'Overheid is verkeerd bezig' Aandacht voor milieu komt groeiend Schiphol ongelegen 'Olieverversen niet nodig' 'Hogere ziektepremie in Randstad om wachtlijsten weg te werken' (Dut) ilirntoté Kamer van Koophandel ziet belangen bedrijfsleven genegeerd VRIJDAG 4 JANUARI 1991 STAD REGIO PAGINA 13 DEN HAAG/LEIDEN - Zieken fonds- en particulier verzekerden in de Randstad moeten wellicht jaar lijks een paar tientjes extra betalen voor medische behandelingen. De Nationale Ziekenhuisraad (NZR) wil met een premieverhoging per regio de wachtlijsten in de gezond heidszorg aanpakken. De NZR ziet premieverhoging als uiterste redmiddel. Dat kan beteke- Van Waveren vindt dat de Kamer van Koophandel vorig jaar haar nek heeft uitgestoken met haar plan om sommige delen van het Groene Hart te bestemmen voor het bedrijfsle ven. "Dat heeft ons heel veel posi tieve en een paar negatieve reacties opgeleverd. De overheden die het Groene-Hartbeleid bepalen, het rijk en de provincie, hebben echter niets van zich laten horen. Laat staan dat ze een inhoudelijke dis cussie met ons zijn aangegaan. In de wandelgangen verspreiden be stuurders het beeld dat de Kamer het Groene Hart uitsluitend wil as falteren en industrialiseren. Niets is uiteraard minder waar", aldus Van Waveren vanmiddag. Hij is ook teleurgesteld in de ge meente Leiden, die samen met de provincie wil onderzoeken of er op het tracé van rijksweg 11-West wo ningen kunnen worden gebouwd. "Nota bene de weg waar het gehele bedrijfsleven al jarenlang om zit te LEIDEN/UTRECHT - Hygiënis ten vervullen op het ogenblik 160 fulltime functies in de ziekenhui zen. Als het recente advies van de Gezondheidsraad wordt gevolgd, één hygiënist per 250 bedden, moe ten er nog 80 bijkomen. Verder zijn er nog eens 125 nodig voor het op zetten en coördineren van een infec- tiepreventiebeleid in verpleeghui zen en andere instellingen. De Vereniging voor Hygiëne en Infectiepreventie in de Gezond heidszorg zegt dit in een reactie op het in december verschenen advies van de Gezondheidsraad. Het aan tal patiënten dat in Nederland een ziekenhuisinfectie oploopt wordt geschat op één op de twintig. Dat komt neer op 60.000 a 70.000 per SCHIPHOL (ANP) - Het is de slo gan van het departement van milieuminister Alders: "Een beter milieu begint bij jezelf'. Hoe daar mee een begin te maken? Bij voor beeld, zo hield de bewindsman de bevolking ooit voor, door niet meer automatisch een tweede of derde vliegvakantie te boeken. Want al is een ticket betaalbaar, de prijs voor het milieu kan te hoog blijken. Het departement van dezelfde Al ders heeft de afgelopen tijd het voorzitterschap bekleed van de spe ciale Stuurgroep Plan van Aanpak Schiphol. Een meesterzet, zo lijkt het, van de voorstanders van forse uitbreiding van de nationale lucht haven. Immers, als zelfs de 'milieu voorzitter' kan instemmen rrlfet ver dubbeling van het luchtverkeer, wie is dan nog tegen? Lange tijd - want lang, zeer lang is er gesproken over de uitbreiding van Schiphol - leek er letterlijk en fi guurlijk geen vuiltje aan de lucht. Na Rotterdam als wereldhaven zou ook Schiphol tonen waarin een klein land groot kan zijn. Het belang van groei van dé luchthaven voor .economie en werkgelegenheid hoefde nauwelijks nader betoog. Maar juist toen het goed ging met de economie schoot het milieu om- nen dat patiënten die in een gebied woneh waar lange wachtlijsten be staan voor ziekenhuizen of ver pleeghuizen in de toekomst meer moeten gaan betalen. Vooral in de Randstad zijn lange wachtlijsten in de gezondheidszorg. Volgens de NZR worden de lange wachtlijsten vooral veroorzaakt doordat de budgetten van instellin gen in de gezondheidszorg centraal springen en de laatste kans om een gehoorlijke oost-west verbinding te maken". Bovendien is hij bedroefd door het gemak waarmee sommige bestuurders praten over het vertrek van de bloembollenteelt uit de Bol lenstreek. "Het bedrijfsleven is geen melkkoe maar een trekpaard. Het zal door de toenemende inter nationale concurrentie al moeite ge noeg hebben om de kar te blijven trekken". Van Waveren deed vanmiddag overigens niet bijzonder zijn best om de verstandhouding te verbete ren. Hij verweet de overheid onder meer een gebrek aan bestuurlijke daadkracht en een hang naar plano logische dogma's. Hierdoor, en om dat het economische zwaartepunt in Europa langzaam naar het zuiden verschuift, dreigt de Randstad en met name het gebied van Rijnland zijn goede economische positie kwijt te raken, aldus de Kamer voorzitter. jaar. De kosten voor extra verblijf en behandeling tengevolge van zie kenhuisinfecties worden geraamd op minstens 300 miljoen gulden. Open dag bij horeca LEIDEN Een aantal horecabe drijven houdt op 12 januari 'open huis' voor jongeren, die een loop baan in deze bedrijfstak overwegen. En 12 januari valt op een zaterdag en niet op een zondag, zoals wij gis teren abusievelijk schreven. Aan de open dag doen in deze re gio mee de IJssalon Heemskerk in Rijnsburg, Holiday Inn in Leiden, het AC Restaurant in Leiderdorp en Auberge De Kievit in Wassenaar. hoog op de politieke agenda. Dat vliegtuigen lawaaiig zijn en soms de ruiten doen rinkelen, was al bijna weer vergeten. Maar toen ook ter men als ozonlaag en broeikaseffect met het vliegverkeer in verband bleken te staan, klonken plots ook op Schiphol de 'zorgen voor mor gen'. Struikelblok De milieu-hausse kwam de voor standers van uitbreiding van de luchthaven ongelegen. Met name het ministerie van economische za ken, zo weten betrokkenen, heeft al les op alles gezet om het milieu niet de dwarsligger te laten zijn van de voorgenomen plannen. Het 'milieu als randvoorwaarde', een van Al ders' stokpaardjes, bleek niettemin een steeds groter struikelblok. Uiteindelijk, zo is bij de voorbe reiding van het Plan van Aanpak ge bleken, heeft de economie het toch gewonnen van het milieu. Volgens critici van de luchthaven is de aan dacht voor een bedreigde leefomge ving voornamelijk mosterd na de maaltijd gebleken. Het parade paardje Schiphol heeft het veulen milieu in de hoek weten te drukken."De Milieu Effect Rap portage (MER) die na het Plan van door de regering worden vastge steld. Wanneer het geld van de vaak te krappe budgetten op is, kunnen er geen patiënten meer worden be handeld en ontstaan wachtlijsten. De NZR denkt dat het beter is de budgetten per regio te bepalen. Woordvoerder P. van der Meer van de Ziekenhuisraad: "We willen dat de ziekenhuizen meer mogelijkhe den krijgen om ter plekke tot bud- Aanpak moet komen, is een schijn beweging achteraf', zegt J. Fransen van de Stichting Natuur en Milieu. Fransen heeft de afgelopen jaren voortdurend gewezen op de milieu dreiging die van een fors uitgebreid Schiphol kan uitgaan. Hij heeft niet de indruk dat zijn stem ook werke lijk gehoord is. Zo heeft Natuur en Milieu de aan leg van een zogeheten rail-luchtha ven bepleit. Het is een plan dat ook bij de overheid voorstanders kent. Tegelijkertijd echter wijzen de hui dige bouwactiviteiten bij Schiphol erop dat niet gekozen is voor het trein-alternatief voor vluchten bin nen Europa. "Het zijn zaken die wil lens en weten worden genegeerd," aldus Fransen. B. Wiedemeijer van het Platform Leefmilieu Regio Schiphol, een koepel van een twintigtal bewo nersorganisaties. noemt zich een liefhebber van vliegtuigen. Óok'be nadrukt hij dat het de bewoners er nooit om te doen is geweest de luchthaven te sluiten, of zelfs maar enige groei ervan tegen te houden. Het gaat hun wel om zuivere en zorgvuldige afwegingen. Niet openbaar Daarvan, meent Wiedemeijer, is in getaanpassing te komen. Als het echt niet anders kan, moeten in ge bieden met lange wachtlijsten zoals de Randstad, de budgetten ver ruimd worden door de nominale premie (het vaste bedrag dat iedere verzekerde moet betalen) te verho gen. Daarbij denken wij aan enkele tientjes per persoon per jaar". Het kan dus gaan uitmaken waar je woont, aldus de NZR-woordvoer- de praktijk weinig terecht geko men. Zo stoort het hem dat milieu onderzoeken óf nooit openbaar zijn gemaakt, öf zodanig zijn bijgesteld dat de uitkomst ervan de opdracht gevers welgevallig was. De bewo ners in de omgeving van de luchtha ven zijn in het geheel niet betrok ken geweest bij de besluitvorming. "De inspraak wordt geregeld bij de nadere uitwerking, houden ze ons voor. Maar dat is een wassen neus," zegt Wiedemeijer. "De echte besluiten zijn dan al genomen, op basis van informatie die niet is vrij gegeven". Vergeleken met de Brede Maatschappelijke Discussie over kernenergie verdient de uitbreiding van Schiphol volgens hem geen schoonheidsprijs voor democratie. Wiedemeijer ergert zich ook aan het 'slimme taalgebruik' waarmee milieu-onvriendelijke plannen wor den gepresenteerd. "De vijfde baan zou een milieu-baan zijn. De toe komst zal echter leren dat die baan tot een zesde baan leidt. En je zult zien, die baan wordt dan als een su per-milieubaan verkocht". Talrijke milieuproblemen zijn aan de uitbreiding van Schiphol ge koppeld. Geluidshinder, onder der. De Ziekenhuisraad zal het plan samen met de ziektekostenverzeke raars verder uitwerken. Directeur Kool van ziekenfonds Zorg Zekerheid zegt 'hogelijk verbaasd' te zijn over het voorstel van de NZR. "Met dit plan valt de solidariteitsgedachte van de sociale zekerheid in het water. Ik zou het niet geloven dat je in de Randstad meer en in het oosten van het land meer leidend tot slaapverstoring bij nachtvluchten, en luchtverontreini ging, wat ook de volksgezondheid in gevaar kan brengen, zijn daarvan de bekendste. Verdubbeling van het luchtverkeer leidt tot een deels nog onbekende verhoging van de milieubelasting. Bij de voorbereiding van het Plan vén Aanpak zijn talrijke punten ge noemd die een koppeling van de groei van Schiphol aan een beter milieu mogelijk zouden maken. Zo wordt er hard gewerkt aan schonere en stillere vliegtuigen. Ook een nieuw landingssysteem zou de overlast voor bewoners behoorlijk doen teruglopen. j Rinkelende ruiten Fransen en Wiedemeijer staan hier uiterst sceptisch tegenover. Zo meent de medewerker van Natuur en Milieu dat het nog tientallen ja ren zal duren voordat een nieuw landingssysteem algemeen ingang heeft gevonden. En Wiedemeijer weet uit eigen ervaring - hij woont in Spaarndam - dat het effect van stillere vliegtuigen bij toenemend luchtverkeer teniet gedaan wordt. Volgens Fransen is een onheuse minder moet betalen voor hetzelfde pakket. Zoiets is absoluut uitgeslo ten". Met Kool-valt wel te praten over een algemene premieverhoging. "Als de wachtlijsten daardoor ver dwijnen dan is zoiets noodzakelijk. Iedereen wil toch op tijd zijn medi sche behandeling krijgen". DEN HAAG Gemeenten moeten nauwer samenwerken om bovenlo kale problemen te lijf te gaan. Er moet echter wel worden voorko men dat er een nieuwe bestuurslaag ontstaat. Nóg een bestuurslaag - er gens tussen provincie en gemeen ten in - verzwakt de bestuurskracht. Ook samenwerkingsverbanden ge baseerd op één thema, zoals een milieuregio, gezondheidsregio, po litieregio en vervoersregio moeten worden afgeraden. Dat zou het rijk teveel macht geven omdat met die thema-besturen de gemeentelijke en provinciale democratie volledig wordt uitgehold. Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. S. Patijn, was gisteren in zijn nieuwjaarstoe spraak alles behalve optimistisch. In binnen- en buitenland staan ons zware tijden te wachten, zei hij. Mocht de Golfcrisis uitmonden in een oorlog, dan is Nederland daar nauw bij betrokken. "Niet alleen door onze aanwezigheid in de Golf, maar ook door onze afhankelijk heid van de wereldeconomie die door een oorlog tijdelijk geheel ver andert. De regering zal dan zeer diep ingrijpende maatregelen moe ten nemen", aldus Patijn. Al breekt er geen oorlog uit, dan nog moet Nederland rekening hou den met verstrekkende maatrege len. De Tussenbalans van 's Rijks begroting is geen bijstelling van de scheefgroei in de lopende begro ting, maar een fundamentele herbe zinning op grote delen van de totale overheidstaakstelling. Die herbe zinning heeft zeker gevolgen voor de stroom geld die van het rijk naar provincie en gemeenten loopt. In onder meer de Haagse agglo meratie en de Rijnmondgemeenten wordt op dit moment druk overleg gevoerd over manieren waarop ge meenten nauwer kunnen samen werken bij de aanpak van bovenlo kale problemen. Patijn juicht dit toe, maar steekt tegelijkertijd de waarschuwende vinger op. Reorganisatie van het openbaar bestuur mag er zijns inziens niet toe leiden dat de verschillende be stuurslagen elkaar proberen vlie gen af te vangen en conflicten gaan uitvechten bij de Raad van State. "Er moeten regiobesturen worden gevormd die kunnen beslissen bij meerderheid van stemmen". Hafakker in hoger beroep tegen Bavo LEIDEN De Stichting De Hafak ker uit Noordwijkerhout gaat in ho ger beroep tegen de uitspraak van de Haagse rechtbank. Deze wees in kort geding de eis van De Hafakker af, dat de Stichting Bavo Centrum voor Psychiatrie uit Noordwijk een stuk grond van twee hectare tegen boekwaarde moet afstaan. De rechter bepaalde dat Bavo zelf mag uitmaken wat er met de grond gebeurt. Bavo wil het terrein als bouwgrond verkopen, zodat de op brengst veel hoger zal uitpakken. Het geld is nodig voor de Financie ring van een project in Capelle aan den IJssel. vergelijking gemaakt tussen Schip hol als mainport met veel werkgele genheid en Schiphol als regionale luchthaven met weinig banen. De luchthaven is een belangrijk onder deel van de Nederlandse economie, geeft hij toe. Maar wat blijft daar naast over, vraagt hij zich af. van het milieu als 'pijler onder het rege ringsbeleid'? Bij het ministerie van milieube heer, zo wordt intern toegegeven, is de strijd rond het Plan van Aanpak "met enige nervositeit" gevoerd. De dubbele positie van het departe ment, als voorzitter van de Stuur groep maar ook eerst-verantwoor- delijke voor de uitvoering van een voortvarend milieubeleid, zat niet alle medewerkers van minister Al ders even lekker. Toch zal Schiphol groeien, alle wensen van milieu- en bewonersor ganisaties ten spijt. "Alders heeft al te veel weggegeven", meent Fran sen. "Ook hij staat voor voldongen feiten". En bij Wiedemeijer zullen de ruiten blijven rinkelen. "Ik vind vliegen best aardig.'hoor", zegt hij, "maar niet zoals Schiphol tussen al le milieu-eisen door mag fietsen. Een unieke luchthaven". ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Groep 1 - Baars, Van der Meer, Tan, Zwijnen- burg, Meijer, Van Leeuwen. Verhage, Groene- veld, de Ruiter, Janssen. Maris en Van Schie za 8 uur tot zo 8 uur: J.A. Verhage/C.M. Maris, tel: 218661, Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: M. Zwijnenburg, tel 412166, Rosmolen 2. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytel- baum, Van Luyk. Klaassen, Rus, Kruis, Berg meier, de Lange za 8 uur tot zo 8 uur: H.J. Klaassen, tel 213546, Prinsenstraat 5. zo 8 uur tot 24 uur: G.A.E. Nering Bögel, tel: 124403. Groep 3 - Boels, Smit, Lely, W. de Bruine, J. de Bruijne, Huibers, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh; 125820, Burggravenlaan 102. zo 8 uur tot 24 uur: E.K. Fogelberg/M.E.T.C. v.d. Muysenbergh, tel: 132877, De Sitterlaan 18. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Be- nit, Nieuwenhuis, Horn, J.G. Zaaijer en R,E. Zaaijer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: J.S. de Kanter, tel 311414, I.B. Bakkerplein 3. zo 8 uur tot 24 uur: D.R. van Wingerden, tel 310047, Boshuizerkade 31. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooijman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en za 8 uur tot zo 8 uur: A. Hammerstein, tel 767646, Röbijnstraat 2b. zo 8 uur tot 24 uur: H. de Jong, tel: 123752, Noordeindeplein 4a. Waarnemingsregeling Homeopatische artsen: C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41, tel: 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za. M. Landsmeer, tel: 413913, spreekuur- Flo rijn 10. tel: 891000; zo: F. Kemme, tel' 893139, spreekuur: Grotiuslaan 12; spreekuur (uitslui tend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: G A. van der Steenhoven, Boerhaaveplein 19, tel: 177461. Voorschoten za: J Baars, R. Wagnerlaan 63. tel: 2520; zo: E. Schotanus, Leidseweg 305, tel: 2356. Warmond Praktijk Boerhaave, Prof. Aalberselaan 2, Voorhout, tel: 02522-11393. Wassenaar za: J.N. Vonk, tel: 79676, Wittenburgerweg 106; zo: M.F. v.d. Feen, tel: 18309, Hofcamp- Zoeterwoude APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio- Leiden, wordt waarge nomen van vr. 4/1 tot vr. 11/1 door: Apotheek Reyst, Steenstraat 35, Leiden, tel: 071-120136; Apotheek Loevestein, Loevestein 6. Leider dorp, tel: 071-890000; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voor schoten, tel: 071-612525; Wassenaarse Apotheek, Stadhoudersplein 35. Wassenaar, tel: 01751-12402. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: W.J. Tjaarda, Zoeterwoudsesingel 27, Leiden, tel: 071-123739, spreekuur om 13.00 uur. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Voorschoten/Wassenaar E.J. van der Pias-Moes, Rijksstraatweg 632, Wassenaar, tel: 01751-77905. WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden, Oude Rijn 59, tel: 120144; na 17.00 uur en in het weekend uitslui tend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222. Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Hol land', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen bui ten de spreekuurtijden, tel: 01720-74951. ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp: voor dringende hulp buiten kantooruren, tel' 06-8212141 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Een hier zeldzaam voorkomend schouwspel wacht onzen stadge- nooten a.s. Maandag. Alsdan toch zal er eene harddraverij met paard en ar gehouden wor den op het ijs van het Galgewa ter voor het caféRhijnzichtTe twaalf uren zal de wedstrijd, welke vare het bordes van ge noemd café zeer goed te volgen zal zijn, aanvangen. Eén prijs en twee premiën zijn er voor uit geloofd. Eene advertentie in dit blad vermeldt nadere bijzonder heden. Er valt niet aan te twijfe len of deze harddraverij zal maandag „the great attraction" zijn. - Door eene vleeschhouwer te Amsterdam werd Dinsdag- avond tegen elf uren aan het bu reel aan de Oude Brug een em mer uitmuntende bouillon ge schonken, teneinde de mannen, die in deze koude de nachtronde doen, te verkwikken bij het op post trekken en het terugkeeren. De mededeeling werd er bijge voegd, dat Woensdag-morgen nog ongeveer driemaal die hoe veelheid gereed zou zijn. - Eene flinke daad! - De firma Nering Bogel Co., te Deventer heeft aan den werkman H.W. Everhard, die 50 jaren aan hare ijzerfabriek werkte, behalve een gouden horloge, ook eene som gelds ter hand gsteld, om hem in staat te stellen zijne verdere le vensjaren rustig te kunnen door brengen. Vijfentwintig jaar geleden: - Eén pennyEen Londense bakkersknecht, de 62-jarige Frank Wall, heeft met een penny (ongeveer 4 cent) een bedrag van 2.750.000 gulden gewonnen. Wall was de enige die alle uitsla gen goed voorspelde. Zijn reac tie op het nieuws was: „Nou, ik heb het verdiend na mijn hele le ven hard gewerkt te hebben. Ik heb geprobeerd dit fortuin te grijpen en nou heb ik het - nou ik grootvader ben." Wall hoeft er geen cent belasting over te beta len. LEIDEN - De houding van de overheid tegenover het be drijfsleven dreigt opnieuw te verslechteren. Aldus R. van Waveren, voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Rijnland, vanmiddag tijdens zijn nieuwjaarsrede. Hij ba seert zijn conclusie op onder meer de manier waarop rijk en provincie zijn plannen voor het Groene Hart hebben behan deld en de zorgeloze wijze waarmee sommige bestuurders omspringen met de rijksweg 11-West en de bloembollen teelt. "Net als mijn voorganger in de jaren '70 waarschuw ik met klem tegen zo'n houding", aldus de Kamer-voorzitter. Leidse uitvinder vanavond op VARA-radio LEIDEN De Leidse uitvinder Henk de Groot probeert de we reld er al twintig jaar lang van te overtuigen dat het niet nodig is om de olie van een auto te ver versen. Maar tot nu toe bleef hij een roepende in de woestijn. De Groot is vanavond om vier minuten over zeven te gast bij VARA-radio om in 'actuele do cumentaire' (Radio 1) over zijn opmerkelijke zienswijze te praten. Geen loze kreten overi gens, want auto's van de Wegen wacht reden 150.000 kilometer zonder één druppel nieuwe olie. Eén wagen van die Wegenwacht legde zelfs 300.000 kilometer af. De olie werd niet ververst. En toch geen erkenning. Frits Bom, destijds Consumenten man van de VARA, dook er al eens in en ook de Evangelische Omroep besteedde in Tijdsein aandacht aan de vinding van Henk de Groot. De grote door braak bleef uit. Nu zwengelt de VARA de oliekwestie opnieuw Even wat feiten. Elk jaar wor den in Nederland ongeveer 2,5 miljoen oliefilters vervangen en 110 miljoen liter afgewerkte olie 'geproduceerd' waarvan nog altijd een deel in afval putjes verdwijnt. Zo'n twintig jaar geleden werd het milieu niet zo nauw genomen. Nu ligt dat wat gevoeliger. Vandaar die hernieuwde belangstelling voor de theorie van de Leidse uitvin der. Waar komt de vinding van De Groot op neer? Heel simpel op een peilstok met twee contro leplaatjes die gevoelig zijn voor corrosie. Eén plaatje bevindt zich onder het niveau van de olie, het andere zit er boven. In dien door vuil in de olie zuren ontstaan en die olie moet wor den vervangen, verkleurt het onderste plaatje ten opzichte van het bovenste. Het advies dat erbij hoort is, dat de luchtfilter moet worden gecontroleerd en even met wegrijden moet wor den gewacht. Voor nauwelijks een tientje kunnen de ningen in de auto worden i gebracht. Getest Als directeur i De Groot e en werkte i Castrol zette laboratorium op e aan een weten schappelijk onderzoek over olie dat de Technische Universiteit in Delft uitvoerde. Hij is er nog altijd over verbaisd dat de ANWB niet wil toegeven dat zijn theorie klopt. De wagentjes van de Wegenwacht hebben no ta bene als proef gediend. Henk de Groot suggereert dat er meer achter zit. Financiële belangen, denkt hij, spelen een rol. Als de methode De Groot op grote schaal zou worden toege past, leidt dat tot derde omzet van de oliemaat schappijen. Een verwijtende vinger richt hij ook in de rich ting van de garagebedrijven. Sommige laten de automobilist al na 8000 kilometer voor een 'doorsmeerbeurt' terugkomen, terwijl de autofabrikant advi seert om de olie pas na 15.000 ki lometer te verwisselen. De Leidse uitvinder heeft met die praktijken grote moeite, zegt hij. De strijd staken? De Groot denkt er niet aan. Ondanks het feit dat een ANWB en het minis terie van VROM hem niet steu nen, gaat hij toch door. De Lei- denaar is overtuigd van zijn ge lijk. "Inmiddels rijden er vele honderden Nederlanders met zo'n peilstok rond. Ook zij leve ren het bewijs dat olieverver sen niet nodig is". Henk de Groot gaat ver in zijn bewering. "Olie", zegt hij, "wordt alleen maar beter en ze ker niet slechter na gebruik. Vergelijk het maar met een fles wijn: hoe langer je die laat lig gen, hoe beter de kwaliteit er van wordt. Ja, ik weet het, de Shell denkt daar heel anders over. Zij zegt dat gebruikte olie na verloop van tijd tot een on toelaatbare vervuiling leidt en schade aan de auto's geeft. Ik bestrijd dat. De grootste econo mische krachten in de wereld, de oliemaatschappijen en de autofabrikanten, houden het te gen". Patijn ziet niets in èn milieuregio èn politieregio èn vervoersregio Bedrijfsleven deed het niet zo goed in '90 LEIDEN - Het bedrijfsleven in deze regio heeft vorig jaar min der gepresteerd dan in 1989. Weliswaar namen de omzet en de export nog toe. maar de groei was lager dan het jaar daarvoor. Net als in 1989 verbeterden de rendementen in Rijnland niet. In dit gebied zijn trouwens meer verliesgevende bedrijven dan waar ook in Nederland. En dat terwijl deze regio er jarenlang juist gunstig uitsprong. Dit blijkt uit de eerste uitkom sten van de regionale bedrijfs- enquête die de Kamer van Koophandel jaarlijks houdt. Voorzitter R. van Waveren maakte de conclusies vanmid dag bekend tijdens zijn nieuw jaarsrede. Volgens Van Waveren is het algehele beeld van de economi sche ontwikkeling in deze regio niet al te optimistisch. Daarmee wijkt het Rijnlandse bedrijfsle ven overigens niet veel af van dat in de rest van Nederland, waar ondernemers vorig jaar ook geen gat in de lucht hebben gesprongen. Op een paar pun ten na: de investeringen zijn hier lager uitgevallen en de werkgelegenheid is teruggelo pen, terwijl die elders in Neder land licht is gestegen. De dienstensector is de enige die vorig jaar ontkwam aan de algehele malaise. Volgens Vah Waveren was deze bedrijfstak in 1990 de absolute uitschieter. Veel meer ziekenhuishygiënisten nodig

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13