LEIDSCH DAGBLAD Irak wil toch met VS praten E X TR A NODIG! 'Bunkers schaden duinen Wassenaar' Kabinet overweegt mariniers naar Golfgebied te zenden PIET KERKHOF Amerika 'hoopvol gestemd' naar Zwitserland T Huisartsen vinden vaker kanker in baarmoeder A AUTO-HEEMSKERK Massale opzegging van kortingskaarten bij NS VS stellen verkoop wapens aan Saudi-Arabië even uit ZATERDAG 5 JANUARI 1991 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39438 Prijs fl. 1,45 Ruimtestation valt op aarde MOSKOU (AP) - Het 40 ton we gende Sovjet-ruimtestation Sal- joet-7 is uit zijn baan geraakt en valt waarschijnlijk begin febru ari in stukken op aarde. De brokstukken kunnen tot 3 ton zwaar zijn, zo heeft een mede werker van het Sovjet-ruimte programma gisteren meege deeld. Volgens hem kunnen de stukken neerkomen op de Ver enigde Staten, Zuid-Europa, Zuid-Amerika, Midden-Oosten, Afrika, China, Japan en Austra lië, maar ook in de oceaan. De kans is volgens hem zeer klein dat de stukken dichtbevolkte gebieden treffen. De Saljoet-7 heeft geen nucleaire brandstof aan boord. LEIDEN/WASSENAAR - De Stichting Duinbehoud vindt het ronduit schokkend dat er plannen zijn om in de duinen bij Wassenaar zeven bunkers te bouwen om muni tie in op te slaan. Volgens de Leidse stichting zou daarvoor één van de mooiste stukjes duin in Zuid-Hol land, 'De Kom', in aanmerking ko men. Duinbehoud komt tot de slot som dat het Nederlandse leger grote schade aanricht in de duinen. De ontspanning tussen Oost en West brengt daar geen verandering in. In een gisteren uitgebrachte nota, die de titel 'Straaljagers en kogels tussen konijnen en vogels' heeft meegekregen, klaagt de Stichting Duinbehoud over de aantasting van 'onze meest unieke' natuurgebie den door het leger. Daarbij gaat het niet alleen om de duinen in Zuid- Holland (zoals ook in Katwijk en Noordwijk), maar die langs de hele kust. De stichting vindt dat het Stichting Duinbehoud verontrust hoog tijd wordt om daar verande ring in aan te brengen en het Struc tuurschema Militaire Terreinen uit 1985 te herzien. Dat zou al kunnen in de Defensienota die in de loop van februari verschijnt. De nota van Duinbehoud geeft een overzicht van de belangrijkste activiteiten van het Nederlandse le ger in en om de duinen. Deze zijn zeer uiteenlopend van aard, maar feit is dat het leger in de gehele duinstrook vanaf het uiterste noordpuntje tot op de Zuidholland se eilanden aanwezig is. Volgens de Stichting Duinbehoud zijn de acti viteiten in het Waddengebied het grootst en meest schadelijk. Op een aantal plaatsen hebben oefeningen met straaljagers plaats. Daarbij wordt niet alleen geschoten. Er wor den zelfs bommen afgeworpen. Op Vlieland rijden tanks rond en op Texel oefenen mariniers met am fibievoertuigen. Het deel van het Waddengebied dat Defensie op deze wijze verstoort, is eenderde van het totale oppervlak. De Stichting Duinbehoud wil in ieder geval dat Defensie op zoek gaat naar andere mogelijkheden voor de opslag van munitie. De voorraden kunnen worden ver kleind. De rest kan worden overge bracht naar minder gevoelige terrei nen. Voor de oorlog tegen de Sov jets is in ieder geval geen munitie meer nodig. Ook de militaire oefe ningen moeten worden verplaatst. Het leger kan in omvang worden te ruggebracht en behoeft minder zwaar materieel. Oefeningen hoe ven niet per se in natuurgebieden te worden gehouden. Ook is steeds be tere simulatie-apparatuur beschik baar, waardoor verschillende oefe ningen kunnen worden nagebootst en in het veld niet meer nodig zijn. WASHINGTON (GPD) - Irak heeft de Amerikaanse uitnodiging aanvaard om aanstaan de woensdag in Zwitserland te praten over het Golf-conflict. Dat is gisteren in Baghdad bekendgemaakt. Het Witte Huis reageerde verheugd op het nieuws uit Irak. "We hebben met ons aanbod geprobeerd een vreedzame oplossing voor het geschil te vinden. Het is een hoopvol teken dat ze willen praten", zei Marlin Fitzwater, de woordvoerder van president Bush. De gesprekken tussen de Ameri- Maar minister Aziz zei dat Irak wayt, zal opblazen. Kort na de inva- kaanse minister James Baker (bui- ook wil praten over het Palestijnse sie liet Baghdad al weten de instal- tenlandse zaken) en diens Iraakse vraagstuk en de Syrische bezetting laties te hebben ondermijnd. collega Tariq Aziz zullen in Genèv i Libanon; onderwerpen die vol- Nederlandse bedrijven met vesti- worden gehouden. De Amerikanen gens de Amerikanen niets te maken gingen in het Midden-Oosten heb- hopen dat Baker daarna ook nog hebben met de Iraakse overrompe- - Baghdad zal kunnen gaan met president Saddam Hussein te praten. Fitzwater herhaalde gisteren het ken ling van Kuwayt. De Amerikanen zijn ook wat derland terug te keren, hoopvoller gestemd door uitspra- P^A (/tóx PvdA ZOEKPE "VMILLDf De PvdA probeert wanhopig de gunst van de kiezer terug te winnen, maar vooralsnog lijkt dat niet te lukken. Het beleid van de sociaal democraten spreekt niet aan en Kok is wel een keurige leider, maar kan gewoon niet op tegen Lubbers. Bij de aanstaande Statenverkiezingen wacht de PvdA dan ook de vierde nederlaag op rij. Ondanks de verkiezing van fractieleider Thijs Wöltgens tot politicus van het iaar. Het OOSTBLOK op het hellend vlak. Begin van een serie van vier artikelen over de landen achter het vroegere ijzeren gordijn. De BUTLER is in Nederland vrijwel afgeserveerd. DENKWIJZER: de twee gezichten van januari Trippen per COMPUTER: het einde van de werkelijkheid. PLO-leider Arafat die te genover de New York Times heeft Amerikaanse standpunt dat de sprekken in Genève alleen zullen verklaard dat dienen om Irak duidelijk te maken Palestijnse vraagstuk dat het zich onvoorwaardelijk uit langer Kuwayt dient terug te trekken, dat er anders een vernietigende log komt. het LEIDEN Het aantal vrouwen bij wie verschijnselen van baarmoe derhalskanker werden gevonden, is in 1989 drastisch gestegen. Dat schrijven de onderzoekers Boon en Beck van het Leids Cytologisch en Pathologisch Laboratorium in het artsenblad Medisch Contact. De art sen vergeleken voor hun onderzoek de cijfers van 1988 en 1989 in de re gio Leiden. De stijging van het aantal geval len komt volgens de onderzoekers doordat de verschijnselen nu eerder Veiligheidsraad worden ontdekt. In 1989 werd het bevolkingsonderzoek op baarmoe derhalskanker voor het eerst ge daan door huisartsen. Daarvoor hielden speciale 'uitstrijkteams' zich bezig met het onderzoek bij vrouwen. Voor alle diagnoses, waaronder die van de diverse voor stadia van baarmoederhalskanker, waren de scores in 1989 verschillen- ROME Een vluchtelinge uit het Oostafrikaanse land Somalia kwam dekkeren hogerjlan in 1988. gisteren met haar drie kinderen aan op het Romeinse vliegveld Fiumicino. In Somalia wordt een bloedige burgeroorlog uitgevochten. Pagina 7: Rebellen Somalia lijken bereid tot wapenstilstand. LEIDEN gg NISSAN ROELOFARENDSVEEN Lammenschansweg 128 Alkemadelaan 1 Tel. 071-310811 Tel. 01713-12866 Wind en regen i het KNMI De wecrsverwaehtii voor zaterdag luidt: Veel bewolking en perioden met re gen. later opklaringen afgewisseld met buien. Middagtemperatuur rond 9 gra den. Zuidwesten wind, in de middag toenemend tot hard, aan de kust tot storm, in de avond in het Waddenge bied mogelijk zware storm. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Aanhoudend wisselvallig met tame lijk veel wind. Middagtempcraturen rond 8 graden. 17.700 mensen hun jaarkaart of kor- hebben al tingskaart teruggegeven door de in voering van de OV-jaarkaart voor studenten Volgens de NS gaat het in 80 procent van de gevallen om studenten die van hun kortings kaart afwillen nu zij gedwongen zijn een OV-kaart te nemen. De huisarts bereikt de beter dan het uitstrijkteam, doordat zij hem toch al om andere redenen vaak raadplegen. Volgens Beek en Boon is aangetoond dat de huisarts een belangrijke rol kan spelen bij de vroege opsporing. Volgens de onderzoekers lieten bij het 'oude' bevolkingsonderzoek vooral getrouwde vrouwen een uit- strijkje maken. Gescheiden vrou wen en weduwen, die juist een aan zienlijk groter risico op baarmoe- derhalskanker lopen, meldden zich teiten. minder vaak. In 1989 namen gehuw- den voor 33 procent deel en geschei den vrouwen voor 32 procent. De onderzoekers zijn het dan ook niet eens met GGD-directeuren die het nieuwe bevolkingsonderzoek niet succesvol vinden omdat de op- komstcijfers hun tegenvallen. Ge zien de uitslag van hun onderzoek vinden Boon en Beek juist, dat de controles nu effectiever verlopen. Zij vinden het onverstandig de re sultaten van het bevolkingsonder zoek louter en alleen te baseren op de opkomstcijfers. Irak niet oorwaarde voor terug trekking uit Kuwayt is. Wel willen de Irakezen volgens Arafat dat er een vredesconferentie over het Mid den-Oosten komt als zij uit Kuwayt vertrokken zijn. Het Witte Huis maakte bekend dat president Bush vandaag een ge sprek zal hebben met de secretaris generaal van de Verenigde Naties (VN), Perez de Cuellar. VN-woord voerders zeiden eerder deze week dat de VN gaarne een rol bij vredes besprekingen zou spelen. De EG-ministers van buitenland se zaken hebben besloten hun Iraakse ambtgenoot Tariq Aziz uit te nodigen voor een gesprek in Luxemburg op 10 januari, daags na zijn ontmoeting met de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken.. Namens de EG wordt dit gesprek gevoerd door de Luxemburgse mi nister van buitenlandse zaken Jac ques Poos, die de eerste zes maan den van dit jaar het raadsvoorzitter- schap bekleedt, plus de vorige en komende voorzitter, resp. de Itali aan De Michelis en minister Van den Broek die op 1 juli de hamer overneemt. De Franse president Mitterrand heeft voorgesteld de róór 15 januari bij een te roepen om zich opnieuw over de Golfcrisis te beraden. De Iraakse staatssecretaris van buitenlandse zaken, Mohammed Said al-Shanaf, heeft in New Delhi gezegd dat Irak in geval van oorlog alle olie-installaties in het Golfge- bied, en dus niet alleen die in Ku- GEDRAGSCODE ARUBA - De Aruba Financial Center Association (AFCA), waar vrijwel alle bank-in- stellingen, advocatenkantoren en accountantsbureaus bij zijn aange sloten, heeft gisteren aangekondigd „gecoördineerde actie" te gaan on dernemen tegen het witwassen van uit misdaad verkregen gelden. Hier toe is een gedragscode onderte kend, die beoogt de identiteit van nieuwe rekeninghouders en hun re laties na te trekken, eventueel door samenwerking met justitiële autori- DEN HAAG (ANP) Het kabinet landse zaken) heeft in december al overweegt een contingent Neder- te kennen gegeven dat het sturen van grondtroepen niet zonder meer hoeft te leiden tot verdere escalatie van oorlogsdreiging in de Golf. De minister verklaarde toen dat geen onderscheid kan worden gemaakt tussen het sturen van grondtroepen en het beschikbaar stellen van mu nitie of een blusboot. "Beide maat regelen behoren tot de mogelijkhe- landse mariniers naar de Golf te stu ren. Volgens goed ingevoerde krin gen in politiek Den Haag is een keu ze voor het zenden van mariniers het meest voor de hand liggend, mocht Nederland besluiten om grondtroepen aan te dragen. Minister Van den Broek (buiten- ITTEREN - Wie in Itteren nabij Maastricht uit huis de straat op wil, moet in een bootje stappen. De Maas is door de zware regenval in Frankrijk buiten zijn oevers getreden in een watervlakte. i heeft verschillende stukken land veranderd geen enkele wijze door de uitleg van de resoluties van de Veiligheids raad gedwarsboomd", aldus Van den Broek tegenover de Tweede Kamer. Een keuze voor een contingent mariniers is reëel omdat eerdere suggesties van bij voorbeeld het CDA om marechaussees te sturen, maar heel weinig effect zouden sor teren. Marechaussees zijn alleen zinvol wanneer VN-afspraken moe ten worden nageleefd, zoals de Ne derlandse bijdrage aan de UNIFIL- vredesmacht destijds in Libanon en later in Namibia. Het is in Den Haag echter een grote vraag wat Neder landse marechaussees in een oorlog in de Golfwoestijn zouden moeten uitrichten. Minister Ter Beek en zijn staats secretaris Van Voorst tot Voorst (defensie) zullen dit weekeinde een "samenhangend pakket" aan moge lijkheden samenstellen waaruit het kabinet (begin) volgende week een definitieve keuze kan maken voor een Nederlandse bijdrage aan het Golfconflict. Naast het uitzenden van personeel voor een noodhospi taal in de Verenigde Arabische Emeritaten (om de drie Nederland se oorlogsschepen die nu in de Golf liggen bij te staan) liggen er nog ver zoeken van Britse zijde voor onder steuning in de vorm van genees kundige troepen en/of genie-troe pen. Genie-troepen zouden volgens bovengenoemde bronnen Britse eenheden kunnen bijstaan bij het leggen van bruggen of zelf bruggen kunnen leggen. Pagina 3: 'Terrcurcommando's van Hussein zijn al in Europa'. KLM. Martinair gaan Golfgebied straks mijden. WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse regering heeft besloten voorlopig af te zien van het plan om voor 15 miljard dollar aan wapens aan Saudi-Arabië te verkopen. Als de Golfcrisis is opgelost dan zal Het Bureau Jaarkaarten van de Nederlandse Spoorwegen wordt overspoeld met vragen van mensen over de mogelijkheden om hun con tract met de NS te beëindigen. Het aantal kaarthouders dat opzegt van wege 'veevervoer-achtige toestan den' is volgens de NS beperkt. Bo vendien kan men alleen van de OV- kaart af bij verhuizing, verandering van werkkring, bij ziekte van langer dan twee maanden of bij tariefswij zigingen. LEIDEN Haarlemmerweg 41 (DU Croenoordhaiieni Tel.: 071-213222 Washington opnieuw bekijken wat Saudi-Arabie aan Amerikaanse wa pens nodig heeft, aldus het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken gisteren. Het besluit om het plan voorlopig in de ijskast te zetten bespaart presi dent Bush een nieuwe, fikse aanva ring met het Congres dat de wapen verkoop moet goedkeuren. Een aantal Congres-leden heeft ook al geëist dat Bush eerst toestemming vraagt voordat een oorlog tegen Irak wordt begonnen. De transactie waarvan nu voorlo pig wordt afgezien, vormde onder deel van een groter pakket dat Bush vlak na de Iraakse invasie in Ku wayt aan het Congres had willen voorleggen. Het eerste deel, waar mee een bedrag van 7,3 miljard dol lar was gemoeid, werd door het Congres wel goedgekeurd. óók voor een blik over onze grenzen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips trends. Dat willen we niet missen' Wi| nemen een proelabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28.75 Wij nemen een kwartaalabonnement 76.75" Wij nemen een jaarabonnement 298.60' Voor het abonnement ingaat ontvangen wi| de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1