Vrijere wereldhandel lijkt een illusie Burenruzie kan plotseling verkeren in oorlog OPINIE CLASSIMO Rel EH Amersfoort laait weer hevig op Gift van miljoen redt twee Oudejaarsdag. "Goedemiddag, mag ik twee flessen Spumante Classimo van u?" "Wat zegt u?" "Mag ik twee flessen spumante maar wel Classimo"! De Romeinse winkelier reageert enigszins geïrriteerd, maar bevroedt buitenlandse onwetendheid. "U bedoelt Classico?" "Nee, Classimo met de m van "Luister ik heb prachtige wijnen voor u, Champenoise, Blanc de Blancs, Nature e pas dosi...". "Nee, ik wil een echte Italiaanse Classimo". "Sorry, die heb ik niet". Ze liggen nog niet overal in de winkel, maar de kogel is door de kerk. Vóór 1992 moeten flessen Italiaanse mousserende wijn die overeenkomsten vertoont met de Champagne, zijn ontdaan van Franse aanduidingen. Dit gebeurt op bevel van de EG, die een Frans toepasselijk antwoord op de Franse eisen. Maar men is er uitgekomen. Gekozen is vooreen neologisme: 'Classimo' met het accent op a); een samen trekking van classico (klassiek) en 'massimo' (maximaal) - in het Nederlands het best te vertalen met 'klammiek'. De betiteling wordt gegeven op basis van het gistingsproces en het soort druif. Alleen wijn gemaakt van de druiven pinot (wit, grijs en zwart) en cha rdonnay, die worden geteeld in de Noorditaliaanse streken Franciaforte, Trento en Oltrepr Pavese, komen voor de naam in aanmerking. 'Classimo' moet ook een kwaliteitsgarantie bieden. De spumantes charmatwijnen die niet gisten in defies en dus niet concurrerend zijn met champagne, mogen de aanduiding 'charmat' blijven voeren. Classimo of niet, in Italië zijn op 31 december en 1 januari 30 miljoen spumanteflessen ontkurkt. De Italianen, die op oudejaarsavond traditiegetrouw een 'supermaal' aanrichten, een Cenone, hebben daar met zijn allen 2.000 miljard lire (3 miljard gulden) voor uitgegeven. Gehesen in rood ondergoed, dat in het n ieuwejaar geluk brengt - echter alleen als het je cadeau is gedaan - en gezeten achter een bord met varkenspoot en linzen, die je in het nieuwe jaar, volgens het zelfde bijgeloofveel geld zullen opleveren, is 1991 begroet. De Italiaanse passie het nieuwe jaar in te luiden met veel en liefst illegaal vuurwerk en geweerschoten, heeft 2 doden en 1000 gewonden opgeleverd. Vooral in Napels, waar behalve de dodelijke slachtoffers 200 gewonden vielen, ging het er heet toe. Het eerste camorra-slachtoffer viel precies om 12 uur 's nachts. De dader spreekt van een afgezwaaide feestkogel. In Rome was de oud-en-nieuw viering relatief rustig: de gevestigde traditie om om 12 uur meubilair, serviesgoed en lege flessen uit het raam te gooien lijkt in de vergetelheid te raken. In mijn straat lag één fles. Een Classimo. Na de (voorlopige) mislukking van de Gatt-besprekingen vori ge maand in Brussel, moet deze maand een laatste poging wor den ondernomen om tot internationale afspraken te komen over de wereldhandel. De grootste aandacht zal daarbij op nieuw uitgaan naar de landbouw. Vooral de EG ligt zwaar on der vuur vanwege de exportsubsidies op agrarische produkten. Maar ook op andere handelsgebieden zijn er nog altijd grote verschillen van mening tussen de Gatt-landen. Daarbij doemt bovendien een andere, verdergaande vraag op, namelijk: Heeft de Gatt nog wel zin gezien de voortschrijding van de economi sche blokvorming in de wereld en het toenemende belang dat wordt gehecht aan strategische handelspolitiek? Louis Emme- rij, topman bij de Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling (OESO), laat er zijn licht over schijnen. Er wordt zoveel gezegd en geschre ven over de Uruguay-ronde, maar tegelijkertijd is er toch zo weinig over bekend. 30.000 Europese boe ren marcheerden vorige maand door het centrum van Brussel om te protesteren tegen de liberalisering van de handel in landbouwproduk- ten binnen de Gatt (de Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel). Tot op zekere hoogte heeft landbouw de show gestolen, zozeer zelfs dat de meeste mensen verge ten zijn hoeveel meer er op het spel staat bij de besprekingen over inter nationale vrijhandel. door Louis Emmerij Het is goed om in het oog te hou den dat de Gatt slechts een relatief klein gedeelte van internationale handel in goederen en diensten be slaat. Landbouw tot nu toe is vrij wel volledig buiten de Gatt-regels gebleven, en ook de dienstensector is daar nooit in ondergebracht. We zouden daarom kunnen zeg gen dat de Gatt uitsluitend de inter nationale handel in industriële pro dukten regelt, maar zelfs dat is niet helemaal waar. Het Multi Vezèl Ak koord bijvoorbeeld, houdt ook de handel in textiel en aanverwante produkten buiten de Gatt. De schat ting dat de Gatt slechts tien procent van de totale stroom goederen en diensten in de wereld regelt is eer der te hoog dan te laag. Krappe tijdslimiet De vier jaar geleden in de Uruguay - aanse badplaats Punta del Este ge starte Uruguay-ronde is een ambi tieuze poging om aan deze abnor male situatie een einde te maken door ook de landbouw, de diensten sector en de handel in textiel onder de Gatt-paraplu te brengen - en dat alles binnen een periode van vier jaar. In dit korte tijdsbestek moes ten de onderhandelaars om zo te zeggen vier 'nieuwe Gatts' opstellen en ook nog een aantal traditionele problemen de wereld uit helpen. De kwestie van de liberalisering van de handel in landbouwproduc ten is een formidabel obstakel in de Gatt-besprekingen, maar het is niet het enige. Het is daarom interessant en belangrijk om alle terreinen waarover de afgelopen vier jaar geen overeenstemming is bereikt, eens de revu te laten passeren. Op die manier is het mogelijk werkelijk inzicht te krijgen in de hoeveelheid onderwerpen die op tafel liggen en hun complexiteit. Landbouw Met betrekking tot het eerste onder werp, de landbouw, is elders al ge noeg gezegd en geschreven. Ik wil hier volstaan met te zeggen dat deze 'veldslag' in eerste instantie is uitge vochten tussen de Verenigde Sta ten, de Europese Gemeenschap (EG) en de zogenaamde 'Cairns- groep', een alliantie van landbouw- exporteurs uit zowel geïndustriali seerde landen als ontwikkelingslan den. De Cairns-groep ging de onder handelingen in met de wens de landbouwsubsidies zo snel moge lijk af te schaffen. De posities zijn bekend. De Verenigde Staten wil len een vermindering van de land bouwsubsidies met 70 procent, de EG wil maar tot 30 procent gaan. Daar bovenop stellen veel ontwik kelingslanden met recht dat de landbouw een strategische sector is voor hun economische en sociale ontwikkeling. Alle ingrediënten voor een geweldig gevecht waren dus aanwezig in Brussel, en dat werd het dan ook. Diensten Een andere belangrijke sector is de internationale handel zijn de dien sten. Per jaar gaat in deze sector on geveer 700 miljard dollar om, in ge voelige sectoeren als het bankwe zen, financiële diensten in het alge meen, adviezen, scheepvaart en Behalve de landbouwsubsidies zijn er tal van andere zaken die ter sprake komen in het kader van de Gatt, zoals de bescherming van intellectueel eigendom - bijvoorbeeld door auteursrecht op computerprogramma's. Vooral voor de rijke industrielanden staat hier veel op het spel. (foto gpd> Zuivel/overschotten, produkt vanwege de exportsubsidies eei reld. an het EG-landbouwbeleid dat met name doom in het oog is van de rest van de we- (foto ANP) dergelijke. De internationale han del in hoog technologische diensten groeit snel. De Verenigde Staten nemen ten aanzien van de dienstensector een positie in die totaal tegenoverge steld is aan die van de meeste ande re landen en met name de landen in de Derde Wereld. De ontwikke lingslanden willen een algemeen geldende (multilaterale) regeling, terwijl de Verenigde Staten liever afspraken met afzonderlijke landen (bilateraal) handhaven. Europa wacht aan de zijlijn. Auteursrecht De derde kwestie die behandeld moet worden is die van de bescher ming van de intellectuele eigendom in de internationale handel. Het be treft hier zaken als auteursrecht op artikelen, boeken en computerpro gramma's, maar ook patenten op uitvindingen van allerlei soort en handelsmerken. Op dit gebied staat voor de gein- dustrialiseerde landen veel op het spel. We hoeven daarvoor alleen maar te denken aan de merkenver- valsing op exclusieve kleding en horloges; de piratenuitgaven van boeken en artikelen in Oost-Europa en veel ontwikkelingslanden; en natuurlijk de kwestie van compu terprogramma's en andere softwa re. Van de andere kant moet worden onderstreept dat vanuit een histo risch gezichtspunt het Noorden veel heeft overgenomen vanuit het Zuiden, zonder dat daarvoor ooit rechten zijn betaald! Textiel Ten vierde is er het Multi Vezel Ak koord, dat twintig jaar geleden 'tij delijk' werd ingevoerd om de tex tielindustrie in het Noorden te be- schremen tegen concurrentie uit het Zuiden. De bedoeling van de Uruguay-ronde was om deze sector weer onder de vrijhandelsregels van de Gatt te brengen en heeft een interessante Noord-Zuid confronta tie opgeleverd. De ontwikkelingslanden willen vrijhandel, terwijl de geïndustriali seerde landen een lange overgangs periode willen inlassen om hun ei gen textielindustrieën de tijd te ge ven zich vöor te bereiden op de vrij handel. Dit lijkt een beetje op de si tuatie in de landbouwsector. Heffingen Dit zijn vier cruciale en uiterst ge voelige gebieden, waarover het niet alleen moeilijk onderhandelen is, maar waarbij bovendien een uit breiding van de Gatt-jurisprudentie is vereist. Over deze vier terreinen heen zijn er ook nog een aantal meer traditionele problemen, waarover de onderhandelingen ook stroef verlopen, zoals de toegang tot mark ten en importheffingen. Het gewenste doel was om de im portheffingen over de hele linie met een derde terug te brengen. Dat is heel wat moeilijker dan het op het eerste gezicht lijkt, vooral in het licht van wat hierboven is gezegd over landbouw en textiel Dan hebben we nog het probleem van subsidies in het algemeen, dat wil zeggen niet alleen de landbouw subsidies. De Verenigde Staten zijn felle tegenstanders van het gebruik van subsidies om de eigen indsutrie en de export te stimuleren. Zo uiten de Verenigde Staten al lange tijd hun onvrede over de Europese sub sidies voor de Airbus. Ook is er nog de kwestie van de handelsaspecten aan investerings regelingen. De ontwikkelingslan den willen dat buitenlandse inves teerders meer gebruik maken van lokaal geproduceerde goederen, in plaats van die te importeren. Dat lijkt een heldere en begrijpelijke eis. Het gebruik van lokale produk ten door buitenlandse investeer ders zou de nationale groei aanwak keren en daarmee ontwikkeling be vorderen. De Verenigde Staten houden echter vol dat regels als deze een verstoring zijn van de in ternationale handel. Tenslotte zijn er nog de fameuze anti-dumpingsmaatregelen, die lan den verbieden om produkten onder de prijs op de markt te brengen. Ja pan en andere Zuidoostaziatische landen willen het de 'oudere' geïn dustrialiseerde landen moeilijker maken dergelijke maatregelen in stelling te brengen tegen hun pro dukten. In de visie van Japan en de Aziatische landen dienen de anti- dumpingsmaatregelen er alleen maar toe om inefficiënte industrie ën te beschermen. Handelspolitiek Dit is ongetwijfeld een fikse lijst van problemen, waarvan de land bouw er slechts een vormt. We kun nen onszelf daarom afvragen of de Gatt nog wel relevant is. Niet alleen in het licht van de beperkte reikwijdte van de Gatt in geogra fisch opzicht en met betrekking tot het aantal handelssectoren dat er onder valt, maar ook met het zicht op recente ontwikkelingen in het internationale economische beleid. Te constateren valt dat het belang van andere handelsbelemmerende barrières dan tarieven toeneemt, dat de economische blokvorming groeit en dat meer en meer regerin gen, waaronder regeringen van ont wikkelingslanden, de nadruk leg gen op een strategische handelspo litiek. Deze constatering kan echter met evenveel recht gebruikt worden als een extra argument om de Gatt veelomvattender te maken en Ar thur Dunkel, de secretaris-generaal van de Gatt succes toe te wensen bij zijn pogingen om de onderhande laars weer rond de tafel te krijgen. Louis Emmerij is directeur van het Ontwikke lingscentrum van de Oeso, de Orga nisatie voor Eco nomische Samen werking en Ont wikkeling, die haar hoofdzetel heeft in Parijs. In de Oeso zijn de 24 meest geïndus trialiseerde lan de reld verenigd. Bij burenruzies leiden in drift begane geweldadigheden vaak tot aanvaringen met de justitie. Als zo'n zaak voor de rechter komt is er zelden sprake van een incident en blijken jarenlange pesterijen tot de explosie te hebben geleid. Wie zich tot geweldadigheden laat verleiden kan te maken krijgen met aanklachten wegens belediging, huisvredebreuk, het toebrengen van materiële schade, mishandeling of poging tot doodslag. Van de ijsberg van moeilijkheden die zich al hebben voorgedaan wordt op de rechtszitting vaak alleen het topje zichtbaar. Alle aandacht richt zich op de aangeklaagde en het aandeel van de tegenpartij blijft nogal eens onderbelicht, ook al heeft die jarenlang het bloed onder de nagels van zijn buur weggetreiterd. Geweldexplosies ontstaan heel vaak als iemand zich moed heeft ingedronken om zijn buur eindelijk eens flink de waarheid te gaan vertellen. Speciaal bij burenruzies is drank de slechtst denkbare raadgever. Wie na een lang conflict met geweld de bom laat barsten, hoeft meestal niet lang te wachten op een aanklacht en een eis tot schadevergoeding van de tegenpartij. Een voorbeeld: buurman A is jaren lang getreiterd door buurman B en besluit na drie pilsjes eindelijk verhaal te gaan halen. Hij belt aan bij B. Die ziet A wel staan, maar doet niet open. De wachtende A raakt tenslotte zo over z'n toeren dat hij B's deur intrapt. Dat neemt B uiteraard niet. Hij belt de politie. Aan de hand van het proces-verbaal stelt de officier van justitie vast dat A een strafbaar feit heeft gepleegd en voor de rechter moet verschijnen. Als B ook een eis tot schadevergoeding heeft ingediend, kan hij als 'beledigde partij' met zijn schadeclaim naar de zitting komen. Dat 'primair' betekent zoveel als 'wat er ook verder bekend mag worden, vast staat dat A een strafbare handeling pleegde'. Wel kan de officier zijn eis bij voorbaat al wat temperen als duidelijk is dat A jarenlang is getreiterd. Als A, of zijn advocaat, aannemelijk kan maken dat B regelmatig zijn kelder onder water zette, zijn waslijn doorknipte, zijn coniferen zo plaatste dat hij A elk straaltje zon ontnam of zijn luidsprekers pas uitzette als A de politie had gebeld, kan de rechter -in overleg met de officier- de zaak aanhouden. Hij of zij zal dan bijvoorbeeld eerst van de politie willen horen hoe vaak deze al (tevergeefs) is uitgerukt. Waar emoties zo hoog oplaaien, zijn feiten nodig. A's advocaat kan ook getuigen voordragen. Als die onder ede verklaren dat zich jaren heeft ingehouden, kan de rechter tot de conclusie komen dat beide partijen schuld hebben. In extreme gevallen kan de officier B in staat van beschuldiging stellen. Maar meestal zit B als 'beledigde partij' en niet als verdachte in de zaal. De rechter zou hem enigszins kunnen 'straffen' door hem geen schadevergoeding toe te wijzen. A zou er met een voorwaardelijke boete met proeftijd of zelfs met 'schuldig zonder straf vanaf kunnen komen. Een extra probleem voor de rechter is, dat de inmiddels afgekoelde kemphanen als buren met elkaar verder moeten. Dat vergt een Salomonsoordeel. De rechter kan A bijvoorbeeld nog de bijzondere bepaling opleggen dat hij binnen een halfjaar een deel van de toegebrachte schade moet vergoeden, terwijl B zelf voor de rest van de schade opdraait. Als het meezit heeft B zich in de volle rechtszaal bovendien behoorlijk zitten schamen over zijn aan het licht gekomen pesterijen. VRIJDAG 4 JANUARI 1991 AMERSFOORT (ANP) - Het bestuur van de Evangelische Ho geschool (EH) in Amersfoort is gisteren opnieuw onder druk gezet om af te treden. De 'groep van tien' hoopt te voldoen aan een eis van het bestuur door te garanderen, dat de lerarenoplei ding aan de EH inhoudelijk en financieel-organisatorisch wordt versterkt. Voorzitter dr. C. Roos verklaarde afgelopen weekeinde dat het voor het bestuur veel makkelijker zou zijn om te vertrekken, als er ga ranties zouden worden gegeven voor het voortbestaan van de lera renopleiding (theologie, geschie denis en maatschappijleer). Het voorstel van de tien tegen standers (uit de Raad van toezicht en advies, de directie en het do centencorps) is het zoveelste in het langslepende conflict dat door een van de docenten al „een oorlog via de media" is genoemd. Het bestuur van de Evangelische Hogeschool heeft huns inziens het vertrouwen verloren „van alle geledingen binnen en buiten de EH". De tien reageerden gisteren geërgerd op een verklaring van het bestuur waarin de achter grond van het conflict uit de doe ken wordt gedaan. Door toedoen van de 'groep van tien' lijkt het of er in Amersfoort „slechts een in terne ruzie"gaande is, terwijl het in werkelijkheid gaat om de „principiële spits van het EH-be- leid", aldus het bestuur. Het bestuur prijst dr. M. Oud- kerk die aan de lerarenopleiding op bekwame wijze leiding geeft aan „het diep borende onderzoek naar de oorsprong van de grote geestelijke crisis in de westerse cultuur". De oorzaak van „de mo derne god-loosheid" ligt in de houding van de westerse weten schap tegenover God en het le ven. „De strijd tegen de macht van deze wetenschap" moet on verminderd worden voortgezet, schrijft het bestuur. en de door hem ideeen van cultuurfilosoof dr. F. de Graaff waren voor de 'groep van tien' eind november aanlei ding om het aftreden van het be stuur te eisen. De tien kregen la ter steun van vele docenten, stu denten en ouders. Ook een groep vertegenwoordigers van de ach terban heeft om het aftreden van het bestuur gevraagd. Voorzitter Roos van het EH-be- stuur ziet in het voorstel van de 'groep van tien' geen enkele re den voor het bestuur om af te tre den. Roos, die overigens nog niet van het voorstel op de hoogte was gesteld, voelt er niets voor de "zeer gemotiveerde docenten en studenten" van de lerarenoplei ding in de steek te laten. Van het bestuur kan volgens Roos onmo gelijk worden verlangd dat het dr. Oudkerk als docent ontslaat. Het was al een "onheus" verzoek van het bestuur aan Oudkerk. "voor wie grote waardering bestaat", om zijn functie van directeur van de lerarenopleidding neer te leg gen. Men had dit alleen gedaan om de rust binnen de hogeschool te bevorderen. Aartsbisschop 1^0pl{0l] vreest nieuwe dictatuur Haiti PORT-AU-PRINCE (AFP) - De behoudende aartsbisschop van Port-au-Prince, Frangois Wolf-Li- gondë vreest voor een nieuwe dic tatuur in Haïti onder de nieuwe president, de priester en bevrij dingstheoloog Jean-Bertrand Aristide. Tijdens een mis in de kathe draal van de Haïtiaanse hoofd stad sprak Wolf-Ligondé de vrees uit dat de regering-Aristide de pu blieke vrijheden zal beperken, de grondwet zal schenden en de poli tieke politie opnieuw zal oprich ten. De aartsbisschop vroeg zich af, of de linkse gezindheid van de nieuwe regering onder de vroege re pater salesiaan Aristide ertoe leidt, dat Haïti de „sociaal-bolsje- vistische monnikspij aantrekt, waarvan de landen in Oost-Euro pa zich juist hebben ontdaan". Wolf-Ligondé kreeg in 1988 fel le kritiek te verduren van aanhan gers van de volkskerk. Zij verwe ten hém het bewind van dictator Duvalier de hand boven het hoofd te hebben gehouden en de overplaatsing van Aristide naar Canada te hebben gesteund. Toen Aristide aan het bevel van zijn al gemeen overste om naar Canada te gaan weigerde gehoor te geven, werd hij uit de orde der salesia- nen gezet. Het bestuur suggereert in zijn verklaring geheel ten onrechte dat binnen de.'groep van tien' de noodzaak voor deze strijd niet ge voeld zou worden, reageren de te genstanders. „In zeer generalise rende en bombastische termen wordt daarin ieder die de be- stuursvisie niet deelt, afgeschre ven, en tevens gedaan alsof er buiten de EH geen christen-we tenschappers zijn". „Een sterk staaltje van bestuur lijke onmacht" levert het bestuur door Oudkerk te prijzen, terwijl het in een eerder stadium heeft toegegeven dat hij zou moeten af treden. Het bestuur doet de waar heid keer op keer geweld aan en maakt zich schuldig aan „wanbe leid en wanbeheer", herhaalt de 'groep van tien'. De opvattingen van Oudkerk DEN HAAG (ANP) - De hervorm de Prinsekerk en Opstandings- kerk in Rotterdam worden niet afgebroken. Een hervormde Rot terdammer heeft ongeveer 1,2 miljoen gulden gegeven voor in standhouding van beide kerken, wier voortbestaan ernstig werd bedreigd, zegt desgevraagd ds. L.J. Geluk, voorzitter van de clas sical (regionale) vergadering Rotterdam-Noord van de Neder landse Hervormde Kerk. De centrale kerkeraad van Rot terdam-Centrum bezon zich sa men met de kerkeraad van de ge reformeerde Bergsingelkerk al enige tijd op een saneringsplan voor Blijdorp en het oude Noor den, waar het aantal kerkleden sterk is verminderd. Waarschijn lijk zou dat hebben geleid tot de sloop van beide kerken. Dat is nu van de baan, aldus Geluk. Het geld wordt ondergebracht in een stichting die beide kerken om niet aan de hervormde gemeente afstaat. De Prinsekerk dateert van 1933 en is genoemd naar prins Willem van Oranje, van wie in dat jaar werd herdacht dat hij 400 jaar ge leden geboren was. De Opstan- dingskerk dateert van 1963. Beide kerken zijn volgens Geluk in goe de staat. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Weer- selo: mw. drs. B. M. Wabeke-Hofman, kandidaat te Borne. Aangenomen naar Almelo als predikant voor bijzondere 'werkzaamheden (geestelijk verzorger van verpleeghuis Eugeria en verzor gingshuis De Klokkenbelt) J. A. Kanis te Weerselo. Bedankt voor Klundert: J. Ouwendijk te Oudshoorn Ridder- tfeld. Gereformeerde Kerken: beroepen te Amersfoort als ziekenhuispastor in de Lichtenberg: S. W. J. Zoutman te Wa- geningen, die dit beroep heeft aange- Campenlaan 166, 1222 KR Hil\ sum. M. P. Hofland, Anijsstraat 21 2034 ML Haarlem. P. W. Hulshof, Gaf fel 20, 8061 LA Hasselt. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Meeuwen: E. Venema te VATICAANSTAD - Paus Johannes Paulus II heeft gisteren in de Sint Pieter zestig seminaristen uit diverse landen tot priester gewijd. Een overzicht van de inwijdingsceremonie. verzoek daartoe al in 1986 honoreerde. De Italiaanse champenoise heet voortaan 'classimo'. De Fransen willen dat er duidelijkheid komt omtrent de Franse Champagne en de Italiaanse Spumante. Er moet een einde komen aan de onhebbelijke Italiaanse eigenschap de koninklijke Franse taal te gebruiken op hun flessen 'knalwijn'. Alle wijnen die nu nog met Classico ofMetodo Champenois worden aangeduid - en zijn gemaakt volgens het procédé van dubbele gisting, gedurende 24 maanden - moeten van naam veranderen. Het Italiaanse Instituut voor Spumante Classico heeft lang zijn hoofd gebroken over een Rome Eelco van der Linden STANDPLAATS:

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2