Rol marine in Golf blijft onduidelijk 'Tijdstip ov-kaart ongelukkig' Energieverbruik grootste zorg bij Golfoorlog Kunstdiefstal wordt straks een stuk aanlokkelijker Aantal kankerpatiënten in ziekenhuizen blijft stijgen Lichtgewicht melkfles bij Albert Heijn R»dok Justitie wil boek van Amnesty over asielbeleid tegenhouden VRIJDAG 4 JANUARI 1991 PAGINA 3 DEN HAAG (GPD) Er valt op zijn vroegst volgende week een besluit over de rol van de Nederlandse marine in een eventuele Golfoorlog. Aanvankelijk zag het er naar uit dat het kabinet vandaag knopen zou doorhakken, maar premier Lubbers, vice-premier Kok, mi nister Ter Beek (defensie) en minister Van den Broek (buitenlandse Zaken) hebben van morgen bekendgemaakt het besluit uit te stellen. de situatie in het Golfgebied op dit tiatieve moment nog niet "urgent" is. Vol- de Golfcrisis op te los- de beste kansen, aldus de gens hem is dat wel het geval op of PvdA'ers. Zoals gemeld direct na 15 januari, als het ultima tum van de VN aan Irak afloopt en het gebruik van geweld tegen Bag- had mogelijk wordt. De beslissing is ook uitgesteld omdat de vier genoemde ministers haar coalitie-partner, het beter vinden te wachten tot de voltallige ministerraad weer bijeen- het CDA het "onlogisch" en zelfs "afgang" vinden als Nederland zich pleit dat het kabinet "i afzijdig houdt op het moment dat er oorlog uitbreekt. De PvdA heeft daar wat minder moeite mee dan vanmorgen nog niet dui- Het n concreet voorstel als de situatie daar veertig mensen medisch en on- de Golf absoluut geen uitstel dersteund personeel bij betrokken, eer kan vergen. Het noodhospitaal zou in de eerste Het uitstel is een voorstel van de plaats zijn bestemd voor het behan- Ontsnapte Colombiaan spoorloos delen van gewonden onder opva renden van de drie Nederlandse oorlogsschepen die liggen. Marine-admiraal Haver Droeze heeft er gisteravond nog voor ge- vrijbrief' geven aan de commandanten van de drie schepen om in geval van oorlog verdedigende posities in te nemen. Met de Amerikaanse vloot zijn volgens hem afspraken ge maakt dat onder andere Nederland zorgt voor de verdediging van VS- schepen. De Nederlandse schepen hebben toestemming zichzelf te verdedigen als ze onverhoeds wor den aangevallen. "Dus wat dat be treft zal er niet veel veranderen als het oorlog wordt", aldus de admi raal. DEN HAAG (ANP) - Klein foutje in het nieuwe burgerlijk wetboek, waarvan de invoering begin vol gend jaar wordt verwacht: diefstal van een schilderij als de Nacht wacht krijgt dezelfde behandeling als een verdwenen autoradio. En wie de gestolen Nachtwacht 20 jaar achter z'n bed zet, kan het schilderij daarna vrij verhandelen. De Centrale Recherche Informa tiedienst (CRI) is kwaad over het nieuwe burgerlijk wetboek omdat daaruit kan worden geconcludeerd dat iemand die in een kunsthandel een schilderij koopt ervan mag uit gaan dat de handelaar te goeder trouw is. Mocht later blijken dat de koper toch een gestolen doek aan de muur heeft hangen, dan hoeft hij het niet eens terug te geven aan de oorspronkelijke eigenaar. Die kan hoogstens financiële schade verha len op de handelaar. Ook wordt de termijn waarbin- w nen de oorspronkelijke eigenaar "de Golf zÜn gestolen voorwerp kan terug vorderen, teruggebracht van dertig naar twintig jaar. De wet beschermt dus de consument, maar laat de oor- hoofd Kunst- en antiekdiefstal bij de CRI, maakt zich kwaad op de be denkers van de wetswijziging. Hij ziet terugbezorgen van kunstwer ken aan oorspronkelijke eigenaars als "slachtofferhulp" die hem bij de invoering van het nieuwe wetboek moeilijker wordt gemaakt. Of die ei genaars nu musea of particulieren zijn, maakt hem niets uit. De emo tionele waarde van een familiepor tret telt voor Du Croix net zo zwaar als de culturele waarde van een Van Gogh. Het probleem is dat de wet geen definitie geeft van een kunsthande laar. "Als ik morgen een bordje kunsthandelaar aan mijn deur wil hangen, kan dat", aldus Du Croix. gestolen doeken, want elke hande laar weet precies welke werken nog worden vermist. "Maar er zit nog een circuit voor". Wie daarin rond wandelt, weet Du Croix niet. Diefstal van kunst zelf is al na twaalf jaar niet meer strafbaar. Het terugbrengen van de terugvorde ringstermijn van dertig naar twintig jaar maakt kunstdiefstallen echter heel aanlokkelijk. "Je steelt een schilderij en zet het bij wijze van spreken twintig jaar achter je bed. Daarna is het vrij verhandelbaar", aldus Du Croix. In theorie zou ie mand de Nachtwacht uit het Rijks museum kunnen halen en het wérk over twintig jaar te koop aanbieden zonder dat hij in de problemen komt. Kunstdiefstal wordt op die manier een leuke oudedagvoorzie- ning. J. Zandbergen van de Stichting voor den Kunsthandel, waarin de gerenommeerde kunsthandelaars zijn verenigd, meent dat het alle maal wel meevalt. "Echte, goede handelaars weten precies wat in het wereldje omgaat. Een gestolen doek of antiek voorwerp zal nim mer worden aangekocht", stelt hij. De verzekeraars stellen kunsthan delaren altijd onmiddellijk van dief stal van kunst op de hoogte, dus het moet wel heel raar lopen als de han delaar zo'n voorwerp dan toch aan koopt. Zo simpel ligt het echter niet. On langs nog kon een 'kunsthandelaar' die in de Sovjetunie een schilderij had gekocht, zich verschuilen ach ter de opmerking niet te hebben ge weten dat het om een gestolen doek ging. Het doek was van een muse- i de oorlog gestolen. Is het i het of t de i niets wetende handelaar? Is de man heler of eigenaar? Justitie is er nog niet uit. HAARLEM (GPD) - De 35-jarige Colombiaan die maandag ontsnap te uit het nieuwe huis van bewaring in Arnhem-Zuid is nog spoorloos. Justitie in Haarlem gaat er van uit dat de man niet meer wordt achter haald. "Het is diep triest, maar hij zit natuurlijk al hoog en droog in Colombia", zegt persofficier van Justitie C. Hemmes-Boender. De Haarlemse rechtbank veroor- deelde de man vorigjaar tot negen h'oe het komen. De raadsman van de Co lombiaan, G. Euser, is ook verrast: "Ik belde woensdag naar het huis van bewaring omdat ik hem don derdag wilde bezoeken. Toen ver telden ze me dat-ie er niet meer was". Euser heeft nog niets verno men. "Nee, ik heb nog geen kaartje ontvangen". jaar cel. De Colombiaan was met drie landgenoten en vier Nederlan ders aangehouden in verband met Volgens een woordvoerster v het ministerie van justitie wordt c gelijk is c maandag, voor de tweede keer, Arnhemse huis van l uitbraak heeft kunnen ,6 VT waring een uitbraak heeft kunnen Europa's grootste cocaïnevangst nlaaf(;hphhpn Met de Colombiaan van 2.658 kilo op 28 februari 1990 in Plaatshebben. Met de Colombiaan IJmuiden. De Colombiaan wist met hulp van buitenaf te ontkomen. "Het is eeu wig zonde", aldus Hemmes, die zich niet wil uitlaten over de vraag hoe het mogelijk is dat de man kon ont- verdween maandag ook een Neder lander over de muur. Op de muur stond een gewapende medeplichti ge, die met een ladder naar boven was geklommen. Er wordt bezien hoe de beveiliging kan worden ver beterd. UTRECHT (ANP) - Het aantal mensen dat in een ziekenhuis wordt opgenomen met de diagnose kan ker is in tien jaar met 23 procent ge stegen. Van 1988 op 1989 nam het met ruim 2 procent toe tot 816 per 100.000 inwoners. De stijging hangt onder meer samen met'de vergrij zing van de bevolking. Dit meldt SIG, het informatiecen trum voor de gezondheidszorg, in het jaarboek ziekenhuizen 1989. Voor hartklachten veroorzaakt door problemen met de bloedtoe- voer naar het hart is het aantal opna men, na een jarenlange stijging, in 1989 voor het eerst gedaald met 1,5 procent. In deze groep daalde het aantal patiënten dat met een acuut hartinfarct werd opgenomen met 13 per 100.000 inwoners. Het aantal operaties aan hart en bloedvaten rond het hart (inclusief dotterbehandelingen) is al vele ja ren stijgende. Het nam van 1987 tot 1989 toe met 22 procenLDe grootste stijgingen in het aantal opnamen deden zich in 1989 voor bij de spe cialismen cardiologie, reumatologie en maag-darmziekten, de grootste dalingen bij mondheelkunde en keel-, neus- en oorheelkunde. Het totale aantal ziekenhuisopna men is in 1989 voor het eerst sinds 1984 gestegen en wel met ruim 17.000 (van 103 tot 104 per 100.000 inwoners). De gemiddelde ver- pleegduur daalde opnieuw: van 11,3 tot 11 dagen. Het aantal dagverple- gingsopnamen nam met gemiddeld 11 procent toe. De 65-plussers nemen ruim 29 procent van de klinische opnamen voor hun rekening, hoewel ze 13 procent van de bevolking uitma ken. Het aantal 65-plussers dat in 1989 in een ziekenhuis werd opge nomen was 449.000. Dat is 43 pro cent meer dan in 1980. ENSCHEDE (GPD) - De nieu we, lichtgewicht glazen melk fles van de Twentse zuivelin dustrie Ormet begint aan een opmars door het land. Groot grutter Albert Heijn zal de fles sen binnenkort met halfvolle en volle melk in het'assortiment opnemen. Voorlopig gaat het daarbij om een proef in winkels in het westen, noorden en oos ten van het land. Omdat Ormet zelf niet over de goede aanvoer lijnen beschikt, zal de distribu tie worden verzorgd door zuivel concerns als Coberco en Frico- /Domo. Het hoofd van de afdeling ver koop van Ormet, H.W. Ellen broek, maakte dat gisteren be kend, toen hij de 'milieupluim' van Vereniging Milieudefensie in ontvangst nam. De fles van Ormet is 30 procent lichter dan de 'gewone' glazen fles en bo vendien goed afsluitbaar, omdat er een schroefdop op zit. Ze kan 30 tot 40 keer worden gebruikt. Sinds de introductie van de lichtgewicht fles in september is de melkomzet bij Ormet met 37 procent gestegen. Het Ensche- dese bedrijf is van plan ook an dere zuivelprodukten als vla en yoghurt in de nieuwe fles op de markt te brengen. UTRECHT (ANP) - Het tijdstip om de openbaar vervoerkaart voor stu denten in te voeren had niet onge lukkiger kunnen worden gekozen. Als gevolg van het steeds maar toe nemend aantal reizigers is er nu bij vanaf maandag Nederlandse Spoorwegen toch aï tekort aan materieel, personeel Ontvoerder Heijn eist verbod op publicatie foto's HAARLEM (ANP) De ontvoer der en moordenaar van Ahold-top- man G.J. Heijn probeert een slaatje te slaan uit publicatie van zijn foto's in weekblad Panorama. Dat zei Pa norama-advocaat, P. Hendrick, gis teren in Haarlem tijdens de monde linge behandeling van de rechts zaak die de ontvoerder tegen het weekblad heeft aangespannen. De ontvoerder maakt bezwaar te gen twee foto's die in 1989 in Pano rama zijn verschenen. Een van die foto's is die van ANP-fotograaf Paul Stolk, waarmee hij de Zilveren Ca mera van 1988 won. De bekroonde foto toont de ontvoerder tijdens een reconstructie van zijn misdaad. De ontvoerder vindt dat de foto's inbreuk maken op zijn persoonlijke levenssfeer. Hij eist daarom een nog onbekend bedrag aan schadever goeding. Als de procedure tegen het blad succes heeft, kunnen ook an dere media een proces tegemoet zien, zo deelde zijn raadsman C. Sanders mee. Volgens de ontvoerder wordt hij door de foto's, die niet zijn voorzien van zwarte balkjes, onnodig gestig matiseerd. Ook zouden ze zijn te rugkeer in de maatschappij moeilij ker maken. "In een beschaafde sa menleving hoort een ieder een mini male bescherming te hebben op zijn privacy", aldus Sanders. De ontvoerder voelt zich ge steund door een recente uitspraak van de Hoge Raad, waarin is be paald dat een foto van een vrijend stelletje in het Vondelpark niet had mogen worden gepubliceerd. Vol- Het grootste probleem hebben de stuurders is eensluidend: het wordt gens Sanders is dit arrest ook op de bonden met het tijdstip van invoe- een chaos. Niet alleen voor reizi- foto's van de ontvoerder van toepas- ring van de ov-kaart. Niet alleen gers, maar ook voor NS-personeel. sing. ochtendspits-reizigers krijgen het Bij de komende cao-onderhandelin- De advocaat van Panorama be- te verduren, gen zal de werkdruk de NS-directie streed dat. Hij wees erop dat de ont- AMSTERDAM Misschien niet zo vrolijk bedoeld, de sprinkhaan met gasmasker die door kunstenaar Hans Da niel werd gemaakt en sinds ongeveer een jaar staat opgesteld op een Amsterdams plein. Maar kinderen vinden het prachtig speeltuig. (foto and Vakbonden vrezen chaos bij Nederlandse Spoorwegen: moeten indienen bij het ministerie. De conclusie ADVERTENTIE En ee n gelukkig PL»,.,, RELATIONS 1991 071-134248 2JS!2TILEIOEN ('j avonds: 071-310869) ook het personeel zal moeten trekken infrastructuur. De werkdruk vaardbaar produkt af te leveren. En neel komen. voor het personeel wordt door de toevloed van honderdduizenden de bestuurders. Voor NS'ers is het nu al een enorme toer om verlofd agen op te kunnen nemen. Dat zal alleen maar moeilijker worden, is de verwachting. Volgens De Jong heeft de NS-top zich door Onderwijs veel te makke- verdie- lijk laten overhalen om akkoord te dacht FSV-voor- gaan met de invoering van de kaart. "Goed management laat zich niet studenten extra hoog. Dat zeggen de vervoersbonden FNV en CNV en de spoorwegvak bond FSV. Op zich hebben de bon den niets tegen het contract als dat tussen NS en het ministerie van on derwijs over de ov-kaart. "We krij gen er de trein r nen er wat me* zitter J. Kruse nog toen de eerste ge luiden over de studentenkaart wa ren te horen. Het was echter niet te voerder alle publiciteit rond zijn r perso- persoon aan zichzelf heeft te wijten. moeten zeker "Hij wil nu ook de boodschappen vermoorden". De rechtbank wijst 26 februari vonnis. makkelijk door externe factoren be- DEN HAAG (ANP/GPD) Het r invloeden", zegt hij. dat het reizigersvervoer "Als je een bepaald produkt per trein zo'n-hoge vlucht Bestuurder T. de Jong kunt leveren moetje het niet doen". Kruse vreest dat klachten de frustraties van samengepakte nisterie van justitie probeert door iet middel van een kort geding bij de Amsterdamse rechtbank de publi- de catie tegen te houden van een boek over het Nederlandse vreemdelin genbeleid van Amnesty Internatio nal. De auteur van één van de arti- coulant te- kelen in het boek, onderzoeker A. Ramdas, schendt volgens Justitie i NS dat met studenten het toe- teweg. Maar ook de druk op perron- afspraken over geheimhouding. Ge- komstige reizigerspubliek de trein opzichters, adminstratief personeel gevens die hij vermeldt zijn makke- DEN HAAG (ANP) - Hoewel 15 ja nuari, de dag dat het ultimatum van de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties aan Irak afloopt, met rasse schreden nadert, is er op de diverse departementen in Den Haag nog nauwelijks sprake van hoogspan ning met het oog op de gevolgen van een eventuele oorlog in de Per zische Golf voor Nederland. Zekerheid De Haagse politie heeft tijdens de Wellicht komen vertegenwoordi- Doodslag renwinkelier met messteken c leven te hebben gebracht. Dat maakte de politie vanmorgen be kend. Na de overval deden volgens de politie al geruchten de ronde die het Zekerheid kon een woordvoerder van Binnenlandse zaken daar giste ren echter nog niet over verschaf fen. Die interdepartementale overleg- aangehouden groep, die eerder al e i het vorig jaar bije< tweetal. Een belastende verklaring kwam uit de groep relschoppers die bestaat uit ambtenaren i op 30 december werd aangehouden. i de nisteries van algemene zaken, bui tenlandse zaken, binnenlandse za ken, defensie, economische zaken, justitie, wvc (welzijn, volksgezond heid en cultuur) en verkeer en wa terstaat. Over de inhoud van het overleg wilde de woordvoerder van In Bussum is een 21-jarig meisje uit Binnenlandse Zaken overigens die plaats opnieuw door een inbre- niets zeggen. Mishandeling l de dan beschik- toewijzingen" bare brandstof. In overleg met andere departemen ten zal het kabinet dan worden ge- zoeker niet ingegaan, aldus Justitie Ramdas kreeg twee jaar geleden toestemming aanwezig te zijn bij zittingen van de Adviescommissie voor Vreemdelingenzaken. Die zit tingen zijn besloten, om asielzoe kers in de gelegenheid te stellen vrij hun verklaringen af te kunnen leg gen. Ramdas tekende een verkla ring, waarin stond dat hij geen gege vens over individuen in de open baarheid zou brengen, en het 'raad kamergeheim' van de commissie niet zou schenden, aldus het minis terie van justitie. Op een besloten symposium van Amnesty heeft Ramdas volgens het ministerie in 1990 die afspraken al geschonden door een toespraak te houden, waarover vooraf geen over leg werd gevoerd. Ramdas heeft Amnesty nu toestemming gegeven die toespraak te publiceren. Op de uitnodiging van de Adviescommis sie voor Vreemdelingenzaken om te onderhandelen over een gekuiste het verhaal, is de onder- adviseerd welke soorten De advocaat van Ramdas, T. Spij- dan voorrang moeten krijgen. De kerboer, meent dat in de publicatie geen sprake is van tot individuele personen herleidbare gegevens. Ook de beschuldiging van Justitie buiten- dat Ramdas geen overleg zou willen voeren, spreekt hij tegen. Juist de voorzitter van de adviescommissie had op dat moment geen behoefte aan nader overleg, aldus Spijker boer. Ook Amnesty, dat toevallig gisteren bekendmaakte de afgelo pen maanden 12.000 nieuwe leden te hebben ingeschreven, ziet geen reden publicatie tegen te houden. 115 januari sprake zijn v be- ziekenhuis precieze ment ker mishandeld, die eerder trapt bij een inbraak in haar ning. Het slachtoffer ligt re shock-toestand in een in Bussum, nadat ze door haar der in de tuin van de ouderlijke wo ning bewusteloos werd gevonden. Een verzoek tot opsporing van de dader, die het meisje al eens met de m m dood bedreigde, werd gedaan in het ^et uitbreken programma 'Opsporing verzocht'. Ook op de andere bij het overleg betrokken departementen wil men niet concreet ingaan op vragen naar ïario's die op dit mo- eventuele oorlog in gereedheid worden gebracht. Het ministerie van economische zaken heeft begin oktober al in een brief aan de Tweede Kamer duide lijk gemaakt dat er in het geval van ?n Golfoorlog aantal scenario's klaarligt, met derland beschikt overigens over een olievoorraad die ongeveer 150 dagen meegaat. Echte problemen voor de Nederlandse energievoor ziening ontstaan er volgens het mi- dan wel 90 kilometer nisterie van economische zaken pas als de toevoer van olie naar Neder land met 7 procent zou worden ver minderd. Het ministerie van verkeer en wa- name gericht op het beperken» van het energieverbruik. Die scenario's omvatten onder meer het afkondi gen van een autoloze zondag en een verlaging van de maximumsnel heid naar per uur. terstaat heeft geen speciale voorbe reidingen getroffen voor eventuele calamiteiten na 15 januari. "Econo mische Zaken neemt in deze het voortouw", aldus een woordvoer der van dit departement. Pas in het geval van daadwerkelijke rantsoe nering speelt ook Verkeer en Water staat een rol, met name als het gaat om het bepalen van de "prioritaire chemische wapens. Bij de ministeries landse zaken, binnenlandse zaken en justitie bestaan volgens de be treffende woordvoerders op dit mo ment geen aparte draaiboeken voor na 15 januari. Wel is er in sommige gevallen, zoals bijvoorbeeld de be veiliging van Schiphol sprake van te nemen "beschermende en pre ventieve maatregelen" die met het oog op mogelijke terroristische ac ties vanuit Irak kunnen worden ge nomen. De woordvoerders wijzen er echter op dat die maatregelen in principe tot de normale routines in dat soort situaties behoren. Ook op het ministerie van wvc zegt men dat er geen bijzondere draaiboeken voor na 15 januari be staan. Wel wijst staan van een bijna voltooid onder gronds calamiteitenhospitaal bij het Academisch Ziekenhuis Utrecht, dat destijds werd gebouwd als een hospitaal bestand tegen ker nexplosies. Met het verdwijnen van de Koude Oorlog is de hoofddoelstelling van dat hospitaal inmiddels gewijzigd en is het ook niet meer bestand te gen kernexplosies. Het hospitaal is nu vooral bedoeld voor de opvang van slachtoffers van rampen in vre destijd en heeft zich volgens WVC onder meer gespecialiseerd op de behandeling van slachtoffers Justitie neemt onrust bij asielzoekers weg MEERLO Bij het overlijden van twee jonge asielzoekers uit Iran in daar op het be- opvangcentrum Roekenbosch in Meerlo, vorig jaar augustus, hebben zich geen verdachte omstandighe den voorgedaan. Dat heeft een on derzoek van Justitie uitgewezen. Eén van de Iraniërs overleed na een val. De jongen had een taxi chauffeur beroofd en kwam - vol gens het onderzoek - op zijn vlucht ongelukkig terecht. De andere jon gen werd dood gevonden in het op vangcentrum. Sectie heeft aange toond dat zijn dood te wijten was aan een overdosis drugs in combi natie met het gebruik van medicij nen. Het overlijden van beide asiel zoekers leidde vorig jaar tot veel on rust in het asielzoekerscentrum.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3