Feyenoord zoekt club voor Griga mm Den Haag kandidaat wereldruiterspelen Ad Aarts overgeslagen Volleybalsters in halve finale WK-zwemmen vreest doping en Golf- crisis ZATERDAG 5 JANUARI 1991 Hl!.]:.-— BUSSUM (ANP) - Den Haag stelt zich kandidaat voor de organisa tie van de tweede wereldruiterspelen in 1994. Buurgemeente Zoe- termeer doet mee. De kosten van dit project worden geraamd op 27 miljoen gulden. De Nederlandse Hippische Sportbond meent door sponsoring en de verkoop van televisierechten quitte te kun nen spelen. Dit is gisteren in Bussum bekend gemaakt. De eerste wereldruiterspelen wer den in juli van het vorig jaar in Stockholm gehouden. Het experi ment de WK's van alle paardesport- disciplines in één toernooi te stop pen mocht geslaagd worden ge noemd. In de Zweedse hoofdstad kwamen 300.000 liefhebbers de wedstrijden bezoeken, een miljard mensen keek naar de televisie. De paardesportwereld raakte zo enthousiast, dat op het congres van de internationale paardesportfede- ratie (FEI), in maart in Tokyo, een voorstel behandeld zal worden om het in de toekomst altijd zo te doen. BUSSUM (ANP) - De Neder landse Hippische Sportbonden heeft gisteren in Bussum al zijn kampioenen onderscheiden, maar de wereldkampioen over geslagen. Ad Aarts, wereldkam pioen vierspannen, behoefde niet in de rij van dertig rui ters/amazones naar voren te tre den om uit handen van Prins Bernhard een eerbewijs in ont vangst te nemen. NHS-voorzitter jhr Van Nis pen tot Sevenaer iegde uit, dat Aarts onmogelijk gehuldigd kon worden, omdat zijn doping- affaire nog niet is afgerond. Een van Aarts' paarden werd bij het WK positief bevonden. Uit on derzoek bleek, dat het dier brok ken had gegeten met een stimu lerend bestanddeel. Aarts heeft zijn wereldtitel voorlopig moeten afstaan. Het hoger beroep loopt nog. De NHS ziet in hem wel de wereld kampioen. maar besloot de hul diging uit te stellen tot zijn zaak is afgerond. bij BREMEN (ANP) - De Nederlandse vrouwen volleybalploeg heeft zich tijdens het achtlandentoernooi in Bremen door een zege van 3-1 op Tsjechoslowakije geplaatst voor de halve finales. Nederland eindigde in groep A achter de Sovjetunie als tweede en ontmoet vandaag Cuba, dat groep B won. De andere halve fi nale gaat tussen de Sovjetunie en Duitsland. Marjolein de Jong, in december geopereerd aan de knie, speelde te gen Tsjechoslowakije drie sets. Ze miste alleen de derde reeks, gewon nen door de Oosteuropeanen. Ha ment was haar vervangster. Neder land speelde net als vorige week in Apeldoorn niet sterk, maar won vrij eenvoudig: 15-8 15-7 9-15 15-11. Reynolds eist schadevergoeding COLUMBUS (SID) - De Ameri kaanse atleet Harry Reynolds eist van zijn atletiekbond en de Interna tionale Amateur Atletiek Federatie (IAAF) een schadevergoeding van 12,5 miljoen dollar wegens laster en inkomstenderving. De houder van het wereldrecord op de 400 meter werd vorig jaar bij wedstrijden in Monaco op doping betrapt en door de IAAF voor twee jaar geschorst. Bij een hoorzitting gisteren in Co lumbus (Ohio) verklaarde de 26-jari- ge loper tegenover een commissie van de Amerikaanse bond. dat hij ten onrechte is veroordeeld. Rutten vertrekt ij ROAC'79 ALPHEN AAN DEN RIJN - De voetbalvereniging ROAC '79 moet op zoek naar een nieuwe trainer. Rob Rutten heeft het bestuur van de Alkemadese vierdeklasser te kennen gegeven naar een andere club te willen omkijken. In verband met prive-omstandigheden gaat zijn voorkeur volgend seizoen uit naar een zaterdagclub. Rutten trad i dienst bij ROAC. Indien dit voorstel wordt aangeno men is Den Haag, in nauwe samen werking met Zoetermeer, kandi daat voor de organisatie van de tweede ruiterspelen. De initiatiefnemers weten zware concurrentie te duchten te hebben: de Amerikaanse staat Kentucky, de Duitse ruiterstad Aken en Parijs. Indien de FEI de NHS in Japan welgevallig is, zullen Den Haag en Zoetermeer dertien dagen in het te ken van de paardesport staan. Cen trale punten vormen het Zuider park te Den Haag, de draf- en ren baan Duindigt te Wassenaar en het Westerpark in Zoetermeer. Het WK dressuur en springen worden in het voetbalstadion van FC Den Haag gehouden. Dit stadion wordt gere noveerd en zal er over drie jaar, vol gens sportwethouder Dijkhuizen, aanzienlijk publieksvriendelijker uitzien. In Zoetermeer worden de par koersen voor de uithoudingsproe- ven van de military en vierspannen uitgezet. Duindigt wordt het start punt van de marathon, waarvoor een route richting Noord-Holland wordt uitgezet. De finish is in het Zuiderpark. De reden van de keuze voor loka- ties in de Randstad is gelegen in de goede bereikbaarheid voor buiten landse bezoekers (Schiphol nabij) en de uitgebreide hotelakkommo- datie in de residentie. De NHS heeft in afwachting van de beslissing van de FEI in Tokyo een speciale stichting geformeerd. Het bestuur staat onder leiding van jhr. mr. A.A. Loudon, voorzitter van de raad van bestuur van AKZO, die in de hippische wereld actief is als voorzitter van de Koninklijke Ne derlandse Jachtvereniging. Loudon zei gisteren op de hoogte te zijn van het miljoenenverlies, dat de Zweed se organisatoren vorig jaar hebben geleden. „Wij zullen er voor waken dat het ons ook overkomt. Garan ties hebben we nog niet, maar dat komt omdat we nog niets in concre- to hebben voorliggen." Lagendijk. Aanleiding vormde de, in de ogen van Feyenoord. onpro fessionele houding van De Wolf tij dens het bekerduel met Heracles kort voor de winterpauze en de - LEIDEN Wendy Vergeer (foto Loek Zuvderduin) wacht op het alternatieve startteken van Henk van de Es- hoff. Op deze doeltreffende manier gingen gisteravond in de Leidse ijshal 350 deelnemers aan de traditionele Nieuwjaarswedstrijden een voor één van start. Welpenpupillen en junioren van de schaatsverenigingen uit het district Sassenheim legden per persoon vier ronden ruim 750 meter) af zonder elkaar daarbij in het vaarwater te Met Harold Janssen ging het aanvankelijk toch nog mis. De Warmondse D-junior had zijn rondjes in een mum van tijd voltooid, maar zijn tijd werd officieel niet geregistreerd. Dat zou hem een zekere ereplaats hebben gekost, als de wedstrijdleiding niet had ingegrepen. Janssen mocht na een pauze van drie kwartier overrijden, hij werd dit keer wel geklokt en bleek de snelste in zijn categorie. Van onze correspondent Karei Jansen PERTH De Nederlandse zwemploeg in Perth is de accli- matiserings-periode zonder noemenswaardige problemen doorgekomen. De reis van 14.500 kilometer, die twintig uur in beslag nam, is inmiddels 'uit de benen' gezwommen. Dat mag ook wel, want bondscoach Ton van Klooster arriveer de al op 22 december met zijn ploeg in Australië. „Eigenlijk had ik nog een week eer der willen vertrekken", zegt van Klooster in het Kings Ambassador hotel, de thuishaven van Oranje in Perth. „Maar dat zat er niet in van wege de financiën. Aan de andere kant moet ik eerlijk zijn, en zeggen dat we voldoende tijd hebben ge had om aan het tijdverschil (het is in Perth zeven uur later dan in Neder land, red.) en het klimaat te wen- Direct nadat de ploeg in Australië was geland, reisde men door naar het zwembad voor een lichte trai ning. De voorbereiding op de WK. die maandag van start gaat, werd verder opgebouwd in vier- en drie daagse cyclussen. Inmiddels is men overgegaan tot de trainingen, die puur op het vasthouden van de con ditie zijn afgestemd. Swim-off Afgelopen woensdag moesten de zes zwemsters die in aanmerking kwamen voor de estafetteploeg op de 4 x 100 meter vrije slag wel aan de bak bij de zogeheten 'swim-off. Van Klooster had een dergelijke wedstrijd al na afloop van de natio nale kwalificatiewedstrijden in Amersfoort aangekondigd, omdat hij ontevreden was met de tijden die daar werden geklokt. Slechts Karin Brienesse voldeed op de 100 vrij aan de richttijd voor Perth. Zij verdien de daarmee een individuele start op het WK-nummer, Inge de Bruijn voegde zich bij haar door in Amers foort als tweede achter de Friezin te finishen. Het was op z'n minst gezegd dan ook een tegenvaller toen juist De Bruijn het slachtoffer werd van de swim-off in het Superarome van Perth. Marianne Muis, weer her steld van haar ziekte die haar na Amersfoort enkele dagen uit het bad hield (bloedarmoede), tikte als eerste aan, Manon Masseurs als tweede, gevolgd door achtereenvol gens Diana van der Plaats, Mildred Muis, Inge de Bruijn en Marieke Mastebroek. Hetgeen dus betekent dat het viertal Marianne en Mildred Muis, Masseurs en Van der Plaats woensdag in ieder geval de serie van de 4 x 100 vrij zal afwerken. Mocht de finale worden bereikt, dan zal er nog een zwemsler af moe ten vallen omdat Karin Brienesse wordt ingepast. Van Klooster zit nu alleen wel met de vreemde situatie dat hij iemand in zijn gelederen heeft die individueel op de 100 vrij zal starten, maar voor de estafette te licht werd bevonden. „Ik heb dan ook een moeilijk ge sprek met Inge de Bruijn gehad", den dat ze nog voldoende ijzers in geeft Van Klooster toe. „De meiden het vuur heeft. Op de 100 vrij staat vielen elkaar enorm goed bij na de ze tiende op de wereldranglijst, op swim-off, iedereen wist dat er twee de 100 vlinder zelfs vierde. Daar zouden sneuvelen. Maar Inge kreeg moet ze zich vanaf nu op concentre- later toch de klap. Vandaar dat ik ren. De estafette is vergeven", haar even apart heb genomen. Hoe wel, even is niet het juiste woord. Een hard gelag voor De Bruijn, We hebben zeker een uur met elkaar omdat Nederland juist op dat on- zitten praten. Inge is er nu weer he- derdeel medaillekansen worden lemaal bij. Ik heb haar voorgehou- toebedacht. Uit historische c Soap-opera in De Kuip duurt voort Van onze correspondent Marcel van der Kraan ROTTERDAM Aan de soap-opera bij Feyenoord lijkt voorlopig geen einde te komen. De ene tragi-komische aflevering is nog niet voorbij, of de volgende dient zich aan. Hoewel sinds gisteren geen ontslagen meer zijn gevallen, blijft het sfeertje in Rotterdam-Zuid uiterst explosief en kunnen ingrijpende beslissingen elk uur wor den genomen. Met als gevolg dat elke verkeerde verschijnen, waarin staat dat mijn manoeuvre in en rond het Feye- toekomst bij Feyenoord niet langer noord-stadion wordt uitgelegd als zeker is. Ik heb nog een contract een nieuwe maatregel van hoger- voor anderhalf jaar en dat dien ik hand. Zo werd het duo John de Wolf uit. Dat wil Feyenoord ook!" en Ruud Heus gisteren op het matje Evenals Heus nam ook De Wolf geroepen bij directeur sportief Ger met verbazing kennis van alle com motie die het onderhoud met de lei ding in de catacomben van De Kuip had veroorzaakt. Lagendijk en de zijnen namen het de verdediger, die eind september na een langdurige volgens de technische leiding - afwezigheid zijn debuut maakte bij mindere prestaties van de met Piet Feyenoord, nogal kwalijk dat hij Keur bevriende Ruud Heus. woest had gereageerd op de beslis- Met beide spelers werd in het bij- sing van Bengtsson en Verbeek om zijn van Lagendijk, Bengtsson en hem voor het bekerduel met Hera- Verbeek een hartig woordje gewis- cles te passeren. Lagendijk „Zo seld. Ruud Heus: „Maar prompt dat hoort een speler zich niet te gedra- het nieuws de wereld werd ingeslin- gen. Dat was zeer onprofessioneel gerd dat wij beiden op straat ston- van De Wolf. Die zaak moest ge- den. Eerst via radio Rijnmond en klaard worden". vervolgens verscheen er een bericht John de Wolf benadrukt dat hij op teletekst. Mijn hele familie in rep niet weg wil uit De Kuip en dat en roer, m'n vriendin in paniek toen Feyenoord niet op zijn vertrek heeft ik thuis kwam. Ik vind dat een kwa- aangedrongen. „Er is zelfs beweerd lijke zaak. Ik heb het idee dat ik op dat ik na dit seizoen geen nieuw die manier het slachtoffer word van contract zou krijgen. Dat is de alle negatieve publiciteit bij Feye- grootste onzin die je maar kunt be noord". denken en het geeft aan hoe slecht Volgens Heus had het gesprek men is geïnformeerd. Mijn verbin- met de leiding van Feyenoord een tenis loopt net als die van Ruud positief karakter. „De heren wilde Heus nog door tot de zomer van weten wat de oorzaak was van mijn 1992", aldus De Wolf, die morgen mindere optredens. Zelf vind ik dat met de selectie van Feyenoord af- het wel meevalt. De hele ploeg heeft reist naar de Canarische eilanden, de eerste helft van dit seizoen niet dat door de Rotterdammers als her- zo denderend gepresteerd. En is steloord wordt beschouwd, men dan vergeten dat ik in de vier seizoenen daarvoor de meest con stante speler van Feyenoord ben ge weest? Het lijkt wel of ik opeens niets meer heb gepresteerd. Bengts son riep dat ik in normale doen een kandidaat ben voor het Nederlands elftal en dat hij erop rekende dat ik gaan, omdat dan de schorsing snel mijn topvorm weer zal vinden. Sabau zo goed als achter de rug is". Dan stuit het me behoorlijk tegen aldus Lagendijk. „Er is belangstel de borst als er vervolgens berichten ling vanuit het buitenland voor hem. maar men wil hem eerst zien spelen. Dat kan volgende week tij dens het toernooi op Gran Canaria. Delegaties van clubs kunnen hem dan aan het werk zien. Verkopen doen we liever dan verhuren". Om die reden heeft SW-voorzit- ter John van Dijk afgehaakt voor de Tsjechische international. De Schiedammers willen echter wel za ken doen met Feyenoord met be trekking tot Gerrit Plomp. Van Dijk gisteravond: „Ik wacht nog op een telefoontje van Wim Jansen en Dick Advocaat die gistermiddag net met het hele elftal naar Portugal zijn ver trokken. Ik wil Plomp wel kopen". Wie niet meer te koop is, is Steve Wasiman. De middenvelder, die zeggen en schrijven twee wedstrij den in de hoofdmacht van Feye noord heeft gespeeld, wordt afge keurd. Wasiman heeft ruim ander halfjaar geprobeerd van een zware enkelblessure af te komen, maar ziet geen kans meer betaald voetbal te bedrijven. Feyenoord doet vandaag een nieuwe poging rond de tafel te gaan zitten met de leiding van St. Etien- ne. Lukt het niet met de Fransen overeenstemming te bereiken over de transfersom voor Rob Witschge, dan wordt overwogen in zee te gaan met Frank Berghuis van Volendam. Voor de spitspositie zien de Rot terdammers inmiddels ook een aar dig alternatief in Foeke Boov van Club Brugge. De Nederlander is daar zeer succesvol en zal minimaal enkele miljoenen moeten kosten. De Stichting Arbeidszaken heeft volgens Ger Lagendijk gevraagd welke van de drie buitenlanders daadwerkelijk te koop is of kan ver trekken bij Feyenoord. „We willen Stanislav Griga na 1 februari laten •De Amerikaan Matt Biondi hapt naar lucht tijdens een train ingsessie gingen - Oranje greep op nagenoeg ook. Aan de andere kant kregen alle internationale toernooien eremetaal - maar zeker ook vanwe ge de individuele klasse waarover Van Klooster in zijn ploeg beschikt. „De druk op dat nummer", waar schuwt de coach echter, „moet ech ter niet te groot worden. Ik merk dat iedereen het alleen maar over die es tafette heeft. Dat is niet goed, pas anderhalve dag 1 horen dat er plaats was in het bad voor de wedstrijd. Dat is eigenlijk te kort om weer wat gas bij te tanken. We hebben de dagen daarvoor flink geïnvesteerd, dat merk je dus wan neer je ineens vol moet gaan. Bo vendien zwommen we op het heetst de dag, en stond er nog eens een SCOREBORD BILJARTEN Grand Prix CEB, belangrijkste resultaten eerste ronde Koorevaar (Ned) - Peter Thogersen (Den) 2-0 (15-915-11/1.071 en 0.740). Kuhl (Dui) - Broe ders (Ned) 2-0 (15-6 15-7/1,363 en 0.619). Velt huis (Ned) - Van Bracht (Ned) 2-0 (15-13 15- 13/0.909 en 0,812). Stroobants (Bel) - Gieskens (Ned) 2-0 (15-12 15-13/1.250 en 1,086). Laursen (Den) - Van de Looy (Ned) 2-0 (15-9 15-11/1.071 en 0.740), Wei|enburg (Ned) - Steylaerts (Bel) 2-0 (15-515-12 (1,071 en 0,629), Jaspers (Ned) - Suu (Fra) 2-0 (15-14 15-12/0,967 en 0,833) De Pasveer; Preuter - Van Zuilen Zwolle - Grimbergen; Van Genmp - Zi|lstra, Voetelink - Van Schie. Bruma - Mei|er 3000 Grimbergen, Meijer - Preuter; veer, Voetelink - Zi|lstra; Van Schie - Van Genm Brunia Pas- trouwens ook niet juist. Relatief forse wind. Het staan we er op de 4 x 200 vrij zelfs de krachtzwemsters. Daarom maak Schre PERTH (GPD) Schijn bedriegt, zelfs in Perth waar de barometer deze dagen naar temperaturen van rond de 26 graden wordt gejaagd. Het is hartje zomer in Australië, en de ruim een miljoen inwoners tel lende stad aan de westkust van het vijfde continent deelt vrolijk mee in de voordelen die dit jaargetijde voor de 'Aussies' oplevert. Het blijft aangenaam vertoeven in de hoofdstad van West-Australie. En zo had de plaatselijke overheid het zich precies voorgesteld toen men zich vier jaar geleden met suc ces kandidaat stelde voor de zesde editie van de wereldkampioen schappen zwemmen, waterpolo, schoonspringen en kunstzwem- Maar de schijn bedriegt. Het Su- perdrome. een van de grootste zwembastions ter wereld mag op tijd zijn klaargestoomd, er mag een record aantal deelnemende landen worden gemeld, als ook de WK-pri- meur van een samengesmolten Duitse ploeg, de gezichten van de officials staan op zwaar onweer. Niemand, ook de wereldzwembond niet, had rekening gehouden met een crisis in het Midden-Oosten. Laat staan met een Duitse eenwor ding, die tot nu toe op sportief ge bied slechts bevuilende onthullin gen over dubieus en gericht doping- gebruik heeft opgeleverd. De wereldkampioenschappen in Perth dreigen dezelfde kant op te gaan als de Olympische Spelen van Seoul. In Korea leek geen enkele sportieve prestatie er meer toe te doen nadat Ben Johnson op doping was betrapt. Seoul ging de geschie denis in als de Spelen van de Do ping en Perth vreest voor hetzelfde effect wanneer een topper tijdens dit toernooi wordt betrapt op het ge bruik van een anabool steroid. De kans daarop is inmiddels fors toege nomen, omdat de FINA met tegen zin een verscherpte controle voor deze WK heeft aangekondigd. De doping mag dan als een soort zwaard van Damocles boven Perth en de WK hangen, dat zwaard kan zelfs vervangen worden door een speer wanneer de plaatselijke poli tie gelijk krijgt. Hoe en wanneer men de informatie kreeg toege speeld wilde niemand kwijt, maar de vrees is groot dat er als gevolg van de Golf-crisis pogingen worden ondernomen de WK als doelwit voor aanslagen te benutten. Om die reden belegde de politie deze week in allerijl een persconferentie, waar bij verscherpte veiligheidsmaatre gelen werden afgekondigd. Zeer speciale aandacht, hoewel dat niet met zoveel woorden werd gezegd, krijgt Sultan Al-Otaibi, zwemmer uit Koeweit. De vijfvou dige Arabische kampioen is de eni ge deelnemer uit zijn bezette land en behoort daarmee tot een poten tiële risicofactor. Al-Otaibi, die eni ge tijd voor de inval van Irak in Koe weit naar Duitsland vluchtte, wordt nu al volkomen afgeschermd. Net als het Superdrome overigens, cen trum van alle sporten in Perth, dat daarmee ongetwijfeld zal uitgroeien tot een deprimerende veste. Ver scherpte veiligheidsmaatregelen, en verscherpte dopingcontroles. Met angst voor een gaatje in het net. Je krijgt zo eigenlijk steeds meer begrip voor de gemoedstoestand van de bobo's. beter voor. Op de wereldranglijst moeten we alleen Amerika en Duitsland voor laten gaan. Op de 4 x 100 vrij zit China daar nog eens tus sen. Ik heb de meiden daar trou wens deze week ook voor gewaar schuwd. Ze moeten zich niet vast pinnen op een nummer, dat brengt alleen maar het gevaar met zich mee dat een mislukking het totale toer nooi kan beïnvloeden". Feit is wel dat de tijden die bij de swim-off werden genoteerd bitter tegenvielen. Marianne Muis won in 57.33 seconden, internationaal een tijd die niets voorstelt. Van Kloos ter: „Geen schokkende tijden nee. Dat realiseer ik me, en de meiden MOTORSPORT - John van den Berk is gisteren in New York aan zijn enkel geopereerd. In de privé- kliniek van orthopedisch chirurg Donald Rose werden twee botsplin ters en een stuk kraakbeen verwij derd. De Brabantse crosser ver wacht weinig problemen te hebben met de revalidatie. ook niet druk die tijden. Als ze vanaf maandag maar hard zwemmen, dan ben ik al lang tevreden". Blanchard bokst om titel in Rotterdam ROTTERDAM (GPD) - De Rotter damse bokspromotor Aad Westerla- ken heeft het recht verworven het Europees titelgevecht tussen de halfzwaargewichten Alex Blan chard en de Brit Tom Collins te or ganiseren. Westerlaken bleek bij de beursbieding in Rome het meeste geld (30.000 Zwitserse francs, om en nabij de 40.000 gulden) voor het du el over te hebben. Zestig procent daarvan is voor titelhouder Collins, de rest gaat naar Blanchard, wiens eigen manager. Henk Ruhling. ook geïnteresseerd was. maar kennelijk minder bood. Westerlaken wil het EK op 12 februari houden, in Ahoy' of het WTC aan de Coolsingel. Burg - Duba, Zandstra - Smul ders, Bruins - De Vries, Groen - Kooi); Bosker - One; Veldkamp - Visser 5000 meter; Duba - Bloemberg; De Vries - Smulders; One - Ten Korte- ADELAIDE mannen, enkelspel, kwartfinales: Kuiti (Zwe) - Santoro (Fra) 6-3 6-0, Larsson (Zwe) - Kuhnen (Dui) 2-2 (wegens regen gestaakt) Dubbelspel, halve finales: Haarhuis/Koevermans (Ned) - 8ec- ker/Jelen (Dui) 6-3 6-4 Ferreira/Kruger (ZAf) - Broad/Youl (GBr/Aus) 7-6 6-3 BREMEN Achtlandentoernooi, vrouwen. Derde speeF dag. Poule A: Nederland - Tsjechosiowaki|e 3-1 (15-815-79-1515-11). Sovjetunie China 3-1(14- 16 15-9 15-7 15-4) Eindstand 1 Sovietunie 3-6 .2 Nederland 3-4. 3 Ch.na 3-2 4 Tsiechoslowa- WATERPOLO vrouwen eerste speeldag: Poule A: Canada - Frankrijk 9-7 .Duitsland - Nieuw-Zeeiand 10-6 Poule B: Verenigde Staten - Australië 8-7

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17