'Muziek niet interessanter dan kapsels' Vijftig jaar Huize Gaudeamus Brian Eno over John Cale en het maken van popmuziek Walter Maas gaf naoorlogse generaties musici kansen Solide vakwerk Willem Nijholt in Amadeus Nog geen tien voor 'Tien' UIT-Buro opent jacht op publiek DONDERDAG 3 JANUARI 1991 KUNST PAGINA l; Brian Eno: 'We leven allebei op verschillende eilandjes' Van onze correspondent John Oomkes LONDEN - Een middenstandswoning in een gegoede Lon- dense buitenwijk. Herfstbladeren kleven aan het asfalt, de muziektent in het park aan de overkant wacht kleumend op het voorjaar. Binnen schenkt Brian Eno thee volgens En gels recept, forse mokken met veel melk. Hij zegt dat hij gis teren een nieuwe techniek voor het maken van interviews heeft bedacht, 'want het was me opgevallen dat ik veel woorden gebruik, maar dat de efficiency te verwaarlozen is en ik me te weinig concentreer op mijn gedachten'. ring wekenlang op instrumenten te laten spelen die ze niet beheersten. Waarom zóu deze methode niet wer ken? Met een tabel houdt Eno nauw keurig de mogelijkheden bij die hem gegeven zijn dank zij dit vreemde hulpmiddel. "Geen ge sjoemel", prent hij zichzelf in. "Als ik slechts vier woorden heb voor een lastige vraag, dan mag ik er slechts vier gebruiken voor het ant woord". Helaas plegen Nederlandse vertalingen van Engelse teksten De telefoongids van Groot Londen wordt op een willekeurige pagina opengeslagen. Eno begint telefoon nummers te omcirkelen die met een getal van onder de 50 beginnen, en legt uit dat het toeval zal bepalen hoeveel woorden tot zijn beschik king staan om mijn vragen te beant woorden. Of ik akkoord ben? Ach, rond 1980 zette Eno als producer de Amerikaanse band Talking Heads op het verkeerde been door de mu zikanten tijdens de opnamen van Remain in Light zonder uitzonde- BILTHOVEN - De combinatie Huize Gaudeamus te Bilthoven en zijn bewoner Walter Maas is uniek. Het huis is gebouwd in de vorm van een grote concert vleugel en Walter Maas die het een halve eeuw bewoont inmid dels, nam de nieuwe Neder landse muziek onder zijn vleu gels. Vrijwel alle avant-gardis- ten in alle generaties van na de oorlog kunnen er over meepra ten: Henk Stam, Ton de Leeuw, later de leerlingen van Kees van Baaren als Schat, Van Vlijmen, Louis Andriessen, nog later die van Ton de Leeuw als Vriend, Kunst, Straesser. Maar ook bij voorbeeld dirigent Lucas Vis - 'geplukt' uit Ostersund - is-een ontdekking van Maas. Het fraaie vleugelhuis aan de Ge rard Dou-laan werd ontworpen, over jonge talenten gesproken, door de toen 17-jarige Frans Röntgen, de jongste zoon van Julius Röntgen se nior (1855-1932), als cadeau voor pa. Die was weliswaar in Leipzig gebo ren, maar zijn vader Engelbert kwam wel degelijk uit Deventer. In 1878 vestigde Julius senior zich in Amsterdam, waar hij een zeer ge zaghebbend musicus werd, een pri ma begeleider van vele beroemdhe den, oprichter van het Amsterdams Conservatorium en hoofdleraar pia no aan dat instituut. Meer dan 600 composities vlogen uit zijn pen, 12 symfonieën, 3 opera's, veel kamer muziek en liederen. Walter Maas, een textiel-inge- nieur en Wagner-kenner uit Mains, emigreerde in 1933 en huurde voor zijn ouders Huize Gaudeamus. In 1941, als jood, dook hij er onder, en lag negen maanden zonder zonlicht in een hok van anderhalf bij twee meter. Onder het riet las hij Goe the's Farbenlehre, boeiende lec tuur, maar onzinnig zoals hij als tex- tiel-ingenieur vaststelde. Maar er waren nu andere dingen aan de orde dan cultuur, in totaal zat hij 3 jaar, 9 maanden en 6 dagen in alle mogelij ke - lees: onmogelijke - ruimten, tot een hondehok toe, in Bilthoven, La ge Vuursche, Soesterberg, Hoorn en Amsterdam. Na de bevrijding betrok Maas Huize Gaudeamus en toen gebeurde het wonder. Een con cert in de ronde zaal, georganiseerd door Julius Röntgen junior, 200 be zoekers meldden zich, slechts voor 60 was er plaats, de ramen stonden open voor de overige muzieklief hebbers die vanuit de tuin elke klank gretig opzogen! Workshop Maas begreep onmiddellijk de bete kenis, de honger naar cultuur in het algemeen en naar muziek in het bij zonder, en ondergedoken had hij zichzelf al beloofd: als ik er heel huids uit kom, doe ik iets terug voor de Nederlandse gemeenschap. Ik sta het huis af aan jonge kunste naars die moeite hebben om aan bod te komen. Voor het tweede concert zegde Jurriaan Andriessen af, de vervan ger werd componist-pianist Henk Stam, die 7 jaar bij Gaudeamus zou blijven, een gezaghebbend peda goog, die had Maas nodig! Al spoe dig werd Gaudeamus een work shop voor jonge componisten. De Limburger Matty Niël (voor dit jaar is van hem een opera in Maastricht gepland) had zelfs bij Anton We- bern gestudeerd, de 'afgod' van de toenmalige avant-garde. Maas schreef in die tijd muziek kritieken in Trouw, maar één van zijn sterke punten was dat hij bui ten en boven het gewoel stond, zijn mening heeft hij nooit en te nimmer onder stoelen of banken gestoken, tot op de dag van vandaag, waarbij met name de huidige terugval naar de neoromantiek hem een doorn in het oog is. Het Gaudeamus-collectief(Van Baaren's leerlingen) kwam nergens anders aan bod dan op het platform dat Maas zijn 'Jungs' aanbood. Maandelijkse bijeenkomsten, reis- concerten en dan als hoogtepunt de muziekweek in de vorm van een compositie-concours in Bilthoven en Hilversum. Peter Schat, die als 16-jari- ge, met knallende ruzie van huis was vertrokken, en Maas zijn fuga's voorspeelde (hij zou net als Stam ze ven jaar bij Gaudeamus blijven) door de grotere acuratesse van de Engelse taal langer uit te vallen. "Dat is jouw probleem", grijnst Eno. Tureluurs Tijdens de opnamen van Wrong Way Up (De Verkeerde Kant Bo ven), de plaat die Eno dit jaar in nau we samenwerking met John Cale maakte, werd Cale meerdere malen volstrekt tureluurs van de methodi sche instelling van zijn vriend en collega. Bij het vervaardigen van het hoesontwerp (op basis van een troef uit het kaartenspel) liet Eno dolken tekenen ter afscheiding van hun beide portretten. "Ik voel me tot spelkaarten aangetrokken om dat er vaak vreemde symbolen op te zien zijn. De dolken op de hoes zijn zulke symbolen, maar ze drukken ook vijandschap uit". Tijdens de opnamen groeide de tegenstelling tussen de emotionele en driftige Cale en de onderkoelde en planmatige Eno uit tot formida bele afmetingen. "Deze produktie zat helemaal niet democratisch in elkaar, en was niet alleen gebaseerd op de wil tot samenwerking, maar ook op het onderliggende gevoel dat we concurrenten zijn. Kijk, het zit zo: ik bedenk theorieën. Van John weet ik dat nog steeds niet, ook niet na de samenwerking. Hij houdt zijn ideeën vóór zich. We le ven allebei op een eilandje, maar dan twee verschillende. Ik hou mijn gevoelens voor me, hij houdt zijn ideeën privé. Ik controleer mijn ideeën door daar mijn gevoelens op los te laten, John gaat veel minder systematisch te werk". Cordoba, een van de mooie, ver stilde songs op het album, ademt een mysterieus Spaanse sfeer. In korte, heldere zinnen hoor je hoe Cale's bariton vertelt over een ge heime ontmoeting - de lucht be zwangerd van niet uitgesproken erotiek. Toch is het lied gebaseerd op zinnen die vrijwel rechtstreeks afkomstig zijn uit een studieboek Spaans-Engels. Eno: "Ik studeer die taal en zag hoe die regels uit het boek een poë tische uitstraling kunnen hebben. Ze vertellen een verhaaltje. John vond het prachtig om een andere techniek te volgen om songs te schrijven". Eno staat op het standpunt dat tekstschrijvers in de popmuziek moeten ophouden met te schrijven over voor de hand liggende zaken - zijn leerling David Byrne (Talking Heads) noemde zelfs een album Stop Making Sense. Heel vaak lijdt de methode om onsamenhangende tekstflarden aan elkaar te plakken echter schipbreuk - zelfs in de grootste chaos is vaak nog een re gelmaat te ontdekken. Eno: "De luisteraar brengt ordening aan in de teksten of muziek die hij beluistert. De vakbekwaamheid van een kun stenaar ligt er juist in datje dingen kunt bedenken die op allerlei ni veaus wat te zeggen hebben. Let wel, niet slechts op één niveau, zo dat je als luisteraar onmiddellijk weet waarover iemand het heeft". we gevoelens die nog niet eerder be stonden. Dat watje gemaakt hebt, je creatie - of dat nou een plaat is of een kunstwerk - kan volkomen los gaan functioneren van jezelf. Daar om brengen we platen en boeken uit, geven we onze gedachten eigen lijk de vrijheid, en snijden we ook het produkt van onze gedachten los van ons denken". "Voor mij strekt het componeren van muziek zich uit tot en met de fa se van het mixen van de opnamen. John Cale kan het proces van het schrijven en componeren veel eer der loslaten. Ik weet niet wat beter is. Johns opvatting zou je 'klassiek' kunnen noemen, de mijne wat 'mo derner'. Bij een klassieke benade ring van muziek bestaat het compo neren uit het organiseren van toon hoogte, ritme, teksten - al die ingre diënten die je in copyrights kunt vastleggen. De moderne benade ring van componeren is gebaseerd op het opnameproces en houdt re kening met de typische eigenschap pen van 'sound', akoestische om standigheden, het mixen en de in grepen van een producer die als een eindredacteur bij een krant nog al lerlei dingen kan schrappen. Alle maal eigenschappen die het uitein delijke produkt bepalen, namelijk de plaat. In de klassieke muziek had je alleen het werkstuk op bladmu ziek". Er doen zich volgens Eno twee vormen van verandering in de mu ziekopvatting voor. "De ene heeft te maken met de manier waarop we onze voorgeschiedenis telkens op nieuw waarderen. De andere is die van de invloed van de actualiteit. Een werkje van Mozart wordt te genwoordig opnieuw opgevoerd te gen de achtergrond van wat we nu begrijpen van zijn muziek. Daar door is die reproduktie van (klassie ke) muziek voortdurend aan veran deringen onderhevig. Saaie veran deringen overigens". "Ik heb geen enkel probleem met klassieke muziek. integendeel. Maar ik heb een hartgrondige hekel aan de pompeuze verhevenheid die aan klassieke muziek wordt ver leend, en vooral het ingewortelde vooroordeel dat klassieke muziek op een of ander manier universele en absolute waarden vertegenwoor digt, terwijl popmuziek alleen maar tijdgebonden, vulgair en van zeer te relativeren belang zou zijn". Stijl "Muziek is in wezen niet interessan ter dan kapsels of een begrip als stijl. Als je, zoals ik, uitgaat van het begrip Zeitgeist, dan zet je vraagte kens bij het begrip Kunst met een grote K. Zeitgeist betekent iets als. als de wind uit die hoek waait, dan worden alle schepen naar de tegen overliggende kant geblazen. Daar mee zeg je eigenlijk dat je het be lang van elke individuele kunste naar niet moet overdrijven". "Ik denk dat de richting die een artiest denkt te kiezen vooral waar de heeft als alibi. Het verschaft je al leen maar de moed om op reis te gaan. Wat belangrijk is bij het ma ken van je werk is te erkennen dat je niet alleen hard moet roeien maar dat een stroming je ook nog ergens heen voert. Jij had gedacht mij in Londen te interviewen. Dat kwam ook uit, maar wist jij welke methode ik zou voorstellen?" Dit is deel 2 van het dubbelin- terview met Brian Eno en John Cale. Dat met Cale publiceerden wij gisteren. schreef: "De creativiteit zal altijd als een distel door het asfalt breken, er zal altijd weer een Walter Maas op staan, ver weg of dichtbij, die ge noeg van ons houdt om die bevuilde deurmat onder onze voeten weg te trekken, die druk pratend en gesti culerend zal binnenkomen om de zaak opnieuw een andere wending te geven". En Enrique Raxach (die twee maal zeven jaar bleef): "Maas is ie mand die nog steeds het risico neemt om een persoonlijk en in dringend geluid te laten horen en met ongebreidelde impulsiviteit de verveling van een anonieme organi- satië wenst te prikkelen". Want daar ging het bij Maas om: hij joeg het establishment op, hij prikkelde in derdaad, hij hield vast als een ter riër, hij kon uren telefoneren. Dank zij zijn ongebreidelde werk lust en vasthoudendheid kreeg hij het allemaal van de grond. Na het compositieconcours volgde een vertolkersconcours, wat hij als zijn beste idee beschouwde, want de componisten kregen maar moei zaam iets uitgevoerd en dus zorgde Maas voor specialisten: Ton Hart suiker, Abbie de Quant, Harry Spar- naay, noem ze maar op. Nog steeds voelt hij zich daar zeer bij betrokken, want op zijn lauwe ren rusten, nee dat is niets voor deze Maas uit Gaudeamus! Betekenissen De kunstenaar kan volgens de op vatting van Eno met zijn publiek niet alleen communiceren over din gen die hij heeft bedacht, maar die juist zelfs voor de maker ervan on gekende betekenissen kunnen heb ben. Eno: "Volgens mij is dat de zin van het maken van nieuwe dingen. Dat je jezelf kunt verrassen met betekenissen en met nieu Tineke Schouten. Gezien op 2 januari in d Leidse schouwburg. Aldaar nog vandaag e morgen te zien. LEIDEN 'Tineke, Tiehiehierié- ke, zat jij in Mexico, dan hadden wij geen show'. Dat moeten we zingen voor de 'joepjlaresse' ritmisch aangepaste aanduiding voor 'jubilaresse') in opdracht van Bep Lachebek, de grande ve dette voor bruiloften, feesten en partijen. De echte fans van Tine ke Schouten weten het dan al: Bep Lachebek is één van haar be faamde typetjes, aan wie ditmaal de eer te beurt valt om de jubile umshow te mogen openen. De ar tieste Tineke Schouten viert na melijk in 1991 haar tweede lus trum. Ter gelegenheid daarvan heeft ze een nieuwe show geschreven. Leiden kreeg gisteravond de pri meur, toen ze de allereerste in de schouwburg bracht. Zelfs de pro grammaboekjes zijn nog niet eens gedrukt. De show heet 'Tien voor Tien', maar een echte tien als cijfer krijgt 'Tien' hiervoor nog niet. Daarvoor zaten er in het pro gramma iets te veel saaie momen ten die gezien de lauwe reacties van het publiek (nog?) niet blij ken aan te slaan. Een verhaal over reïncarnatie bijvoorbeeld komt over als overbodige stoplap, en het gebabbel over vakantiereis- perikelen is een te lange aanloop naar een op zichzelf leuk num mer, waarin Spaanse artiesten om een fooi van die gierige Nederlan ders bedelen. Ook de afronding van sommige programma-onder- delen is nog altijd niet je dat. Dat dit echter pas de eerste ech te proefvoorstelling is, zie je er verder niet aan af. Daaruit blijkt maar weer eens dat Tineke Schouten toch echt een grote vakvrouw is. Haar vorm van amu sement mag dan wel als uiterst eenvoudig te boek staan; ze denkt er in elk geval niet lichtvaardig over en geeft zich voor de volle honderd procent. Zo zijn er tallo ze verkledingen voor evenzovele typetjes met als traditioneel hoogtepunt de door Bep Lache bek gepresenteerde artiestenpa rade, waarin onder anderen Gert Hermien, Kate Bush en als klap op de vuurpijl Tina Turner ver schijnen. Naast het overwegend nieuwe materiaal laat Tineke Schouten in deze jubileumshow enkele be kende figuren terugkeren. De te lefoniste van 'Mister Eddieee..' bijvoorbeeld is nu werkzaam bij de sexlijnen 'Trio', 'Intiem' en '65 Het is een aaneenschakeling van dubbelzinnigheden die de zaal dolle pret bezorgen. En het verhaal van die mevrouw ("46 jaar oud, 37 maal verkering gehad") doet het ook weer goed. Bij iedere man gaat het fout: "ik hep het ge lijk uitgemaakt, ik dach, 'k zal hem voor wezen!" WIJNAND ZEILSTRA Amsterdam wil kunst naar de mensen brengen AMSTERDAM (ANP) - Meer mati nees ten behoeve van 65-plussers, de instelling van een educatieve Voorstelling: Amadeus van Peter Shaffer. Re gie: Willem Nijholt. Produktie John van de Rest. Spelers: Willem Nijholt, Paul Röttger, Wilke Durand, Will van Seist, Tom van Beek. Niek Pancras e.a. Gezien 1 januari, Kon. Schouwburg, Den Haag. In Leiden te zien op 18,19 en 20 januari in de Leidse Schouwburg. DEN HAAG Er is vermoedelijk geen toneelstuk ter wereld dat zo veel voor de waardering van klas sieke muziek heeft gedaan als 'Amadeus' van de Engelsman Peter Shaffer. Fervente popliefhebbers voor wie Mozart zoiets was als Karl Marx voor een vrije markt-econoom zagen zich meegesleept door een verhaal waarbij de Weense compo nist tot hun niet geringe verrassing naar voren kwam als een rebelse persoonlijkheid a la Mick Jagger. Met dit verschil dan, dat de Stone tijdens zijn leven wel de kansen en de erkenning kreeg die hem op grond van zijn talent toekwamen, en de beroerd gestorven Mozart niet. Is eenmaal de fascinatie voor de persoon van de kunstenaar gewekt, dan volgt de interesse voor zijn werk vanzelf. Met name de ver- filmimg van Milos Forman uit 1984, ingegeven door het grote succes dat het stuk in New York en Londen had, zorgde voor een aanzienlijke verbreding van de markt voor Mo- zart-vertolkingen. Het 'Requiem', daarvoor zeker niet zijn meest po pulaire werk, bracht het louter en alleen door de dramatische rol die het in de filmversie was toegedacht tot een onvervalste hit. In het Mozart-jaar 1991 mag een opvoering van 'Amadeus' natuur lijk niet ontbreken. Daar is des te meer reden voor, omdat Nederland eigenlijk nooit goed kennis heeft kunnen maken met de toneelversie die aan de film vooraf is gegaan. De voormalige Haagse Comedie speel de Amadeus weliswaar in het sei zoen '80/'81 in een voortreffelijke re gie van wijlen Guido de Moor met Hans Hoes als Mozart en Willem Nijholt als diens rivaal Salieri, maar de speelperiode was zo kort, dat het bereikte publiek tot een klein voet balstadion vol beperkt bleef. Wat heeft de film niet, dat het stuk wel biedt? Geen eenvoudige vraag. Milos Forman wist samen met Peter Shaffer zo voortreffelijk de specifieke mogelijkheden van het medium film te benutten, dat niet alleen de aankleding voor een dimensie erbij zorgde, maar ook de thematiek aan helderheid won. Voor slechts één sterk aspect kon den zij geen minstens zo krachtige filmische oplossing vinden: de bij zondere vertelstructuur. Het pu bliek krijgt in de toneelversie de rol van biechtvader toebedeeld. Eerste hofcomponist Salieri, volgens de mythe de (artistieke) moordenaar van Mozart, richt zich rechtstreeks tot de zaal. Jij wordt uitgedaagd om je te verplaatsen in een persoon die je in principe onsympathiek is. Dat gebeurt je niet vaak, en zeker niet op zo'n geraffineerde manier als bij Shaffer. In de filmversie ging deze dubbele bodem grotendeels verlo ren, omdat het natuurlijk een zotte indruk zou hebben gemaakt als de 18de eeuwse Salieri zich als heden daagse NOS-omroeper tot de kijker zou hebben gewend. Veel meer dan bij de film is Sa lieri de werkelijke hoofdpersoon van 'Amadeus'. Door zijn ogen leer je Mozart kennen als de vleesgewor den paradox: prachtige verheven kunst maken, en toch in het dage lijkse leven zo banaal en primair re ageren als een straatschooier. Daar kan Salieri met zijn verstand niet bij. Het lukt hem weliswaar om Mo zart af te houden van roem en rijk dom, terwijl hij zelf wel nog meer maatschappelijk aanzien verwerft. Maar ook dat geeft hem geen vol doening, omdat hij beter dan wie ook beseft dat zijn talent in feite maar middelmatig is. De strijd die Salieri tegen Mozart aanbindt, is niet zozeer tegen het genie van deze componist gericht als wel tegen de gene die hij in de eerste plaats ver antwoordelijk stelt voor deze onge rijmdheden: God. Niet voor niets noemt Shaffer zijn stuk 'Amadeus' en niet 'Wolfgang' of 'Mozart''Ama deus' betekent 'door God bemind'. Willem Nijholt speelt opnieuw Salieri. Hij doet dat nog overtuigen der dan ik mij van de eerste keer herinner. De poespas 'het te veel aan noten', om met Salieri te spre ken is verdwenen. Niet langer zien we louter een schurk in de ro mantische acteertraditie, maar een karakter dat zich heel wat minder makkelijk laat veroordelen. Er wordt een grotere geestelijke in spanning van de kijker verwacht, wat het stuk er alleen maar boeien der op maakt. Nijholt tekent tevens voor de regie van deze vrije produk tie van John van der Rest. En ook op dit terrein laat hij geen steken vallen: solide vakwerk, kortom. Bij de overige rollen springt Wilke Du- rand als Mozarts vrouw Konstance eruit. Aanstekelijk zet zij een toffe nuchtere meid neer. Ook Paul Rött ger als Mozart acteert goed, hoewel me van de eerdere vertolking van Hans Hoes bijstaat dat er nog meer reliëf aan deze rol moet zijn tb ge- Al met al een prima verzorgde produktie, die het verdient om een succes te worden. De eerste waarde volle steen aan het net begonnen Mozart-jaar is bijgedragen. ERIC VAN DER VELDEN te horen. AMSTERDAM - Ramses Shaffy zingt Frank Sinatra. Tijdens lunchcon certen in de Amsterdamse Stadsschouwburg is Shaffy toten met 12 januari dienst voor de podiumkunsten, een budget voor collectieve publiciteit en meer promotie Van het Amster damse kunstaanbod zowel in Ne derland als over de grenzen. Dat is een greep uit de voorstellen die het Amsterdamse UIT-Buro (AUB) heeft neergelegd in een discussie nota over publiekswerving. De nota - die met een knipoog naar Bertholt Brecht "kunst vraagt om deelneming, betrokkenheid en inspanning" werd gedoopt - is giste ren gepresenteerd door AUB-direc- teur A. van Schendel. Het is de be doeling dat zowel de politiek als de kunst- en cultuursector zich de ko mende drie maanden buigen over de voorstellen, waarna nog voor de zomer een actieplan moet komen. Het AUB speelt met de nota in op de ideëen die door de Amsterdamse overheid en door de cultuurminis ter D'Ancona worden gedeeld om de bevolking meer te laten deelne men aan kunst- en cultuuruitingen. "Niet dat die zo slecht is", aldus Van Schendel. "Zeventig procent van de Nederlanders bezoekt weieens een museum, theater of bioscoop. In Amsterdam is dat percentage zelfs 80. Het gros van die bezoekers doet dat echter niet vaker dan vier keer per jaar". Het streven is er nu op ge richt om het aantal bezoeken per jaar op te krikken en om de 20 a 30 procent van de bevolking te berei ken die nooit een cultureel uitstapje maakt. Het gaat voornamelijk om mensen met een lage opleiding en een bescheiden inkomen. Bemoeien Onder hen bevinden zich veel al lochtonen die niet naar het theater gaan omdat de voorstellingen niet zijn afgestemd op hun taal en cul tuur. Een moeilijk probleem, vindt Van Schendel, omdat het AUB zich niet heeft te bemoeien met het aan bod. Dat is een zaak van de kunste naar. "Bovendien, hoe moet je dat doen? Moet het Concertgebouwor kest Beethoven anders spelen?" al dus Van Sqhendel. De AUB-directeur pleit voor on derzoek naar de*precieze redenen van het wegblijven van eenvijfde van de bevolking, maar niet tot in het oneindige. "Je moet jezelf de vraag stellen of het noodzakelijk is dat kunst door iedereen wordt ge noten. Zijn subsidies pas gelegiti meerd als er sprake is van een deel name van 100 procent?" Het AUB wil verder de gratis UIT-Krant op grotere schaal ver spreiden, kaartjes verkopen aan houders van credit cards, hetgeen momenteel in de meeste schouw burgen onmogelijk is, en een cultu rele rondzendlijst vervaardigen. Bo vendien zou het onderwijs, zo vindt het AUB, de scholieren meer moe ten bijbrengen over kunst en cul tuur. Van der Heijden in Burcht Literair LEIDEN - A.F. Th. van der Heij den, schrijver van de roman 'De ad vocaat van de hanen' is volgende week donderdag te gast in Burcht Literair. Van der Heijden gaat dan een gesprek aan met Antony Mer- tens, criticus van de Groene Am sterdammer en medewerker mo derne Nederlandse letterkunde aan de Universiteit van Amsterdam. Onderwerp zal zijn: Van der Heij- dens romancyclus 'De tandeloze tijd', waarvan De advocaat van de hanen het vierde deel is. Eerder ver schenen De slag om de blauwbrug (1 en 2), De gevaren driehoek en Vallende ouders. De avond begint om 20.15 uur, Burgsteeg 14, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15