Met restjes laminaat-parket valt nog heel wat te doen Boek waar alles over klussen in staat Stanleymes nu ook veilig zakmes Speels werken met gipsbouwblokken Gorbatsjov bereikt economisch akkoord België zet mes in eigen defensie VRIJDAG 4 JANUARI 1991 PAGINA 9 Laminaatparket gaat, als je naar de verkoopcijfers kijkt, in vrijwel alle westerse landen een keiharde toekomst tegemoet. Zelfs de houtminnende Scandinaviërs stappen massaal over op het maar 7 mm dunne laminaatparketsysteem. Het is vrijwel niet van hout te on derscheiden. maar sterker, harder, beter bestand tegen beschadiging, vrijwel onderhoudsvrij en snel te leggen. Aan laminaatparket komt nauwe- Wat Stanley in de afgelopen jaren allemaal al niet bedacht heeft om zijn mes nieuwe gezichten en nieu we functies te geven is nauwelijks na te gaan. De jongste loot aan de stam is het 'terugveermes', klassiek van hechtvorm en voorzien van de eenvoudige schroefverbinding tus sen de twee hechthelften zoals we die al enige tientallen jaren kennen. Het nieuwe aan dit type is dat het mesblad vanzelf in het hecht (hand vat of greep mag je er ook tegen zeg gen) terugspringt als je de schuif- knop op de bovenkant van het hecht los laat. Het blad is nl. aan een veer bevestigd en dat maakt het mes veilig te gebruiken. Je kunt het ergens laten liggen zonder je eraan te snijden, en het zelfs in je zak ste ken. Het terugveermes is vooral be doeld om 'uitpakkers' van met plak band dichtgeplakte dozen tegen ge mene snijwonden in de vingers te beschermen. Maar voor de doe-het- zelver die voor een klus even het mes pakt is het ook een veilig stukje gereedschap. Het wordt met één mesblad gele verd, want er is in het hecht geen plaats voor reservebladen, vanwege die veer. Maar extra bladen zijn los te koop. De fabrikant zegt dat je er o.m. ook formica mee kunt snijden. Dat is bijna waar; inkrassen wel en dan breken, net als met het speciale formicamesje van Stanley. Het te rugveermes kost ongeveer 17 gul- lijks een boom te pas. Het is een la- gensysteem van heel fijne hout vezels (afval uit de zaagindustrie), papier en kunstharsen. De stroken zijn aanzienlijk dunner, maar ook breder dan die van uit natuurlijk hout vervaardigde. Daarom werk je er ook sneller mee bij het leggen. Het grote scala aan geïmiteerde, fotografisch in de keiharde toplaag overgebrachte houtstructuren kan een 'dhz-parketteur' die wat fanta sie heeft, inspireren tot heel eigen vormgevingen. Contrast Zo zagen we bij de Zweedse fabri kant van Pergo laminaatparket een smalle gang, belegd met een lichte houtsoort, op regelmatige afstan den onderbroken door stroken met een sterk contrasterende, donkere uitvoering. Daardoor ontstond een soort zebrapad, heel speels en ook functioneel. Een andere mogelijkheid om fan tasie in een parketvloer te verwe zenlijken is: de stroken diagonaal leggen. Vooral in vertrekken die lang en smal zijn, kan daardoor een optisch ruimte-effect ontstaan. Een pijpenla-kamer lijkt dan op het oog iets minder lang en een tikkeltje breder. Diagonaal gelegd parket vereist uiteraard wat nauwkeurig heid bij het onder verstek zagen van de stroken. Maar extra verlies hoeft het nauwelijks op te leveren, want elk stukje met een schuin afgezaag de kopkant kan weer gebruikt wor den voor een volgende rij. Wie van een dominant uitkomend parketoppervlak houdt en dus lie ver geen losse karpetten legt, kan toch de suggestie wekken dat een bepaalde zóne in de kamer zijn ei gen functie heeft. In plaats van een kleed onder de eethoek bijvoor beeld kun je met een ten opzichte van het totale vloeroppervlak con- strasterende tint een afbakening maken. Twee in elkaar overlopende grote vloeren (zoals van woonkamer naar open keuken) kun je een geleidelij ke overgang van donker (bijvoor beeld mahonie) naar licht, grijs ge tint of laminaatparket met een mar merstructuur geven. Restjes Wat doe je met restanten van lami naatparket? Het wordt per pakket van een zeker aantal panelen gele verd; het kan zo uitkomen datje aan een aantal pakketten net genoeg hebt, maar een overschotje moet al tijd ingecalculeerd worden. Daar mee kun je nog heel wat andere grapjes uithalen. Bijvoorbeeld een tafelblad van een nieuw, slijtvast en bij de vloer passend oppervlak voorzien. Of op een huiswerkbu reau in de tienerkamer. Ook plinten kun je van op ong. 5 cm breed gezaagde reststroken ma ken. Breng dan eerst precies even brede triplexstroken tegen de wand aan en lijm daarop de op breedte ge zaagde parketstroken, daarna afge werkt met kwartronde houtprofiel tjes. Je kunt er ook een kamerdeur mee bekleden... dat is weer eens iets anders dan een schilderbeurt. En voor de vensterbank zijn overgeble ven laminaatparketstroken ook heel geschikt: vochtbestendig, ge makkelijk schoon te maken. Reinigen is geen enkel probleem, opnemen met 'nat' is het meest ef fectief en schroeivlekken, ook van nabrandende sigarettepeuken, poets je er met aceton, thinner of jif zo weer uit. Geen aanpassing In een 'lastig parket' zal dit moder ne vloermateriaal je dus niet meer brengen. De zeer geringe dikte maakt meestal ook aanpassing van deuren of drempels overbodig. En je kunt het over de meeste soorten laagpolig tapijt leggen, zonder lij men. Alleen de in elkaar sluitende messingen en groeven van de stro ken hebben een spuitje houtlijm no dig. Voor het aankloppen van de stro ken heeft de fabrikant bovendien een handige 'klos' bedacht, die sa men met wigjes voor een 'krimp- trek-speling' van enkele millime ters aan de wandzijden te koop is. Vrijwel alle klussen die de doe-het- zelver kan tegenkomen zijn weer eens samengebracht in een groot boek, het niet minder dan 576 pagi na's tellende 'Groot Klussenboek'. Op zijn bekende manier doet auteur Willem Aalders uit de doeken wat er gedaan moet worden. Technisch doorwrocht, begrijpelijk verwoord en ondersteund door 'ongelikte' il lustraties (lijntekeningen van 's schrijvers hand). Behangen, schilderen, metselen, tegelzetten, stukadoren, isoleren, sanitair en elektriciteit installeren, hout- en metaalbewerking, centrale verwarming..., dat is maar een greep uit de inhoud. Het 'Groot Klussenboek' doorbla derend ontkwamen we toch niet aan de indruk dat de inhoud groten deels een selectie uit reeds lang be staand materiaal is. Op zich is dit geen bezwaar. Deze opzet maakte het ook mogelijk dit boek voor een vriendelijke prijs op de markt te brengen. Vooral serieuze 'start-doe- hetzelvers' kunnen er veel uit opste ken. 'Het Groot Klussenboek', Uitgeverij M&P. auteur Willem Aalders, prijs 15 gulden. Eén van de vele materialen voor het maken van binnenwanden is het gipsblok. Het wordt in de woning bouw veel toegepast. Fabrikant Gi- bo heeft nu ook (kwart)ronde en achtkantige blokken, die in combi natie met de normale vlakke blok ken fantasierijke wandvormen mo gelijk maken. Ze sluiten met hun dikte van 7 cm probleemloos op een vlakke wand aan en ze laten zich met de bijbehorende lijm eenvou dig verwerken. De ronde blokken hebben een binnendiameter van 23 cm. Je kunt er een scheidingswand tussen woonkamer en open keuken een vriendelijk en speels gezicht mee geven. Het perfect vlakke en gladde oppervlak laat zich op alle mogelij ke manieren afwerken, met behang, textielwandbekleding of wat je maar wilt. Om met deze ietwat ludieke blok ken leuke resultaten te bereiken, moet je wel over enige fantasie be schikken (vooraf een ontwerp ma ken). Het aan de vlakke gipsblok- ken toegevoegde produkt leent zich zelfs tot het bouwen van een wand- meubel, samengesteld uit vlakke blokken die met legborden verbon den nissen vormen, aan de boven kanten in toogvorm afgewerkt. Daarin kan dan ook een halfrond gevormde plantenbak aan de on derkant verwerkt worden. Verder kun je zowel met de ronde als de achtkantige blokken kolom men bouwen, al dan niet met een opening die met planten en indirec te verlichting wordt 'aangekleed'. Speciaal voor het scheppen een vloeiende omhuizing van spil- trappen heeft Gibo ook een element met een inwendige straal van 95 cm bedacht. In een hal van voldoende ruimte krijgt de trap dan een heel bijzondere, stijlvolle dimensie. De 'alternatieve' blokken worden (nog) niet in massa geproduceerd en je zult ze dan ook niet in stapels bij de bouwmaterialenhandel aantref fen. Wie geintereseerd is kan zich het best rechtstreeks tot de fabri kant wenden: Gibo, Utrecht, 030 - 442378. MOSKOU (Rtr/AFP) - In de Federa- tieraad v^n de Sovjetunie hebben president Michail Gorbatsjov en de vijftien Sovjet-republieken gisteren een economisch akkoord voor 1991 gesloten met het doel het land het komend jaar te bewaren voor chaos. Het voorlopige akkoord werd be reikt tijdens een bijeenkomst waar voor het eerst vertegenwoordigers van de centrale regering en alle re publieken aan deelnamen. Dit meldde het officiële persbureau Tass. De komende dagen stuurt presi dent Gorbatsjov de tekst van de overeenkomst naar alle republie ken ter ondertekening door de re gionale leidingen, aldus Tass. Het persbureau gaf geen verdere bijzon derheden. Naar verwachting zou in het akkoord een regeling worden gevonden voor economische ge schillen tussen de grootste repu bliek, de Russische federatie, en de centrale regering in het Kremlin over de begrotingsbijdrage. Over de tekst van het voorlopige economische akkoord, dat is be doeld om de economische betrek kingen tussen de republieken te re gelen tot de ratificatie van een nieuw Unieverdrag, was pas eind december overeenstemming be reikt door onenigheid over de bij drage van de Russische republiek aan de centrale begroting. Gorbatsjov waarschuwde in de cember het Congres van volksafge vaardigden, het permanente parle ment, dat het meningsverschil met de Russische federatie ertoe zou kunnen leiden dat salarissen niet worden betaald, de economie ver der ernstig wordt ontregeld en de sociale dienstverlening wordt be perkt. De Russische republiek, die ver reweg het grootste deel van de cen trale begroting fourneert, heeft in de door haar parlement aanvaarde begroting de bijdrage aan de Unie- begroting verminderd met bijna 80 procent: van 142 miljard roebel (off. rond 340 miljard gulden) naar 23,4 miljard roebel (37 miljard). De goed keuring door de republieken en de voltallige Federatieraad van het voorlopige economisch akkoord lijkt aan te geven dat de geschillen tussen Gorbatsjov en de president van de Russische federatie, Boris Jeltsin, zijn opgelost, zo menen waarnemers in Moskou. De Federatieraad, die door Gor batsjov wordt voorgezeten, was voor het eerst bijeen sinds zij tij dens de Congres-zitting in decem ber nieuwe beleidsbepalende be voegdheden kreeg. Gorbatsjov had het Congres gewaarschuwd dat het economisch akkoord rond was op de begrotingsperikelen na. Het is aan de Russische republiek, zei hij, van haar standpunt terug te komen of het land over te leveren aan een toestand van "iedereen voor zich zelf', die het land in economische chaos zal doen belanden. In de Fe deratieraad, voorheen een advise rend orgaan, hebben de leiders van de vijftien republieken en een reeks kleinere autonome gebieden zit ting. Tips voor trips DEN BOSCH - Het Noordbra bants Museum in Den Boscl) toont het bloemmotief door de eeuwen heen in de tentoonstel»- ling 'Flora's schatkamer'. Het museum laat talloze voorbeel den zien van Europese kunst en kunstnijverheid waarin bloemmotief centraal staat. Het museum is geopend van dins^ dag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur, zaterdag, zon- feestdagen van 12.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs is 10 gul den voor volwassenen en v pas 65-houders 5 gulden. Voot meer informatie: 073-139664. HAARLEM - Het Teylers Muse um in Haarlem laat tot en met 24 februari de tentoonstelling 'Nocturnes' zien. Deze expositie toont werken uit de 16de tot met 19de eeuw met als onder werp maan- en kaarslicht, zoals bijvoorbeeld vuurwerk, ijspret op de grachten in Leiden be schenen door de maan. Het r seum is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs 6,50 gulden voor volwassenen en voor pas 65-houders 4,50 gul den. Voor meer informatie: 023- 319010. DEN BOSCH - Tot en met 31 ja nuari is er in de Muzerije, Hint- hamerstraat 74 in Den Bosch een expositie te zien van de foto graaf Rudolphe Hammadi. De expositie belicht de Oriëntaalse en Arabische invloeden op d^ architectuur en in interieurs in Parijs vanaf 18de eeuw. BREDA - Van 10 tot en met 13 februari wordt in het Bredase Turfschip een grote vogeltem toonstelling gehouden. Ruim 9000 vogels, gefokt door leden van de Nederlandse bond voof Vogelliefhebbers, zijn van 11.00 -18.00 uur (op zondag tot 17.00 uur) te bewonderen. AMSTERDAM - In de Amster damse Mozes en Aaronkerk wordt 3 februari een Antiqua- renmarkt gehouden, die duurt van 10.00-18.00 uur. Ruim 50 an tiquaren tonen daar hun boeken op het gebied van kunst, techr niek, literatuur en speciaal het thema Amsterdam. ROSMALEN - Een computer die de krant voorleest is een pri meur die te beluisteren is in 'Het huis van de Toekomst in het Au- totron in Rosmalen. Zondag 6 januari is het huis van de toe komst van 11.00-17.00 uur ge opend. DHAKA - Handelaars in posters en ander verkiezingsmateriaal doen op het moment goede zaken in Bangladesh waar volgende maand verkiezingen worden gehouden. Deze mannen zijn bezig met het ma ken van afbeeldingen van kandida ten op tinnen platen. (foto afp> BRUSSEL (GPD) België gaat zijn defensie de komende vier jaar met bijna 20 procent afslanken. Dit heeft de Belgische chef-staf, luite nant-generaal, Jean Berhin, giste ren in Brussel officieel bekend ge maakt. Tegen eind 1995 moeten er ruim 10.000 mensen uit de landmacht weg. België wordt dan nog verde digd door bijna 30.000 actieve mili tairen. Het aantal functies bij de landmacht, inclusief administratie en logistiek, moet van 55.000 naar 45.000 terug. Voor beroepsmilitai ren is een recruteringsstop afgekon digd. De Belgische zeemacht gaat 14 mijnenvegers afdanken, terwijl de luchtmacht een hele wing schrapt. Op de luchtmachtbasis Bierset gaan de huidige Mirages plaats ma ken voor helikopters. België houdt wel al zijn F-16 vliegtuigen. Het ministerie van defensie bena drukte gisteren dat de inkrimping geen enkel gedwongen ontslag met zich meebrengt. "Er zal geen voor tijdige op-rust-plaatsing (vut) ge beuren. Alleen natuurlijke afvloei ingen zijn toegestaan", aldus een woordvoerder. Een groot deel van de afslanking komt door verkorting van de ver plichte diensttijd van twaalf maan den nu naar acht maanden in 1993. Dat scheelt tegen 1995 bijna 6.000 dienstplichtigen. De Belgische troepen in Duits land ondergaan de grootste verma geringskuur. Bijna 20.000 militairen moeten daar verdwijnen. Belgische troepen in Duitsland voor steun en logistiek worden gehalveerd. Er bliift een brigade van zowat 3.500 actieve militairen achter. Die wordt in de buurt van Keulen gesta tioneerd voor de toekomstige multi nationale eenheden, waartoe de Navo-top vorig jaar in Londen in be ginsel besloot. De repatriëring van het overtolli ge militaire personeel uit Duitsland heeft nogal wat voeten in de aarde. Sommige gezinnen wonen al zo lang in Duitsland, dat ze helemaal niet willen verkassen naar België. Hun kinderen zijn geboren en geto gen in Duitsland. Deze mensen krijgen eert jaar van tevoren bericht om langzaam aan het idee te wennen. De verhuizing naar België zou zo'n miljard gulden gaan kosten. De militaire afslan king brengt als geheel ook bespa ringen met zich mee. Defensie waagde zich gisteren niet aan cij fers. Lezers Schrijven Apartheid Met verbijstering en walging heb ben wij kennis genomen van het laag-bij-de-grondse artikeltje over apartheid van Ruud Paauw in het Leidsch Dagblad van 15 december. Er is in Zuid-Afrika geen sprake van een 'stammenstrijd'. De strijd is hooguit beperkt tot die van de Inka- thabeweging van Gatsha Buthelezi, een zetbaas van het apartheidsregi me, tegen aanhangers van het ANC. Zelfs een overgrote meerderheid van de Zulu-bevolking maakt deel uit van het ANC. COSATU en UDF. Het gebruik van het woord 'stam menstrijd' zegt ons meer over Ruud Paauw dan dat het ons iets vertelt over Zuid-Afrika. Ruud Paauw bouwt kritiekloos voort op het bestaande racisme, de vooroordelen, stereotypen, mythen en propagandaleugens, die zo ken merkend zijn voor de houding van velen in Europa ten opzichte van Afrika. De Europese geschiedenis wemelt door de eeuwen heen van 'stammenoorlogen'. Nog deze eeuw hebben Europeanen twee bloedige Wereldoorlogen ontketend. Wij ont- Ordetroepen bij gebouwen in Baltische republieken MOSKOU (AP) - Ordetroepen van het Sovjet-ministerie van binnen landse zaken hebben twee gebou wen van de communistische partij in Litouwen omsingeld. In Letland staan ordetroepen bij de ingang van de grootste drukkerij van de repu bliek. De directeur heeft opdracht gekregen de zeggenschap over de drukkerij weer over te dragen aan de communistische partij. Volgens een medewerker van het Litouwse Instituut voor Informatie zijn begin deze week ordetroepen begonnen met het controleren van de toegangen tot het gebouwen complex waar het Centraal Comité van de Litouwse communistische partij en ook het Instituut voor In formatie zijn gevestigd. In de andere Baltische republiek, Letland, stonden ordetroepen giste ren voor de tweede achtereenvol gende dag geposteerd bij de toe gangspoort van de grootste drukke rij van de republiek. De werkne mers, die woensdag uit protest te gen deze maatregel in staking gin gen, weigeren aan het werk te gaan voordat de ordetroepen zijn ver trokken. zeggen Europeanen toch ook niet het recht op zelfbeschikking omdat, bijvoorbeeld, Hitler en Mussolini Europeanen waren. Het veranderingsproces in Zuid- Afrika zal uiteraard, na eeuwen van racistische onderdrukking en als gevolg van de politiek van verdeel en heers, nog de nodige voeten in de aarde hebben. Ook wij betreuren de strijd van Inkatha, die tot de tanden door het apartheidsregime gewa pend is, tegen het ANC. De Klerk draagt hiervoor een grote verant woordelijkheid. Ruud Paauw levert echter door zijn ongefundeerde en bevooroordeelde meningen geen enkele bijdrage tot een oplossing. De Zuidafrikaanse bevolking, blank en zwart, verdient beter. Esau du Plessis Boycot Outspan Aktie Oude Vest 79 2312XT Leiden Naschrift RP De zaak ligt niet meer zo zwart wit als Outspan hem kennelijk gaarne ziet. Het onderlinge gevecht tussen de zwarte groeperingen houdt het proces van afbraak van de apartheid gewoon op. Daar ging het mij om. Hypotheekrente 4 januari 1991 rentepercentages ABN ann.hyp. Amro ann.hyp. Bouwf. Ned. Gem. ann.hyp. Leiden ann.hyp. {paarbank ann.hyp. Woonf. Holland ann.hyp. NMB ann.hyp. Amro spaarhyp. Rabo Hyp.bank spaar-opt.hyp. Woonf. Holland hyp.totaalpl. Woonf. Holland hyp.totaalpl. Woonf. Holland hyp.totaalpL ABN spaarhyp. ABN ann.hyp. ABP spaarhyp. ABP ann.hyp. Aegon spaarhyp. Amev Levensverz. zorgen-vrij-h. Amro spaarhyp. Amro ann.hyp. Bouwf.Ned.Gem. spaarvasthyp. Bouwf.Ned.Gem. ann.hyp. CDK-bank spaarhyp. Centr. Beheer Centr. Beheer Centrale Centr.Volksb. Delta Lloyd Direktbank Nationale Ned. NMB NMB Postbank Postbank variabel 1,5 exact hyp. spaarhyp. hyp.totaalpl. besp.dir.hyp spaarhyp. spaarhyp. ann.hyp. Stad Rotterdam succeshyp. Nationale Ned. spaarhyp. Ver.Spaarb. Ver.Spaarb. Zwolsche Alg. ZA hyp.plan ABN ABN ABP ABP Amro Bouwf.Ned.Gem. Bouwf.Ned.Gem. CDK-bank Centr.Beheer Centrale Centr.Volksb. Delta Lloyd Nationale Ned. NMB NMB Rabo Hyp.bank Rabo Hyp.bank Stad Rotterdam Woonf.Holland Zwolsche Alg. Bouwf.Ned.Gem. Rabo Hyp.bank Ver.Spaarb. spaarhyp. spaarhyp. spaarhyp. spaarhyp. spaarhyp. spaarhyp. spaarhyp. spaarvasthyp. spaarvasthyp. spaarhyp. ir.hyp. 15/20 jr 0,25 exact-hyp. spaarhyp. hyp.totaalpL spaarhyp. spaarhyp. spaarhyp. spaar-opt.hyp spaar-opthyp hyp.totaalpL ZA-Hyp-Plan spaarvasthyp. spaar-opthyp spaarhyp. De vermelde nwr-percentages gelden voor een man van 30-jarige leeftijd en een hypotl 150,000,- Voor vrouwen en/of bij andere leeftijden kunnen andere nwr-percentages gelden. Bij andere hypotheekbedragen wijkt de nwr bij een aantal instellingen enigszins af. 0 Vereniging Eigen Huis te Amersfoort

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9