De fax wellicht als huisgenoot SPREEKUUR Snurken Meningen van deskundigen over opmars van apparaat zijn verdeeld 'Straks onmisbaar in een modern gezin' door Barbara Thiel, arts ZATERDAG 5 JANUARI 1991 PAGINA 29 Een facsimile is volgens de Van Dale een apparaat waar mee in de beeldtelegrafie ge schriften, tekeningen en der gelijke worden overgebracht. In de volksmond heeft dat ap paraat een veel eenvoudiger naamDe fax. En het werk woord is ook al niet meer fac- simileren, maar faxen, faxte, gefaxt. In de tiende druk van de Van Dale uit 1976 ontbre ken die woorden nog, want pas de laatste vijf jaren is de fax aan een grote opmars be gonnen. De meningen van deskundigen zijn verdeeld. Een grote doorbraak? Of blijft de fax slechts bestemd voor het bedrijfsleven? doorWim Bisschop In het bedrijfsleven is de fax inmiddels bijna een onderdeel van de standaarduit rusting. Zoiets als de telefoon. Twee jaar geleden voorspelden deskundigen dat de grote doorbraak van het apparaat voor de deur stond. De fax zou binnen af zienbare tijd zijn intrede doen in het ge- Dat optimisme leeft niet meer bij alle leveranciers. De PTT en Canon, twee groten op de Nederlandse markt, hou den het er op dat er over een jaar of twee alleen nog een vervangingsmarkt is voor het produkt. Bart Koster, produkt-mana- ger fax van Ricoh Nederland denkt dat zijn collega's ongelijk hebben. De fax is snel en makkelijk. Daarom dus. Ruim 20 jaar geleden kwamen de eer ste fax-apparaten in Nederland. Het wa ren dure machines, die in hoofdzaak wer den gebruikt in bedrijven waar het faxen grote tijdwinst opleverde. Die oude fax werkte naar de begrippen van toen al ra zendsnel. Binnen een minuut of zes, ze ven, was een A4-velletje doorgeseind. Dat seinen kon bovendien op elk ge wenst moment. De fax van nu, de derde generatie fax-apparatuur, is vergeleken met die oude machines een snelheids monster. De duurste, toestellen hebben nog geen tien seconden nodig voor het doorgeven van hetzelfde velletje A4. Voorbarig Toen de fax nog in de puberteit was, werd verwacht dat het apparaat nog voordat het volwassen zou worden, van de markt zou worden gedrukt door de computer. Die kon oneindig veel meer dan een fax. Dat zou het snelle en veelzij dige communicatie-apparaat worden, was de voorspelling. Dat bleek te voorba rig. De computer heeft weliswaar ook een grote vlucht genomen, maar de fax heeft toch een aantal eigenschappen die de computer niet heeft. Computers begrijpen soms niets van elkaar. Faxen wel, want dat produkt is gestandaardiseerd. Alle faxen hebben in elk geval dezelfde minimum stan daardeigenschappen. En het apparaat kan in principe worden bediend door ie dereen die kan lezen. Een computer vergt vaak veel meer kennis. Dat maakt de fax tot een zeer gebruiksvriendelijk en handzaam communicatiemiddel. Die vriendelijke eigenschappen waren volgens de fax-deskundigen van een paar jaar geleden precies de punten waardoor de fax op termijn de overstap zou maken van de professionele bedrijfs wereld naar het huis-tuin-en-keuken-ge- bruik. Inmiddels is een enkeling weer van dat geloof afgevallen. Bij Canon in Hoofddorp bestaat het vermoeden dat de opmars van de fax toch zal stoppen bij de bedrijven. Op dit moment zijn de kleinere bedrijven of de éénmanszaken nog bezig zich te voor zien van zo'n snelle contactmachine. Maar de volgende stap naar de woonka mer heeft men nog niet gezien. Dat maakt het kennelijk moeilijk om het hei lig vuur brandend te houden. PTT-Nederland in Den Haag is ook enigszins genezen van het geloof dat de fax een echt massaprodukt zal worden voor de doorsnee consument. Er zit nu nog groei in de markt, maar over enkele jaren zal de handel in hoofdzaak bestaan uit machines die aan vervanging toe zijn. De PTT schat ruwweg dat er op dit mo ment 225.000 faxen in Nederland staan en dat in 1994 het verzadigingspunt is be reikt. Experiment De PTT-onderneming is overigens wel druk bezig om de fax voor iedereen be reikbaar te maken. In een aantal Prima- foon-winkels loopt een experiment met publieke faxen, waar een klant voor circa 2,50 gulden een fax kan versturen. De PTT heeft ook een fax-post afdeling, waar mensen een brief kunnen laten faxen naar een andere fax-bezitter. De faxen kunnen ook wordert gestuurd naar mensen of instellingen die niet over ap paratuur beschikken. De PTT garan deert in dat geval dat een bericht binnen vier uur op de plaats van bestemming is. Dat is een service, die ongeveer in de plaats is gekomen van het oude tele gram. In een aantal postkantoren in de grote steden is de PTT nog een stap verder ge gaan. Daar zijn in totaal 90 fax-apparaten geplaatst voor normaal openbaar ge bruik. Overigens is het bedrijf met cijfers enigszins terughoudend, want de PTT is nu een echte onderneming en men wil de concurrentie niet op ideeën brengen. Die concurrentie merkt het bedrijf nu zelf al duidelijk. De PTT geeft elke klant die een fax koopt of huurt een kaartje, waarop de klant kan invullen of en hoe hij als bezitter van een fax in een speciale fax-gids opgenomen wil worden. In die gids staan intussen zo'n 80.000 fax-num mers, maar dat is slechts ruim een derde deel van alle faxen die vermoedelijk al in Nederland zijn geplaatst. "Wij hebben de indruk dat onze concurrenten niet erg meewerken om die fax-gids zo compleet mogelijk te krijgen. Kennelijk is men bang dat wij via die gids te weten komen wat het marktaandeel van de andere le veranciers is," zegt een woordvoerder van PTT-Nederland. Kinderschoenen Die fax-toegankelijkheid voor het brede publiek, waar de PTT nu aan werkt via de openbare fax-apparaten, staat volgens experts nog maar in de kinderschoenen. Het is te verwachten dat de fax op ter mijn net zo bereikbaar is als het fotocopi- eerapparaat in de supermarkt of bij de si garenzaak. En volgens Bart Koster van Ricoh Nederland in Amersfoort, is dat de laatste zet die de fax nodig heeft om straks een normaal attribuut in de door zonkamer te worden. Die grotere toegankelijkheid van de fax is nodig om de consument kennis te laten maken met het gemak van het ap paraat. Als die consument eenmaal weet hoeveel men er mee kan doen, dan wordt de laatste stap, het zelf aanschaffen van een fax, ook wel genomen. Vroeger was de prijs een drempel. Nu is dat volgens Koster al niet meer het geval. De prijzen van fax-apparaten liggen mijlenver uit elkaar. De gerenommeerde merken bieden een tamelijk veelzijdig produkt aan tussen de twee- en de drie duizend gulden. Er zijn ook al faxen ver krijgbaar zo rond de vijftienhonderd gul den. En op dit moment beginnen Korea en Taiwan de faxmarkt te bestormen met apparaten van circa 1200 gulden. Bij zul ke prijzen ligt het niet meer aan het geld of er een fax in huis komt of niet. Dan ligt het aan de vraag wat er mee gedaan kan worden. Huis Koster heeft de volgende theorie. "Nu is de fax al ingeburgerd bij veel kleinere za ken of eenmanszaken. Sommige mana gers of vertegenwoordigers willen een fax in huis hebben om snel wat door te kunnen geven. In die gezinnen maken de huisgenoten kennis met het apparaat. De kinderen komen op het idee dat ze via de fax snel een uittreksel uit een boek naar een vriendje kunnen seinen, waar thuis ook een fax is. Dan hoeven ze niet eerst te kopiëren. Bezitters van een fax merken ook dat ze tijd kunnen uitsparen door een af spraak of een mededeling naar beken den via de fax te sturen. Als ze opbellen moeten ze misschien een half uur of een uur aan de telefoon hangen, omdat er eerst gekletst moet worden, terwijl dat lang niet altijd uitkomt. Faxbezitters on derling hebben ook geen last meer van antwoordapparaten waar eerst iets op in- Als de mannen en vrouwen van Neder land wordt gevraagd of ze snurken, zal respectievelijk een kwart en een zevende deel van hen bevestigend antwoorden. Wordt echter gevraagd of hun partner snurkt, dan liggen de percentages opeens veel hoger. Snurken komt dus heel veel voor, en het wordt beschouwd als een hin derlijke, maar onschuldige kwaal. Toch kan het soms gepaard gaan met een min der onschuldige aandoening, die veel klachten kan veroorzaken: het slaap-ap- noe-syndroom. Tijdens de slaap verandert er veel ïn het lichaam. Alles gaat op een lager pitje draaien, de lichaamstemperatuur daalt, de pols en de bloeddruk dalen, en de ademhaling vertraagt. Bovendien ver slappen alle spieren van het lichaam, en wel meer naarmate de slaap dieper is. Snurken is een geluid dat wordt voort gebracht door trilling in het bovenste ge deelte van de keelholte. Dit bovenste deel van de keel is omgeven door 'zachte' structuren, vooral spieren, die tijdens de diepe slaap verslappen. Als de keelholte bovendien nauw gebouwd is, kunnen de wanden gemakkelijk tegen elkaar aan vallen. Dat gebeurt tijdens de inade ming, als lucht wordt aangezogen naar de longen. De op elkaar gevallen wanden worden door de passerende lucht in tril ling gebracht en brengen dan geluiden voort. Niet iedereen gaat tijdens diepe slaap snurken, want de bouw van de keelholte speelt een grote rol; dat blijkt ook uit het feit dat mannen veel meer snurken dan vrouwen. Vaak zie je bij snurkers een lang en slap zacht gehemelte dat is het gedeelte dat achter het harde gehemelte omlaag hangt en waar de huig onder hangt. Verder ontstaat snurken vaak bij dik- gesproken moet worden, terwijl ze er niet op hadden gerekend dat ze snel moesten zeggen waarom ze belden. Een briefje op de fax en de zaak is geregeld", zo schildert hij het proces. Als er een groep pioniers is die via dat soort patronen het nut van de fax ont dekt, zal dat een brede uitwerking heb ben, denkt Koster. Ze zullen andere mensen rijp maken voor de aanschaf van ke mensen, onder meer doordat er ook vet in de wand van de keel wordt afgezet, zo dat deze dus nauwer wordt. Andere fac toren die een rol spelen zijn roken, dat de slijmvliezen doet zwellen, en alcohol en slaapmiddelen, die de spieren nog extra doen verslappen. Bij veel mensen treedt het snurken alleen in rugligging op. Dat komt doordat in die houding de tong wat naar achteren zakt, en zo de luchtstroom extra kan belemmeren. Zoals gezegd verandert tijdens de slaap ook de ademhaling; deze wordt met name langzamer. Ook bij gezonde men sen treden tijdens de slaap soms periodes op waarin de ademhaling kortdurend helemaal stopt. Zo'n adempauze heet ook wel een apnoe (uitgesproken als apneu). Nu blijken bij een aantal van de ernstige snurkers zeer veel van dergelijke adem pauzes op te treden. Zij lijden aan het 'slaap-apnoe-syndroom'. Deze kwaal is weinig bekend, maar niet erg zeldzaam. Ongeveer een op de honderd mensen zou eraan lijden dus een klein deel van alle snurkers. zo'n apparaat. Volgens Koster is dat mo ment al tamelijk dichtbij. Eerst nog even een paar jaar waarin bij wijze van spre ken elk tankstation een fax heeft voor de automobilist die onderweg even een me dedeling kwijt moet of even een contract moet doorseinen. Dat bevordert de be kendheid en dan kan de doorbraak naar het gezin plaatsvinden. In sommige landen is de opmars van de fax in de gezinnen al aan de gang. In De adempauzes worden veroorzaakt doordat de keel tijdens de diepste slaap helemaal dichtvalt, zodat er geen lucht meer doorkan. De ademhaling stokt dan, terwijl overigens de ademhalingsbewe gingen wel doorgaan. Het ademen komt na enige tijd met een luide snurk weer op gang, als de slaap weer wat minder diep wordt, gevolgd door een periode van diep en zwaar ademen. Apnoes komen zoals gezegd bij veel mensen voor, waarschijnlijk met name bij snurkers. Er is echter pas sprake van het slaap-apnoe-syndroom als de perio den vaker dan vijf keer per uur voorko men en als ze langer dan tien seconden duren. Het is wel voor te stellen dat deze ap noes vervelende gevolgen kunnen hebben. De slaap wordt er ernstig door verstoord, mensen worden vele keren per nacht bij na wakker, soms schrikken ze wakker met het gevoel te stikken. Gevolg is een on- uitgeslapen gevoel 's ochtends, hoofdpijn Japan en in China zijn computers niet de meest geschikte apparaten om de inge wikkelde lettertekens door te zenden. De fax doet het moeiteloos, want die zendt zelfs tekeningen en plaatjes door. De Amerikaanse toekomstvorser Alvin Tof- fler voorspelt in zijn laatste boek 'De Nieuwe Machtselite' dat de fax zelfs in de eenvoudigste woning zijn intrede zal doen. De rijken, zo zegt hij, hebben er ge woon belang bij dat iedereen van nieuwe bij het wakker worden en extreme slape righeid overdag. Ook kan de patiënt hierdoor slecht gaan functioneren: er kunnen problemen ontstaan met concentreren, moeilijkhe den met het onthouden van dingen, de prestaties kunnen verslechteren, het ge drag kan veranderen, met prikkelbaar heid en relatieproblemen tot gevolg. Behalve deze hinderlijke klachten kan het syndroom ook gevolgen hebben voor de gezondheid. Als de apnoes erg lang du ren, daalt namelijk ook de zuurstofcon centratie in het bloed gedurende een groot deel van de nacht, en zuurstof is ui teraard onmisbaar. In ernstige gevallen kan dit gevolgen hebben voor de (hoge) bloeddruk, ritmestoornissen van het hart, en de (im)potentie. De oorzaak van het slaap-apnoesyn- droom ligt eveneens onder meer in de keelholte; door het verslappen van de spieren wordt de keel nu af en toe geheel dichtgezogen tijdens het inademen. Er wordt dan ook wel gedacht dat 'alleen' snurken gewoon een lichte vorm is van een kwaal, waarvan het slaap-apnoe- syndroom de zwaarste vorm is. Verder spelen ook de al eerder genoemde facto ren een rol: overgewicht, roken, alcohol en slaapmiddelen. Het stellen van de diagnose is niet zo moeilijk, als er maar aan gedacht wordt. De partner kan de apnoes opmerken: de adempauzes, gevolgd door een luide snurk, zijn heel herkenbaar. Maar: pas als deze periodes regelmatig voorkomen en lang duren, zijn ze van belang. Als er gedacht wordt aan dit syndroom zal nader onderzoek worden verricht. Een KNO-arts zal neus-, mond- en keel holte moeten onderzoeken om te zien of een afwijkende bouw de oorzaak kan zijn. Dat geldt overigens ook voor gewone snurkers. Om de diagnose met zekerheid te stel len zal slaaponderzoek verricht moeten worden, waarbij tijdens de slaap alles wordt geregistreerd: de diepte van de systemen kan profiteren, omdat ieder een daarmee bereikbaar wordt. Die permanente bereikbaarheid gold aanvankelijk als een van de bezwaren van de fax. Het was voor reclamemakers voordeliger om een grote groep fax-be zitters reclameboodschappen via dat ap paraat te sturen. Een postzegel en een en veloppe zijn veel trager en veel duurder. De producenten van faxen hebben daar overigens weer een middel tegen be dacht, want sommige faxen kunnen zo afgesteld worden dat ze alleen werken als er een bepaalde code is ingetikt, die maar in een beperkte kring bekend is. De 2Ó-jaar oude fax heeft op de welva rende westerse markt de telex vrijwel to taal van het toneel verdrongen. Die oude rammelapparaten hebben nu eigenlijk alleen nog hun nut in Afrika, zo menen de specialisten, omdat daar de moderne fax die afhankelijk is van goede telefoon verbindingen, maar net z'n intrede doet. Niet negatief Bij de PTT in Nederland verwacht men overigens dat de fax, de meest mo derne vorm van postverzending die er is, de postbode, de meest traditionele vorm van postverzending, niet van het toneel zal drukken. Twee jaar geleden brachten de postbodes in Nederland per dag 17 miljoen poststukken rond. Dit jaar ver wacht men dat er in totaal zo'n 19 miljoen poststukken verstuurd zullen worden. De opmars van de fax in het bedrijfsle ven, die contacten mogelijk maakt, heeft kennelijk geen negatieve consequenties gehad voor de postbestellingen die vaak een dag of langer onderweg zijn. Een woordvoerder van de PTT gist naar de oorzaak van de groei van de post bestellingen. Hij vermoedt dat veel be drijven, ondanks de aanwezigheid van faxen, toch behoefte hebben aan origine le stukken. En die worden dan weer via de vertrouwde weg van de PTT ver stuurd. Een ander vermoeden is dat be drijven die echt zeer veel post moeten versturen, vanwege de tijd en vanwege het feit dat niet iedereen een fax heeft, op de oude manier blijven verzenden. Dit jaar worden er in Nederland naar schatting 73.000 tot 75.000 faxen, vooral in de goedkope uitvoeringen, verkocht. De dure en uiterst geavanceerde appara ten die met gewoon papier werken in- plaats van met thermo-papier, kosten tussen de tien en de twintigduizend gul den en zijn voorshands nog het privilege van de grote bedrijven. De categorie die nu aanschaft, zit volgens Ricoh voor ruim zestig procent in de laagste prijs klasse. De klasse die de laatste stap moet zetten naar de doorsneeconsument. De Consumentenbond in Den Haag heeft tot nu toe nog geen*faxen getest. "Omdat die vraag nog niet ujt ons publiek is ge komen", zoals een woordvoerder zegt. Als Bart Koster van Ricoh gelijk heeft met zijn toekomstverwachting, dan zal die vraag niet zo lang meer op zich laten wachten. Onmisbaar En de toekomstspecialist Alvin Toffler is kennelijk al helemaal zeker van zijn zaak. De fax wordt onmisbaar voor een bijdetijds gezin in de komende jaren. Al les in de wereld draait nu om snelheid, zo is zijn theorie. Die snelheid van de mo derne tijd kan alleen bereikt worden als vrijwel iedereen beschikt over de mo dernste electronische apparatuur, waar mee men altijd bereikbaar is en waarmee men ook altijd iedereen kan bereiken. De fax voldoet aan die voorwaarden. slaap, de ademhaling, de ademhalings bewegingen, het zuurstofgehalte in het bloed. De behandeling van snurken alleen kan heel eenvoudig zijn. Als overgewicht een rol speelt, kan afvallen helpen. Roken kan gestaakt worden, evenals het ge bruik van alcohol en slaapmiddelen, al is dat alles vaak makkelijker gezegd dan gedaan. Wie alleen in rugligging snurkt kan een tennisbal in de rug van de pyja ma naaien. Soms helpen neusdruppels die de luchtpassage door de neus bevor deren. Deze maatregelen kunnen bij lich te vormen van slaap-apnoe ook al af doend zijn. Bij een afwijkende bouw van de keel kan met name voor het snurken een ope ratie soms uitkomst bieden, waarbij overtollige plooien of een te lang gehemel te 'gereefd' worden. Bij de slaap-apnoes helpt dat minder vaak, en soms helpt het alleen tegen het snurken, maar niet tegen de apnoes, en dan heeft het dus geen zin. Een andere tegenwoordig veel gepro pageerde behandeling van de apnoes is de 'CPAP'. Daarbij wordt met behulp van een neuskapje tijdens de slaap een voortdurende hoge druk in de keelholte geschapen, waardoor deze niet meer kan dichtvallen. Het is natuurlijk nogal een opgave om altijd met een kapje te moeten slapen, en er zijn ook enkele nadelen aan verbonden. Maar de meeste apnoe-pa- tiënten blijken hiermee direct en volledig van hun klachten af te komen. CPAP be tekent 'continuous positive airway pres sure', oftewel voortdurende overdruk in de luchtwegen. Een andere mogelijkheid is nog het ma ken van een directe verbinding van het strottehoofd met de 'buitenwereld', zodat hierdoor geademd wordt in plaats van door de neus of de mond (een tracheoto mie). Ook zijn allerlei hulpmiddelen uit geprobeerd, zoals een apparaatje dat de tong naar'voren houdt, die mogelijk ef fect hebben. Sommige ervan zijn mis schien het proberen waard.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 29