^HAI^ Rover vult gaten in de markt Jeep Wrangler met 4 liter 6 cilinder motor Larsson zorgt weer voor een verrassing BBBBSBV Nieuwe Chrysler Voyager op komst Jeep. Dodge Stam niet bij NK schaatsen Samaranch verwacht deelname Zuid-Afrika aan Spelen in Atlanta Roger Milla voetballer van het jaar in Afrika DONDERDAG 3 JANUARI 1991 Van onze correspondent Nol van Bennekom Directeur Berend Hulshof van Chrysler Import Holland heeft geen geringe verwachtingen voor 1991. Deze week bij de introductie van de vierliter Jeep Wrangier voorspelde hij dat dit type volgend jaar een om zetstijging van vijftig procent te zien zal geven. Voor een Ameri kaans merk heeft Chrysler in Ne derland de wind flink mee. Dat komt vooral door het succes van de Voyager, de ruimte-auto die drie keer zo goed verkoopt als bijvoor beeld de Renault Espace en boven dien marktleider is in Nederland. Hulshof is sinds 1 september van dit jaar directeur van de nieuwe im portmaatschappij, die afgesplitst is van Nimag NV (o.a. Suzuki). De hier ondergebrachte merken maken een tamelijk opmerkelijke groei door. Tot 20 november (het laatst beken de ijkmoment) scoorde Chrysler 31 procent meer verkopen dan in de zelfde periode van het vorig jaar. Voor Dodge (met grijs kenteken) was de stijging 120 procent en voor Jeep 10 procent. Ook voor volgend jaar zijn de verwachtingen hoog ge spannen, vooral omdat er in januari een nieuwe Chrysler Voyager wordt geïntroduceerd, die op de motoren en het dak na, geheel vernieuwd is. „Hij blijft weliswaar herkenbaar als de Voyager, maar hij heeft een an dere neus, andere portieren en voor al een volstrekt ander interieur". Jeep De nu voorgestelde Jeep Wranger vier liter is, samen met zijn 2,5 liter broertje, op dit moment de enige echte nazaat van de oer-Jeep, die in 1941 het „levenslicht" zag. De naam Jeep heeft zich gaandeweg meer ontwikkeld als een soortnaam voor de Jeep-achtigen van alle merken, maar het is en blijft natuurlijk toch de exclusieve merknaam voor deze echte van oorsprong Amerikaanse militaire terreinwagen. Volgend jaar viert het model zijn vijftigjarig jubileum. De vier liter zes cilinder lijnmotor was al bekend door de toepassing in de luxe Jeep Cherokee. Nu zit hij dus ook in de Jeep Wrangier. Door zijn grote motorinhoud (3960 cc) en het daarmee gepaard gaande vermogen is deze Jeep de krachtigste terreinwagen in zijn soort. Met een koppel van 188 Nm bij 3850 toeren heeft hij geen enkele moeite met het meest barre terrein. De Amerikanen houden (nog) niet van permanent vierwiel aangedre ven auto's. Deze Jeep heeft dan ook een tweede pook waarmee voorwie len en lage gearing worden inge schakeld. Vroeger waren ook deze twee functies door aparte pookjes gescheiden. Vermogen De brandstoftoevoer wordt gere geld via een elektronisch injectie systeem en de motor is geschikt voor loodvrij. Bij 4700 toeren wordt een vermogen bereikt van 178 pk waardoor een topsnelheid mogelijk is van 170 kilometer per uur. Evenals de leverbaar blijvende versie met 2,5 liter motor zijn er van deze zescilinder Wrangier vier uit voeringen beschikbaar: De softtop, de hardtop, de Sahara-softtop en het vlaggeschip de Laredo-hardtop, die als enige in de serie leverbaar is met airconditioning. De softtop heeft een afneembare cabrioletkap. ADVERTENTIE HOLLANDSE AUTO IMPORTMAATSCHAPPIJ B.V. Floralaan 2, 2231 ZV Rijnsburg. Telefoon 01718-2 92 24. OFFICIEEL DEALER VOOR: CHRYSLER Chrysler Import Holland brengt de ken voor 49.995 gulden inclusief Ier is de softtop 2.5i 5-sp. voor Jeep Wrangler 4.0i met geel kente- btw. De goedkoopste Jeep Wrang- ƒ29.919,83 met grijs kenteken. De Sahara-softtop, die in metallic khaki-groen is gespoten. De Rover 416 GSi heeft het uiterlijk i DAEWOO is net nieuwe merk uit Zuid Korea dat Europa in 1992 te wachten staat. Voor de helft eigen dom van GM en samenwerkend met Mitsubishi brengt Daewoo al de Le Mans (Kadett) uit. Over twee jaar komt de op een Galant lijkende Espero naar Europa. Daewoo con curreert in eigen land tegen het veel grotere Hyundai. AUTO-ALLERLEI miljard investering in een auto- en motorenfabriek in Chemnitz en Zwickau, komt nu Skoda onder de hoede van VW. Binnen tien jaar wordt er miljard gestoken in twee nieuw te bouwen fabrieken. Skoda blijft net als Seat, Audi en Volkswa- VOLKSWAGEN is in hoog tempo gen zelfstandig en gaat in vijf jaar bezig Oost-Europa te 'veroveren', naar een volume van 400.000 auto's Na de samenwerking met Trabant, aan jaarproduktie. na ruim 30 jaar gelijk gebleven en maakt nog steeds hetzelfde 'sportie ve' geluid. De vering is zeker op pol derweggetjes Spartaans, het is een niet-rokers auto en hij stuurt nog steedö fenomenaal direct en vrijwel haaks. Van Putten: "Dames noemen de Mini een drolletje van een auto. We blijven er mee doorgaan, alleen is het uitgangspunt nu een 'trendy' auto die we aankleden en standaard voorzien van de 1.3 ltr motor. De goedkope Mini 1000 gaat dan ver dwijnen". Andere nieuwkomers Twee andere nieuwkomers zijn de Rover 200 hatchback en de Rover 400 sedan. Van het eerste type zijn twee modellen leverbaar, de 214 Si en de 216 GTi met een 16-kleppen- motor voor prijzen tegen de 30 en 40 mille. Een korte impressie van de laatste versie maakt één ding duide lijk: 'Rover is back in race'. De Rover 400 sedan met prijzen van 31 tot 40 mille is een 14 cm ver lengde auto op basis van de 200-se- rie. Met vier deuren en een koffer bak van 410 ltr is dit een klassieke sedan, waarin Rover de eigen K-se rie motor plaatst. Er is keus uit de 1.4 ltr/92 pk en de 1.6 ltr/112 pk. Van onze correspondent Siem Leeuwenkamp "Het heeft even geduurd, maar Rover komt weer op het bood schappenlijstje voor", zegt impor teur F. van Putten. "We hebben nu vanaf de Mini tot en met de 800-se- rie een breed programma en vullen daarmee de gaten in de markt. En het gaat zo goed dat we zelfs lever tijden voor bepaalde modellen van een half jaar hadden". "Nu zijn lange levertijden voor een merk dat volgend jaar naar een marktaandeel van 1,25 procent wil doorgroeien direct ook een pro bleem. Exclusieve produkten daar wil de klant wel even op wachten, maar Rover is in wezen een volume- merk". MAX MOTORS gaat vanaf april de serieproduktie starten van de Max Roadster. In 1991 zal het bedrijf maximaal 300 stuks van deze Ne derlandse auto gaan produceren. Dé assemblagè geschiedt bij de Franse firma F AM. Op de RAI in fe bruari debuteert de Max als roadster met hard-top en staat er een cabriolet model. Van Putten voorziet dan ook bin nen afzienbare tijd een opwaarde ring van Rover. "Maar dat vergt een ombouw van de organisatie. De dealers moeten daar op inspelen en je moet de produkten ook aantrek kelijker maken. De nieuwe Rover 800 heeft bijvoorbeeld weer een staande grille met het fraaie logo in het midden. Het gaat wel ten koste van de cW-waarde maar het geeft naast andere toegevoegde zaken de auto meer cachet. Hij zal zich duide lijker gaan onderscheiden van de grijze windtunnel-massa". Ander nieuws voor de toekomst is de MG cabrio die in '92 uitkomt. Een Rover 200 coupé is voor vol gend jaar gepland en in het hogere middensegment komt er nog een Rover 500/600. "We doen er dus alles aan om 'full-power' ons gamma in de markt te brengen. De negentig dealers zijn de laatste maanden goed doordrongen van de noodzaak het nu te moeten gaan maken. Als het met dit programma niet lukt, dan blijven we hangen op het be perkte marktaandeel rond één pro cent", zo vreest Van Putten. Recent is aan het programma een bijzonder drietal toegevoegd. Als eerste 'good old' Mini Cooper. Dit legendarische donderbusje won drie keer de Rally Monte Carlo. Tus sen '62 en '71 zijn er ruim 171.000 van verkocht en momenteel is het de meeste gewilde auto in Japan. Na een speciale voorserie van 1.000 stuks, met witte band plus handte kening van John Cooper op het mo tordeksel, die in een ommezien in Engeland en Japan verkocht waren, is de beperkte serieproduktie weer ter hand genomen. Racertje John Cooper startte in '46 met het bouwen van kleine racertjes voor de Formule 3. Achterin de auto stond een 500 cc motortje van een motor fiets. Dé auto's waren zeer snel en niet te kloppen. In '57 bouwde Coo per ook gladde Ferrari-achtige sportwagens. Uitgerust met o.m. een Coventry Climax motor kregen aspirant-coureurs les op de school en het circuit van John Cooper. De Cooperfabriek maakte ook auto's voor Formule 2 en 1. Jack Brabham werd er twee keer wereldkampioen De opgevoerde 997 cc motor van de Mini Cooper was jarenlang toon aangevend in het rally wezen. Nu is de Cooper, die nog geen 20 mille kost voorzien van een 1.3 ltr/61 pk motor met katalysator. De motor is ADELAIDE (Reuter) - Magnus Larsson maakt naam in Australië. De jonge Zweed, die in de eerste ronde van het toernooi in Adelai de Boris Becker uitschakelde, stoomde gisteren door naar de kwartfinales. Het Joegoslavische servicekanon Slobodan Zivoj- inovic werd in twee lange sets overrompeld: 7-6 en 7-6. De Neder lander Jacco Eltingh verdween uit het toernooi na een nederlaag in twee sets (3-6 4-6) tegen de Australiër Stoltenberg. Zivojinovic probeert terug te ko men aan de top. Na een afwezigheid van zes maanden is de Joegoslaaf op de wereldranglijst gezakt naar plaats 304. Tegen de lange Zweed kreeg hij in beide sets mogelijkhe den op de winst. Zivojinovic kreeg DEN HAAG (GPD) - Marieke Stam doet niet mee aan de Neder landse kampioenschappen all round komend weekeinde in Alk maar. De 26-jarige Noordhollandse, die vorig seizoen vanwege tegenval lende prestaties haar plaats in de kernploeg kwijtraakte, heeft beslo ten dit seizoen de aandacht op het sprinten te richten. Stam had zich al vroeg in het sei zoen via een eindoverwinning bij de Kraantje Lek-trofee in Haarlem ver zekerd van deelname in Alkmaar. De plaats van Stam wordt komend weekeinde ingenomen door eerste reserve Alida Pasveer. in de eerste set op 5-4 twee setpun- ten, maar verzilverde ze niet. In de tiebreak verspeelde hij een voor sprong van 4-1. Larsson scoorde zes keer op rij. In de tweede set hielden de spe lers elkaar tot 6-6 in evenwicht. Óp- nieuw liet Zivojinovic het in de be slissende game liggen. Hij kwam met 6-5 voor, maar kon het noodza kelijke punt niet scoren. Met 10-8 stapte Larsson de kwartfinales bin nen. Daarin stuit hij op de Duitser Patrick Kühnen, die de als achtste geplaatste Todd Woodbridge ver sloeg. Veel spelers klaagden de afgelo pen dagen over de baan, die de hitte teveel zou vasthouden. Een woord voerder van de ATP voelde met ze mee. „Er moet een regeling komen dat een wedstrijd bij een bepaalde temperatuur wordt stilgelegd", deed hij zijn best de spelers tege moet te komen. Todd Woodbridge had meer pro blemen met het speelschema. Hij stond de dag voor zijn duel tegen Kühnen tot middernacht op de baan voor een partij in het dubbel spel. Twaalf uur later ging hij bij veertig graden celsius onderuit te gen de Duitser. Oud-bokskampioen Duran overleden LA SPEZIA (DPA) - De voormalige Europese bokskampioen Juan Car los Duran is gisteravond in Italië aan de gevolgen van een auto-onge luk overleden. De 54-jarige vader van WBC-wereldkampioen Massi- miliano Duran botste op de kusb weg tussen Sestri Levante en Li- vonno op een geparkeerde vracht wagen. LAUSANNE (SID) - Ruim een jaar voor de opening van de Olym pische Winterspelen in Albertville overheerst bij Juan Antonio Samaranch tevredenheid. „Het geeft een prettig gevoel, dat de Olympische drie-eenheid tussen het IOC, de nationale Olympi sche Comité's en de internationale Sportfederaties goed in elkaar zit", aldus de 70-jarige baas van het Internationale Olympische Co mité in een terugblik op 1990. Juan Carlos Duran werd op 13 ju ni 1936 in Buenos Aires geboren. In 1960 trouwde hij met een Italiaanse vrouw en werd hij Italiaans staats burger. Duran werd in 1967 en 1970 Europees kampioen in het midden gewicht. In 1972 veroverde hij de Europese titel in het zwaarwelterge- wicht. PARIJS (AFP) - Roger Milla is in Afrika voor de tweede keer gekozen tot voetballer van het jaar. De 38-jarige aanvaller dankt zijn verkiezing aan zijn opzienbarende optreden tijdens de wereldtitelstrijd in Italië. Cameroun bereikte, ondermeer door vier goals van de oude vedette, de kwartfinales van het toernooi. Eerder viel hem de trofee in 1976 ten deel. Milla zou aanvankelijk niet in Italië aanwezig zijn. Hij werd pas op het laatste moment door eigenhandig optreden van president Paul Biya in de selectie opgenomen. De donkere aanvaller maakte indruk met doelpunten en zijn heupdans bij de cornervlag. In de door de sportbladen France Football en Afrique Footbal uitge schreven verkiezing vergaarde Milla 103 stemmen. Tweede werd de Alge rijn Cherif El Óuazani (64 stemmen), de gedeelde derde plaats was voor Omam-Biyik uit Cameroun en de Algerijn Rabak Madjer. In de hoogste Schotse divisie heeft Glasgow Rangers gisteravond de koppositie verstevigd. De lijstaanvoerder maakte voor eigen publiek in de derby tegen het kwakkelende Celtic geen fout, 2-0. De voorsprong van Glasgow Rangers liep door de eerste thuisnederlaag van Aberdeen (tegen Dundee United) in ruim een jaar op tot vijf punten. Een blunder van doel man Pat Bonner bezorgde Rangers tien minuten voor de rust een voor sprong. Mark Hateley besliste in de 78ste minuut het duel met een schot van dichtbij, 2-0. Voor Samaranch staat het vast, dat de organisatoren van de Spelen van Albertville en Barcelona in 1992 voor een immense taak staan. „De eenheid binnen de Olympische fa milie geeft hoop, maar het zal de mensen in Albertville niet meeval len de evenementen van Calgary en Seoul in 1988 te overtreffen. Die wa ren immers meer dan voortreffelijk georganiseerd." Toch is Samaranch niet zonder zorgen. De manipulatie van de sportmensen, de dopingproblema- tiek, het hoge aantal deelnemers aan de Olympische Spelen, het steeds maar uitdijende programma, de nog niet overal geaccepteerde commercialisering van topsport, die zichzelf anders niet meer kan bedruipen, dat zijn vraagstukken, die de Spaanse sportambassadeur bezig houden. „Ik reken voor Barcelona op een deelnemersaantal van rond 10.000. Daarnaast verwacht ik nog eens de helft aan trainers, begeleiders en of ficials", aldus Samaranch. „Het pro gramma voor de komende Spelen staat vast. Daar zal niet meer aan worden gesleuteld. Maar het aantal- mensen dat erbij betrokken is neemt gigantische vormen aan. Zo zullen er 15.000 mediavertegen woordigers en 12.000 politiemensen actief zijn bij de Zomerspelen." Veel landen, vooral na de laatste ontwikkelingen ook in Oost-Euro pa, kampen met financiële proble men in de sport. Vanuit Budapest en Varna klonk onlangs de roep om hulp in de richting van het IOC- hoofdkwartier te Lausanne. Sama ranch: „Natuurlijk willen wij die landen terzijde staan. Maar zelfs het IOC beschikt niet over al het geld, dat daarvoor nodig is. In Varna heb ik op een Olympische bijeenkomst een pleidooi gehouden voor spon soring, zodat men zich in die landen zelf kan redden. De commercialise ring van de sport moet in de juiste banen worden geleid. Dat heb ik ook in Budapest, waar we met vak mensen bijeen waren, naar voren gebracht." Samaranch gelooft er in, dat Zuid-Afrika na ruim dertig jaar dis kwalificatie wegens de apartheids politiek, binnen afzienbare tijd te rugkeert als Olympisch deelnemer. „Het is mijn overtuiging, dat Zuid- Afrika in 1996 erbij kan zijn. Het IOC stuurt in elk geval weer een speciale commissie naar dat land om zich een mening over de huidige toestand te vormen." De recente publicaties, vooral in het verenigd Duitsland, over do ping in de sport, hebben Sama ranch niet onberoerd gelaten. „Do ping is niet alleen een probleem voor Duitsland, het is een interna tionale zaak. Het IOC is, als een van de toonaangevende sportorganisa ties, de strijd tegen gebruik van sti mulerende middelen aangegaan en we kunnen alleen maar hopen, dat alle andere sportbonden dit voor beeld zullen volgen." Bitalis naar Nederland ROTTERDAM (ANP) - Richard Bi talis speelt vanaf januari in de Ne derlandse competitie driebanden. De 44-jarige Fransman bereikte een overeenkomst voor dit seizoen met eredivisieclub Zutex uit Etten- Leur, de ploeg van Jan Arnöuts. SCOREBORD SPORTPRIJSVRAGEN Trekking B: 3 4 - 33 - 40 - 45 - 4. 24. Spel 77' 5508588. BUITENL. VOETBAL ted 0-1 Glasgow Rangers - Celtic 2-0, St. Johnsto ne - Dunfermline 0-1, St. Mirren - Motherwell 2-2, Hibernian - Hearts 1-4. Stand: 1. Glasgow Ran gers 20-31, 2. Aberdeen 20-26, 3. Dundee United WELLINGTON Mannen, 300.000 gulden, tweede ronde: Bergström (Zwe) - Patrick McEnroe (VSt) 6-3 6-2, Poljakov (Sov) - Javier Sanchez (Spa/8) 6-2 6-4, Fromberg (Aus/3) - Vajda (Tsj) 6-2 6-2, Krishnan (Ind) - Mattar (Bra/5) 6-1 7-5, Camporese (lta/6) - Zdcke (Dui) 6-4 6-0, Hogstedt (Zwe) - Weiss (VSt) 6-3 6-3, Sznajder (Can) - Antonitsch (Oos/7) 6-4 6- 2, Jonsson (Zwe) Oncins (Bra) 6-2 6-2. BRISBANE Vrouwen, 260.000 gulden, tweede ronde: Ap pelmans (Bel/5) - Pratt (Aus) 6-3 6-1Tessi (Arg) - Martin (VSt) 4-6 6-2 6-2, Medvedeva (Sov/16) - Kschwendt (Lux) 3-6 6-4 6-4, Wiesner (Oos/4) - Dahlman (Fin) 6-0 6-3, Stafford (VSt) - Martinek (Dui/15) 6-0 3-6 6-1, Harvey-Wild (VSt) - Provis (Aus/14) 7-6 3-6 6-2, Porwik (Dui/6) - Langrova (Tsj) 2-6 7-6 6-4, Godridge (Aus) - Lindqvist (Zwe/8) 7-5 4-6 6-0, McQuillan (Aus) - Santrock (VSt) 7-5 6-3, Kijimuta (Jap) - Paulus (Oos/3) 6-2 6-3. ADELAIDE Mannen, 300.000 gulden, eerste ronde: Stol tenberg (Aus) Eltingh (Ned) 6-3 6-4, tweede ron de: Kulti (Zwe) - Gustafsson (Zwe/5) 4-6 6-1 6-1, Kühnen (Dui) - Woodbridge (Aus/8) 7-5 6-2, San- toro (Fra) - Riglewski (Dui) 7-6 7-5, Larsson (Zwe) - Zivojinovic (Joe) 7-6 7-6. HOPMAN CUP Halve finales: Verenigde Staten - Zwitserland 2-1 (Garrison - Maleeva 6-2 7-5; Wheaton - Hlasek 3-6 2-6; Wheaton/Garrison Hlasek/Maleeva 7-5 6-2. Finale: Verenigde Staten - Joegoslavië. BREMEN Internationaal toernooi, vrouwen, eerste dag: Groep A: Sovjetunie - Tsjechoslowakije 3-1 (15- 11 15-7 12-1515-9), Nederland - China 3-0(15-11 15-6 15-3). Groep B: Roemenië - Polen 3-0 (15-7 15-10 15-5), Cuba Duitsland 3-0 (15-11 15-10- 15-3). PERTH Selectiewedstrijd Nederlandse ploeg 100 n ter vrije slag: 1. Marianne Muis 57,33 sec.,

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 12