Geen zicht op eind aan strijd Somalia Griekenland wil amnestie Albanezen Problemen voor Parijs door moorden op Corsica Verzet El Salvador schiet helikopter van VS neer Sjevardnadze bang voor ingrijpen door militairen DONDERDAG 3 JANUARI 1991 BUITENLAND PAGINA 7 Lijken vullen de straten van Muqdisho NAIROBI (AFP/DPA/GPD/Rtr) De strijd om de Somalische hoofdstad Muqdisho gaat door. De oproepen van president Siad Barre en de Europese Gemeenschap om de strijd vandaag te staken, hebben nog niet tot een wapenstilstand geleid. De rebellen hebben ver klaard pas te stoppen met de strijd als president Barre het land heeft verlaten. 'Wij zijn niet van plan de strijd te "Door middel van kogels kan niets geévacueeerd. Italië kondigde di- worden bereikt", aldus de beleger de president die zich schuil houdt i staken zolang Barre in Somalia Wij zijn vastbesloten een eind te ma ken aan het dictatoriale regime in dit land", aldus een woordvoerder van het Verenigd Somalisch Con gres (USC). De rebellen hadden eer der al verklaard niet van plan te zijn te onderhandelen met Barre. In een verklaring voor de Somali sche radio stelde Barre gisteravond voor de strijd vanaf acht uur plaat selijke tijd te staken. Hij gaf zijn strijdkrachten opdracht hun posi ties niet meer te verlaten en zich la ter terug te trekken in de kazerne. r bewaakte betonnen bun- derd Italianen in Somalia veilig te stellen. In een verklaring uitgege ven door haar ambassade in Rome waarschuwde de Somalische rege- De Europese Gemeenschap deed ring echter "dat elke militaire inter- gisteren ook een "dringende op roep" voor een tijdelijk bestand dat vandaag tussen 8.00 en 18.00 uur van kracht zou moeten zijn. In die gevechtspauze zouden de strijden de partijen onderhandelingen kun nen aanknopen. Tegelijk zouden de 500 buitenlanders kunnen worden ventie (zelfs) met de uitgesproken bedoeling burgers te evacueren is uitgesloten". Volgens Muqdisho zou dit het begin kunnen zijn van een burgeroorlog "met onmeetbare gevolgen". Er is geen telefoonverkeer meer mogelijk met Somalia, maar van morgen zag het er naar uit dat in Muqdisho nog steeds wordt ge vochten. Het is onduidelijk welke partij de overhand heeft. Volgens diplomaten zijn de belangrijkste de len van de stad, waaronder het vliegveld en het radiostation, in handen van de regering. Sinds de gevechten zondag uit braken in Muqdisho zijn meer dan vijfhonderd doden gevallen. De be volking vlucht van het ene naar het andere stadsdeel en heeft te kam pen met ernstige voedseltekorten. In staat van ontbinding verkerende lichamen vullen de straten van Mu qdisho, zo meldden vluchtelingen. "Ratten en honden vreten de lijken aan en er dreigt cholera uit te bre ken", aldus zakenman Husayn Dimbil die naar de Keniaanse hoofdstad Nairobi is gevlucht. Rakiyaa Omar, lid van mensen rechtenorganisatie Africa Watch, vreest een bloedbad. Zij laat vanuit het kantoor van Africa Watch weten dat zij berichten heeft ontvangen dat regeringssoldaten, behorend tot de Maheran-stam, burgers die beho ren tot de rivaliserende Hawiye- stam, hebben gegijzeld. Het USC krijgt zijn steun vooral van de Ha- wiye-stam. De Srilankaanse president Premadasa liet gisteren samen met zijn vrouw Hema een vredesduif los als blijk t zijn goede bedoelingen voor 1991. Twee Nederlanders vast in Somalia DEN HAAG (ANP) - In Somalia bevinden zich twee Nederlanders, medewerkers van de Verenigde Na ties. Het ministerie van buitenland se zaken weet niet waar ze nu zijn en hoe zij. het maken. Aanvankelijk Buitenland kort Bus in ravijn Bij een busongeluk in Colombia zijn gisteren 33 mensen omgeko men. De bus reed in de provincie Tolima, 230 kilometer ten zuidwes ten van de hoofdstad Bogota, na een klapband in een 350 meter diep ra vijn. De chauffeur raakte zwaar ge wond en kon nog niet worden ge hoord. Moordrecord Het afgelopen jaar is in de Verenig de Staten een recordjaar geworden wat betreft het aantal moorden. In totaal werden in 1990 23.200 Ameri kanen vermoord, vijf procent meer dan in 1989. New York 'scoorde' 2.200 moorden (in 1989 1.905), Was hington 483 (in 1989 434). Volgens het blad USA Today is in de VS de kans om vermoord te worden groter dan om de lotto te winnen. Geweld Zuid-Afrika Bij geweld in de zwarte woonoor den van Zuid-Afrika zijn de eerste dag van 1991 zes mensen om het le ven gekomen. Een man werd door de politie neergeschoten toen hij trachtte het wapen van een agent te stelen. In Magabeni in de provincie Natal werden de lijken van twee mannen en een vrouw gevonden die met messteken om het leven waren gebracht. ging Buitenlandse Zaken er van uit dat zich ook twee medewerkers van Artsen zonder Grenzen in Somalia bevonden, maar die blijken al maanden geleden het land te heb ben verlaten. Artsen zonder Gren zen heeft wel een chirurgisch team klaar staan om als de situatie het toelaat af te reizen naar de hoofd stad Mogudisho. ATHENE (AP/GPD) - Griekenland gaat de Albanese regering vragen een amnestie af te kondigen voor de duizenden vluchtelingen van Griekse afkomst zodat zij naar Al banië kunnen terugkeren. Griekse functionarissen ontkenden gisteren echter dat er plannen zijn de vluch telingen te dwingen weer terug te gaan. Albanië op zijn beurt ontkent de Griekse beschuldigingen als zou Tirana de exodus om politieke en economische redenen aanmoedi gen. Het onafhankelijke Atheense te levisiestation Antenna liet weten dat de Griekse premier Konstantine Mitsotakis het verzoek om amnestie zal doen bij zijn bezoek aan Albanië op 13 januari. Antenna baseerde zich op bronnen in Tirana. Volgens het televisiestation zal Mitsotakis in ruil voor de amnestie Griekse inves teringen aanbieden. Afgelopen nacht zijn, volgens een politiewoordvoerder uit de grens plaats Filiates, opnieuw driehon derd vluchtelingen de grens overge stoken. Dat brengt het aantal vluch telingen binnen een week op vijf duizend. Een regeringswoordvoerder her haalde dat Albanië de exodus aan moedigt door geruchten te versprei den dat de grens weer wordt afge sloten. Ook zei hij dat de Albanese politie de etnische Grieken vertelt dat zij land, woningen, tv-toestellen en auto's van de Grieken krijgen. De Albanese oppositie suggereert dat de regering de mensen laat ver trekken om de tegenstand tegen het regime te verkleinen. De Albanese regering heeft hervormingen be loofd, maar veel vluchtelingen ver klaren daar geen heil in te zien. Na een speciale zitting van de Al banese ministerraad onder voorzit terschap van premier Adil Carcani meldde het persbureau ATA giste ren dat het merendeel van de vluch telingen dat 'illegaal' naar Grieken land was uitgeweken, reeds in het bezit was van een regulier paspoort, maar van de Griekse ambassade in Tirana nog geen inreisvisum had gekregen. Ilmi Muharremi, chef afdeling vi sa van het Albanese ministerie van buitenlandse zaken, verklaarde gis teravond dat dagelijks zo'n duizend etnische Grieken uit het gebied rond de steden Saranda en Gjiro- kaster voor het hek van de Griekse ambassade in Tirana staan in de hoop spoedig de benodigde inreis- documenten te krijgen. "Sommigen van hen staan er al maanden en heb ben er zelfs hun baan voor opgege ven", zei Muharremi. Muharremi verklaarde dat Tirana in 1990 ongeveer 22.000 paspoorten aan etnische Grieken heeft ver strekt. AMMAN Jordaanse vrouwen en kinderen demonstreerden gisteren in Amman tegen het feit dat westerse ma rineschepen op 26 december in de Golf het schip Ibn Khaldou onderschepten en aan de ketting legden. De Ibn Khal- dóu was met melk en medicijnen onderweg van Algiers naar Irak, maar mocht niet doorvaren. MEXICO-STAD (GPD) - Sal vadoraanse guerrilleros hebben een helikopter van de Verenigde Staten neergeschoten. Via hun illegale zen der Radio Venceremos lieten de re bellen weten dat de inzittenden, drie Amerikaanse militairen, om het leven zijn gekomen. Een woord - voerdster van de Amerikaanse am bassade in El Salvador heeft toege geven dat de helikopter wordt ver mist. Het toestel was onderweg van Ilopango, het hoofdkwartier van de Salvadoraanse luchtmacht, naar de doto epa) oostelijke stad San Miguel. Vlak voor aankomst werd de helikopter neergehaald. De 3 verongelukte mi litairen maakten deel uit van de groep van 55 speciale adviseurs van het Amerikaanse leger die perma nent in El Salvador zijn gestatio neerd. Sinds 1980 heeft Washington meer dan 2 miljard gulden aan mili taire hulp in Él Salvador gepompt om te kunnen voorkomen dat de linkse guerrilleros daar aan de macht komen. Volgens de Amerika nen zijn de rebellen in het verleden uitbundig geholpen door de San dinisten uit het buurland Nicara gua. Spionage verantwoordelijke minister van binnenlandse zaken Pierre Joxe gisteren hun dossiers gereed maak ten, liep een langzamerhand klas siek geworden vorm van verniel zucht in een met buitenlands geld gebouwd vakantiedorp uit op een gijzeling. Terwijl de gendarmes meestal, naar men op het eiland zegt, "de enigen zijn die niet weten wat er aan de hand is", was de gend armerie ditmaal meteen ter plaatse. het betekent dat de president niet langer van plan is het Corsica-'dos- sier' over te laten aan Joxe alleen. De minister heeft een voorstel voor Zweden heeft een diplomaat uit de Sovjetunie en twee van zijn landge noten uitgewezen op beschuldiging van spionage. De drie zouden heb ben geprobeerd spionnen te werven en inlichtingen van militaire en technologische aard.in te winnen. Vrijwel tegelijk meldde Zweden dat ook drie diplomaten van de Chinese ambassade zijn uitgewezen omdat zij foto's maakten van Chinese stu denten die in Zweden deelnamen aan betogingen tegen het regime in Peking. Prompt wees China de eer ste secretaris van de Zweedse am bassade in Peking uit. Overstromingen Stortregens hebben in het noord westen van Mexico voor grote over stromingen gezorgd. Daarbij zijn twee mensen om het leven geko men. Een aantal dorpen is afgeslo ten van de buitenwereld en een groot deel van de oogst is vernield. De regering heeft een deel van de zwaar getroffen kustprovincie Sina- loa tot rampgebied uitgeroepen. Van onze correspondent Rudolph Bakker PARIJS - Nieuwe golven van terreur op het eiland Corsica zijn vanmiddag onderwerp van beraad in het kernkabinet dat de Franse president Mitterrand bijeen heeft geroepen. 1990 eindigde met de der tiende moordaanslag op het eiland, waarbij de burgemeester van Sove- ria, een dorpje van zestig inwoners ten noorden van Corte, het leven verloor. Eerder in december was al de voorzitter van een landbouwco öperatie neergeschoten en in sep tember was de burgemeester van een dorp in het zuiden van het ei land om het leven gebracht. Deze reeks van moorden op politici vormt een nieuwe ontwikkeling in de nu al meer dan vijftien jaar du rende historie van het Corsicaanse bloedvergieten. Gijzeling Terwijl de leden van het kernkabi net onder wie de voor Corsica Dit bracht de overvallers zo van hun stuk dat ze geen andere uitweg za gen dan de inwoners van het vakan tiedorp te gijzelen. Nog dezelfde dag waren de gijzelaars echter al weer vrijgelaten, terwijl de deelne mers aan de aanslag zich van eèn ge slaagde aftocht wisten te verzeke ren. In de achtervolging heeft de Franse gendarme nooit uitgeblon ken. Het kernberaad van vandaag is een initiatief van Mitterrand zelf en MOSKOU (AP) - Edoeard Sje vardnadze, de demissionaire mi nister van buitenlandse zaken van de Sovjetunie, heeft in een gisteren gepubliceerd interview zijn vrees uitgesproken voor een militair ingrijpen in zijn land. Hij zei zijn ontslag als minister te hebben ingediend, omdat hij bang is voor een herhaling van de gebeurtenissen van 1989 en 1990, toen militair optreden in twee ste den leidde tot honderden doden. In zijn eerste opmerkingen in het openbaar sinds hij zijn ont slag indiende, oefende Sjevard nadze kritiek uit op het besluit vormingsproces in het Kremlin. Hij zei: "Het probleem is dat func tionarissen, ministers en zelfs de president eenvoudig zijn gestopt met zaken doen. Wij ontmoeten elkaar voortdurend op congres sen, zittingen, plenums, in plaats van besluiten te nemen en te wer ken. Wij aanvaarden wetten die niemand uitvoert". Sjevardnadze prees echter Gor- batsjov en zei dat de Sovjet-leider de zwaarste taak van iedereen heeft. "Hij was de eerste om een resoluut begin te maken, en de eerste om grote moed te tonen". Het interview werd Sjevard- een statuut in het parlement ge bracht waarin onder meer de Corsi- canen worden uitgeroepen tot "het volk van Corsica". Minister Joxe hoopte hiermee de felle nationalis ten op het eiland tot bedaren te brengen. Maar het pakte heel anders uit dan de minister had voorzien. In de eerste plaats viel de beruchte FLNC Nationaal Bevrijdingsfront van Corsica, de enige nog opererende, illegale onafhankelijkheidsbewe ging uiteen in tal van nu oncon- nadze afgenomen door Jegor Jak- ovlev, de hoofdredacteur van het weekblad Moscow News. Het was het eerste interview van Sjevard nadze sinds hij op 20 december vriend en vijand verbaasd deed staan door zijn aftreden aan te kondigen, met het argument dat hij zag aankomen dat de Sovjetu nie tot een dictatuur zou verval len. In het interview stelde Sjevard nadze dat het buitenlands beleid van de Sovjetunie de dupe wordt als het land inderdaad een dicta tuur wordt. Het buitenland zal geen nauwe banden willen onder houden met een land dat een dic tatuur heeft ingesteld om zijn in terne problemen te beteugelen, zo zei hij. "Als het destabiliseringsproces in het land voortgaat en het de mocratiseringsproces wordt ge- troleerbare fracties die het al dan niet met het idee van Joxe eens zijn. In de tweede plaats stuitte het plan van het 'Corsicaanse volk' op grote weerstand bij een aantal parlemen tariërs en ook bij de Staatsraad die wetsvoorstellen op hun grondwet telijkheid moet toetsen. Verzet Ook binnen de Socialistische Partij zelf is er verzet tegen het idee om de Fransen die op Corsica wonen voortaan als een afzonderlijk 'volk' aan te duiden, al geschiedt dat dan "binnen de samenhang van het Franse geheel". En bovendien: als gevolg van de recente moordparijen op politici als de burgemeester van Soveria die op werkdagen gewoon in Parijs woont en daar een naaste medewer ker is van de minister van handel is het zeer de vraag of het plan-Joxe met zijn nieuwe statuut voor het ei land niet nu al ter ziele is. Dat wil stopt, dan wordt het onmogelijk het buitenlandse beleid, zoals dat tot nu toe is gevoerd, voort te zet ten. De ontwikkelingen kunnen zodanig zijn dat zich een herha ling voordoet van hetgeen zich in Tbilisi of Bakoe heeft voorge daan. Over wat voor nieuwe ma nier van denken zouden we dan nog kunnen spreken? Natuurlijk zouden we, net als daarvoor, pro beren de betrekkingen met alle landen verder te ontwikkelen. Maar zouden onze partners dat willen?", aldus Sjevardnadze. Hij refereerde met deze woor den aan de beslissing van het Kremlin om in april 1989 Sovjet troepen in te zetten om een einde te maken aan de betogingen voor onafhankelijkheid in Tbilisi, de hoofdstad van de republiek Geor gië. Dit ingrijpen kostte 19 de monstranten het leven. Sjevard- zeggen nog vóór het de parlemen taire eindstreep heeft bereikt. De meeste commentatoren geven Joxe de schuld voor wat er nu op Corsica gebeurt. In elk geval is hij er als minister van binnenlandse za ken verantwoordelijk voor. Toch kan hij zich troosten met de gedach te dat in de afgelopen vijftien jaar nog geen enkele regering van links dan wel van rechts er in is geslaagd greep te krijgen op de op standelingen en hun wijd uiteenlo pende motiveringen van extreem nationalisme tot regelrecht gangste risme. Bij analyse van de recente ontwikkelingen wordt bovendien gevreesd dat achter de zo heroïsch gestelde politieke eisen en op welke eisen minister Joxe naar ve ler mening te veel is ingegaan steeds onverbloemder de maffia schuil gaat zoals die uit Sicilië en Sardinië overwaait. In dat geval staan de politieke heelmeesters in Parijs pas echt voor een schier on oplosbare opgave. nadze, zelf een Georgiër, dreigde enkele maanden na dit incident te zullen opstappen. In januari 1990 werden Sovjet-troepen ingezet in Bakoe, de hoofdstad van Azerba- jdzjan, nadat daar een golf van an ti-Armeens geweld was losgebar sten. Er vielen 125 doden. In het interview herhaalde Sje vardnadze zijn waarschuwing dat de Sovjetunie dreigt af te glijden naar een dictatuur. Hij gaf te ken nen dat deze dictatuur zou kun nen komen in de vorm van presi dentieel bestuur, in zijn woorden "een strafmaatregel" waarmee geen problemen worden opge lost. Sovjet-president Gorbatsjov heeft gezegd dat hij niet zal aarze len presidentieel bestuur in te stellen in de door etnische con flicten geteisterde gebieden als mensenlevens worden bedreigd of als de staatsveiligheid in ge vaar komt. Het ontslag van Sjevardnadze is nog altijd niet formeel aan vaard. Een opvolger is dan ook nog niet benoemd. Verwacht wordt dat het ontslag van Sje vardnadze op 8 januari, wanneer de Opperste Sovjet bijeenkomt, aan de orde komt. Tamils schenden bestand Sri Lanka COLOMBO (Rtr) In Sri Lanka hebben Tamil Tijgers gisteren hun eenzijdig aangekondigd bestand weer verbroken door twee militaire kampen in het noorden te beschie ten met mortiergranaten. De mili tairen beantwoordden het vuur, maar of hierbij slachtofferszijn ge vallen werd niet gemeld. Een offi cier noemde de schotenwisselingen slechts een klein incident. De Tamil Tijgers hadden vorige week een wapenstilstand afgekon digd voor onbepaalde tijd "als ge baar van goede wil". President Ra- nasinghe Premadasa heeft nog geen reactie gegeven op de aankondi ging. De Tamil Tijgers vechten al ze ven jaar voor een onafhankelijke staat. Zeker 2000 Tijgers, 900 mili tairen en 700 burgers werden hierbij gedood. Politiemannen in Colombia gedood BOGOTA (Rtr) - Marxistische guerrillero's hebben de afgelopen dagen bij twee aanslagen twintig politie-officieren gedood. Dat heeft een woordvoerder van politie giste ren bekendgemaakt. Vijftien politie-officieren vonden gisteren de dood toen zij bij een brug over de Toribio (ongeveer ze venhonderd kilometer ten noorden van Bogota) in een hinderlaag lie pen van de marxistische Colom biaanse Revolutionaire Gewapende Strijdkrachten (FARC). De agenten maakten deel uit van de Colom biaanse anti-narcoticabrigade. De overige vijf officieren kwa men dinsdag om het leven toen le den van de FARC in de buurt van Buenaventura (vijfhonderd kilome ter ten westen van Bogota) een olie pijpleiding opbliezen. De rebellen bliezen op nieuwjaarsdag tevens een elektriciteitscentrale bij de kuststad Cartagena op. Record-toename bevolking Israël JERUZALEM (Rtr) - De immigra tie van joden uit de Sovjetunie heeft in 1990 in Israël gezorgd voor de grootste bevolkingsgroei in veertig jaar, zo heeft Israëls Centraal bu reau voor de Statistiek gisteren meegedeeld. Volgens het bureau laten schat tingen zien dat de bevolking van Is rael met 5,8 procent is toegenomen. Het aantal inwoners groeide van 4.559.600 tot 4.822.000. De gemid delde bevolkingsgroei van de laatste tien jaar was 1,8 procent. Tweederde van de bevolkings groei van 1990 kan worden toege schreven aan de immigratie van 200.000 mensen. Vorig jaar kreeg Is raël de grootste golf nieuwkomers sinds 1949 te verwerken. Door ge boorten nam de bevolking toe met 104.000. De cijfers van het Bureau voor de Statistiek omvatten ook de Arabi sche inwoners van het door Israel geannexeerde Oost-Jeruzalem en van de Golan-hoogte. Aanslag Baskenland SAN SEBASTIAN (AP) - In de Baskische hoofdstad San Sebastian is gisteren een kolonel van het Spaanse leger bij een aanslag om het leven gekomen. De politie ver moedt dat de aanslag het werk was van de Baskische afscheidingsbe weging ETA. De daders vielen met machine-geweren de personenwa gen aan waarin de officier met zijn militaire chauffeur zat. De kolonel werd gedood; zijn chauffeur bleef ongedeerd. Na de beschieting ont kwamen de daders in een vluchtau to. Palestijnse gedood JERUZALEM (AP) - Tijdens rel len in de bezette Gazastrook heb ben Israëlische militairen een 30-ja- nge Palestijnse vrouw doodgescho ten en 13 andere mensen verwond. Het leger opende het vuur toen zij met stenen begonnen te gooiden. Tien moslimleiders die ervan wor den verdacht lid te zijn van de ver boden fundamentalistische organi satie Harnas, werden gearresteerd.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7