Ondernemers Leiderdorp kiezen voor verbreding A4 'Iedere anderhalve minuut eensnelbus naar Den Haag' Britse telefooncel in tuin Leiderdorp 1m Foutparkeerders mogelijk vrijuit in Noordwijk 'Weinig bomen weg voor busbaan Rijksstraatweg' College Zoeterwoude waarschuwt tegen asbest VRIJDAG 4 JANUARI 1991 REGIO LEIDEN "We willen ook een dubbeldekker" LEIDERDORP - Een originele Britse telefooncel siert sinds enige weken een tuin aan de Acacialaan in Lei derdorp. "We hebben de cel voor duizend gulden ge kocht van een Rotterdamse particulier, die een aantal telefooncellen uit Engeland had meegenomen", ver telt eigenaar T. Stolker. Zij hoopt de telefooncel binnen kort ook werkelijk in gebruik te nemen. "We zijn nog op zoek naar zo n oude kwartjestelefoon, maar die is heel moeilijk te vinden. Als die geïnstalleerd is, kunnen we in onze eigen tuincel bellen. Natuur lijk vind ik het ook lekker om bin nen in een luie stoel te telefone- cel ga je echt Het is niet de bedoeling dat el ke voorbijganger in de rode cel gaat telefoneren. "Dan zou ieder een naar het buitenland gaan bel len op onze kosten, dat kan na tuurlijk niet. Maar als we zo'n kwartjesapparaat vinden... wie weet? Gelukkig kunnen we de te lefoon van uit het huis aan- en uit zetten", aldus Stolker. De telefooncel is inmiddels al een plaatselijke bezienswaardig heid. "Agenten die de weg naar het politiebureau aan de Hoog- madeseweg willen uitleggen, zeg gen: bij de rode telefooncel rechtsaf', lacht stolker. Wat haar betreft is de verzameling raritei ten in de tuin echter nog niet com pleet. "Als het lukt om een Engel se dubbeldekker op de kop te tik ken, komt die hier ook te staan". Als het aan eigenaar T. Stol ker ligt, komt er naast de origi nele Engelse te lefooncel in haar tuin ook nog een dubbel dekker te staan. 'Ëk>%P üfcsjf ui-C".., Markt moet in oude dorp blijven' LEIDERDORP - De Leider- N. Thissen van SKL noemde de dorpse Ondernemersvereni- donatie een maatschappelijke er- Pinp (T.OV) is vnnr vorhrp kenning van de kinderopvang door ging (LUV)IS voor ver ore- het bedrijfsleven. Zij adviseerde de ding van rijksweg A4. Het aanwezige ondernemers is duidelijk dat de A4 ter tot een joint-venture te komen met hoogte van Leiderdorp een de gemeente en de SKL: "U kunt Stagnerende factor vormt, dan tegen een redelijke prijs kind- waardoor de bereikbaarheid n'verze' van Leiderdorp wordt aan- De voorzitter van de LOV-mid- getast", aldus LOV-VOOrzit- denstandscommissie. G.J. Minnee, ter J.F, Langelaar gisteren rnaakte duidelijk dat de onderne- tijdens zijn nieuwjaarstoe- spraak. Langelaar noemde een betere be reikbaarheid van Meubelboulevard en het aangrenzende Elisabethhof van groot belang. Hij wilde snel op heldering ovet de voorgenomen verbreding en de aanleg van de ho ge snelheidstrein (TGV). Volgens Langelaar 'moeten de plannen niet ten koste van alles worden uitge voerd': "Het groene hart moet zo veel mogelijk gespaard worden. Je moet hier aangenaam kunnen blij- mers tegen iedere verplaatsing van de weekmarkt zijn. "Een verplaat sing zou de identiteit van het oude dorp verder aantasten", aldus Min nee. "Bovendien vinden wij alleen al uit historisch oogpunt dat de markt in de Hoofdstraat moet blij ven". Hij deed een dringend beroep op de gemeente 'het oude dorp niet verder verloren te laten gaan' en met ideeen te komen waardoor 'nieuw Leiderdorp ook oud Leider dorp eens aandoet' Politie Wassenaar blijft bekeuren mende zomer geen parkeerbonnen meente met een krap bonnenquo- uit te schrijven als de gemeen- turn, verwacht de politie weinig v te niet tijdig parkeerovertredingen fiscalisering van de parkeerovertre- fiscaliseert. Dat is een regeling dingen. Anders dan in Noordwijk waarbij fout-parkeerders hun be- worden hier de meeste bonnen uit- keuring aan de gemeente betalen geschreve De LOV reikte gisteren voor de zevende maal de Frank Hogema-do- natie uit, vernoemd naar de oprich ter van de vereniging. Het bedrag van duizend gulden werd toege kend aan de Stichting Kinderop vang Leiderdorp (SKL) voor de bui- tenschoolse opvang. Langelaar gelijkheid r>nnn gen in de tweede helft van 1991 ach- te snelheidsovertre- soort belastingaanslag. Door te stoppen met het uitschrij- _»n van parkeerbonnen wil de Noordwijkse politie voorkomen dat Gemeenten krijgen dit jaar de r noemde de inzet beerlijk het arbeidsproci SKL 'onont- die ook aan willen deelne- NZH enthousiast over komst busbaan op Wassenaarse Rijksstraatweg terwege moeten blijven, omdat het keerbonnen. Nu betalen fout-par- 'bonnenquotum' dan is verbruikt keerders hun bekeuring aan hei openbaar ministerie. Dat wordt op- gescheept met alle werkzaamheden rond het innen van verkeersbon- nen. Het openbaar ministerie heeft daarom alle gemeenten een bepaal de hoeveelheid bonnen toebedeeld om niet te verdrinken in het werk. Noordwijk heeft, evenals Wasse naar en enkele andere gemeenten, het quotum van 1990 overschreden. Het ministerie heeft de Van onze redacteur Paul van der Kooij WASSENAAR - Zodra de Wassenaarse Rijksstraatweg een busbaan krijgt, gaat de NZH extra bussen inzetten en laat ze die vaker en sneller rijden tijdens de spitsuren. Op het Was senaarse knooppunt Den Deyl, waar nu alleen bus 88 stopt, moet de reiziger dan tijdens de spitsuren iedere 1,5 minuut kunnen opstappen in de drukste richting ('s ochtends rich ting Den Haag en 's avonds richting Leiden). Een parkeer plaats met 150 plaatsen moet de halte bereikbaar maken. Of de plannen werkelijkheid wor- 'Alarmverkeer' zou er wèl over mo- den blijkt later dit jaar. Het ministe- gen rijden, rie van verkeer en waterstaat heeft 12,7 miljoen gulden beschikbaar voor een betere doorstroming van bussen op de Rijksstraatweg, maar er lijken twee varianten te zijn. Öf er komt tussen Wassenaar en Den Haag een onafgebroken busbaan öf er komen stukjes busbaan bij ver keerslichten die bussen voorrang geven en het autoverkeer doseren. Een ingenieursbureau studeert op beide mogelijkheden en wordt daarbij begeleid door Rijksverkeer sinspectie, ministerie van verkeer en waterstaat. Rijkswaterstaat, Wassenaar, Den Haag, provincie en vervoermaatschappij NZH. De NZH heeft een voorkeur voor een busbaan tussen Den Deyl en de Haagse Laan van Nieuw Oost Indié. 's Ochtends moeten de bussen er in de richting van Den Haag over rij den en 's avonds in de richting van Leiden. De maatschappij is al twee jaar bezig met de baan en wil hem alleen opgeven als de variant met korte stukjes busbaan de bussen even veel tijdwinst geeft en er geen ellen de ontstaat bij ongelukken en ande re opstoppingen. Intussen laat ze haarfijn uittekenen hoe een volledi ge, 3.5 meter brede busbaan er moet gaan uitzien in het midden van de Rijksstraatweg. Duidelijk is dat aan weerszijden van de busbaan hoeki ge stoepranden moeten komen om misbruik door auto's te voorkomen. Den Deyl Aan de 'Haagse' kant van knoop punt Den Deyl is een flinke halte ge dacht. Om de doorstroming te waar borgen moet de busbaan bij de halte worden verdubbeld. Aan de 'Leid- se' kant van Den Deyl komt een kort stukje enkele busbaan. Bussen die uit de richting van Den Haag komen, krijgen zoveel voorsprong van de verkeerslichten dat ze goed kunnen invoegen op het moment dat de busbaan ophoudt. Bussen die uit de richting van Lei den komen, moeten kort na de brug over de Rijn de parallelweg op kun nen en langs de eerste Wassenaarse verkeerslichten (bij het Rozenplein) schieten. De lichten voor het overi ge verkeer moeten zo worden afge steld dat het stukje Rijksstraatweg tussen Rozenplein en Den Deyl nooit vol staat en bussen gemakke lijk het stukje busbaan kunnen ne men bij het knooppunt. De ruimte voor de busbaan denkt de NZH te kunnen vinden door het autoverkeer uit Den Haag niet lan ger een aparte strook richting Voor schoten te geven, maar die strook te combineren met een strook voor rechtdoorgaand verkeer. Het ver keer uit Leiden moet het doen met drie stroken voor doorgaand ver keer in plaats van vier. De districtschef van de NZH, B. Leeuwenburgh, op de vluchtheuvel aan de 'Haagse' kant van het Wassenaarse knooppmit Den Deyl. Hier moet, naast een vrijliggende busbaan, een bushalte komen waar snelbussen in de spits uren iedere anderhalve minuut stoppen. (foto Jan Holvast) Door de aanpassingen denkt de ook in Den Haag extra voorzienin- De afgelopen twee jaar daalde het maatschappij een tijdwinst van 8,5 gen worden getroffen. De tijdwinst gebruik van de in de spits rijdende minuut te kunnen boeken tussen moet twee tot drie keer zo veel bus- snelbussen met 20 procent. Wan- het eerste Wassenaarse verkeers- reizigers trekken. Het zijn reizigers neer dat zo doorgaat, moet de NZH licht en de kruising met de Laan die uit duin-, bollen- en rijnstreek sommige diensten minder vaak la- van Nieuw Oost Indie. Tot aan het komen en 'uitwaaieren over Den ten rijden. Lijn 65, die Leiderdorp i de Begin 1988, twee weken nadat op de Wasse naarse Rijksstraatweg vijf mensen omkwa men bij een ongeluk, presenteerde de NZH het plan voor een busbaan op de doorgaande weg door Wassenaar. Ook toen al stelde de vervoermaatschappij voor om in het midden één strook aan te leggen, die in de ochtend in ,n Den Haag en 's avonds in de Leiden wordt gebruikt, werd aan alle betrokkenen ge- - maakte toen geen kans. De mi- verkeer en waterstaat weigerde de de richting t richting Het plan stuurd. maai tijd te nemen voor nadere onderzoeken koos voor een barrière in het midden van de weg. De barrière moest de veiligheid dienen, maar maakte helaas een busbaan onmogelijk. De NZH gaf de moed niet op en nam eind 1988 een ingenieursbureau in de arm. De on derzoekers moesten de knelpunten van de verschillende busbaan-varianten inventari seren en een globale schets maken. Ze beke ken een busbaan op de piek van het huidige fietspad met een fietspad ernaast, een bus baan op het huidige fietspad met een fietspad door het dorp en een busbaan in het midden van de Rijksstraatweg. Volgens de districtschef vielen de eerste twee varianten af omdat de bus dan met te veel in- en uitritten geconfronteerd zou wor den. Ook zouden automobilisten, komend uit de richting van Leiden, in verwarring raken wanneer ze 's avonds aan de rechterkant de lichten van een bus zien. Extra nadeel van de variant met een fietsroute door het dorp is dat fietsers flink moeten omrijden en er nogal wat gesleuteld moet worden aan de route. "Bovendien kun je je afvragen of je goed be zig bent wanneer je als busonderneming de fietser verdringt", zegt districtschef B. Leeu- wenburgh van de NZH. De variant met de busbaan in het midden bleef over en de maatschappij besloot, samen met Rijkswaterstaat, een kostenraming te la ten maken en een wat minder globale schets. De kosten in Wassenaar èn Den Haag komen op 12,7 miljoen gulden. Voor dit bedrag kan de twee jaar oude middenbarrière uit de Rijks straatweg worden gehaald en willen ver schillende instanties de weg hier en daar ver breden om in het midden de 3,5 meter brede busbaan te kunnen aanleggen - compleet met stoepranden. Op sommige plekken zou de pechstrook op geofferd kunnen worden voor de aanleg van rijbanen, op andere plekken moet er wat as falt bij. Bij de Houtlaan en de Rust en Vreugdlaan betekent dit dat er enkele tien tallen bomen tegen de vlakte gaan, maar er is geld gereserveerd voor herplanting. Bij de Beukenlaan dient het fietspad, dat nu nog tussen bomen en weg inligt, achter de bomen te gaan lopen. Op de meeste plekken blijven weg en fiets pad binnen de eigendomsgrenzen van Rijks waterstaat, op twee punten zijn onderhande lingen nodig met particuliere grondbezitters. Aldus de NZH. Voorschoten met Den Haag bindt, zou er het eerst aan moeten geloven. Waar de 'weglopers' geble ven zijn weet Leeuwenburgh niet. Hij vermoedt echter dat velen de auto hebben genomen en dwars door Wassenaar sluipen. Omdat de gemeente dit sluipver- keer graag kwijt wil, zou ze blij moe ten zijn met de busbaan. Ze laat ech ter al tijden weten dat er pas een busbaan op de Rijksstraatweg moet komen als de rijksweg 11-west er is, de omstreden verbinding tussen de rijksweg langs Wassenaar en de rijksweg bij Leiderdorp (dwars door Voorschoten). Wel wil ze mee werken aan het doortrekken van de parallelweg tot aan Den Deyl en wenst ze in de ochtendspits auto's te weren van de parallelweg bij de Amerikaanse school. Volgens de districtschef zal de laatste maatregel de bussen niet helpen omdat daar geen opstoppin gen zijn. Op het doortrekken van de parallelweg zitten zijn buschauf feurs evenmin te wachten: "Zo'n dienweg is bedoeld voor fietsen, het parkeren bij de woningen en laden- en lossen. Een bus erbij houdt op of wordt opgehouden". Knelpunt Het knelpunt is de Rijksstraatweg zelf en daar wil Leeuwenburgh snel wat aan doen. "Als we' niks doen gaat het verkeer in de Leids/Haagse regio volledig vastlopen", zegt hij. Onder de regio verstaat hij grofweg het gebied tussen Den Haag, Noord wijk en Leiderdorp. En in dit gebied zou de Rijksstraatweg het grootste knelpunt zijn. In de spitsuren daalt de snelheid van de bus op de doorgaande route door Wassenaar nu al tot onder de 30 kilometer per uur. Auto's rijden er niet veel sneller, maar hun be stuurders zouden pas overstappen wanneer hun vervoermiddel zicht baar langzamer is dan de bus. "Als je, zittend in je auto, steeds die gele rakkers voorbij ziet snellen kies je de bus. Vooral wanneer je ziet dat busreizigers lekker een krantje zit ten te lezen", zegt Leeuwenburgh. Of zijn maatschappij luxe Shutt lebussen gaat inzetten op de Rijks straatweg is nog onzeker, maar Ex pressbussen zitten wel in de pen. Verschil tussen de twee is dat E?x- pressbussen geen koffie, radio en gratis krant hebben. Overeenkomst is dat ze wat luxer zyn dan een ge wone bus door hun stoffen bekle ding, eigen ventilatie, leeslampje en luchtvering. Zitplaatsen moeten ge reserveerd worden en de haltes lig gen vooral in buurten waar ge woond en gewerkt wordt. Zo rijden sinds kort Expressbussen tussen Edam, Purmerend en Amsterdam Zuid-oost. "Om versnippering van energie en geld te voorkomen, rijden de bussen niet over drie of vier traces, maar kiezen we in een regio het liefst één slagader uit die we opti maal willen gebruiken. In deze re gio moet de Rijksstraatweg de slag ader zijn". Als het zover is, denkt zijn maat schappij er aan om lijn 88 van Lisse naar Den Haag al bij Sassenheim de rijksweg te laten nemen en niet lan ger door Oegstgeest te laten rijden. Ook bestaat de kans dat er een snel le verbinding tussen Voorhout en Den Haag komt. vervolgens een extra quotum toege zegd in de verwachting dat in 1991 het nieuwe betaalsysteem voor par keerbonnen ingaat. Wassenaar 'kreeg' slechts honderd bonnen meer voor 1991. De Noordwijkse politiecommis saris E. Wegman drong gisteren aan op tijdige invoering van het nieuwe betaalsysteem voor parkeerbon nen. "De landelijke wetgeving om de fiscalisering van de parkeerbon nen mogelijk te maken, komt bin nenkort rond. Wij hopen dat de ge meente Noordwijk haast maakt met de voorbereidingen zodat het sys teem op 15 juni operationeel is. Als dat niet het geval is, moeten wij het beschikbare bonnenquotum ge bruiken voor de bulk parkeerbon nen die in de zomer wordt uitge schreven". Burgemeester J. van der Sluijs van Noordwijk gaat er van uit dat de fiscalisering van de parkeerbonnen in juni kan worden ingevoerd. "Lukt dat niet, dan moeten we in een vroeg stadium kijken hoe we ons quotum verdelen over de rest van het jaar. Met een zwart-wit op lossing als het niet uitschrijven van parkeerbonnen in de zomer, kan ik niets". De Wassenaarse korpschef J. Schipper begrijpt de opstelling van zijn Noordwijkse collega. "In Noordwijk is de fiscalisering een goede oplossing omdat door de gro te hoeveelheid parkeerbonnen het quotum wordt overschreden. Wij schrijven hier niet zo veel parkeer bonnen, maar zitten vooral met de snelheidsovertreders op de Rijks straatweg. Snelheidsbekeuringen mag je niet fiscaliseren. Als dat wel kon, stond ik vooraan". Volgens de korpschef kan het nieuwe systeem om parkeerbonnen te betalen wel een bijdrage bieden aan het quo tumprobleem van Wassenaar. "Weliswaar een beperkte bijdrage en geen echte oplossing maar we zullen er zeker naar kijken". LEIDERDORP - Bij een inbraak in een school aan de Splinterlaan in Leiderdorp zijn een computer en een kopieerapparaat ontvreemd. De goederen zijn een paar duizend gul den waard. ZOETERWOUDE - Het college van burgemeester en wethouders van Zoeterwoude wil de plaatselijke bouwverordening niet wijzigen om het gebruik te verbieden van het voor de gezondheid schadelijke bouwmateriaal asbest. Via de huidi ge bouwverordening kan het ge bruik van gevaarlijke stoffen vol doende worden aangepakt, vinden B en W. Wel willen zij doe-het-zel- vers via een gemeentelijke informa tierubriek wijzen op het gevaar van Enige maanden geleden pleitte de Socialistiese Partij bij de Vereni ging Nederlandse Gemeenten (VNG) voor een asbestverbod in plaatselijke bouwverordeningen. Na een onderzoek besloot de VNG dat zo'n verbod niet nodig is, omdat verwerking van gevaarlijke stoffen verboden kan worden via de door veel gemeenten gebruikte model bouwverordening. Ook Zoeterwou de gebruikt deze verordening. VRIJDAG 4 JANUARI Alphen ontmoetingsavond Stichting Mladost voor Joegoslaven, in buurtcentrum De Boterbloem, aan vang 20.00 uur. voorstelling: 'De eed van hot- seflots, de vertelling van een ver lichting', clownsdrama door Circus De Blauwe Eend. aanvang 20.30 uur, Micro-Theater, Oude Vest. Leiderdorp Noordwi|k, van 17.30 tot 19.00 uur in hotel-rest. Zeerust, Quarles van Uffordstraat. finale biljardwedstrijden gewest We9t Nederland Libre 3e klas. van af 19.00 uur in 't Vuurschip, Nieuwe ZATERDAG 5 JANUARI Alphen kindervoorstelling (vanaf 7 jaar): 'Van voren verloren', door Theater Plok, aanvang 14.30 uur in het Parktheater. TOV-theek, dansfeest bij jonge Jong met haar Tour de Chant', 20-15 uur de Leidse Schouwburg. A voorstelling: 'De eed van hot- VA seflots, de vertelling van een ver- lichting', clownsdrama door Circus De Blauwe Eend. aanvang 20.30 Noordwijk finalewedstrijden gewest West Nederland Libre 3e klas, vanaf 13.00 uur in 't Vuurschip, Nieuwe Zeeweg. kerstbomenverbranding olv de Wassenaar nieuwjaarsbal Wassenaarse Jazz Club, mmv o.a. The Marckri- ver New Orleans Jazzband, vanaf 21.30 uur in Kasteel Oud Wasse- conservator M. Brouwer, voor ad vies over oude voorwerpen, van 13.00 tot 16.00 uur, Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg. voorstelling: 'De eed van hot- seflots, de vertelling van een ver lichting', clownsdrama door Circus Homosexualiteit Alphen. vanaf 21.00 uur in de soos. Prinses Mari|- Leiden optreden van Tineke Schouten 'met haar Wanwoemansjoo'. aan vang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. klaverjassen Supportersvereni ging RCL, aanvang 20.00 uur in clubhuis, sportpark De Bloemerd. prijsklaverjassen en sjoelen in de kantine van de IJsclub, Maurits- smgel, aanvang 20.00 uur. Noordwijk nieuwjaarsontvangst VVD- bridge-avond bij Brtdgeverem- ging 'Oud Noordwijk', aanvang 19.30 uur in cafe De Wels. Abraham van Royenstraat. Valkenburg nieuwjaarsreceptie Rijvereni- ging De Castellumruiters. vanaf 20 00 uur in clubgebouw. Toren- vlietlaan. renorganisatie TOV, vanaf 20.00 uur in gebouw Ouverture, Ouvertu- op?reden Sue Chaloner's Soul Train', vanaf 21.00 uur in jongeren centrum Het Kasteel. Leiden i voorstelling van Jasperina de J IÊÊ Leiderdorp kindervoorstelling (vanaf 4 jaar): lA 'Ondersteboven'. van Kevin Brooking, aanvang 14.30 uur in de Muzenhof. V A ril n A nieuwjaarsbal met live muziek, W hrlMIlM vana' 21 00 uuf ,n het clubtlu'3 van w RCL. soortoark De Bloemerd. aanvang 17.00 uur op het Vinken- Warmond jubileumreceptie Warmondse IJsclub, tevens aanbieding eerste exemplaar van het jubileumboek, van 13 30 tot 16.30 uur in het club- aebouw. Veerpolder. ZONDAG 6 JANUARI Alkemade optreden van de folkloristische dansgroep Nipah. bij Culturele Werkgroep Alkemade. aanvang 15 00 uur in de Alkeburcht, Roe- lofarendsveen. Leiden archeologisch spreekuur door uur, Microtheater, Oude Vest. Leiderdorp pianoconcert door Frank van de Laar, 12.30 uur in de Muzenhof. nieuwjaarsreceptie Tamarco. Splinterlaan, van 14.00 tot 16.00

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 12