Geld als het zesde zintuig De (wan)smaak van de super rijken in Amerika ZATERDAG 5 JANUARI 1991 Zo sneu, dacht Candy Spelling, vrouw van een steenrijke filmmagnaat, een paar jaar geleden. Zingen de kinderen dat ze van een White Christmas dromen, en wonen we in Zuid-Californië, waar het altijd warm is. Daar moeten we iets aan doen. En dat deed ze. Ze liet een terzake gespecialiseerde firma tonnen sneeuw maken. Die werden 's morgens in alle vroegte met vrachtwagens naar haar huis gebracht, en over het gazon verspreid. O, wat glansden die kinderoogjes toen ze uit het raam keken en de door mama bestelde witte Kerst zagen! Inderdaad: het geld dat stom is, maakt recht wat krom is. Met geld kan alles. Money makes the world go round. Geld, om de Amerikaanse schrijver Richard Ney te citeren, is het zesde zintuig dat ons in staat stelt van onze andere vijf zintuigen te genieten. door Henk Dam Dit alles betekent, dat er veel informa tie voorhanden is over de manier waarop Amerika's schatrijken leven. Hoe ze wo nen blijkt niet alleen uit Robb Report maar ook uit tijdschriften als 'Dream Estates' waarin de duurste woningen staan aangeprezen. Die huizen bevinden zich grofweg in drie gebieden: Florida, Californië (en dan met name Beverly Hills), en de streek ten noorden van New York. Heel duur ook zijn sommige streken rond Washington. Voor een bedrag van 7,8 miljoen dollar is bijvoorbeeld op dit moment in de lan delijke streek ten westen van Washing ton de Ayrshire Farm te koop, een land huis met ruim 200 hectare grond erom heen, ideaal, aldus de huidige eigenaar, voor de paardenliefhebber. Om een idee van de grootte van het Bureau van 268.000 dollar, met vier grotendeels ontklede dames. Maar ja, het is gemaakt door de beeldhouwer Frank Gallo, en die is beroemd. Van daar. resistance van. Maar ja, het is gemaakt door de beeldhouwer Frank Gallo, en die is beroemd. Vandaar. Opvallend is ook de high tech biljart tafel die via het zeer luxe warenhuis Nei- man Marcus (Jackie Onassis is er een van de vaste klanten) te koop is. Hij is hand gemaakt met behulp van Italiaans lei steen, Canadees esdoornhout en veel staal en kost 40.000 dollar. De maker van het biljart, Ron Blatt, kan er maar eentje tegelijk maken en daarom is er een lever tijd van een halfjaar. Dan is er voor de stijlgevoelige ama teur-kok bij Eric Bernard Design in New York een ideale, in zwart en wit uitge voerde keuken te koop. Het is een keu ken die je opdrachten kan geven. Zeg het juiste commando, en het licht gaat aan, of de oven. Een ander commando en een kastje vliegt open met daarachter een draaischijf met bijvoorbeeld kruiden die stopt als je 'STOP' zegt. Kost 300.000 dol lar. Dat geld en goede smaak lang niet al tijd samengaan wordt bewezen door de kroonluchters van de firma Chrystal Farm uit Colorado. Ze bestaan uit een wirwar van in elkaar gevlochten geweien van herten en elanden. Zeer Ameri kaans, dat wel. Maar niet goedkoop: 4500 dollar voor een gemiddeld grote. Wie echt veel geld heeft, kan natuurlijk ook aan kunst doen. Het record staat nog altijd op naam van de Australiër Alan Bond die 53,9 miljoen dollar voor 'Iris sen' van Van Gogh neertelde. Suite Maar zelfs in een duur huis met een dure inrichting komen de muren wel eens op je af. Dan wordt het tijd voor vakantie. Heel erg duur is de penthouse suite van het Chrystal Palace Resort and Casino in Nassau op de Bahama's. E-e-n nacht sla pen kost 25.000 dollar, maar daarbij zijn dan wel de diensten van een drankjes en kranten brengende robot, geheten Ur sula, inbegrepen. Ook fijn prijzig is het huren van een jacht. De 163 voet tellende Jefferson Beach bijvoorbeeld zal komende zomer in de Middellandse Zee gelegen zijn en daar voor een bedrag van ongeveer 100.000 dollar per week kunnen worden gecharterd. Duur? Er is een troost: kopen is duur der. Een jacht met de omvang van de Jef ferson Beach kost gauw 20 tot 25 miljoen dollar, en daarnaast kost het ook nog eens 800.000 dollar per jaar om het schip in de vaart te houden. Over vervoer gesproken: bij American Service Center in Arlington, net buiten Washington, is men gespecialiseerd in hele dure auto's. Wie wil meetellen in de kringen van de superrijken, laat dat vooral ook door zijn auto merken. Verkoper Nick Ogransky: "De mensen die hier auto's kopen, kopen een lidmaat schap in een selecte, kleine club. Als je wilt meetellen kun je natuurlijk niet met een Toyota bij je golfclub aankomen". Met wat dan wel? Een Rolls Royce doet het altijd. Ze zijn in de prijsklasse tussen 100.000 en 200.000 dollar ruim voorhanden, maar een nadeel, aldus Ogransky, is dat ze "de eerste 10, 15 jaar na aankoop zo snel in waarde dalen". Nee, beter is het dan om een mooie Ferrari te nemen, de duurste auto die American Service Center in voorraad heeft. Een bloedrode Ferrari F40 kost bij na een miljoen dollar, maar dat is dan ook een monster die in 3,4 seconden een snelheid van 0 tot 90 kilometer per uur bereikt, en een topsnelheid heeft van 300 kilometer per uur. Jammerlijk detail: de kofferbak, die zo klein is dat er niet veel meer in kan dan een miljonairs-portefeuille. Extra jam mer, omdat men dan niet de mogelijk heid heeft de vijf stukken tellende, door Italiaanse handwerkslieden van kroko- dilleleer vervaardigde bagageset mee te nemen die bij speciaalzaak Bijan in Was hington 225.000 dollar kost. Minder snel, maar prachtig is de origi nele, 150 jaar oude zigeunerwagen die Neiman Marcus verkoopt. "Eens was dit het huis van een belangrijke Engelse zi geuner", zo wordt de wagen in een cata logus aangeprezen. Prijs van de met bon te rozen, druiven en vossekoppen be schilderde 'romany vardo': 80.000 dollar. Eenvoudiger en moderner, maar wel apart is de mini-duikboot die Hammard Schlemmer te koop aanbiedt. Gemaakt van fiberglas en staal, met ruimte voor twee personen, kan ie acht uur achter el kaar doorvaren. Prijs: 34.500 dollar. Kaviaar Van dat reizen wordt men flink hongerig, en dus moet er gegeten worden. Iedereen weet dat kaviaar en champagne het dage lijks menu van de rijken vormen. Een paar prijzen: een kilo van de allerbeste beluga kaviaar heeft men voor 2335 dol lar, en een kistje Dom Perignon voor 887 dollar. Maar een beetje gewoontjes is het wel, kaviaar en champagne. Wat op het ogen blik erg in is bij de Amerikaanse jet-set is Wagyu biefstuk. Het gaat om de meest malse biefstuk die er bestaat, van rund vee uit het Japanse Kobe dat dagelijks gemasseerd wordt en bier te drinken krijgt. Het kost goudgeld. Balducci's in New York verkoopt Wagyu biefstuk voor 150 dollar per 450 gram. Maar je mes zakt erdoor heen als je het op het vlees zet, dat wel. Na het eten kan er dan nog een sigaar tje worden opgestoken (uiteraard een Davidoff no. 2 van 666 dollar per doos), gaan de schoenen uit (natuurlijk van John Lobb uit Londen, van 1911 dollar per paar) en zakken we onderuit voor de sensationeel mooie PVM-4300 tv van So ny, waarvan er maar 100 gemaakt zijn, en die 40.000 dollar kost. En dan maar hopen dat het rustig blijft en dat er niets belangrijks op de bij juwe lier Sidney Mobell in San Francisco aan geschafte AT&T Fax 9035, versierd met goud, 34 diamanten, 314 saffieren, 92 ro bijnen en 19 smaragden (prijs: 250.000 dollar) binnenrolt. Nu eens in Robb's Report van decem ber kijken, waarin 24 kerscadeaus staan met een totale waarde van 36 mifioen dol lar. Wat een leuke schoentjes zitten daar bij! Ze zijn afgezet met 4600 robijnen en 50 karaat aan diamanten. Wel een prijs kaartje van drie mihoen dollar eraan. Iets voor de vrouw? Misschien geeft z-i-j dan wel de origi nele, gouden leesbril van Napoleon die in de laatste catalogus van Neiman Mar cus staat. Want wat kost dat ding nou he lemaal? 90.000 dollar. Te geef toch? te krijgen: elk jaar werd in de bal zaal van het huis een kerstboom neerge zet die zo groot was, dat het een volle week kostte om 'm op te tuigen. Moet er meer worden gezegd? Nee toch? Naar een ander huis dan, dat momenteel te koop staat. Een woning aan Sunset Boulevard, in Beverly Hills, die voor 11,8 miljoen dollar op de markt is gebracht. Voor dat geld heeft men onder meer tien badkamers, uiteraard een zwembad, een bibliotheek, zes open haarden en een onderaardse garage die ruimte biedt aan 22 auto's. "De droom van elke automo bielverzamelaar", juicht makelaardij The Market Place. Er is veel meer in Beverly Hills te koop, want ook de superrijken zijn wat voorzichtiger aan het worden, nu alle economische indicatoren in de richting van een recessie wijzen. Zelfs huizen van beroemde mensen blijven nu lang leeg staan. Zo is al een tijdje het huis van Merv Griffin te koop. Vraagprijs: 18 miljoen dollar. En de woning van de vorig jaar overleden Lucille Ball is zelfs in prijs ver laagd. Die was 7,8 miljoen dollar, en kent nu de weggeefprijs van 5,6 miljoen. Niet te koop, maar w-e-1 het allerduur ste huis in Beverly Hills is dat van Candy en Aaron Spelling (die van de sneeuw) dat, inclusief gouden kraantjes, meer dan 26 miljoen dollar kostte. Maar ook in New York staan zeer prijzige huizen. Zo woont Nabila Khashoggi, dochter van de bekende Saudische wapenhande laar, in een apartement in Manhattan dat 20 miljoen dollar kostte. Zij wordt weer ruim verslagen door prinses Ashral Pahlavi, zuster van de sjah, die een New Yorks apartement met 30 kamers heeft dat 27 miljoen dollar waard is. Inrichten Wie een aardig huis heeft gekocht, moet het natuurlijk aardig inrichten, en ook hier geldt: alles kan gemaakt worden, el ke prijs kan gevraagd worden, want er is altijd wel een gek te vinden die het wil kopen. Bij SGL in Wheeling, Illinois, kan men bijvoorbeeld een bureau kopen dat 268.000 dollar kost. Het is een nogal vreemd bureau, want vier grotendeels ontklede dames vormen er het piëce de Geen land waar de wijsheden over geld zozeer in praktijk worden gebracht als in de VS. Amerika mag dan een wereld macht in verval zijn, het is ook een we reldmacht in verval waar massa's super rijken wonen. Niet voor niets is Dagobert Duck een Amerikaan. Nergens vind je meer miljardairs, mensen dus die duizend keer miljonair zijn. Van de 182 miljardairs in de wereld wonen er 66 in Amerika. En het aantal miljonairs in de VS bedraagt volgens de research-organisatie PSI in Florida maar liefst 1,8 miljoen. Top 400 Wie namen en cijfers wil, kan het best de jaarlijkse top-400 van Amerika's rijken in het tijdschrift Forbes raadplegen. Dan blijkt dat de allerrijkste Amerikaan John Kluge (film, telefoons en restaurants) is. Het vermogen van deze 76-jarige: 5,6 mil jard dollar. Op de tweede plaats staat Warren Buf- fett (investeringen) die 3,3 miljard aan aardse bezittingen heeft, en op de derde Ronald Perelman (eigenaar van diverse bedrijven), van wie de calculator bij 2,87 miljard dollar stopt met optellen. Als wordt gekeken naar families in plaats van individuen, dan kunnen met ere worden genoemd: de familie Mars (van de repen), goed voor 12,5 miljard dollar, de familie Newhouse (uitgeverij), 11,5 miljard, en de familie Walton (wa renhuizen): 7,3 miljard. Dat lijkt allemaal ontzettend veel geld, en dat is het ook wel, maar eerlijk is eer lijk: de sultan van Brunei is nog veel rij ker. Hij is met 25 miljard dollar de rijkste man ter wereld, gevolgd dpor de Saudi sche koning Fahd (18 miljard dollar) en koningin Elizabeth van Engeland (11,7 miljard dollar). Maar om op het lijstje van Forbes terug te komen: Amerika's 400 rijksten zijn ge middeld 682 miljoen dollar waard. De man op de 400e en laatste plaats is met z'n schamele 260 miljoen dollar in dit ge zelschap een pauper. En dus: ondanks alle rampverhalen over de recessie, de dalende koersen op Wall Street en de kelderende dollar zijn er in Amerika nog altijd zat mensen die zwemmen in hun poen. Meer dan waar dan ook. Clubblad Voor die personen is er een clubblad dat op die vervelende vraag: "Wat moet ik nou weer met m'n geld?" altijd wel een antwoord heeft. Het gaat om The Robb Report, een op hoogglanzend papier uit gegeven maandblad, dat 6 dollar per nummer kost, en een oplage van 70.000 stuks telt. Robb Report staat vol artikelen over de nieuwste peperdure auto's, hebbedin getjes voor in huis, jachten, exotische reisbestemmingen en financiële tips voor de belastingbetalers in de hoogste schijven. Iedereen die iets echt duurs te verkopen heeft, adverteert in het blad. Toby Perlmutter, coördinatrice van de redactie, schudt moeiteloos de indruk wekkende cijfers over het abonneebe stand uit haar mouw: "Onze gemiddelde lezer is eigenaar of directeur van een be drijf, verdient 421.000 dollar per jaar, heeft 2 miljoen dollar aan huizen, 2,5 mil joen dollar aan overige investeringen, en bezit 3,45 auto's met een gemiddelde waarde van 38.510 dollar per auto". "Wilt u nog meer gegevens?". Nou graag, mevrouw. Dat geld en goede smaak lang niet altijd sa mengaan wordt bewezen met deze kroonluchters (onder). Ze bestaan uit een wirwar van in elkaar gevlochten geweien van herten en elanden. Zeer Amerikaans, dat wel. Maar niet goedkoop: 4500 dollar. (foto-s gpd) "De meesten van onze lezers wonen in Florida, New York of Californië. Drie kwart van hen belegt geld in champagne, 70 procent in klassieke of exotische au to's, 44,3 procent in diamanten", somt Toby zonder haperen op. Pappelepap. Daar zijn Avenue en Quo te, toch ook niet bedoeld voor Jan en Jannie Modaal, niks bij. "En u vindt het wellicht nog interessant om te vernemen dat onze lezers gemiddeld 91 minuten aan Robb Report- besteden, dus het wordt ook echt gelezen", aldus Toby. Dat laatste is niet vreemd. Het ligt zelfs voor de hand dat Amerikaanse rijken veel belangstelling hebben voor andere rijken, en voor de nogal eens smakeloze, vaak overbodige maar altijd dure spullen die ze voor hun stapels dollars kunnen aanschaffen. Het is ook naar Amerikaanse nor men gemeten vanzelfsprekend dat \Forbes er nooit moeite mee heeft finan ciële gegevens van de 400 rijkste Ameri kanen los te peuteren. Integendeel, me nig lid van deze exclusieve club laat zich met graagte uitgebreid in Forbes profile- Want rijk is in Amerika niet vies, en op scheppen is geen ondeugd. Wie veel heeft laat dat gewoonlijk ook graag zien. Jarenlang was het tv-programma 'Lifes tyles of the Rich and Famous' waarin Amerika's rijken en beroemden de tv-ca- mera's toonden hoe mooi ze wel woon den en wat voor leuke spullen ze alle maal hadden, een doorslaand succes op de buis. Aan meewerkende VIPs was nooit een gebrek. Dat komt, omdat in de Amerikaanse pioniers-mythologie de werkelijkheid is heel anders iedereen een even grote kans heeft om rijk te worden. Reagan zei het met zoveel woorden aan het begin van zijn presidentschap: "Wat ik boven alles wil is dat Amerika een land blijft waar iemand altijd rijk kan worden". In die cultuur is terughoudendheid over je aardse bezittingen niet nodig. Er is ook minder jaloezie dan zeg in Neder land. Wie niet rijk is, probeert het ge woon te worden. Uit een vorig jaar ge houden enqüete onder Amerikaanse schoolverlaters blijkt dat een grote meer derheid 'rijk worden' als het voornaam ste doel in zijn leven ziet.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 27