Wanhopig dingen naar de gunst van de kiezer van PvdA wacht vierde nederlaag op rij bij aanstaande Statenverkiezingen Het is, zegt het sociaal-democratische kamerlid Frans Moor, in de hele club maar een lauwe bedoening. "Het lijkt wel of er angst van afstraalt. Bang om het CDA te shockeren, en een beetje bang om bij de kiezers als te progres sief over te komen. 'De kiezers zijn toch gematigd geworden? Dan moe ten wij ook naar het midden'. Dat is de redenering. We zijn zelf verantwoor delijk voor de beeldvorming dat de PvdA in de regering maar een paar tienden van een procent uitmaakt". De PvdA dreigt, zegt parlementari ër Bert Middel, "te verstikken in het managersdenken, in plaats van bezie ling uit te stralen. Wim Kok heeft op zijn goede momenten wel eens din gen gezegd waarvan ik dacht 'Tsjon- ge, 't is alsof Den Uyl er staat; die ge drevenheid'. Vat het nou niet als kri tiek op Kok op, die man die werkt ook heel hard. Maar die vonk, dat vermo gen mensen te emotioneren..." Die is dus verdwenen. De PvdA kan gewoon niet op tegen het charisma van Ruud Lubbers, meent opiniepei ler Leo van Doorn van het Nipo. "In z'n algemeenheid zijn mensen tegen woordig minder geïnteresseerd in de 'strijdpunten', stemmen ze minder volgens sociaal-economische scheidslijnen, en omschrijven ze zich minder in termen van links of rechts. De politieke details zijn allemaal niet zo geweldig belangrijk, dat is veel te ingewikkeld geworden. Kiezers hu ren iemand in van wie ze de indruk hebben dat-ie de zaak netjes zal bestu ren. Dat Lubbers dan de beste papie ren heeft, staat buiten kijf'. Zelfbeklag De oorvijg die de kiezers de PvdA bij de gemeenteraadsverkiezingen in maart toedienden, was niet mis. Slechts een kwart van de stemmen behaalde de partij. Een half jaar eer der vertegenwoordigde ze nog een derde van het electoraat. Het was, na de tegenvallende resultaten bij de Eu ropese verkiezingen en bij de kamer verkiezingen, de derde nederlaag op rij. Maar alles went; de PvdA onder ging de vernedering bijna gelaten. Wat volgde was een collectieve boe tedoening door een flink aantal van de troon gestoten stadsbestuurders. Zij erkenden in het verleden te arro gant en te regentesk te zijn opgetre den. De nauwelijks opgemerkte iro nie van die verklaring wil dat het doorgaans ging om mensen die hun politieke carrière begonnen waren aan de gedemocratiseerde onderwijs- en welzijnsinstellingen. Wat verder volgde was de vanzelf sprekende instelling van een commis sie onder leiding van oud-minister Jos vart Kemenade. Die moet de par tij-organisatie tegen het licht houden en een natte lap halen over het begin selprogramma. "In de bureauladen liggen al zoveel rapporten, daar kan er nog wel eentje bij", aldus Middel, ooit zelf auteur van zo'n interne studie. Maar het bleef bij zelfbeklag en -stu die. Of niet? Toen de kruitdampen boven het slagveld van de gemeenteraadsver kiezingen waren opgetrokken, inven tariseerde een klein aantal partij-des kundigen het verloop van de slag. Hun bevindingen stemden niet vrolij ker. De PvdA had de verkiezingen verloren in de drie grote steden, ooit vertrouwde electorale havens. De op komst was vooral in de klassieke ar beidersbuurten ver beneden peil ge bleven. Zelfs uit de droge tabellen vie len de verwijten te proeven: de men sen in die wijken vinden dat de PvdA niet meer 'hun' partij is, de club van de 'gewone man'. De cijfers toonden een schokkende uittocht naar het ra cisme van Janmaat, of naar het veel helderder radicalisme van Groen Links. De PvdA-top verbond aan die ana lyse twee conclusies. De eerste was dat fractie en bewindslieden zich meer moesten roeren. Een jaar lang was er omwille van het regeren met het CDA geen politieke stampij ge maakt. Die voorzichtigheid moest de fractie nu, zij het met mate, van zich afschudden. De fractie komt, zucht Frans Moor, "wat meer uit z'n schuilhoeken. Ik vond al voor de verkiezingen dat dat nodig was, maar goed, die opdonder hadden we kennelijk nodig. Met het aftreden van Braks, de tegengehou den opvolging door Van der Linden en met de kwestie van het pensioen voor bejaarden hebben we ons wat meer geprofileerd. Ik vind dat een paar van de weinige lichtpunten, want de bewindslieden hangen van compromissen aan elkaar". De partijtop trok ook een tweede conclusie: de PvdA moest zich weer in gewoon Nederlands betrokken to nen bij de problemen van de gewone Nederlander. Tezelfdertijd publiceer de in Amsterdam een linkse journa list een boekje waarin hij zich be klaagde over de hondepoep, de ver vuilde trams, de overlast van junks en over het quasi-linkse 'Doe Maar-den ken', waarmee al dat ongerief jaren lang ter zijde was geschoven. Het Is het wel zo vanzelfsprekend om te zeggen dat de laagste inkomens ont zien moeten worden bij het milieube leid. Is het niet een bijna morele eis om te zeggen: ook de laagste inko mens moeten betalen voor de vervui ling die ze aanrichten?" Bert Middel stelt een andere dia gnose van het ziektebeeld. Hem er gert het dat de PvdA als los zand aan elkaar hangt. "In de provincies, ge meenten, Kamer gaat iedereen z'n ei gen gang. Er is geen duidelijk ideolo gisch bindmiddel meer. Er is ook geen beweging die kritisch maar loy aal de knuppel in het hoenderhok gooit". Middel ziet veel in een herleving van de socialistische gezindte. "Ik wil dat de mensen met lage inkomens, en de mensen die het iets beter hebben maar geven om het begrip 'rechtvaar digheid, de PvdA zien als 'onze' partij. Met een gemeenschappelijke onder toon". Middel heeft weinig op met de meesmuilende manier waarop in de PvdA wordt gepraat over de vergane 'rooie familie'. "Dat is inderdaad ver leden tijd, maar ik voel er niets voor om door te slaan naar het andere ui terste van technocratisch manage ment. Dat is het draaiende houden van het maatschappelijk radarwerk, een aangekleed Gemeentebelangen. Sommige PvdA-ers deinzen er voor terug zich als democratisch-socialist te afficheren. Die mensen verengen de discussie over de koppeling van lo nen en uitkeringen tot enkel betaal baarheid, en die hoor je niet meer over solidariteit". Ook Joop van den Berg zit het dwars dat de ambtenarij zich van de PvdA meester maakt. "Er komen steeds meer PvdA-Kamerleden uit de overheidssector, en de hele werkwijze van het parlement is sterk verambte- lijkt. Er is een neiging met het klein ste detail bezig te zijn. Maar je moet het helemaal niet beter willen weten dan de ambtenaren. Je moet ze rich ting geven. We verzuipen in de de tails, zonder te praten over de hoofd lijnen van onze politiek". Brieven In de herfstmaanden van 1976, toen het roemruchte kabinet-Den Uyl op z'n einde liep, dwarrelde er op de bu relen van het PvdA-hoofdkwartier een brief neer van de volgende strek king: de partijgenoten in Den Haag maakten er een zootje van. Als er niet snel orde op zaken gesteld werd, kon de partij een fatsoenlijke verkiezings uitslag wel vergeten, en in ieder geval ontbrak de animo in den lande en bij de briefschrijver om hard te werken aan de campagne. Was getekend: de voorzitter van het gewest Limburg, Th. Wöltgens. De Wöltgens-getrouwen vertellen de anekdote als betrof het een levens wijsheid. "Elke keer als we in de rege ring zitten, staan we op verlies", ver wijzen ze naar de erbarmelijke voor spellingen aan de vooravond van de historische overwinning van 1977. Van de provinciale Statenverkiezin gen in maart van dit jaar hebben ze geen hoge verwachting: niemand ge looft dat de PvdA zich dan al voldoen de hersteld kan hebben van de opge lopen schade. Maar daarna wacht een glorierijke toekomst! "Nu zuchten we nog onder de populariteit van Lub bers, maar die houdt er in 1993 mee op. Dan heeft Wim Kok zich bewezen als schatkistbewaarder, en kunnen we wat laten zien aan de mensen". Gaat het zo simpel? Opiniepeiler Leo Van Doorn ziet weliswaar achter "elk dal een golf omhoog", maar voor spelt dat het zware weer voorlopig aanhoudt. Traditionele ijkpunten zijn verdwenen: in 1980 bevond 30 pro cent van de kiezers zich naar eigen zeggen 'in het midden', thans is dat 40 procent. De binding met de partijen is veel losser geworden; veel mensen twijfelen tot in het stemhokje over hun keus. Er zijn wel meningen over zaken als criminaliteit, sociale zekerheid, kop peling of eigen-huisbezit. maar die zijn niet doorslaggevend bij de keuze bepaling. En de tijd dat de mensen met een krappe beurs en masse PvdA, en de welgestelden automatisch WD stemden, is ook voorbij. Van Doorn: "De verzuiling heeft heel lang doorgewerkt, maar loopt nu echt op z'n einde. Het komt meer en -meer aan op het imago van een partij, en de persoon van de lijsttrekker. Met Kok is niet zoveel mis; het is meer dat het aanzien van Lubbers in alle partij en veel hoger is". Keurig Kok is een keurige leider voor de PvdA; daar is iedereen het over eens. Maar algemeen wordt ook gemom peld dat hij 'te weinig uitstraalt'. Jan Schaefer zei het in zyn afscheidsinter- view al: "Als je drie keer op rij verkie zingen verliest, moet dat politieke consequenties hebben". Dat zinnetje gonst na in de PvdA. Want de aan staande nederlaag bij de Statenver kiezingen wordt de vierde keer op rij dat Wim Kok klop krijgt van de kie- ZATERDAG 5 JANUAR11991 PAGINA 19 BIJLAGE VAN HET LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Thijs Wöltgens is bezig zichzelf en de fractie meer gezicht te geven. door Peter de Vries kering of de intellectuelen evenmin van zich vervreemden". Strategie De gelouterde partijganger die we er in Den Haag op aanspreken, schudt het hoofd als we vragen hoe de uitge zette route uit het dal voor de PvdA er uitziet. "Dat vind ik nou kinderachtig, om de partij van een uitgedokterde aan pak te beschuldigen. Er is óf geen en kele strategie, óf er zijn er vele tiental len". Partijvoorzitter Maijanne Sint had minister van milieu willen wor den in plaats van Hans Alders, of an ders Economische zaken willen behe ren, en droomt er nog altijd van tot het Hogere Haagse geroepen te worden. Thijs Wöltgens is bezig zichzelf en de fractie meer gezicht te geven. En Wim Kok heeft zich ontwikkeld tot de leed- aanzegger van de BV Nederland, door steeds met slecht nieuws te komen, wat dan een week later door Lubbers getemperd wordt. Waardoor Lubbers alleen maar populairder wordt. Het gaat niet alleen om persoonlij ke drijfveren. Het bestaan van ver schillende diagnoses van de misère in de PvdA vormt evenzeer een verkla ring voor de uiteenlopende lopende recepten tot herstel. Van den Berg bij voorbeeld vindt dat de crisis van de PvdA al jaren sleept. "Het fundamentele debat over onze politiek, met rapporten als 'schuiven de panelen', was pas halverwege, toen we in het kabinet kwamen. Daarna is het afgebroken. Maar die discussie moet een permanent onderdeel van het partijleven worden. Het moet gaan over grote uitdagingen als de Europese eenwording en het milieu. Het gold als de laatste remedie. Door weer te gaan regeren, zou de PvdA de moedeloosheid te boven komen die zich na twaalf jaar oppositie meester had gemaakt van de sociaal-demo craten. Het middel lijkt inmiddels erger dan de kwaal. Wim Kok en de zijnen hebben al vijftien maanden de tijd voor een ander beleid, maar de samenwerking met het CDA heeft geen noe menswaardige resultaten opgeleverd. En de achterban mort niet eens, die blijft gewoon weg. In de oude stadswijken, de traditionele bastions voor de PvdA, stemt men öf niet meer, óf op Janmaat; en bij studenten is D66 in de mode. Hoewel fractievoorzitter Thijs Wöltgens is uitge roepen tot de beste politicus van 1990, blijft het tobben met de PvdA. ken, de wacht aan. "Nieuw Flinks" was geboren. Frans Moor vindt het prima. "Het werd tijd eens een paar taboes te door breken. Als mensen klaagden over 'die Turken', was onze instinctieve re actie altijd: 'Racist!' Maar dat is te makkelijk. We hebben jarenlang aller lei sociale problemen in bepaalde wij ken geconcentreerd, en daar een hek je omheen getrokken: 'Als je wat in strijd met de wet wil doen, doe het dan daar'. De mensen in die buurten zitten er ondertussen mee opge scheept. Het is een taboe onder linkse intellectuelen, maar d'r zijn gewoon problemen met drugs, met veiligheid op straat, met fraude in de sociale ze kerheid. Daar moeten wij het over hebben, net als dat we moeten praten over de mensen die voor kapitalen kunnen frauderen in de belastineen". Gemengd Joop van den Berg, hoogleraar par lementaire geschiedenis in Leiden en voormalig directeur van de PvdA- denktank, heeft de verbale kruistocht van Wöltgens daarentegen met ge mengde gevoelens aangehoord. "De klassieke arbeiders-achterban van de PvdA, waar men een loon verdient net boven het minimum, wil materië le zekerheid. Die groep voelt zich be dreigd door culturele veranderingen, en bijvoorbeeld door ethnische min derheden. Het is wezenlijk een con servatieve groep, die zich aangespro ken voelt door dat 'nieuw flinkse'-ver- haal. Maar ze zullen het niet accepte ren als het bij alleen een verhaal blijft. De uitkeringsgerechtigden hebben daarom redenen dit verhaal te vrezen. Het is voor de PvdA een levensgroot dilemma dat hier gecreeerd is: de par tij mag het contact met de traditionele werkende achterban niet verliezen, maar ze mag de mensen met een uit- Bert Middel: "Het vermogen om mensen te emotioneren is verdwe nen" Frans Moor: "Het lijkt wel of er angst van de PvdA afstraalt. Bang om het CDA te shockeren, en een beetje bang om bij de kiezers als te progres sief over te komen. <r0tos gpd> boekwerk 'Lof der dwang' bevatte de nieuwe leerstellingen voor de dolen de hoofdstedelijke PvdA. In dat spoor trok ook fractievoorzitter Thijs Wöltgens ten strijde tegen het misbruik van de uitkeringen. Hy eiste zware sancties tegen fraudeurs, en zegde degenen die niet willen wer-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19