Donkere wolken boven enthousiaste jongeren Gaten in administratie Zoeterwoude ZATERDAG 5 JANUARI 1991 REGIO LEIDEN PAGINA 13 Rockmusical Wassenaar wacht op subsidie provincie Kaal "Hij staat er treurig bij", consta teert voorzitter H. van der Zande van Groen Links Leiderdorp mistroostig. "Ik zie een hoop kale plekken en als je hard tegen 'm slaat wordt het alleen maar erger. Maar wat wil je, zijn kluit is hele maal uitgedroogd". Voorwerp van Van der Zande's droefenis is de Groen Linkse kerstboom in de openbare bibliotheek van Leider dorp. De boom verkeert in een de plorabele staat en zal het waar schijnlijk niet lang meer maken. In december werden alle plaat selijke politieke partijen door het bibliotheekbestuur uitgenodigd een kerstboom in de plaatselijke boekentempel te versieren. De manier waarop de bomen met spreuken, ballen en andere attri buten werden versierd, moest be zoekers in een oogopslag duide lijk maken welke boom bij welke partij hoort. Groen Lifcks scoorde voor open doel door als enige club een boom met kluit te plaat- Andere partijen plaatsten een gekapte boom op een houten kruis en hingen vervolgens 'milieuvriendelijke' spreuken in de sparren. Deze werden door de warme, droge lucht in de biblio theek echter snel van hun naal den ontdaan. De spreuken won nen daardoor aan leesbaarheid, maar verloren omgekeerd even redig veel van hun zeggings kracht in het onttakelde mini- woudje. De droge lucht liet ook de Groen Linkse boom niet onbe roerd. Trouw werd hij in decem ber door het bibliotheekbestuur bewaterd, maar Van der Zande vermoedt dat het rond de kerstda gen is misgelopen: "Toen is de zaak een paar dagen dicht gegaan en daar heeft onze boom een flin ke klap van gekregen". Achteraf bedacht Van der Zande dat hij zelf met een gieter had kunnen langskomen in die donkere dagen. Ook het andere actieve lid van Groen Links Lei derdorp dit kunnen doen, maar helpen doen dergelijke overpein zingen niet meer. "Eigenlijk heb ik geen hoop meer, maar toch ga ik hem nog planten in mijn achtertuin, met veel turfmolm, zand en zuurachti ge grond", klinkt het strijdvaar dig. In ieder geval heeft de boom het langer volgehouden dan de exemplaren van de concurrentie. Die werden eerder deze week kaalgeschud en uitgeleefd afgele verd bij de versnippermachine. EJW Ondanks de deplorabele toestand waarin zijn boom in de Leiderdorpse bibliotheek verkeert, weet Groen Links-voorzitter H. van der Zande toch nog een gulle lach op zijn gelaat te toveren (toto Ellen Martens) Schotelepidemie Schotelantennes die als padde stoelen de grond uitschieten. Der gelijke visioenen bezorgen het Wassenaarse college van B en W nachtmerries. De bestuurders gruwen vooral van schotelanten nes die op de voorzijde van een dak of in een voortuin zijn ge plaatst. De grote ondingen zijn dan duidelijk zichtbaar en beder ven het straatbeeld, vinden ze. Het aantal schotels is nu nog beperkt in Wassenaar, maar het college voorziet een 'gestage groei'. Vandaar dat B en W beslo ten een stevige vinger in de pap te houden en een stuk aan de ge meenteraad schreven. Daarin staat dat de gemeente moet voor komen dat schotelantennes het straatbeeld ontsieren. Waar mo gelijk moeten schotelantennes uit het zicht worden geplaatst. Probleem is dat de gemeente' haar burgers onmogelijk een schotel kan ontzeggen als zij dat willen. Iedereen heeft namelijk het recht om meningen en inlich tingen te ontvangen zónder in menging van de overheid. De ge meente kan zich er zich pas mee bemoeien indien de openbare or de in het geding is. En dat is vol gens het college alleen het geval bij zichtbare schotels. Als een burger een schotel aan een-muur wil hangen of op zijn dak wenst te zetten, moet een bouwvergunning worden aange vraagd. De aanvraag gaat naar de welstandscommissie, die bekijkt of de schotelantenne uit het zicht kan worden geplaatst. Meestal is dat mogelijk. Gemeentevoorlich- ter W. Issendonck geeft echter toe dat de trucendoos van de ge meente ieeg is als een bewoner van een rijtjeshuis met plat dak zonder achtertuin een schotel wil. De schotel blijft in dat geval zicht baar. Wassenaarders die echter zonder vergunning een duidelijk zichtbare schotel hebben ge plaatst, kunnen rekenen op actie van de gemeente, zo schrijft het college. In dit geval kan de ge meente de eigenaren dwingen de schotel uit het zicht te plaatsen. Tenminste, als dat mogelijk is. Schotels in een voortuin vor men het echte probleem. Voor deze bouwwerken is geen bouw vergunning nodig en een eventu ele verplaatsing kan hooguit wor den besproken. Als de burgers daar echter het nut niet van in zien, dan blijft die verschrikkelij ke schotel toch echt staan. Is sendonck denkt echter niet dat de 'tuinschotels' veel problemen op zullen leveren, omdat de meeste mensen hun schotel liever op het dak plaatsen. Wassenaarder A. Slats heeft een reparatiebedrijf voor radio en televisie, dat ook schotelantennes plaatst. Volgens hem maakt het college zich zorgen om niets. Hij heeft de indruk dat er in Wasse naar heel weinig belangstelling is voor een schotel. "De mensen hebben genoeg aan de kabelont vangst". De bewoners van afgele gen boerderijen of landgoederen kunnen vaak geen kabeltelevisie ontvangen, maar volgens Slats plaatsen zij vaak zelf een kleine schotel. Ze kunnen dan in ieder geval RTL-Veronique ontvangen. Verder vindt hij dat de schotels van tegenwoordig minder opval len: "Ze zijn in donkere kleuren verkrijgbaar. Zo vallen ze niet op en dan ergert niemand zich er BF seuse en tevens een van de spelers. Hij volgt al zes jaar spel- en vor- mingslessen. "Vroeger ging ik altijd met mijn moeder mee om te kijken. Toen er te weinig jongens waren, ben ik erbij gekomen". Volgens hem melden jongeren zich via mond tot mond reclame aan voor spelvorming. "Met een vriendinne tje mee. kijken en niet meer weg gaan". Van de 21 spelers is er slechts een die zich heeft aange meld na het lezen van een adverten tie. Inzet De produktie eist heel veel tijd en inzet van alle medewerkers. Op woensdagavond repeteert iedereen van acht tot tien uur. Verder zijn er scènerepetities op maandag- en donderdagavond. Shumm probeert het echter zo te organiseren dat een speler niet op maandag en donder dag aanwezig hoeft te zijn. Als het niet anders kan, wórden ook op za terdag scènes gerepeteerd. Tijdens de repetities staat sponta niteit centraal. Zo moesten de deel nemers deze week een eigen pose bedenken bij het woord 'kind', dat in een van de liedjes voorkomt. Tij dens het oefenen blijkt dat sommi gen dezelfde pose aannemen. De groep overlegt welke poses nog meer passen bij het woord. "Gekke bekken trekken", stelt een meisje De choreografe E. Jasper eist in zet en concentratie van de spelers, maar ze is zelf zo enthousiast dat niemand daar moeite mee heeft. Een enkeling kreunt dat hij 'dood is voor het stuk is begonnen', maar dat wekt alleen maar gelach op. Jasper speelde enkele maanden mee in de musical 'Sneeuwwitje en de zeven dwergen'. De musical was spraakmakend omdat de dwergen door zeer kleine acteurs werden ge speeld. Een paar dagen geleden was de laatste voorstelling van het stuk. Aangezien ze pas in oktober aan de slag moet in de nieuwe musical van Jos Brink, heeft ze alle tijd om zich bezig te houden met 'Emancipo'. "Tot nu toe heb ik geput uit dans passen die ik al kende. Nu ik alle tijd kan besteden aan 'Emancipo' wil ik eigen danspassen verzinnen", aldus een enthousiaste Jasper. Ze vindt het een uitdaging om van 'Emancipo' meer te maken dan een 'gewone' amateuropvoering en heeft nu al gezien dat de rockmusi cal veel tijd in beslag neemt. "Bin nenkort moet ik even de balans op maken om te kijken of ik niet te lang bezig blijf met het instuderen van de eerste nummers. Als dat blijkt zou het kunnen dat andere scènes eenvoudiger van opzet worden. Het is heel leuk om te kijken hoe inge wikkeld ik de dansen kan maken. Er zijn echt mensen met talent bij". De groep spelers bestaat uit zes tien meisjes en vijf jongens in de leeftijd van 16 tot 26 jaar. De 45-jari- ge Shumm geeft spel- en vormings- lessen bij 01751 en regisseerde het stuk 'Slimme meid'. In dit stuk speelden acht meisjes van Time Out en zij wilden graag opnieuw in zee met de regisseuse. Haar oudste les- groep organiseerde wel eens toneel- en cabaretavonden, maar wilde graag een avondvullend stuk met zang en dans maken. Zo ontstond de samenwerking tussen Time Out en 01751. Wassenaar blijft vechten tegen boimenquotum WASSENAAR - De gemeente Was senaar blijft vechten tegen het bon nenquotum dat het Openbaar Mi nisterie vorige maand heeft toege wezen. Dit zei burgemeester P.H. Schoute gisteravond tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst. Hij noemde de 2256 bekeuringen die zijn gemeente volgens de rege ling in 1991 mag uitdelen ontoerei kend. "De quotering is absoluut in strijd met het rechtsgelijkheidsbe- ginsel en zet daarom de bijl aan de wortels van onze rechtsstaat", aldus Schoute. De Wassenaarse politie deelt jaar lijks duizenden bekeuringen uit aan automobilisten die de snelheidsli miet op de Rijksstraatweg overtre den. "Wat voor zin heeft het nog te proberen regels te handhaven wan neer er geen straf meer volgt op een overtreding?", zo verwoordde Schoute de frustraties. In zijn nieuwjaarsrede verzette de burgemeester zich nadrukkelijk te gen vergaande gemeentelijke sa menwerking. "Wassenaar wil geen filiaalhouder van het gewest woe den. Wij voelen er niets voor Wasse naar in de opruiming van de hand te doen. Wassenaar, let op uw zaak!", aldus Schoute. H.O. van der Kooi, fractievoorzit ter van oppositiepartij WD, zegt dat er 'natuurlijk fouten zijn ge- maakt in het verleden'. "Het is al leen de vraag hoe ver je moet terug gaan in de tijd om een schuldige te vinden". "Er zijn in het ambtelijk apparaat mensen vertrokken die nogal individueel opereerden. Daar had het management iets aan moe ten doen". Raadslid J.W.M. van der Salm (CDA): ..'lichtvaardig'.. (foto wim Dijkman) Hoewel Van der Kooi de formule ringen in het rapport 'een beetje ge chargeerd' noemt, wil hij de zaak binnenkort in de raad aan de orde stellen. Ringersma juicht dat toe: "We zijn niet voor niks zo openhar tig, het huidige college wil deze zaak snel uit de wereld hebben". Het bureau weg- en waterbouw verwacht de achterstanden in het beheer van bruggen, watergangen en rioleringen binnen een aantal ja ren te kunnen inlopen. Het werk wordt door de vier werknemers van de dienst zelf uitgevoerd. Van onze medewerker Brenda Filippo WASSENAAR - Vanaf juni re peteren in de Wassenaarse Eu- ropaschool 21 jongeren voor de rockmusical 'Emancipo'. Ze zijn enthousiast, ook al moeten ze nog vele duizenden guldens van de provincie krijgen. Lukt dat niet, dan staan de organisa toren voor een moeilijke keuze. Öf ze stoppen met het project öf 01751, de 'armste' organisator, gaat failliet. Samen met jonge rencentrum Time Out is dit vor mingscentrum verantwoorde lijk voor het project. Na de succesvolle uitvoering 'Slim me meid' hebben de twee organisa ties gekozen voor een rockmusical waarin de zelfstandigheid van jon geren centraal staat. Zo passeren in het stuk een bewust ongehuwde moeder (BOM-vrouw), een alcoho- liste en een 16-jarig meisje dat een abortus wil. Om 'Emancipo' mogelijk te ma ken, is tienduizend gulden subsidie nodig. Momenteel hebben de orga nisaties ongeveer 3.500 gulden ge kregen, waarvan 1.500 gulden van de gemeente. Het is net genoeg om scriptschrijfster en regisseuse W. Shumm (45) te betalen. De rest van het geld kwam van een sponsor en de Kulturele Kern Wassenaar. Eind deze maand hebben 01751 en Time Out een gesprek met de provincie, die het resterende bedrag moet ge ven. Ook blijven ze op zoek naar an dere sponsors. Wanneer dat niets oplevert moet de produktie toch doorgaan, vindt Shumm. Het kan betekenen dat de twee organisaties samen 6.500 gul den op tafel moeten leggen. Time Out zou een bedrag van 3.500 zon der al te veel problemen kunnen op brengen, voor 01751 ligt dat anders omdat de stichting dat niet kan be talen van de jaarlijkse subsidie van 2000 gulden. Première De première van 'Emancipo' heeft plaats op zaterdag 13 april in het Wassenaarse St. Adelbert College. Volgens Time Out-medewerker B. van den Oever komen er maximaal acht optredens. "De spelers zijn voor het merendeel scholieren. Twee maanden lang ieder weekend optreden is echt een maximum". Shumm hoopt dat theaters in Lei den en Den Haag ook belangstelling hebben voor het stuk. Volgens haar zijn jongeren 'een vergeten groep' in de theaterwereld. "Er is bijna nooit iets voor jongeren". 'Emancipo' is op een bijzondere manier tot stand gekomen. Alle spe lers hebben nagedacht over alles wat bij het thema zelfstandigheid hoort. Na deze voorgesprekken heeft Shumm het script geschreven en componeerden ex-studenten van het conservatorium de muziek. Zij vormen tevens de band die de spe lers live begeleidt. De regisseuse vindt het jammer dat in Nederland, anders dan in veel andere landen, weinig aan spel en vorming wordt gedaan: "Het is heel belangrijk dat kinderen op jonge leeftijd leren wat ze kunnen met stem. lichaam en fantasie". Zij er gert zich aan het feit dat 'kinderen met een grote bek' altijd de hoofdrol krijgen in schoolprodukties. In 'Emancipo' komen geen hoofdrol len voor. "Sommige mensen spelen een belangrijke rol. maar die dan sen bijvoorbeeld weer minder". Markwin is de zoon van de regis- Prioriteit Wethouder A.B. Ringersma (Pro gressief Zoeterwoude) van openba re werken zegt dat hij 'helaas heeft moeten constateren dat het nogal schort aan het bijhouden van basis gegevens'. "Het vorige college van B en W heeft prioriteit gegeven aan uitvoerende werken en nu zijn we gedwongen prioriteit te geven aan het beheer. We moeten nu de basis leggen voor een goed onderhouds- systeem en daardoor kunnen we minder doen aan projecten". Ook het lid van de raadscommis sie openbare werken, J.W.M. van der Salm (CDA), denkt dat 'het vori ge college er misschien te lichtvaar dig over heeft gedacht'. Toch wil hij eerst meer weten voordat hij uitge breid commentaar levert. "Ik heb van wethouder Ringersma gehoord dat dit verhaal er aan zat te komen, maar ik wil eerst de stukken goed lezen. Ik weet het fijne er nog niet Choreografe E. Jasper (links voor) oefent met enige spelers de danspassen uit een gedeelte uit de rockmusical 'Emancipo'. Door vertrek ambtenaren ging veel ongeschreven kennis verloren ZOETERWOUDE - Het bureau weg- en waterbouw van de gemeente Zoeterwoude heeft de grootste moeite om een goed beheerssysteem op te zetten voor bruggen, watergangen en rioleringen. Vooral in de staat van onderhoud van het rioleringsstelsel heeft de dienst geen inzicht, zodat het op stellen van een meerjarenplan on mogelijk is. Het vorige college van B en W heeft te veel oog gehad voor uitvoerend werk en te weinig gelet op de verslaglegging, zeggen Zoe- terwoudse politici nu. De oorzaak van het gebrek aan ge gevens is het personeelsverloop in de afgelopen jaren, zo blijkt uit een notitie van het bureau weg- en wa terbouw. Veel kennis is in de loop der jaren verloren gegaan omdat nooit gegevens zijn vastgelegd en opgeborgen in een systeem. 'Men had toen klaarblijkelijk genoeg aan het geheugen van ambtenaren van de technische dienst', heet het in de notitie. 'Met het verstrijken der jaren en door het wisselen van ambtenaren, is veel kostbare kennis verloren ge gaan, omdat deze kennis onvol doende nagenoeg niet) kon wor den vastgelegd', zo gaat het verder. Alleen het wegbeheer zou redelijk zijn geadministreerd. 'Er is dus, be houdens het wegbeheer, nauwelijks sprake van een systematisch beheer van infrastructurele werken', con cludeert het rapport. ZATERDAG 5 JANUARI Alphen kindervoorstelling (vanaf 7 jaar): "Van voren verloren', door Theater Plok. aanvang 14.30 uur in het Parktheater. Jong met haar Tour de Chant'. aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling 'De eed van hot- seflots, de vertelling van een ver lichting'. clownsdrama door Circus Brooking, aanvang 14.30 uur in de Muzenhof. nieuwjaarsbal met live muziek, vanaf 21.00 uur in het clubhuis van RCL, sportpark De Bloemerd. Voorschoten 21.30 uur in Kasteel Oud Wasse- nieuwjaarsreceptie in buurthuis ^A naar. Bloemenwi|k/Boschgeest. vanaf A ^A 19.00 uur. A ^A ZONDAG 6 JANUARI AA Alkemade Warmond BS Ï4 optreden van de folkloristische jubileumreceptie Warmondse BB fA dansgroep Nipah, bij Culturele voorstelling: 'De eed van hot- seflots, de vertelling van een ver lichting", clownsdrama door Circus De Blauwe Eend, aanvang 15.00 uur, Microtheater. Oude Vest voorstelling door Jasperina de Jong met haar Tour de Chant', gedraaid bi| de Pink Puppies, m het gebouw aan de Langegracht 65, aanvang 20.00 uur. nieuwjaarsreceptie van show-en drumfanfare Matilo in het buurthuis aan de Zaanstraat 126, van 13.00 tot 17.00 uur Spl.nterlaan, van 14.00 tot 16.00 Noordwijk finale wedstrijden gewest West Nederland übre 3e klas. vanaf 13 00 uur in 1 Vuurschip. Nieuwe renorganisatie TOV, vanaf 20.00 uur in gebouw Ouverture. Ouvertu- reweg. optreden 'Sue Chaloner's Scul Train', vanaf 21.00 uur in jongeren centrum Het Kasteel. Leiden voorstelling van Jasperina de uur. Microtheater. Oude Vest. nieuwjaarsreceptie van de Ab vaKabo in het afdelmgskantoor aan de Driftstraat 49a. van 16.30 tot 18.00 uur. Leiderdorp kindervoorstelling (vanaf 4 jaar) 'Ondersteboven'. van Kevin finalewedstrijden gewest West Nederland Libre 3e klas. vanaf 13.00 uur in 't Vuurschip. Nieuwe Zeeweg. kerstbomenverbranding olv de Noordwijkse Vrijwillige Brandweer, aanvang 17.00 uur op het Vinken- IJsclub, tevens aanbieding eerste ^B ^A Werkgroep Alkemade. aanvang exemplaar van het jubileumboek, JÊ 15.00 uur in de Alkeburcht. Roe van 13.30 tot 16.30 uur in het club- ^A lofarendsveen. gebouw, Veerpolder. ^A Leiden ^A archeologisch spreekuur door Wassenaar conservator M. Brouwer, voor ad- nieuwjaarsbal Wassenaarse ^B AP|.n vies over oude voorwerpen, van Jazz Club, mmv o.a. The Marckri- ^B 1. U l\l 1 1 A 13,00 tot 16.00 uur. Rijksmuseum ver New Orleans Jazzband, vanaf van Oudheden, Rapenburg. 20 15 uur de Leidse Schouwburg. nieuwjaarsreceptie van Carna valsvereniging de Spoorbumpers in buurthuis t Spoortje aan de Bern- hardkade. informatie dag over cursussen gehouden in De Droomfabriek, aanvang 13.00 uur de film 'Victoria-Vocloria' wordt koffieconcert door Jenny Zacha- rieva m de Stadsgehoorzaal, aan- Leiderdorp pianoconcert door Frank van de Laar. aanvang 12.30 uur in de Mu zenhof nieuwjaarsreceptie Tamarco, nieuwjaarsconcert mmv Mo zaïek Operette Noordwi|k, Harmo- mekapel Cresendo en St. Jeroens- koren. 13.30 uur in Hotel Oranje Frisse Neuzen Tocht over 4 of 8 km. Starten kan tot 13.30 uur vanaf de Blauwe Gans aan de Wilhel- mmaboulevard.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13