond- se abdij". Het is geen wonder dat de eerste aanzetten tot virtual reality werden gegeven door voor malige hippies, de jongeren van de late jaren '60, vroege jaren '70 die niet genoeg aan het ka le bestaan hadden en dus dat bestaan met psy chedelische middelen verruimden. Maar ook in kringen van Science Fiction- schrijvers werd al vroeg gedacht aan een we reld waarin computer en mens een eigen, nieu we werkelijkheid creëren. Tot slot waren het jonge computer-fanaten die gingen denken aan kunstmatige realiteit. Wie op dit moment kijkt naar de pioniers die zich met virtual reality bezighouden, ziet nog steeds een gevarieerde groep mensen. Hippies, moderne mystici, New Age-figuren, schrijvers, musici en geniale drop-outs zijn aan het knut selen met de nieuwe techniek. Het is tekenend dat iemand als Timothy Leary, de geheel grijs geworden voormalige hogepriester van LSD en dergelijke middelen, nu het lezingen-circuit afreist met een virtual reality-show, waarbij hij op het podium laat zien, hoe je een elektronische trip moet maken. Maar hij is niet meer dan een kleurrijke rand figuur. De man die er werkelijk toe doet, de goeroe van virtual reality, is een 30-jarige tech- no-tovenaar met de naam Jaron Lanier. Zijn biografie laat zich lezen als een hippie-ro man. Hij ging vroegtijdig van school, omdat hij, zoals dat dan heet, 'niet aangepast' was, reisde met een grote auto vol kogelgaten door Mexico en wilde eigenlijk alleen maar een net zo grotegitarist als Jimi Hendrix worden. Maar hij was ook briljant, en toen hij voor het eerst met virtual reality in aanraking kwam, wist hij dat hij z'n bestemming had gevonden. Laniér, een dikke, lange jongeman met ko perkleurige dreadlocks, is nu president-direc teur van VPL Research, een onderneming in de buurt van San Francisco. Het gaat hem meer dan goed. Hij is de man achter de Dataglove, de Data suit en tal van andere grensverleggende uitvin dingen. Het idee van z'n handschoen heeft hij inmiddels voor een fors bedrag verkocht aan de elektronisch-speelgoed firma Mattel, die er een sterk vereenvoudigde versie van maakte. Die versie ligt nu, onder de naam Mattel Po wer Glove, als een Nintendo-spel voor 89 dollar in de Amerikaanse winkels. Of liever: hij zou er moeten liggen, ware het niet dat het ding steeds uitverkocht is. Alleen al in Amerika hebben 700.000 jongetjes een Mattel Power Glove waarmee ze vijandelijke wezens van buiten de aarde op hun tv kunnen neerschie ten enz. Zoals VPL Research zijn er, vooral in Cali- fornië, nog tal van kleine laboratoria en werk plaatsen waar wordt gewerkt aan nieuwe toe passingen van virtual reality. Vooral het schrij ven van de razend gecompliceerde software de instructies voor de computer kost veel tijd. Bedrijfsleven Het zijn niet alleen de slimme compu-cowboys die zich met virtual reality bezighouden. Ook in het Amerikaanse bedrijfsleven en binnen de grote publieke instellingen groeit de belang stelling. De ruimtevaartorganisatie NASA werkt bij voorbeeld hard aan allerlei vormen van virtual reality. NASA ziet er onder meer een prachtige methode in om astronauten voor te bereiden op hun ruimtemissies. Er wordt ook gesleuteld aan technieken waarbij mensen op aarde electronisch verbon den zijn met ruimteschepen. Stel je voor: een landingsvaartuig landt op de planeet Venus, en doet wat de man op aarde doet. Als de man naar links wil kijken, zwaaien de in het vaartuig naar links. Als hij steen wil oprapen, doen de grijpers van het vaartuig dat. Het lijkt de methode om gevaar lijke reizen te maken. In een vestiging van NASA in Moffet Field. Californië, werken wetenschappers hard aan een 'elektronisch lichaam' speciaal ten behoe ve van de medische wereld. De bedoeling is een gewoon mensenlichaam zo accuraat moge lijk na te maken, waarop chirurgen moeilijke operaties zeg aan een hersentumor kun nen 'oefenen'. De computer vertelt precies wat de gevolgen zijn van bepaalde ingrepen. In het bedrijfsleven zijn tenminste drie grote maatschappijen bezig met onderzoek naar vir tual reality: computergigant IBM, Digital Equipment Corporation, en de grootste Ameri kaanse telefoonmaatschappij A.T.&T. Expert Dave Weymer, de man van het begin van het verhaal, is een van de vier medewerkers van dr. S. Kicha Ganapathy, een rap pratende, en thousiaste onderzoeker bij het A.T.&T.-labora- torium in Holmdel, New Jersey. Hij geldt als een van de grootste experts op het gebied van virtual reality in Amerika. Hij vertelt: "We zijn nu duidelijk bezig aan een eerste fase van deze techniek. We zijn bezig de manier waarop onze zintuigen een door de computer gemaakte werkelijkheid ondergaan, steeds beter en steeds realistischer te maken". "We kunnen met de helm bijvoorbeeld drie dimensionale beelden oproepen met behulp van lcd-schermpjes. Maar de lcd-techniek is nu nog uitgesproken primitief. Er wordt van alle kanten aan gewerkt, dus we zullen al snel veel betere, veel realistischer beelden hebben. En zo'n verhaal kun je ook over geluid vertellen", zegt hij. Maar zijn er niet grote beperkingen? Met de helm kun je zien en horen. Met je hand kun je bewegen, met zo'n datasuit kun je nog wat meer bewegen. Maar lopen in een computer-we reld, dat kan toch niet? Dr. Kicha: "We zijn hier net begonnen met de ontwikkeling van een zogenaamde 'slimme vloer', dat wil zeggen: een vloer die op druk re ageert, door sensoren. Als je op zo'n vloer stap pende bewegingen maakt, zou de computer dat prima kunnen vertalen als lopen. Zo zou je door een computer-landschap kunnen wande len". Nog een andere beperking dan: van de zin tuigen wordt in uw opsomming gevoel niet ge noemd. Als je een bal oppakt, weetje datje 'm hebt, omdat je 'm voelt. Maar als ik met de Da taglove een door de computer gemaakte bal pak, voel ik niets. Dat doet ernstig afbreuk aan het gevoel van echtheid, nietwaar? "Ook daaraan wordt gewerkt", aldus Kicha, die overal een antwoord op heeft. "Wij werken hier aan technieken die uiteindelijk tot een aangepaste Dataglove zouden kunnen leiden, waarbij je tegendruk voelt op het moment dat je computerhand iets pakt". Voor een bedrijf als A.T.&T., dat niet alleen thuis is in de wereld van de telefoon, maar dat ook in andere vormen van communicatie doet, kan virtual reality volgens dr. Kicha van emi nent belang worden. "De mogelijkheden zijn onbeperkt. Heel in teressant is dat nu al de techniek bestaat om verscheidene mensen in één door de computer gemaakte wereld te brengen. Die mensen kun nen elkaar in die schijn-wereld zien, en dingen met elkaar doen", zegt hij. Een voorbeeld van de mogelijkheden daar van: "Je kunt denken aan teleconferenties, waarbij je mensen vanuit de hele wereld in één door de computer gemaakte kamer brengt. Dat zou op den duur zo levensecht kunnen zijn, dat het lijkt alsof je werkelijk met al die mensen bij elkaar bent, heel wat anders dus dan de video conferenties die nu bestaan". Ook ziet dr. Kicha grote mogelijkheden op het gebied van onderwijs. "Als een leerling- monteur bijvoorbeeld niet weet hoe hij een be paald mankement moet repareren, dan kan een leraar hem dat laten zien met een virtual auto. Hij kan de leerling zelfs door zijn leraars- ogen laten zien hoe het moet, laten zien welke bewegingen z'n handen moeten maken". Toekomstblik Fantasie? Helemaal niet. Dr. Kicha verwacht dat over een paar jaar virtual reality voor grote bedrijven interessant genoeg is "om er iets mee op te zetten". Nu zijn er al produkten van kleinere ondernemingen als VPL Research die een blik op een niet al te verre toekomst bie den. Er bestaat bijvoorbeeld een programma voor makelaars, waarbij de gegevens over nog te bouwen huizen in de computer worden ge stopt. De aanstaande koper krijgt de helm op, de handschoen aan en kan in dat virtual huis rondkijken. Door bewegingen met zijn hand te maken kan hij naar links gaan, een deur open doen, nog eens teruggaan naar de kamer die hij net bekeken heeft. VPL-baas Lanier werkt aan een programma waarmee het mogelijk is om te tennissen met een partner die in het echt honderden kilome ters van je verwijderd is, maar die in de compu ter-werkelijkheid op dezelfde tennisbaan staat. Met een beweging van je arm kun je de virtual tennisbal een oplawaai geven, je kunt volleyen en smashen. Een ander hersenspinsel van Lanier: "Je kunt een klas kinderen door een prehistorisch oerwoud laten lopen. Die kinderen kunnen dan zien hoe een dinosaurus uit het ei komt, of je kunt het perspectief veranderen en de kin deren zelf dinosaurussen laten worden. Je kunt jezelf in alles veranderen dat je wilt bestu deren". Eerder in dit verhaal kwam dat liedje van Boudewijn de Groot ter sprake. Nog een citaat daaruit: "Ik reik een meisje mijn koperen hand. Dan komen er twee moren met hun schepen in de hand. Dan blaast er de fanfare, ter ere van de schaar. Die trouwt met de vinger hoed. Ze houden van elkaar". Malligheid uit de jaren '60? Nog even en dit Jeroen Bosch-achtige visioen kan door de we tenschap tot werkelijkheid worden gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 31