DAGBLAD LEIDSCH ommi Vliegtuigen NAVO naar Turkse bases NODIG! Veroordeelde in grote cocaïnezaak ontsnapt Elfstedentocht Leidse studenten met ov- kaart Corsicaanse separatisten blazen veertig bungalows op Turkije lam door staking No. 39436 Prijs fl. 1,45 DONDERDAG 3 JANUARI 1991 OPGERICHT 1 MAART 1 Tbs en 15 jaar cel Kamper moord Geld voor busbaan Rijksstraatweg ARNHEM (GPD) Een 20-jarige inwoner van Hoorn is vanochtend door het Arnhemse hof veroor deeld tot 15 jaar celstraf en tbs wegens verkrachting van en moord op de 19-jarige Ceciel Bot uit Kampen. Procureur-generaal mr. W.G. Hulsenbeck had 20 jaar cel en tbs geëist. De rechtbank in Zwolle veroor deelde de man al eerder tot 15 jaar cel en tbs. De verkrachting en moord op Ceciel Bot, studente aan de kunstacademie in Kampen, hadden plaats in juli 1989. In no vember en december van dat jaar verkrachtte de man nog twee meisjes in zijn woonplaats. WASSENAAR - Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft dit jaar 12,7 miljoen gulden beschikbaar voor een betere doorstroming van bussen op de Rijksstraatweg in Wassenaar. Voor dat geld kan een busbaan worden aangelegd tussen kruispunt Den Deyl en Den Haag of kunnen er stukjes busbaan komen bij de verkeerslichten, waar bussen voorrang krijgen. Ook bij sluipwe gen als Katwijkseweg en Witten- burgerweg zou zo'n doseersysteem toegepast kunnen worden. Een ingenieursbureau onder zoekt op dit moment welke oplos sing het beste is en bekijkt tevens de mogelijkheid om de bussen, ko mend uit de richting van Leiden, voor de eerste Wassenaarse stop lichten de parallelweg op te sturen. De bussen kunnen zo bij het Rozen- plein de file voor de verkeerslichten ontwijken en voor het andere ver keer uit Den Deyl bereiken. Een woordvoerder van Rijkswa terstaat hoopt dit jaar het grootste deel van het geld te kunnen beste den en laat zich nog niet uit over de meest wenselijke oplossing. De NZH maakt zich al jaren sterk voor een busbaan in het midden van de Rijksstraatweg, maar kan met ande re oplossingen leven als die de bus sen evenveel tijdwinst geven. Vol gens een onderzoek van de bus maatschappij kan een busbaan voor twee tot drie maal zoveel busreizi gers zorgen en dringt het het auto verkeer met eenderde terug. Wassenaar heeft een voorkeur voor het doseersysteem en vreest dat voor de busbaan bomen moeten wijken langs de Rijksstraatweg. Ook is de gemeente bang dat het au toverkeer er minder ruimte door krijgt. Volgens de NZH kunnen in beide richtingen twee autostroken beschikbaar blijven als er èèn, met stoepranden afgeschermde, bus baan komt die 's morgens in de rich ting van Den Haag en 's avonds in de richting van Leiden gebruikt kan worden. Meeuwen pikken baby's van grijze zeehonden dood TERSCHELLING (GPD) Op de Richel, een zandplaat ten zuidoosten van Vlieland, zijn de afgelopen drie dagen twee jonge grijze zeehonden doodgepikt door meeuwen. Een derde jong kon nog net op tijd worden gered door strand jutter Hessel Wiegman van Terschelling. Lenie 't Hart van de Zeehondencrèche Pieter- buren heeft goede hoop dit beestje in leven te kunnen houden. Zowel Wiegman als 't Hart hebben geen verklaring voor het feit dat jonge grijze zee honden op dit moment worden aangevallen door meeuwen. "Die beestjes waren pas gebo ren", aldus Wiegman, die al ja ren ervaring heeft met zee honden. "Ze voelden nog warm aan". De meeuwen maken ge bruik van de omstandigheid dat de moeder van het zeehon denjong haar kind alleen laat om vis te vangen. Op de Richel kunnen vol gens Wiegman vijf zeehonden elk moment een jong baren. Hij heeft iedereen, onder wie de bemanning van de veerbo ten die enkele keren per dag vlak langsvaren, gevraagd de situatie in de gaten te houden. Omzet McDonald's 28 procent omhoog AMSTERDAM (ANP) - De hambur gerketen McDonald's heeft in Ne derland in 1990 een recordomzet ge boekt van 238 miljoen gulden, ruim 28 procent meer dan in 1989. In 1991 rekent de hamburgerketen op een omzet van meer dan 300 miljoen. Dit jaar opent het concern in Neder land 10 nieuwe restaurants onder meer in Hoorn, Eindhoven, Amster dam, Utrecht, Holten en Meerkerk/ Noordeloos. Bij de 60 McDonald's in Neder land kwamen vorig jaar meer dan 75 miljoen mensen over vloer. Het con cern dat sinds 1971 in Nederland is gevestigd heeft wereldwijd 11.500 restaurants. HAARLEM (GPD) - Eén van de verdachten in de zaak van de groot ste cocaïnevangst in Europa is ont snapt. Dit heeft het ministerie van justitie vanmorgen bevestigd. De 35-jarige man is maandagmiddag uit het huis van bewaring in Arn hem verdwenen. De man was door de Haarlemse rechtbank tot 9 jaar cel veroordeeld. Justitie en politie troffen op 28 fe bruari in IJmuiden in totaal 2658 ki lo cocaïne aan, die was verstopt in vaten passievruchtensap. De Cen trale Recherche Informatiedienst (CRI) gaat er inmiddels vanuit dat de onderschepping van de zending het Colombiaanse drugskartel een bedrag van 20 miljoen dollar heeft gekost. De Haarlemse rechtbank veroor deelde in juni 8 verdachten, onder wie 4 Colombianen tot straffen tus sen de 7 en 15 jaar. Het Amsterdam se hof zal de gehele zaak deze maand opnieuw in hoger beroep be handelen. De rechtbank in Haarlem was tij dens het proces veranderd in een zwaar bewaakte vesting, omdat werd gevreesd voor bevrijdingsac ties door de Colombiaanse drugsmaffia. Om diezelfde reden zaten de verdachten verspreid over verschillende huizen van bewaring in Nederland. Daar zouden ver scherpte veiligheidsmaatregelen gelden. Toch is nu een verdachte verdwe nen. Maandagmiddag ontsnapten twee mannen uit het nieuwe huis van bewaring in Arnhem-Zuid. Vol gens de directie ging het om een 35- jarige Spanjaard die in preventieve hechtenis zat en een 38-jarige Ne derlander, die eerder was veroor deeld tot 7 jaar met aftrek. De twee kregen hulp van buitenaf. Een man zette een ladder tegen de muur en dreigde op de muur met een revol ver. De betrokkenen verdwenen in een gereedstaande auto en zijn tot op heden spoorloos. Directie van het huis van bewa ring en de politie in Arnhem weiger den vanmorgen elk commentaar en verwezen naar het ministerie van justitie. De woordvoerster van het departement bevestigde dat de in Haarlem veroordeelde man is ont vlucht. Justitie laat weten extra at tent te zullen zijn op de overige ver dachten in de cokezaak. AJACCIO (Rtr/DPA) - Enkele uren voordat de Franse president Mitter rand met zijn kernkabinet bijeen komt om het toenemende geweld op het eiland Corsica te bespreken, hebben Corsicaanse separatisten een groot aantal vakantiehuizen op geblazen. Het was de grootste aanslag in twee jaar. In het dorpje Anghone werden dertig vakantiehuizen ver nield en in Porto-Vecchio elf. In Sant Ambroggio hielden gemasker de mannen een gezin dat op vakan tie was onder schot, terwijl ze hun vakantiebungalow opbliezen. Voor zover bekend zijn er geen slachtoffers gevallen. De mannen lieten een brief achter met de initia len van het Nationale Front voor Bevrijding van Corsica (FLNC), dat voor onafhankelijkheid van het ei land strijdt. Daarin verklaarden de separatisten te vechten tegen de op koop van Corsicaanse grond door Franse makelaars die er vakantie huizen en van het eiland een 'Solari um' willen maken. Gisteravond verraste de politie dertig zwaar bewapende mannen die klaarblijkelijk een nudisten- kamp wilden opblazen. De gemas kerde mannen hielden enkele uren een tiental mensen gegijzeld, maar wisten later aan de politie die getipt was te ontsnappen. (pagina 7: Problemen voor Parijs door moorden op Corsica.) Politie kan man niet bijhouden LEIDEN De Leidse politie heeft gistermiddag tevergeefs gepro beerd een 37-jarige Leidenaar aan te houden die met hoge snelheid door de stad reed en enkele rode ver keerslichten negeerde. De politie van Wassenaar kon de automobilist in die gemeente wel tot stoppen dwingen. Een auto van de technische re cherche reed rond een uur over de Willem de Zwijgerlaan en werd op gejaagd door de 37-jarige Leide naar, die vlak achter de politiewa gen reed. Daarna haalde de man de wagen in en reed slalommend ver der. De snelheid liep op tot boven de 160 kilometer per uur en toen kon de Leidse politieauto de man niet meer bijhouden. Tegen de Lei denaar is proces-verbaal opge maakt. Op treinfeest in Amsterdam worden 10.000 studenten verwacht SIDMOUTH - Een enorme golf slaat over de kademuren van de ha venplaats Sidmouth in het zuidwes ten van Groot-Brittannië tijdens een zware storm waarbij windsnel heden tot boven de 150 kilometer per uur werden gemeten. Ongeveer 5000 woningen liepen schade op. Het ko mende weekeinde wordt een nieuwe zware storm verwacht die waar schijnlijk ook over ons land zal trek ken. (foto AP) PRIJZEN OMHOOG - De prijzen in de Sovjetunie zullen de eerste helft van 1991 fors stijgen. Anatoly.Ko- min, vice-voorzitter van de staats commissie voor prijzen, verklaarde in de Pravda dat auto's, radio's, tv's, diepvriezers en wasmachines 50 tot 70 procent duurder worden. Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt en vooral in het noorden enkele buien. Temperaturen tussen 6 en 8 graden. Vrij krachtige, aan de kust en op het IJsselmecr harde zuidwestenwind. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Op zaterdag regen en veel wind. Daarna wisselend bewolkt en van tijd tot tijd enkele buien. Mid- dagtemperaturen rond 8 graden. LEIDEN - Een groep Leidse stu denten wijdt zaterdag de ov-jaar- kaart in met een 'Elfstedentocht tussen de rails'. Organisatoren zijn Derk Luyt en Peter Heslen- feld van de studentenvereniging Augustinus. "Heel erg blij ben ik met die kaart", zegt student milieukunde Heslenfeld (24). "Twee keer naar mijn ouders in Hilversum en ik heb die 60 gul den eruit. Binnenkort gaan we leuk een dagje naar Groningen, daar ben ik nog nooit geweest". Beide studenten hebben on langs binnen de gelederen van Augustinus een 'ov-subgroep' op gericht. Doel van dit clubje is het stimuleren van het creatief ge bruik van de ov-jaarkaart. De groep telt inmiddels 94 leden die allemaal dolblij zijn met de kaart. "Die protestacties die vrijdag tij dens de spits worden gehouden vind ik echt onzin", aldus Heslen feld. "Daar pakje trouwens alleen maar de forensen mee". Heslenfeld en Luyt zijn van plan de komende periode allerlei tripjes te organiseren. "We gaan zaterdag 12 januari lekker een dagje naar Brussel, naar de Inca tentoonstelling en we hebben een speurtocht per trein op het pro gramma staan. Verder willen we uitstapjes naar voetbalwedstrij den, concerten en andere evene menten organiseren". Zaterdag vertrekken de Leidse studenten voor hun Elfsteden tocht om half tien 's ochtends vanaf het NS-station in Leiden. De groep stapt dan op de trein naar Rotterdam, gaat vervolgens naar Breda, Tilburg, Den Bosch ("Uurtje pauze voor het eten van een paar Bossche bollen"), Nijmegen, Eist, Tiel, Utrecht en Amsterdam, om vervolgens terug te reizen naar Leiden. Tot nu toe hebben een kleine 30 studenten zich voor de feestelijke treintocht aangemeld. "Maar er zijn er veel meer die overwegen mee te gaan", zegt de student milieukunde. "Overigens moet de groep niet te groot zijn, want in de trein tussen Eist en Tiel kun nen maar honderd mensen. Nou ja, mocht dat toch het geval zijh dan zien we wel hoe we dat oplos- Treinfeest De Elfstedentocht is zo georgani seerd dat de Leidse studenten eventueel 's avonds nog mee kun nen doen aan het landelijke trein feest dat zaterdag om half tien be gint op het NS-station in Amster dam. Aan de ludieke uitnodiging voor het gratis 'rijdende trein feest' tussen Amsterdam en Rot terdam van 4 studenten van de Universteit Twente lijkt massaal gehoor te worden gegeven. Het aahtal deelnemers, dat wordt ge noemd, varieert van enkele hon derden tot 300.000, maar de orga niseren zelf denken toch wel, dat zo'n tienduizend studenten naar Amsterdam komen. Een van de organisatoren: "Tot onze verbazing waren al onze affi ches voor het treinfeest in een mum van tijd in het hele land ver spreid. In alle studentensteden werden onze affiches steeds op nieuw gekopieerd. Alleen in Am sterdam was het treinfeest nog niet zo bekend. Enkelen van ons zijn daarom een paar weken gele den nog naar Amsterdam gere den en hebben de uitnodigingen in alle gebouwen van de Vrije Universiteit van Amsterdam op gehangen. In ieder geval zal het voor velen wel geen treinfeest, maar een perronfeest worden. Zo veel mensen krijg je niet in een trein". Dat de actie zo aanslaat komt volgens de Enschedese student omdat nog nooit eerder zoiets is georganiseerd. "Het is gewoon een lekker gekke actie. Een stu dentenfeest, in een gratis ruimte. Lekker zuipen onderweg van Amsterdam naar Rotterdam. Dat is toch heel apart, nietwaar? En de NS mag ons niet weigeren. Want die heeft een vervoers plicht". Geweld cocaïnemaffia laait weer op MEDELLIN (AP) - De machtige Colombiaanse cocaïnemaffia heeft giste ren vier politie-agenten vermoord in Medellin, de thuishaven van de drugshandelaren. Volgens de politie kan de moordpartij de hervatting be tekenen van de oorlog die de cocainebaronnen al jaren voeren tegen de re gering van Colombia en die in juli tijdelijk werd stopgezet. De vier politie-agenten waren lid van de geheime politie en werden mid den op straat doodgeschoten vanuit een rijdende auto. Later op de dag pleegde, volgens het hoofd van de Nationale Politie, kolonel Jaime Pena, de cocaïnemaffia een aanslag op een politiechef en zijn lijfwacht in Medel lin. Hierbij raakten beiden gewond. BRUSSEL/WASHINGTON/CAIRO/BAGHDAD (Rtr/AFP/AP) - De NAVO stuurt 42 ge vechtsvliegtuigen naar Turkije om dit land te beschermen tegen een mogelijke aanval door Irak. De 18 Belgische Mirages, 6 Italiaanse F-104 Starflghters en 18 Duitse Alpha Jets worden tussen 6 en 10 januari naar Turkije overgebracht. Dat is gisteren bekendgemaakt in Brussel. óók voor de laatste mode nieuwtjes Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proelabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28,75 Ik neem een kwartaalabonnement 76,75' Ik neem een jaarabonnement 298,60' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) De Iraakse ambassadeur in Bel gië, Haidar, zei vandaag tijdens een persconferentie te hopen dat de EG- ministers van buitenlandse zaken morgen tijdens hun ontmoeting in Luxemburg een vredesinitiatief zullen lanceren. Hij verklaarde teleurgesteld te zijn dat Luxemburg, dat momen teel het voorzitterschap van de EG bekleedt, slechts een missie naar Baghdad wil sturen om de situatie te verkennen en druk uit te oefenen en niet om te onderhandelen. "Als dat het doel is, is het beter niemand te sturen, zei de ambassadeur. De Verenigde Staten steunen een missie van de EG naar Baghdad. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken liet weten dat de VS elke di plomatieke poging ondersteunen waarin wordt gezocht naar een vreedzame oplossing "en die de eensgezinde boodschap overbrengt dat Irak gevolg moet geven aan de resoluties van de Verenigde Na ties". Met de nadering van het door de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties gestelde ultimatum van 15 januari aan Irak is sprake van koortsachtig diplomatiek overleg in vele hoofdsteden. De Egyptische president Mubarak is vanmorgen in Tripoli aangekomen voor topover- leg met de leiders van Libië en Syrië over de Golfcrisis. Het beraad in Tripoli heeft plaats op initiatief van de Libische leider Gaddafi, die zegt een derde wereldoorlog te willen voorkomen. Mubarak en de Syri sche president Assad betwijfelen sterk of het overleg iets concreets oplevert, gezien de halsstarrige wei gering van Irak om Kuwayt te ont- Koning Hussein van Jordanië ar riveerde gisteren in het kader van een rondreis langs verschillende Europese hoofdsteden. De Iraanse minister van buitenlandse zaken, Ali Akbar Velayati, kwam gisteren aan in Islamabad voor besprekin gen over de Golfcrisis met de minis ters van buitenlandse zaken van Turkije en Pakistan. In de Jordaanse hoofdstad Am man meldde de nieuw benoemde minister van buitenlandse zaken Taher Masri gisteren dat de minis ters van buitenlandse zaken van Joegoslavië, Roemenië en Malta volgende week op bezoek komen om over de Golfcrisis te beraadsla gen. Masri verklaarde dat Budimar Loncar, Nastase Adrian en Guido de Marco de reis ondernemen als vertegenwoordigers van de bewe ging van niet-gebonden landen. Adres PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400 Turkije, het enige NAVO-land dat grenst aan Irak, heeft op 18 decem ber om de toestellen gevraagd. Het sturen van gevechtsvliegtuigen be tekent dat het bondgenootschap of ficieel betrokken raakt bij de Golf- Het inzetten van de vliegtuigen is volgens de verklaring bedoeld om "de gezamenlijke solidariteit en vastbeslotenheid van het bondge- ANKARA (AFP) De grote indus triële bedrijven, het openbaar ver voer en de dienstverlening van de overheid liggen in Turkije vandaag stil. Ongeveer 2,2 miljoen leden van de Turkse vakbonden gaan naar het werk gaan uit protest tegen het loonbeleid van de regering. De vakbonden beschuldigen de regering van premier Akbulut er van het land naar de afgrond te lei den. De 48.000 mijnwerkers uit Zon- guldak die sinds 30 november al in staking zijn, zullen morgen een mars naar hoofdstad Ankara ma- De regering beschouwt deze actie als illegaal en heeft uit "vrees voor 'incidenten' de Turkse arbeiders opgeroepen hun acties af te blazen. Premier Akbulut kenschetste het optreden van de bonden als "provo caties die schadelijk zijn voor de openbare orde". nootschap te demonstreren in het licht van mogelijke dreigingen". NAVO-diplomaten benadrukten dat de vliegtuigen een zuiver defen sieve taak hebben en niet worden gebruikt om Irak aan te vallen. De Verenigde Staten hebben de beslissing van de NAVO gisteren betiteld als "betekenisvol". "Het is een steun in de rug van het interna tionale front dat zich tegen de Iraak se leider Saddam Hussein heeft ge vormd", aldus Witte Huis-woord voerder Marlin Fitzwater. Irak heeft laten weten dat het geen zin heeft voor de Europese Ge meenschap een missie naar Bag hdad te sturen tenzij de EG bereid is om serieuze onderhandelingen te voeren over de stabiliteit in het Mid den-Oosten. Schoolstraat 81 Voorschoten tel. 01717-4300 Alpha straaljagers van de Duitse luchtmacht, die deel zullen uitma ken van de 42 oorlogsvliegtuigen, die de NAVO in Turkije stationeert als onderdeel van de multinationale macht in verband met de Golfcrisis. (foto EPA) 'Hitte-limiet' bij tenniswedstrijden? ADELAIDE (Reuter) - De Ver eniging van Tennisprofessio- nals ATP wil een tempera- tuurlimiet invoeren. Dat ver klaarde woordvoerder Hardis- ty, vandaag in Adelaide waar een internationaal toernooi voor mannen wordt gehouden. Een groot aantal tennissers klaagde de afgelopen dagen over de extreem hoge tempe ratuur. Het kwik steeg tot bo ven de 40 graden. Gisteren was het in Adelaide de warmste dag sinds 7 jaar. Overwogen wordt om bij be paalde temperaturen de wed strijden te onderbreken en uit te wijken naar de avonduren. Dat betekent in de meeste ge vallen dat kunstlicht moet worden geinstalleerd. LEIDEN Haarlemmerweg 41 tt>u Groenoordhailcn) Tel.: 071-213222

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1