'Tegen Bolkestein zegje geen Frits' Slecht weer voor 'Op jacht naar de vos r- O h o Politiek redacteur NCRV Jan Zindel (62verlaat journalistiek HISTORISCHE DANS Morgen kort geding om rechten programma Rare reis PAGINA 16 - RTV-SHOW DONDERDAG 3 JANUARI 1991 Van onze correspondent Renate van Iperen HILVERSUM Hij versloeg talloze koninklijke bezoe ken in het buitenland voor de gezamenlijke omroepen. Was als radio-verslaggever ontelbare malen te gast bij ministers, staatssecretarissen en andere politici. Stamt uit de tijd dat ministers nog onvoorwaardelijk plechtig werden aangesproken met 'Excellentie' en werd ooit door politici uitgeroepen tot meest beminnelijke ver slaggever. Politiek redacteur Jan Zindel (G2) verliet on langs na 42 jaar, waarvan 32 jaar bij de NCRV-radio, de journalistiek. - Jij hebt de tijd nog meegemaakt dat ministers eerbiedig werden aangesproken met Excellentie. „O ja, ik heb nog gebibberd voor het eerste interview met burgemeester Van Walsum van Rotterdam, een grote man, die al tijd zo streng keek. En tegen de minister zei je inderdaad Excel lentie. Ik was een van de eersten, die Smallenbroek 'minister' noemde. Ik dacht: zo'n man kan toch niet Excellentie heten, laat ik maar beginnen met minister". - Tekende de term Excellentie ook een grotere afstand tussen pers en kabinet dan nu? „Men sprak elkaar toen in het algemeen veel plechtiger toe, maar ze waren net zo hard tegen elkaar als nu. Toch was er meer afstand. De toon is nu gemoede lijker. Er is bijna geen politicus die niet bij zijn voornaam wil worden aangesproken. Uitzon dering is iemand als Bolkestein. Nee, die noem je geen Frits. Dat is menéér Bolkestein. Mijn band met Joop den Uyl. Die is heel langzaam tot stand gekomen, maar het kwam er wel van. Braks is Gerrit, Lubbers is Ruud en Kok is Wim. Je krijgt met veel van die mensen toch een per soonlijke band. Je komt er over de vloer en dat laatje ook niet he lemaal onberoerd. Je leert de echtgenotes kennen, de kinde- - Kritische mensen zeggen: je moet geen sympathie opvatten voor politici, want dan kun je ze niet meer onafhankelijk benade- „Je kunt daar wel naar streven, maar het kan helemaal niet in dat kleine kringetje. Het andere ui terste is iemand die je goed kent naar de mond te gaan praten of schrijven. Dat moetje natuurlijk nooit doen. Wel probeer ik ie mand in een vraaggesprek zover te krijgen dat hij achteraf zegt: nou, dat was op het randje. Ik heb meer gezegd dan ik had ge wild". - Een foefje? „Je bereikt het sneller door ie mand correct te behandelen, uit te laten spreken dan hem bruusk in de rede te vallen. Dat noemt men een 'hard' interview: heftig en vijandig. Maar het is mijn overtuiging dat je meer bereikt door iemand uit te laten praten. Dat was zeker het geval bij ie mand als Joop den Uyl. Als je er bij hem op ging inhakken, dan stak-ie zijn neus in de lucht en ging z'n eigen verhaal vertellen. Lubbers heeft wel eens over mij gezegd: die man is zo vriendelijk, voor je het weet zegje 'm tevéél". Welke minister-president heeft op jou de meeste indruk ge maakt? „Hoewel hij niet mijn politieke signatuur heeft, vond ik de ma nier waarop Den Uyl -met name in de Lockheed-affaire, maar ook bij de gijzelingen- heeft geope reerd heel groots. Hij was beze ten van de democratie, de demo- Componist Buck - Only You' - Ram (83) in Las Vegas overleden LAS VEGAS (UP1) De Amerikaanse componist Buck Ram is gisteren na een lang ziekbed op 83-jarige leeftijd ineen ziekenhuis in Las Vegas overleden. Ram was lange tijd de mentor van de succesvolle groep de Platters' en schreef in de jaren vijftig een aantal hits zoals: 'Only you 'The Great Pretender', 'Magic Touch' en 'Twilight Time'. Ram begon zijn carrière als arrangeur bij grote bands zoals die van Count Bassie en Glenn Miller in de jaren dertig en veertig. Het verhaal gaat dat Ram jazzzangeres Ella Fitzgerald haar eerste baan in de mu ziek bezorgde. cratische gedachte. Die was voor hem heilig, hoor. Dat ging echt uit boven de partij-politiek. Daar luisterden we ademloos naar. En voor de rest hadden ze alle maal goede en zwakke kanten. We hebben ontzettend veel ple zier gehad met Van Agt, maar er ontstonden ook korzeligheden tijdens lange formaties. Zei Van Agt tegen ons 'Ik wil jullie ei genlijk niet meer zien.' En wij: 'dat is bij ons net zo!' Van Agt, dat was toch een enige man". Juliana Jan Zindel krijgt een zachte glans in zijn ogen als hij praat over de vele staatsbezoeken van de koningin, die hij in de achter liggende periode heeft verslagen voor de radio. Absoluut hoogte punt voor Zindel was het bezoek van koningin Juliana aan Indo nesië in 1971. „De volstrekt aandoenlijke eerbied voor de persoon van dé koningin. Daar kwam niet 'n ko ningin. Nee, daar kwam dé Ko ningin. Bijna hadden de Neder landse televisie-kijkers trou wens de intocht van de koningin in Bandoeng moeten missen: ze liep achter op het schema waar door het te donker zou worden voor tv-opnamen. Via, via heb ben we de koningin laten weten - natuurlijk niet direct aan haar zelf- dat het echt fout ging lopen. En dan mbest je met Juliana nog Jan Zindel: "De manier waarop Den Uyl bij de Lockheed-affaire en de gijzelingen opereerde was groots". <f®t® gpd> als het niet anders kan, maken z oppassen ook. Die riep dan uit: daar heb ik niets mee te maken, ik ben hier bezig". - Ik kan me zo voorstellen datje in al die jaren toch wel een band hebt opgebouwd met het Konink lijk Huis. Of is het zo dat de ko ningin per definitie iemand op afstand blijft? „Deze koningin, en de vorige ook wel, neemt altijd een mo ment tijd voor de meereizende pers. Ze moet ervan op aan kun nen, dat met name fotografen en televisiecamera's haar niet al te veel hinder bezorgen. Koningin Beatrix heeft nogal veel last van fel licht, ze kan niet goed tegen flitslampen. En dat weten de vas te jongens. Ze proberen dat zo veel mogelijk te omzeilen. Alleen daarvan gebruik. En dan mop pert ze ook niet. Deze koningin moppert zelden als het gaat om het plaatje. Dan accepteert ze heel veel". „En Juliana? Een fijne vrouw, dat wel. Maar ze was lastig. Ronduit lastig, (snel terugkerend op het onderwerp koningin Beatrix) De huidige koningin heeft altijd tijd voor een blik van herkénning. En dat is leuk. Ze is zich ervan bewust dat je erbij bent. Je kunt als journalist ge woon je werk doen, je hoeft je niet te generen. De vorige konin gin zei altijd: aangenaam om kennis te maken. En dat had ze dan al tien keer gedaan". AMERICANA In het Braziliaanse plaatsje Americana werd gisteren een historisch dansfeest gehouden. Herdacht werd de eerste golf van immigranten in Brazilië die op gang kwam na de burgeroorlog van 1866. (foto ap> HILVERSUM Het Veroni- ca-programma 'Op jacht naar de vos' is het jaar 1991 slecht begonnen. Morgen moet pro ducent René Stokvis in kort geding verschijnen omdat zijn programma teveel zou lijken op het voormalige Ve- ronica-programma 'Op jacht naar de schat'. Bovendien verdwijnt het programma enige tijd van het scherm omdat slechte weersomstan digheden het onmogelijk zouden hebben gemaakt het programma op te nemen. Stokvis is gedaagd door de Franse spelletjesbedenker Jacques Antoine Cie., die het spel 'Op jacht naar de schat', dat Veronica enige ja ren geleden uitzond, bedacht. Antoine Cie. bezit ook de wereldwijde rechten op het programma. Volgens het Franse bedrijf is 'Op jacht naar de vos' een kopie van een bewerking van het oor spronkelijke programma. Antoine Cie. ontwikkelde op basis van het oude 'Op jacht naar de schat' een nieuw spel. Chopper Duel, waarin twee teams het tegen elkaar opnemen. Producent René Stokvis, die enige jaren geleden van het Franse bedrijf de rechten verwierf om afleveringen van 'Op jacht naar de schat' te produceren, kreeg in 1990 van de Fransen het concept van Chopper Duel aangebo den. Stokvis zou echter mee gedeeld hebben dat hij met een ander programma bezig WAntoine Cie. dacht hier op met andere omroepen (RTL 4) besprekingen te kun nen beginnen over zijn nieu we programma, kon zijn idee aan de straatstenen niet kwijt toen bekend werd dat Stokvis bezig was met 'een remake' van 'Op jacht naar de schat'. Antoine Cie. vindt dat Stokvis aan de haal is gegaan met zijn oorspronkelijke idee. In het kort geding van vrijdag eisen de Fransen, die voor de AVRO het program ma Fort Boyart ontwikkel den, dat Stokvis stopt met het programma op straffe van 50.000 gulden per overtre ding. Bovendien wil het spel- letjesbedrijf 150.000 gulden hebben als voorschot op een schadevergoeding wegens winstderving. Stokvis heeft inmiddels, in overleg met Veronica, beslo ten de laatste drie afleverin gen van 'Op jacht naar de vos' in de ijskast te zetten. Don derdag 10 januari is voorlopig de laatste aflevering van het programma te zien. Reden voor het uitstel zijn volgens Veronica de slechte weers omstandigheden tijdens op- namedagen. „Er zijn al diver se draaidagen uitgevallen door het slechte weer", aldus de Veronica-woordvoerder. De in het programma ge bruikte helikopters kunnen alleen bij goed weer vliegen. Door het uitvallen van diver se draaidagen heeft produ cent Stokvis inmiddels een flinke kostenpost te verwer ken gekregen. Om die reden is besloten de laatste drie af leveringen van 'Op jacht naar de vos' op te nemen in een pe riode waarbij de kans op goed weer groter is. Volgens een woordvoerder van producent Stokvis heb ben het kort geding en het uitstel van de drie afleverin gen niets met elkaar te ma ken. Producent René Stokvis: programma in de ijskast. (foto GPD) Bij het laatste nummer van Avenue, het blad dat altijd zo veel reisverhalen tussen zijn glanspapieren omslag stopt, krijgt de lezer een gidsje met "Rare reizen" cadeau. Het gaat hier zowel om bizarre onderne mingen, die in elke reisfolder ontbreken, als om exclusieve uitstapjes voor mensen die zich met hun geld geen raad weten. De laatste groep kan bijvoor beeld voor f 38.000 een suite hu ren aan boord van een cruise schip, dat langs de ijzige kusten van Antarctica vaart. Of voor f 5000 per dag een hengel huren bij een IJslandse zalmrivier, of voor het luttele bedrag van f7000 per week met een viermaster gaan varen rond de Bovenwindse eilanden, of zich voor f 16.000 per week in een landhuis op een verder on bewoond Schots eiland terug trekken. Onder de eerste catego rie vallen een survivaltocht door het winterse Spitsbergen, een vlotreis door Zweden, een reisje met een ijsbreker door de bevroren Botnische Golf en een skiloop door de Argentijnse An des. Ook kunt u momenteel bij sommige reisbureaus, die gespe cialiseerd zijn in sportieve en ruige doe-vakanties, een bijzon der arrangement regelen voor een langlauftocht in het noor den van Finland. Twee jaar ge leden probeerde een vriend mij over te halen hem op deze tocht te vergezellen. Ik hoefde echt niet zo fit te zijn als een topat leet; als ik een paar maanden drie uur per dag ging wandelen of fietsen, beschikte ik al over de vereiste minimale conditie. Dat ik nooit eerder op de lange lat ten had gestaan, was evenmin een probleem: een paar keer oe fenen op het droge volstond, we Rf J j e Gerrit Jan Zwier hoefden daar in Finland ten slotte geen records te breken. Als ik een poolvest, speciale langlauf schoenen, thermo-on- dergoed, een kompas (voor als ik zou verdwalen), een fluitje (voor als ik in nood zou raken) en goede oorwarmers aan zou schaffen, dan was ik voldoende toegerust om tien dagen over de besneeuwde toendra te glijden. Nu had ik altijd al eens in de winter naar Lapland gewild, een gebied waar ik menige zo mer heb doorgebracht, maar ik zag toch weinig in een dagen lang gevecht met de elementen, al had ik dan een kompas en een fluitje bij de hand. Ik moest mijn vriend dus teleurstellen. Toen hij mij laten het verhaal deed van zijn belevenissen, was ik alleen maar blij dat ik pas in het voorjaar naar het land van de middernachtzon zou gaan. Het deelnemersveld had uit twee heel verschillende groepen bestaan: uit fanatieke, triathlon-achtige sporters, die de grenzen van hun uithou dingsvermogen eens wilden tes ten, en uit gewone mensen, die op een sportieve manier van de natuur wilden genieten. Vooral de laatsten kregen het erg moei lijk. Zij misten de juiste kadans, ademden al gauw door hun mond, wat juist helemaal niet moest, zij likten de vaseline van hun lippen, waardoor de wind en de vrieskou alle kans kregen om daar hun stempel van klo ven en barsten op te drukken, de skibril gleed voordurend van hun zwetende neus, waardoor de ogen werden blootgesteld aan het verblindende witte licht van het sneeuwland, ze trokken hun poolvest uit en deden hun wollen Amundsen-muts af, waardoor het hoofd de rol van warmtelek ging spelen, een si tuatie die op roetkoude plaat sen te allen tijde vermeden moet worden, en ze bliezen om de ha verklap op hun fluitje. De route zelf was in principe geen probleem, want die werd aangegeven door het spoor van een sneeuwscooter, die elke dag in alle vroegte van de ene hut naar de andere reed. Maar het klimaat toonde zich in de don kere tijd nu eenmaal van zijn slechtste kant: de harde pool- winden bliezen dwars door de skijacks en het thermo-onder- goed heen; de stuifsneeuw door weekte de sokken, waardoor de blaarvorming werd versneld; de mist wiste het landschap uit, en de aanhoudende sneeuwval maakte het spoor van de sneeuwscooter onzichtbaar. Al op de tweede dag kwam menige deelnemer met bloed in zijn nieuwe schoenen in het bivak aan. Vanaf de derde dag werd de sneeuwscooter vooral als be zemwagen gebruikt. Het was natuurlijk ook onver mijdelijk dat de stemming in de groep al gauw ver beneden nul daalde. De triathlon-atleten er gerden zich aan de krukken om hen heen, terwijl de laatsten schoon genoeg kregen van het absurde fitness-g.edoe van de eersten, die na een skitocht zo nodig nog eens een flink eind over de toendra moesten gaan joggen. U bent dus gewaarschuwd: het verschil tussen een rare en nare reis is slechts een enkele let ter.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 16