9 Ziekenhuizen gaan in verzekeringen' Groei werkgelegenheid Zuid- Holland stagneert Sport is een ondergeschoven kindje Eurotransplant eerste klant van koeriersdienst studenten Vijf regionale instellingen thuiszorg overwegen fusie Horecabedrijven op zoek naar personeel DONDERDAG 3 JANUARI 1991 PAGINA 11 DEN HAAG/REGIO - De groei van de werkgelegenheid in Zuid-Holland blijft de komende decennia sterk achter bij die in de rest van het land. Binnen de provincie laten Leiden en de Leidse regio nog een relatief gunstig beeld zien. De achterblijvende groei is met name het gevolg van de slechte situa tie in de steden Den Haag en Rotterdam. Een en ander blijkt uit een rapport van de provincie Zuid-Holland. Het onderzoek dient om het beleid voor de komende jaren te sturen. Zo heeft de provincie met het streekplan invloed op ontwikkelingen in wonen en werken en kan met de toedeling van huizen de mobiliteit van de inwoners worden beïnvloed. De groei van de werkgelegenheid in Zuid- Holland blijft al enkele jaren achter bij de landelijke tendens. De provincie herbergt 23 procent van de landelijke werkgelegenheid, maar de afgelopen jaren had Zuid-Holland slechts een aandeel van 17 procent in de lan delijke groei. Voor de komende jaren wordt niet veel beter verwacht. De belangrijkste reden voor de achterblij vende groei is het gebrek aan ruimte, de al maar groeiende milieuproblematiek en de steeds nijpender wordende problemen met het verkeer. Zuid-Holland lijkt 's morgens en 's avonds één grote file. Ook de andere randstedelijke provincies, Noord-Holland en Utrecht, hebben met deze problemen te kampen. Toch scoren deze provincies wat betreft de groei van de werkgelegenheid aanmerkelijk beter dan Zuid-Holland. Noord-Holland heeft Schiphol. Niet alleen de luchthaven zelf zorgt voor werkgelegen heid, ook stimuleert de aanwezigheid van Schiphol de vestiging van binnen- en bui tenlandse bedrijven. Utrecht heeft ook een voordeeltje. Uit onderzoek van het Neder lands Economisch Instituut blijkt dat heel veel mensen vinden dat deze provincie een gunstig woonklimaat heeft. Dat zorgt er dan weer voor dat bedrijven zich graag in Uitzondering Leiden en de Rijn- en bollenstreek zijn een uitzondering op de 'droevige Zuidhollandse regel'. Leiden trekt, door de aanwezigheid van de universiteit, veel geavanceerde medi sche en biotechnologische bedrijven naar zich toe. De omliggende regio's bieden, in vergelijking met de rest van de provincie, een prettig woonklimaat hetgeen weer een aantrekkend effect op bedrijven heeft. Niet alleen de groei van de werkgelegen heid is voor de provincie van belang om te kennen. Ook de omvang van de bevolking en de verspreiding van hen over de provin cie zijn van wezenlijk belang. De bevolking van de provincie groei van 3,2 miljoen in 1990 tot 3,4 miljoen in 2000. De beroepsbe volking stijgt in dat decennium met 95.000 personen tot 1,46 miljoen in het jaar 2000. De werkgelegenheid stijgt sneller dan de groei van de beroepsbevolking, dus neemt het aantal werklozen af. De steden vertonen een ongunstiger beeld. Mede door de instroom van immi granten neemt het aantal laaggeschoolden toe. De werkgelegenheid voor laaggeschool den neemt so wie so af, maar al helemaal in de steden. Sectoren met relatief veel laagge schoolde arbeid zoals de handel, transport en de kleine industrie verhuizen in toene mende mate naar buiten de stedelijke agglo meraties. De discrepantie tussen vraag en aanbod van werk wordt in de steden dus steeds groter. De provincie kan ontwikkelingen sturen. Zo kunnen laaggeschoolden worden gesti muleerd naar woonplaatsen buiten de grote steden te verhuizen door in de buitengewes ten meer goedkope woningen te bouwen. Of het zo ver komt is nog niet duidelijk: het rap port wordt pas over enkele weken bespro ken. Bundeling van medisch onderzoek en onderwijs Leiden, Rotterdam, TNO LEIDEN Het medisch onder zoek en onderwijs in de regio Lei den wordt gebundeld. Daartoe gaan de faculteiten geneeskunde in Leiden en Rotterdam en de Hoofdgroep Gezondheidsonder zoek van TNO samen in een koe pelorganisatie. Het is de bedoe ling dat die koepel wordt uitge breid met de beide academische ziekenhuizen, de Daniel den Hoed Kliniek in Rotterdam en het Instituut voor Radiopathologie en Stralenbescherming in Lei den. Dat zei prof.dr. W. Daems, de caan van de Leidse faculteit giste ren in zijn nieuwjaarstoespraak. Daems deelde mee dat de beide Colleges van Bestuur met die uit breiding instemmen en dat ook de Raad van Bestuur van TNO die plannen in beginsel aanvaardt. Daems pleitte er verder voor ook de te stichten onderzoekscholen in de regio in de koepel te betrek ken. Daems merkte verder op, dat laboratoria, onderwijsvoorzienin gen en 'droge vakken' van de me dische faculteit en het Acade misch Ziekenhuis Leiden door middel van drie luchtbruggen met elkaar worden verbonden. Drie architecten zijn uitgenodigd om een ontwerp in te dienen. De definitieve keuze wordt om streeks april verwacht. Verder komt er één medische bibliotheek voor klinische- en pre-klinische vakken. AZL-directeur dreigt ziektekostenverzekeraars: LEIDEN Als de ziektekostenverzekeraars zich te nadrukkelijk en rechtstreeks met de inhoud van de zorg gaan bemoeien, zullen de ziekenhuizen niet schromen om de verzeke- ringsmarkt te betreden. Die waarschuwing lanceerde mr.dr. J.H. Peters, voorzitter van de Raad van Bestuur van het Academisch Ziekenhuis Leiden, gistermiddag in zijn nieuw jaarstoespraak. Peters doelde met die waarschu wing op de veranderingen in het verzekeringstelsel die staatsse cretaris Simons (volksgezond heid) voor ogen staan. Peters: "Daar waar de ziekenhuizen en met name de academische zie kenhuizen streven naar vernieu wing en kwaliteitsverbetering, zul len de verzekeraars hun aandacht vooral richten op het afsluiten van voordelige contracten met gezond heidszorginstellingen en hulpverle ners. In dit verband zien we bij de verzekeraars op dit moment een bundeling van krachten en allerlei initiatieven om zelf klinieken en ge zondheidszorgvoorzieningen te ex ploiteren. Bij de ziekenhuizen zien we dat nog niet. Wanneer zij zich echter onvoldoende voorbereiden op die verandering, zal dit negatieve consequenties hebben voor de ver nieuwing en kwaliteit van de zorg: uitgerekend de kernfunctie van het academisch ziekenhuis. Om dat te voorkomen", aldus Peters, "lijkt het zinnig te onderzoeken in hoe verre de ziekenhuizen het aanbie den èn verzekeren van zorg zelf kunnen combineren". Zelfstandig, zo legde Peters uit, in de vorm van een Health Main tenance Organization als in de Ver enigde Staten vorm heeft gekregen of anderszins in nauwe samenwer king met geselecteerde ziektekos tenverzekeraars. Compleet Directeur Peters: "Het, Acade misch Ziekenhuis Leiden wil zijn ziekenhuizen, bejaardenhuizen verpleeghuizen in de Leidse regio met anderhalf miljoen inwoners eens met elkaar gaan praten wat de wegen zijn die moeten worden be- LEIDEN De Leidse koeriers dienst De Vinci, die met de ov-jaar- kaart reizende studenten inschakelt voor het vervoer van pakketjes, heeft zijn eerste vaste klant binnen: Eurotransplant. Deze in Leiden ge vestigde stichting wil Da Vinei het transport van hoornvliezen laten verzorgen. Voorlopig gebeurt dat op proef. Bevallen de diensten van deze koeriers, dan zal Eurotrans plant Da Vinei definitief inschake len. Het bureau, dat bemiddelt bij de transplantatie van donororganen, heeft een eigen vervoersdienst. Die kan echter niet alle transporten aan. Volgens medisch directeur G. Pers- ijn wordt daarom geregeld een be roep gedaan op andere koeriers. "Da Vinci is gewoon een nieuwe mogelijkheid, waarvan we in voor komende gevallen gebruik zullen maken". Hoewel de koeriersdienst nog maar n'auwelijks is begonnen - het bedrijf vierde gisteren zijn ope ningsfeest - heeft Persijn er vertrou wen in dat Da Vinei de hoornvliezen op de juiste LEIDEN/REGIO - Vijf instellingen uit de Leidse-Alphense regio die zich bezighouden met thuiszorg overwegen te fuseren. De Stichting Gezinsverzorging, Vereniging Kruiswerk Leiden, Stichting Maat schappelijke Dienstverlening Mid den-Rijnland (Hazerswoude), Stich ting Aar- en Veenstreek (Leimui- den) en Kruisvereniging Hart van Holland (Alphen aan den Rijn) zul len op maandag 7 januari een be sluit nemen. Verleden jaar hebben de vijf in stellingen organisatiebureau Boer en Croon opdracht gegeven te on derzoeken of verregaande samen werking haalbaar was. Over de posi tieve uitslag van dit onderzoek ge wandeld en, indien wenselijk, een aanvraag indienen bij de Verzeke ringskamer voor het opzetten van een zorgverzekering. "In dat geval", stelt Peters, "kunnen we zelf kijken met wie we in zee willen gaan. Het mag niet zo worden dat wij worden uitgekleed en het AZL alleen nog maar voor moeilijke dingen wordt ingeschakeld. Ik weet uit ervaring dat er over die veranderingen in de ziektekosten behoorlijk wat onrust heerst". In de Leidse regio moet het AZL er in alle gevallen bij betrokken zijn, omdat er anders geen complete zorg kan worden geboden. Peters: "Ko men de financiers nadrukkelijk op ons gebied, dan kun je je defensief of offensief verzetten. Zeker als men tracht ons de das om te doen mag er niet alleen maar worden toe gezien". Peters noemde het zeer reëel dat de ziekenhuizen zelf de verzeke- ringsmarkt op gaan. "Ik heb een suggestie gedaan die het overwegen waard is. De komende jaren moet die worden uitgewerkt. We moeten nagaan of we een strategisch alter natief tegen eenzijdige machtsvor ming tot stand kunnen brengen. Zie dit maar als een poging om een lans te breken eens actief na te denken over de vraag wat de nieuwe regels ons zullen brengen. We moeten de financiers laten zien dat zij niet alles kunnen dicteren. We moeten plan nen ontwikkelen om na te gaan wel ke negatieve kanten er voor het AZL zijn. Het Academisch Zieken huis wil zijn functie handhaven en niet alles voor zoete koek slikken". Hans Schimmel zwembaden. "Zwemmen doet de Alphense poli tie inmiddels niet Rijnland beloont ideeën personeel LEIDEN - Twee medewerkers van het Hoogheemraadschap van Rijn land hebben ieder een prijs gekre gen van 5000 gulden voor hun idee ën om zuiveringsinstallaties te ver beteren. Dank zij de voorstëllen van de beide Rijnlanders, N. Lelieveld en C. van der Hoogen, kan het hoog heemraadschap in vijf jaar tijd een bedrag van 100.000 gulden bespa- Lelieveld, die werkt bij de zuive ringsinstallatie in Leiden-Noord, kwam op het idee om een extra schot te plaatsen in de aanvoer van de slibpers. Door het schot in de aanvoer wordt de druk in de pers vergroot waardoor er één procent meer water uit het slib wordt ge haald. Dat lijkt weinig, maar de hoe veelheid slib die Rijnland jaarlijks moet afvoeren neemt daardoor af met ongeveer 280 ton. Van der Hoogen stelde een spe ciale constructie voor waarmee de drijflaag op het afvalwater in de zui veringsinstallaties kan worden ver wijderd. Leids politiekorps vormt gunstige uitzondering Van onze redacteur Jan Westerlaken LEIDEN Sport is een onderge schoven kindje. Als de diensten worden ingedeeld en de sport een obstakel vormt, dan wordt die sport gewoon geschrapt. Het is een aanhoudende zorg voor de rijkspolitie van het district Den Haag dat zo'n 1050 agenten in dienst heeft. Het district, gehuisvest in Leider dorp, heeft drie sportinstructeurs. Ze zien geregeld de vaste kern, an deren blijven gewoon weg. Toch plaatst het bureau in Leiderdorp een vraagteken bij het onderzoek van de Landelijke overleggroep be drijfsartsen politie. De 'LOB' zegt dat de conditie van de agenten 'om te huilen' is. De dienders bewegen te weinig, eten te vet en onregelma tig en roken en drinken te veel. 'Keurlingenkaart achttienjarigen' UTRECHT - Het ministerie van de fensie onderhandelt met de Neder landse Spoorwegen en de busmaat schappijen over de invoering van een zogeheten 'keurlingenkaart'. Het ministerie wil iedere acht tienjarige die voor moet militaire dienstplicht moet worden gekeurd een gratis dagretour geven voor het openbaar vervoer. Jaarlijks gaat dat om 105.000 personen. Met de keur lingenkaart wil defensie geld bespa ren en administratieve rompslomp voorkomen. Voor defensie is de prijs van de keurlingenkaart nog een probleem. Ander probleem in de onderhandelingen is dat een deel van de achttienjarigen als student al beschikt over een ov-jaarkaart. Kortom: ongezond. Een woordvoerster van het dis trict Den Haag denkt echter dat die vlieger niet op gaat. "Je kunt van sporten wegblijven, maar toch ge zond zijn", is haar mening. "De har de kern van onze mensen die de training nodig heeft, de Mobiele Eenheid dus, zien we wel. Zij kun nen gewoon niet zonder sporten. Een belangrijke rol voor het weg blijven van de sport is dat er een te kort aan mensen is. Als een korps om wat voor reden dan ook te wei nig agenten heeft, is de sport het eerste waar op wordt beknibbeld. Zeker, het baart ons zorg". "We kennen Robbert van Rooij, de directeur van de koeriersdienst, al geruime tijd. Hij heeft enkele jaren bij onze eigen transportdienst ge werkt en dat ging altijd perfect. Als het een bedrijfje was geweest met onbekende mensen, hadden we wel even de kat uit de boom gekeken, maar met hem durven we wel in zee te gaan". Hoornvliezen kunnen zonder pro blemen per trein worden vervoerd. Deze organen zijn veel langer houd baar dan bij voorbeeld harten, nie ren en levers. Van Rooij hoopt na Eurotrans plant nog meer vaste klanten bin nen te halen. Hij onderhandelt nog met een aantal Leidse bedrijven. Welke dat zijn, wil hij op dit mo- memnt niet zeggen. Da Vinei heeft ongeveer 50 studenten ter beschik king. Als alles goed draait, zullen ze één of twee keer per week met een pakketje op pad worden gestuurd. Het Leidse koeriersbedrijf heeft in middels een samenwerkingsover eenkomst gesloten met studenten- koeriersbedrijven in Amsterdam en Groningen. ven de instellingen maandag hun mening. "Het ziet er naar uit dat we tot overeenstemming komen", zegt directeur A. Claassen van de stich ting Gezinsverzorging Leiden. "En dan gaan we de fusie voorbereiden, die in 1993 zijn beslag moet krij gen". Huisvesting, administratie en automatisering zullen onder meer op elkaar worden afgestemd. Door de samenwerking hopen de vijf instellingen de kwaliteit van hun dienstverlening te verbeteren en goedkoper te kunnen werken. Op termijn wordt er licht bezuinigd op personeel. "Dat zal overigens niet gebeuren via gedwongen ont slagen", aldus Claassen. LEIDEN/REGIO - Horecabe drijven in heel Nederland'hou den zondag 12 januari open huis voor jongeren die overwegen te kiezen voor een loopbaan in deze bedrijfstak. Onder de 178 deelnemers bevinden zich al lerlei soorten horecabedrijven zoals hotels, koffieshops en ca fetaria's. In deze regio doen Holiday Inn uit Leiden, AC Res taurant uit Leiderdorp, IJssalon Heemskerk uit Rijnsburg en Auberge De Kievit uit Wasse- Eigenaar P.C. Heemskerk van de gelijknamige Rijnsburgse ijssalon zal de bezoekers op 12 januari onder meer uitleggen hoe hij ijs maakt., "Dat doe ik volgens eigen recept van boe- renmelk, in de kelder onder mijn winkel. Daar kan ik wel het een en ander over vertellen. Verder is de keuken open.' We hebben ook een 'warme kant', met friet en kroketten in ons pe tit restaurant". In een aantal bedrijven zullen vertegenwoordigers van ver schillende vormen van horeca- beroepsonderwijs informatie geven over de desbetreffende opleidingen. In sommige be drijven kunnen bezoekers hun horecavaardigheden testen. De open horccadag wordt ge organiseerd door Onderwijs centrum Horeca in Zoetermeer. Vorig jaar januari werd voor het eerst een open horecadag ge houden. Toen deden 80 bedrij ven mee. Gezamenlijk ontvin gen zij ongeveer 4000 belang stellenden. De open dag is in het leven ge roepen met het oog op de aan houdende groei van de werkge legenheid in de horeca. Heems kerk beaamt dat het moeilijk is nieuw personeel aan te trekken. "In ons soort vak moet je wer ken als andere mensen vrij zijn", vat hij het probleem sa- Momenteel zijn er ongeveer 130.000 werknemers in deze be drijfstak. Dit aantal neemt de komende periode naar ver wachting toe met ongeveer vijf procent per jaar. Alphen Sombere geluiden klinken ook op in het korps van de gemeentepolitie in Alphen. Hans Schimmel, bezie lende motor achter het politiesport- gebeuren, zegt dat sporten al jaren een probleem is. "De agenten in ons korps zijn tot hun 35ste jaar ver plicht om te sporten, daarna is deel name op vrijwillige basis. De enige sanctie die je hebt is een test. Meer niet. Tien jaar geleden kwam de Al phense politie heel goed uit de bus. Maar als ik nu kijk hoeveel er nog komen sporten... Weinig. De krappe bezetting speelt zekér een rol. Vroe ger trainden we met grote groepen. Zo stimuleerden ze elkaar. Daar is de klad in gekomen. Neem zwem men. Ik vind dat voor de Alphense politie best belangrijk. Het is afge schaft. De korpsleiding vond het niet meer nodig. Conditietraining buiten is ook vervallen. Eerlijk ge zegd kijk ik niet op van de LOB- conclusie, dat het niet zo best ge steld is met de conditie van de poli tieman". Leiden Heel andere geluiden zijn bij het ruim tweehonderd man sterke poli tiekorps in Leiden te horen. Sport- instructeur Jacques Schoelink zegt dat de agenten in de Sleutelstad massaal sporten. Zeker 80 tot 85 procent van de verplichte en niet- verplichte groep sport. Praktisch het hele korps dus, concludeert hij. Schoelink: "De lichamelijke vaar digheid is meer dan voldoende. Ik denk dat die bezetenheid van spor ten wat met het verleden te maken heeft. We hebben in Leiden een sportvereniging waarvan iedereen lid kan zijn. Onderling houden we competities en gaan naar wedstrij den van andere korpsen. Sancties als ze niet komen opdagen? Ja, we hebben ze wel, maar in die vijfjaar dat ik dit werk nu doe, is er nooit naar gegrepen. Natuurlijk checken we iemand wel als hij wegblijft, maar ik loop ze niet achterna als een onderwijzer van een klas schoolkin deren. Meestal melden ze het zelf als ze verhinderd zijn". Aan belangstelling geen gebrek. Integendeel, de groepen zijn eerder te groot dan te klein, zegt Schoe link. Wat de conditie van het korps betreft, daar heeft de instructeur weinig over op te merken, ook al loopt er wel een enkele dikkerd ropd. Maar of het nu gaat om een duurloop in de duinen of krachttrai ning in het fitnesscentrum in het bureau aan de Langegracht, het maakt niet uit. Er is altijd genoeg in teresse. Schoelink vertelt dat hij veel aan pr doet. Vooral in de richting van die mensen die een steuntje in de rug nodig hebben. "Naar hen stap ik toe en ze kunnen altijd bij mij bin nenwippen als ze een klankbord no dig hebben. Kijkje moet natuurlijk rekening houden met de mogelijk heden van de mensen. Als er ie mand besluit weer mee te gaan doen en op dat moment zo'n 120 ki lo weegt, dan kun je niet verwach ten dat hij gelijk volop meedoet. De mogelijkheden die hij op dat mo ment heeft, moet je respecteren". Keuring Elke twee jaar worden de agenten verplicht naar de sportkeuring ge stuurd. "Ze moeten daar gewoon naar toe, dat is preventief', zegt Schoelink. "Dan weten ze hoe ze er voor staan, hoewel de meesten dat wel van zichzelf weten. De agenten moeten in een goede conditie zijn want als een verdachte wil vluch ten, moet hij hem wel kunnen pak ken. Mist 'ie hem, nou, dan krijgt hij wat van z'n collega's te horen". - Door de politie alhier zijn gedu rende het jaar 1890: 151 proces sen-verbaal opgemaakt tegen personen, schuldig aan verschil lende misdrijven en overtredin gen, zoomede tegen 457 perso nen, wegens openbare dronken schap; tegen 260 personen, die de algemeene' politieverordening hebben overtreden en tegen 121 personen, wegens overtreding der wet op den ijk van maten en gewichten. Gedurende dat jaar hebben zich bij de politie om nachtverblijf en onderstand aangemeld 745 personen, die in de richting naar hunne woon plaatsen werden voortgeholpen, terwijl 391 personen wegens openbare dronkenschap in voor lopige politiebewaring moesten worden gesteld. - Men meldt ons uit Leidschen- dam: Door de felle koude zijn van den postbode, die dagelijks tot wandelen genoodzaakt is, de ooren bevroren. De man heeft zich onder geneeskundige be handeling moeten stellen. Vijfentwintig jaar geleden: - Zonder vlees 1966 in: Tot hun grote schrik bemerkten vele be woners van Benthuizen dat zij oudejaarsmiddag geen onsje vlees meer bij de plaatselijke sla ger konden kopen. Of dit te wij ten is aan een te geringe voor raad of aan een overgrote afne ming is niet bekend. Wel kregen de slagerijen in Boskoop en Zoe termeer extra veel klanten die dag. - Opnieuw is er aan de lijst van ongerechtigheden in etenswaren één toegevoegd. Na ratten, kur ken, peuken en wat dies meer zij, nu (voor de tweede maal) weer een muis in de yoghurt. Een Til burg se familie kreeg deze „trak tatie" op het bord gedeponeerd na een nieuwe fles te hebben ge opend. De keuringsdienst voor waren in Den Bosch is op de hoogte gesteld. Bij de melkfa briek wordt een onderzoek naar de oorzaak ingesteld.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11