Braat opgelucht na vertrek bij TIDO SpooTTV MMO leeft weer op door LD Cup De opmerkelijke terugval van topper Herma Meijer Yolleybalsters Sovjetunie nemen revanche 'Spelers wilden fouten niet accepteren' Vijftig procent meer politie in Barcelona bij OS VRIJDAG 4 JANUARI 1991 PAGINA 15 Van onze redacteur Rob van der Zanden LEIDEN - De voetballers van MMO timmeren meestal niet al te opzichtig aan de weg. Maar als er een wedstrijd in het kader van de Leidsch Dagblad Cup voor de deur staat, komen er kennelijk extra krachten naar boven. Vorig jaar was de vereniging uit Hoogmade de beste afdelingsclub in het LD-toernooi. Dit seizoen is men op nieuw hard op weg naar die prestatie, die recht geeft op deelname aan het 'grote' KNVB-bekertoernooi. Morgen reist het team af naar RCL om daar mogelijk voor een stunt te zorgen. Mochten de Hoogmadena- ren verder komen via de Leiderdor pers - waar Marcel van der Blom r weken is geschorst - dan ligte tjes, aangevreten door de betonrot. Het decor wordt verder gevormd door uitgestrekte weilanden waar de bal in noodsituaties heel erg ver kan komen. Het is alsof de tijd hier heeft stilgestaan. Het oprechte afde- i ticket voor de KNVB-beker lingsvoetbal kan niet r het oprapen. Alphic tegenwoordiger uit de 'onderbond' ook nog present, maar de Alphena- ren krijgen dinsdag bezoek van Quick Boys en kwalificatie lijkt te veel gevraagd. MMO is een afdelingsclub van het zuiverste water. In naam en accom modatie. Met Moeite Opgericht speelt zijn thuiswedstrijden in een kaal en kil polderlandschap even buiten de kleine kern Hoogmade. Op een veld dat slechts wordt om zoomd door nostalgische witte paal- Arbiter Overkleeft zet loopbaan voort ALPHEN AAN DEN RIJN - Rob Overkleeft zal zijn loopbaan als scheidsrechter in het betaalde voet bal voortzetten. Na ampele overwe gingen heeft de Alphenaar, die eind vorig jaar overwoog om te stoppen, besloten om zijn twijfels aan de kant te schuiven. Volgende week zaterdag maakt hij zijn rentree bij de wedstrijd tussen NAC en Em- "Ik heb er enige tijd over nage dacht, maar ik laat mij mijn hobby niet afpakken. Ik heb altijd - ik doe het al twintig jaar - plezier in het fluiten gehad en zolang ik dat ple zier blijf behouden ga ik door. On danks het gebeurde. Ik voel me mo reel gesteund door reacties van col- lega-schedsrechters en oude beken den, die mij na mijn overweging om te stoppen ineens gingen bellen. Die reacties hebben mij een duwtje in de goede richting gegeven". Overkleeft voelde zich na de peri kelen rond de (gestaakte) wedstrijd RBC - Den Bosch in december vorig jaar in de steek gelaten door de werkgroep betaald voetbal van de landelijke scheidrechterscommis- sie, die hem zijn 'openhartige ont boezemingen in de media' kwalijk nam. Na een gesprek en een bezin- ningsperiode heeft de Alphense ar biter besloten om geen consequen ties aan die verwijten te verbinden. den uitgedragen. Richard Bakker vindt dat ook. De 51-jarige trainer is al aan zijn achtste seizoen bezig als trainer bij MMO en overweegt voorlopig niet om te stoppen. Afgezet tegen het dorpse karakter van de club is Bakker bijna een 'wereldburger'. Hij is een gebo ren Fries, die emplooi vond in Den Haag in het welzijnswerk. Als actief voetballer schopte hij het ooit tot eerste-elftalspeler van Heerenveen. Dat was weliswaar een blauwe maandag en in een periode na de bloeitijd van de club, maar toch. Als trainer ontfermde hij zich in of rond Den Haag over onder andere Oli- veo. RKAW, Concordia Delft, ASSEN (GPD) Herma Meijer is regerend Nederlands kampioene schaatsen. Op het laatste WK werd ze vierde. De Assense leek derhalve klaar voor de beslissende aanval op de (Oost)duitse dames. Het is evenwel de vraag of het de komende weken ook zover komt. Meijer (21) is al het gehele seizoen uit vorm. Coach Jan Wiebe Last zoekt de oorzaak in "de veranderde sociale omstandigheden" van zijn pupil. Zelf vindt ze die redenering onzin. "Ik heb gewoon een slecht jaar. Dat overkomt iedereen een keer". Richard. Bakker: "Ik ben natuurlijk wel Laakkwartier en ADO. "En dan ver geet je volgens mij nog een paar clubs", zegt hij. Hoe komt een trainer met een der gelijke rijk verleden in hemelsnaam terecht bij een modale afdelingsclub als MMO? "In het district Den Haag ben ik voorzitter van de WON, de belan genvereniging voor oefenmeesters. Bij de bemiddeling tussen clubs en trainers ontdekte ik dat MMO een trainer zocht. Het ging vooral om de begeleiding van de jeugd. Toen ben ik aan de slag gegaan, omdat ik al tijd al graag met jeugd heb gewerkt. Ik had niet zo erg veel ambities meer na die vele clubs die ik had ge had. Bovendien is het coachen van jeugd minder bewerkelijk en dat kwam goed uit, want ik kreeg het steeds drukker als directeur van een welzijnsinstantie". Toch ben je na zeven jaar jeuga- trainer het eerste elftal gaan trai- "Het waren vooral de jonge spe lers die mij vanuit de jeugd kenden die erop aandrongen. Daarom deed ik het graag. En ik moet zeggen dat ik het naar mijn zin heb zo, al is het allemaal wat intensiever. Ik kende eigenlijk het afdelingsvoetbal niet zo goed, maar het bevalt me wel". MMO heeft nog dat schilderachti ge ouderwetse complex. Als je er langs rijdt weet je het al: hier huist een afdelingsclub. "Ik vind het toch wel iets hebben. Zoals het er allemaal bijligt. Al woon ik alweer lange tijd in Den Haag, ik ben natuurlijk wel een Fries gebleven en daarom trekt dat platteland nog zo. Ik zie er ook het romantische wel van in. Ik heb niet voor niets veel gewerkt bij clubs in dorpen. De stad is toch anders. Hier leeft de hele gemeenschap mee met de club, dat is heel apart". Komt MMO rtog eens uit die afde ling? "Er is kwaliteit genoeg, dus dat zal best eens lukken. We begonnen deze competitie sterk, maar opeens raakte de halve ploeg uit de roulatie. Ik moet elke week weer een opstel ling uit de goocheldoos toveren. Maar op een gegeven moment is de doos natuurlijk leeg. Maar de jon gens en de club willen best wel". Herma Meijer werd tot voor kort be stempeld als de logische opvolgster van Yvonne van Gennip. Als junior grossierde ze bij nationale kam pioenschappen reeds in eremetaal. Nadat ze achtereenvolgens kam pioene was geworden bij de B en A- junioren, werd ze begin '88 als acht tienjarige opgenomen in de kern ploeg. Meijer miste sindsdien geen EK en WK. De Oostduitse schaatscoaches Fuss en Mund noemden haar het grootste talent voor de toekomst. Vorig seizoen leek ze inderdaad op weg in de voetsporen van Van Gennip te treden. Ze werd vijfde bij het ÈK, veroverde aansluitend haar eerste nationale seniorentitel en eindigde in Calgary bij het WK als vierde. En passant besloot ze het seizoen met een vijfde plaats bij het WK-sprint. Coach Jan Wiebe Last zag in de progressie van Meijer het bewijs dat de 'onverslaanbare' Oostduitse dames te achterhalen waren. In '90/'91 zou Meijer voor een plaats op het erepodium moeten rij den. Machtsgreep BREMEN (ANP) - De volleybal- sters van de Sovjetunie hebben een week na de nederlaag in Apeldoorn revanche genomen op het nationale team van Peter Murphy. Tijdens het achtlandentoernooi in Bremen ble ken beide teams elkaar opnieuw weinig te ontlopen. Dit keer won de Sovjetunie met 3-2. Nederland won in Bremen de eer ste set met 15-12 en was in de twee- s dicht bij winst. Tot 15- 15 hielden beide teams elkaar in evenwicht, daarna sloegen de Oost- europese vrouwen toe: 17-15. Na de sterke start viel Oranje te rug. Henriëtte Weersing speelde twee sets zeer sterk maar kon haar niveau in de derde reeks niet hand haven. De set ging met 15-6 naar de Sovjetunie. "Dit treffen stond in het teken van de revanche van Apel doorn", verklaarde bondscoach Murphy later. "De ploegen kenden elkaar nu. In dit duel werd om elk punt gevochten, terwijl het in Apel doorn in de vierde set plotseling bij Oranje ging lopen". Na het tweede setverlies nam Sas- kia van Hintum het werk als spel- verdeelster over van Vera Koenen. Oranje herstelde zich. Met moeite. De afloop van de vierde reeks bleef lang onvoorspelbaar. Met 17-15 trok de ploeg van Murphy de stand weer gelijk. De beslissende set ging met 15-12 weer naar de Sovjetunie. Na drie World Cup-meetings wijst evenwel niets in de richting van een naderende machtsgreep door Meij er. In Berlijn, Calgary en Butte ein digde ze steeds in de achterhoede. De teruggekeerde Yvonne van Gen nip is weer Hollands eerste schaats dame. De kansen van Meijer op een plaats in de EK-ploeg zijn volgens Jan Wiebe Last zelfs "krapjes". Meijer beaamt de woorden van haar coach. Van paniek is echter geen sprake. Tijdens vrijwel het ge hele gesprek worden haar antwoor den bepaald door nuchterheid. "Ik heb altijd geweten dat er een sei zoen zou komen waarin het minder zou gaan. Al vanaf het begin rijd ik voor geen meter. De eerste weken is dat frusterend. Nu accepteer ik het. Ik start komend weekeinde (NK in Alkmaar, red) niet met het idee: ik ga voor de titel. Ik hoop dat ik me plaats voor het EK". Meijer en Last trachtten de oor zaak van de vormcrisis uiteraard op te sporen. Meijer kon geen ant woord vinden. "Ik heb alle trainin gen goed en voluit mee kunnen doen". Last had wel een idee. Hij sprak het vermoeden uit dat de re cente veranderingen in Meijers le ven haar aandacht enigszins van het schaatsen hadden afgeleid. De Van onze redacteur Rob Onderwater LEIDEN - Hans Braat is uit zijn lijden verlost. Sinds de 33-jarige Leiderdorper niet meer aan UDO is verbonden, voelt de trainer zich opgelucht. Moedeloos werd Braat van de 'zeer slechte' mentaliteit en het nimmer aflatende gezeur bij de Oegstgeester afdelingsclub. "De laatste maanden ging ik met tegenzin naar de vereniging", bekent de oud-voetballer van RCL. Toen het bestuur afgelopen zaterdag voorstelde om een direct einde te maken aan de verbintenis,'had Braat geen enkele moeite om 'ja' te zeggen. UDO beleefde daarmee een pri meur, want nog nimmer in het 52-ja- rig bestaan is de Oegstgeester club een dergelijk incident overkomen. Voorzitter Kees van der Star, al 17 jaar de eerste man bij UDO, deed het voorstel zaterdag dan ook met pijn in het hart. In het belang van de club ging Van der Star over tot de ongewone maatregel. Het was ook de praeses opgevallen dat de zaken tussen trainer en selectie niet naar behoren verliepen. Dat was vorig jaar trouwens ook al zo, toen achter eenvolgens het eerste, tweede en derde degradeerden. De sportieve ramp kreeg dit seizoen een vervolg, want momenteel voeren UDO 1 en 2 de ranglijst van de onderkant aan. Voor de goede orde: vier jaar gele den was de Oegstgeester club nog een springlevende derdeklasser. Logisch Volgens Hans Braat zijn de wel erg magere prestaties een logisch ge volg van de belabberde instelling van de spelers. "Ik heb ook fouten gemaakt, maar ik heb geprobeerd ze te verbeteren. De spelers wilden hun fouten niet accèpteren". In ok tober legde de trainer zijn contract op tafel omdat hij geen uitweg meer zag. Na het zoveelste 'verhelderen de' gesprek pakte Braat de draad maar weer op. Zonder resultaat, want de prestaties bleven ver bene den peil. "Ik heb me de slechte re sultaten zeker aangetrokken, maar ik kon de ballen er nu eenmaal niet zelf inschieten. En ik kon de doel punten ook niet voorkomen". "De spelers hadden in het veld niets voor elkaar over", vindt hij, "ze scholden elkaar de huid vol, maar voetballen deden ze nauwe lijks. Ik heb het toch meegemaakt dat er een paar aan het vechten wa ren in de kleedkamer. En ze dach ten allemaal dat ze wereldvoetbal lers waren. Nou, wereldvoetballers spelen niet bij UDO, maar dan kon je ze niet aan hun verstand brengen. Eerlijk, ik heb er in de afgelopen an derhalfjaar alles aan gedaan. Ik heb keihard opgetreden, heb soms met zachte hand geregeerd. Het leidde allemaal tot niets. Weet je wat som migen deden als ze naast het eerste werden gezet? Een bedankbrief stu ren naar het bestuur. Wat moet je daar nu mee". Voorzitter Van der Star weigert alle schuld bij de spelers te leggen, hoewel hij vorig jaar de instelling van de voetballers publiekelijk kri tiseerde. "Waarom heeft een trainer als Leo Holl hier dan wel succes ge had? Ik vind het te gemakkelijk om alles op de mentaliteit af te schui ven. Een trainer en een club moeten bij elkaar passen. Braat heeft hier hard gewerkt. Zijn trainingen wa ren uitstekend, maar het vlammetje sloeg nooit over. Het elftal speelde zonder bezieling. En daar hebben ook de spelers schuld aan, begrijp me goed, maar het is toch een van de taken van een trainer om de voet ballers te motiveren. Dat is de laatste jaren niet het geval ge weest". Contract Tegen die achtergrond is het op merkelijk dat beide partijen vorig seizoen besloten om het contract met een jaar te verlengen. "Achteraf geredeneerd is dat een foutieve be slissing geweest", oordeelt Van der Star, "maar achteraf praten is altijd gemakkelijk. We hebben er vorig jaar langdurig over gediscussieerd en besloten om Braat te behouden. Het bestuur had er vertrouwen in dat de zaken op zijn pootjes terecht zouden komen". Ook Braat verkeerde in die veron derstelling. Hij had als jeugdtrainer al gewerkt met de spelers, die nu het gezicht van het vlaggeschip van UDO bepalen. "Toen waren het wel willende jongens", grijpt Braat te rug in het verleden, "maar eenmaal bij de senioren gingen andere zaken een rol spelen. Stappen bijvoor beeld. Ze hadden er geen enkel pro bleem mee om zondagmorgen om vijf uur het bed in te rollen. Als ik de mogelijkheden had gehad, had ik heus wel ingegrepen, maar er was geen concurrentie. Ik kon ook niets doen tegen gasten die steeds maar te laat kwamen. Als je er wat van zei, keken ze je vol onbegrip aan. Nee, van verantwoordelijkheid hebben de meesten nog nooit gehoord. Maar ik had slechts achttien man voor twee elftallen, de rest moest worden aangevuld met A-junioren. Dan kun je als trainer verder weinig uitrichten". Er ligt dus een schone taak voor het duo Hans Susan/Ron Wetselaar, de nieuwe mannen die het zwalken de UDO weer op het rechte spoor moeten brengen. Beiden, de eerste is nog actief in de hoofdmacht, zijn exponenten van de succesvolle lichting, dus ze kunnen de spelers de weg wijzen. Of de selectie de uit gestippelde route gaat volgen, is nog maar de vraag. "We hopen op een schokeffect", gebruikt Ron Wetselaar veel gebezigde voetbal taal. "Veel slechter dan nu kan het in elk geval niet. Als er nu niks was gebeurd, waren er aan het eind van het seizoen weer spelers weggelo pen. En dat kan een kleine club als UDO gewoon niet hebben. Binnen twee jaar tijd zijn er twintig jongens Hans Braat: "De spelers hadden gestopt of weggelopen". "Dat is gewoon te veel", vindt Wet selaar. Hij beseft dat de succesvolle tijden van weleer niet zo snel zullen terugkeren, omdat begenadigde voetballers als de gebroeders Witte- man niet voorhanden zijn. "Maar we kunnen wel beter dan tot nu toe is gepresteerd. Ik weet heus wel dat we niet de beschikking meer heb ben over de beste voetballers. UDO is er de club niet naar om het aan trekkelijk te maken voor de spelers, als je begrijpt wat ik bedoel, dus krijgen we weinig aanwas van bui tenaf'. Hans Braat wijt het aan de slechte dat de eerste extra troepen in juli 1991 in Barcelona zullen arriveren. Corcuera sprak de afgelopen dagen met de officials die tijdens de Olym pische Spelen verantwoordelijk zijn voor de veiligheid van de bezoe kers. De bijeenkomst volgde op de bomaanslag van vorige maand in het nabij Barcelona gelegen Saba- dell, waarbij zes politiefunctionaris sen de dood vonden. De kosten van het extra personeel liggen rond de 370 miljoen dollar, ruim 600 miljoen gulden. BARCELONA (Reuter) - Uit angst voor terroristische aanslagen heeft de Spaanse regering besloten de po litiemacht tijdens de Olympische Spelen in Barcelona met vijftig pro cent te vergroten. Minister Jose Luis Corcuera van Binnenlandse Zaken maakte dit gisteren in de Catalaanse stad be kend. Volgens Corcuera vormt met name de Baskische afscheidingsbe weging ETA een ernstige bedrei ging. In de strijd voor een onafhankelij ke Baskische staat zijn de Olympi sche Spelen en de wereldtentoon stelling in Sevilla, beide in 1992, door de ETA als voornaamste doel witten voor hun acties uitgekozen. Volgens Corcuera zullen tijdens de Olympische Spelen 15.000 agen ten vanuit heel Spanje naar Bar celona worden gezonden. Eerder liet de regering weten dat het aantal rond de 10.000 zou liggen. De minister verklaarde gisteren coach zei in de zomer reeds indica ties te hebben gekregen dat het met haar conditie niet helemaal goed zat. Meijer besloot begin vorig jaar te gaan samenwonen met haar vriend Bas Emmens. Enkele maanden daarvoor had het tweetal een bloe- menzaak gekocht in het centrum van Assen. "De droom van Bas", zegt Meijer. Ze heeft zich daarom gestoord aan de uitspraken van Last. "En dat heb ik hem ook ver teld". "Marieke Stam reed vorig seizoen slecht. Die was ook net gaan samen wonen. Nu rijd ik niet goed, en ja, dan worden er snel conclusies ge trokken. Onzin. In feite zijn de om standigheden voor mij alleen maar beter geworden. Vorig jaar werkte ik 's zomers veertig uur per week in een kledingzaak. Daarnaast moest ik nog trainen. Nu hebben we onze eigen zaak en kan ik mijn tijd hele maal zelf indelen. Als ik op het ijs sta, denk ik geen moment aan de winkel". Alles Toch komt Meijer tot de conclusie dat ze anders tegen de sport is gaan aankijken. "Vroeger was het schaat sen alles. Nu weet ik dat er meer is. Deze zaak, dat is onze toekomst. We zijn beiden nog jong, maar we kre gen nu de kans om een zaak te ko pen. Hoe vaak krijg je nog zo'n kans? Ik bemoei me niet eens zo veel met de winkel, maar mijn ge voel voor verantwoordelijkheid is er wel veel groter door geworden. Je moet wel even naar de bank voor je zo'n zaak kunt kopen. Ik ben vol wassen geworden. Dat merk ik aan de verhouding met mijn ouders. Vo rig jaar was ik nog hun kind. Nu zien ze me als gelijke". Haar liefde voor het schaatsen heeft er niet onder geleden, bena drukt ze. De voorbije weken dacht ze herhaaldelijk na over de mogelij ke oorzaak van de tegenvallende prestaties. Maar tot een goede con clusie kon ze niet komen. Tijdens het trainingskamp in Calgary, de eerste helft van december, bereik ten de frustraties een voorlopig hoogtepunt. "Elke morgen loop je naar de baan in de hoop dat het nu wèl zal gaan. Op een morgen ging het zo slecht, dat ik gelijk van het ijs ben gestapt. Ik kap ermee, dacht ik. Dan moet niemand iets tegen me zeg- Muis en Masseurs in estafetteploeg WK sfeer dat spelers naar elders verkas sen. De Leiderdorper is oprecht blij dat zijn taak er op zit. De voetballe rij ziet hem voorlopig niet meer te rug, althans, niet als seniorentrai ner. Hij is van plan zich komend sei zoen alleen bezig te houden met een B- of C-jeugdelftalletje. "Ik heb m'n buik ervan vol. Je kun wel stellen dat ik een teleurstellende ervaring achter de rug heb. Als speler ging ik in het veld altijd tot het uiterste. Zo'n instelling heb ik daar nooit aangetroffen. Andere trainers heb ben dat ook zo ervaren. Het lijkt wel of die gasten geen plezier hebben in hun sport". zwemmen PERTH (ANP) - Marianne Muis en Manon Masseurs hebben zich via een extra selectiewedstrijd ge plaatst voor de estafetteploeg op de 4 x 100 meter vrije slag vrouwen, die volgende week tijdens de wereldti telstrijd in Perth wordt gehouden. Bondscoach Ton van Klooster achtte in Perth een speciale race met zes kandidaten noodzakelijk^ om op dit voor Nederland kansrijke' nummer tot een zo sterk mogelijke samenstelling van de equipe te ko men. Marianne Muis werd eerste met 57,33 seconden, voor Manon Masseurs, die 57,46 liet afdrukken. Alleen de plaats van Karin Brien esse in de estafetteploeg stond tevo ren vast. Zij was dan ook voor deze selectierace vrijgesteld. Over de vierde plaats in de ploeg zal Van Klooster later een beslissing ne men. Het verschil tussen nummer drie, Diana van der Plaats en Mild red Muis was miniem (57,70 tegen 57,75). Slachtoffer van de herkansing werd de hypernerveuze Inge de Bruyn, die vijfde werd in 57,79. An derhalve maand geleden was de Ba- rendrechtse nog met 56,60 de ver rassing van de WK-kwalificatiewed- strijden. Ondanks de winst van Marianne Muis zal zij niet worden ingeschre ven voor het persoonlijke nummer. Dat startrecht blijft voorbehouden aan De Bruyn en Brienesse. De internationale zwembond (FINA) heeft gisteren besloten we reldrecords in 25-meter-baden met onmiddellijke ingang te erkennen. Tot nu werden alleen records in 50- meter-baden officieel aanvaard. Dat heeft de voorzitter van de FI NA, Mustapha Larfaoui, gisteren bekend gemaakt. Hij kondigde in Perth ook een aantal wijzigingen van het reglement aan. Vanaf 3 maart is slechts één valse start toegestaan; rugslagzwemmers mogen vijftien meter na de start en keerpunt onder water zwemmen, dat was tien meter; de rugslag zwemmers behoeven bij het keren de wand niet meer specifiek met de hand te raken, ieder lichaamsdeel is toegestaan. De politie van Perth houdt reke ning met terroristische acties tij dens de wereldkampioenschappen zwemsnen. Dat liet inspecteur Brennan gisteren weten. De politie heeft de veiligheidsmaatregelen in de Australische stad verscherpt. Ook met het oog op de Golfcrisis en de dreigende oorlog. De bewaking concentreert zich op het Superdome, waar met uit zondering van het waterpolo voor vrouwen, alle wedstrijden plaats vinden, de trainingsaccommoda ties, luchthavens en de hotels voor de deelnemers. gen. Ben ik lekker gaan fietsen. Jan Wiebe snapt dat trouwens perfect. Hij voelt heel goed aan wanneer-ie wel en wanneer-ie even niet tegen je moet praten. Die morgen heb ik be sloten er niet langer over te pieke ren. Iedereen krijgt een jaar dat het minder gaat. Nu heb ik dat. Klaar". De dagen rond de jaarwisseling benutte ze om nieuwe hoop te ver garen. Tijdens een paar daagjes uit waaien aan het Scheveningse strand, kwam Meijer zelfs tot de slotsom dat de crisis ook positieve kanten kent. Mocht ze komend weekeinde in Alkmaar plaatsing voor het Europees kampioenschap in Sarajevo mislopen, dan kan ze zich de rest van het seizoen lekker richten op het sprinten. En met het oog op de Olympische Spelen in Al- bertville volgend seizoen, is dat niet ongunstig, meent ze. "De 500, de 1000 en de 1500 meter, dat zijn toch mijn afstanden. Als ik op de Spelen iets wil bereiken, dan moet het op die afstanden gebeuren". Eigenlijk heeft de sprint altijd al haar voorkeur genoten. "Veel mooi er om naar te kijken toch? Ik ben allround gaan schaatsen, omdat dat in Nederland meer aanzien heeft. Maar zelfs vorig seizoen, toen ik Ne derlands kampioene werd, zat ik vaak te dubben: zal ik nou gaan sprinten of allrounden?" "Als ik voor een allround-toer nooi sta, denk ik altijd: Oh gunst, weer die lange afstanden. Ik be heers alle afstanden redelijk, dus dan word je al snel een allrounder genoemd. Maar sprinten gaat me echt makkelijk af, daar heb ik talent voor. Misschien dat ik daarom wel zo nuchter ben nu het minder goed gaat. Ik weet dat ik altijd nog kan sprinten". Schoonspringster Fu wint op WK PERTH (ANP) - Het eerste goud van de wereldkampioenschappen zwemmen en aanverwante discipli nes is vandaag door toedoen van schoonspringster Mingxia Fu naar China gegaan. Ze bleef bij het toren- springen Elena Mirosjina (Sov) en Wendy Williams (VSt) met een to taal van 426,51 punten royaal de baas. Gezien de sterkte van de Chinese schoonspfingdelegatie kon de he gemonie over de andere grootmach ten worden verwacht. Minder voor spelbaar was de overwinning van fSj. De nog geen anderhalve meter hoge, twaalfjarige „studente" stelde zich bij de eerste schifting gisteren nog bescheiden op achter haar veel bekendere landgenote Yanmei Xu, de Olympische kampioene van Se oul. In de finale dook Fu, die ergens onderweg vanaf tien meter haar elastieken lichaampje kan verande ren in een van staaldraad, bij laatste vier van de acht sprongen bedui dend zelfbewuster dan Xu. Die beslissende serie - want met de hogere moeilijkheidsgraden - hield Xu zelfs van het ereplatform. Mirosjina, ook pas zestien, schoot met een haast perfecte slotsprong van de vijfde plaats naar het zilver. Williams hield het haar op grond van voorronde al toegedachte brons vast door Xu 1,09 punt - bij schoon- springen slechts een niet pathologi sche kromme teen - voor te blij ven. 18.00-19.00 EURO: vanuit Frans-Guyana. 19.00-19.15 Sportnet: Programma-info en Parijs-Dakar, vierde dag. 19.00-19.30 EURO: World sports special. 19.00-20.00 Did 3: Sportnieuws. 19 15-19.30 TV5 Sport. 19.15-21.15 Sportnet: NBA basketbal. 19.30-20.00 EURO: Eurosporlnieuws. 20.00-21.00 EURO. Vechtsport festival vanuit Bercy. 20.25-20.55 Ned 3: Studio sport. 21.00-21.30 BBC 2: Cricket Engeland- Australiè. 21.00-22.00 EURO: WK zwemmen vanuit Perth, hoogtepunten. 21.15-22.15 Sportnet: Go, auto- en motor sportmagazine. 22.00-23.00 EURO: World Cup schans springen vanuit Innsbruck. 22.15-22.30 Ned 3: Studio sportjournaal. 22.15-23.45 Sportnet: Profboksen vanuit 23.00-23.15 EURO: Rally Parijs-Dakar. 23.15-00,15 EURO: Arnold Palmer story, golfdocumentaire. 23.25-23.50 Did 1Sporlschau. 23.45-00.00 Sportnet: Rally Parijs-Dakar, vijfde dag. 00.00-02.00 Sportnet: NHU91 ijshockey. ZATERDAG 00.15-00.45 EURO: Eurosportnieuws. 00.15-01.20 BBC 2 WK darts voor profs. 00.45-01.00 EURO. Rally Parijs-Dakar 01.00-03.00 EURO: American football, Detroit Lions-Dallas. 02.00-03.00 Sportnet: Kunstschaatsen. 03.00-04.00 EURO: Big wheels. 03.00-05.00 Sportnet: American football, PGA-ti 07.00-08.00 Sportnet: Rugby, terugblik. 08.00-08.15 Sportnet Sport uit Spanje. 08.15-09.00 Sportnet: Bowlen, in Finland. 09.00-11.00 Sportnet: Snooker: Grote Prijs van Norwich Union. 10 00-10.30 EURO: Motor Sport. 10.30-19.00 EURO: Tennis in Australië, WK schoonspringen in Perth, World Cup Skiën voor mannen en vrouwen, Europa cup ijshockey, Cross Country in Ierland, World Cup Funboard vanuit Hawaii en de hoogtepunten van het World Cup Skiën 11.00-13.00 Sportnet College Football.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15