Slotoffensief in Somalia rebellen van Pragmaticus Poos in middelpunt EG-diplomatie Massaal protest tegen regime Albanië Rampzalig tekort aan water in Israël door 25 iaar wanbeleid Onderzoek naar dood drie Amerikanen in El Salvador CONSULAAT HEROPEND - - Israël weer veroordeeld VRIJDAG 4 JANUARI 1991 :Iiih=uim;i.m« PAGINA 7 NAIROBI (AP) - De rebellen van het Verenigd Somalisch Congres hebben gisteren een oproep van president Moha- med Siad Barre tot een wapenstilstand afgéwezen en ge zegd dat meer dan tienduizend soldaten in de hoofdstad Muqdisho zijn aangekomen voor een "eindoffensief In een in Rome vrijgegeven com muniqué zei het Verenigd Soma lisch Congres dat de met zware wa pens uitgeruste troepenversterkin gen uit het achterland kwamen en dat de gevangenneming van Siad Barre "slechts een kwestie van tijd" is. Door de verklaring verminderde de hoop op een snelle evacuatie van de naar schatting vijfhonderd bui tenlanders in Muqdisho. Een woordvoerster van het inter nationale Rode Kruis heeft gisteren in Genève gezegd dat de organisatie bereid is te helpen bij de evacuatie van de buitenlanders als de strij dende partijen daarmee instem men. Maar volgens haar gaf het Ro de Kruis prioriteit aan het bepalen van de behoefte aan medische ver zorging onder de Somalische bevol king. Door de gevechten zijn mede werkers van de organisatie niet in staat geweest ziekenhuizen in Muq disho te bezoeken. Het Verenigd Somalisch Congres wil dat de evacuatie van buitenlan ders onder leiding van het Rode Kruis of een dergelijke organisatie plaatsheeft en niet door buitenland se troepen wordt uitgevoerd. Giste ren wisten ongeveer veertig buiten landers, onder wie Canadezen, Brit ten, Amerikanen en Australiërs het Verkiezingen in Bulgarije eerder SOFIA (Rtr) - De politieke partijen in Bulgarije zijn het gisteren eens geworden over het houden van ver vroegde verkiezingen. De parle mentsverkiezingen zijn zes maan den eerder dan was gepland en staan nu voor eind mei of begin juni op de agenda. Dat is uit politieke bronnen in Sofia vernomen. De Bulgaarse Socialistische Par tij (BSP, de voormalige communis ten), de grootste oppositiepartij Unie van Democratische Krachten (UDK) en de overige partijen in het vierhonderd zetels tellende parle ment ondertekenden gisteren een document waarin de afspraak is land per boot te verlaten. "Een wapenstilstand alleen voor de evacuatie van buitenlanders heeft geen zin", verklaarde rebel- lenwoordvoerder Abdul Kadir eer der gisteren in Rome. "Het heeft geen zin de gevechten te staken om ze later te hervatten. Dit maakt het alleen voor Siad Barre gemakkelij ker om een tegenaanval te organise- De Somalische president, de Eu ropese Gemeenschap en anderen hadden woensdag tot een wapen stilstand opgeroepen om een evacu atie mogelijk te maken. Siad Barre deed bovendien bij monde van zijn premier een aanbod aan de rebellen om besprekingen te beginnen de algemene problemen van het land". Het aanbod werd door Kadir afge slagen. Hij zei dat het Verenigd So malisch Congres bereid is met an dere oppositiegroepen te praten over de vorming van een voorlopige regering, maar niet met Siad Barre. Gisteren zijn in de Kenyase hoofdstad Nairobi twee Italiaanse militaire transportvliegtuigen met een klein aantal militairen aangeko men om te worden ingezet bij een evacuatie. Ook heeft Italië twee ma rineschepen die toezien op het VN- embargo tegen Irak naar Somalia gestuurd, maar het zou nog vier da gen duren voordat de vaartuigen ar riveren. De Italianen zouden daar om overwegen bij de evacuatie eén vrachtschip in te schakelen dat op de rede van Muqdisho ligt. Waarnemers zijn bang dat de ge vechten in Somalia, waarbij de afge lopen dagen honderden mensen om het leven zijn gekomen, kunnen uit monden in een stammenoorlog, zoals in het Westafrikaanse Liberia. Siad Barre, die in 1969 door een staatsgreep aan de macht kwam, be hoort evenals de meeste hoogge- TEL AVIV - Wie dacht dat Israël alleen maar kampt met een immi gratieprobleem, een Iraakse drei ging en een Palestijnse opstand, moet daar één probleem bij optel len. De watervoorraad in het land is na 25 jaar wanbeheer vrijwel uitge put en er is geen zicht op snelle ver betering van de situatie. Volgens een vernietigend rapport van de Israëlische Rekenkamer is er over een paar maanden niet meer voldoende drinkwater, zeker niet als de heersende droogte aanhoudt. De regentijd in Israël, dat wil zeg gen het seizoen met een kans op buien, valt ruwweg tussen eind ok tober en begin april. Maar tot nu toe is nog geen nattigheid van beteke nis gevallen en de gevolgen daarvan worden zichtbaar. De citrusoogst bijvoorbeeld valt later dan normaal, de produktie is dertig procent min der en van lagere kwaliteit omdat de vruchten onvoldoende vocht heb ben kunnen opnemen. Israëls grootste reservoir is het laag gelegen Meer van Galilea. Van- zakt. Het heeft nu het kritieke ni veau bereikt van 213 meter beneden zeepeil, het laagst sinds het begin van de metingen. Dat wil niet alleen zeggen dat er nu minder water dan ooit in voorraad is, maar ook dat er een rode kwaliteitslijn is overschre den: met elke centimeter die het wa ter nog zakt, wordt het biologische en chemische evenwicht ervan ver der aangetast. kubieke meter water per jaar be schikbaar blijft voor de boeren. Dat is volgens het rapport volstrekt on mogelijk, al was het alleen maar om dat in de nabije toekoipst de steden veel meer drinkwater nodig zullen hebben. Als gevolg van de immigra tie uit de Sovjetunie zal de Israëli sche bevolking over een paar jaar met 25 procent zijn gegroeid. En er zal veel meer water moeten worden opgeslagen voor komende genera ties. De huidige en de voorgaande re- ongewenste chemische stoffen heb- liefst produkten die ze kunnen ben de ondergrondse waterreser- porteren. Door de watersubsidie geringen kunnen niet zeggen dat voirs bereikt. Verdere verontreini ging en verzilting zal de nationale markt brengen. Maar uit- daarom onbruikbaar maken het op peil brengen van de onder- eindelijk komt de Israëlische water- grondse voorraden dringend gebo- subsidie alleen ten goede aan de den. buitenlandse consument en daarom Daarvoor moeten zware offers spreekt het rapport over "verkapte worden gebracht. Volgens de Re- waterexport". Conclusie: de boeren kunnen ze hun groenten en fruit niet zijn gewaarschuwd. Met de re- redelijke prijs op de inter- gelmaat van de klok zijn rapporten verschenen waarin de huidige noodsituatie werd voorspeld. Alle waarschuwingen zijn echter in de wind geslagen. Er zijn plannen ont wikkeld, bijvoorbeeld voor de im port van water uit Turkije in gigan- moeten economisch verantwoord tische drijvende containers of v af het begin van de regentijd volgt zilting en vervuiling. Doordat het publiek belangstellend het a loop van het waterpeil. De afgelo pen drie jaar is dat alleen maar ge gaan werken, dat wil zeggen pro- terhuishouding, en de Watercom- dukten gaan verbouwen die in het missie, die onder verantwoordelijk- Israëlische klimaat gedijen zonder het ministerie de watertoe- royale irrigatie. Een geleidelijke af- watertekort op 1,6 miljard kubieke wijzing verzorgt, de belangrijkste schaffing van de subsidie zou sti- meter. Dat zou nog niet zo'n ramp schuldigen. De boeren krijgen, af- muierend kunnen werken, aantal waterbronnen hankelijk van het gewas dat ze ver bouwen, door de commissie een hoeveelheid water toegewezen, de kosten zwaar worden aangetast door v plaatsen ernstig verontreinigd milieubeleid s de grond op vele gesubsidieerd. De meeste boeren verbouwen het Het ministerie bij er bij het maken nog altijd vanuit dat 1300 milji de bouw van ontzoutingsinstalla- ties voor zeewater. Maar het is bij plannen gebleven, omdat steeds een verhoging van de waterprijs in het geding was en Is raël een machtige landbouwlobby kent. Het rapport beveelt dan ook aan het beheer over de watervoor raad uit handen te nemen van het landbouw gaat ministerie van landbouw en te laten plannen berusten bij een onafhankelijk li chaam. vandaag in El Salvador aankomen om de dood te onderzoeken a Amerikaanse militairen, die dag de dood vonden nadat hun heli kopter onder vuur werd genomen. Volgens Washington zijn zij door de verzetsbeweging Farabundi Marti (FMLN) geëxecuteerd. de omgeving verklaarden dat de drie soldaten na de crash nog leefden en water vroegen. De neergeschoten helikopter was op weg naar een VS-basis in Hondu ras na een routinevlucht naar San Salvador, aldus Williams. Hij wees erop dat het toestel duidelijk te her radiobericht meldden de kennen was als eigendom van het het Nationaal Bevrij- Amerikaanse leger. In El Salvador Marti bevinden zich Amerikaanse militai- adviseurs die het leger helpen in rebellen dingsfront Farabundo (FMLN) dat ze woensdag ten van El Salvador een helikopter de strijd tegen het FMLN. het regeringsleger hadden neer geschoten waarbij drie Amerikaan se inzittenden om het leven waren gekomen. Het Pentagon bevestigde dat, maar verklaarde dat de drie niet aan hun verwondingen zijn bezweken, maar in koelen bloede zijn ver moord na een geslaagde noodlan ding. "Alle militairen hebben schot wonden in het voorhoofd en twee van de drie vertonen zelfs geen en kele andere verwonding", aldus Pe- Verkiezingen De Salvadoraanse regering heeft tij dens besprekingen in Mexico Stad overeenstemming bereikt met het linkse verzet over de installatie van een bureau van de Verenigde Naties in El Salvador dat moet gaan toe zien op de verkiezingen in maart. plaatste regeringsfunctionarissen TIRANA/IOANNINA (GPD) - In tegen president Alia en de Commu- de industriestad Shkodra in het nistische Partij. Of bij de betogin- noorden van Albanië zijn gistermid- gen vernielingen zijn aangericht en dag tumultueuze, anti-communisti- arrestaties zijn verricht, is door het sche demonstraties gehouden. Dui- Albanese staatspersbureau ATA Verenigd Somalisch Congres steunt voornamelijk op de grote Ha- wiye-stam, afkomstig uit het trum oppositiegroepen actief den en zuiden. Jüfir.lfr!1 of 1 zenden Albanezen trokken door de niet bekendgemaakt, rnonan .o «««!•- straten van de stad en riepen leuzen Ook in de havenstad Dürres trok- Het akkoord bekrachtigde tevens de overeenkomst tussen de UDK en BSP om samen te werken in een re gering van nationale eenheid die een oplossing moet zoeken voor de economische crisis waarin Bulga rije momenteel verkeert. Voorts stelt de nieuwe regering een nieuwe grondwet op. De nieuwe regering van nationale eenheid onder leiding van de partij loze premier Dimiter Popov werd in december geïnstalleerd. Popov nam het premierschap over van An- drej Lukanov die in november als gevolg van stakingen en demon straties moest aftreden. KGB-spionnen Er zijn nog bijna zevenhonderd KGB-agenten in de Bondsrepu bliek actief voor de Sovjetunie. Dat heeft de voormalige KGB-spion Oleg Gordievsky gisteren in een in terview met een Duitse krant be kendgemaakt. Veroordeling De Internationale Commissie van Juristen heeft de beslissing van de Argentijnse regering om de rechtse militairen uit de "vuile oorlog" am nestie te verlenen, veroordeeld. De internationale juristenorganisatie UVW(ltUMBIl6 u/e zei gisteren in Genève dat het Ar- aryeh i_,evin noemde de heropening van het consulaat een belangrijke stap in de richting van volledig herstel 'uuil gentynse Desiujt inaruist tegen ae diplomatieke banden, die door Moskou werden verbroken naar aanleiding van de Zesdaagse oorlog in 1967. mensenrecnten. Nederland heeft sindsdien de zaken van Israël in de Sovjetunie behartigd. (foto epai Ruimtevaart Het Amerikaanse ruimtevaartcen trum NASA en het Europese ruim tevaartbureau ESA gaan samen werken bij een onderzoeksmissie naar de planeet Saturnus. De Cassi- ni, waarvan de lancering gepland staat voor april 1996, bestaat uit een satelliet geleverd door NASA en een ruimtesonde afkomstig van ESA. Het zal ongeveer zeven jaar duren voordat de Cassini de planeet bereikt. ken gisteren duizenden Albanezen luid protesterend tegen de commu nistische machthebbers door de straten. Zij eisten verdergaande hervormingen. Het tumult in Shkodra (70.000 in woners) ontstond onmiddellijk na afloop van een massabijeenkomst in het centrum van de stad die was belegd door de Democratische Par- De besprekingen in Mexico tussen de Salvadoraanse regering en het FMLN staan onder supervisie van de Verenigde Naties. Het bereikte akkoord voorziet ook in een onder zoek naar schendingen van de men senrechten door het VN-bureau. Vorig jaar werden rechtstreekse besprekingen afgebroken omdat men elkaar niet kon vinden. Het de verkie- FMLN wil een staakt-het-vuren en een reductie in het aantal regerings troepen. De regering wil dat het ver zet de wapens inlevert. In oktober leer tegen de regering van presi- gingen beide partijen akkoord met de zijn e zingen. Zowel in Dürres als in Shkodra trokken de leiders van de DPA fel dent Alia, die zij ervan beschuldig den de DPA op alle mogelijke ma nieren tegen te werken. In de noordwestelijke Griekse grensprovincies Ioannina onder tij van Albanië. Op deze bijeen- Thesprotia hadden zich gisteren in komst, die werd voorafgegaan door de loop van de ochtend weer bijna de opening van het regionale partij- zeshonderd vluchtelingen uit Alba- bureau, riepen de twee kopstukken nië gemeld. De Griekse regering van de DPA, Salih Berisha en Gra- meent dat Albanië de uittocht van moz Pashka, de bevolking op zich Grieken uit de zuidelijke Albanese massaal bij de partij aan te sluiten, grensregio's aanmoedigt om van het minderheidsprobleem verlost te Beiden deden een dringend be- raken. Tirana heeft deze beschuldi- roep op de bevolking kalm te blij- ging van de hand gewezen en ge ven en zich niet tot geweld te laten zegd dat Griekenland helemaal verleiden. Partijleider Gramoz Pas- geen haast maakt om etnische Grie- hka legde er de nadruk op dat Alba- ken uit het zuiden van Albanië die nië zich op een constructieve ma- al geruime tijd in het bezit zijn van nier bij Europa moet voegen. "Ge- een regulier paspoort en naar Grie- weld", aldus Pashka, "zal die illusie kenland willen, een inreisvisum te de grond in boren". Pashka herhaal- verlenen. NEW YORK/JERUZALEM (AP) - De Veiligheidsraad van de Verenig de Naties heeft Israël gisteren dat de leden van de Veiligheidsraad ernstig bezorgd zijn over het recen te geweld in de Gazastrook door het veroordeeld voor het geweld Israëlische leger. In het bijzonder het afgelopen weekeinde wijzen ze het gericht schieten op burgers af. werd gebruikt tegen Palestijnen de Gazastrook. Het is de vierde ver oordeling door de Veiligheidsraad van Israël sinds het doodschieten van 21 Palestijnen op de Tempel berg in Jeruzalem op 8 oktober vo rig jaar. Ook de Verenigde Staten stemden gisteren Het afgelopen weekeinde werden tijdens botsingen met Israëlische militairen in de Gazastrook 6 Pale stijnen gedood en raakten meer dan 125 gewond. Israël heeft de veroordeling, In de verklaring, die werd voorge- evenals de drie eerdere veroordelin- 'Voice of America' wil worden verlost van progaganda WASHINGTON (AP) - De 2.500 werknemers van de Amerikaanse staatsradio Voice of America zijn in opstand gekomen tegen hun over koepelende organisatie, het Infor matie Bureau van de Verenigde Sta ten (USIA). Voice of America wil, nu de Koude Oorlog is afgelopen, een nieuwszender worden, "gerund door journalisten en niet door mot tige pseudo-propagandisten". Voice of America (VOA) is een in ternationaal opererend radiostation dat in 43 talen uitzendt. In 1976 kreeg VOA reeds gedeeltelijke au tonomie over het budget en een deel van de uitzendingen, maar de com mentaren worden nog duidelijk door de regering voorgekauwd. Wapenstilstand in Sri Lanka verlengd MOSKOU - Het Israëlische consulaat in Moskou heeft gisteren na 23 jaar zijn deuren weer geopend. De herope ning van de diplomatieke missie werd door Sovjet-joden met zang en dans gevierd. De kersverse consul-generaal lezen door de voorzitter van de Vei ligheidsraad, werd Israël als "bezet tende macht" bestempeld. Een ver klaring van de voorzitter is de zwak ste veroordeling en is niet bindend. In de verklaring zei voorzitter Bag- beni Adeito Nzengeya uit Zaïre dat gen, direct van de hand gewezen. In de Gazastrook is vandaag een Palestijnse buschauffeur doodge schoten door een Israëliër omdat hij met opzet een ongeluk zou hebben veroorzaakt waarbij een Israëlische vrouw om het leven kwam. LUXEMBURG (Rtr) - Luxemburg heeft afgelopen dinsdag de voorzit tershamer van de EG-ministerraad overgenomen van Italië. Het gevolg van deze wisseling van de wacht is dat Jacques Poos, minister van bui tenlandse zaken van het groother togdom, de komende zes maanden als voornaamste vertegenwoordi- Duitse afkomst uit Oost- ger van de EG-diplomatie zal optre- europese landen naar Duitsland ge- den. De 55-jarige Luxemburger markt heeft ontplooid, komen, zo heeft het ministerie van staat in eigen land bekend als een binnenlandse zaken in Bonn giste- pragmatisch socialist die, voor hij ren bekendgemaakt. Dit is onge- tot minister werd benoemd werkte veer 20.000 meer dan in 1989. De in het bankwezen en inde journalis- meeste migranten kwamen uit de tiek. Migranten In 199Q zijn in totaal 397.073 migran- Een bestuurlijk ambtenaar en oude weest. Hij rekende na de algemene schoolvriend omschrijft de zilver- verkiezingen van juli 1989 heimelijk harige minister als een "rustige, ge- op het Luxemburgse premierschap, reserveerde, nauwgezette en onver- Zijn Socialistische Partij werd ech- moeibare werker". Poos viel vooral ter - net als in 1984 - afgetroefd door op door de voorbereidende activi- de coalitiepartner, de christen-soci- teiten die hij tijdens het vorige EG- alisten onder leiding van Jacques voorzitterschap van Luxemburg in Santer. Laatstgenoemde bleef pre- 1985 inzake de totstandkoming van i gemeenschappelijke Europese '70 de wenkbrauwen toen Poos als minister van financiën enthou- Paribas. Toen de socialisten siast meehielp om Luxemburg tot christen-socialisten in 1984 ee financieel centrum van Europa ^tie aangingen, keerde Roos regering terug als minister v IRA-man gedood De Ierse politie heeft gisteren het le venloze lichaam gevonden van de De eerste daad van de nieuwe EG- voorzitter was het lanceren van het voorstel dat de Gemeenschap als nog bereid is met Irak besprekin gen te voeren die moeten leiden tot vreedzame oplossing Waarnemers hebben al laten we ten dat het functioneren van Poos, als vertegenwoordiger van een klei ne EG-lidstaat, verfrissend kan wer ken. De Luxemburgse minister hoeft immers minder rekening te mier en Poos accepteerde een vol houden met zwaarwegende natio- gende termijn als minister van bui- te maken. Hij liberaliseerde de be- .„,OW4 lastingwetgeving en maakte het teffandse zaken! voor buitenlandse investeerders Poos is i aantrekkelijker hun geld in het imago als groothertogdom onder te brengen. COLOMBO (AP) - De regering van Sri Lanka heeft gisteren verklaard tot 10 januari in het noorden en oos ten van het land geen offensieven tegen de Tamil-rebellen te zullen in zetten. Tevens werd meegedeeld dat verdere initiatieven nodig zijn voordat besprekingen met de guer rillastrijders kunnen worden ge voerd. De rebellen van de Tamil Tijgers hadden "als een gebaar van goede wil en ter bevordering van de vre de" eenzijdig een staakt-het-vuren afgekondigd dat op nieuwjaarsdag Banque inging en voor onbepaalde tijd geldt. Als reactie hierop legde ook coa- het regeringsleger op 1 januari de i de wapens neer, aanvankelijk voor een bui- periode van drie dagen. Gisteren werd die periode verlengd, maar de ondanks zijn ietwat solide patrouilles van het leger worden graag ge- niet gestaakt, zo deelde de regering burgse hoofdkantoor ^id met journalisten te verkeren, Q heeft wellicht te maken met de twaalf jaar waarin hij de pro-socia listische Luxemburgse krant Tage- zyn blatt leidde. In de weken voordat hij de voor zijn Italiaanse met deze "ondernemersvriendelij- ke" politiek liet zien dat hij een so alist met een pragmatische inslag Hij zag in dat de land een nieuwe injectie nodig had toen in de jaren '70 de staalindustrie zittërshamer 30-jarige Patrick Sheehy, die werd Golfcrisis. Poos heeft inmiddels de gezocht wegens zijn vermeende lid- collega-ministers van de andere elf maatschap van het Ierse Republi- EG-lidstaten uitgenodigd om van- keinse Leger (IRA). Hij was daag de mogelijkheid van een der door zijn hoofd geschoten en er lag gelijke missie nader te onderzoe een pistool naast zijn lichaam. ken. nale belangen dan zijn collega-r nisters uit bijvoorbeeld Duitsland, Groot-Brittannië, Frankrijk of Ita- tenlandse zaken. Hoewel de twee politici herhaaldelijk schijnen te botsen, hebben Poos en Santer vol gens functionarissen nauwelijks fundamentele meningsverschillen. De positie van Poos is binnen zijn Als het aan Poos had gelegerfwas eigen partij niet altijd onomstreden hij momenteel helemaal geen mi- geweest. De linkervleugel van de nister van buitenlandse zaken ge- Socialistische Partij fronste eind ja- zijn land steeds noodlijdender ambtgenoot Gianni de Michelis overnam, startte Poos een media-of fensief. Zowel in binnen- als buiten land gaf de minister zijn mening de Golfcrisis. Volgens hem zal G vasthouden aan de VN-reso- luties waarin Irak wordt opgeroe- werd. Bankdirecteur In 1979 werden de socialisten door de EG vasthouden de kiezers voor vijf jaar tot de oppo- sitiebanken veroordeeld. Poos be- pen zich zonder voorwaarden" nutte deze periode om een andere af uit Kuwayt terug te trekken. Wei werkkring te zoeken. Hij werd di- licht dat daarna wordt gekeken naar recteur van de Banque Continenta- de andere problemen in het Mid- le du Luxembourg en het Luxem- den-Oosten. De Srilankaanse president Rana- singhe Premadasa voerde gisteren met vijftien politieke partijen over leg over het aanbod van de Tamil Tijgers. Na afloop zei een Tamil-lei- der dat er overeenstemming is over de noodzaak om het bestand te handhaven, maar dat de Tijgers zich dan wel zouden moeten ontwape nen. De belangrijkste oppositie groep, de Srilankaanse Vrijheids partij, en vijf verwante partijen wooncfën het overleg gisteren niet bij uit protest. De partijen beweren dat de regering voor een groot deel schuld heeft aan de "rampzalige" positie waarin Sri Lanka is gema noeuvreerd.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7