TAD LEIDEN Winkeliers gaan samen belangen behartigen 'In een café is het 'Hoi melkboer Leidenaar lijdt aan haaruitval na bezoek aan de kapper BOUWPLANNEN? s LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 4 JANUARI 1991 Echtpaar Zwetsloot 35 jaar in de zuivel LEIDEN - Ze zijn inmiddels bekende Leidenaars geworden. Met nieuwjaar dronken ze nog een borreltje bij Annies Verjaar dag, een van hun klanten. "Dan hoor je steeds om je heen 'hoi melkboer'. Die jongelui kennen me alleen van mijn werk, weten niet hoe ik heet. Maar omge keerd ken ik de naam van ieder bij wie ik aan huis kom, inclu sief de kinderen en de hond". Het echtpaar Zwetsloot zit 35 jaar in het zuivelvak. Gerrit Zwetsloot rijdt al die jaren door de stad met de pak ken melk, vla en kaas, terwijl zijn vrouw Annie Zwetsloot in de kleine zuivelwinkel aan de Kuiperssteeg staat, tussen de Haarlemmerstraat en de Oude Rijn. Momenteel is de winkel versierd, om het jubileum niet ongemerkt te laten voorbij gaan. Dat is gebeurd door de kinderen, want het midden stands-echtpaar wilde eigenlijk niet zo veel drukte. "Maar nu we dit zien, is het toch wel leuk", meent me vrouw Zwetsloot. In 1955 kochten de Zwetsloots, op dat moment beiden 24 jaar oud, de melkwinkel en een bakfiets. Ze gin gen meteen aan de slag, zonder iets te veranderen aan het interieur van de winkel. Dat is tot op de dag van vandaag zo gebleven. Gerrit Zwetsloot reed in de begin jaren kris kras door de hele stad. Zijn klanten zaten onder meer op de Houtlaan, de Rijnsburgerweg, in de Horsten, de Petruswijk en de Mors. Het was bittere noodzaak om al die wijken te bezoeken, omdat de binnenstad ontvolkte in de jaren zestig en zeventig. De huizen boven de winkels werden verlaten en de bewoners zochten hun heil in de buitenwijken. Zwetsloot trok hen achterna. Eerst met de bakfiets, die al na drie maanden werd voorzien van een motortje. In 1964 werd de eerste bestelauto aangeschaft waar mee de melkman de wijk introk. De afgelopen tien jaar kwam een kentering. Het centrum werd weer een populaire woonplek. Er werden nieuwe woningcomplexen ge bouwd, boven de winkels trokken mensen in appartementen. Dat was met name goed te merken aan de omzet van het winkeltje aan de Kui perssteeg. De klantenkring werd vooral uit gebreid met jonge mensen. "De stu denten van vroeger deden nog wel eens uit de hoogte, maar tegenwoor dig zijn het allemaal aardige, spon tane mensen", aldus mevrouw Zwetsloot. Haar man heeft ook een duidelij ke mening over de houding van de Leidenaars. Hij onderscheidt drie wijken. De 'gewone' en de 'gegoede' buurten noemt hij als de leukste werkplekken. "Die mensen zijn ge woon recht toe, recht aan. Geen kapsones". De melkman is minder te spreken over de wat hij noemt de 'tussenmoot'. "Van die types die het net niet hebben gemaakt, maar wel een hoop noten op hun zang heb ben. Ze kijken op je neer omdat je 'slechts' de melkboer bent". Het echtpaar heeft altijd goed kunnen leven van de opbrengst van de winkel en de wijken, al was het hard werken. Er was niet eens tijd om eens flink uit te zieken. Gerrit Zwetsloot heeft in al die 35 jaar slechts een keer zijn wijk niet kun nen doen, toen een dubbele breuk hem aan het bed hield gekluisterd. Om de schade in te halen, heeft hij dat jaar zijn vakantie maar opgeof ferd. Verder hebben de klanten het nooit hoeven stellen zonder hun zuivel. Mijnheer en mevrouw Zwetsloot zijn nu beiden 59 jaar oud. Ze willen hun werk nog drie jaar voortzetten en dan met pensioen. Ze hebben een huisje gekocht in Woubrugge, waar ze in willen als ze het midden standsleven vaarwel zeggen. "Lek ker buiten wonen, na al die jaren in de stad". Een opvolger is niet zo gauw voor handen. Geen van de vier kinderen wil de winkel overnemen. Dus moet een opvolger van buiten komen. "Maar tegenwoordig wil niemand Ze begrijpt daar weinig van. "Ik soonlijk contact. Dat hebben we deren hebben opgehangen in de meer melkboer worden", verzucht heb het altijd met plezier gedaan, voor op de grootwinkelbedrijven", winkel: 'Al 35 jaar in de zaak en nog Zwetsloot. een praatje met de mensen, wat per- Vandaar ook het stencil dat de kin- steeds geen stijve kaak'. Vrouw gewond LEIDEN Een 22-jarige Leidse snorfietsster is gistermorgen ge wond geraakt bij een aanrijding op de Herenstraat. Zij kwam uit de richting van de singel, evenals een auto die werd bestuurd door een 24- jarige Leiderdorper. De automobi list sloeg af en reed een inrit in, maar zag daarbij de snorfietsster over het hoofd. Zij kwam ten val en liep daarbij een hersenschudding en diverse kneuzingen op. De vrouw is overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. 'M'n kerstdagen waren goed verpest' 'Voorkomen dat 3 Sinterldazen de stad in wandelen' Onlangs is al contact gelegd met de net opgerichte horeca-initiatief- groep. "Die hoort er natuurlijk bij, ik heb de voorzitter van die club een brief gestuurd. Nog niets gehoord, maar ik reken er op dat hij binnen kort contact opneemt", aldus Palm. De bijeenkomst werd gistermid dag ook aangegrepen om af te geven op het gemeentelijke parkeerbe leid. Palm en Breedveld vegen de vloer aan met het raadsstandpunt dat het parkeren in de binnenstad kostendekkend moet zijn. "Het is een algemeen belang waaraan ieder moet meebetalen". De ondernemers pleiten voor een of twee extra parkeergarages en grote parkeergebieden buiten de stad. Van hieruit moet het winkelpubliek uit de randgemeenten gratis met bussen naar het centrum worden gebracht. LEIDEN De kerstdagen van Leidenaar Leslie van der Heide (22) zijn goed verpest. Hij ging speciaal voor die feestelijke da gen naar de kapper voor een per manentje. Het resultaat: de pluk ken haar vallen van zijn hoofd. Twee kale plekken, een van drie bij drie centimer, zijn het gevolg. "Ik zit er verschrikkelijk mee, mijn kerstdagen zijn zwaar en zwaar verziekt", vertelt Van der Heide. "Ik ben nogal ijdel wat mijn haar betreft. Speciaal voor De 'mooie bos haar' van Leslie van der Heide ziet er op het eer ste gezicht nog pico bello uit. .(foto Hielco Kuipers) de kerst ben ik naar de kapper ge weest. Niet zomaar een kapper, maar een in Leiden waar je meer dan honderd gulden betaalt voor een permanent. Als je een mooie bos haar heb zoals ik, en je trekt er de plukken uit, dan is dat ni'et leuk". "Tweede Kerstdag zouden we gezellig naar een restaurant gaan. Ik had met lak de kale plekken weggewerkt, maar een klein beetje wind en je zag ze weer. Dat is niet leuk voor mij, en ook voor mijn ouders niet, dat begrijp je wel". "Na de kerst ben ik met mijn vader en moeder teruggegaan. Bij de kapper gaven ze toe dat dit niet had mogen gebeuren. Eén wik- keltje heeft te strak gezeten, daar door is het haar dat daar omheen zat afgebroken. Zeggen ze. Maar er valt veel meer uit. Ze boden me hoofdhuidmassage aan, elke week kon ik komen. Daardoor zou het haar sneller groeien. Geld hebben ze niet teruggegeven. En sinds ik die massage heb en ze die crème erin smeren valt er alleen maar meer haar uit". "Ik heb namelijk bij een andere kapper zijn mening gevraagd. Volgens hem was het gewoon te sterk gepermanent, daar gaat je haar door uitvallen. Terwijl ik er altijd zo zuinig op was. Je mag vier keer per jaar je haar laten per manenten, uit voorzorg liet ik het maar twee keer per jaar doen. Het was de eerste keer dat ik naar die kapper ging. Het kostte ruim 107 gulden, terwijl je bij andere kap salons voor 50 gulden all-in klaar bent". De Leidse kapper bevestigt in grote lijnen de lezing van Van der LEIDEN Al is het slecht voor het milieu, een goeie kerstbomenfik blijft altijd mensen trekken. Gisteravond ging op het terrein van de Gr oenoor dhallen de vlam erin. Niet in alle maar in slechts vierhonderd afgetuigde bomen. Enkele tienduizenden werden versnipperd. De bomen werden na de kerstdagen ingeleverd bij een groot aantal gemeentelijke inzamelingspunten. (foto Loek Zuyderduin) LEIDEN - De verschillende ondernemersverenigingen in Leiden gaan nauw samen werken. Het doel is om de gezamenlijke belangen van onder meer winkeliers en midden- en kleinbedrijf be ter te behartigen. Een breed gesteunde organisatie krijgt eerder voet aan de grond bij de gemeente, zo luidt de re denering. Het KNOV, de winkeliersvereni ging Leiden Leeft, verschillende banken, de grootwinkelbedrijven, de VW en de Kamer van Koophan del hebben een overkoepelende or ganisatie opgericht. De plannen zijn gistermiddag openbaar gemaakt door R. Breedveld van het KNOV afdeling Leiden en L. Palm van Lei den Leeft, de winkeliersvereniging van de Haarlemmer- en Breestraat. Het is de bedoeling dat de nieuwe vereniging bij contacten met de ge meente optreedt namens alle aange sloten branches. Het parkeerbeleid, openbaar vervoer en het nieuwe sta tionsgebied werden gisteren aange haald als voorbeelden van onder werpen waarover de instantie in de slag kan met de gemeente. Voorts wordt de nieuwe samen werking gezien als goede mogelijk heid om de onderlinge contacten tussen de ondernemers aan te ha len. Zo zijn de activiteiten mogelijk beter op elkaar af te stellen. "Op die manier kunnen we voorkomen dat drie Sinterklazen tegelijk de stad in wandelen, of dat in verschillende wijken op dezelfde dag een braderie wordt gehouden". Verder is de hoop er op gevestigd dat de onderlinge samenwerking tussen de ondernemers verbetert. Nu hebben ondernemers uit be paalde branches weinig contact met elkaar omdat ze eikaars belangenor ganisatie niet steunen. Palm noemt als voorbeeld de grootwinkelbedrij ven. "Die zijn veelal niet zo gechar meerd van het KNOV. Als de hele boel nou wordt overkoepeld door een neutrale organisatie, staan der gelijke sentimenten een nauwe sa menwerking niet meer in de weg". Ten slotte krijgt het nieuwe sa menwerkingsverband een verwijs- functie. Er komt een centraal tele foonnummer waarmee ieder zich in verbinding kan stellen die iets wil weten over ondernemen in Leiden. Van hieruit wordt doorverwezen naar de instantie die de vragen het best kan beantwoorden. Zo gaat het KNOV zich vooral be zighouden met beleidsmatige zaken op het gebied van ondernemen, en zal Leiden Leeft worden ingescha keld om activiteiten in de stad in de publiciteit te brengen. De samenwerking komt niet uit de lucht vallen. Het afgelopen jaar is gebruikt om vast op kleine schaal te beginnen met de gezamenlijke werkzaamheden. De resultaten wa ren volgens Palm en Breedveld ver heugend. Het doel is om nog meer belangengroepen te porren om deel te nemen aan de nieuwe organisa tie. De plukken haar kunnen zo uit het hoofd worden getrokken. (foto hi Heide. "We vinden het natuurlijk zelf ook vervelend wat er is ge beurd, maar we willen alles doen wat er nog gedaan kan worden". Volgens de eigenaar van de zaak, is het zeker dat de gedupeerde zijn haardos weer terugkrijgt. "Maar dat duurt natuurlijk een paar weken". Hij zegt dat haaruitval wel eens vaker voorkomt na het aanbren gen van een permanent. "Wat kun je doen, je kunt je excuus maken en proberen om het haar weer ge zond te maken. Dat deden we dij Van der Heide door het geven van massage en het aanbrengen van kruidenprodukten. Hij is van daag niet meer langs gekomen voor een behandeling. Ik zal 'm nu zijn geld teruggeven". Pancras-West: vraagtekens bij referendum LEIDEN Wijkvereniging Pan cras-West plaatst grote vraagtekens bij de voorbereiding van het refe rendum dat op 6 maart wordt ge houden. De vereniging heeft op verzoek van de gemeente twee contactper sonen aangemeld die zouden wor den betrokken bij de publiciteits campagne. Een reactie daarop is nog steeds niet gekomen, terwijl de voorlichting over de volksraadple ging al is begonnen. Dat schrijft de organisatie in een brief aan wethou der J. Walenkamp (bestuurlijke ver nieuwing). Het referendum gaat over vrije sluitingstijden van cafés. De wijk vereniging is daar fel tegenstander van en vraagt zich af of dat iets te maken heeft met het feit dat er geen reactie van de gemeente is ontvan gen. Al eerder heeft de wijkorganisatie een inspraakreactie gegeven tegen de vrije sluitingstijden. "Wij zijn niet erg onder de indruk van de in houd van de argumenten waarmee onze bezwaren weerlegd zouden moeten worden". Pancras-West vindt dat ook de protesten van an dere wijkverenigingen in de bin nenstad 'nogal lichtzinnig' terzijde worden geschoven. "Hier lijkt in spraak alweer gereduceerd te zijn tot een ritueel waarvan de uitkomst tevoren al vast staat". De wijkorganisatie vindt boven dien dat mensen die voor vrijere sluitingstijden stemmen serieuzer worden genomen dan tegenstem mers. Als een meerderheid voor het plan is, dan gaat het door. En als een meerderheid tegenstemt, kan het gemeentebestuur alsnog beslissen om de sluitingstijden vrij te laten. "Een dergelijke stelling ontmoedigt de tegenstanders", staat in de brief. "Nu het onvermijdelijk is geworden dat alle Leidenaars gaan stemmen over een vraag die vooral de ele mentaire rechten van een minder heid (de omwonenden van horeca) in hun elementaire rechten raakt (onder andere ongestoorde nacht rust) moet de stem van die minder heid voldoende door kunnen klin ken". Man (61) beroofd van portemonnee met 200 gulden LEIDEN Een 61-jarige Leidenaar is gisternacht om half twee beroofd van zijn portemonnee met daarin ruim 200 gulden. De man was op 2 januari de stad in geweest om mensen nieuwjaar te wensen en hij had ook een café be zocht. Wandelend ging hij naar huis, maar op de Haarlemmerstraat werd hij door een man een steeg in getrokken. Hij werd geslagen en met een mes bedreigd. Hij kon zijn berover ompraten. De 61-jarige man nodigde daarna zijn overvaller uit om een biertje bij hem thuis in de Merenwijk te ko men drinken. De overvaller stemde daarmee in en samen liepen ze naar de Leidse buitenwijk toe. Daar aangekomen werd de man wederom agressief en beroofde de 61-jarige alsnog van zijn portemon nee. Hij sprong bij een paar knapen achterop die langs kwamen op de fiets. Mogelijk hoorden zij bij de overvaller, die tussen de 25 en 30 jaar oud was, een fors postuur had en een spijkerbroek en een leren jack droeg. ADVERTENTIE OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDREKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk Deceuninck. Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. «BI ACB_ rbvcu MlilDffll STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11